Leidsch Dagblad PvdA-top bijeen over crisis en wao-plan Eis van zes jaar in zaak 'Langegracht-moord' 'Iran wil snel einde aan gijzelaarskwestie' BRISTOL Oosteuropeanen gevaar op Nederlandse wegen Vrijdag 9 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39617 Losse nummers f 1,45 Ronald Dietz di recteur bij de Ar beiderspers Winst KLM in eerste kwartaal verdrievoudigd De KLM heeft in het eerste kwartaal van het lopende boek jaar de winst meer dan verdrie- voudigd. De maatschappij boekte in april, mei en juni 135,9 miljoen gulden winst, e- gen 41,4 miljoen gulden in de zelfde periode vorig jaar. ste- De inkomsten uit \c. vUCi gen met 13 procent. Dat een gevolg van een groei van het vervoer, gunstige wissel koersverhoudingen en een aan passing van het lijnennet. Het vervoer van passagiers groeide met drie procent, dat van vracht met vier procent. De directie van de KLM noemt de resultaten hoopvol, maar durft geen voorspelling te doen over het eindresultaat voor dit jaar. Vorig jaar leed de KLM een verlies van 630 mil joen gulden. Een bezuinigings operatie moet de maatschappij weer uit de rode cijfers halen. LEIDEN BINNENLAND Twee ton voor Moordenaar van 'wegwijs' maken j Gerard Fagel buitenlanders schoot in paniek BUITENLAND i SPORT Albanezen in Bari Quick Boys ver niet te stuiten liest met 3-1 van FC Den Haag Geen krant ontvangen? nri 071 - 161400 DCL'. 071 - 161499 Beraad moet onrust in partij bezweren Kopstukken van de PvdA komen zondag bij elkaar om de crisis in hun partij te bespreken. De bijeenkomst wordt gehouden op het ministerie van financiën, waar PvdA- leider Kok als bewindsman zetelt. Er wordt ook gepraat over een alternatief voor de door het kabinet voorgestel de verkorting van de duur van de wao-uitkering. Meer dan 25.000 mensen woonden vanmorgen bij het monument in Nagasaki een een herdenkingsplechtigheid bij. Het is vandaag precies 46 jaar geleden dat de tweede Amerikaanse atoombom Nagasaki ver woestte en ook in Azië een einde maakte aan de Tweede Wereldoorlog. FOTO MP Vice-premier en partijleider Kok, die dit weekeinde van va kantie terugkeert, heeft zich in het kabinet vastgelegd op de wao-voorstellen. Hij wil vast houden aan het regeerakkoord, waarin is afgesproken het finan cieringstekort te verminderen en de collectieve lastendruk niet te laten stijgen. Behalve Kok zullen ook staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken, fractieleider Wölt- gens, vice-fractievoorzitter Leijnse en vice-partijvoorzitter Castricum aan het beraad deel nemen. Ook partijvoorzitter Sint wordt zondagmiddag op het ministerie van financiën verwacht, zo meldt het PvdA- partijbureau, al is nog niet zeker of ze dan terug is van vakantie. In feite is Sint nog steeds spoor loos. Ze zou een fietsvakantie in Toscane (Italië) houden, maar het partijbestuur is er niet in ge slaagd haar te bereiken. Binnen de PvdA is de onvrede over het wegblijven van de partijvoorzit ter groeiende. Afgelopen woensdag heeft het bestuur daarover al gesproken, al kwam het niet tot een veroordeling. Vice-partijvoorzitter Castri cum weigerde vanochtend ove rigens elk commentaar op het nieuws van de geheime bijeen komst. Komende dinsdag vergaderen de kamerfractie en het partijbe stuur met de 17 gewestelijke be sturen van de partij. Dan moet blijken of de PvdA de kabinets voorstellen over wao en ziekte wet afkeurt. Dinsdag moet ook een datum worden geprikt voor de extra partijraad, waartoe het partijbestuur afgelopen woens dag besloot. Ingewijden verwachten