Buitenland Bestand nog overeind in Kroatië ZIN IN VAKANTIE? Leven op Mars over 100.000 jaar mogelijk Woningen Barcelona op instorten door betonrot Irak wil geen olie verkopen onder voorwaarden VN Oud-president Iran wil getuigen tegen Reagan Schauble: Stuur Oosteuropeanen terug Donderdag 8 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEAAANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRJES D United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Russen in paniek na grap over dollars Sovjet-burgers met Amerikaans geld onder hun matrassen doen geen oog meer dicht na een bericht dat de VS van plan zijn nieu we 100 dollarbiljetten te drukken en de oude ongeldig te verkla ren. Duizenden Russen belden in paniek de Amerikaanse am bassade en Amerikaanse bedrijven in de Sovjetunie, om te vra gen of het bericht op de Leningradse televisie op waarheid be rust. De krant Izvestia sprak van een „bittere grap", nadat de Amerikaanse ambassadeur jack Matlock het bericht in een tele visie-interview had ontkent. Weer aanslag op Spaanse spoorlijn Een bomaanslag heeft afgelopen nacht de treinverbinding op de lijn Segovia - Valladolid in Spanje onklaar gemaakt. De Spaanse spoorwegmaatschappij Renfe stelde de Baskische afscheidings beweging ETA verantwoordelijk voor de aanslag. Zaterdag maakte de terreurorganisatie in een communique bekend tus sen 3 en 25 augustus, het hoogseizoen van het toerisme, aansla gen te zullen plegen op belangrijke spoorwegverbindingen. In het weekeinde raakte het treinverkeer ontregeld door bommel dingen en twee kleine aanslagen. Getuige: Schwammberger schoot zelf In het proces tegen de vroegere commandant van werkkampen in Polen, Josef Schwammberger, heeft een getuige gisteren ge zegd dat in het kamp Rozwadow ettelijke gevangenen zijn dood geschoten. Felix Endzweig (62) zei voor de rechter dat hij gezien heeft hoe Schwammberger meer dan eens gevangenen zelfheeft doodgeschoten. Parlement laat lichaam Marcos toe Meer dan 70 procent van de leden van het Filipijnse Huis van Afgevaardigden wil dat de in 1989 op Hawaii overleden verdre ven president Ferdinand Marcos alsnog op de Filipijnen mag worden begraven. Vorige week besloot president Aquino dat Marcos' weduwe Imelda naar de Filipijnen mag terug keren, maar dat ze haar man niet mag herbegraven. Imelda heeft steeds gezegd alleen met de stoffelijke resten van haar man naar haar geboorteland te willen terugkeren. Premier zet dochter uit kabinet De Griekse premier Mitsotakis heeft gisteren zijn dochter, Dora Bakoyannis, uit zijn conservatieve regering gezet. Bakoyannis was vice-minister van de premier en stond daarmee het dichtst van alle kabinetsleden bij Mitsotakis. De premier kreeg veel kri tiek te verduren ornaat hij in zijn regering de familiebanden te nauw zou aanhouden. LONDEN Rtr-AP-The Independent Leven op de planeet Mars is mogelijk, maar het kan nog wel 100.000 jaar duren eer het zover is. Dit schrijven weten schappers in het vandaag ver schenen nummer van het tijd schrift Nature. Volgens Christopher MacKay, werkzaam bij het Amerikaanse NASA, en enkele andere onderzoekers is het in de verre toekomst mogelijk het milieu op de rode planeet zo te veranderen dat planten en mensen er kunnen leven. „Van Mars wordt aangenomen dat er geen leven is, maar het is mogelijk de planeet geschikt te maken voor het huisvesten van planten en mensen." De wetenschappers gaan er van uit dat dit een moeilijke opgave zal zijn. Mars is ander half keer zover verwijderd van de zon als de aarde en kent temperaturen van 60 graden Celdus onder nul. De voor le ven noodzakelijke gassen als zuurstof, stikstof en koolstof- dioxyde zijn er slechts in zeer geringe mate en de atmosferi sche druk is veel te laag. Allereerst zou de planeet moeten worden verwarmd. Dat kan volgens het artikel met de grootschalige produk- tie op Mars van gassen die een broeikaseffect veroorzaken, WEU neemt geen besluit over stappen Het staakt-het-vuren in de Joegoslavische republiek Kroatië is nog altijd niet mislukt. Wel maakte het Kroati sche ministerie van binnenlandse zaken gisteren enkele schendingen van het bestand bekend. Er is overigens ook geen indicatie dat de door het staatspresidium gestelde voorwaarden voor het staakt-het-vuren door een van de betrokken partijen daadwerkelijk worden uitgevoerd. BELGRADO RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Volgens de afspraak die de Kroaten en de Servische opstan delingen dinsdag maakten, moeten de vijandige gevechts eenheden zich buiten schoots afstand van elkaar terug trek ken. Maar de Kroaten, noch de Serviërs, noch het Joegoslavi sche leger maakten gisteren aanstalten hun posities te verla ten of hun mortieren weg te ha len. Nog steeds is overigens on duidelijk of het staakt-het-vuren ook terugtrekking van het leger betekent, zoals de Kroaten heb ben gevraagd. De schendingen van het be stand vonden volgens de Kroatische minister van bin nenlandse zaken, Milan Brezak, plaats in verscheidene dorpen en stadjes in de deelrepubliek, opvallend genoeg ook in tot nu toe rustige gebieden. Zo zou er in een dorp in de buurt van de havenstad Sibenik zijn gescho ten. Ooggetuigen daarvoor zijn er overigens tot nu toe niet. Incidenten werden ook ge meld uit Osijek, in de regio Sla- vonië, en het dorp Topusko, waar volgens Brezak 102 mor tiergranaten zouden zijn neer gekomen. De minister kon niet zeggen of daarbij ook doden zijn gevallen. Volgens Brezak is tot nu toe Twee kinderen uit een dorpje in Oost-Kroatië spelen bij de beschadigde voorkant van hun huis. Het dorp werd onder vuur genomen door Servi sche strijdkrachten foto epa niet op de incidenten gerea geerd, maar het moet niet wor den uitgesloten dat de Kroati sche troepen op den duur terug zullen schieten. In een verkla ring liet de Kroatische regering nog eens weten dat Kroatië het bestand accepteert en niet als eerste zal breken. De negen lidstaten van de Westeuropese Unie (WEU) heb ben gisteren geen beslissing ge nomen over maatregelen ter ondersteuning van het bestand in Kroatië. De ambassadeurs van de WEU spraken gisteren in Londen op verzoek van de Eu ropese Gemeenschap over de mogelijkheid een vredesmacht naar joegoslavië te sturen. De WEU bestaat uit de EG-landen minus Ierland, Denemarken en Griekenland. BARCELONA RUUD DE WIT 'De aluminosis slaat weer toe'. Met dit onderschrift plaatste het Barcelonese dagblad El Periodi- co vorige week een van de be langrijkste problemen, waarmee de olympische stad wordt ge confronteerd, opnieuw in de schijnwerpers van het lokale nieuws. Aluminosis is het Spaanse woord voor betonrot en daarmee worden in Catalo- nië alleen al meer dan 460.000 woningen bedreigd. De betonrot lijkt een van de grootste schandalen in Barcelo na te worden en als de huizen en balkons blijven instorten, zal er heel wat meer geld op tafel moeten komen om de schade te herstellen dan de vele miljarden die zijn uitgetrokken om de Olympische Spelen tot een suc ces te maken. De woningen en flats, waarbij betonrot is vastgesteld, zijn na genoeg allemaal gebouwd in de periode tussen 1950 en 1970. Dat waren de jaren, waarin Bar celona een enorme uitbreiding te verwerken kreeg, met name van zuiderlingen uit Andalusië en Extremadura, die als goedko pe arbeidskrachten naar het noorden werden gehaald. In nood tempo werden voor hen flats neergezet, waarbij de bouwvoorschriften lang niet al tijd strikt werden nageleefd. Ook de controle van de amb tenaren op de handhaving van de voorschriften liet in alles te Dit gebeurde onder meer met zes flats van de nu beroemde architect Oriol Bohigas, die in 1959 in Poblenou werden neer gezet. De grote man achter de bouwmetamorfose die Barcelo na de afgelopen jaren heeft on dergaan, kreeg er toen zelfs een prijs voor. Nu staan de flats op instorten en is er geen geld om ze op te knappen. Uit nader onderzoek is geble ken dat in ruim de helft van de bijna 900.000 woningen, die tussen 1950 en 1970 werden ge bouwd, inferieur beton is ver werkt. Met als gevolg dat de vochtigheid en de warmte mak kelijker konden inwerken op de draagbalken dan normaal het geval is. Met desastreuze resultaten. Eén ding is zeker: de Olympi sche Spelen worden niet door het betonrot bedreigd. Het olympisch stadion op de Mont- juich, dat onlangs geheel werd gerenoveerd, dateert uit 1929. En in de twintiger jaren ge bruikte men in Barcelona nog cement, dat de tand des tijds kon doorstaan. die een atmosfeer warmte vasthoudt. Door de ge stegen temperatuur zou uit de bodem van Mars en uit ijskap pen kooldioxide in de atmos feer vrijkomen, wat fotosyn these mogelijk maakt en de planeet helpt te verwarmen. Na honderd tot honderddui zend jaar, afhankelijk van de snelheid waarmee kooldioxide