Binnenland PvdA zakt nog verder in peiling Fusie Hagemeyer met Internatio van de baan Moordenaar Fagel schoot in paniek Timmer verbindt lot aan nieuwe projecten FNV-bond wil één cao voor financiële wereld Slecht imago chemie zorgt voor schonere Rijn Vrijdag 9 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (did) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: CLARA KEMPER 3 Terwijl een medewerker de puntjes op de i zet, wordt deze ballon langzaam vol warme lucht geblazen. Het gevaarte ging gisteren de lucht in ter gelegenheid van de negende internationale Ballonfiesta in Bameveld. Het festijn duurt nog tot en met morgen. »foto anp Raymond rutting Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Expositie over bezetting Kuwayt 'De misdaden van Saddam tegen Kuwayt' is het motto van de tentoonstelling die vandaag en morgen is te zien in de hal van het Congresgebouw in Den Haag. De expositie, georganiseerd door de ambassade van Kuwayt, toont via zo'n driehonderd fo to's de gevolgen van de Iraakse inval in het oliestaatje. Het me rendeel laat de vernielingen zien die de Iraakse troepen hebben aangericht in scholen, musea, hotels, paleizen en andere gebou wen. Ook zijn er foto's van de oliebranden die de Golf nog altijd teisteren. Gruwelijk zijn de foto's die onder de titel 'De martela ren van Kuwayt' worden getoond: zwaar mishandelde burgers en militairen, die het geweld veelal niet overleefden. De foto's, slechts begeleid door summiere teksten, zijn zowel tijdens als na de bezetting gemaakt. De tentoonstelling is te bezichtigen van 12.00 tot 21.00 uur. foto anp paul vreeker Beatrix brak been in Portugal Koningin Beatrix heeft haar kuitbeen niet gebroken in Italië, maar in Portugal. De koningin onderbrak zonder daar rucht baarheid aan te geven haar verblijf in Italië om in Portugal vrien den te bezoeken. Daar maakte ze tijdens een wandeling een misstap waarbij ze haar kuitbeen brak. De Rijksvoorlichtings dienst, die wel aankondigde dat de vorstin op vakantie naar Ita lië ging, heeft bewust de plaats van het ongeluk verzwegen om de privacy van Beatrix te beschermen. Den Haag hoopt op treintaxi Het Haagse gemeentebestuur zal de treintaxi ook na de acties van Haagse taxichauffeurs en de terugtrekking van City-tax uit het project blijven verwelkomen. De gemeente blijft ook bereid standplaatsen aan te leggen. De Nederlandse Spoorwegen en de gemeente Den Haag voeren volgende week overleg over de gang van zaken omtrent de treintaxi. Volgens een gemeentelijke woordvoerder is het college van burgemeester en wethouders ervan overtuigd dat het geschil tussen taxichauffeurs en de NS met overleg kan worden opgelost. Incest met stiefdochtertje De Groningse officier van justitie heeft gisteren vier jaar geëist tegen een 53-jarige Veendammer, die zijn stiefdochtertje zeker zes jaar lang seksueel heeft misbruikt. Dat begon toen het kind vijf jaar oud was. De moeder van het kind, die inmiddels van de verdachte is gescheiden, heeft in februari aangifte gedaan. Het meisje, dat nu twaalf jaar is, heeft éveneens een uitgebreide ver klaring bij de politie afgelegd. Volgens de officier is er niets op seksueel gebied denkbaar dat niet door het kind is beschreven. „Het zijn ware verschrikkingen geweest tot en met verkrachting toe, waaraan het weerloze kind zes jaar lang onderworpen is ge weest". Akzo betaalt schuld La Seda Het Nederlandse chemieconcern Akzo heeft zich bereid ver klaard om alle schulden van haar voormalige dochterfabriek La Seda in Barcelona terug te betalen. Dat is bekend geworden na spoedoverleg tussen de Nederlandse Akzo-directie en vertegen woordigers van de tien banken die ruim 150 miljoen gulden bij La Seda hebben uitstaan. De totale schuld van La Seda bedraagt 220 miljoen gulden. Al eerder had Akzo bekend