Sport 'Als 't nu misgaat, stap ik op' RCL komt net te kort tegen Alphense Boys Quick Boys beperkt schade tegen Den Haag Ajax en PSV gekortwiekt SVV/Dordrecht'90 wacht nog altijd op licentie Vrijdag 9 augustus 1991 WANROOY ROB VAN DER ZANDEN NIEUWSLIJN Ajax waarschijnlijk naar Düsseldorf Ajax overweegt de thuiswedstrijd tegen Orebrö, op woensdag 18 september in de eerste ronde van de strijd om de UEFA-beker, in Düsseldorf te spelen. De club moet, als gevolg van een straf van de UEFA, zijn eerste drie internationale thuiswedstrijden op minimaal honderd kilometer van Amsterdam afwerken. De Eu ropese voetbalunie moet het verzoek van Ajax naar Duitsland uit te wijken officieel nog goedkeuren. De afstand tot Amsterdam bedraagt ongeveer 200 km, de accommodatie met sintelbaan voldoet aan de gebruikelijke veiligheidsvoorwaarden. Het Rhein- stadion in Düsseldorf is gemeente-eigendom. Volgens het Duit se sportpersbureau SID hebben de plaatselijke autoriteiten geen problemen met de komst van Ajax. Lindenaar breekt sleutelbeen Marcel Lindenaar heeft gisteravond in de vriendschappelijke wedstrijd FC Utrecht - Valencia (0-1) een sleutelbeen gebroken. De aanvaller zal een maand niet kunnen spelen. Lindenaar werd vijf minuten na rust bij een doorbraak gehaakt door Giner. De ex-Hagenaar kwam daarbij zeer ongelukkig ten val en moest on middellijk het veld verlaten. De Spaanse verdediger kreeg van scheidsrechter Luinge de rode kaart. Lindenaar is de vierde spe ler van Utrecht die geblesseerd raakt. Nieuweling Oosterhuis (lies), Plugboer (achillespees) en De Kruijff (schouder uit de kom) ontbraken gisteren. De ploeg van Fafié komt daardoor niet direct in de problemen. Mede door de drie aankopen (Ooster huis, Van der Net, Cooke) bestaat de selectie uit 22 spelers. Forse boete voor Schalke'04 Schalke'04, dat vorige week zaterdag zijn rentree in de Bundesli- ga maakte, heeft van de Duitse voetbalbond een boete van ruim 28.000 gulden opgelegd gekregen. De club was er in de beslis sende fase van het vorige seizoen niet in geslaagd bij thuiswed strijden de eigen supporters rustig te houden. Schalke wordt ver weten te weinig veiligheidsfunctionarissen te hebben ingezet en onvoldoende garanties te hebben geboden voor de zekerheid van tegenstanders en arbitraal trio. In de wedstrijd waarin het kampioenschap werd veilig gesteld en bij het laatste duel van het seizoen ontregelden ontstuimige fans een normaal verloop. In het eerste geval liepen supporters al voor het eindsignaal het veld op,, in het tweede ging een aanhanger zo ver de bal te ver overen en tegen de paal te schieten. Na beide duels liepen sup porters massaal het veld in en trokken de spelers van Schalke de kleren van het lijf. In één geval raakte daarbij een voetballer van de tegenpartij licht geblesseerd. AJAX EN PSV beginnen dit weekeinde gehandi capt aan het Amsterdam- toernooi. Beide clubs heb ben te kampen met bles sures. JOZSEF KIPRICH blikt optimistisch vooruit. De Hongaar van Feyenoord heeft eindelijk zijn draai gevonden in Nederland. Eiwin Hermes van Vanavond speelt hij zelf met Ajax tegen het Braziliaanse Fluminense in het Amsterdam zevenhonderd-zoveel-toemooi, maar on danks zijn promotie naar de echte top van het Nederlandse voetbal vergeet Alfons Groenendijk niet waar hij vandaan is geko men. En dus stond de Leidenaar gister avond gewoon op de 'lange zij' bij Quick Boys waar de kampioen van het zaterdag voetbal het opnam tegen zijn oude makkers van FC Den Haag. Die, zo kon Groenendijk met de 1500 andere toeschouwers constate ren, een moeilijk seizoen in de eredivisie te gemoet gaan. Den Haag won uiteindelijk