Binnenland Nieuwe aanpak ziekteverzuim blijkt succesvol NS gaan door met treintaxi 'Kwart huizenbouwers komt contract niet na' Extra partijraad PvdA zeker 'Long hot summer' niet altijd even leuk Unie-BLHP: Looneis van 7 procent in '92 Donderdag 8 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (diet) Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgevrng: NIEUWSLIJN Ongelukken met losgebroken paarden Acht losgebroken paarden hebben afgelopen nacht grote con sternatie veroorzaakt in Drenthe. Drie auto's botsten tegen een paard, waarbij twee mensen lichtgewond raakten en één zwaar gewond. Drie dieren vonden de dood. De paarden ontsnapten 's avonds uit een manege in Pesse. Vrij kort daarna botste een auto tegen een van de dieren, waarbij nog eens een persoon licht ge wond raakte, (foto). Eén van de losgebroken beesten werd al snel gevangen. De zes andere renden verder over de A-28 rich ting Hoogeveen. Twee paarden konden in een weiland worden gedreven. Uitwijzingen in zaak-Molenaar Twee van de vier Joegoslaven die in Castricum de (verijdelde) ontvoering van ex-Wastora-directeur Klaas Molenaar voorbe reidden, zijn na hun arrestatie overgedragen aan de vreemdelin genpolitie omdat ze illegaal in oris land verbleven. Volgens woordvoerder K. Wilting van de Amsterdamse politie is de pro cedure in werking gesteld om ze de grens over te zetten. Alle vier hebben een proces-verbaal gekregen wegens verboden vuurwa penbezit. Omwonenden voorkomen vandalisme Gemeenten kunnen vernielingen aan scholen met zo'n 70 procent beperken door er vlakbij woningen te bouwen die uit zicht bieden op de school, zo heeft de gemeente Alkmaar vast gesteld. Gebleken is dat de omwonenden de politie bellen als ze zien dat er op de school iets wordt vernield. Volgens de gemeen te zijn scholen ook vatbaarder voor vandalisme als de schade langzaam wordt hersteld. Ramen blijken bij vernielers het popu lairst. De daders moeten in de meeste gevallen onder de leerlin gen van de getroffen school worden gezocht. Heineken koopt Hongaarse brouwerij Bierbrouwer Heineken heeft een meerderheidsbelang gekocht in de Hongaarse brouwerij Komaromi Sorgyar RT. Het gaat om de eerste investering van het concern in Oost-Europa. Heineken ex porteerde al geruime tijd bier naar Oosteuropese landen, maar hoopt door het kopen van een belang van 50,3 procent in de Hongaarse brouwerij steviger voet aan de grond te krijgen op de Oosteuropese biermarkt. Jonge alleenstaande moeder eenzaam Veel alleenstaande jonge moeders tussen de 16 en 21 jaar verke ren in een isolement. Ze doen nauwelijks mee aan maatschap pelijke activiteiten zoals sport en kampen vaak met verstoorde familierelaties. Ook hebben ze veelal een gebrekkige scholing en weinig kansen op de arbeidsmarkt. Dit staat in het onderzoek 'Ik kan het zelf wel' van het ministerie van WVC. Volgens het onder zoek zijn er in Nederland tussen de vijf- en achtduizend jonge alleenstaande moeders. Hulpverleners signaleren dat de hulp aan deze groep vaak tekort schiet. Lichte aardschokken rond Assen In Assen en directe omgeving zijn vanmorgen tussen vijf en half zes lichte aardschokken gevoeld. Enkele tientallen verontruste bewoners zochten contact met de politie voor meer informatie. Er is geen melding van schade gemaakt. Onderzoek moordzaak meisje stopt Het onderzoek naar de moord op een 13-jarig meisje uit En schede is na vier maanden nagenoeg stopgezet. Het gecombi neerde Gelders/Overijsselse recherche-bijstandsteam is ontbon den. Dat heeft de Enschedese politie gisteren meegedeeld. Stof felijke resten van het meisje werden op 9 april dit jaar, ruim elf maanden na haar verdwijning op 3 mei 1990, in de bossen bij Otterlo gevonden. Eigen Huis bepleit boetes meer andere dakconstructies dan afgesproken, verkeerde steenkleuren, te smalle garages en gespiegeld gebouwde wo ningen. De VEH meent dat veel bouwondernemers er van uit gaan dat de kopers de afwijkin gen niet zullen merken. Kopers die dat wel doen en klagen wor den niet serieus genomen, al dus de vereniging. De VEH noemt de opstelling van de bouwondernemers getuigen van een „uiterst bureaucrati sche instelling". Als woningbezitters bij de vereniging klagen, kan de zaak voor de zogeheten Raad van Ar bitrage worden uitgevochten. De raad deed vorig jaar in 