Sport 'Het gaat om het gevoel van victorie' Italië slaat Nederlandse illusies weg Perry Paauw blijft Robert Veldt de baas Honkballers op de vuist Walters naar Liverpool Voetbalclubs Kroatië niet in competitie Vrijdag 9 augustus 1991 A BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS V WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 18 „IN EEN MUM VAN tijd goed worden, dat gaat natuurlijk niet. Zoiets moet je langzaam opbou- Koudekerkse zeiler Heiner streeft Olympisch succes na De komende weken worden erg belangrijk voor de Kou- dekerkse zeiler Roy Heiner. In de tweede helft van augus tus vinden in Rochester in de Verenigde Staten de we reldkampioenschappen zeilen voor de Soling-klasse plaats. Wanneer Heiner met zijn bemanning er in slaagt om bij de eerste acht te komen, dan staat niets zijn deel name aan de Olympische Spelen van Barcelona in de weg. KOUDEKERK AAN DEN RUN MARTIN HOEKSTRA „Het zal moeilijk worden, maar het is zeker niet onmogelijk," vindt de 30-jarige Heiner. „In totaal doen er zo'n 80 boten aan de wereldkampioenschappen mee, waarvan er 10 tot 15 tot de favorieten behoren. Wij zitten daar ook bij. Ons doel is om bij de beste acht landen te komen, want dan mogen we naar Bar celona. Ik verwacht eigenlijk ook niets anders." Heiner, geboren in Zuid-Afri- ka, begon al op zijn achtste met zeilen. „Niet bijzonder fanatiek, hoor. Pas vanaf mijn achttiende ben ik de zaken serieus gaan aanpakken. Eerst in een laser, daarna in een finjol en dan nu soling. Bij de finjollen, waar ik alleen met mezelf te maken had, ging het wel aardig. Tij dens het WK in Brazilië van 1988 werd ik tweede. Dat gaf goede vooruitzichten voor de Olympische Spelen in dat jaar in Seoul." De hoog gespannen verwach tingen werden echter niet waar gemaakt. „Het ging absoluut niet. Ik werd slechts zevende en dat was voor mij niet goed ge noeg. In de voorwedstrijden liep het juist zo lekker. Waarom het nou mis ging, dat weet ik niet. Misschien lag het wel aan het feit dat iedereen in boten van de organisatie moest varen. En juist bij finjollen merk je dat best wel." In het jaar na Seoul kwam Heiner amper in een zeilBoot. „Ik had te veel gevraagd van mijn knieën. Daarom moest ik het een jaartje kalmer aan doen. Dat gaf mij wel de gelegenheid om na te denken in welke rich ting ik met het zeilen moest gaan." Hoogtepunt Het hoogtepunt voor een zeiler is om deel te nemen aan de America's Cup, een wedstrijd voor grote zeiljachten. Heiner: „Ik wil daar met een beman ning in 1997 aan meedoen. Dat kost niet alleen veel geld, maar het vereist ook veel ervaring en een goede bemanning. En in een mum van tijd goed worden, dat gaat natuurlijk niet. Zoiets moet je langzaam opbouwen. Daarom heb ik voor de Soling- klasse gekozen. Daarin vaar je immers met drie man, zodat je op die manier je bemanning kan trainen." In de Soling-klasse wordt ge bruik gemaakt van boten met een lengte van 8.20 meter en een gewicht van 1035 kilo. De boten zijn van polyester en heb ben een vaste kiel. Ze bezitten een grootzeil, een fok en een spinaker. Als bemanningsleden trok Heiner Volendammer Frank Havik en Peter Burggraaff uit Utrecht aan. In het begin van 1990 ging het drietal voor het eerst met een soling varen. „Men zegt dat je minstens vier jaar nodig hebt om goed met een soling over weg te kunnen. Wij zijn nu an- TENNISMEDEWERKER Perry Paauw heeft gisteren op de Open Kampioenschappen van de Haarlemmermeer in BI de als derde geplaatste Robert Veldt uitgeschakeld. Na een lan ge strijd stonden er voor hem de gunstigste cijfers op het sco rebord: 6-1 2-6 6-1. Paauw begon rustig aan zijn yvedstrijd. Veldt, die twee jaar geleden het altijd sterk bezette toernooi op zijn naam schreef, kreeg ook dit jaar weer een ho ge, beschermde positie op de lijst. Dit ondanks het feit hij in