Buitenland Albanezen in Bari niet te stuiten Iran ziet gijzelaars als blok aan been Turkije valt Kurden in Irak opnieuw aan Humor hield er hij McCarthy de moed in Op sommige momenten hen ik echt doodsbang Cambodjaanse vluchtelingen naar huis Ruim 300.000 Cambodjaanse vluchtelingen in Thailand zullen binnenkort worden gerepatrieerd. Het wordt een van de grootste operaties van het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR), zo is vanmorgen door een VN-functionaris in Bangkok bekendgemaakt. Veel vluchtelingen verblijven al sinds de Vietnamese bezetting van Cambodja in 1978 in Thaise kampen. Restanten oudste synagoge bloot Bij opgravingen in het Israëlische dorp Shuafat is vermoedelijk de oudste synagoge ter wereld ontdekt. Het gebouw dateert uit de eerste eeuw voor Christus en is daarmee aanzienlijk ouder dan de tot dusver opgegraven synagoges, zo meldt de Jerusalem Post donderdag. In het dorp tussen Jeruzalem en Ramallah zijn meer dan 400 vondsten gedaan. Daaruit leiden archeologen af dat er tussen de zevende eeuw voor Christus en de zesde eeuw na Christus steeds nieuwe nederzettingen zijn gesticht. Het moeten mannen met baarden zijn Islamitische rechters (qazi's) in het door Pakistan beheerste deel van Kashmir zijn verplicht een baard te dragen. Hoewel veel ge leerden op het gebied van de islam en de moderne wetenschap pen niet aan deze voorwaarde voldoen, is premier Sardar Abdul Qayyum van plan deze regel te handhaven. „Een qazi moet het uiterlijk van een praktizerende moslim hebben omwille van de waardigheid en eer van zijn positie", aldus de premier. Aoun mag naar Frankrijk De Libanese regering is bereid de christelijke generaal Michel Aoun naar Frankrijk te laten vertrekken. Dat is gisteren uit Liba nese diplomatieke bronnen vernomen. Aoun zal, naar verluidt, Bayrut uiterlijk volgende week verlaten. Aoun zocht tien maan den geleden zijn toevlucht in de Franse ambassade in Bayrut, nadat een door Syrië gesteunde strijdmacht zijn troepen had verslagen. V-raad akkoord met komst Korea's De vijftien leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hebben gisteren unaniem ingestemd met de toetreding van Noord- en Zuid-Korea tot de VN. De Algemene Vergadering moet deze beslissing op 17 september tijdens haar 46e zitting goedkeuren. Italië zet vliegtuigen in voor repatriëring De Italiaanse regering heeft gisteravond tijdens een spoedoverleg besloten schepen en vliegtuigen in te zetten voor de repa triëring van de duizenden Albanezen die de afgelo pen twee dagen in Zuid- Italië aan land zijn gegaan. In een poging de exodus te stoppen, heeft Rome toe gezegd de economische hulp aan het straatarme Al banië te verhogen. Zwemmend probe ren tientallen opva renden van de Vlora de kade van Bari te bereiken. fotos CORRESPONDENT Vooral in de stad Bari is de situ atie kritiek. Gistermorgen brak daar het koopvaardijschip Vlora door een cordon van de marine en stroomden meer dan 10.000 wanhopige Albanezen het ha venterrein op. Omdat het on mogelijk was al deze mensen op de kade te houden, werd beslo ten de uitgeputte en hongerige vluchtelingen met bussen over te brengen naar een nabijgele gen voetbalstadion. Enkele hon derden Albanezen zijn opgeno men in ziekenhuizen in Bari en omgeving. Op koopvaardijschepen, vis sersbootjes en vlotten in de buurt van de Italiaanse kust be vinden zich nog zo'n 4000 vluchtelingen. Minister Scotti van binnen landse zaken deelde mee dat Italië de 'harde lijn' blijft volgen: alle vluchtelingen moeten terug naar Albanië. Vanuit Bari en Brindisi worden vijf militaire vliegtuigen, maar ook toestellen van Alitalia en Ati, ingezet. Ver der zijn veerboten gevorderd waarmee de duizenden binnen enkele dagen worden terug ge bracht naar Albanië. Het schip Tiziano is gisteren met 900 Albanezen aan boord vertrokken naar Durres. De dui zend Albanezen die zich op het schip Skanderberg in de haven van