Regio Oegstgeester school wil man als directeur 'Leiderdorp is slechte huisbaas' Albatros kiest weer ruime sop na onverwacht herstel 'Alleen surfer houdt zich aan maximumsnelheid' Populieren wijken voor bejaarden Vrijdag 9 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 15 Vrouw ramt muur na flauwvallen OEGSTGEEST - Een 24-jarige Sassenheimse heeft gistermiddag een muur geramd nadat zij achter het stuur van haar auto was flauwgevallen. Op de Oegstgeester Haarlemmertrekvaart werd de vrouw ter hoogte van het tolhuis onwel en reed rechtdoor te gen een muur aan. De flauwte was een gevolg van de dtp-injec- tie, die zij die ochtend had gekregen in verband met een vakan tiereis. De Sassenheimse liep alleen wat schaafwonden op. Dieven mountainbikes aangehouden WASSENAAR - Een 19-jarige Hagenaar is gisteravond door de Wassenaarse politie aangehouden omdat hij twee mountain bikes probeerde te stelen op het attractiepark Duinrell. De Hage naar en zijn handlanger probeerden te vluchten, maar op de Groot Haesebroekseweg kon één van hen worden aangehouden. De ander wist te ontsnappen. De twee fietsen konden worden teruggegeven aan de rechtmatige eigenaar. Twee Hagenaars stelen nachthemden SASSENHElM Een 34-jarige Hagenaar en zijn 33-jarige plaatsgenote zijn gistermiddag in Sassenheim aangehouden op verdenking van winkeldiefstal. De twee bleken zeven nachthem den van gemiddeld honderd gulden per stuk te hebben gestolen uit een kledingzaak aan de Hoofdstraat. Na onderzoek kwam uit de auto ook een vuilniszak met zeven T-shirts tevoorschijn. Marktkooplui weigeren verhoging standplaatsgelden LEIDERDORP UESBETH BUITINK „De gemeente Leiderdorp is als een huisbaas die een woning volkomen verwaarloost, maar wel plotseling de huur verhoogt. Als je weigert te betalen, word je het huis uitgezet. Met de markt is het precies zo: de gemeente doet niets om deze markt op peil te houden, maar verdubbelt wel ineens de standplaatsgel den". Marktkoopman M. Breet is een van de 22 kooplui die weigeren de verhoging te beta len. Die wanbetalers zouden gis teren en aanstaande donderdag niet worden toegelaten op de markt, maar kregen op het laatste moment bericht van de gemeente dat ze hun stand plaats gewoon konden inne men. De schorsing is uitgesteld tot de commissie beroep- en bezwaarschriften zich buigt over het bezwaar dat de vereni ging voor ambulante handel heeft ingediend. „Als de gemeente ons had verboden te komen, zou de markt juist helemaal hebben volgestaan", verklaart C. Ver- plancke, voorzitter van de ver eniging voor ambulante handel. „Wij wilden allemaal wel eens meemaken wat de gemeente dan zou doen; sommigen had den jlun vakantie er zelfs voor uitgesteld. De politie was niet van plan ons van de markt te verwijderen; die heeft maar twee man op straat. Zou de ME dan zijn geroepen?" Volgens de gemeente zouden de koopkui niet letterlijk van de markt zijn verwijderd. „Die standplaatsgelden zijn gewoon een soort gemeentelijke belas ting. Als iemand die niet betaalt zijn er verschillende juridische mogelijkheden. In eerste in stantie heb je het dan over aan maningen en dergelijke", aldus een gemeentewoordvoerder. De verhoging van de stand plaatsgelden is nog altijd onder werp van verhitte gesprekken op de markt. Breet: „Dit is ei genlijk helemaal geen markt: een kraampje hier en een stalle tje daar, dat kun je niet zo noe men. Er zouden veel meer kra men kunnen staan, maar er is nu alleen maar leegloop. Hoe minder kramen er staan, hoe meer wij moeten betalen om de gemeente uit de kosten te hou den". Volgens de kooplui moet de gemeente zelf de prijs betalen voor het behoud van de week markt op de Hoofdstraat. „Dit is geen markt, maar de gemeente verhoogt wel de gelden met honderd procent. Zelfs als we naar de Santhorst verhuizen is honderd procent verhoging nog teveel. Leiderdorp is nu een maal geen A-lokatie, het blijft een dorp", aldus Breet. „In bij voorbeeld Leiden lopen er per dag tienduizend mensen voor bij. Hier komen geen impulsko pers, alleen mensen die gericht boodschappen doen", bevestigt Verplancke. Het bezwaar over de verho ging van de standplaatsgelden wordt op 3 september behan deld in de commissie beroep en bezwaarschriften. Van den Bosch wordt secretaris