Toerisme Skivakanties fors duurder 'Tegen politieke risico's kun je je amper wapenen' Beroemde Trevi-fontein glinstert weer als vanouds Met Djoser naar Mexico A Dj/a>-ser> 071-126400 Films in Leiden Deze maand worden in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden op zondagen, dinsdagen en zaterdagen, gratis films ver toond die in relatie staan tot de tentoonstelling Op Weg: reli gieuze beleving in Tibet, Korea en Japan. Deze expositie loopt tot 5 januari. Daarnaast wordt er tot 24 oktober de foto-tentoon stelling Nepal, Boeren, Bergen gehouden. De films, over tal van Aziatische landen en onderweipen, beginnen steeds om 15.00 uur. Het museum is gevestigd lan Steenstraat 1 in Leiden, tele foon: 071-211824. Fietstoerkalender De Nederlandse Toer Fiets Un e heeft een flink boekwerk gepro duceerd waarin liefst 8000 geo •ganiseerde fietstochten worden vermeld. Het is het jaarlijkse overzicht van alle Nederlandse fietstochten, vooral recreatieve, van 15 tot 1000 kilometer. De routes voeren langs de mooiste plekjes van Nederland en kun nen door iedereen in eigen tempo worden gereden. Alle dag tochten, dagmeerdaagsen, avondvierdaagsen van het overigens reeds enige tijd lopende seizoen worden erin vermeld. Het boek is door overmaking van ƒ21,- cp postgiro 6226664 t.n.v. NRTU in Veenendaal onder vermelding FEP 1991 te bestellen. Goud in Oostenrijk In het dorpje Rauris in Hohe Tauem bij Salzburg vonden de Ro meinen 4000 jaar geleden al goud. Niet minder dan tweedui zend goudzoekers beproefden er hun geluk sindsdien in het hel dere water van de bergbeken. Dat goudzoeken is inmiddels een geliefde bezigheid voor vakantiegangers geworden, want soms wordt er nog wel eens een 21 -karaats goudsnippertje gevonden. Onder leiding van een plaatslijke goudwasser die het noodzake lijke materiaal beschikbaar stelt kan er een gokje worden ge waagd. Inlichtingen: Tourismusverband Rauris, Oostenrijk, tele foon: 09 6544-6237. Nachtbus Londen Hoverspeed, dat al vele jaren overdag drie dagdiensten per bus onderhoudt tussen Amsterdam en Londen, heeft nu ook een nachtverbinding ingelegd. De bus vertrekt 's avonds om acht uur in Amsterdam, komt om 4 05 uur in Dover en om 7.30 uur in Londen aan. Opstapplaatsen zijn verder Utrecht (20.45 u., Jaarbeursplein achter het Centraal Station) en Breda (21.45 u.). Uit Londen vertrekt de nachtbus om 20.00 uur, uit Dover om 23.30 uur en is om 8.00 uur in 3reda, om 9.10 uur in Utrecht en om 10.15 uur in Amsterdam. De oversteek tussen Calais en Dover wordt met de SeaCat uitge voerd. Dit is de grootste catamaran ter wereld en de enige die is ingericht voor roll-on-roll-off-vervoer van auto's. Een enkeltje Londen met de nachtbus kost ƒ95,-, een retour ƒ165,-. Jongeren van 4 tot 26 jaar en 60-plusserï hebben een korting van 15,- op het standaardtarief. De reis naar Dover kost vijf gulden per enke le reis minder. Overigens kunnen reizigers die niet per bus reizen nu ook 's nachts met Hoverspeed het Kanaal over. De SeaCat is begonnen met afvaarten in de late avonduren en 's nachts. In spoor Abraham In het bijbels openluchtmuseum Heilig-Land-Stichting bij Nijmegen is een tentoonstelling geopend die gaat over het ont staan van de drie heilige boekc n van joden, christenen en mos lims, resp. de Tenach (Oude Testament), Nieuwe Testament en de Koran. De expositie wil informatie geven over de achtergron den van de drie boeken. Joden christenen en moslims geloven in één en