Extra 'Notre Dame des Sponsors' in Evry Nog 500 kilometer en de vakantie zit er op Donderdag 8 augustus 1991 Redactie: 023-150239 «PIET BERGHUIS» Vormgeving JANK 18 TERUGTOCHT Massaal stappen duizenden Nederlanders in hun auto's om vanuit Frankrijk en Spanje huiswaarts te keren. Uren sturen over de Spaanse, Franse en Belgi sche autowegen. Van parkeerplaats tot parkeerplaats. Op Aire de Toul-Chaudeney aan de autoroute A 31 vlakbij Nancy komen ze met tientallen tegelijk binnen voor een rust pauze. Even de benen strekken, een kopje koffie drinken aan een plakkerig tafeltje, of een lauwe, vette en smakeloze maaltijd nuttigen in restaurant Le Mirabellier. En dan op huis aan. Bouw van hypermoderne kathedraal in Franse satellietstad kost 20 miljoen gulden De eerste steen is al gelegd, het echte werk begint dit najaar en rond Pasen 1995 moet het karwei zijn geklaard. Een heel bijzonder karwei. Voor het eerst sinds ruim honderd jaar wordt er weer een kathedraal gebouwd in Frankrijk. In Evry om precies te zijn, een totaal nieuwe stad van 100.000 inwoners onder de rook van Parijs. Wie aan Franse kathedralen denkt, denkt waarschijnlijk aan die van Chartres, Reims of aan de Parijse Notre Dame. Wereldbe roemde monumenten die de macht, de rijk dom en de grootsheid van de kerk in de Middeleeuwen weerspiegelen. Bouwsels waaraan vaak-meerdere generaties kunste naars hun beste krachten gaven. Groten deels gefinancierd met 'aflaten'; geld dat gelovigen betaalden in ruil voor vergeving van zonden of de belofte dat ze een plaatsje in de hemel zouden krijgen. De nieuwe kanthedraal van Evry zal hoog uit in naam enige gelijkenis vertonen met haar beroemde gotische of neo-gotische zusters. Evry krijgt een eind-twintigste eeuwse kathedraal, een 36 meter hoge, schuin aflopende cylinder van baksteen die bekroond wordt met een cirkel van bomen op het dak. Een gedurfd ontwerp van de Zwitserse architect Mario Botta, een leer ling van de wereldberoemde Le Courbusier. Evry is een soort Lelystad, maar dan nog net een maatje groter, in amper 25 jaar is Evry geëxplodeerd van een dorp van enkele duizenden inwoners tot een stad die bin nenkort 100.000 zielen telt, het nieuwe cen trum van het departement l'Essonne. In het nog akelig nieuwe hart van Evry rond het station getuigen tientallen bouwkranen van een koortsachtige activiteit. Flats en kanto ren worden in hoog tempo opgetrokken. Tussen het gemeentehuis, de kamer van koophandel, het station en de in aanbouw zijnde universiteit ligt nog maar één groot stuk grond braak. Hier, in het hart van de nieuwe stad, verrijst binnenkort Botta's op merkelijke kathedraal. „Mensen hebben behofte aan eenn kerk, een gebedsoord, een plek waar ze kunnm mediteren in het midden van de stad. Een stad die alleen maar uit woningen, winkel centra en kantoren bestaat, is niet 'af. Ook in compleet nieuwe steden hoort de kerk duidelijk zichtbaar in het centrum aanwe zig te zijn", legt vicaris-generaal Alain Bo- bière uit. Bobière is door zijn bisschop aan gesteld als "bouwpastoor"; hij is verant woordelijk voor#de bouw van de kathedraal en de financiering. De kathedraal gaat zo n zestig miljoen frank (twintig miljoen gulden) kosten. Een flink bedrag voor een kerk die ook in Frankrijk heel erg op de kleintjes moet letten. Maar niet alleen de architectuur van de nieuwe kathedraal is uiterst modern, ook de fond senwerving is op hedendaagse leest ge schoeid. Bobière heeft bijvoorbeeld een ge renommeerd Parijs reclamebureau inge schakeld voor het ontwikkelen van diverse campagnes. Zoals de opvallende publieks campagne die vorig jaar startte. Op