Leiden 'Misschien is hij uit de doden opgestaan' 99 Veel huizen Lage Morsweg leeg Directe begeleiding 'nieuwe' allochtonen Open huis in schooltuinen DANSEN SWINGEN UVE-MUZIEK Vrijdag 9 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: HENK BUIS NIEUWSLIJN Weer hakenkruis-stickers In de omgeving van de Herengracht en Nieuwe Rijn zijn van nacht racistische stickers op de gevels van een aantal be drijfspanden geplakt. Op de plakplaatsjes staan hakenkruizen af gebeeld en de tekst 'niggers beware: hands off whites or die'. Op de stickers staat een Amerikaans postbusnummer. Eerder deze week werden anti-semitische stickers aangetrof fen op twee auto's in de Eikenrode en in winkelcentrum De Ko permolen. Daarop stonden eveneens hakenkruizen en de tekst 'Bevrijd Europa van de joden' met hetzelfde postbusnummer. Kelderbox uitgebrand Een kelderbox onder de Havikshorst in de Merenwijk is in de af gelopen nacht omstreeks kwart voor een, geheel uitgebrand. De deur van de kelder, die eigendom was van een 40-jarige Leidse, was opengebroken. Nadat het vuur was gedoofd, heeft de politie in de omgeving een 34-jarige zwerver, zonder vaste woon- of verblijfplaats, aangehouden. De man heeft vermoedelijk de brand moedwillig aangestoken. Flinke buit bij inbraak In een woning aan de Woudbes in de Merenwijk is in de afgelo pen week ingebroken en hebben de daders een flinke buit mee genomen. De bewoners waren op vakantie en merkten bij thuis komst dat de voordeur was geforceerd. Uit de woning zijn twee bontjassen, een geldbedrag van ongeveer 6000 gulden, zilveren voorwerpen, enkele sieraden en een videocamera weggehaald. EEN ZONDAGSBLAD wekte met een artikel over de Langegracht- moord het schuldgevoel van de verdachte. Hij gaf daarop zichzelf aan. OUDEREN VOELEN er vaak niets voor om hun woningen aan de Lage Morsweg te verlaten LEIPEN KAREL BERKHOUT Turken en Marokkanen die bij zich bij hun gezin in Leiden voegen krijgen voortaan meteen iemand aan de deur die hen wegwijs maakt in de stad. De gemeente Leiden is bezig met het aantrekken van twee consu lenten, die voor de nieuwko mers onmiddellijk taallessen en oriëntatiecursussen regelen. Het ministerie van welzijn (wvc) geeft een subsidie van 200.000 gulden voor het project 'Opvang Nieuwkomers'. „De familieleden zijn voort aan meteen onder de pannen. Problemen met aanpassing kunnen daarmee hopelijk wor den voorkomen," zegt welzijns- ambtenaar M. Grotenhuis. „Nu staan mensen vaak pas op de stoep als er al moeilijkheden zijn." Het experiment gaat 4 jaar duren en is voorlopig alleen bedoeld voor Turken en Marok kanen, die het leeuwedeel vor men van de Leidse immigratie stroom. Jaarlijks voegen zich enkele honderden buitenlanders bij hun familie in Leiden. In 1989 kwamen er 74 Turken en 242 Marokkanen wonen, vorig jaar ging het om 93 Turken en 132 Marokkanen. De ervaring is dat de nieuwkomers nogal wat moeite hebben om de weg te vinden in de stad, waardoor mannen vaak zonder werk blij ven en vrouwen in een isole ment raken. „Ik kan mij voor stellen dat een goed opgeleide Turk uit Istanboel zich nog wel redt, maar dat een familie van het platteland in Marokko veel meer problemen heeft," zegt Grotenhuis. Het bureau Opvang Nieuwko mers krijgt van het Bureau Vreemdelingendienst en van Burgerzaken meteen de gege vens van de buitenlanders die net zijn aangekomen. „En dan Slechts weinig allochtonen slagen er op eigen kracht in om een bestaan op te