dezelfde God, de God van Abraham. De tentoonstel ling heet ook: In het spoor van Abraham. Tot 2 november is ze dagelijks open van 9 tot 17 uur. De Heilig-Land-Stichting staat in het dagtochtenprogramma (nr. 2) van NS vermeld. De schepper van Kuifje Waarschijnlijk zegt het Belgisc ie dorpje Welkenraedt de meeste bbersv weinig. Maar voor de liefhebbers van het stripverhaal en vooral van Kuifje is het een plaats om heen te gaan. Tot half september vormt Wel kenraedt het Mekka voor de stripfanaten door de tentoonstelling Tout Her- gé, ofwel Hergé Com pleet. Op deze expositie is zo ongeveer alles te vincjen wat door Hergé (gestorven in 1983) is ge maakt. Hij was de grond legger van van het Belgi sche stripverhaal en de schepper van Kuifje. Welkenraedt ligt noord oostelijk van Eupen, zo'n 30 km van de stad Luik. Er zijn speciale arrange menten in verband met de tentoonstelling. Het Belgisch Ver keersbureau in Amsterdam, Herengracht 435, tel. 020-624 5953, geeft meer informatie. Paard voor de caravan Horsavan heet een nieuwe vorm van recreatie, waarvoor men in Lonneker (gemeente Enschede) moet zijn. Het is een compleet ingerichte caravan (onder meer met koelkast en kleuren-tv) die getrokken wordt door een mak fjordenpaard. De bedoeling is dagelijks zo'n vijf uur met paaid en caravan langs stille wegge tjes door het Tukkerse landschap te trekken. Bij boerderijen wordt gekampeerd. Ook twee fietsen gaan mee, zodat er gele genheid bestaat het landschap trappend te verkennen. Men kan uit drie routes kiezen. Nadere informatie over de Horsavan ver krijgbaar via telefoonnummer 353-354 339. Informatie bij grenswisselkantoren Om de Nederlandse toerist naar België beter van dienst te zijn, werken het Belgisch Verkeersbureau en de Grenswisselkantoren (GWK) samen bij het verstrekken van toeristische informatie over België. Zo is bij de GWK-kantoren aan de Belgische grens voor vijf gulden een uitgebreid informatiepakket verkrijgbaar met allerlei brochures over atti acties, speciale evenementen en bezienswaardigheden in vele steden en met een toeristische kaart van België.-Ook is er een speciaal Ardennen-pakket be schikbaar. Het kantoor Hazeld Dnk heeft zelfs een speciaal toeris tisch loket waar complete info pakketten van Antwerpen en Brussel worden aangeboden. 1 evens is het mogelijk bij de GWK- kantoren aan de grens toegangskaarten te kopen voor enkele grote attracties zoals de Antwerpse ZOO, Bobbejaansland, Mini Europe en Walibi. Dat kan zelf nog enkele voordeeltjes opleve- Voor Brussel is er een paspoori verschenen dat (tot 31 oktober) tot dertig procent korting geefl op de toegang tot een groot aan tal attracties en musea in de Belgische hoofdstad. Het gaat om vijf bezoeken. Afhankelijk van iet gekozen pakket betaalt men ƒ25,- of ƒ35,- voor het paspoort. Oad-directeur Ter Haar: „De tegerv vluchten met Transavia op de Sovjetunie te gaan uitvoeren. Er werd gerekend op 3500 passa giers vanaf april, maar we heb ben van die vluchten nooit meer iets mogen vernemen. „Dat klopt. Door de politieke en maatschappelijke onrust in de Sovjetunie bleef de belangstel ling voor die vluchten op Mos kou en Leningrad erg achter. We hebben daar flink verloren. We zijn er dus gewoon niet mee begonnen. Aanvankelijk hadden we nog de hoop per 1 septem ber a.s. die chartervluchten te kunnen uitvoeren maar dat is nu ook van de baan. We gaan dus alleen op de oude voet door met lijndienst. Wat blijft is de 17-daagse