tal van plaatsen in Frankrijk verschenen metersho ge affiches met de tekst: „Wie kan er nog kathedralen bouwen? ...U!" Een campagne die vele miljoenen franken heeft opgele verd. Nog eigentijdser is het aantrekken van sponsors. Bobière en zijn staf hopen dat het Franse bedrijfleven een derde van de totale kosten op zich zal nemen door delen van het gebouw te adopteren'. Het lijkt erop dat die aanpak werkt; verschillende bedrijven hebben al ruimhartige toezeggingen ge daan. Dat bracht een Frans weekblad er toe de nieuwe kanthedraal van Evry alvast "Notre Dame des Sponsors" te dopen. Al met al is er medio 1991twee jaar na de start van de fondsenwerving, al ruim 30 miljoen frank binnen. De rest volgt, daar is Bobière heilig van overtuigd. Religieuze kunst voor hedendaagse religieuze kunst worden. Zo krijgt een deel van de ruimte in de cylin der van Botta een museum functie, maar daar moet het niet bij blijven. Het is de be doeling dat de kanthedraal een brandpunt wordt voor allerlei kunstenaars die zich la ten inspireren door het spirituele. In dat opzicht wil de kathedraal duidelijk aanknopen bij een eeuwenoude traditie. Tot diep in de vorige eeuw waren kerk en kunst nauw met elkaar verbonden. De ka thedraal zou de twee, die steeds verder uit een zijn gedreven, weer met elkaar moeten verbinden. Dat idee wordt met name van harte toegejuichd door Jack Lang, de Franse minister van cultuur. 'Monsieur Culture' heeft daarom een staatsbijdrage van 5 mil joen frank toegezegd. Hetgeen voor nogal wat opschudding zorgde in Frankrijk, waar de verhoudingen tussen kerk en staat vanaf het begin van deze eeuw uiterst koel zijn geweest. De nieuwe kathedraal gaat „Kathedraal van de Wederopstanding" heten. Een naam die misschien ook enigszins symbolisch is voor de katholieke kerk in Frankrijk. „De kerk is in Frankrijk jarenlang getraumatiseerd ge weest door de revolte van '68. Die stelde al lerlei instituties en mach tsbol werken aan de kaak, waaronder de kerk. De kerk moest 'plat' zijn, democratisch en vooral niet te nadrukkelijk aanwezig. Maar als de kerk Iet- Een maquette van de kathedraal van Evry, een ontwerp v terlijk plat is, kijken de r heen. We willen nu in Evry e bouwen, een kerk die nadrukkelijk aanwe zig is en die gezien kan worden", zo legt bouwpastoor Alain Bobière uit. Dat laatste zal wel lukken, want zelfs tussen de andere hoogbouw in het hart van Evry moet een 36 meter hoge cylinder wel danig opvallen. Even de de benen strekken en een hapje eten op parkeerplaats Aire de Toul-Chaudeney foto anette vlug den blijft het stil bij de werkplaats. Als je de druk maar op vier atmosfeer houdt, dan is er niets aan de hand", verze kert P. Verhappen uit Veldhoven terwijl hij de bandjes van zijn aanhanger streelt. „Die tip kreeg ik bij de garage en het blijkt te hel pen. Vorig jaar had ik ook een klapband, maar nu gaat het voortreffelijk". In de berm krijgt Verhappens hond Paco een beker yoghurt en een bak met water. Het dier komt uit Spanje, was er twee jaar geleden broodmager achtergelaten door andere vakantiegangers. „Dus hebben wij hem meegenomen, een schat van een dier". De familie Verhappen heeft gezelschap van de families Van Huijkelom uit het Limburg se Milsbeek en Kersten uit Groesbeek bij Eindhoven. Al jaren ontmoeten ze elkaar op dezelfde camping in Spanje. In twee auto's hebben ze gezamenlijk de terugreis aan vaard. Communicatie is er onderweg volop via de bakkies aan boord van de voertuigen. „Een uitkomst, want we zijn elkaar al eens kwijtgeraakt. Dan spreek je gewoon af dat je elkaar op een bepaald punt weer ontmoet". Na een korte pauze vervolgen ze hun weg.