dienst zit en dus aanzienlijk minder kan trainen dan vorige jaren. De Katwijker profiteerde van slordige foutjes van zijn te genstander, kon steeds de rally aan gaan en in zijn voordeel be- slissen.dat hij in dienst zit en dus aanzienlijk minder kan trai nen dan vorige jaren. Diepe sliced backhands en af en toe een versnelling met de forehand zorgden er voor dat de Amsterdammer geen vat kreeg op de wedstrijd. Pas op 4-0 kon Veldt een spel bemachtigen, maar dat bleef de enige in de set. Hij was dan ook rijp voor de sloop, ware het niet dat Paauw de grip op de wedstrijd verloor. Daardoor keerden de kansen en Veldt bemachtigde de twee de reeks vrijwel even simpel als hij Paauw de eerste. Waar ver wacht werd dat Veldt ook de derde zou pakken hij had eerder in het toernooi ook al simpel gewonnen na verlies van de eerste set liep het toch an ders. Paauw profiteerde van Veldts gebrek aan trainingsuren en kwam nog een keer tot 6-1 Hij treft vandaag in de kwartfi nale Marco Visser. Sander van Gelder, de favoriet voor de titel in BI, betrad het gravel tegen Rangathan Anand. De Indiër, winnaar van het B2- toemooi in Hillegom, kon de Zandvoorter wel bijbenen, maar hooit echt bedreigen. Daar is Van Gelder net iets te sterk Rijnkanters De mooiste en spannendste wedstrijd was gisteren ongetwij feld de ontmoeting tussen de als derde getipte Jeroen West- dijk en Rob Broekhof. De mara thonpartij werd pas in de tie break van de derde set beslist. Westdijk had in de laatste game zijn zenuwen het meest onder controle en zegevierde dan ook: 7-6. De nummer vier van de lijst Erik de Graaf ging onderuit te gen Alexander van der Berg. Ook hier maakte een tie-break een einde aan de wedstrijd, al leen gebeurde het een set eer der. Van der Berg klaarde met 6- 2 7-6 de klus, die hem in de hal ve finale brengt. derhalf jaar bezig en zeker niet zonder succes. Ik ben in het ge heel niet ontevreden," aldus de Koudekerker. Twee weken geleden vond in Barcelona het pré-Olympisch toernooi plaats. „Voor velen de kans om al vast het parcours te verkennen. Het toernooi gaf na tuurlijk ook een aardig beeld van de stand van zaken. Na de zes algemene wedstrijden ston den we zelfs bovenaan. De eer ste zes gaan dan over naar het matchracen. Daarin lukte het niet zo." Aantrekkelijk Matchracen is ingevoerd om de zeilwedstrijden aantrekkelijker te maken voor de media en de sponsors. De zes beste boten na de algemene wedstrijden varen dan ieder tegen elkaar een wed strijd over 25 minuten. „Win je, dan krijg je een punt; verlies je, dan ontvang je een nul. De bes te vier gaan dan over naar de halve finales." Ook dan komt ie dere boot tegen elkaar uit, waarna de beste twee uiteinde lijk in de finale uitmaken wie de winnaar wordt. „Die korte wedstrijden zijn een stuk leuker om te zien. Je ziet dan tenminste welke boot op kop ligt. Bovendien komt el ke boot een stuk beter in beeld. Een normale wedstrijd neemt gauw drie uur in beslag. Dat is lang. Daarnaast zijn er zo veel meer boten in het water, dat het al snel onoverzichtelijk wordt. Het leuke van een normale wedstrijd is de chaos die zich voordoet wanneer de boten een boei moeten passeren. Mat chracen wordt in Barcelona voor het eerst op de Spelen toe gepast." Heiner, de nummer drie van de Europese kampioenschap pen van dit jaar, ging in Bar celona bij het matchracen vijf keer op rij onderuit, waardoor hij uiteindelijk zesde werd. „We hebben nóg niet zo veel aan dacht aan het matchracen kun nen besteden. Er is veel meer tijd geïnvesteerd in het opleiden van de bemanning en het ont wikkelen van het zeilen. Maar er is nog genoeg tijd om ook dat onderdeel onder de knie te krij gen. Uiteindelijk is het wel ons favoriete onderdeel." Medaille Algemeen geldt Heiner als een van de kanshebbers voor een medaille op de Olympische