Leiden Vakantiewerk vaak zwart en onveilig Auto begint zoveelste leven bij scheef huis ürTTp Frei enkele uren klassementsleider Vrijdag 9 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: NIEK FAAS -| daar niet mee te koop zo le ren sobere makelaarsadverten ties. Wat heb je ook aan uit zicht, een eigen haventje moet je hebben, een stukje sloot. Je hoeft dan niet te kijken naar hengelaars met hun vrouwen, maar kunt bekeken worden op de stretcher bij jouw sloot. Bij de Kerksloot hebben ze dat goed begrepen. Als de oud-be woner over het water naar de nieuwbouw staart, voelt hij zich bijna een indringer. Grenspost Aan het eind van de Professor Asserlaan staat het rood-witte hek dat auto's en jeugdigen al RECHTSPOSITIE vakan tiewerkers vaak bijzonder zwak: geen contract, geen verzekering, zwarte betaling, enzovoorts jaren waarschuwt voor de Kerk sloot. De 'grenspost' is groen uitgeslagen en lijkt te zijn scheefgetrokken door babbe lende bootbezitters. Vandaag zijn het mannen op leeftijd die het weer eens hebben over al die plekken waar je je boot kwijt kunt in Voorschoten. Plekken die het natuurlijk niet halen bij het laatste stukje Kerksloot, waar de huizen nog scheef zijn en de bootjes niet luxer dan no dig. De pisbakken achter café Landzicht hebben plaatsge maakt voor zes terrasstoelen en een tafel. De autobedrijven met hun verveloze deuren en gam mele balkons zijn gebleven. Als kleine jongen mocht je hier niet komen, maar als je ergens je melktanden door je lip viel, was het hier wel. Ze zijn er nog steeds, de Opel Manta's die aan hun zoveelste leven willen beginnen. Maar de meeste sleutelaars zijn op va kantie. Briefjes doen het werk. Het is net een reservaat in het keurige centrum, waar geen meter ongebruikt is en overal maar paadjes komen. Het paad- jesgebied tussen Molenlaan en Voorstraat is de wereld van 'Ontdek je plekje' geworden, compleet met volière. Voeren mag je de vogels niet, maar je hoeft er maar even te staan of je hoort dat het leuk en gezellig is. Met het toerisme wil het nog maar steeds niet vlotten in de antieke Voorstraat: een mens per terras op deze zonnige va kantie-middag. De oud-bewo ner begrijpt er niets van en be sluit heel even de toerist uit te hangen. De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken ge durende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week een wandeling door Voorschoten en het recreatiege bied Vlietland. Dagelijks leggen verslaggevers gedeeltes van dit traject af en schrijven over hun belevenissen. In de krant van morgen volgt een complete routebeschrij ving van deze wandeltocht met een lengte van 23 kilo meter. VOORSCHOTEN PAUL VAN PER KOOY De oud-bewoner is een autori teit. Met een halve blik ziet hij de struiken waar de beste besjes groeiden en de bosjes waar hij als schooljongen zoentikkertje speelde. Hij mist het bijbeho rende schoolgebouw, maar is allang blij dat niet 'zijn' hele dorp is vervangen door kleurlo ze nieuwbouw. De eeuwige zorg om onverwachte waardedalin gen van woningen, laat hij graag aan de bewoners van nu over. Kortom, met een heerlijk brok jeugdsentiment komt hij fluitend van tevredenheid thuis in... de Voorschotense Vlietwijk. Hij is nog niet begonnen aan zijn Vrije Loop in het plantsoen tussen ijsbaan en Vliet of hij valt in een discussie tussen twee mannen en een hond. De man nen moeten voorbijgangers keer op keer uitleggen dat het pontje pas vanaf twee 's mid dags naar recreatiegebied Vliet land vaart. Maar begrijpen doen ze het nog steeds niet. En waar om moet die brug, die het pontje vanaf volgend jaar ver vangt, nu precies in het mooiste plantsoen van Voorschoten ko men? De ene man liet er iedere dag zijn hondje uit. Hij woont zo'n beetje aan de andere kant van de wijk en be taalt al veertig jaar extra huur vanwege het uitzicht op de Vliet. Nu heet zijn straat inder daad Vlietzicht, maar eindeloze flats en woningen hebben zijn zicht beperkt tot een plantsoen. Zoiets verzin je toch niet? De woningen die tegenwoor dig Vlietzicht hebben, lopen Het Kerkepad met volière en op de achter grond de ge zichtsbepalende kerktoren levert een idyllisch stukje Voor schoten op. FOTO WIM DIJKMAN De bollenstreek is in de zomer traditioneel een plek waar