Leidsch Dagblad Turkije bezet zone Irak mïöró*Q!MM A Pro Patria staat weer in erehaag op Prinsjesdag FNV: Golf van ontslagen op komst bij banken Gegijzelde Brit na 5 jaar vrijgelaten ^fto/nGOEPKOPjR Studentenbond wint geding tegen Ritzen Bromfietser overlijdt na ongeluk op Hoge Rijndijk Donderdag 8 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39616 Losse nummers f 1.45 Bani Sadr wil tegen Reagan getuigen ECONOMIE Internatio spreekt zich uit over fusie Hagemeyer JAN WESTERLAKEN Pro Patria, de Leidse studenten weerbaarheid, mag na een schorsing van een jaar op Prins jesdag weer een erehaag vor men voor de koningin. De studenten werden in 1990 uitgesloten omdat ze bij een vo rig 'optreden' hun geweren wa ren vergeten. Bovendien zou den ze 'scabreuze liederen' heb ben aangeheven en - dat vervul den de organisatoren van de erehaag helemaal met toom - naar de koningin hebben ge zwaaid. Om diezelfde reden werd ook het Delftse studenten- weerbaarheidscorps voor een jaar uitgesloten. Pro Patria heeft, om herhaling van de wantoestanden te voor komen, nu een beroepsmilitair ingehuurd. Die moet hun her optreden op het Binnenhof tot in de puntjes voorbereiden. „We staan er weer", zegt Ed van Lent van Pro Patria, die ver klaart dat de studenten hun of ficiële uitnodiging al binnen hebben. „En we zullen zo goed mogelijk voor de dag komen." Met geweren dus, zonder on welvoeglijke liederen en zon der uitingen van genegenheid en herkenning aan het adres van de koningin. nieuwslijn Tbs voor moord op moeder De rechtbank in Den Haag heeft vandaag een 38-jarige man uit Woubrugge conform de eis veroordeeld tot tbs en gedwongen verpleging. De man bracht in maart dit jaar zijn moeder met di verse messteken om het leven. De rechtbank achtte de man schuldig aan doodslag. De officier van justitie verklaarde tijdens de zitting dat duidelijk is gebleken dat de Woubruggenaar diep geestelijk gestoord is. Nieuw plaatjesalbum van Verkade Koek- en chocoladefabrikant Verkade presenteert op 28 augus tus het nieuwe plaatjesalbum 'Dichter bij de Natuur 2'. De Ver kade-albums tsaren voor de oorlog een fenomeen. Vorig jaar kwam er na vijftig jaar voor het eerst weer een natuurboek uit. De illustraties moesten worden gespaard via bonnen op de ver pakking van Verkade-produkten. Volgens directiesecretaris R. Fock blijkt het sparen van plaatjes nog steeds een werkbare formule. Net als bi) het eerste deel, is gaat de opbrengst van 'Dichter bij de Natuur 2' gedeeltelijk naar de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten. Dra. Schenk (84) overleden AMSTERDAM ANP De Amsterdamse historica dra. Schenk is vannacht op 84-jarige leeftijd in een ziekenhuis over leden. Ze heeft diverse publika- ties over het vorstenhuis op haar naam staan. Onlangs schillende banken is overeen gekomen, concludeert be stuurder H. Noten dat er ten minste 10.000 banen op de tocht staan. „In de praktijk zullen het er echter beduidend meer zijn. Denk maar aan ten minste 16.000", aldus Noten. Volgens hem zullen bij het in elkaar schuiven van de organi saties van verzekeraars en banken die de afgelopen tijd zijn gefuseerd, ook veel banen verloren gaan. De Werkgevers vereniging voor het Bankbe drijf ontkent dat er ontslagen dreigen. Bij de kleine en middelgrote banken in Nederland dreigen duizenden banen te verdwij nen. Dat is volgens de Dien stenbond FNV het onvermijde lijke gevolg van de fusies tus sen grote banken, zoals ABN- Amro en NMB-Postbank. De groten beheersen de markt en dwingen de kleintjes zich te specialiseren. Daarbij gaan ba nen verloren, aldus de FNV. Het bankwezen telt in totaal 115.000 werknemers. Op grond van de sociale plannen die de bond met ver- Studenten in rep er roer doorboete OV-kaart Geen krant ontvangen ABONNEE SERVICE Bus op maat het woord is aan In havens in Albanië is het de afgelopen dagen tot gevechten gekomen tussen het leger