Otranto bevinden, zullen, vanuit Brindisi, met de veerboot Espresso Grecia worden terug gebracht. Maar het blijkt moeilijk Alba nië te bereiken: de Albanese au toriteiten hebben een Italiaanse veerboot met een eerste groep vluchtelingen de toegang verbo den tot de haven van Durres, die net als andere havens tot verboden militair gebied is ver klaard. Behalve Durres zijn ook de havensteden Vlora, Shengjin en Saranda onder controle ge plaatst van het ministerie van defensie in een poging de exo dus van duizenden Albanezen tegen te gaan. Na Italië heeft gisteravond ook Malta besloten geen vluch telingen op te nemen. De 675 Albanezen die gisteren op twee vrachtschepen binnenkwamen, mogen niet van boord. Vrijdag 9 augustus 1991 Redactie; 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS 1 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr). International Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Saddam verder met kernwapen dan gedacht WASHINGTON Irak was een jaar of twee verwij derd van het produceren van genoeg nucleair materiaal voor een kernwapen. Amerikaanse inlichtingendiensten namen tot nog toe aan aan dat dit nog vijf tot tien jaar zou duren. Dat heb ben Amerikaanse regerings functionarissen gisteren gezegd. De functionarissen werden deze week verrast door de ont dekking van een geheime fa briek waar centrifuges voor de verrijking van uranium werden gemaakt. Een VN-missie van in ternationale waarnemers vond de fabriek tijdens een verras singsinspectie van een rege ringscomplex bij Baghdad. De fabriek moest eind van dit jaar operationeel worden. Dit tijd schema werd echter in de war gestuurd door de Golfoorlog. Communisten matigen tekst partijprogram Het nieuwe programma van 'de Communistische Partij van de Sovjetunie bevat tot verbazing van velen toch een aantal tradi tionele begrippen waaronder het woord 'communisme'. De ontwerptekst van het nieuwe partijprogramma werd gisteren in de Pravda gepubliceerd. Vorige maand keurde het Centraal Comité van de partij onder voorbehoud het nieuwe partijprogramma van Sovjet president en partijleider Gor- batsjov goed, dat een breuk be tekende met tientallen jaren van marxistische dogma's en de markteconomie omarmde. ANKARA*AP DPA 'eT1 V311 re8CT'n8 moet be_ 1schermen, was volgens de auto- Turkije heeft gisteren voor de riteiten niet bij de operatie be- vierde achtereenvolgende dag trokken. Volgens Anatolia leden aanvallen uitgevoerd op bases de rebellen zware verliezen. Eén van Turkse Kurdische rebellen Turkse militair zou bij de opera- in Noord-Irak. Gevechtsvliegtui- tie zijn omgekomen, gen voerden 's morgens vluch- Het persbureau heeft voorts ten uit boven bergachtige gemeld dat de vorige week don- grensgebied tussen Irak. Turkije derdag in Turkije gegijzelde en Iran, aldus het Turkse pers- Duitse toeristen weer op vrije bureau Anatolia. voeten zijn gesteld. De tien De geallieerde crisisbrigade Duitsers zijn negen dagen ge- bij de Turks-Iraakse grens, die vangen gehouden door een de Kurden in Irak tegen aanval- Kurdische splintergroepering. John McCarthy zal er nog vaak te verduren hadden (de twee aan terugdenken. Geblinddoekt werden vooral de eerste maan en geboeid'woonde'hij vijf lan- den veel geslagen, red.) haast ge jaren me{ andere westerse onbelangrijk leek." gijzelaars in kale betonnen McCarthy hield de moed er ruimtes, vechtend tegen het af- verder in door het roken van glijden naar de wanhoop nooit enkele sigaretten per dag. Voor meer vrij te komen. al de vuiligheid van de cellen. Ex-gijzelaars zeggen vaak dat waar tarantula's en kakkerlak het ergste aspect van de be- ken rondliepen, brachten hem proeving de voortdurende strijd vaak van slag. Zijn conditie is tegen het verliezen van de hield hij op peil door zich dage- hoop. Zelfs als de gijzelaars vol- lijks 75 maal op te drukken, ledig instorten, ontwaken ze de Als de bewakers besloten dat