Wassenaar De 47-jarige J.A.P.M. van den Bosch wordt de nieuwe ge meentesecretaris van Wasse naar. Van den Bosch is nu nog gemeentesecretaris in het Noordbrabantse Oudenbosch. Daarvoor was hij onder meer werkzaam bij het streekgewest westelijk Noord-Brabant en do ceerde hij aan de bestuursaca- demie van die provincie. Van den Bosch wordt op 1 septem ber in een buitengewone verga dering van de gemeenteraad ge ïnstalleerd. De Brabander volgt I.M.W. Ummels op. die al op 1 februari vertrok als gemeentesecretaris. In de tussentijd is de taak waar genomen door verschillende lo- flicten zouden tot het vertrek van Ummels hebben geleid. LEIDEN NIEUWSLIJN GELIJKE GESCHIKTHEID van mannen en vrouwen bestaat niet. vindt het Oegstgeester raadslid G van Eisen. LEIDERDORPSE markt kooplui blijven ziedend op gemeente vanwege ver dubbeling staanplaatsgel- den. Vrouwen toch nadrukkelijk opgeroepen Temidden van water en groen ligt de Warmondse Kaagsociëteit. Exploitant Kaagsociëteit wil meer toezicht waterpolitie Warmond presenteert zich als recreatie gemeente en deze zomer lijken toeristen de weg naar het plaatsje aardig te kun nen vinden. Weliswaar heeft Warmond geen hotels, maar daar staat volop kam- peerruimte tegenover. Ook veel dagjes mensen uit de streek weten het waterrij ke plaatsje te vinden. Een gesprek met seizoen-ondernemer Jan Bakker, exploi tant van de Kaagsociëteit, gevestigd tus sen de plassen aan het einde van de Zijl- dijk. Bereikbaar met het welbekende pontje van Van Schie. De charme van Warmond is vooral dat de plaats zo klein is, vindt Bakker. Alleen het huidige aantal van 5000 in woners is wat aan de lage kant, zegt de horeca-man. „Warmond moet niet gro ter worden dan ongeveer tienduizend inwoners, met zo'n verdubbeling zit je op een mooi aantal. Als ik over een paar jaar mijn zaak in Leiden overdoe aan mijn kinderen hoop ik me hier definitief te vestigen". Ook nu al is Bakker regel matig te vinden in Warmond. Al vier jaar is hij de pachter van de Kaagsocië teit. Bakker pacht het ongeveer tachtig jaar oude clubgebouw van KWV De Kaag op Kaageiland, aan het einde van de Zijl- dijk. Naast clubgebouw van de water sporters fungeert het gebouw ook als restaurant en worden regelmatig fees ten, partijen en andere activiteiten ont plooid. "Ik krijg zo'n honderd mensen per weekeinde", zegt Bakker. „Veel van die mensen komen hier over het water, met hun eigen boot, of met het pontje van Van Schie". Warmond zou volgens Bakker best nog wat kunnen uitbreiden, zonder dat het landelijke karakter van het dorp ge weld wordt aangedaan. „Je moet hier naruurlijk geen hotel van 15 meter hoogte gaan neerzetten, maar een villa parkje zoals de Watertuin, dat moet best kunnen. Ik denk dan aan plaatsen als de Lakerpolder, of het weidegebied tegen- Waterrecreatie „De waterpolitie zou vaker moeten langskomen,die zie je hier te weinig. Die speedboten zoals die hier langs gaan, dal is echt te gek. Bij ons voor de deur mag je so-wie-so niet als een gek rondvaren, maar ik verbaas me er soms over met welke snelheid ze hier langs- scheuren. Afgelopen zondag bijvoor beeld, toen was het erg druk in War mond, zowel op als rond het water. Mensen worden dan onachtzaam en dan krijg je brokken. Soms lijkt het alsof de surfers op 't Joppe de enigen zijn die zich nog aan de maximumsnelheid hou den." „Over het algemeen is het hier wat de recreatie betreft goed geregeld door de gemeente. Een van de weinige dingen waar je nog wat aan zou kunnen doen is zorgen voor meer faciliteiten voor bermtoerisme aan de Zijldijk. De men sen die daar gaan zitten hebben groot gelijk, je zit daar zalig. Het enige wat ontbreekt is een mobiel toilet." Notabelen „Bij mij in de zaak zie je alle lagen van de bevolking, niet alleen de notabelen. Warmond is een rijk dorp, het is hier rijk wonen en dat hoeft niet per se met geld te maken te hebben. Je hebt hier schit terende plekken in een mooie oude dorpskern. Ik vind Warmond echt het leukste oude dorp in de verre omgeving, met echte boerderijen in de dorpskern en steegjes." „Tegen de doorgaande route over de Herenweg en de Sweilandstraat heb ik geen bezwaar, ik geloof niet dat dat een racebaan is. Je kunt Warmond niet af sluiten, dan kun je net zo goed het tol