19 gevallen uitspraak. Daarbij werd de consument in 17 gevallen geheel of grotendeels in het ge lijk gesteld. De afwijkingen van de technische omschrijving van de woning waren in de meeste gevallen echter niet meer onge daan te maken. Wel Kregen de gedupeerden een schadever goeding toegewezen. Bouwondernemers wijken tij dens de bouw vaak af van het bestek. Bij ongeveer een kwart van de 50.000 koopwoningen die jaarlijks gereed komen, wor den de kopers daarvan niet op de hoogte gesteld. Dat stelt de Vereniging Eigen Huis (VEH), de consumentenorganisatie voor mensen met een eigen wo ning. De vereniging wil dat bouwondernemers een boete krijgen als ze zonder overleg wijzigingen aanbrengen. Het Garantie Instituut Wo ningbouw (G1W), waarin circa 90 procent van de bouwonder nemers is verenigd, stelt dat de bouwers nooit exact volgens de technische omschrijving hoe ven te werken. „Wij behoren er op te letten dat de woning vol gens zekere kwaliteitsnormen wordt afgeleverd", aldus GIW- directeur De Haan. Volgens VEH-woordvoerder Alers gaat het bij de afwijkingen niet om de kleinste zaken. Als voorbeelden noemt hij onder GAK-proefmet intensieve begeleiding succes De bij het GAK aangesloten bedrijfsverenigingen hebben succes geboekt met een nieuw aanpak van het ziektever zuim en de arbeidsongeschiktheid. Bij de ruim 180 be drijven waar vorig jaar bij wijze van proef met zogeheten bedrijfsgebonden begeleiding werd gestart, daalde het ziekteverzuim drastisch van gemiddeld negen naar zeven procent. Daarnaast belandde tien procent minder men sen in de wao dan in andere bedrijven. iitrfcmt anp gemiddeld een procent terug te dringen, goed voor een bespa ring van 30 miljoen gulden. De nieuwe aanpak kan maar geleidelijk aan worden inge voerd omdat de methode - waarbij er een hechte relatie is tussen bedrijf en GAK - zeer ar beidsintensief is en extra man kracht vergt. Maar die extra mankracht brengt zijn geld wel op, aldus het GAK. Centraal staat de eigen verantwoordelijk heid voor het verzuim van werkgever en werknemer. Es sentieel is dat de begeleidende verzekeringsgeneeskundige van het GAK niet alleen de individu ele werknemers kent, maar ook grondige kennis heeft van het bedrijf en de arbeidsomstandig heden. Volgens het GAK kan toepassing van de nieuwe methode op gro te schaal „zeker enkele honder den miljoenen" opleveren. „Voor de politieke beleidsma kers is dit denk ik wel een nieuw en interessant gegeven dat bij de besluitvorming een rol zou kunnen gaan spelen", aldus een woordvoerder. Bij de 180 bedrijven waar de proef vorig jaar van start ging, schat het GAK de besparing op vijf tot zes miljoen gulden. De 13 (van de in totaal 19) bedrijfs verenigingen die bij het GAK zijn aangesloten willen de nieu we methode dit jaar bij nog eens 1000 bedrijven invoe Het streven is het verzuim Het GAK benadrukt dat de re sultaten van de proef bevestigen dat een effectieve aanpak van het ziekteverzuim en in het verlengde daarvan de instroom in de wao begint op de werk vloer. Het experiment sluit vol gens het GAK goed aan bij de afspraken die overheid en soci ale partners in het najaarsover leg hebben gemaakt. Ook sluit de aanpak aan op onderdelen van de kabinets plannen met Ziektewet en wao. Ook het kabinet bepleit naast omstreden zaken als beperking van de duur van de wao-uitke- ring maatregelen waarvoor intensief contact met de werk gevers en de bedrijfsgezond heidszorg bij voorbeeld noodza kelijk is. De noodzaak voor actie is volgens het GAK extra groot omdat landelijk gezien zowel het ziekteverzuim als het aantal mensen met een wao/aaw-uit- kering in 1990 is toegenomen. Aan wao/aaw-uitkeringen werd 11,2 miljard uitgekeerd (10,7 miljard in '89). Het aantal uitke ringen kwam eind 1990 uit op 503.000, bijna drie procent Fractievoorzitter Wöltgens ziet het eve problemen binnen de partij en de eis v meer tijdens het geheime beraad van het PvdA-bestuur over de ri extra partij raad over de wao. •foto anp marcel antonisse Het PvdA-bestuur heeft gisteren besloten een extra partijraad bijeen te roepen over de wao- en ziektewetplan nen van het kabinet. Een datum is nog niet vastgesteld. Dat ge beurt komende dins dag, na overleg met de 17 PvdA-gewesten. Waarnemend voorzit ter en kamerlid Castri cum verklaarde gister avond in Amersfoort