Weg en wiel u parkeren Sturen wordt computerspelletje Officieel MAZDA om een 100% rake groep autoliefheb bers te berei- ruw ken. Bel onze j advertentie- ilUfll afdeling. TNO: Combinatie aardgas met katalysator in proefauto's van VW extreem schoon dealer voor Leiden en omstreken AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. I Weverstaan 27 2352 BZ Leiderdorp Tel 071-899349 Off. Mazda dealer voor Leiden en omstreken Het oorspronkelijke idee voor de 'auto voor het volk' dateert van 1934. Twee jaar later werden de eerste twee Volkswagen Kevers gebouwd, het begin van een indrukwekkende loopbaan. De Tweede Wereldoorlog stond massale produktie echter in de weg en het duurde tot 1948 voor de Kever daadwerkelijk aan zijn opmars kon beginnen. De Kever op de foto is er een uit 1949. Na een dienstverband van 36 jaar en 531.437 af gelegde kilometers kreeg dit 'brilletje' een plaats in het Volkswagen museum in Wolfsburg. .foto épa Groenen^, Oprichter Honda Motor Co. overleden tokyo* AP Soichiro Honda, oprichter van het gelijknamige japanse motor- en autoconcern, is maandag op 84-jarige leeftijd in Tokyo overleden. Honda begon als monteur en zette een fabriek van zuigerveren op terwijl hij nog op school zat. In 1944 begon hij het Technisch On derzoeksinstituut Honda, twee jaar later omgedoopt tot Honda Motor Co. In 1957 verscheen Honda op de automarkt. In Japan staat Honda thans op de derde plaats na Toyota en Nissan, in de VS vierde na General Motors. Ford en Chrysler. Honda ging in 1973 met pensioen, maar bleef adviseur van de directie. In 1980 kreeg hij een hoge Amerikaanse onderscheiding wegens zijn baanbrekende werk bij de ontwikkeling van kleine verbrandingsmotoren. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 910 910 90 (50 ct min). De werkzaamheden worden dag en nacht en in beide rich tingen uitgevoerd, tenzij anders vermeld. Utrecht richting Den Bosch (A 2) Tussen Kerkdriel en knooppunt Empel. Belgische grens richting Rotterdam (A 16) T.h.v. Moerdijk. BUK IN HET VERLEDEN Donderdag 8 augustus 1991 Redactie: 023-150222 PETER LODEWUKS Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: CLARA KEMPER Daihatsu Applause 1.6i Special In samenwerking met de fabriek in Japan heeft Daihatsu Hol land een speciale uitvoering van de Applause op de markt ge bracht. Het gaat om de 1.6i Special die is uitgerust met een hoe veelheid extra's. De bumpers zijn meegespoten in de carrosse- riekleur (zilver of donkergroen metallic), de achterbank is in twee delen neerklapbaar en heeft een verstelbare achterrugleu ning. Verder heeft de Special onder meer kaartenvakken met in gebouwde speakers, hoofdsteunen voor en achter, een midden console met opbergvakjes, armsteunen en bredere 175 mm ban den met wielplaten. De Applause 1.6i Special is beperkt lever baar en wordt aangeboden voor 25.995. •FOTO MAZDA 1.8 V6 motor is uitgerust met een ingenieus kleppenstelsel dat, afhankelijk van het toeren tal, de effectieve lengte van de luchtinlaatbuizen regelt. Dit kleppenstelsel heet 'Variable Resonance Induction System' (VR1S). Daardoor krijgt de mo tor een grotere soepele trek kracht in alle merengebieden. De prijs van de MX-3 begint bij 42.460 gulden voor de 1.6. Voor de V6 moet men 49.460 gulden neertellen. Terwijl de meeste aandacht bij Volkswagen natuurlijk uitgaat naar de nieuwe Golf, zijn er bij dit Duitse merk ook andere za ken te melden. Zo rolde kort ge leden de driemiljoenste Polo van de band. de kleinste Volks wagen die sinds 1975 op de markt is. In die 16 produktieja- ren werden er rond de 2.070.000 exemplaren van de fastback (la ter met rechte achterkant) ge bouwd, ongeveer 475.000 se dans (tot '84 onder de naam Derby) en 455.000 coupé's Vanaf modeljaar 1992 gaat 'W de sportwagen Corrado lev ei en met een nieuwe 2.9 liter 6-cilin- der motor en met een 2.0 liter viercilinder met 16 