Feiten Vermoorde familie gedumpt in bos 'Leiders Servië en Kroatië hebben oorlog nodig om aan de macht te kunnen blijven' Grootscheepse klopjacht politie op moordenaar Servische oppositieleider Draskovic distantieert zich van geweld BRUSSEL CEES VAN DER LAAN De Belgische en Franse politie hebben een groot scheepse klopjacht geopend op de dader van de moord op twee volwassenen en drie kinderen uit Frankrijk. De stoffelijke overschotten werden dinsdag aangetroffen in de bossen van Harchies bij Beloeil in de Belgische provincie Henegou wen. In totaal werken ongeveer 250 Belgische en Franse rechercheurs aan de gruwelijke moord zaak. Volgens procureur des konings Guy Poncelet bij het gerecht in Doornik gaat het waarschijnlijk om één dader afkomstig uit Frankrijk, uit het gebied rond de stad Valenciennes. Poncelet vermoedt dat de dader in ieder geval niet een be roepsmoordenaar is, gezien de wijze waarop de slachtoffers zijn vermoord en hoe ze zijn aange troffen. Hij opperde twee mogelijke motieven voor de moorden. Zo zou er ruzie zijn geweest om een tweedehands auto die een van de slachtoffers, Frédéric Roucoult, onlangs zou hebben aange schaft. Bekend is in ieder geval dat de al drie jaar werkloze mijnwerker in financiële problemen verkeerde. Overigens stond Roucoult zeer goed bekend in zijn woonplaats Wallers. Een ander motief zou een 'crime passionel' zijn geweest. Poncelet verklaarde dat de vrouw mogelijk een verhouding met de dader heeft gehad. Inmiddels werken de Belgische en Franse autori teiten nauw samen om de moordenaar te vinden. De korpsen van Doornik, Rijssel en Valenciennes hebben een ware klopjacht op de moordenaar geopend. Het spoor leidde na de vondst al snel naar Frankrijk. Zo waren de vijf lijken verpakt in blauwe plastic zakken die in Frankrijk worden ge bruikt. Ook waren de inscripties in de trouwrin gen van het echtpaar typisch Frans. Bovendien ligt de vindplaats vlakbij de Franse grens. KOKANJE In het ruige achterland van Porto raakten wij het spoor bijster dat ons naar Arie Pos en zijn bruid moest voeren. Ik dacht aan Rataplan uit Lucky Luke, de domste hond uit het Wilde Westen, die ook nooit zijn doel kon vinden. „Mostardo de Cête!", riep mijn vrouw uit het autoraam, maar de Portugezen wisten niet wat ze met haar verwilderde kreet moesten aanvangen. „Mosteiro de Cête", verbeterde ik, „je vraagt nu niet naar de kloosterkerk maar naar de mos terd van Cête". „Wat doet dat er nou toe!, snauwde ze, „als ze ons de goe de weg maar wijzen". Vanuit het open veld woei op eens een vlaag koorzang naar ons toe. „Daar is het!", riep ze, gooide het portier open en sleurde de kinderen van de ach terbank. „Schiet nou op!" Even later rende ik achter haar aan langs de autoweg. We sloe gen een zandpad in dat naar een bosschage leidde waaruit de muziek scheen te komen. Was dat klooster dan een soort schuilkerk? Het zweet drupte in mijn ogen en liep tappelings over mijn rug en borst. De ge zichten van de kinderen glom- n als natte aalbessen. Mijn dochter bleef plotseling staan en wees op twee luidsprekers die aan hoge palen waren be vestigd en waartussen een spandoek hing met de tekst: folkloristisch festival. Het was ook duidelijk te horen dat er geen koorklanken over ons wer den uitgestrooid maar het ein deloze refrein van een danslied je. „Dan zijn ze in dié kerk!", oor deelde mijn echtgenote en maakte rechtsomkeert. We hol den terug naar de weg. Op een heuveltje aan de overkant stond een wit kerkje in de zon te blin ken. Het lag daar in een serene rust en in een diepe stilte, en toen we onopvallend naar bin nen wilden glippen om ons bij de aanwezigen te voegen, ble ken alle deuren gesloten. We waren er zelfs niet in geslaagd om de verkeerde trouwpartij te rug te vinden! Het was inmiddels half drie en we besloten een eind te maken aan de hele vertoning. Bij een koele dronk in het restaurant kwamen we weer op krachten en lieten ons vervolgens door een meneer, die een beetje Frans sprak, de weg naar Cête wijzen. Het had overigens nog heel wat voeten in de aarde voor we door de poort