Spelen. „We mikken ook op een medaille. Je moet realistisch zijn. Als je toch geen kans hebt om te winnen, dan heb je er ei genlijk niets te zoeken. Nee, we gaan voor goud. Maar er zal nog wel het nodige moeten gebeu ren. Voorlopig liggen we echter ruim op schema." Een wereldtitel is voor Heiner net zo veel waard. „Ik zou niet weten wat ik moest kiezen. Bij een WK zijn er ruim 80 deelne mers. Als je dan wint, dan heb je goed gepresteerd. Bij de Olympische Spelen zijn er maar 30 deelnemers. Sportief mis schien niet zo'n grote prestatie, maar ja. Qua publiciteit is het natuurlijk wel het einde. Alles is er, de tv, de radio, de krant. Dat mis je soms wel bij een WK. Lie ver win ik gewoon beide toer nooien. Bekend hoef ik er ook niet van te worden. Het gaat om de eer, het gevoel van de victo- In september moet Heiner op zoek gaan naar sponsors. „Als we ons tenminste kwalificeren. Zo'n toernooi, dat kost nogal wat. We hebben zeker ander halve ton nodig. Als blijkt dat we een nieuwe boot nodig heb ben, dan moet er nog eens een halve ton bij. Maar we kunnen een sponsor natuurlijk ook wel De Koudekerkse zeiler Roy Heiner mikt op het erepodium bij de Olympische Spelen in Barcelona: „Voorlopig liggen v i op schema." wat bieden. Tegenwoordig mag een boot reclame voeren, ook op de Olympische Spelen. En je kan ook aan shirtsponsoring denken. Ik heb er alle vertrou wen in dat we het geld bij elkaar zullen krijgen. Zo niet, dan zou het wel eens zo kunnen zijn dat we niet meedoen. Zonder spon sors is het allemaal onmoge lijk." Heiners vrouw gaat ook mee naar Barcelona. „Zij maakt deel uit van het team, want ze zorgt voor de verzorging en de orga nisatie op het land. Bovendien ben ik zo veel met het zeilen be zig. Ik vind dat ze dan wel mag delen in een eventueel succes. Wellicht kan ze me nog helpen bij de ontspanning. In 1988 was het zeilen buiten Seoul. Na het zeiltoemooi zouden alle deelne mers naar het grote Olympische dorp gaan om de rest van de Spelen te bekijken. Ik ben toen voor. Met 6-4 6-3 boekte hij een keurige overwinning. Cindy Berkhout behaalde een moeizame overwinning op Re- née de Ruyter. De Hillegomse was gewaarschuwd, omdat de Drentse eerder al Angelina Rammers simpel aan de kant had gezet. De Ruyter begon sterk door de eerste set met 6-2 op haar naam te schrijven. Tot 5-5 in de tweede ging de strijd gelijk op. Toen Berldiout vervol gens een break forceerde en de tweede reeks pakte, was het ge beurd. De laatste set werd een simpele prooi voor de favoriete bij de vrouwen in BI: 6-3. Saskia Paauw volgde als num mer drie het voorbeeld van Berkhout. Ook zij leverde de eerste set in tegen Caroline Clay, om vervolgens toch als winnaar van de baan te stap pen: 5-7 6-2 6-2. Beide vrou wen, wier onderlinge stand dit seizoen 1-1 is, spelen vandaag hun halve finale tegen elkaar. De vrouwen in B2 verloren hun als eerste geplaatste speel ster. Elly Reeuwijk kon als favo riete, zoals eerder deze zomer, niet imponeren. Een sterk spe lende Claudia Witteman had geen kind aan de Lissese: 6-2 6- 2'voor de TEAN-speelster. De pitcher van de Cincinnati Reds Gino Minutelli (rechts) in botsing met Mike Scioscia van de Los Angeles Dodgers. De aanworp waarop Minu- telli wachtte, kwam te laat waardoor Scioscia kon scoren. De Dodgers wonnen dit treffen in Cincinnati met 6-4. FOTO EPA Jim Stoeckel wachtte op een be vrijdende reeks honkslagen. De Amerikaan deed dat in de twee de wedstrijd van de finale van het toernooi om de Europese honkbaltitel tegen Italië ver geefs. Steeds verder liepen de Italianen weg van de aangesla gen Nederlandse honkballers, die uiteindelijk kansloos verlo ren (1-12). Italië beschikt wel over een speler die de beslissende klap kan uitdelen.. Zijn naam is Guglielmo Trinci, 31 jaar. Ver over het linksveld landde de door Bart Volkerijk