met 1-3 in een oefenwedstrijd waarin ver der nauwelijks sprake was niveauverschil. De ploeg van Cor Adriaanse nam in een tijdsbestek van tien minuten afstand van de Katwijkers die toen even niet bij de les wa ren. Voor het overige ging het volledig gelijk op. Met dien verstande dat Quick Boys voor rust verzuimde om drie opgelegde kansen te missen. Het vizier bij Hans van der Plas, Frenk van der Kley en Maarten Rog stond zo vroeg in het seizoen nog niet op scherp zodat de Haagse doelman Roy Beukenkamp baas in eigen huis bleef na weer zo'n snelle uit- braakpoging van de Katwijkers. Van een on oplettendheid in de Katwijkse verdediging maakte de voormalige Rijnsburg-speler Er- win Hermes gebruik om Den Haag vlak voor rust op 0-1 te zetten. Heini Otto en Emile van Eykeren bouw den pal na de pauze de score uit. Met een fraaie kopbal bracht Ben Geyteman na een kwartier Quick Boys weer terug in de wed strijd. Dat ex-UVSer Marcel Valk de beste man was bij Den Haag deed de uit hetzelf de nest afkomstige Groenendijk in elk geval nog een beetje goed. In de regio werd gisteren weer een aantal oefenwedstrijden af gewerkt. RCL kwam daarin net te kort tegen Alphense Boys, terwijl FC Lisse (zo) werd afge droogd door het Haarlemse DSS (7-1). Zaterdageersteklasser Noord- wijk reisde met succes af naar De Zilk waar vierdeklasser Van Nispen overtuigend met 1-5 werd verslagen. Cees Nulkes (2x, waarvan één uit een penal ty) en de van Randstad Sport overgekomen Cliff Comvalius, na een fout in de Zilkse verdedi ging, scoorden voor rust voor de bezoekers. Voor Van Nispen deed Ruud de Klerk iets terug: 1- Na de hervatting liep Noord- wijk uit naar een verdiende 1 -5 voorsprong via nieuweling Joost Vink (ex-SJZ) en Jos Smits. In de tweede helft stopte doelman Erik Schreurs overigens nog een strafschop van Nulkes. RCL heeft gisteravond een nuttige oefenwedstrijd afge werkt tegen Alphense Boys. Hoewel de Leiderdorpse zater dag-tweedeklasser goed partij bood was het niveauverschil met de kersverse hoofdklasser op sportpark De Bloemerd net een tikkeltje te groot: 3-5, na een ruststand van 0-3. Alphense Boys drukte in de eerste helft het veldoverwicht uit in doel punten van Ed Laros, René de jong en Peter Gerse. Na de her vatting brachten good-old Ben nie Heemskerk en Edwin Grootendorst RCL weer terug in de race. Marcel de Jong bepaal de de eindstand evenwel op 2-4. FC Lisse (zo) werkte in Haar lem een bijzonder zwakke wed strijd af tegen DSS. Na een rust stand van 5-0 werd het uitein delijk 7-1. Lisse bracht overi gens maar twee vaste eerste-elf- talspelers in het veld. Patrick Kortekaas scoorde het enige doelpunt voor de bezoekers. Zondagderdeklasser Nieuw koop kon het net niet bolwer ken tegen het Amsterdamse DCG dat een klasse hoger speelt: 2-3, rust 0-2. De Amster dammers beheersten de eerste helft en namen dan ook volko men verdiend een 0-2 voor sprong. Patrick van der Voren en Rob Bosma brachten Nieuw koop in een sterke tweede helft weer langszij. Het laatste woord was echter aan DCG: 2-3. Randstad Sport had aanvan kelijk de nodige problemen met de regionale jeugd van Excel sior. De Rotterdammers leidden bij de rust met 0-1Na de her vatting stelde de Voorschotense club echter orde op zaken: 4-1. Ronald Hendrikse, nieuwkomer Richard Perrenet (ex-Tonegido), Bob van Aken en Marco van der Zon namen de produktie voor hun rekening. In Zoeterwoude won HVZ in een aantrekkelijke wedstrijd met 4-3 van De Sleutels. Bij de rust stond het nog 1 -0. Jaco van Staalduinen nam twee treffers van de Zoeterwoudse club voor zijn rekening. Richard Colijn en Frits Biecot scoorden elk één maal voor de