hek weer neerzetten op de grens met Oegstgeest. En dan wil ik best tolbaas worden. Ik heb een tijdje in Sassenheim gewoond, dat ligt ook mooi landelijk, maar dat is toch een totaal ander dorp." „Ja, wat is goed bestuur, je kunt best hier en daar woningbouw en toerisme nog wat uitbreiden en toch het groen behouden. Natuurlijk gaat het een ten koste van het ander, maar de gemeente is nu te klein, je moet wel een stukje polder weggeven om het dorpsgezicht te bewaren. Hoogbouw kan hier so-wie-so „Sommige mensen denken dat na het seizoen alles ophoudt, maar dat valt reuze mee. Ik ben open vanaf april tot de eerste week van oktober. Daarna krij gen we allerlei winterevenementen. Zo'n molentocht bijvoorbeeld, dan zie je 30 a 40.000 mensen op het ijs. ledereen staat dan met een koek-en zopie-tent op het ijs, daar doet de gemeente niet moeilijk over met vergunningen en zo. Je mag alleen geen alcohol verkopen." De medezeggenschapsraad van de openbare basis- schoolschool Oudenhof-Bokkensprong in Oegstgeest wil een man als directeur. In de advertentie die komende week verschijnt worden echter vooral vrouwen opgeroe pen te solliciteren. recteursfuncties. Als een vrouw voldoende geschikt is, en een man iets geschikter, vindt de fractievoorzitter van Groen Links, G. van Eisen, de vrouw goed genoeg. In de gemeentelijke commis sie onderwijs en welzijn is de zaak besproken en daarin werd bepaald dat met name vrouwen zouden worden opgeroepen om de functie te gaan bekleden. „Eigenlijk doen we dus niets an ders dan we normaal doen", verklaart Kohlbeck. Het geslacht van de nieuwe directeur blijft nog een tijdje onbekend. Alle partijen hebben nu een beetje hun zin: vrouwen worden vooral opgeroepen in de advertentie, maar de mede zeggenschapsraad krijgt in spraak in de selectie van kandi- De onduidelijkheid over de sekse van de nieuwe directeur duurt nu al enige maanden. De medezeggenschapsraad van de Oudenhofschool wil een man wegens de samenstelling van het team leerkrachten. Momen teel werkt op de schooi maar één man naast tien vrouwen. Onderwijswethouder T. Kohl beck van Oegstgeest vindt dat een te eenvoudige voorstelling van zaken. Hij kijkt ook naar de vier andere openbare basis scholen in Oegstgeest, die allen een man als directeur hebben. Groen Links Oegstgeest wil nog een stap verder gaan en per definitie een vrouw benoemen, omdat het vrouwenvoorrangs- beleid juist belangrijk is voor di- daten. Ook de inspectie van het basisonderwijs en de directie van de Oudenhofschool hebben een vinger in de pap. De inspecteur van het basis onderwijs heeft alleen een advi serende taak en kijkt slechts naar de kwaliteit van de kandi daten. Uiteindelijk zal de meest geschikte kandidaat' de vacatu re vervullen, aldus Kohlbeck. Wat er gaat gebeuren als twee kandidaten van verschillend ge slacht even geschikt zijn voor de functie, is onbekend. Van Eisen vindt dat er nooit twee kandida ten van gelijke geschiktheid zijn. „Dat bestaat volgens mij niet", verklaart hij. De hele procedure kan nog geruime tijd in beslag nemen. Volgens Kohlbeck zal de benoe ming zeker niet voor het begin van 1992 plaats hebben, en mo gelijk wordt de nieuwe directeur pas na de krokusvakantie geïn stalleerd. De Oudenhofschool heeft het dan bijna een jaar zonder directeur moeten doen. sinds het vorige schoolhoofd af gelopen voorjaar overleed. Vijf grote populieren naast het wandelpad tussen de bejaardenwoningen aan de Bennebroekweg en de Corbuloschool worden volgende week ge kapt. Vanuit het bejaardencentrum Emmaus is dit pad een gedeelte van een geliefde rondwande ling voor veel ouden van dagen. De wortels van de populieren hebben het geasfalteerde voetpad echter danig aangetast. De bomen kunnen snel groeien omdat hun wortels gedeeltelijk boven en onder de grond kruipen. Daardoor drukken zij het asfalt omhoog. Op sommige plaatsen zijn scheuren en drempels in het wandelpad ontstaan die het genoegen van het wandelen bederven. Bejaarden, rolstoelberij ders en hun begeleiders klagen hun nood bij de gemeente. G.W. van Leeuwen, adjunct-directeur van ge meentewerken, vertelt dat ruim dertien jaar gele den op dit terrein tien populieren werden geplant om daar snel wat groen te krijgen. Eigenlijk moe ten de bomen