geworpen bal. Achter Ruggero Bagialema- ni en Roberto Bianchi kon Trin- ci op zijn gemak zijn rondje over de kussens maken. Dat Bianchi bij zijn volgende beurt hetzelfde mocht doen, moet het laatste sprankje zelfvertrouwen hebben geknakt. Paolo Cherubini gaf daarente gen geen krimp. De op 39-jarige leeftijd teruggehaalde werper van Milaan (eerder dit seizoen winnaar in de Europese bekerfi nale tegen Neptunus) incasser- de niet meer dan vijf tikken. Sinds 1984 had de sterk kalende Italiaan geen interland meer ge speeld. Uit nood haalde bonds coach Silvano Ambrosioni de veteraan terug. Het bleek de tweede goede greep, nadat eer der woensdag Paolo Ceccaroli Nederland had verslagen. Het heeft er alle schijn van dat Nederland in drie of vier wedstrijden de titel en het Olympische optreden in Bar celona aan Italië moet laten. De vergelijking met 1983 dringt zich op. Destijds kwalificeerde Nederland zich zonder tegen- punt voor de bëst-of-five met de zuideuropeanen, om vervolgens in vier wedstrijden te verliezen. Stoeckel, toen ook bondscoach, krijgt nog steeds rillingen als hij aan „Grosseto" denkt. In die plaats werd de deelname aan het demonstratietoemooi van Los Angeles (1984) verspeeld. Het improvisatietalent van de de part-time bondscoach werd aangesproken door de plotse linge blessure van Harry Koster. Daags voor zijn start bewoog de gekwetste Rotterdammer zich naar eigen zeggen als een be jaarde voort. In de middaguren voor de wedstrijd wees Stoeckel Peter Callenbach aan als star tende werper. Naar verwachting van KNBSB-arts Frank Nusse is Koster vandaag voldoende her steld om in de derde wedstrijd de verdediging op zich te ne men. In dat duel kan Italië zich verzekeren van het kampioen schap. De juiste oplossing voor de bezetting van het derde honk was in de in Italië 'aanwezige groep niet te vinden. Een fout van Jakoba leidde tot twee runs in de vijfde slagbeurt. Vaardig griste de Antilliaan de door Trinci geslagen bal uit de „hot corner", zijn aangooi bereikte eerste honkman Eric de Bruin bij lange na niet. Nadat Trinci bij zijn volgende beurt Volkerijk had gefopt, greep Jakoba op een tik van Massimo Fochi mis. In de achtste beurt kreeg hij zelfs nog een derde fout achter zijn naam. Nederland hoeft geen il lusies meer te hebben. FOTO BEN DE BRUYN met mijn coach gaan fietsen. Nou, daar was men niet blij mee. We kregen meteen enkele veiligheidsagenten achter ons aan. Ik lachte me kapot toen we die wisten af te schudden. Na drie dagen fietsen kwamen wè in Seoul aan. Toch kunnen ge nieten van het land, want prachtig was het wel." HAVANA Reuter Vijf innings hanteerden de Ca nadese en Mexicaanse honkbal lers de knuppel in hun Paname- rikaanse duel, aan het begin van de zesde bleef het houtwerk in de dugout en gingen beide ploegen ouderwets op de vuist Nadat de Cubaanse politie er een einde aan had gemaakt, de Amerikaanse umpire de wed strijd had gestaakt, werden een Canadese (Upham) en Mexi caanse coach (Pollorena) per brancard afgèvóerd. De Cana dees met hartklachten, de Mexi caan letsel aan het gezicht. De ordinaire kloppartij was het eerste incident in zes dagen op de Panamerikaanse Spelen in Cuba. Beide ploegen hadden dringend een overwinning no dig om de kans op kwalificatie voor het Olympisch toernooi te behouden. De top vier van de Pan American Games heeft recht op een startbewijs in Bar celona. Twee daarvan zijn gere serveerd voor Cuba en de VS. Om de overige twee wordt stevig gevochten. Tegen het ein de van de vijfde inning, op de stand 7-5 voor Mexico, liep de wedstrijd uit de hand. De 18-ja- rige Andreopoulos, catcher in de Canadese ploeg, maakte een kamikaze-sliding bij een mis lukte poging het tweede honk te stelen. Hij gleed de Mexicaanse korte stop finaal onderuit. De Mexicaan wilde de Canadees te lijf maar de