vrijkomt, kan Mars klaar zijn voor plantenleven. Onder de juiste omstandigheden kan een grootschalig planteleven een zuurstofrijke atmosfeer creeëren die over misschien nog eens honderdduizend jaar door mensen kan worden in geademd. De schrijvers erkennen dat hun analyse beperkingen heeft omdat over een aantal aspec ten van de planeet onvoldoen de gegevens beschikbaar zijn. In Nature staat ook een ver haal waarin Japanse weten schappers opperen dat vulka nen mogelijk de veroorzakers zijn van fosfaten die het men selijk leven op aarde mogelijk maken. De fosfaten zijn nodig om moleculen te vormen, die nucleïne zuren worden ge noemd. Een vroege vorm van deze zuren wordt door weten schappers beschouwd als het eerste zichzelf voortplantende molecuul op aarde. Schilders zijn druk aan het werk bij het Sanssouci pa leis bij Pot sdam. Het pa leis wordt op geknapt in ver band met de terugkeer van de sarcofagen met de licha- NEW YORK AP Irak weigert olie te verkopen onder de strikte voorwaarden van de VN-resolutie waar de vijf permanente leden van de Vei ligheidsraad het over eens zijn. Dat heeft de haakse VN-ambas- sadeur Abdul Amir al-Anbari gisteren gezegd. De VS. de Sovjetunie, China, Groot-Brittannie en Frankrijk stemden gisteren in met een resolutie waarin Irak toestem ming krijgt in een half jaar voor 1,6 miljard dollar olie op de we reldmarkt brengen. Van de op brengsten, die op een speciale rekening onder VN-toezicht ko men te staan, moet Baghdad voedsel en medicijnen kopen voor de bevolking. Daarnaast vloeit hoogstens 30 procent naar het compensatiefonds voor slachtoffers van de Iraakse inval in Kuwayt. De resolutie moet nog worden bekeken door de overige tien leden van de V- raad. De voorwaarden, bedoeld om harde dollars uit handen van de Iraakse machthebber Saddpm Hussein te houden, hebben de woede van het regime in Bagh dad gewekt. Als de resolutie niet wordt versoepeld, verkoopt Irak geen druppel olie, aldus Al-An bari. Hij noemde het tijdelijk opheffen van het verbod op de verkoop van olie „te beperkt, te laat en te weinig". Als Irak inderdaad weigert olie te verkopen, kan dat vol gens VN-rapporten ernstige ge volgen hebben voor arme Irak ezen die als gevolg van de Golf- Koop dan snel een staatslot en wie weet zit u binnenkort riant in het oord van uw dromen. U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit. U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet. er is immers geen mooier lot dan een staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. VS verloten verblijfsrecht WASHINGTON AP De Verenigde Staten verloten binnenkort voor de tweede maal aan 40.000 gelukkigen het recht om legaal naar Ame rika te komen om er te wonen en te werken. In de omgeving van Washington zal een post kantoor worden aangewezen waar de aanvragen naar toe moeten worden gestuurd. Mensen uit 34 landen mogen meedoen (vrijwel allemaal Eu ropese landen), inclusief illega le vreemdelingen uit diezelfde landen die nu al in de VS ver blijven. Aanvragen die voor de officiële datum arriveren wor den gediskwalificeerd. De aan vragers moeten een brief bij sluiten van een werkgever die hun een baan garandeert. De loting vindt plaats op aan dringen van invloedrijke leren. Vanwege de werkloosheid in hun land verblijven in de VS veel illegale Ieren. De voormalige Iraanse president Abolhassan Bani- Sadr is bereid voor het Amerikaanse Congres te verklaren dat campagnelei ders van Ronald Reagan in 1980 met Teheran een over eenkomst sloten over het uitstel van de vrijlating van Amerikaanse gijze laars in Iran. Bani Sadr zei gis teren dat hij onder meer zijn corres pondentie met de toenmalige Iraanse leider ayatollah Khomeini zal over leggen. Daaruit zou blijken dat Reagans campagneleiders Iran wapens hadden beloofd als de gijze laars in ieder geval tot nè de Ameri kaanse presidents verkiezingen van november 1980 zouden worden vastgehouden. Dat was bedoeld om te voorkomen dat de zittende president Carter alle eer voor de vrijlating zou kunnen opeisen. Dat zou hem onge twijfeld een voor sprong bij de verkie zingen hebben be zorgd. De gijzelaars crisis, die 444 dagen zou duren, was een van de belangrijkste oorzaken van de verkiezingsneder laag van Carter. En kele minuten nadat zijn opvolger Reagan op 20 janua ri 1981 was beëdigd, kwamen de gijze laars vrij. In zijn wo ning bij Parijs zei