dat de partijraad in elk geval niet op 24 augus tus plaats vindt, zoals het gewest Noord-Hol- land-Zuid had voorge steld. In een schriftelijke verklaring stelt het par tijbestuur dat een 'zorgvuldige voorberei ding' nodig is. Eerst moeten de kamerfrac tie en het partijbestuur een besluit nemen over de wao-voorstellen. Het partijbestuur wil met maatschappelijke organisaties overleggen voordat een standpunt wordt ingenomen. Volgens Castricum heeft het partijbestuur 'geen zondebokken' aangewezen voor de problematische situa tie waarin de partij nu verkeert. Castricum ontkende niet dat over de positie van partij voorzitter Sint, die nog op vakantie is, is ge sproken. Op de han delwijze van Sint is de laatste dagen binnen de PvdA veel kritiek ge hoord. Bij het PvdA-partij- bureau in Amsterdam zijn de afgelopen tijd talloze opzeggingen binnengekomen. Vol gens partijsecretaris A. Beek gaat het om forse aantallen. „Het loopt in de honderden", zo zei hij. De PvdA is gisteren vanuit de bom nieuw onder vuur ge nomen. Meer dan der tig vooraanstaande (ex- vakbondsmensen an nex PvdA-lèden heb ben van PvdA-voor- man Kok geëist dat de omstreden plannen in de prullenmand ver dwijnen. Dat zal pijn lijk zijn, schrijven de ondertekenaars, maar het moet. „Dit om gro tere schade voor de uitkeringsgerechtig den, het sociale stelsel en niet in het minst de Partij van de Arbeid zelf, te vermijden". De vakbeweging heeft al fel verzet aan- Het is de gisteren gekondigd. iden op- bedoeling 'doeling dat de drie vakcentrales FNV, CNV en MHP begin volgen de week gezamenlijke actieplannen presente- Spoorwegen: Claim tegen taxichauffeurs De voorbereidingen voor de treintaxi-projecten in Den Haag en Rotterdam gaan door. De Nederlandse Spoorwegen over leggen volgende week met de gemeentebesturen over het aanpakken van de harde acties waarmee de taxichauffeurs heb ben gedreigd. De Spoorwegen onderzoeken voorts of ze de schade die maandag door de acties is aangericht, kunnen verhalen op de organisatoren: de Samenwerkende Haagse Taxi Ondernemers en de over koepelende organisatie Taxibe- langen Nederland. Ook wordt bekeken of er schadeclaims bij individuele ac tievoerders kunnen worden ge deponeerd. Volgens NS be draagt de schade een miljoen gulden. De NS bekijken verder of het mogelijk is via de rechter een actieverbod te krijgen. Maandag protesteerden onge veer vijfhonderd taxichauffeurs tegen de plannen van VOF Treintaxi om ook in Den Haag de treintaxi in te voeren. De chauffeurs maakten het trein verkeer rond het Utrechtse sta tion ruim twee uur onmogelijk. De Vereniging Taxibelangen Nederland (VTN) heeft vanmor gen laten weten dat ze, in te genstelling tot wat ze gisteren aankondigde, voorlopig geen landelijke acties tegen het trein taxi-project gaat voeren. De ver eniging wil daarmee „opnieuw haar goede wil tonen". Bij de blokkade van maandag waren volgens de VTN „geen echte se rieuze taxichauffeurs" betrok ken. Het onderzoek van de NS naar de mogelijkheid van een schadeclaim tegen de de VTN en de Samenwerkende Haagse Taxi Ondernemers heeft vol gens de VTN geen rol gespeeld bij het besluit om geen actie te voeren in steden waar al trein taxi's rijden. De VTN gaat op nieuw een enquête houden on der de taxi-ondernemers in ste den met treintaxi's. De toch nog losgebarsten z gekleurd straatmeubilair va imer betekent voor veel toeristen in Amsterdam leven in de open lucht. Op de Nieuwmarkt staat sinds een half jaar fel i de kunstenaar Dok van Winsen. Daarvan wordt deze dagen druk gebruik gemaakt. »foto anp marcel antonisse DEN HAAG MARCELLA VAN DER V Wanneer de temperatuur stijgt, komt het nogal eens voor dat de gemoederen wat oververhit raken. Bij de politiebureaus in Nederland weten ze daar alles van. Een Rot terdamse politiewoordvoerder: „Het blijft natte vingerwerk, maar als het een week lang dertig graden is, raken de mensen geïr riteerd. Dan krijgen wij meer klachten dan anders, het is een merkbaar fenomeen". Ook bij de Amsterdamse en Haagse ge meente politie stijgt het aantal klachten over geluidsoverlast en burenruzies met de temperatuur mee. „Ja, er wordt wat harder geschreeuwd en er vallen wel eens wat klappen. Het alcoholgebruik tijdens warme dagen draagt daar zeker toe bij", aldus een Haagse politiewoordvoerder. Algemeen