veldscheidsrechter kwam er tussen. Voordat er een bal in de zesde inning gegooid was, begon An dreopoulos in de slagarena te bekvechten met de Mexicaanse hitter Vargas. Op het moment dat Vargas zijn knuppel weg smeet, stroomden beide dug outs leeg. Er ontstond een flinke vechtpartij, waarbij stevige klappen werden uitgedeeld. Na tien minuten was de Cu baanse politie de situatie mees ter. De Amerikaanse scheids rechter Pedersen staakte het duel, riep Mexico uit tot win naar en vluchtte daarna voor de Canadezen die andermaal in grote woede ontstaken. LIVERPOOL Reuter Liverpool heeft gisteren Mark Walters van Glasgow Rangers gecontracteerd. De veelzijdige voetballer kostte de Engelse topclub ruim vier miljoen gul den. Manager Graeme Souness sprak van een belangrijke aan winst. „Het voordeel van Wal ters is dat hij op meerdere posi ties is te gebruiken. Met hem kunnen we vele kanten op." Het is de derde grote aankoop Souness, die vorig seizoen eveneens overkwam van Glas gow Rangers, in korte tijd. Voor ongeveer 17 miljoen gulden haalde hij eerder Dean Saun ders en Mark Wright in huis. In Engeland wekken de trans acties van de club verbazing. Li verpool sloot het vorige seizoen af met een tekort van ruim een miljoen gulden. De verwachting was dat van de huidige selectie eerst spelers moesten worden verkocht, voordat nog een nieu weling kon worden aangetrok ken. Tot nu toe verkocht Liverpool slechts international Peter Be- ardsley aan stadgenoot Everton en Steve Staunton aan Aston Villa. Dat leverde een kleine ze ven miljoen gulden op. De Joegoslavische voetbalcom petitie zal dit seizoen worden gespeeld zonder clubs uit Kroa tië. Een laatste poging tot het vinden van een compromis over deelneming van de betreffende teams mislukte gisteren. De Kroaten eisten opnieuw uitstel van het begin van de competitie, wegens de uiterst onzekere politieke situatie. De nationale bond houdt echter vast aan de start op 11 augus tus. Aanvankelijk was het begin van het seizoen gepland op 3 augustus. Vijf clubs verdwijnen door deze ontwikkeling uit de hoog ste afdeling. Dat zijn Hask Gradjanski Zagreb (voormalig Dynamo), FC Zagreb, Hajduk Split, FC Rijeka en FC Osijek. De verenigingen zullen een eigen competitie opzetten. Hajduk Split (bekerwinnaar) en FC Za greb (UEFA-beker) mogen van de Joegoslavische bond wel deelnemen aan de internatio nale toernooien, mits de UEFA dit goedkeurt. De degradanten Buducnost Titograd, Sloboda Tuzia en Spartak Subotica en de tweede divisie-clubs OSK Belgrado en Pelister Bitola zullen de wegge vallen teams vervangen. Pelister werd vorig seizoen slechts zes de, maar kreeg een plaats toe gewezen omdat de sportautori- teiten een club uit Macedonië in de hoogste afdeling wilden. De Kroatische bond hield te vens vast aan het besluit geen spelers meer beschikbaar te stellen voor de nationale ploeg van Joegoslavië. SPORT OP TV 16.00-17.00 Sportnet: 1600- prototypes. 18.00-19.1 18.00-19 00 EURO: gatta in Luzern. 19.00-19.30 Sportnet: World Sports Spe- 19.00-19.30 EURO: Beach Volleybal. .00 Sportnet-. Autsport: Japanse Ï8.00'-Ï9 00"Sportnet: Truckraces. :n Sport. 19.30-20.00 BRT 2. J 19.30-20.30 Sportnet. Go: a sportmagazine. 19.33-20.00 Ned 3: Studio I 20.30-22.00 EURO: AtH ten van GP-toernooien. 20.30-00.30 Sportnet: V 22.15-22.30 Ned 3: Studio Sport Journaal. 22 30-22 50 BRT 1 Sport 23.00-23.25 Did 2: Die Sport-Reportage. 23 05-00.40 Ned 2: Studio Sport, voetbal (samenvattingen van de wedstrijden tijdens het Rotterdam AD- en het Amsterdam-toer- 23.25-23.50 Did 1: Sportschau. 23.30-00.00 EURO: Sportnieuws. 00 20-00 50 BBC 2. Cricket: Engeland- 00.30-02 00 Sportnet: Bok: 2.00-04.00 Sportnet: Tenni profs 5.00-07.30 Sportnet: World Classics 5.00-07.30 Sportnet: World Classics

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18