-— Pa Verhappen stapt weer achter het stuur. Ma kan wel rijden, maar hij doet het liever zelf. Vrouw vaak bijrijder Zo denken de meeste Nederlandse mannen die een caravan of kar met zich meeslepen er over. „Mijn vrouw rijdt wel, maar alleen boven Zwolle", verklaart Gerard Hof uit Ru inen (Drenthe) het feit dat hij niet is weg te slaan achter het stuur. En zo zijn er meer smoezen te horen voor het feit dat vrouwen dikwijls genoegen nemen met de rol van bijrijder om ruzie te voorkomen. Mevrouw J.S. Hoekstra uit Almere geeft het woens dagmorgen eerlijk toe. „Mijn man is een er varen chauffeur. Ik heb er een hekel aan om met hem naast me achter het stuur te zit ten. Of hij maakt volop opmerkingen, of hij zwijgt veel te nadrukkelijk. Dat betekent al tijd ruzie". Met slaperige ogen nuttigt zij samen met haar man en twee kinderen een taai crois- santje. Uit de automaat hebben ze een bak sterke koffie gehaald. Het is er woensdag vroeg in de ochtend dringen geblazen. Bij na alle overnachters zijn wakker geworden en spoeden zich naar de wasgelegenheid, die vlakbij de koffieruimte is gelegen. Velen zien eruit alsof ze een kater hebben, alsof ineens is doorgedrongen dat over vier-, vijf honderd kilometer de vakantie er op zit. Met het verstand op nul en de blik op on eindig stappen ze nog een keer in de auto. Op naar huis en snel. Donkerbruin, soms roodverbrand 'rollen' ze uit hun auto's. De Nederlanders op weg naar huis. Zichtbaar vermoeid van het uren lang sturen en turen op de Franse autoroute. Blij dat eindelijk weer eens de benen kunnen worden gestrekt op Aire de Toul-Chaudeney, een grote parkeerplaats langs de auto route A 31 van Dijon naar Luxemburg. Dikwijls ook gehaast en na een kwar tiertje al weer vertrokken. Temmink uit Hengelo van een middag maaltijd. Ze kennen elkaar van de camping in de Alpen en hebben besloten samen te rug te reizen. Langzaam aan, want het is nog steeds vakantie. De sfeer van de cam ping willen ze koesteren tot ze thuis zijn. Drukkend warm is het dinsdagmiddag op de parkeerplaats. De meeste reizigers zitten aan hun stoelen. Toch is de familie Bosveld blij met de hitte. De verwarming van hun auto kan niet uit. Met behulp van de knop- Het gedrag is voorspelbaar. Even uitrekken en vervolgens eerst de gang naar de toilet ten. Dan duiken de meeste vrouwen in de koelboxen en voorraadbakken om iets te eten en te drinken te voorschijn te halen. De mannen maken een rondje om de auto. Het oliepeil wordt kritisch bekeken, banden bevoeld, koppelingen van aanhangwagens en caravans voor de dertiende keer gecon troleerd. En dan is er koffie of een andere versnapering voor de vermoeide bestuur der. Grote terugtocht Hoewel nog lang niet iedereen met vakantie is geweest, is de grote terugtocht van Ne derlanders uit Frankrijk en Spanje begon nen. Met tientallen tegelijk strijken ze dins dag en woensdag neer op de bij Toul (20 ki lometer ten zuidwesten van Nancy) gelegen parkeerplaats. Ze gaan lekker doordeweeks naar huis om nog wat aan het weekeinde te hebben en om niet direct weer aan de slag te hoeven. Bovendien zijn ze de grote drukte voor. Want voor het weekeinde zijn grote proble men voorspeld op de Franse autoroutes. Elf miljoen vertrekkende en terugkerende va kantiegangers begeven zich op de weg. Op alle knelpunten en dus zeker op de routes 'van en naar het zuiden komt het verkeer muurvast te staan. Wat topdrukte op de autoroute betekent heeft Raymond Rademaker uit Sittard on dervonden toen hij ruim twee weken gele den met vrienden en neven op weg ging naar Tossa de Mar in Spanie. „Van