rondreis, die loopt goed. In het winterprogramma blijven we natuurlijk doorgaan met Rusland. We zijn tenslotte de Nederlandse marktleider in dat land en geven dat niet zo maar prijs." De Jumbo Camper die vroe ger door de Sahara deed zou de ze zomer op zuidelijk Afrika gaan rijden. De vergunningen waren nagenoeg rond. Hoe staat het met die plannen? „Het heeft meer voorberei dingstijd gekost. Denk even aan het linksrijdende verkeer in Zuid-Afrika. Dat betekent datje voor zo'n bus een linker-uitstap moet maken. Ook heb je een degelijke agent nodig, want zo'n Jumbo Camper kun je niet voor ieder wissewasje ophalen. Dat ding moet jaren in zo'n gebied blijven, dus zoek je een be trouwbare partner, waar je op kunt terugvallen voor onder meer onderdak en service. Die hebben we nu gevonden in Springbok Atlas, een groot be drijf in Zuid-Afrika met honder den bussen en een Greyhound- lijn. Daar gaan we mee samen werken, al moet het natuurlijk wel zo zijn, dat er rust en stabi liteit in dat land is, willen we er vakantiegangers heen kunnen sturen. Ik ben daar nog wat voorzichtig mee. Zuid-Afrika komt langzaam maar zeker uit het verdomhoekje, de boycot maatregelen verdwijnen, er waait een andere wind en er zijn weer uitwisselingen en rei zen. We zien daar in de nabije toekomst grote mogelijkheden en hebben daar met deze exclu sieve overeenkomst een eerste stap gezet." Op 13 maart, ten tijde van de Golfcrisis, kondigden Oad; De Jong Intra Vakanties en Arke een opmerkelijke samenwerking aan. Bij onvoldoende bezetting samen passagiers vervoeren in een bus van één van de drie be drijven. Krijgt die krachtenbun deling een vervolg? „Als het aan ons ligt wel. Feit is dat we er geen van allen slech ter van zijn geworden. Iedereen foto dinand buisman heeft er eigenlijk baat bij. Geza menlijk hebben we minder bus reizen hoeven te annuleren en de vakantiegangers is de teleur stelling van een afgelasting be spaard. Oké, je kunt een iets an dere reis aangeboden krijgen, maar dat is doorgaans geen probleem. Mensen bespreken op het werk vaak maanden vooraf hun vakantieperiode en wiUen dan ook in die tijd op stap. Door deze samenwerking geven we nu klanten aan elkaar over, we overleggen wekelijks en er is een brochure in de reis- bureau's waarop we gezamelijk aangeven welke reizen zeker zullen doorgaan. En je hebt na tuurlijk het voordeel dat je niet met halfvolle bussen rijdt. Wij gaan ook deze winter met De Jong Intra verder samenwerken en zullen met z'n drieën be spreken hoe het er voor volgend jaar uitziet." De beroemde Trevi-fontein in Rome ligt er weer als een plaatje bij. foto ansa Restaurateurs hebben op 16 juli de laatste hand gelegd aan de facelift van de beroem de Trevi-fontein in Rome. De werkzaamhe den namen drie keer zo lang in beslag als was gepland, maar nu staat het barokke monument als vanouds te glimmen. De fontein is na twee jaar en acht maanden uit de steigers gekomen na een grondige op knapbeurt. De restauratie, die aanvankelijk een jaar zou duren, kost ruim 5,5 miljoen gulden. Het grootste deel is betaald door een Itali aanse verzekeringsmaatschappij: de over heid heeft geen geld om alle monumenten te restaureren. De fontein, die zich op een klein plein bevindt, is een Romeins monu ment. Volgens de legende zal iedereen die er een muntstuk inwerpt, terugkeren naar de Eeuwige Stad. In de film 'La Dolce Vita' poedelen hoofdrolspelers Marcello Mast- roianni en Anita Ekberg rond in de