gemaakt haar meerderheid van 57,5 procent voor het symbolisch bedrag van 1 peseta aan de schuldeisers over te doen. Akzo zei toen ook be reid te zijn 144 miljoen gulden van de schuld over te nemen. De tien banken weigerden dit aanbod. Aantal faillissementen flink gestegen Het aantal faillissementen bedroeg in de eerste helft van dit jaar 1927, 7 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, al dus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal faillisse menten van ondernemingen steeg met 11 procent van 1504 tot 1668. Het aantal personen dat failliet werd verklaard daalde ech ter met 14 procent tot 257. ABN-Amro: Activiteiten te verschillend De fusieplannen tussen het Rot terdamse concern Intematio- Müller met het Naardense han delsbedrijf Hagemeyer zijn van de baan. Uit een onderzoek dat ABN-Amro heeft gedaan voor de raad van bestuur van Inter natio blijkt dat Internatio daar geen enkel belang bij heeft, zo heeft het concern vanmorgen bekendgemaakt. Bestuursvoor zitter Land van Hagemeyer noemde in een reactie de fusie „een gepasseerd station". Begin mei werd bekend dat First Pacific, een internationaal concern met de hoofdvestiging in Hong Kong, 43,2 procent van de aandelen Intematio-Müller heeft weten te verwerven. First Pacific is de moedermaatschap pij van Hagemeyer. First Pacific zei toen alleen een fusie te wil len als beide bedrijven daarover een akkoord konden sluiten. Hagemeyer wilde wel, maar In ternatio liet gelijk weten er niets voor te voelen en vroeg onder meer ABN-Amro om een rap port over het plan. In het vanmorgen gepubli ceerde onderzoeksrapport con cludeert de bank dat „er geen reden is een fusie met Hage meyer aan te bevelen" omdat er te weinig overeenkomsten zijn tussen de kernactiviteiten van de twee concerns. De Raad van Bestuur van Internatio heeft di rect overleg geopend met First Pacific „inzake haar positie als aandeelhouder". Hagemeyer- topman Land zegt dat het rap port „vrij duidelijk" niaakt „dat fusie niet in het belang is van de bedrijven. Als de bank zegt: het hoeft niet, dan gaat de fusie dus niet door. Dat is jammer, maar het zij zo". De PvdA blijft kelderen in de opiniepeilingen. De PvdA zou op dit moment liefst 28 van de huidige 49 kamerze tels verliezen, zo blijkt uit het jongste NIPO-onderzoek. Ook het CDA begint de gevolgen van de wao- en ziekte wetplannen te voelen. De christen-democraten stonden vorige week in een peiling van bureau Inter/View nog op een verlies van slechts één zetel, nu worden dat er bij het NIPO zes: van 54 naar 48 zetels. De teruggang voor de PvdA bedroeg een week terug nog 22 zetels. Grote winnaar is D66. De De mocraten zouden hun huidige zetelaantal (12) verdriedubbe len. Met die 36 zetels steekt de partij met kop en schouders bo ven de PvdA uit. De WD levert één zetel in en komt evenals de PvdA op 21 zetels. Groen Links verdubbelt de huidige 6 zetels naar 12. Volgens de nieuwste peiling zou het CDA noch met de hui dige partner PvdA, noch met de vorige coalitiegenoot WD een kamermeerderheid krijgen. In beide gevallen zou een combi natie blijven steken op een min derheid van 69 zetels. CDA en PvdA hebben nu nog een uiterst comfortabele meerderheid van 103 zetels. CDA en D66 zouden wel samen een meerderheid hebben, evenals een coalitie van PvdA, D66 en WD. Na oud-kamerlid Cornelissen en SER-Kroonlid Kolnaar heeft gisteren een derde prominente CDA'er de wao-plannen afge keurd. Oud-minister van sociale zaken Albeda noemde het plan voor de radio „onbehouwen". „Het gaat om de aantasting van de positie van mensen die in de wao zitten en die jonger zijn dan vijftig jaar. Die mensen hebben premie betaald en op grond daarvan een uitkering ge kregen. Ze moeten nu onder vinden dat die uitkering sterk verminderd wordt en af kan gaan lopen". „Het