en duizenden mensen die schepen bestormden om weg te vluchten naar Italië. Uiteindelijk wisten honderden vluchtelingen aan boord te klimmen. De Italiaanse autoriteiten hebben laten weten dat de sche pen bij aankomst meteen zullen worden teruggestuurd. foto ap Luchtmacht doet aanvallen op Kurden HAARLEM/LEIDEN MONICA WESSEUNC De NZH wil de bus zo dicht mogelijk bij de mensen thuis laten stoppen. De vervoerder heeft plannen klaar liggen om de diensten in en om Leiden de komende jaren flink uit te breiden. Snelheid speelt geen rol, wel het gemak vrijwel voor de deur te kunnen instappen. In de Leidse regio gaan tevens meer sneldiensten rijden, al dus woordvoerder Jacobs van de NZH. Een jaartal van invoering kon hij niet noemen, omdat er voorzieningen als busbanen en speciale stoplichten nodig zijn voor met name de sneldien sten. Hoewel de vertrouwde gele bussen niet uit het stadsbeeld verdwijnen, worden ze succes sievelijk wel verbeterd. Ze wor den vervangen door nieuwe met een verlaagde instap. De bekleding, die nu van kunst stof is, wordt van stof. De mo tor wordt milieuvriendelijk. In het verzorgingsgebied van de NZH wordt de shuttle- en expresbus frequenter ingezet, zij het niet in Leiden en Alphen omdat beide steden als op stapplaats niet aantrekkelijk zijn voor de sneldiensten. Nieuw in het NZH-pakket zijn de diensten voor speciale groe pen mensen, zoals gehandi capten. s een reusachtig verschil tus- n veel geld verdienen en rijk Marlène Dietrich vandaag PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Extra Feiten en meningen Familieberichten Info 12 14 Tv-programma's9 Regio11.13,15 RTV Show Sport vandaag ook smaak PAGINA 16 weg en wiel PAGINA 17 het weer Wat zon Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond 11 graden, 's middag 19 tot 25 graden. Matige wind, kracht 3 kwam ze in het nieuws omdat de Europese Bibliotheek een publikatie van haar over prins Claus afblies. Volgens de schrijf ster komt het boek er niet, om dat de uitgever het „niet ge schikt achtte voor het Oranje- publiek". Turkije heeft gisteren een vijf kilometer brede „bufferzo ne" in het noorden van Irak bezet om te verhinderen dat Kurdische guerrillastrijders vanuit Irak acties uitvoeren in Turkije. De Turkse premier Mesut Yilmaz heeft de bezet ting gisteren in een vraaggesprek met de krant Hürriyet bevestigd. Het Turkse leger voerde giste ren met F-4 en F-104 gevechts vliegtuigen bombardementen uit op posities van „terroristi sche separatistische" Kurden in de Iraakse regio Durji. In een verklaring van het Turkse op perbevel wordt gesproken over een „schoonmaakoperatie". Di recte aanleiding was een aanval zondag van Kurdische guerrilla strijders, waarbij negen Turkse soldaten en een burgerwacht werden gedood. „Wij roepen een vijf kilometer brede strook langs de grens uit tot bufferzone", zei Yilmaz. „Op iedereen die het gebied zonder toestemming betreedt, zal wor den geschoten." Het onver wachte besluit betekent de meest dramatische stap die de Turkse regering in haar zeven jaar durende strijd tegen de op standige Kurden heeft geno men. Volgens de Democratische Partij van Kurdistan (DPK) rich ten de acties van het Turkse le ger zich echter tegen in vluchte lingenkampen verblijvende Kurdische burgers. Er zouden ten minste elf mensen zijn om gekomen en dertig gewond zijn geraakt, aldus deze in Londen gevestigde groepering. De autoriteiten in Ankara maakten gisteren bekend in het noorden van Irak 92 vluchten te hebben uitgevoerd. Het Turkse opperbevel zei dat de operatie waarbij ook troepen per heli kopter Irak zijn binnengetrok ken „zware schade" heeft aangericht. Kurdische opstandelingen, die vechten voor een onafhan kelijke staat in het zuidoosten van Turkije, maken volgens Ankara misbruik van het machtsvacuüm dat na de Golf oorlog in het noorden van Irak is ontstaan. Zij hebben hun aanvallen vanuit Irak naar