directeur Joele van het Pychia- trisch Centrum Bloemendaal meent dat die hogere agressiviteit vooral speculatief is. Wetenschappelijk is er volgens hem slechts weinig over bekend. ,,De meeste mensen worden wat lomer en trager zodra het warm wordt. Maar irritatie kan ook onstaan door dat het in de zomer drukker is en de men sen inderdaad wat meer alcohol drinken. Ik denk dat een vechtpartijtje aan het strand eerder te wijten is aan overbevolking van de stranden dan aan de zon." Afdelingshoofd thermofysiologie Lotens van TNO legt uit dat het lichaam zich moet aanpassen aan hoge temperaturen. „Men sen produceren zelf al warmte en bij hoge temperaturen wordt de huid extra warm. Die warmte moet ergens heen, bijvoorbeeld door het eruit te zweten. Maar zweten gaat niet vanzelf. De bloedsomloop gaat dan sneller dan normaal en verandert ook van richting. Dat gaat gepaard met een ver hoogde of zwaardere hartslag. Voor hartpa tiënten of voor bejaarden kan dat zelfs fu nest zijn. Maar de 'meeste mensen ervaren het als een belasting en zijn zeker tijdens de eerste warme dagen lamgeslagen". Na ruim een week gaat de huidtemperatuur naar be neden en is het lichaam geacclimatiseerd. Omdat het lichaam te warm is, wil het slapen bij echt zomerse temperaturen vaak niet lukken. „Je slaapt het beste als je li chaamstemperatuur normaal is en dat is bij hitte niet het geval. Veel mensen gebruiken in de zomer ook nog eens hetzelfde dekbed als in de winter. Ze zouden eigenlijk onder iets luchtigers moeten liggen", aldus Lo tens. Het aanpassen van het lichaam kost volgens Lotens behoorlijk wat inspanning. „Zolang je niets hoeft te doen en lekker in je stoel kan blijven zitten, voel je je kiplekker. De meeste mensen houden zich onbewust tijdens de heetste uren van de dag toch wat gedeisd. Mensen die zich inspannen heb ben daar aandacht voor nodig. Die kïtn dan niet aan wat anders worden gegeven. Dat kan irritatie tot gevolg hebben." Behalve de temperatuur, verandert ook de sociale situatie van de meeste mensen in de zomer. Lotens noemt dit het 'Long hot summer-effect'. „Eerst vindt iedereen dat warme weer natuurlijk fijn. Lekker buiten op een terrasje of op het balkon zitten. Maar ja, dat doen je buren ook. En eigenlijk zijn we dat buitenleven en constant men sen om ons heen niet zo gewend. Je hoort de radio van je buren, want de ramen staan open. Bovendien wordt er meer gedronken. Na verloop van tijd gaan die dingen je te genstaan. Het mooie weer is meteen een stuk minder leuk. Het is niet zo verwonder lijk dat de mensen dan slaags raken UTRECHT. ANP 'Kabinet maakt hoge eis noodzakelijk koopkrachtverlies in plaats van koopkrachthandhaving". Hij gaat voor 1992 uit van een inflatie van 4 procent. Verdere stijging van belasting- en pre miedruk becijfert hij op nog eens een vol procent. En andere overheidsmaatregelen zoals verhoging van huren, huur waardeforfait, accijnzen en mo torrijtuigen- en andere belastin gen zorgen ervoor dat een loon eis van minstens 6 tot 7 procent onafwendbaar is. De Unie BLHP. een vakbond voor administratief, commer cieel en technisch personeel, wil volgend jaar 6 tot 7 procent meer loon eisen. Een forse loonstijging is volgens de Unie BLHP onvermijdelijk om de koopkracht van de werknemers op peil te houden. Daarnaast wil de bond met 60.000 leden proberen via aanvullende cao afspraken de wao- en ziektewet plannen van het kabinet zo veel mogelijk te compenseren. Grote boosdoener is volgens de bond de overheid, die de werknemers opzadelt met las tenverhogingen en een forse in flatie. Door de eisen kunnen er volgend jaar zo goed als zeker geen afspraken worden ge maakt over bijvoorbeeld de werkgelegenheid. aldus de Unie. Voorzitter Michielse: ..IX* overheid dwingt ons de volledi ge loonruimte in de bedrijven in te zetten voor loonsverbetering. Anders dreigt voor onze leden in oktober zijn kend. Michielse meent „gezien de ernst van de situatie" echter dat langer wachten ongewenst is. Het Verbond van Nederland se Ondernemingen (VNO) gaat niet in op het eisenpakket van één bond, dat nog besproken moet worden met de leden van die bond. Het VNO vindt dit een zaak voor de decentrale onder handelingen, die nog moeten beginnen, aldus een woord voerder.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3