fontein en de Italiaanse komiek Toto heeft eens de exclusieve fotografische rechten 'verkocht' aan een lichtgelovige toerist. Na de schoonmaakbeurt ziet de fontein er weer ongerept uit, zeker in vergelijking met de honderden andere monumenten en ge bouwen in Rome die zwart zijn van de uit laatgassen van het autoverkeer. De vervui ling door het verkeer zal spoedig wel weer toeslaan, maar de duiven worden nu op af stand gehouden door een elektronisch veld met lage spanning. Hoewel nog lang niet alle winterprogramma's van de Ne derlandse reisorganisaties zijn verschenen, kan nu al worden vastgesteld dat reizen naar de sneeuw straks aanmerkelijk duurder zullen worden. Vooral Frankrijk heeft de prijzen fors verhoogd. Een skivakantie in de Franse Al- Ferdinand Fransen, directeur pen zal circa tien procent meer van Arke: „Maar dat was dus kosten dan vorig jaar. Ook Oos- blijkbaar het zoete gefluit van tenrijk en Zwitserland gaan met de vogelaar." Ook het feit dat hun prijzen omhoog: gemid- Franse hotelhouders tot ver bui- deld vier tot vijf procent. De be- ten het Olympische gebied niet geteld, blijven gemiddeld gelijk. Een weekje Canarische Eilan- achtereen te verhuren (en dat r hoge prijzen) heeft bij den wordt 3 procent goedkoper; de Nederlandse reisorganisaties Portugal heeft een prijsstijging van 5 procent aangekondigd. Ondanks de flink duurdere dol lar blijven de verhogingen voor Florida en andere exotische be stemmingen beperkt tot circa 2 procent. Vooral de buitengewoon forse veel kwaad bloed gezet. Temeer omdat de Franse Alpen de laatste jaren een steeds groter wordende aantrekkingskracht begonnen uit te oefenen op de Nederlandse skiërs. José Schou ten van Touralp: „Ik voelde de bui al hangen en als je het e prijsverhoging in Frankrijk is bij beetje bekijkt, vallen de verho- de Nederlandse touroperators gingen nog wel mee. Maar wie hard aangekomen. De afgelo pen winter nog beloofden de Fransen onder meer via grote affiches in de de skigebieden dat de prijzen ondanks de Olympische Spelen van Albert- ville niet omhoog zouden gaan. bijvoorbeeld in de voorjaarsva kantie wil boeken in plaatsen in de omgeving van Albertville, zal zich doodschrikken. In die pe riode zijn de prijzen in vergelij king met vorig jaar soms zelfs verdubbeld." Tien jaar achtereen maakte Oad Reizen in Holten gewag van een stormachtige groei. Dit jaar, zo geeft directeur ir. J. ter Haar toe, zal het van busonderneming tot allround touroperator uitge groeide bedrijf pas op de plaats moeten maken. De omzet van vorig jaar (300 miljoen) zal mo gelijk nog wel worden bena derd, maar de politieke onrust in diverse reisbestemmingen zorgt dit jaar voor een grillig boekingspatroon. Directeur Ter Haar wil na enig aandringen wel een boekje open doen, zonder daarbij ove rigens tot sombere voorspellin gen te komen. „We hebben het momenteel al weer drukker dan ooit", zegt hij, „de tegenvallers worden gelukkig gecompen seerd door vooruitgang in ande re reizen." De Golfcrisis, zo ana lyseert de Oad-directeur de ge volgen voor zijn bedrijf, „heeft in ieder geval als lichtpuntje dat werkelijk alle kostenposten te gen het licht zijn gehouden en dat is wel eens goed in een on derneming." De Nederlandse reisbranche heeft zich vrij goed hersteld van de malaise in de boekingen ten tijde van de crisis en de oorlog in de Golf. Hoe verliep die inzin kingen het herstel bij Oad Ter Haar: „De Golfoorlog liep net op tijd af. En dat