bouwen, zoals deze tapijtverkopers in Leiden. De meesten kunnen wel wat hulp gebruiken bij het vinden v i baan e i opleiding. op het idee komt om eens een cursus te gaan volgen," zegt Grotenhuis. De krijgen een cursi landse taal en een waarin wordt uitgelegd wat voor een instellin- luwkomers gen Nederland en speciaal Lei- de Neder- den hebben. Ook bij het vinder van een baan wordt hulp aan geboden. De lessen worden ver- FOTO JAN HOLVAST zorgd door het Leidse Studie huis, die een intensief leerpro gramma van 400 uur in de maak hebben. Advocaat doet verdachte moordzaak versteld staan Vervolg van pagina l DEN HAAG EMIEL FANGMANN Gelaten stond een 23-jarige Zwitser op verdenking van moord gisteren voor de Haagse rechtbank. De man had begin december vorig jaar bij de Leid se vreemdelingenpolitie kennis gemaakt met een 38-jarige Fili- pijn, een student aan de Web ster University in Leiden. De Zwitser zat in geldnood. Zijn moeder kwam uit Nederland en hij had een Nederlandse vrien din, maar als niet-EG-ingezete- ne kon hij hier geen werk vin den. Daarop stelde de Filippijn hem voor als fotomodel voor hem te gaan werken. 15.000 duizend gulden zou hij krijgen. Hij ontmoette de man later nog een keer en maakte uiteindelijk met hem een afspraak op 29 de cember. Op die dag was hij weliswaar jarig, maar de afspra ken over de fotosessie zouden dan beklonken worden. Het tweetal dronk aan de Langegracht ieder drie whisky's, at samen in een Leids restau rant, hield een kleine kroegen tocht en keerde terug naar de woning om de definitieve af spraken te maken. Maar hij wil de snel naar Noordwijk om zijn verjaardag bij zijn vriendin te vieren. Toen had de Filipijn plotseling achter hem gestaan met een mes en hem gedwon gen zich uit te kleden. De Zwitser sloeg uiteindelijk van zich af en kneep de keel van het slachtoffer dicht tot hij hem 'zwaar' voelde worden. Daarna verwijderde hij alle sporen van zijn aanwezigheid in de flat en nam een flinke hoeveelheid geld mee. Het mes kwam in de nek van de man terecht. Hoe, daar had hij geen idee meer van, hij had het er niet ingesto ken. Aldus de getuigenis van de goed Nederlands sprekende Zwitser. Stukje bij beetje had hij zijn geheugen teruggekregen, zo voegde hij eraan toe. „Ik had een hoop beelden en wist die eerst niet tot één film aaneen te rijgen". Maar hij kon zich niet meer precies herinneren hoe hij het lichaam had achtergelaten. Zondagsblad Hij lichtte zijn vriendin en haar zus een week later in over de worsteling. Toen het zondags blad twee maanden later over de vondst van het stoffelijk overschot berichtte en vlak daarop een mogelijke verdachte werd opgepakt, begon zijn ge weten te spreken. Hij gaf zich aan, anderhalf uur nadat de po litie hem op het spoor was ge komen en de moeder van zijn vriendin eens had opgebeld. "Het duwtje, dat u nodig had", aldus rechtbank-president mr. E. Timmernïans. Advocaat mr. R. Heeren stel de zijn cliënt een vraag. „Wan neer dacht u dat hij dood was?". „Toen hij slap op de grond lag." „Wist u zeker dat hij dood was? „Hoe kun je dat zeggen?". Veelzeggende vragen, zoals nog zou blijken. Officier van justitie Van Ek legde de nadruk op het mes. Het was volgens het sectierap port niet meer vast te stellen of dat na of voor de dood van het slachtoffer in de hals is gesto ken. „Het kan dus zijn gebeurd toen hij nog leefde." Ook ging Van Ek er vanuit dat het slacht offer de attributen op het lijk had gelegd. De