Bani Sadr dat de do cumenten die hij wil overleggen als extra materiaal kunnen worden gezien bij zijn boek My turn to speak, waarin hij onlangs verslag deed van zijn erva ringen als president van Iran. Bani Sadr was van januari 1980 tot juni 1981 president van Iran. Hij zei dat hij de do cumenten tot nu toe achtergehouden heeft om ze te kun nen gebruiken bij een officieel onder zoek. Duitsland wil breken met asielbeleid De Duitse minister van binnen landse zaken Schauble heeft gisteren voorgesteld asielzoe kers uit Oost-Europa bij de grens terug te sturen, nu zij in eigen land niet langer met ver volging worden bedreigd. Daar mee zou een eind komen aan een traditie die stamt uit de Koude Oorlog. Minister Genscher van bui tenlandse zaken heeft al eerder voorgesteld Polen, Hongaren, Tsjechen, Slowaken, Bulgaren en Roemenen in Duitsland niet in aanmerking te laten komen voor politiek asiel. De Duitse grondwet verbiedt het terugsturen van asielzoekers aan de grens. Om het weigeren van asielzoekers uit het voor malige Oostblok mogelijk te maken, bepleitte Schauble een grondwetswijziging. De regering is bang dat door een massale toeloop van asiel zoekers het geduld van de Duit se bevolking teveel op de proef zal worden gesteld. In de voor malige DDR steekt het rechts extremisme steeds nadrukkelij ker de kop op. Tot op heden hebben zich dit jaar 112.000 asielzoekers in Duitsland gemeld, van wie een groot deel uit Oost-Europa. Schauble verwacht dat het aan tal asielzoekers dit jaar de 200.000 zal overstijgen. Vorig jaar vroegen in totaal 193.000 mensen asiel aan in Duitsland, een naoorlogs record. De minister zei dat om de nieuwkomers een bestaan te bieden de Duitse gemeenschap zich enorme opofferingen zal moeten getroosten. Er is te wei nig geld voor uitkeringen en Duitsers zullen met buitenlan ders moeten concurreren op de schaarse huizen- en banen- markt, aldus Schauble. Hij zei ook dat veel kinderen geen gymnastiekles meer krijgen, omdat gymlokalen worden ge bruikt voor de opvang van vluchtelingen. Bondskanselier Kohl zei giste ren in een tv-interview dat hij volgende maand de leiders van alle grote partijen bijeen zal roepen om de mogelijkheid van een grondwetswijziging te be kijken. Hij zei ook dat de landen van de EG hun wetgeving met betrekking tot asielzoekers met elkaar in overeenstemming moeten brengen. oorlog en de economische sancties in grote moeilijkheden verkeren. Westerse diplomaten maakten gisteren nog eens dui delijk dat de olieverkoop voor lopig een uitzondering is. De wereldwijde strafmaatregelen tegen Irak worden niet versoe peld of opgeheven omdat Irak. onder meer door valse opgaves van zijn wapenvoorraden, niet aan de bestandsresolutie van de Veiligheidsraad heeft voldaan. Irak geeft nog steeds maar ge deeltelijk antwoord op vragen van de inspectieteams die de VN naar Irak hebben gestuurd. Volgens leider van een van die teams, David Kay, koopt Irak ook in het geheim wapens en materiaal voor kern- en chemi sche wapens. Marokko voert aanvallen uit in West-Sahara RABAT Rtr-DPA-AFP De strijd in de door Marokko bezette Westelijke Sahara is de afgelopen dagen weer opge laaid. De Marokkaanse regering heeft bevestigd dat het Marok kaanse leger „zuiveringsacties" uitvoert in de Westelijke Sahara. De door Algerije gesteunde ver zetsbeweging Polisario verklaar de gisteren dat Marokkaanse jachtbommenwerpers een tweede luchtaanval hebben uit gevoerd op de oase Tifariti aan de grenzen met Algerije en Mauretanië, die in handen is van de woestijn-guerrillastrij ders. Het zijn de eerste gevechten in bijna twee jaar. In de Weste lijke Sahara wordt eind dit jaar een referendum onder toezicht van de Verenigde Naties gehou den. De bevolking moet zich uitspreken over onafhankelijk heid voor de voormalige Spaan se kolonie óf aansluiting bij Marokko. Het grootste deel van de Westelijke Sahara wordt be zet gehouden door het Marok kaanse leger die in het oosten van het land een verdedigings- wal van honderden kilometers heeft gebouwd. De muur moet voorkomen dat guerillastrijders van Polisario naar hun land te rugkeren. Tifariti behoort tot de „bevrij de gebieden" waar zich mo menteel veel Saharaanse bur gers bevinden. Marokko heeft de bombardementen verdedigd als een noodzakelijke maatregel om „terroristische acties" te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5