was voor ons maar goed ook, want laten we eerlijk zijn, voor de reiswe reld was dit een beroerde tijd. Zoiets hadden we nog nooit be leefd. Al je reizen zijn immers al vastgesteld, de bedden zijn in gekocht, de campagnes lopen en je hebt de omstandigheden van zo'n oorlog natuurlijk niet in de hand. Gelukkig zijn we na die periode steeds meer van de achterstand gaan inhalen." Hoe was die ontwikkeling ge meten naar het type vervoer (bus, vliegtuig) en wat zijn de verschillen per land „Bij de busreizen - en die zijn in ons bedrijf nog altijd het be langrijkste - is er een dikke plus bij de meeste Europese bestem mingen, maar hebben we te maken met een allerberoerdst 'Joegoslavië-effect'. Vooral bij de pendelbussen is dat heel erg merkbaar. Joegoslavië was voor ons een heel grote markt, waar we permanent met een bus of 15 zaten. Dat valt nu bijna hele maal weg. Gelukkig zien we el ders een toename. Vooral bij ex cursies op landen als Zwitser land, Groot-Brittanië, Neder land, België, Portugal, Polen en Tsjechoslowakije. Bij de pendel doen Spanje, Oostenrijk, Italië en Frankrijk het goed." Oad heeft zich een paar jaar geleden ook op de vliegmarkt begeven door de c Bon Air, dat voor een goedkope re markt werkte en door Oad in niveau opgekrikt zou worden. Hoe is dat uitgepakt? „Bon Air sloot misschien niet zo goed aan bij het Oad-produkt als wij gedacht hadden. Daar wil ik heel eerlijk in zijn. We hebben daar zelfs een directeur moeten ontslaan. De moeilijk ste tijd is nu zo'n beetje achter de rug. We zitten op de goede weg, al zal dat nog niet uit een vooruitgang in aantallen passa giers blijken. We leveren zo'n twintig procent in, maar ik zeg dat dit bewust is gebeurd. Grie kenland en Portugal groeien bij ons, maar we hebben bij de vliegreizen weer de pech dat Turkije de achterstand na de Golfcrisis bij lange na niet heeft weten goed te maken en dat door de onlusten in Tunesië ook dat land nauwelijks in trek is bij de vakantiegangers." Recente politieke en maat schappelijke ontivikkelingen to nen aan, hoe gevoelig de reis branche is voor reacties van de consument. De instabiliteit in de Sovjetunie, burgeroorlog in Joe goslavië, crisis in de Golf, oproer in Tunesië. Kan een touropera tor zich daar tegen wapenen, te meer daar het inkopen van ho tels en dergelijke al ruim een jaar vooraf gebeurt? „Je kunt je er amper tegen wa penen, maar we proberen wel veiligheden in te bouwen en al te grote risico's uit te sluiten. Zo huren we per jaar zo'n 50 tot 60 bussen bij derden. Onze eigen bussen zitten dus nu echt alle maal op de weg, maar de klap komt wèl aan bij de bijhuur-be- drijven. Ep natuurlijk houd je er rekening mee voor volgend jaar. Op 15 augustus moeten onze inkopers al hun werk voor vol gend jaar zomer gereed hebben. Joegoslavië, zo zal iedereen wel kunnen begrijpen, kopen we natuurlijk maar heel mondjes maat in. Je koopt sterker in bij landen waar het rustig blijft. Tsjechoslowakije, Skandinavië, Engeland en Frankrijk. Daar komt bij dat er een tendens is om vaker en korter op vakantie te gaan. De stedenreizen van drie tot vijf dagen doen het goed, dus kom je met een extra aanbod op dat terrein. Ook met de bus naar Antwerpen of Praag." December afgelopen jaar liet Oad weten ivekelijks charter- Vrijdag 9 augustus 1991 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: J REISBERICHTEN Reizen naar de zon soms goedkoper

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4