Tur kije uitgebreid en ontvoerden vorige week tien Duitse toeris ten, aldus de Turkse autoritei ten. Maandag had in de grensstad Idil een twaalf uur durend vuur gevecht plaats tussen leden van de communistisch georiënteer de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) en een eenheid van het Turkse leger. Volgens het leger zijn daarbij vier militairen en vijf guerrillastrijders om het le ven gekomen. Een dag eerder hadden de opstandelingen ne gen Turkse soldaten en een dorpswacht gedood bij een ra- ketaanval op een grenspost. De 34-jarige Brit John Mc Carthy. die sinds 17 april 1986 als gijzelaar heeft vastgezeten in Libanon, is vanochtend vrijgela ten. Dit meldt de islamitische li- had. McCarthy moet een brief overbrengen aan secretaris-ge neraal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties. De islamitische Jihad meldde de vrijlating in een verklaring aan een internationaal persbu- [pc cpcriAi IRTFN MET PLEZIER IN HUN WERK Duizenden kunnen studie toch afmaken reau waarbij een zwart-wit foto van McCarthy was gevoegd. Sy rische regeringsfunctionarissen hadden eerder vandaag al de spoedige vrijlating van zeker twee westerse gijzelaars in Liba- i aangekondigd. De vrijgela- stad Damascus. Het zou gaan om een Brit (McCarthy) en een Amerikaan, waarschijnlijk dr journalist Terry Anderson. In de verklaring van de Isla mitische Jihad wordt echter met geen weord gerept over Anders on. die op 16 maart 1985 werd ontvoerd. De 43-jarige Anders on was Midden-Óosten-corres- pondent voor het Amerikaanse persbureau Associated Press. De Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) heeft vanochtend een kort geding gewonnen te gen minister Ritzen van onder wijs ovet dieduur. zenden studenten hun studie tegen de verwachting in toch af maken met behoud van hun studiefinanciering. Dinsdag voorlava m Ritzen al twee gedingen door op het laatste moment aan de eisen van de studentenbond toe te geven. Vandaag stelde de Haag se rechter de LSVb in een derde kort geding, dat twee weken ge leden al werd behandeld, in het gelijk. Minister Ritzen mag studen ten die vóór 1 augustus 1988 verlenging van hun studieduur kregen op grond van ziekte of bestuurlijke activiteiten, die ver lenging niet onthouden, aldus rechtbankpresident mr. A.H. van Delden vanochtend. Ritzen meende dat dit wel zou kunnen, omdat de inschrij vingsduur van deze studenten door het opschorten van de zo genoemde Harmonisatiewet tot 1 augustus 1991 al aanzienlijk werd verruimd. De Harmonisa tiewet bepaalt de maximale stu dieduur voor studenten op zes jaar. De wet zou aanvankelijk ingaan op 1 augustus 1988, maar na een uitspraak van de rechter (in hoger beroep overi gens vernietigd) besloot oud- minister Deetman de invoering van de wet uit te stellen. De LSVb heeft met succes aangevoerd dat de betrokken studenten er steeds van zijn uit gegaan dat zij na 1 augustus van dit jaar de voor 1988 verkregen verlenging nog zouden kunnen gebruiken. Volgens dc bond werden de studenten nog in die overtuiging gesterkt door voor lichtingsmateriaal van het mi nisterie van onderwijs. foto cpa sandra bal- sells Een 18-jarige man uit Benthuizen is gistermiddag verongelukt op de Hoge Rijndijk in Leiden. Met zijn bromfiets stak hij de kruising bij de Kanaalweg over en raakte daarbij een passerende auto. De bromfietser liep ernstig hoofdletstel op en is kort na aankomst in het Academisch Ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Het ongeval gebeurde omstreeks een uur 's middags. De brom fietser stak, komende van de Kanaalweg. volgens de politie „zeer onvoorzichtig" de Hoge Rijndijk over. Vermoedelijk reed de jonge man met hoge snelheid door het rode licht. Een 20-jarigc automo bilist uit Usselstein kon de bromfietser niet ontwijken. De bromfiet ser belandde na de botsing tegen een verkeerspaal. I Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1