na vier jaar weer worden verwij derd, omdat dan de overige struiken en bomen voor voldoende groen zorgen. „Populieren zijn wijkers, de rest zijn blijvers", aldus Van Leeuwen. Die bomen zijn zo lang blij ven staan, omdat allerlei mensen het jammer vonden om ze te verwijderen. Nu velen er last van gaan ondervinden, moeten die vijf die het dichtst bij het voetpad staan, weg. „Je kunt wel de lastige wortels verwijderen, maar dan loop je de kans dat die bomen bij de eerste de beste storm omvallen, met alle gevolgen voor de gebouwen en planten in de buurt", meent de adjunct-directeur. Van de vijf populieren die verder van het pad zijn verwijderd, worden wel de wortels afgehakt die naar het voetpad lopen. Overigens worden die bomen ook verwijderd, maar enkele jaren later. Hel werk begint op 19 augustus aanstaande. Na dat de vijf populieren zijn omgehakt, worden de lastige hoofdwortels verwijderd. Daarna wordt het wandelpad geëgaliseerd en wordt een nieuwe asfaltlaag aangebracht. NOORDWUK IRENE NIEUWENHUUSE De Albatros van Jo van der Lip- pe heeft weer het ruime sop ge kozen. Noordwijkse badgasten konden deze week opnieuw een tochtje op zee maken met het vaartuig dat in mei vrijwel ge heel uitbrandde. Aanvankelijk leek herstel niet mogelijk. Een Duitse werf heeft de klus echter geklaard. „Zo mooi, zo vakkun dig, hij is niet te onderscheiden van vroeger", zegt de trotse eigenaar. Jo van der Lippe is geen man die snel het achterste van zijn tong laat zien. Maar het verlies van zijn ovemaadse sloep was voor hem onverteerbaar. De boot was zijn leven. Nadat de brandlucht was opgetrokken, leek het gemis onafwendbaar: de Albatros was niet te repare ren. Alleen de onderkant, de steven en de tunnel waren nog bruikbaar. Van der Lippe infor meerde overal, maar kwam tot de conclusie dat geen Neder landse vakman zich vandaag de dag nog waagt aan de reparatie van een houten reddingssloep. Via een kennis kwam Van der Lippe in contact met een be jaarde schipper, Herman Vre- denborg uit Warmond. Deze rasechte zeeman spoorde Van der Lippe aan contact op te ne men met een Duitse jachtwerf, de firma Bültjer uit Ditzum. Van der Lippe over de eerste ont moeting met de directeur van deze firma: „Toen ik die man zag, wist ik het zeker: hij is nog een ouderwetse degelijke vak man die zijn beroep verstaat." Deze eerste afspraak was ge arrangeerd bij dè grens. Van der Lippe had zijn boot, althans de paar planken die er nog van over waren, meegenomen in een diepladcr. „We hadden af gesproken dat ik weer rechtsomkeer zou maken als re paratie onmogelijk was, maar Bültjer liep om de verbrande boot heen, reageerde niet al te enthousiast, zuchtte, maar ac cepteerde de klus wel. Eerlijk gezegd had ik het niet verwacht. Wie wil er nu aan zo'n verkool de boot beginnen?" Het zou vier weken duren voordat de Albatros weer vaarklaar zou zijn: het werden er zes. De Noordwijkse schipper ging regelmatig kijken op de Duitse werf en zag dat zijn boot langzaam weer uit de as her rees. De bootwerkers van de Duitse werf gebruiken volgens Van der Lippe alleen vochtig en warm gestoomd hout. Vooral Vol vrolijk wapperende vlaggen kie eiken, mahonie en teak zijn daarvoor geschikte soorten. Het hout ligt in loodsen op de werf lange tijd opgeslagen om zo verzekerd te zijn van een uit stekende kwaliteit. De boten bouwers namen verder alle tijd om het juiste plankje uit te zoe ken. „Daaraan herken je de t de Albatros het mime sop. oude vakman. Bültjer gebruikt overigens wel allerlei moderne materialen en gereedschappen. De ideale combinatie om van daag nog iets moois te maken." Schipper Jo van der Lippe zal met zijn vernieuwde Albatros („de oude naam blijft behou den, een boot geef je geen nieu FOTO HENK BOUWMAN we naam; dat brengt ongeluk") deze zomer weer elke dag va ren. Tenminste, als de zon schijnt en de badgasten toestro men. Aan de zuidkant van het Noordwijkse strand, vlakbij Huis ter Duin, kunnen landrot ten even proeven hoe het zee mansleven aanvoelt. „Een kraampje hier en een stalletje daar, dat kun dorpse weekmarkt. Zij weigeren de verhoging vai »en markt noemen", vinden de kooplui op de Leider- standplaatsgelden te betalen. f< HitO K UI ff F

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15