veel vakantiewerkers zijn te vinden. FOTO WIM DIJKMAN Een 15-jarige scholier die tijdens zijn vakantiebaan tje bij een horecabedrijf met zijn vingers tussen de vlees-snijmachine komt en drie vingers kwijtraakt. Of een 16-jarig meisje dat naar het ziekenhuis moet omdat ze met haar arm in het frituurvet heeft geze ten, ma^r niet verzekerd is tegen bedrijfsongevallen. Dat komt voor onder jeug dige vakantiewerkers, een bijzonder kwetsbare groep volgens de jongerenbon- den FNV, CNV en de Ar beidsinspectie in dit dis trict. REGIO CAROLINE VAN OVERBEEKE Vooral in deze regio werken nogal wat jongeren in de zomer bij horecabedrijven in de kust streek om een extra centje te verdienen. Ze werken ook volop in de Bollenstreek waar giftige ontsmettingsmiddelen meer re gel dan uitzondering zijn. Ook in de conserve-industrie in Ter Aar en Roelofarendsveen lopen vakantiewerkers risico's in de fabrieken. Behalve de lichamelijke geva ren die hier voor onervaren jon geren op de loer liggen, blijkt ook vaak dat de rechtspositie van vakantiewerkers bijzonder zwak is. „Geen contract, geen verzekering, zwarte betaling, enzovoorts", somt voorzitter van de CNV-jongerorganisatie, Evert-Jan Hazeleger op. Deze christelijke vakbond heeft daarom elk jaar een spe ciale 'vakantiewerklijn' open staan waar druk van gebruik wordt gemaakt door de jonge ren: zo'n 1300 telefoontjes ko men er binnen. Verder gev«n de bonden CNV en FNV speciale folders uit waarin rechten en plichten van vakantiewerkers staan omschreven. De FNV werkt aan een zwartboek over vakantiewerk dat aan het eind van de zomer wordt aangebo den aan werkgevers en de bon den. En dat is geen luxe want er werken in de zomervakantie maar liefst 800.000 jongeren in de leeftijd van 15-23 jaar in de horeca, recreatie, industrie, dienstverlening en land- en tuinbouw. Ongeveer de helft van alle jongeren verdient wat bij in de zomer, gedurende een periode van gemiddeld vier we- Contract Hazeleger van de CNV-jongeren over de rechtpositie van vakan tiewerkers: .Als jongeren geen contract hebben en ze worden ziek tijdens het werk, dan kun nen ze vervolgens fluiten naar hun geld. Ook kan iemand een ongluk krijgen terwijl hij/zij niet is verzekerd. We kennen een ge val van een jongen die in een kwekerij werkte en die na één week al op straat werd gezet, terwijl hij er vier weken zou werken. Die werkgever had sim pelweg te veel jongeren aange trokken. Als je geen contract hebt, kun je dus vroegtijdig de laan uit gestuurd worden. Dat is dit jaar ook massaal gebeurd met jongeren die in de horeca aan de slag zouden gaan: door het slechte weer werden ze in juni zo weer op straat gezet." Gebroken neus Ook de arbeidsinspectie is extra alert. Onlangs liet het ministerie van sociale zaken nog weten dat het aantal bedrijfsongevallen in de vakantieperiode de laatste jaren is toegenomen. Opvallend veel ongevallen zijn dit jaar ge beurd in Overijssel waar het let sel varieerde van afgerukte vin gers tot gebroken neuzen. In onze regio zijn volgens Gorter dit jaar nog geen ernstige ongevallen gebeurd. „We con troleren vooral de horecabedrij ven goed, maar mij is niks be kend van ernstig letsel bij va kantiewerkers in deze regio. Geen schrijnende gevallen tot nu toe. De trouwsteiger bij het stadhuis blijkt achteraf niets meer dan een prestige object te zijn, waar Leiden best buiten had gekund. De steiger was veel te duur, wordt weinig gebruikt en levert nu ook al problemen op voor de kraampjes ernaast tijdens de woensdagmarkt. Het leek zo'n aardig idee. Bijna twee jaar geleden opperde, toen nog raadslid, Joop Walenkamp het plan om een steiger in de gracht bij het stadhuis te bouwen. Walenkamp, zelf een verwoed grachtenvaarder, had geconstateerd dat er regelmatig bruidsparen per boor naar het stadhuis kwamen om te trouwen. Maar de opstap naar de Vismarkt gaf voor met name de bruidjes in de pompeuze, witte trouwjurken wat problemen. Bij de afdeling burgerzaken wist men van geen enkel huwelijksbootje, maar met zo'n steiger zou er misschien interesse voor komen. Vorig jaar had men bij de gemeente nog de mond vol van publieksvriendelijkheid, cultuurvernieuwing en veel FIKS. En in dat kader paste ook een trouwsteiger, die de aanstaande