tweede moeilijke punt is dat de wao een kortlopende uit kering gaat worden, waama men teruggaat naar het niveau van een bijstandsuitkering. Als je kijkt naar de werkloosheids- vofgens beziet wat we gaan doen met de wao, dan kun je zeggen dat we op weg zijn naar een mini-stelsel. Daar kun je over praten, maar ik vind dat de mensen de tijd moeten krijgen om zich hierop in te stellen door zich bijvoorbeeld hierte gen te verzekeren". Havank brengt recherche na twee jaar bij dader „We zijn blij dat de zaak toch nog is opgelost. We hadden het eigenlijk niet meer verwacht. Hopelijk komt er nu weer rust rond onze familie". Zo reageert Martin Fagel op het nieuws dat een 21-jarige Nijmegenaar heeft bekend ruim twee jaar geleden zijn broer Gerard Fagel te heb ben doodgeschoten. Gisteren bekende de dinsdag opgepakte man dat hij op 9 juni 1989 bij een inbraak in restau rant De Hoefslag in Bosch en Duin in een schrikreactie op Gerard Fagel te hebben gescho ten. Hij pleegde de inbraak met een 27-jarige stadsgenoot. De man klom rond vier uur in de morgen via het serre-dak van het etablissement naar het ge opende raam van de slaapka mer, waar Fagel en zijn vriendin sliepen. De man wilde door het raam naar binnen klimmen, maar werd op dat moment be trapt door Gerard Fagel. Voor deze uit bed kon springen riep de met een bivakmuts getooide man: „Dit is een overval" en schoot op Fagel. Die werd in de hartslagader geraakt en over leed korte tijd later. Fagels vriendin verstond de woorden echter verkeerd en verklaarde dat de schutter had geroepen: „Ik kom je vermoor den". Dat zette de politie op het verkeerde spoor van een van te voren beraamde aanslag. Het onderzoek liep mede om die re den ook langzaam dood. De politie is, zo bleek giste ren, al rond de jaarwisseling ge tipt dat twee Nijmegenaren meer zouden weten van de Fa- gelzaak. De verdachten liepen uiteindelijk tegen de lamp via het nieuwe vingerafdrukkensys teem van de Centrale Recher che Informatiedienst, Havank. Wat tien rechercheurs twee jaar eerder in twintig dagen niet luk te het herkennen van de vin gerafdruk op een stuk gereed schap ging met het apparaat wel. Leider Raa van het recher chebijstandsteam „Op 16 maart van dit jaar hadden we beet. De vingerafdruk, die we kort na de moord hadden ge vonden op weggegooid inbre kersgereedschap, bleek van de 27-jarige Nijmegenaar te zijn". Niet lang daarna werd eveneens via Havank ontdekt dat de af druk van een handpalm in een handschoen van de schutter Vraagtekens blijven voorlopig rond de diefstal van ringen en andere sieraden uit een vitrine in de hal van het restaurant. Pas enige dagen na de moord op Fagel werd ontdekt dat de kost baarheden waren verdwenen. Of de Nijmegenaren deze dief stal hebben gepleegd voordat één van hen het dodelijke schot loste, is niet duidelijk. De Nijmegenaren, die al eer der zijn veroordeeld wegens vermogensdelicten, wordt doodslag, en een poging tot in braak ten laste gelegd. CD-I moet Philips uit slop halen NEW YORK ANP President-directeur Timmer van Philips heeft zich persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor het slagen van verschillende commerciële projecten, waar onder de introduktie van de CD-I. Mochten ze geen succes worden, zo liet hij doorscheme ren tijdens een toespraak voor Amerikaanse Philips-directeu- ren In New York, dan stapt hij op. „Als de projecten misluk ken, dan heb ik gefaald", aldus Met die uitspraak bevestigde Timmer zijn verklaring in febru ari dit jaar tijdens de toelichting van de rampzalige jaarcijfers over 1990. Toen verklaarde de topman dat hij af zal treden „als in 1992 niet het gewenste ni veau is behaald". Deze 'drei ging' moest de buitenwereld, maar vooral het Philipsperso- neel duidelijk maken dat er een nieuwe wind door het bedrijf waaide. Voor de