thuisclub. Marco Heruer. Menzo van der Scheer en Appie Veldhuizen maakten de treffers voor de Vlietclub. AMSTERDAM «ANP Landskampioen PSV en Ajax zullen op de openingsdag van het Amsterdam-toernooi in ieder geval negen spelers missen. PSV vijf (Van Tiggelen, Popescu, Gerets, Ellerman en Scheepers), Ajax vier (Berg kamp, Alflen, Pettersson en Silooy). Ajax heeft daardoor zijn we Denen Hansen en Pedersen op de bank. Beenhakker laat Silooy en Bergkamp morgen in het tweede elftal spelen om uit te vinden of zij voldoende her steld zijn voor een optreden op de tweede dag van het hoofd stedelijke toernooi. Robson acht het niet onmogelijk dat Eller man en Gerets zondag mee doen, maar daar staat tegenover dat de conditie van Vanenburg en Kieft niet optimaal is. PSV heeft drie jongeren in de groep van zestien voor de eerste wed strijd opgenomen, Gesthuizen, Schreuder en Hoekstra. De buitenlandse tegenstan ders van de Nederlandse top clubs kennen dergelijke proble men niet. Vujadin Boskov, die op 25 juli de training met Sampdoria is begonnen, heeft zijn volledige groep beschik baar. Oud-international Edinho, sinds een maand coach van Fluminense, ziet het toernooi als laatste test voor de Brazi liaanse competitie, die volgende week begint. „Wij hebben bijna een maand door Europa getrok ken en voor Amsterdam wed strijden gespeeld in Frankijk, Portugal, Duitsland en België." ÖF Jozsef Kiprich is op de goede weg bij Feyenoord Een Hongaar, een Roemeen, een Tsjech en nu weer een Roemeen. Feyenoord heeft de smaak van de Oosteurope anen te pakken. „Geen wonder, want in het Oostblok is kwaliteit nog betaalbaar", is Jozsef Kiprich bekend met de ambities en de financiële situatie van de Rotterdamse zal club. ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN De Hongaarse spits staat het langst van alle buitenlanders onder contract in de Kuip. Op drie dagen na precies twee jaar alweer. Dat houdt in dat hij door de voetbalbond vanaf woensdag 14 augustus niet lan ger als buitenlander wordt be schouwd en Feyenoord met een probleem minder in zijn maag zit. „Ja, dat is het enige nadeel", zegt Kiprich met een verwijzing naar het overschot aan buiten landers bij Feyenoord. „De club heeft met tussenpozen een Hongaarse, een Tsjechische, een Engelse en nu weer een Roemeense spits gekocht. Daar door is een situatie ontstaan, waaraan nogal wat haken en ogen kleven. Dat hebben we het afgelopen seizoen nog onder vonden." Ambities Desondanks kan hij zich geheel vinden in de laatste aankoop van de Rotterdammers. Feye noord heeft, de tegenvallers van de laatste seizoenen ten spijt, nog altijd gróte ambities. Daar bij hoort een spits van interna tionale allure. „Dat is Dama- schin zeker. Natuurlijk moeten we oppassen dat we niet te vroeg juichen, want er zijn hier meer jongens door het ijs ge zakt." Kiprich, bijna 28 en met vrouw en kind woonachtig in Dordrecht, weet echter als geen ander dat de moeilijkste strijd voor het gros van de voetballers uit het Oostblok niet op het sportieve vlak ligt. „Het probleem met ons, jon gens uit landen als Hongarije, Tsjechoslowakije, Polen en Roe menië, is dat we veel meer moeite hebben om ons buiten het veld aan te passen. Je kunt wel beweren dat het alleen maar om het spelletje gaat, maar dat is onzin. De sociale omstandigheden zijn wel dege lijk van invloed op de presta ties." Met weinig plezier denkt hij zelf terug aan zijn eerste half jaar in Nederland. De taal was een verschrikking. Nu niet meer, al krijgt hij pijn in zijn keel „van die vreselijke Neder landse g." Het wennen aan de Westerse mentaliteit viel evenmin mee. „En daar krijgt een jongen