Nancy fot de Spaanse grens stond één lange file. Vreselijk. Afzien was het. Tot overmaat van ramp brak ook nog eens de v-snaar van een van de auto's. Ik ben al vaak naar Spanje geweest, maar dit heb ik nog nooit meege maakt". Raymond kijkt woensdag vroeg in de och tend glazig uit zijn ogen. Aire de Toul- "Chaudeney is zijn derde tussenstop sinds Spanje. Vermoeid is hij van de'duizend kilo meter lange rit door de avond en nacht. De laatste vierhonderd kilometer begint hij daarom maar niet achter het stuur. „Ik kan niet meer", zegt hij terwijl hij de sleutels doorgeeft aan een reisgenoot. „Doorrijden zou echt onverantwoordelijk zijn". Behalve de reizigers hebben ook de drie au to's het zwaar te verduren gehad. De kap pen staan open om de loeihete motoren te laten afkoelen. In de ochtendkilte vormen ze een aangename warmtebron. Maar lang kunnen we er niet van profiteren, want al snel hervat het gezelschap de reis naar Lim burg. Caravankampeerders Heel wat minder gehaast komen de typi sche caravankampeerders over tijdens hun tussenstops. Ze nemen het er dinsdagmid dag van. In korte tijd slagen ze er in van de Franse parkeerplaats een soort Nederlandse camping te maken. Auto's met caravans worden het verdorde gras opgereden. Tafel tjes en stoeltjes zijn in enkele minuten uit gestald. Zo genieten de families Lutz uit Zwolle en pas echt slecht af. Dan kunnen we de ra men niet meer open zetten", zegt pa Bos veld. Hij heeft geluk dat hij de buien vooruit is. Want wat later in de middag koelt het snel af en pakken zich donkere wolken sa men. Het slechte weer komt uit het zuiden, melden de terugtrekkende reizigers. Som migen rijden al vanaf de Franse zuidkust in druilerig weer. Motorrijder Die omstandigheden bezorgen motorrijder Bert Menkhorst uit Weert gemengde gevoe lens. Zoals altijd heeft hij de integraalhelm thuisgelaten. Motorrijden is pas echt genie ten met een ouderwets potje op het hoofd. Geen kap voor de ogen, maar gewoon de elementen in het gezicht voelen. „Het kan Aire de Toul-Chaudeney langs de autoroute A 31 tussen Dijon en Luxemburg. De families Lutz en Temmink kosteren de sfeer van de camping tot zij thuis zijn. ■chocolade. Maar al snel is hun aandacht meer gericht op de lucht, die nu wel erg donker is geworden. Het loopt tegen zessen en de eer ste spatjes vallen uit de hemel. Bert en Anita besluiten snel verder te gaan. Ze willen de buien voorblij ven. Ze hebben er al te veel last van gehad deze vakantie. De regen zet door tot diep in de nacht. Veel minder auto's komen aanrijden voor een tussenstop. De reizigers die wel pauzeren blijven of in hun voertuigen of spoeden zich naar de ruimte met koffie-au- tomaten. Leunend op plakkerige tafeltjes genieten ze van het zwarte vocht. Uit telefooncellen klinken de harde stemmen van Franse mannen die melden dat ze inmid dels bij Toul zijn, maar niet zeker weten of ze op tijd op hun plaats van bestemming zullen zijn. Aire de Toul-Chaudeney is voor zien van alle mogelijke faciliteiten die de reiziger zich wensen kan. Benzinestation, winkel, toiletten, wasruimten, speelgelegenheden E vlugsn een restaurant. Alleen een mo tel ontbreekt, maar is in aanbouw op een parkeerterrein aan de over kant van de snelweg. Maaltijden Via een loopbrug is daar ook res taurant Le Mirabellier te bereiken. Op kleurige borden staan er de maaltijden aangeprezen. De keuze is uit Androuillette de Troyes (38 FF), Hamburger Gami Frites (32 FF), Saucisses Grillees (32 FF) en Entrecote Griller (49 FF). Patat zit erbij, maar de salade moet apart worden besteld. Aan de tafeltjes doen de gasten hun best de