dat de gewesten forse druk op partijlei der Kok zullen uitoefenen: de vice-premier moet het kabinet duidelijk maken dat de PvdA de wao-maatregel niet pikt. Houdt Kok vast aan het kabinetsvoor stel, dan zal de partijraad op korte termijn bijeen worden ge roepen. Als Kok bereid blijkt te rug te gaan naar het kabinet, dan kan de partijraad wat later plaatsvinden, maar in elk geval vóór Prinsjesdag. Zie ook pagina 3 Fransman in Bayrut ontvoerd rez de Cuellar van de Verenigde Naties en geeft hem dan een brief die hij van zijn ontvoer ders heeft meegekregen. Aange nomen wordt dat daarin de voorwaarden staan voor de vrij lating van de andere gijzelaars. Tot nu toe hebben Hezbollah en de Islamitische lihad altijd gezegd dat ze de gijzelaars wil len ruilen tegen Ubanezen die in Israël gevangen zitten. Israël heeft de oude eis herhaald dat bij de ruil ook de zeven Israëli sche militairen zijn betrokken die sinds 1982 in Libanon wor den vermist. De hoop op een spoedige vrij lating van andere westerse gij zelaars is gisteravond de kop in gedrukt door de ontvoering van een Fransman door een onbe kende groepering in Bayrut. De groep dreigt de man te doden „op het moment dat opnieuw een westerse gijzelaar wordt vrijgelaten". In Libanon zitten nog elf westerse gijzelaars. Zie verder pagina 5 De meeste fundamentalistische leiders van Iran willen een ein de maken aan de gijzelaars kwestie in het Midden-Oosten. Dat heeft de leider van de Isla mitische Jihad in Libanon, sjeik Mohammed Hussein Fadlallah, gezegd in een interview met The Washington Post. De Isla mitische Jihad en de fundamen- talische Hezbollah hebben de westerse gijzelaars in Libanon in handen. De Britse ex-gijzelaar John McCarthy, die gisteren vrij kwam na ruim vijf jaar gevan genschap, arriveerde gister avond in Engeland. Met tranen in zijn ogen vertelde hij dat zijn achtergebleven medegevange nen (de Amerikanen Terry An derson en Thomas Sutherland en de Brit Terry Waite) „de laatste tijd in draaglijke leefom standigheden verkeren". McCarthy ontmoet morgen in Londen secretaris-generaal Pe- NIEUWSLIJN Schudmachine rukt geslachtsdeel af Bij een 16-jarige jongen uit Heerhugowaard is gistermiddag tij dens werkzaamheden op een akkerbouwbedrijf een deel van zijn geslachtsorgaan afgerukt. Dat gebeurde tijdens het rooien van aardappels. Het slachtoffer boog zich te ver over de draaien de'as tussen een tractor en een aardappelschudmachine. De jongeman is overgebracht naar het Medisch Centrum Alkmaar, waar chirurgen een poging zouden doen om het afgerukte li chaamsdeel weer aan te zetten. Mini-rotondes veiliger voor verkeer De verkeerspleintjes die op provinciale wegen in Overijssel zijn aangelegd, verhogen de verkeersveiligheid. Dankzij de aanleg van deze mini-rotondes is het aantal ongevallen op kruisingen met 40 procent gedaald. Het percentage gewonden is met ruim 90 procent afgenomen, zo blijkt cijfers die de provincie Overijs sel gisteren bekendmaakte, deze resultaten zijn-bereikt doordat automobilisten bij de pleintjesliun snelheid moeten minderen. Overijssel wil nu veel meer mini-rotondes aanleggen. Muur levert 2,1 miljoen mark op De verkoop van brokstukken van de Muur heeft de Duitse rege ring 2,1 miljoen Mark opgeleverd. Dat geld wordt gestort in een sociaal-cultureel fonds in Berlijn, aldus Bonn gisteren. Pastor Martin Ziegler, voorzitter van het fonds, wil het geld gebruiken om zo'n 25 projecten in het oude Oost-Berlijn te financieren. De Muur werd op 13 augustus 1961 opgericht om de exodus