als Damaschin ook weer n maken. Hij is dertig jaar zich hier eerst moeten aanpas sen. Zelfs Sabau, die ik de aller beste voetballer van Feyenoord vind en die technisch en tac tisch zoveel beter is dan de rest, heeft in zijn eerste seizoen moeten ervaren, dat er voor hem als Öosteuropeaan heel wat meer nodig is om hier te slagen." Voor zijn gevoel is Kiprich zelf een heel eind op de goede weg. Van een doorslaand succes is nog geen sprake, daarvoor is er in affgelopen competitie weer te veel voorgevallen. Bovendien blevéri de resultaten van Feye noord ver beneden zijn eigen verwachtingen. „Maar toch proef ik dat het de goede kant op gaat. Ik denk niet egoïstisch. Pas wanneer de club succes heeft, ga ik ook genieten en durf ik te zeggen dat het met mij goed gaat." Kiprich, vaste keus in het Hongaarse nationale elftal en zichtbaar opgeleefd na het be zoek van Feyenoord aan zijn va derland („ik werd bedolven door de Hongaarse pers"), hoopt een dezer dagen zijn handtekening onder een nieu we eenjarige verbintenis te zet ten. Mondeling zijn partijen het al enkele weken eens, maar he lemaal afgewikkeld is de zaak nog niet. Vakantie „Ja, mijn vrouw en kind zitten nog in Hongarije. Zijn daar na de vakantie achtergebleven. Die komen pas naar Nederland als alles voor honderd percent is geregeld. Maar dat ik teken is zo goed als zeker. Ik hoop zelfs, dat dit seizoen het beste wordt van mijn hele periode bij Feye noord. Dan verleng ik mijn con tract volgend jaar weer. Gaat het mis, dan stap ik op". Volgens de altijd vrolijke vleu gelspits zag het er aan het eind van het vorig seizoen even naar uit dat hij de stadionclub zou verlaten. Naast voorzichtige in teresse uit Spanje, was er plot seling een concreet aanbod van het Italiaanse Udinese. „Ik ben persoonlijk benaderd. Nee. ik heb er niets mee gedaan omdat de club niet naar de Se rie A promoveerde. Ik heb het er nooit met Wim Jansen over ge had. Ik denk dat hii niet eens weet dat dit zich neeft afge speeld." Het zou de situatie voor zijn boezemvriend Stanislav Griga wellicht hebben vereenvoudigd. De Tsjech is net als Mark Far rington nauwelijks aan spelen toegekomen en is door de komst van Marian Damaschin thans volstrekt overbodig in de Kuip. Kiprich: „Het is hard voor hem. Het klinkt afgezaagd, maar zo is voetbal. Griga. Sabau en ik konden het prima met el kaar vinden, maar we wisten dat alleen de beste twee konden spelen." DORDRECHT HENRI VAN DER STEEN SW/Dordrecht'90 heeft van de KNVB nog steeds geen licentie gekregen. De bond wees de begroting van de fusieclub voorlo pig af en heeft de financiële verantwoor ding als 'mistig' terzijde geschoven. SW/Dordrecht'90 gaat komend jaar 4,5 miljoen gulden uitgeven. Dat bedrag is in de verste verten niet gedekt door inkom sten. Voorzitter Cees den Braven staat nog vier jaar garant voor eventuele exploitatie verliezen, maar de KNVB wil zeker weten of Den Braven daadwerkelijk in staat is grote tekorten aan te zuiveren. De bond heeft ook vraagtekens gezet bij het bezit van de transferrechten van de se lectie. De spelers van SW zijn in eigendom bij het bedrijf van vice-voorzitter John van Dijk, de rechten op de spelers van Dordrecht liggen bij Den Braven. Directeur Hans Verel nuapceert dat enigszins. „De spelers zijn van de stichting, maar ja, de stichting is Den Braven. Die betaalt." Vol gens de bondsreglementen mogen perso nen noch bedrijven spelers in eigendom hebben. Verel is er overigens van overtuigd dat SW/Dordrecht'90 gewoon een licentie krijgt. „De vragen van de KNVB hebben we inmiddels schriftelijk beantwoord. De brief is vandaag de deur uitgegaan. Ze wilden inzage