kleppen. De versie met G60-motor (met compressor) komt te vervallen. Dat laatste geldt ook voor de Scirocco, die niet meer op de Nederlandse markt zal worden aangeboden. De Corrado werd destijds gezien als opvolger van de Scirocco, maar toch is dit model nog steeds in produktie en zal dat nog even blijven, on der meer voor de Duitse markt. De Nederlandse VW-importeur Pon in Amersfoort vindt echter dat het nieuwe Corrado-pro gramma geen aanvulling van de Scirocco meer behoeft. BLIKVANGERS Saab introduceert joy-stick die stuurwiel vervangt Aixam: populaire Franse mini-diesel In het kader van het EG- project Prometheus, waar in een aantal Europese autoconstructeurs werken aan een schoner, veiliger en efficiënter verkeer, is Saab bezig met actieve (vlieguig)besturing voor de auto. Het stuurwiel ver dwijnt daarbij in zijn ge heel en maakt plaats voor een zogeheten 'joy-stick', centraal op het dashboard geplaatst. Saab is een autofabrikant die als zovelen in deze sector begon met het bouwen van vliegma chines. De eerste Saab 96 had dan ook veel weg van de voor zijde van een vliegtuig, spits toelopend, een druppelvorm naar achteren en een stijl die de kleine voorruit in tweeën deel de. Saab bouwt nog steeds vliegtui gen en dus is het niet zo vreemd dat men nu op het idee is geko men om een auto te voorzien van een stuurknuppel. Vanaf een armsteun bedient de be stuurder de gevoelige knop met een grote mate van precisie. Twee sensoren aan de voor- en achterzijde van de auto infor meren een computer over de krachten in zijdelingse- en leng- terichtiiig. De opdrachten, die de bestuurder via de stick geeft, Met het SRS-systeem van Saab ga worden continu vergeleken met de gegevens die de computer van de sensoren ontvangt. De (snelheidsafhankelijke) stuuruitslag wordt via de stick door de computer doorgegeven aan een elektrohydraulische eenheid die een servo-cilinder bedient. Die zorgt voor de uit eindelijke stuurbeweging. Actieve besturing zorgt zodoen de dat alleen relevante autobe de auto steeds meer op een vliegtui wegingen worden doorgegeven. Dat resulteert volgens Saab in veel meer ontspannen sturen en het komt de nauwkeurigheid ten goede. Men maakt geen on nodige en voor medewegge bruikers vaak onverwachte stuurcorrecties, de auto ligt dus stabieler op de weg. Windstoten of de invloed van een slecht wegdek voelt men ook niet in de 'joy stick'. lijken. «foto saab Door het wegvallen van het stuurwiel kan het dashboard natuurlijk een ander ontwerp krijgen. Niet alleen fraaier en functioneler, maar ook veiliger. Maar al te vaak wordt letsel ver oorzaakt door een klap tegen het stuurwiel. Meestal komt de stuurkolom bij een frontale bot sing ook nog een eind het inte rieur inschuiven. Pon stopt met VW Scirocco Nieuwe Audi 80 op IAA Frankfurt BMW Europatreffen in Nederland Het BMW auto- en motorevenement dat op 23, 24 en 25 augus tus in en rond Zutphen wordt gehouden, zal de geschiedenis in gaan als het grootste dat ooit werd gehouden. Honderden auto's en motoren van het Beierse merk komen uit alle hoeken van Eu ropa naar de torenstad om de eerste 75 jaar BMW te vieren. Te vens viert de Nederlandse importeur haar 12'/2-jarig bestaan. Er staan vele activiteiten op het programma waaronder natuurlijk een aantal rondritten met BMW's en demonstratiewedstrijden. Voor meer informatie kan men bellen met BMW Nederland: tel. 070-3956108/109. Mazda MX-3 in september op de markt Wie kort geleden nog in Frankrijk is geweest (en welke Neder lander is dat niet) is daar ongetwijfeld de Aixam tegengekomen. Dit superkleine polyester autootje wordt gebouwd in Aix-les- Bains in het zuiden van Frankrijk en is op de Franse en Belgi sche markt redelijk succesvol. In Nederland is het wagentje vol gens de Belgische importeur niet toegestaan. Er zjjn drie motortypes: 325 cc, 400 cc en 600 cc en alle drie zijn dat