van de Quinta das Esmoutadas naar binnen reden. Daar bleek ook dat het schetskaartje uitging van een nieuwe weg die nog niet op mijn kaart was ingete kend. Het tuinfeest, dat tot diep in de nacht duurde, schoof alle door- stane ellende echter achteloos opzij. Onder een baldakijn van druivenbladeren liepen obers af en aan om de Portugese en Ne derlandse gasten van vis, vlees, gevogelte en edel vocht te voor zien. Zo proefde ik van zalm uit de noordelijke provincie Minho, gebraden speenvarken en kal koen, gerookte ham, heerlijke taarten en nipte ik van cham pagne, de jonge vinho verde, een belegen rode Dao en na tuurlijk van de zware portwijn. Het werd inderdaad een namid dag en lange avond van convivi- um, consumptie en conversatie. Een plaatselijke dansgroep werkte zich op het erf bij het ge luid van accordeons, trommel, raspend wasbord en een koor van schrille vrouwenstemmen in het zweet. Het wasbord werd aangestreken door een mongool, wiens beperkte ver mogens op deze wijze toch tot hun recht konden komen. Het was een indrukwekkend optre den, waarbij oogstdans op vruchtbaarheidsdans volgde, en waarin de oeroude kracht en vi taliteit van het oude platteland duidelijk naar voren kwamen. Later volgde een prachtige sa menzang van Arie's oude groep en nog later gaf hij zelf als gita rist de toon aan in zijn eigen rock 'n roll-band. De Portuge zen waren zeer te spreken over deze muzikale opluistering van het feest. Zo kreeg ook de brui degom zijn zin - hij wilde dit keer breken met de Portugese opvatting van feestelijk samen zijn, die op louter zitten, eten en drinken pleegt neer te ko men. Het echtpaar Pos zal zijn intrek nemen in het fraai gelegen, een voudige boerenhuis, dat sinds kort van electriciteit is voorzien. Water komt uit de eigen bron. In zijn schaarse vrije tijd zal de nieuwe bewoner zich ook met de wijnbouw op de zes hectare grote quinta gaan bemoeien. Misschien wordt Chateau Pos wel een begrip in Portugal. Mis schien is het dan in de toekomst werkelijk voldoende om Arie Pos tegen een Portugees te zeg gen, om de weg naar diens landgoed gewezen te krijgen. CERRIT JAN ZWIER MEDEWERKER BELGRADO RUNA HELUNCA „Dat het staakt-het-vuren lang houdt, verwacht ik niet, al is het goed dat het er is. Maar het is niet de eerste keer dat het Joe goslavische staatspresidium een overeenkomst tot ontwapening of tot een wapenstilstand sluit. En tot nu toe is er nog nooit wat van terechtgekomen". Vuk Draskovic, leider van de Servische Vernieuwingsbewe ging (SPO), de grootste opposi tiepartij van Servië, schudt zijn lange haren. Met zijn baard en zijn wilde lokken lijkt hij sterk op de portretten van beroemde Servische strijders die de muren van zijn zeer moderne kantoor sieren. En dat zijn uiterlijk af en toe met een Christusfiguur wordt vergeleken, lijkt de cha rismatische en zeer godsdiensti ge politicus niet echt te deren. Maar Draskovic wil niet graag geïdentificeerd worden met ex tremisme. Hij kiest zijn woor den zorgvuldig en maakt het nationalisme van zijn partij ook voor de buitenlandse pers aan vaardbaar. Niet één keer komt hij met de in Servië zo geliefde en voor buitenlanders zo absur de bewering dat de Serviërs in Kroatië op dit moment worden uitgemoord. Ook stelt hij de si tuatie in de buurrepubliek niet overdreven voor. In tegendeel, hij benadrukt her haaldelijk dat het merendeel van beide volkeren de oorlog niet wil, dat het geweld puur het gevolg is van de politiek.Als je in de dorpen gaat vragen, zul je van negentig procent van de mensen horen dat ze alleen vre de willen. Maar toch zal dit staakt-het-vuren een keer wor den verbroken, twee keer, drie keer. Dan zullen wij de straat op gaan om 'de dokters van de oor log' op te sporen". Die aanstichters van de oorlog zitten volgens hem op de rege ringszetels in Kroatië en Servië. In beide republieken is de rege ring ondanks vrije verkiezingen niet democratisch gezind, en in Kroatië bestaat volgens Drasko vic niet eens een democratische oppositie. Zowel de Servische president Milosevic als zijn Kroatische tegenhanger Tudj- man