Economie 'In de kern zijn we gezond' 'Oom Liem' klaar voor Europa Donderdag 8 augustus 1991 Redactie: 023-150224 JANNINE BOSMA Vormgeving: MITZIE MEUERHOF HONDERDEN arbeiders van de Ak- zo-fabriek La Seda bij Barcelona heb ben gistermiddag demonstreerd voor het Nederlandse consulaat-generaal in de Catalaanse hoofdstad uit woede over het gedrag van Akzo HET NEDERLANDSE chemieconcern probeerde onlangs zijn aandeel van 57,5 procent in het noodlijdende La Seda te verkopen aan de schuldeisers (de banken) voor het symbolische be drag van 1 peseta Morgenochtend reageert de top van Intematio-Mül- ler (techniek, handel en transport) op de inhoud van het rapport van ABN-Amro over de wenselijkheid van een fusie met Hagemeyer. De bank, die zijn onderzoek vorige week afrondde, werd in mei ingeschakeld nadat het Naardense handelshuis Hagemeyer in mei bekend had gemaakt een fusie te ambiëren met de noodlijden de Rotterdamse collega Internatio. Dat fusieplan sloeg bij Internatio in als een bom, zeker omdat tegelijkertijd duidelijk werd dat Hagemeyers moederconcern, First Pacific in Hongkong, in het geheim een belang van ruim 43 procent in het Rotterdamse conglomeraat had opgebouwd. De kans dat de Internatio-top na lezing van het rap port zich positief zal uitlaten over een fusie, is zeer klein. Tot nu toe hebben bestuursvoorzitter Maarten Thomassen, zijn mede-bestuursleden en commissaris sen zich met hand en tand verzet tegen een samen gaan. Een fusie met Hagemeyer betekent volgens Tho massen een stap terug en de vorming van een nieuw en groter conglomeraat met te veel verschillende activitei ten die weinig of geen onderlinge samenhang vertonen. Hoe dan ook, de Nederlandse bedrijfsgeschiedenis krijgt een verrassende wending als het First Pacific lukt Internatio-Müller in te lijven. Achter First Pacific gaan de Chinees-Indonesische zakenman Liem Sioe Liong en pleegbroer Sudwikatmono van de Indonesische pre sident Suharto schuil. Liem is met zijn miljardenbelan- gen in talloze handels- en industriemaatschappijen een van de machtigste zakenlieden van het Verre Oosten. Op deze pagina een interview met Thomassen en een portret van de Indonesische zakenman Liem, wellicht de 'redder' van het Rotterdamse Intematio-concem. Internatio-topman Thomassen wil nog steeds geen fusie met Hagemeyer De service aan de top van Internatio-Müller is perfect. Als het snoer van onze taperecorder te kort blijkt om de af stand tussen het stopcontact in de sobere directiekamer en de zetel van bestuursvoorzitter Thomassen te over bruggen, laat voorlichtingschef Van Brouwershaven hulpstukken aanrukken. Concern-topman drs. Maarten Thomassen ('Mas' voor hockeyvrienden) slaat het gedoe onverstoorbaar gade. „Doet-ie het nou?", vraagt hij na enige tijd doodkalm. De 52 jaar oude eerste man van In ternatio-Müller maakt zijn faam waar: geduldig, niet ge makkelijk van zijn stuk te brengen, introvert en uiterlijk onbewogen, hoewel de spanning van de laatste tijd hem toch niet onberoerd moet hebben gelaten. felijk ingevuld. Toen ik kwam, heb ik met de andere leden van de Raad van Bestuur afgespro ken: we moeten het als team doen. Maar nu we weer onder vuur liggen, onderken ik de noodzaak dat ik wat duidelijker naar buiten moet komen als het gezicht, voor mijn part het boegbeeld, van het bedrijf." Er is de laatste tijd scherpe kritiek op uw beleid. Gesproken wordt van klunzig manage ment, van een baas die niet durft te kiezen, die geen daad kracht heeft, geen doorzetter is en leiding geeft aan een lamme duizendpoot. „Ik ben het met