levensgezellen voor hun eerste (en voor sommigen misschien oók wel laatste) probleemloze opstap zorgde. En dat plankier had nóg een voordeel, want tijdens de peurbakkentocht konden wel twintig mensen iets dichterbij de schuiten aanschouwen. Dat grapje kostte de gemeente maar liefst een halve ton. De bruidsparen konden natuurlijk niet op een krakkemikkig houtje aankomen, dus werd er stevig hardhout, liefst niet tropisch, aangevoerd. Binnen een maand stond hij daar. De nieuwe aanwinst in het streven van de gemeenten, en Walenkamp in het bijzonder, om van elke Leidenaar een bootman (M/V) te maken. De twee Leidse rondvaartbedrijven - Slingerland en Parmentier - vertelden vorig jaar in de toekomst wel 50 keer per jaar te zullen aanleggen. Dat getal lijkt nu, veertien maanden na dato, zwaar overtrokken. In de 'mooie' maand juli werd welgeteld door één aanstaand koppel van de steiger gebruik gemaakt. „Ik heb niet het idee dat het stormloopt," is de understatement van het jaar gemaakt door G. Wolvers van burgerzaken: „Maar dat komt natuurlijk omdat de doorvaart bij de Koornbrug een tijdje gestremd is geweest," blijft hij optimistisch. Zeilboot (2) En, komt er een keer een bruidspaar aan, op een woens dagmiddag, dan gaat er nog bij na van alles fout. Op woensdag is er markt en versperren de kraampjes de doorgang van het plankier naar de hoofdingang van het stadhuis. „Natuurlijk ga je dan even opzij," zegt T. Ver- weij. Zij bezet 's woensdags de kraam voor de steiger waar zij (toepasselijk in dit geval) baby- en kinderkleertjes verkoopt. „Het is de leukste dag van hun leven en dus maken we wel ruimte, want met de lange witte jurk kan de bruid natuurlijk niet door een smal gangetje lopen." vervolgt Verweij die dus in het geheel geen probleem zegt te hebben als het weer eens 'zie ginds komt de huwelijksboot' wordt en zij even moet opschui- Wat ze wel vervelend vindt, is de manier waarop het haar ver teld wordt: „In de gemeentegids staat dat lui die op woensdag willen trouwen, dat eerst bij de gemeente moeten melden. We hebben de hele week gebeld, maar ze wisten bij de gemeente van niets. En dan als we al zijn uitgestald, komt om tien uur de marktmeester vertellen dat we op moeten schuiven omdat er een later een bruidspaar via de steiger aankomt. En nog eens twee uur later komt hij vertellen dat we waarschijnlijk voortaan altijd worden opgeschoven." Dat opschuiven is voor Verweij in zoverre een probleem dat zij dan los komt te staan van ande re kramen. „Nu is het nog mooi weer, maar als het waait dan krijgt het zeil op de kraam de functie van een fok. Kijk, de kaasboer heeft kilo's kaas bij zich en dat houdt de kraam wel op z'n plaats, maar ik heb zoge heten 'lichte handel'. Er is al eens een rek van mij in het wa ter beland," aldus Verweij die daarnaast ook nog een finan cieel probleem kent: „Ik wordt op kosten gejaagd, want ik heb een extra zeil nodig. Zo'n zeil kost vierhonderd gulden en gaat maar ongeveer vier jaar mee." Zeilboot (3) Hoe zit dat? Wordt voortaan op woensdagen een strookje-van twee meter vrijgehouden, van steiger naar Vismarkt, speciaal voor die, pak 'm beet, zes bruidsparen per jaar die de woensdag voor hun gelukkigste dag uitkiezen én ook nog per boot komen. Th. Kraakman van de Leidse marktdienst bevestigd dat dat inderdaad gaat gebeu ren. Hij vindt de reactie van Verweij een beetje 'overtrok ken'. „Het maakt niet zoveel uit. We hebben wel een probleem met de vaste standplaatshou- ders en ik kan me voorstellen dat ze de tijdelijke oplossing on gelukkig vindt. Maar we zullen een gedwongen verplaatsing niet opleggen. Komende,week zal ik gesprekken gaan voeren en eind volgende week komt er een definitieve oplossing. Alles in goed overleg uiteraard," al dus Kraakman. Geregeld. Het bruidstraatje wordt vrijgehouden. De babyk- leertjeskraam schuift onge dwongen wat op, maar niet zp dat deze als een huwelijkszeil bootje bij zwaar weer tegen de klippen op waait. Nee, een klein beetje verderop zodat de jonge bruidjes gelijk een blik op 'wat komen gaat' kunnen werpen. Betere reclame bestaat niet. WEERT* PAUL DE VLIEGER Zwitser Heinz Frei heeft zich gisteren in Weert even gele-trui- drager van de tiende internatio nale Bloemenmarathon ge