etens waar zo snel mogelijk naar binnen te werken. Een enkeling kijkt naar de televisie waarop de Franse weervrouw nog veel meer buien aankondigt. Hoewel het eten er niet echt sma kelijk uitziet genieten Rob Free man uit Valkenswaard en jetty van Banning uit Maastricht er van. Te vreden happen de reisgenoten op leeftijd in hun worstjes. Ze zijn op retraite geweest in Paray le Monial, Motorrijder Bert Merkhorst en zijn vriendin Anita Caes vullen de magen met chocolade. fotoanette VLL/cniet ver van Macon. Terwijl ze ver tellen over kloosters en de Charis matische Beweging waarvan ze deel uitma ken, besluiten wij ook de keuken van Le Mi rabellier te testen. Onze keuze valt op de Androuillette, stukken worst gerold in een pen kan de luchttoevoer naar de bodem van de auto worden gericht. Loeihete voe ten zijn het gevolg. Door de ramen geheel open te draaien houden ze onderweg het hoofd koel. „Als het gaat regenen zijn we ook vreselijk pijn doen als het gaat rege nen", zegt hij. Op een stoeprand bij de kassa annex super markt van het benzinestation genieten Bert en zijn vriendin Anita Vaes van een stuk vel. Dat hadden we niet moeten doen. De and rouillette is vet, rampzalig gekruid en vooral een vreselijk zoute hap. Om de klanten nog sneller de deur uit te jagen wordt het eten lauw opgediend. Maar er is niemand die klaagt. De vakantiegangers eten rustig op wat ze krijgen voorgeschoteld. Veiligheidsmaatregel Na de maaltijd blijkt Aire de Toul-Chaude ney door Nederlanders en Belgen opnieuw te zijn omgetoverd in een soort camping. Caravans en campers zijn dicht bij elkaar in het natte gras geparkeerd. Ze zijn van plan de nacht door te brengen op de parkeer plaats om de volgende ochtend uitgerust verder te reizen. „Dat we zo dicht bij elkaar gaan staan moet je zien als een veiligheidsmaatregel. Er kan natuurlijk van alles gebeuren. Zo is er wat meer controle", vertellen Theo en Gré Kraak uit Otterlo. Ondér het knipperende licht van hun camper genieten ze van een smakelijke biefstuk en een goed glas wijn. Ze duiken er vroeg in en zien wel wanneer ze wakker worden en verder reizen. Terwijl de drijfnatte 'camping' voller en vol ler wordt, zitten Henk Smetsers en Toon van der Schoot in het niet ver van de par keerplaats gelegen stadje Toul wat bedrem meld achter een biertje. Op de autoroute A 31 even voor Aire de Toul-Chaudeney heb ben ze eerder op de dag pech gekregen. Ka potte kleppen noodzaakten hen de auto aan de kant te zetten. Een snelle reparatie bleek niet mogelijk en nu is het wachten op een vervangend voertuig dat via de verzeke ringsmaatschappij moet worden geregeld. De vakantie was nog wel zo goed voorbe reid. Twee boodschappenkarretjes vol etenswaren hadden ze in Nederland inge slagen alvorens ze samen met vier vrienden in drie auto's richting Alpen koersten. Der tig hamburgers, een mud aardappelen, rijst, spaghetti, macaroni en vooral ook veel ap pelmoes. „We vertrouwen het voedsel hier in Frankrijk niet. Vandaar die inkopen. Ik ben al eens ziek geworden", verklaart Henk Smetsers. Klapband Veel pechgevallen dienen zich deze dag overigens niet aan. De meeste vakantiegan gers rijden in deugdelijke auto's en weten dat ze de bandjes van hun aanhangers of caravans moeten ontzien. Te hard rijden heeft vaak tot gevolg dat de banden klap pen, met alle risico's vandien. De garage op Aire de Toul-Chaudeney zit met smart te wachten op dit soort gevallen, want de voorraad nieuwe banden is oneindig. Maar afgezien van een Belg die zijn boottrailer moet voorzien van nieuwe wielen en ban-.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18