van Oostberlijners een halt toe te roepen. Wankel staakt- het-vuren in Kroatië houdt stand ZAGREB Het wankele staakt-het-vuren in Kroatië heeft een tweede dag stand gehouden, ondanks de dood van een lid van de Kroati sche militie. De ren gedood bij gewapende Serviërs op het dorp Topuski, bij Glina in de strategi sche Banija-regio ten zuiden van Zagreb. Het was een van de incidenten op een verder rustig verlopen dag. Toch blijft de situatie in Joe goslavië gespannen. Servische en Kroatische leiders blijven het oneens over het inroepen van buitenlandse hulp om een tota le burgeroorlog af te wenden. Het presidium probeert nu eerst gesprekken op gang te brengen over het uitwisselen van krijgs gevangenen. De Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (CVSE) gaat het aantal EG- waarnemers in Joegoslavië - nu 46 - uitbreiden met mensen uit CVSE-landen. Dat besluit viel SERVICE HET WOORD IS AAN De meeste vrout «en bezoeken graag hun man in het ziekenhuis, omdat ze dan tenminste weten Helen da VANDAAG PAGINA'S Cultuur y Evtra a Familieberichten 12 RTV ShdW - Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 4 HET WEER Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Perioden met zon In de nacht en vroege ochtend en kele mistbanken en minimumtem peratuur rond 13 graden. Overdag flinke perioden met zon en droog Middagtemperatuur van 23 gra den aan zee tot 27 graden plaatse lijk in het binnenland. Zwakke tot matige zuidwestenwind Man of vrouw als directeur? OEGSTGEEST De benoeming van een nieuwe directeur van de openbare ba sisschool Oudennof-Bokken sprong in Oegstgeest dreigt uit te lopen op een conflict tussen school en gemeente. Volgens gemeentelijk voorkeursbeleid moet de functionaris een vrouw .zijn. Het schoolteam en de me dezeggenschapsraad willen echter een man als directeur, omdat naast acht vrouwen slechts één man op de school werkt. Wethouder T. Kohlbeck wil niet alleen naar de samen stelling van het schoolteam kij ken. „De andere openbare scholen in Oegstgeest hebben alle vier een man als directeur", verklaart hij zijn voorkeur voor een vrouw. Wat er gebeurt als i ge- MINDER DAN DE HELFT! Leder/synth. trim-vrijetijdsschoen in wit/kobalt, wit/petrol en wit/zwart/grijs. Maten 28-46. Normaal 49.95 Bristolprijs 35.- Alléén vandaag BRISTOL in LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGROS) tel. 071-226154 Donderdag koopavond Een gewapende Serviër bewaakt de binnenplaats van een boerderij bij het Joegoslavische stadje Dalj, v gen worden gehouden. van de CVSE in Praag. De Servische president Milo sevic eiste woensdag dat de Ser vische minderheid in Kroatië bij referendum moet kunnen be slissen bij welke republiek zij wil horen. Advocaat: Slachtoffer later door iemand anders omgebracht M HAAG EMIEL FANGMANN Tegen een 23-jarige Zwitser is gisteren voor de Haagse recht bank zes jaar celstraf geëist. De man wordt ervan verdacht op 29 december 1990 een 38-jarige Filipijn te hebben gewurgd in diens woning aan de Langeg racht in Leiden. Hij deed dit na dat het slachtoffer hem had be dreigd en onzedelijk had betast. Het stoffelijk overschot van de Filipijnse man werd overigens pas enkele maanden later in de woning ontdekt. De Zwitser, die op dat moment in Noordwijk woonde, gaf zichzelf enkele we ken daarna 'in gewetensnood' Dé raadsman van de verdach te zaaide gisteren de nodige verwarring door te betogen dat zijn cliënt de Filipijn niet moord kan hebben. Hij legde een aantal verklaringen over van personen die het slachtoffer