die kritiek niet eens, maar als je bedrijf wat minder goed draait, krijg je des te meer kritiek over je heen. Dat begrijp ik best. Maar het is vol strekte onzin dat we met Ogem en met weet ik wat nog meer worden vergeleken. We zijn een in de kern gezond bedrijf. We hebben zelfs een betere balans dan Hagemeyer, dus die verha len slaan nergens op." EN HANS ROODENBURG „Als ik het ergens pertinent mee oneens ben, dan heb ik er geen moeite mee dat duidelijk te ma ken, maar ik ga niet schreeu wen," licht hij zijn ingetogen optreden toe. „Dat Iger je wel af in het soort functie dat ik heb. Bovendien denk ik niet, dat het effect daarvan zo groot is. En het heeft natuurlijk ook met je op de U zou lang niet zt voorgrond treden als u ganger ir. J.A.P. Montijn, nu pre sident-commissaris van het con- Montijn aantrad, verkeerde het concern in grote moeilijkheden. Er was duidelijk een gezicht no dig en dat heeft hij ook voortref- ben afgestoten. Jaren geleden hadden we 150 dochteronder nemingen en 250 mensen op het hoofdkantoor. Nu hebben we hier nog maar 80 man en nog 80 werkmaatschappijen. We hebben onze sterke punten uitgebouwd. Je kunt misschien vraagtekens plaatsen bij het tempo waarin dat is gebeurd, maar we hebben gekozen voor een aantal duidelijke kernactivi teiten: de installatietechniek en distributieve groothandel." „Dat betekent wel dat je an dere activiteiten moet afstoten om geld vrij te maken. Daarom willen we ook van de haven- en Maar op aandeelhouders en in de pers beluisteren we dat de verande ringen die u beoogt te lang op zich laten wachten. Thomassen gaat er eens voor „Dat klopt. Maar toen de heer zitten: „De laatste jaren hebben de spreiding van ons bedrijf al een stuk kleiner gemaakt. Als je kijkt naar de feiten, zie je dat we een groot aantal zaken heb- Nu toch echt geraakt: „Nou, dat zou natuurlijk een heel slechte zaak zijn, want daar ben ik dus absoluut niet bang voor." Wat was uw eerste reactie toen u er plotseling achter kwam dat First Pacific ruim 43 procent van de aandelen Internatio had verworven? transportsector af, omdat we daarin een te kleine uitgangspo sitie hebben om in Europa een behoorlijk rol te kunnen spe len." Bij fusies spelen eigen belan gen van bestuurders niet zelden een rol. In de samenvoeging met 11 u dwars liggen, „Dan schrik je. In Engeland kom je in de bak als je in het ge heim zo'n groot belang ver werft. Daar moet je bij 5 pro cent al melden wat je van plan bent. Maar in Nederland mag het (nu nog) wel. Daar staat te- geilover dat je in ons land diver se beschermingsconstructies (tegen overname, red.) mag hebben." Is First Pacific nog bezig dat belang uit te bouwen? Of is er tijdens het onderzoek van ABN- Amro een wapenstilstand afge sproken? „Ik ga er van uit dat het nog steeds 43 procent is, maar ik heb er geen zicht op. De meeste aandelen zijn aan toonder. Er is geen wapenstilstand afgespro ken. Er is ook eigenlijk geen oorlog. First Pacific heeft ge zegd: Wij hebben geen onvrien delijke bedoelingen: wat wij graag willen is dat Internatio- Müller en Hagemeyer samen gaan, maar wij zullen dat niet tegen de wens van Internatio doordrukken." Wie heeft naar uw mening het initiatief genomen voor de eventuele overname van Inter natio? Hagemeyer of moeder maatschappij First Pacific? „First Pacific heeft ons gezegd dat Hagemeyer ook pas in een zeer laat stadium op de hoogte is gesteld. Het is duidelijk een initiatief vanuit First Pacific om in Nederland en het verenigde Europa van 1992 grotere belan gen te krijgen." U hebt de aandeelhouders