volgende dag gewoon weer in het weer tijd was te verkassen. i cel zonder ramen met al- werden de gijzelaars in 'doods- leen een bed. De dag wordt ge- kisten' gestopt, smalle ruimtes blinddoekt doorgebracht en aangebracht onder vrachtwa- sleept zich voort, slechts onder- gens. Hun gezichten en boven broken door een bezoek aan de Üjven werden dan met dikke badkamer. stroken plakband omwikkeld. McCarthy bracht het eerste In de tijd dat Keenan en Mc jaar van zijn gevangenschap Carthy samen waren, kreeg de door in een superkleine cel, Brit vijf brieven. Vaak kreeg hij waar slechts langs één muur ge- ze pas in handen nadat zijn be noeg ruimte was om te staan. In wakers hem weer eens hadden de nazomer van 1986 verhuisde afgetuigd. Een keer ving hij een hij naar een cel met Brian glimp op van een televisie. Hij Keenan, de Ier die vorig jaar au- zag toen beelden van zijn vrien- gustus vrijkwam. din. Jill Morrell, die een pleidooi Keenan vertelde later hoe hield voor zijn vrijlating. Toen i hij was toen hij ge- wist hij dat hij de moed blinddoekt - McCarthy voor het moest opgeven, dat zijn vrien- eerst ontmoette. „We gluurden den voor hem vochten, allebei tegelijkertijd vanonder De vrijheid, die McCarthy nog onze blinddoeken vandaan, maar zo kort weer proeft, heeft John grapte: 'Fuck me, it's Bén echter een wrede kant: vrijgcla- Gunn'.ten gijzelaars zeggen dat zij zich De mannen brachten vier jaar schuldig voelen ten opzichte samen in de cel door. Volgens van medegevangenen die ach Keenan wist McCarthy de wan- terblijven. Daarnaast achter- hoop vaak te doorbreken met volgt ex-gijzelaars het trauma zijn onverwoestbare humor, de greep op het eigen leven te „Hij imiteerde onze bewakers verliezen. Nachtmerrie eindigt na 1943 dagen AP-The Independent „Het ga je goed. Als alles mee zit, zie ik je om half vijf in de pub", zei John McCarthy tegen Nick Toksvig, zijn vriend en col lega bij World Television News (WTN) in Londen, voordat hij de telefoon neerlegde. Mc Carthy hoopte die avond van 17 april 1986 op tijd in Londen aan te komen om nog wat te kun nen gaan drinken. Op weg naar de luchthaven van Bayrut werd de Britse journalist echter ont voerd en belandde hij in een cel. Toksvig had hem nog gewaar schuwd en gevraagd op te schieten. Twee dagen eerder hadden Amerikaanse vliegtui gen de Libische hoofdstad Tri poli gebombardeerd. De Arabi sche wereld was in alle staten. Toen bekend werd dat de Ame rikaanse F-lll bommenwer pers vanuit Groot-Brittannië waren opgestegen, liep ook de veiligheid van Britse staatsbur gers in Bayrut plotseling groot gevaar. Enkele uren voor McCarthy's ontvoering werden buiten Bay rut de lijken gevonden van drie gegijzelden: de Amerikaan Peter Kilbum en de Britten Leigh Douglas en Philip Padfïeld. Een briefje maakte duidelijk dat de drie waren omgebracht als ver gelding voor het bombarde ment op Tripoli. De moorde naars werden gezocht in krin gen van de door Libië gesteun de groep van de Palestijnse ter rorist Abu Nidal. McCarthy vertijok met enkele andere Libanese WTN-mede- werkers naar het vliegveld. Ze namen een kortere route, bang dat ze hun vlucht zouden mis sen. Plotseling blokkeerde een Volvo hun route. Vier gewapen de mannen trokken McCarthy aan zijn haren uit de auto. Zijn Libanese collega's kregen te ho ren dat iedere beweging de dood tot gevolg zou hebben. De Brit verdween en begon aan de eerste van 1943 dagen gevangenschap. In de gesprek ken die hij nog* als vrij man vanuit Bayrut met zijn collega's in Londen had, repte hij wel eens over de kans op ontvoerin gen. „Op sommige momenten ben ik echt doodsbang. Het is zeer spannend", zei hij dan. WESTERSE GIJZELAARS IN LIBANON Na de vrijlating van de Brit John McCarthy zijn er nog 11 Westerse gijzelaars in Libanon: hun namen en de periode dat zij nu gegijzeld zijn Thomas SUTHERLAND i I Terry ANDERSON Edward Austin TRACY 2 Britten Terr^WAITE QadtMANjT~ 