waand. De wheeler bouwde tij dens het criterium in Limburg een dusdanige voorsprong op dat speaker Wim van Duiven- bode in zijn enthousiasme Frei al de leiderstrui toedichtte. En kele uren na de finish, waarbij Frei op het podium in het gele tricot was gehesen, werd duide lijk dat ploeggenoot Paul van Winkel nog altijd een voor sprong van twee seconden heeft. Met de in de Verenigde Staten wonende Belg Van Winkel aan de leiding is de marathon voor rolstoelatleten vanmorgen zijn voorlaatste dag ingegaan. De verwachting is dat Van Winkel vandaag de minimale voor sprong van twee seconden weer zal vergroten. Morgen op de Ko ningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk, op een parcours dat Frei beter ligt, volgt de span nende ontknoping. In het gisteren in Weert verre den criterium demareerde Frei na drie van de negen ronden. Hii loste daarmee de Duitser Er- rol Marklein af die tot dat mo ment het veld aanvoerde. MEDISCHE DIENSTEN De trouwsteiger bij het stadhuis is geen doorslaand succes geworden. Het grootste deel van de tijd is het 'opstapje' voor jonge bruidsparen ongebruikt. foto hielco kuipers n eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Van der Meer, Tan, Zwijnenburg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Mans en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen. Rosmolen 2. tel. 155010. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, Rosmolen 2, tel. 218661. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Middendor- p/L. Pufkus, Bonairestraat 2. tel. 222822. zo 8 uur tot 24 uur: G. Nering Bögel, tel. 124403 Groep 3 Boels. Smit, Lely. W. de Bruijne. J. de Bruijne. Huibers. Jur gens. Fogelberg en Van den Muijsen- bergh: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boels, tel. 142383. zo 8 uur tot 24 uur: J. Lely. Lekstraat 91/a, tel. 416555. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, J G. Zaaijer en R E. Zaaier, Paulides. de Kanter en Lodder: >t zo 8 u terstelefoon 071-122222 k nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp U Arndt en J. v d. Leden, Hoofd straat 8. tel. 894539: spreekuur (uit sluitend voor spoedgevallen) van van za 8 uur tot ma 7.30 uur: G. v d Steenhoven, Boerhaaveplem 19, tel. 177461. Voorschoten za: A. Meiman. J.W. Frisolaan 13, tel. 612118; zo: W. van Dam, Palestma- laan 29, tel. 613960. Warmond Huisartsenpraktijk 'Oosthout'. Anijs- weg 38 30697 38. Voorhout, tel. 02522- REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS den. Boshuizerkade 31. tel. 310047. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr. Zoeter woudses.ngel 11. tel. 120347. Groep 5 - Jasperse. Wiersma. Crul, Kooiman. De Jong. Prince. Remders, D. Hammerstein en A. Hammerstem: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Remders. Ge rard Brandstraat 29, tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur: H. Prince. Von- Wassenaar za: B. Otnger van Kruiningen, Hof- campweg 65. tel 76418. zo M van Tolmgen jr.. Hofcampweg 7. tel 15939. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken m de regio Leiden, wordt waargenomen van vr, tot vr. door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahm- siaan 18 20. Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer. Florijn 21. Lei derdorp, tel. 894400. Voor de praktijk van Vestiens en Van der Wouw. E. van der Wouw. Boshui- zeriaan 26. Leiden, tel 764058 Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260. Oegstgeest. tel. 156161. of D.J. Brandt, Homanstraat 1. Rijns- burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk. De Kempenaer straat 21Oegstgeest. tel: 071 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe en mevr. C. van Roon. Bronkhorst- straat 13. Leiden, tel: 218393, al leen op telefonische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden. Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door. G de Minje'. S Vestdi|kiaan 28. Oegstgeest. tel 071 155375. spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar R. da Siiva. van Duivenvoordelaan 36. tel. 14767 WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel: 120144; na 1 7.00 uur en in het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringen-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13