hebben de oorlog volgens hem hard nodig om aan de macht te blijven. Als een goed acteur zwijgt hij even voor hij met enig pathos zijn stem verheft: „Drie dingen zijn op dit moment het belang rijkste. Eén: stop het doden. Twee: stop het doden. Drie: stop het doden". Beter jaren aan de onderhandelingstafel dan een minuut oorlog op het slagveld, zegt hij vol overtui ging- Hij pleit voor openbare onder handelingen, vrij toegankelijk voor de pers en tv. Het buiten land kan daarbij volgens tenegro en Bosnië. De door Serviërs inmiddels ge heel beheerste regio Krajina zou zich dan bij Bosnië moeten aansluiten, een aantal stukjes Slavonië zouden bij Servië moe ten worden gevoegd en Kroatië zou als compensatie die delen van Bosnië moeten krijgen wel ke in meerderheid door Kroaten worden bewoond. „Wij voelen de Kroaten als onze familie", aldus Draskovic, „We spreken dezelfde taal, hebben dezelfde historische wortels. Maar tegelijkertijd hebben ze in de Tweede Wereldoorlog een miljoen Serviërs omgebracht. Wij hebben als volk onze natio nale trots. We willen geen oor log met de Kroaten, maar het is duidelijk dat we voor dit verlies een compensatie willen". Het was overigens wel deze vre desduif Draskovic die enige tijd geleden de oprichting van een eigen gewapende Servische gar de aankondigde. Die garde zou onder meer moeten worden in gezet om de bedreigde Serviërs in Kroatië en mogelijk ook in Bosnië tegen hun vijanden te beschermen. De Servische gar de is volgens Draskovic nog steeds niet actief geweest in Kroatië. Daar was volgens hem tot nu toe geen noodzaak toe en ook geen mogelijkheid: „De Servi sche politie zou ons tegenhou den als we proberen Kroatië in te gaan. De communist Milose vic wil niet dat er iemand in Kroatië vecht die niet gehoor zaamt aan de Tito-generaals van het Joegoslavische leger. Milosevic probeert daar een Servisch leger van te maken, omdat hij weet de de generaals hem ideologisch steunen. Onze garde moet het begin zijn van een neutraal Servisch leger, dat aan geen enkele partij gebon den is". De SPO wordt volgens Drasko vic in de opzet van de garde te gengewerkt, zowel door de re gering als door de extreem rechtse Tsjetniks, die volgens hem eigenlijk in dienst van de Servische president staan. Afge lopen zaterdag wist de com mandant van de garde. Djordje Bozovic, zich aan arrestatie te onttrekken door uit een raam op de tweede verdieping van een hotel te springen. Een dag later werd de leider van de orga nisatie, Branislav Matic, voor zijn huis doodgeschoten door onbekenden. Het voortbestaan van de Servi sche garde is daarmee volgens Draskovic op de tocht komen te staan. „Matic was een van de rijkste mannen van Europa en hij financierde de garde met zijn eigen geld. Of we er nu mee verder kunnen gaan, is de grote vraag". Een aanhanger van Vuk Draskovic houdt een portret van de Servische oppositie leider omhoog FOTOEPA Draskovic een belang rijke rol spelen. „Het is de plicht van Europa, Amerika en de Sovjetu nie om er voor te zor gen dat ook de Servi sche en Kroatische op posities erbij worden betrokken. Ik ben er zeer optimitisch over dat het ons dan kan lukken om binnen enkele maanden tot een vreeu/ame De SPO, enige tijd geleden nog oplossing te komen". aanhanger van de Grootservi- Belgisch dorp in de ban van gruwelijke vondst sche gedachte, heeft inmiddels voor een an dere optie gekozen. Er vanuit gaand dat Bos- nië-Herzegovina het zich vanwege de ge mengde samenstelling van de bevolking niet kan permitteren de on- EN MENINGEN BELOEIL» THEO HAERKENS Onwillekeurig beginnen de bezoekers te fluisteren als ze de eerste honderden meters bospad achter zich laten en voor zichtig langs een grote modderpoel lave ren. Hier ongeveer lagen de lijken van twee volwassenen en drie kinderen die dinsdagochtend in het bos van Beloeil bij de Belgisch-Franse grens werden ge vonden. De laatste tientallen meters stappen de wandelaars haast zwijgend verder, links en rechts om zich heen speurend om de plaats te ontdekken waar de ontzielde li chamen lagen van Frédéric Roucoult (29), zijn even