voorgehouden dat Hagemeyer en Internatio qua activiteiten niet goed bij elkaar passen. Zijn er nog andere bezwaren of cul tuurverschillen? „Ja, wij zijn primair een Neder lands bedrijf. We hebben 12.000 medewerkers, van wie 10.000 in Nederland. Hagemeyer is een internationaal gespreid bedrijf, dat voor de meerderheid in handen is van First Pacific en van degenen die achter deze maatschappij zitten. Van die mensen is niet helemaal duide lijk wat hun strategie en doel stellingen zijn. Dat brengt ook onzekerheid bij de medewer kers van Internatio-Müller. Óns belangrijkste argument om te gen een fusie te zijn is: we heb ben een beleid uitgezet dat de mogelijkheid biedt weer naar 'goede resultaten te gaan. Vol gend jaar moet die opgaande fijn er weer zijn." U stelt het nu wel positief, maar binnen de groep hebben zich nog onlangs pijnlijke inci denten voorgedaan. Wegens ver schil van inzicht over het beleid bij uw automatiseringsbedrijven ICH-Electronics heeft u directeur Vlekt „Dat is een bijzonder onaange name zaak geweest. Wij hebben met de heer Vlek afgesproken dat we hierover niet in het openbaar discussiëren, want dat is slecht voor hem en voor ons. Het heeft heel duidelijk met menselijke dingen te ma ken. Op het menselijke vlak is mijn klomp gewoon gebroken, en dat geldt ook voor al mijn collega's. Maar ik wil daar liever geen verhalen meer over heb ben. Dat verhaal is over." Maarten 'Mas' Thomassen: „Op het menselijke vlak is mijn klomp gewoon gebroken." foto'SDEJONG v Van ondergoed- en fietsbandenverkoper tot multi-miljardair residentie wordt genoemd, heeft i 250 ondernemingen aandelen. i bijna al zijn CORRESPONDENT 'Oom Liem'. Zo staat de Indonesische miljardair In 1982 nam Liem samen met compaan Sudwi- Liem Sioe Liong bekend onder de Indonesiërs, katmono Hongkongs First Pacific over, dat belan- Hij is na de sultan van Brunei de rijkste man in gen heeft in banken, marketingbedrijven en tele- Zuidoost-Azië. Zijn vermogen wordt geschat op communicatie. Liem verhoogde het aandeel van zeven miljard dollar. Liem bezit banken, meelfa- zijn familie tot 43 procent, door honderd miljoen brieken, grond, plantages, huizen, hotels, sche- Amerikaanse dollar in First Pacific te pompen, ■in de Verenigde Staten heeft Liem drie banken, waarvan de Hibernia Banchares in San Francisco de grootste is. Hij nam in 1982 80 procent van de aandelen van deze bank over. Via de overname Als het rapport van ABN-Amro over de voor- en van Berli Jucker heeft de Liem Groep in Thailand nadelen van een samenwerking tussen Interna- de distributie in handen van onder meer cosmeti- tio-Müller met Hagemeijer positief uitpakt, krijgt ca, confectiekleding en blikvoedsel. Verder heeft Liem via het Rotterdamse concern ook vaste voet zij met de overname van UIC ook belangen in ho op het Europese continent. Zijn First Pacific tels op het Thaise vakantie-eiland Phuket, bank, een van de In Singapore tenslotte heeft de groep onlangs de United Industrial Corporation overgeno men (hotels, huizen, grond, drukwerkfabrie- ken en verpakkingsin dustrie). Liem verkreeg voorts een internatio nale vergunning voor fastfood-restaurants als Shakey's Pizza en Ken tucky Fried Chicken. De laatste jaren is Liem vooral actief in China. Hij heeft 800 miljoen Amerikaanse dollars geïnvesteerd in projec ten in zijn geboorte provincie Fujian. Zijn conglomeraat heeft be langen in de Fujian Pe troleum Company, China Petrochemical International Corpora- i-1— - t'on- PuJian Invest- Tijdens de Indonesi- j/'/WÈ< ment' China Pacific sche