in de financiën, ze wilden de spon sorcontracten zien, stukken van de leden vergadering van SW, de definitieve fusie verklaring van de notaris en de Kamer van Koophandel. Het ging in totaal om een vijftal vragen." De directeur erkent echter dat de finan ciële situatie van SW/Dordrecht'90 niet geweldig goed is. „Het bestuur wil graag terug naar een begroting van 3,5 miljoen. Maar dat gaat niet in een week. Er moeten spelers worden verkocht en we moeten dan meer sponsors halen. Terwijl we wat sponsor-voorzieningen betreft praktisch aan ons plafond zitten." Ook met de verkoop van overtollige spe lers schiet het niet op. Gisteren werd Hil- bert Booy overgedaan aan Wageningen, voor 'een luttel bedrag', aldus Verel. Den Braven hikt derhalve bij voorbaat al aan te gen een exploitatie-tekort van mogelijk een miljoen gulden. Dan moet wel 600.000 gulden worden verdiend met recettes. Ook bij dat cijfer, gebaseerd op een gemiddeld aantal toe schouwers van 3000, heeft de KNVB be denkingen geuit. De laatste keer dat in Dordrecht eredivisie werd gespeeld, kwam de club krap aan de 2000 toeschouwers ge middeld. Van Den Braven zou daarom een extra garantie van 150.000 gulden zijn ge- eist, alvorens de KNVB akkoord gaat met een recette-verwachting van zes ton. Mocht het zo ver komen dat de KNVB besluit SW/Dordrecht'90 definitief geen licentie te verstrekken, dan mag NAC zich alsnog aanmelden voor de eredivisie. Voor afloop van het vorig seizoen had het sec- tiebestuur immers besloten NAC te laten promoveren als SW zou worden opgehe- SCOREBORD BETAALD VOETBAL - Valencia (Spa) 0-1 (0-0). HONKBAL 12 Stand serie: 0-2 Italië 110 030 43 12. Nederland 000 001 00 1; werpsters Itane Cherubm. (8) 4-0 5 1 Nederland Callenbach p 6-1 6-2; Bergsma- De - Griekspoor 6-4 4-6 7-5, Van Over- 'isser 6-2 6-1; Schoordijk- Froma 6-4 MEC2: De Ridder- RrrMien 4-6 7 6 6 ïo- Hopstaken 6-1 7-5, Couvreur- Ver- WIELRENNEN »-l. Langel00 6-2 6 3. Vliir (2). De Freiitas (2), Clayton, Den Ouden, Kooi- Deventer. GA Eagles - Beveren (Bel) 0-0. Toe- Katwijk. Quick Boys (zat. Ie klasse) - FC Den Haag 1-3 (0-1). Doelpunten Quick Boys Geij- teman. Den Haag: Hermes. Otto. Van Eijkeren. Toeschouwers: 1500. ci (+2), Bianch.U2) Montefiascone: Frankr lome: Groot-Brittanme - Belgie TENNIS GOLF 5-3 3-6 6-2, Manuputty- Steegers 6 3 6 2 e 6-0 6-4; van Oelft- Veid*u, EC2«: Boskamp- Daveiaar 6 1 De Boe' Gesta Fernandez Pruysery Pruysers Van Amstev Geus 1-662 6 3 GDC2+: GuyV Zimmerman- Euses/ Eisses 4-6 6-2 6 2. Dessmg/ Berends- sm.t/ Hoog Ruyter 2-6 7-5 6 3 I 0 6-4. Witteman Reeuwijk 6 2 6-2, Mens- Van Hensbergen 6-1 6 1 MOB: F.efcert/ Dirks- Krij ger/ Van der viugt 7-6 7-6; BulterV Van Gelder Flekert/ Dwks 6-2 6-0. VOB-. S Faas/Reeuwijk- i Engeland Derde etappe 167 km ,n v (GBr). 4 ndenon 14 54 50. 2 Verdonck 0 01. 3 lm Doden zt. 4 Mm«r 0 17. 5 Heppner 041. 9 Bouwman* (Ned) Burgps. Ronde van Burgos. Zesde en laatste etappe Brtviasca-Burgos; 1 R neon (Col) 167 km ,n 4 13 10, 2 Buenshora (Col) zt 3 Otalvaro (Col) 2 05. 5 Talen (Ned) 4 08 7 Dekker (Ned), 26 Hermans (Ned). 42 Bugno (It*» 4 12. 43- Deigado (Spa). 67 Cordes (Ned) 110 Breuk.nk (Nedl Eindklassement 1 Deigado 23 11 58 2 Bugno 0 21. 3 Fartan (Col) 1 52. 4 fuerte (Spa) 1 67. 5 Knmov (Sov) 2 06. 18 Brou kink 4 40 70 Cordes 16 03. 75 Atcaia (Mi» 17 03.86 Taien 20 24. 101. Defck» 26.41. Adligenswil (Zwi). GP Wilhelm Teil. proloog. 1 VOLLEYBAL mn 1 09.21.2 Jonker U dert) 80 km ,n 1 57 03. 2 Bontemp. (Ita) 3 Scnurer (Oud-GasteO. 5 Comeime (Arotter 6. NijDoer (Denekamp). 8 Menönfc* (As- ver- tan), 9. Nijdam (Zundert)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17