jaren negentig heeft Philips vijftien sectoren op het oog waarmee het zakelijk ge zien wil scoren. Eén daarvan is de CD-I, een apparaat dat beeld, geluid en tekst afleest van een CD-schijfje. Het wordt in oktober in de Verenigde Staten gelanceerd. Timmer ziet CD-I als hét produkt waarmee Philips de slechte prestaties van de af gelopen jaren achter zich kan laten. Onlangs publiceerde het con cern de cijfers over het tweede kwartaal. Daarbij steeg de winst ten opzichte van het rampjaar 1990 van 37 miljoen naar 187 miljoen. Om gevolgen van fusiegolf te beperken De Dienstenbond FNV maakt zich zorgen over de gevolgen voor werknemers van de fusie golf in het bank- en verzeke ringswezen. De bond wil daar om op korte termijn met ban ken en verzekeringsbedrijven overleggen over één cao voor de gehele financiële dienstensec tor. Zowel de bank- als de verze keringssector wordt de laatste jaren overspoeld door fusies. Banken fuseren met andere banken en verzekeringsmaat schappijen fuseren weer met al dan niet samengesmolten banken. Steeds meer kleine banken zijn daardoor gedwon gen om zich terug te trekken op een gespecialiseerd terrein. Een ander gevolg is dat veel kleine buitenlandse banken hun filia len in Nederland sluiten. Ook voor de werknemers van de betrokken instellingen ver andert bij een fusie veel: ar beidsverhoudingen en arbeids voorwaarden wijzigen en ar beidsplaatsen verdwijnen. Be stuurder van de Dienstenbond FNV H. Noten schat dat er van af begin 1989 tot circa 1993 16.000 banen in het bankbedrijf worden opgeheven. De dien stenbond maakt overuren met het opstellen van sociale plan- Noten: „Bij een fusie zoals die tussen NMB/Postbank en Na tionale Nederlanden ontstaat een volstrekt andere onderne ming. Het is geen bank of verze keringsmaatschappij meer, maar een financiële dienstverle- Om de belangen voor de werknemers bij het samengaan goed te kunnen behartigen, vindt de vakbondsbestuurder het noodzakelijk dat op zeer korte termijn onderhandelingen de werkgeversorganisaties beginner ze finar Daarin ia ruimte rr afspraker voor de- iële dienstverleners, i volgens de FNV wel eten zijn voor aparte met individuele on- ACHTERGROND ROTTERDAM ANNEMIEK VEELENTURF Woensdag 21 augustus in het zover. In een feestelijke ambiance zal te Frankhui de ver tegenwoordiger van de vereniging van Duitse chemische bedrijven (VCI) door het plaatsen van zijn handtekening onder een convenant een drastische teruggang van schadelijke lozingen in de Rijn beloven. Bij deze organisatie zijn mammoetbedrijven als Hoechst, BASF en Bayer aangesloten. Volgens het convenant, dat ook de Rot terdamse milieu-wethouder Verbeek-Ohr zal tekenen, zullen de Duitse bedrijven de komende tien jaar de dumping van zware metalen en chemisch afval met de helft te rugbrengen. Het feit dat milieu-investeringen heden ten dage zeer belangrijk zijn voor het imago van een bedrijf, draagt zeker bij tot de be reidwilligheid van de Duitse chemische in dustrie. Hoe groot dat belang in de loop der jaren zou worden, had wethouder Laan in 1984 bij aanvang van het Project Onderzoek Rijn (POR) waarschijnlijk niet kunnen ver moeden. Het uitgangspunt van POR was simpel. Industrieën die de Rijn vervuilen, moeten zelf betalen voor de berging van het veront reinigde Rotterdamse havenslib. Rotterdam moet jaarlijks 23 miljoen kubieke meter slib opbaggeren om de havens en vaarwegen op diepte te houden. Bijna de helft daarvan is zo vuil dat de gemeente het niet zonder ge vaar voor het milieu in zee of op land kwijt kan. Wethouder Laan kondigde aan in totaal tien miljoen gulden uit te trekken voor het opsporen van de vervuilingsbronnen. Tege lijkertijd begon professor Dunné van de Zal het dan toch lukken de Rotterdamse haven nagenoeg te vrijwaren van cadmi um, chroom, koper, lood en