talloze verklarin gen van de verdachte sinds zijn aanhouding noemde hij ver warrend. „U heeft eeri selectief geheugen." Met name zou verdachte in een later stadium zijn gaan ver klaren dat het slachtoffer eerst hem met dat mes bedreigde. „De bedreiging met dat mes komt pas in latere versies op de proppen. Noodweer acht ik dus niet aannemelijk". Hij eisde zes jaar met aftrek van voorarrest. In de war Advocaat mr. E. Heeren meen de dat het feit niet kon worden bewezen. Hij somde een aantal getuigenverklaringen op. waar uit bleek dat kennissen van het slachtoffer, zoals een studiege- note, hem begin januari nog in leven hadden gezien. Hij over legde ook een verklaring van de ex-verdachte, een 22-jarige Lei- denaar die op 2 januari nog sek sueel contact met het slachtof fer zou hebben gehad. Die ex-verdachte had trou wens bij zijn bezoeken aan het slachtoffer altijd een mes bij zich. Het aangetroffen mes kon uit een winkel komen, die vlak bij het adres van de ex-verdach te was. „Misschien is het slacht offer eind december dus niet gedood door mijn cliënt, maar zwaar mishandeld. Uit nood weer. want hij kon niet uit de flat vluchten omdat het slacht offer voor de deur stond. Later is de man dan. ik zou haast zeg gen. 'uit de doden opgestaan'. Hij heeft uit angst zijn mond gehouden en is door een ander om het leven gebracht. Dood slag kan niet bewezen worden." Heeren vroeg vrijspraak. De officier van justitie schoot uit zijn stoel. „Mag ik er op wij zen dat die ene getuige van u. die ex-verdachte, in zijn leven 'blowend' voorwaarts gaat?" al dus Van Ek. Ook de andere ge tuigen noemde Van Ek onbe trouwbaar. „Bij navraag zijn mensen van die precieze data niet zo zeker meer. Ik houd vast aan mijn eis." Zelfs verdachte keek op van de redenering van zijn advo caat. Hij had niets meer te zeg gen. „Ik ben in de war, sinds mijn advocaat twee dagen terug deze mogelijkheid opperde." Uitspraak over veertien da gen. De groente- en fruitmarkt in de binnenstad: een kleurrijk fenomeen, prachtig langs het water gelegen. FOTO WIM DIJKMAN De stalletjes langs de Hoogstraat zijn niet c meente ze sloopt. AGENDA ZATERDAG 10 AUGUSTUS Katwijk Open huis met diverse demonstraties en aktiviteiten bij de Brandweer aan de Prins Hendrikkade. Duinwandeltocht met diverse afstan den, start vanaf Strandpaviljoen Zee en Zon om 9.00 uur. Stoomtramritten door de Zuid-dui nen, vertrek vanaf de 'Vrieze Wei' na bij de Soefi-tempel, ieder heel uur tussen 10.00 en 17.00 uur. Leiden Molenwandeltocht over 10 of 15 km, start vanaf VW, Stationsplein 210, tussen 9.00 en 16.00 uur. Pleinpop op het Vrouwenkerkplein, aanvang 13.00 uur. Noordwijk 10e Finish Internationale Bloemen- marathon op de Kon. Wilh. Boulevard met vele aktiviteiten. Eerste Noordwijkse Jazzweek, optre dens van ca. tien Dixieland-orkesten op de Kon. Wilh. Boulevard. Optreden van een countryband en dansers op het Vuurtorenplein van 16.00 tot 21.00 uur. Warmond Open Warmondse Tennis Kampioen schappen in Sportpark Overbosch, aanvang 9.00 uur. Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp van 11.00 tot 14.00 uur zeuren, want het lijkt me ook niet ideaal om de hele dag zo'n kraam tegenover je te hebben met dat geblèr als .Moooie Banaaaanne'. Lelijk? Daar hoef ik niet zo lang over na te denken. Ik weet niet of je dat al meer hebt gehoord, maar die stalletjes aan de Hoogstraat, die vind ik nou foeilelijk. Ik heb begrepen dat een of ander wethouder er laatst ook al wat van heeft gezegd, mogelijk dat ze dus verdwijnen. Dat is een goeie zaak, want die containers zijn werkelijk niet om aan te zien. En als we dan toch daar in de buurt bezig zijn: die met blauwe reclame dichtgepleisterde ramen van Zeeman, afschuwelijk. Het is zo jammer dat er op die plaats niet wat meer wordt gedaan. Het is een van de mooiste plekjes van Leiden. In feite moet er een soort waterplein komen. Haal die kraampjes weg, zet er wat terrasjes neer met uitzicht op het water. Waar de Noordwijkers 's avonds even een bakkie doen aan de boulevard, gaan de Leidenaars dan even een waterpleintje pikken. Ik hoop toch zo dat die containers nog eens worden gesloopt, het zou wel van politieke durf getuigen. Die dingen zijn van de gemeente, dus die heeft er wel wat over te zeggen. Het is toch helemaal geen schande om toe te geven dat het een verkeerde beslissing was. Dat gebeurde ook bij het Rijn- en Schiekanaal, die ze ook weer hebben open gegooid. Dat is durf en die moeten ze hier ook tonen. Het hoeft ook geen problemen op te leveren voor de gebruikers van die dingen. Die bloemenkoopman kan best in een kraam, staat nog veel mooier ook. En zo zijn er nog wel wat handelaren die zo'n container niet nodig hebben. Zit je alleen met die snackbar. Maar die vind ik daar dan ook helemaal niet passen. Moet er nou echt weer een patatkraam zijn op zo'n mooie plek? Die kan best ergens anders heen. LEIDEN De schooltuinen in Leiden hou den eind augustus en begin september open huis. Belang stellenden kunnen dan het werk het werk bezichtigen van de ruim 400 kinderen die van de tuinen gebruik maken. De open dagen worden opgeluisterd met een speurtocht en een tentoon stelling van groenten. De tuin aan de Mamixslraat is woensdag 28 augustus van 19.00 tot 21.00 uur te bezichti gen, die bij Rijn en Vliet op don derdag 29 augustus van 19.00 tot 21.00 uur. Cronesteyn zater dag 31 augustus van 11.00 tot 14.00 uur en die in de Stevens hof zondag 1 september van 12.00 tot 15.00. De toegang is vrij. Zeereep 1 aan Zee Zaterdagavond 19.00 uur zondagmiddag 15.00 uur m.m.v. BOT A NOVA DO BRASIL LEIDEN ERNA STRAATSMA Een groot gedeelte van de du- plex-huurwoningen aan de La ge Morsweg staat leeg. Een noodzakelijke leegstand omdat woningbouwvereniging De Sleutels bezig is met de 'verhe ling' van een complex van 46 woningen. De aparte boven- en benedenwoningen worden te ruggebracht tot de oorspronke lijke eengezinswoningen. Vijf woningen zijn inmiddels in hun oude, vooroorlogse staat teruggebracht. Acht hele lege woningen worden in de loop van deze maand weer bij elkaar getrokken en acht halve wonin gen blijven voorlopig onbe woond. „Sommige woningen staan een maand leeg", aldus directeur van woningbouwvere niging De Sleutels A.P. Lepelaar, „andere acht maanden. Als een van de twee eenheden leegkomt Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Een zomerserie. Vandaag: Jacques Veringa, eigenaar van de botenverhuur Galgewater en de nieuwe brasserieboot een de Prinsessekade 9 Misschien is het gek dat ik geen gebouw of zoiets als mooiste plekje noem, maar mijn favoriet is de groente- en fruitmarkt in het centrum. Heel simpel, die stalletjes met al dat uitgestalde fruit en die verschillehde kleuren. Ik vind het prachtig zoals die kooplui dat doen. Daarbij komt nog eens dat de markt een prachtige locatie heeft, zo langs het water. Naar mijn idee realiseren de mensen zich dat veel