onafhankelijk- i'; Petroleum en in Sjang- heidsoorlog voorzag hij hai Land investment. de republikeinse vrij- ««■p- heidsstrijders van le- Uem woont meer vensmiddelen. Zo was .9^^ TTm veertig jaar in Ja- hij in 1950 de belang- Anthony Salim, zoon en rechterhand van de Aziatische karta. Zijn huis ligt in rijkste leverancier voor magnaat Liem. far eastern economic review een zijstraat van de de garnizoenstroepen stoffige Gunung Saha- in Semarang, die onder bevel stonden van kolo- ri, waar vele Chinezen hun bedrijfjes hebben. Hij nel Suharto: de man die later president van indo- heeft inmiddels alle huizen in dit steegje pen, motorfietsenfabrieken en s fabrieken in Indonesië, Singapore, Thailand, Hongkong, China en de Verenigde Staten. banken in Hongkong, is de moe dermaatschappij van het handelsconcern Hagemeijer. Wie is Liem? Op zijn paspoort staat dat hij op 7 september 1917 in Xiamen, in de Chinese provincie Fujian, is ge boren. Zijn Indonesi sche naam is Sudono Salim. In 1938 besloot hij zijn broer Liem Sioe Hie te volgen, die ne gen jaar eerder naar het toenmalige Neder- landsch-Indië was geë migreerd. Hij vestigde zich in Kudus, op Mid- den-Java. Daar begon hij met een winkeltje met onder meer on- braadolie. tfcW nesië zou worden. In 1951 verhuisde Liem i Jakarta, waar hij een fabriekje voor spijkers en fietsbanden opzette. Zijn doorbraak kwam in 1965. Suharto werd toen president van de republiek. Liem kreeg zijn diensten ruimschoots terugbetaald in de vorm van vergunningen voor het openen van banken, het kappen van hout, de import van kruidnagel en de distributie van meel en cement In tien jaar tijd wist Liem een imperium op te bouwen, met daarin onder meer de meelfabriek Bogasari. Deze fabriek kreeg het monopolie voor de distributie van meel in heel West-Java. In de directie van Bogasari zit een pleegbroer van Suharto, Sudwikatmono. Liem is tevens eigenaar van de grootste particuliere bank in Indonesië, Bank Centraal Azië (BCA). Bogasari en BCA vor men het hart van het Liem-conglomeraat, dat to taal 135.000 mensen in dienst heeft. Volgens Indonesische zakenlieden zou Liem het nooit zover hebben geschopt zonder deze presidentiële kruiwagen. Hij wordt algemeen ge zien als de 'boekhouder en geldschieter' van de familie Suharto. 'Cendana', zoals de presidentiële kocht, doorgebroken en tot een groot panj mengetrokken. Het huis wordt streng bewaakt. De magnaat leidt een sober leven. Hij rookt niet, drinkt niet en jogt elke ochtend. Hij is stipt tien uur op kantoor en werkt precies twaalf uur per Zijn zoon Anthony Salim, de 'kroonprins' van het Liem-imperium, neemt overigens een steeds groter deel van het werk over. 'Tonie' concen treert zijn activiteiten op het Indonesische eiland Batam, voor de kust van Singapore. De Liem- groep heeft hier miljoenen dollars gestoken in de bouw van verschillende industrieparken. Liem heeft de laatste tijd zijn zakelijke activitei ten verlegd naar het buitenland. Insiders menen dat hij dit doet om minder afhankelijk te worden van de familie Suharto. Met de presidentiële ver kiezingen van 1993 in het vooruitzicht en de grote onzekerheid over wie Suharto zal opvolgen, is het voor Liem zaak om in het buitenland een basis te krijgen. 'Oom Liem' is klaar voor Europa. Intema- tio-Muller is waarschijnlijk het eerste bedrijf dat met deze expansiedrift te maken krijgt. Het Rotterdamse Internatio-Müller dankt zijn bestaan voornamelijk aan de handel met en in het voormalig Nederlands-lndië. foto t/eleman v

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4