zink? Kan de zalm zich straks weer echt op zijn gemak voelen in een schone Rijn? De milieu overeenkomst die de gemeente Rotter dam gaat afsluiten met de Duitse chemi sche industrie is in elk geval een grote stap in de goede richting. Erasmus Universiteit een gedegen juridisch onderzoek naar de mogelijkheid de vervui lers voor de rechter te slepen. Het was een gewaagde stap. Rotterdam zat weliswaar zo omhoog met het verontrei nigde slib, dat het de slufter bouwkosten: tweehonderd miljoen gulden moest bou wen bij wijze van opslagplaats, maar de stad ontblootte tegelijk de tanden tegenover belangrijke klanten. Rotterdam heeft een groot zakelijk belang bij een goede ver standhouding met de vervuilers. Desondanks startte de stichting Interna tionaal Watertribunaal met het schip Rein- water een vooronderzoek. In het Duitse deel van de Rijn werden ongeveer vijftig lo- zingspunten bemonsterd om bewijsmateri aal te verzamelen. Een paar jaar bleef het stil rondom POR. Maar in 1988 wist projectleider Van den Berg te melden dat een deel van de vervui lers wilde praten. De chemische industrie was behoorlijk geschrokken van alle nega tieve publiciteit na de ramp bij het Zwitsers chemisch concern Sandoz, waardoor de Rijn in korte tijd ernstig vervuilde. Professor Dunné heeft ondertussen ge concludeerd dat er voldoende juridische mogelijkheden te bestaan om vervuilers aan hun vestje te trekken. Desondanks be sluit Rotterdam in 1989 daar voorlopig van af te zien. „Het is ingewikkeld je beste klan ten voor de rechter te slepen", licht haven wethouder den Dunnen toe. Inmiddels blijkt dat dreigen met de recht bank niet meer zo noodzakelijk. De nieuwe milieu-wethouder lansen constateert na een rondreis in Duitsland en Zwitserland een „aanzienlijke verandering in de hou ding van de lozers". Het eerste grote succes van POR volgt in november 1990. Het Zwit sers chemieconcern Sandoz komt met Rot terdam overeen de lozingen van koper en chroom te verminderen. Andere bedrijven willen niet praten. Een jaar later spant Rot terdam een proces aan tegen de Franse ka- limijnen in Mulhouse. Deze zaak loopt nog. Met de overeenkomst die de gemeente over twee weken sluit, is het uiteindelijke doel nog niet bereikt. Om ook bij andere Nederlandse en buitenlandse vervuilers een geloofwaardige indruk te maken, zal Rotter dam binnen de eigen gemeentegrenzen harder aan de slag moeten. Negentig pro cent van de olie in het havenslib is afkom stig van Rotterdamse bedrijven. Juridische stappen zijn moeilijk doordat door invloe den van eb en vloed het praktisch niet is te bewijzen van welke bedrijven de olie komt. Het strengere toezicht dat de gemeente in samenwerking met de directie Scheepvaart op de olielozingen in eigen gebied houdt, is in ieder geval nóg een stap in de goede richting. «et lijk.Arrestatie voor Aegon zijn gijzeling Heerlen eigen wa terschade- HEERLEN» ANP verzeke- De politie heeft een 27-jarige ring moet Rotterdammer aangehouden aanspre- wegens een overval op 23 juli in ken. In Heerlen. Met twee anderen zou werkelijk- hij een flat zijn binnengedron- heid maak- gerli waar Qp dat moment drie te gisteren vrouwen aanwezig waren. Ze een mede- werden geboeid en mishandeld, werker. Toen later een neef van de voorzien hoofdbewoner op bezoek van lies- kwam, werd ook hij geboeid en laarzen, de ernstig mishandeld. Bij zijn vijver voor thuiskomst werd de hoofdbe- het Haagse woner gedwongen zijn drugsle- kantoor verander te bellen in een tele- van de ver- fooncel. Hij slaagde er toen in zekeraar alarm te slaan. De politie veron- vrij van al--»- derstelde aanvankelijk dat de gen. •foto daders zich vergist hadden, anp paul maar gaat er nu van uit dat in vreeker de flat wel degelijk in drugs werd gehandeld.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3