na 29 december nog ip leven hebben gezien. Een van hen, 1-jarige Leidenaar die door de politie korte tijd als hoofdverdachte is beschouwd, zou zelfs seksueel contact met hem hebben gehad. Volgens de advocaat had de Zwitser het slachtoffer 'slechts' zwaar mis handeld en is de irtan later door iemand anders vermoord. Opmerkelijk genoeg was de verdachte zelf nogal verrast door de uitspraken. Hij zei niet meer precies te weten wat er was gebeurd sinds zijn advocaat hem enkele dagen geleden had geconfronteerd met de verkla ringen. Eerder had hij zich be roepen op noodweer, omdat het slachtoffer hem zou hebben be dreigd met een mes. De Zwitser heeft de afgelopen tijd trouwens verscheidene keren zijn verkla ringen herroepen of aangepast. Officier van justitie mr. J. van Ek noemde de getuigen onbe trouwbaar. Geen van hen kon precies zeggen op welke dag ze het slachtoffer hadden gezien. De belangrijkste getuige a de charge was volgens hem boven dien een overvloedig softdrug gebruiker. Van Ek hield daarom ook vast aan zijn eis. Onduidelijkheid was er ook over het mes dat in de hals van het slachtoffer werd aangetrof fen. De Zwitser hield vol dat hij het mes niet in zijn handen had gehad. Volgens het sectierap port was het niet meer vast te stellen of het voor of na de wur ging in de hals was gestoken. Het Pieter Baancentrum in Utrecht, dat een psychiatrisch rapport opstelde, meent dat de verdachte zwaar onder invloed van alcohol was toen hij het misdrijf pleegde. Bovendien was hij verminderd toereke ningsvatbaar. Het centrum raadt de Zwitser aan na een eventuele gevangenisstraf psy chotherapie te volgen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Pagina LEIDEN: 'Misschien is hij als uit de dood herrezen' Waarschuwing rijkspolitie: DRIEBERGEN GPD Automobilisten uit Oosteurope- se landen zorgen in toenemen de mate voor gevaarlijke situa ties op de Nederlandse snelwe gen. Het zou volgens de Alge mene Verkeers Dienst (AVD) van de rijkspolitie in Driebergen een goede zaak zijn als deze weggebruikers bij de grens of in hun eigen land informatie krij gen over het verkeer in de West- europese landen. Volgens woordvoerder Delle- beke van de AVD rijden de toe risten uit het voormalige Oost blok, die op dit moment in gro ten getale naar ons land komen, OPRUIMING Telefoon 023-292509 :e trage to's. „Je komt ze dikwijls tegen, de Trabantjes die met 60 kilo meter per uur over de snelweg gaan en door vrachtwagens worden ingehaald. Soms staan ze ineens stil omdat ze bij voor beeld een afslag voorbij zijn ge reden of ze rijden onverwacht een parkeerplaats op". Wat verder meespeelt is de drukte. „Ik kan me goed voor stellen dat iemand uit Oost-Eu ropa in paniek raakt als hij of zij in de Nederlandse spits verzeild raakt. Er zijn ook mensen uit het noorden van ons land die niet meer weten wat ze moeten doen als ze op Oudenrijn bij Utrecht of het Prins Clausplein bij Den Haag komen". DeDebeke constateert een toenemend aantal ongelukken als gevolg van het weggedrag van Oosteuropeanen. Maandag ontstond een ravage op de A9 bij Badhoevedorp. Daar stond plotseling een Pool midden op de weg stil. Enkele achterop ko mende auto's botsten vervol gens op elkaar. Voorlichting in Oost-Europa zou volgens Dolle- beke kunnen worden verzorgd door zusterorganisaties van de ANWB. OPer kwartaal (176,75) vw accept Telefoon (ivm. controle Dezorg Nummer bank. girorekening l Handtekening 1 Deze bon in een envelop. I postzegel.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1