2 Duitsers j 1 j Henrich STRUBIG 11taliaan Alberto MOLINARI yalidti 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 John McCarthy (midden) werd gisteren in de Syrische hoofdstad Damacus opgehaald door zijn dolgelukkige vader en broer, foto afp ramzi hay- CORRESPONDENT De vrijlating van de Britse gijze laar John McCarthy maakt dui delijk dat er iets is veranderd in de wereld van fundamentalisti sche organisaties zoals de Isla mitische Jihad en Hezbollah. Hun versoepelde houding had echter nooit tot stand kunnen komen zonder druk van Iran en Syrië, de twee landen die meer van de gijzelingen weten dan ze het Westen willen doen gelo- Hoe dicht Iran en Syrië bij de gijzelaarskwestie zijn betrokken, is de afgelopen dagen nog eens gebleken. Het eerste teken van een op handen zijnde vrijlating van gijzelaars was een bericht in het Iraanse dagblad de Teheran Times van afgelopen dinsdag. Het spreekbuis van president Rafsanjani kondigde met grote stelligheid aan dat een Britse en een Amerikaanse gijzelaar zou den worden vrijgelaten. Een dag later vertrok de Iraanse minister van binnen landse zaken, Abdollah Nouri, naar Damascus. Het doel van zijn bezoek was volgens het offi ciële Iraanse persbureau IRNA overleg over „internationale za ken, het Palestijnse vraagstuk en de plannen van het arrogan te deel van de wereld om het zionistische regime te stabilise ren". De gijzelaarskwestie moet echter hoog op de agenda heb ben gestaan. Volgens waarnemers raken steeds meer figuren in de Iraan- se regering, met name in de fac tie van Rafsanjani, er van over tuigd dat de gijzelaars een hin derpaal vormen voor de verbe tering van de betrekkingen met het Westen. Bovendien meldde het Kuwaytse dagblad Sawt al- Kuwayt gisteren1 dat Syrië Iran heeft duidelijk gemaakt dat zijn geduld met Hezbollah begint op te raken. De Iraans-gezinde or ganisatie is namelijk de enige groepering in Libanon die zich weigert te ontwapenen. Sawt al-Kuwayt wierp giste ren overigens een geheel ander licht op de achtergronden van de vrijlating. Volgens het blad is de kettingreactie die leidde tot de vrijlating van McCarthy op gang gebracht door de geweld dadige dood, vorige maand, van een van de Britse gijzelaars. Volgens een anonieme bron die door de krant wordt aange haald, is de gijzelaar vorige maand door zijn bewakers om het leven gebracht bij een ont snappingspoging. Om welke Brit het gaat. wordt niet ver meldt. Maar omdat de vrijgela ten John McCarthy al heeft la ten weten dat de afgezant van de Anglicaanse kerk, Terry Wai- te, in goede gezondheid ver keert, mag worden aangeno men dat het slachtoffer de 77- jarige Jack Mann is, een gepen sioneerde verkeersvlieger. Volgens Sawt al-Kuwayt na men de Iraniërs de dood van de Britse gijzelaar zo hoog op dat de broer van de Iraanse presi dent, Mahmoud Hashemi Bahramani, naar Libanon reisde om een onderzoek in te stellen. Hashemi heeft in het verleden een belangrijke rol gespeeld bij de vrijlating van gijzelaars. Hij was bij zijn bezoek aan Libanon vergezeld van een aantal com mandanten van de Revolutio naire Garde en hij zou overleg hebben gevoerd met leiders van Hezbollah, de Islamitische Jihad en de splintergroep Organisatie van de Verworpenen der Aarde. Tegen het eind van zijn be zoek zou Hashemi een rapport hebben opgesteld, waarin hij verslag deed van de omstandig heden waaronder de Britse gij zelaar is gedood en van. de toe stand van de gijzelaars in het al gemeen. Bovendien zou hij de Iraanse autoriteiten op de hoogte hebben gebracht van de plaatsen waar de gijzelaars op dat moment werden vastgehou den en welke groepen zijn be last met hun bewaking. hind vorige maand zou de Nationale Veiligheidsraad in Te heran het rapport hebben be sproken. De algemene conclu sie zou hebben geluid dat het tijd is voor een geleidelijke vrij lating van de gijzelaars.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5