oude vrouw Anne Marie Saehr, hun dochtertje Elodie (3) en de twee neefjes Jonathan Fiorantino (9) en Davids Saehr (14). Allen waren door een schot in het hoofd om het leven ge bracht. Een regelrechte executie, aldus justitie. De handen en voeten waren op de rug bij elkaar gebonden met elektriciteits draad dat ook nog eens met een lus om de nek zat. De lichamen waren verpakt in vuilniszakken. Het vijftal is afkomstig uit Wallers, niet meer dan twaalf kilometer over de grens. Eerder dit jaar werden ook drie n uit Frankrijk vermoord aangetroffen in de bossen in het zuiden van België. De verdachten van deze zaak zitten echter De Belgische justitie slaagde er niet in de vondst langer dan één dag stil te hou den. De dader of daders moeten verrast zijn dat de lichamen zo snel werden ont dekt. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de vijf vermoord in de nacht van maandag op dinsdag en direct daarna naar het bos gebracht en daar achtergelaten. De moordenaar heeft zijn best gedaan om de lichamen zo goed mogelijk te ver bergen. Hij reed daarvoor driehonderd vijftig meter het uiterst smalle karres- poor op en liet de lijken achter op de plek waar een omgevallen boom de weg versperde. „Hier hebben ze gelegen", constateren journalisten die de plek bezoeken en en kele meters van het pad tussen het manshoge groen, geplette varens ont dekken. Even voorbij de omgevallen boom, aan de andere kant van het pad, is nog zo'n plek. Die is een stuk gemak kelijker te vinden omdat de recherche hier per ongeluk een roodwit marke ringslint om de stam van een boom liet zitten. De kans dat de lichamen zo ver van de bewoonde wereld al na één dag zouden worden gevonden, lijkt op het eerste ge zicht uiterst klein. Het bos is een verlaten jachtgebied waar het groen welig tiert. Kleurige vlinders fladderen van bloem naar bloem. Toch is het niet denkbeeldig dat andere voorbijgangers dan de sporter, wiens identiteit angstvallig geheim wordt ge houden, de doden zouden vinden. Het pad is namelijk onderdeel van een inter nationale wandelroute van het noorden van Denemarken, via de lieflijkste plek jes van Europa, naar het zuiden van Spanje. Kleine roodwitte streepjes op de stam van beuken en eiken wijzen de lan ge afstandswandelaars de weg. Degenen die nu in het bos lopen, leggen echter geen grote afstanden af. De dor pelingen en de bewoners van een nabu rige camping nemen graag een kijkje op de plek waar de doden hebben gelegen. Een roodverbrande man met een sport- broekje, slippers en een kruk ontvouwt gevraagd en ongevraagd zijn visie op het gebeuren. Maar in het bijzonder beveelt hij een bezoekje aan aan het plaatselijke In het plaatselijke café knikken de stam gasten de vreemdelingen die hier bin nendruppelen welwillend toe. „Het is nu al twee dagen ontzettend druk", meldt de eigenaresse. Doorgaans staat de dui vensport hier centraal in de discussies, maar de lugubere vondst in het bos aan de overkant van de weg heeft de praters zwijgzaam gemaakt. De bevolking is diep onder de indruk. In Beloeil is 'de affaire' gesprek van de dag. De gendarmès kunnen zich nauwe lijks op straat vertonen of ze worden aangeklampt door dorpsgenoten die wil len weten of er schot zit in het onder zoek. Kranten die ook maar iets over de zaak te melden hebben, zijn uitverkocht. Terwijl het personeel van gemeentewer ken de marktkramen afbreekt en rotte si naasappels en papier bij elkaar veegt, bespreken vrouwen met boodschappen tassen en mannen in witte onderhem den de laatste ontwikkelingen. De gend armes zwijgen als het graf. Zij mogen niets zeggen en houden zich stipt aan die instructie. Dat neemt niet weg dat ze de media graag ter wille zijn en aan de lopende band routebeschijvingen ma ken. Enkele keren per dag rijden ze naar de snelweg en passeren stapvoets het begin van het bospad. Uitstappen doen zij niet meer. Journalisten op de plaats waar de vijf vermoorde Fransen in het bos zijn gevonden Donderdag 8 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MJTZIE MEUERHOF

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2