te weinig, dat de markt in deze stad op een schitterende plek staat. Ik vind het wel jammer dat de ouderwetse markt stukje bij beetje verdwijnt. Je ziet steeds vaker de kraampjes plaats maken voor vrachtauto's van waaruit de waar wordt verkocht. Volgens mij heeft dat te maken heeft de warenwet, die regelt dat je vis en vlees niet uit de koeling in een kraam mag leggen. Vind ik heel begrijpelijk, maar wel zonde. Ik ben er dan ook voorstander van om al die wagens ergens bij elkaar te zetten, zodat de gewone markt blijft voorbehouden aan de kraampjes. Zo'n grote wagen bijvoorbeeld op de Visbrug, waar kippepoten worden verkocht, dat kan toch echt niet. Gemeente en de horeca ondernemers langs de markt moeten eens overleggen of er mogelijkheden zijn om tussen de kramen plaats te creëren voor terrasjes. Dat verhoogt de gezelligheid nog eens een keer. Is ook goed voor de verkoop, de mensen blijven langer hangen. Iets anders dat de gezelligheid ten goede komt, is een draaiorgel. Dat hoort op de markt. Ik kan me wel voorstellen dat zo'n koopman er niet vrolijk van wordt om uren achtereen in die herrie te staan. Maar ze moeten niet moet je wachten tot de bewo ners van het andere gedeelte vertrekken voor je het weer als een geheel kunt verhuren. Dat kost tijd. Je moet de huurders vervangende woonruimte aan bieden en dat lukt niet altijd meteen. De woningen liggen natuurlijk ook niet voor het op scheppen." De plannen voor verheling van de woningen kwamen in 1989 voor het eerst ter sprake. De woningbouwvereniging stond toen op het punt het complex een grote opknapbeurt te geven. „Dat leek ons een goed moment om over de toe komst na te denken. Als we ze nu niet in de oorspronkelijke staat terugbrengen zitten we over 25 jaar nog met halve wo ningen. En ze zijn anno 1991 ei genlijk niet meer acceptabel." De woningen aan de Lage Morsweg stammen van voor de oorlog. Toen werden ze als een gezinswoningen gebouwd. Na de oorlog was de woningnood echter zo hoog dat de woning bouwvereniging besloot er du- plex-woningen van te maken. Op de bovenverdieping werd daartoe een extra keuken inge bouwd. De rest van de huizen veranderde vrijwel niet. Lepe laar: „Boven zijn twee klein ka mertjes, een keuken en een douche. Beneden zijn ook twee kleine kamertjes en een keuken. Daar is geen douche, wat nu ei genlijk onverantwoord is. Het is technisch ook onmogelijk om daar een douche in te bouwen. De mensen moeten ook gebruik maken van dezelfde voordeur." Lage huren Op de bovenverdiepingen van de halve woningen wonen in hoofdzaak alleenstaande jonge ren, beneden voornamelijk al- ■MOOI en LELIJK- leenstaande ouderen. „De hu ren van de woningen zijn bij zonder laag, rond de 160 gulden per maand", aldus Lepelaar. De woningbouwvereniging heeft begin dit jaar gesprekken gevoerd met alle bewoners van de duplex-woningen en daaruit bleek dat zo'n 75 procent bereid is te verhuizen. De directeur: „Er is een aantal dat zegt: hoera eindelijk weg uit dit kralckemik- kige huis. Maar er is ook een aantal ouderen dat hier al tien, twintig of dertig jaar woont en niet meer weg wil. Dat respecte ren we. Het verhuizen gebeurt alleen op vrijwillige basis. Wil len mensen blijven zitten dan mag dat. Die huizen blijven dan voorlopig in tweeën verdeeld." De huurders van de 'nieuwe' eengezinswoningen moeten aan huur een maandelijks be drag 400 tot 450 gulden gaan betalen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11