dieselmotortjes gekoppeld aan een traploze versnellingsbak. Deze bestaat in feite uit een halve variomatic, bekend van de Dafjes van weleer. De driecilinder 600 cc diesel haalt 100 kilo meter per uur en is er in twee- en vierpersoons uitvoering, maar ook als chassis/cabine, pick-up en stationwagen. Echt goedkoop is de Aixam niet, de tweepersoons versie moet rond de 20.000 gulden kosten. Lancer tijdelijk met Sound Vision Hart Nibbrig Greeve, importeur van Mitsubishi, biedt tijdelijk het zogeheten Sound Vision-pakket aan. Ongeveer tot eind augustus kan iedere nieuwe Lancer desgewenst worden uitge rust met dit pakket, bestaande uit onder meer een radio/CD- combinatie en een getint glazen zonnedak. De consument be taalt voor het pakket 350, terwijl het volgens de importeur een waarde van 2.100 gulden vertegenwoordigt. Verscheidene energiebedrijven en busondernemingen in Ne derland hebben hun wagenpar ken of een deel daarvan laten ombouwen voor het rijden op aardgas. De resultaten zijn meer dan hoopgevend. Pionierswerk op dat gebied wordt met name verricht door de fabrikant van aardgassystemen voor auto's Necam BV in Amersfoort. Aardgas is interessant, niet al leen omdat het goedkoop is, maar vooral omdat het schoon is. Wat gebeurt er met de uit laatgassen als je de auto niet al leen op aardgas laat rijden, maar die auto bovendien voor ziet van een katalysator? Die proef hebben de Veluwse Nutsbedrijven en Necam geno men met de nieuwe Volkswa gen Transporter. Maar niet zon der TNO erbij te betrekken. Dit wetenschappelijk onderzoeks instituut heeft na een aantal proeven gerapporteerd dat een benzine-auto, omgebouwd pp aardgas en voorzien van een ge regelde driewegkatalysator, 'ex treem schoon' is. 14— Tijdens de grote internationale autotentoonstelling (IAA) in Frankfurt (12 t/m 22 september) wordt een nieuwe Audi 80 voorgesteld. De 80 is, net als de coupé-modellen, in het nieuwe modeljaar herkenbaar aan de prominente Audi-neus, die voor het eerst op de V8 te zien was. De fabrikant meldt dat de auto 8 centimeter langer is geworden, terwijl de wielbasis met 7 cm is toegenomen en de spoorbreedte met 4 cm. De kofferruimte is beter toegankelijk en variabel door de standaard in twee delen neerklapbare achterbank. De 80 wordt onder meer leverbaar met de nieuwe 2.8 liter V6-motor van 128 kW/174 pk. De 1.6 en 1.8 liter motoren verdwijnen en worden vervangen door een tweede 2.0 liter versie. Het aanbod in de nieuwe 80-serie is vol gens Audi zodanig dat de Audi 90 (de luxere 80) overbodig wordt. Die type-aanduiding verdwijnt dan ook van het toneel. Op 17 oktober wordt de nieuwe 80 in Nederland geïntroduceerd. DEN HAAG GPD Een zescilinder motor met 24 kleppen en slechts 1.800 cc, dat is verreweg het meest opmerke lijke nieuws dat kleeft aan de nieuwe Mazda MX-3. Het is een elegante sportcoupé, die in Ne- deriand begin september op de markt wordt gebracht. Er zijn twee motorversies beschikbaar: de reeds genoemde V6 en een viercilinder 1.6 motor met zes tien kleppen. Dit voorjaar be leefde de MX-3 zijn debuut op de Autosalon van Genève. Het is voor het eerst dat een zo kleine zescilinder in massapro- duktie wordt toegepast. Deze krachtbron heeft vier bovenlig gende nokkenassen, twee per cilinderrij. Met een vermogen van 136 pk bij 6.500 toeren brengt de V6 het tot een top snelheid van iets boven de 200 kilometer per uur, alleen nog toegestaan op de Duitse Auto bahn. Standaard is op dit type ABS ge monteerd. Beide versies be schikken over stuurbekrachti ging, elektrisch verstelbare bui tenspiegels, ellipsvormige ver- stralers in de spoiler, verlicht deurslot, alarmsignaal bij verge- De nieuwe sportcoupé van Mazda is leverbaar met een zescilinder motor van slechts 1.800 c ten verlichting, een elektrische antenne, enzovoort. Allerlei luxe extra's zijn voorts als optie te koop. Opmerkelijk is de zeer laag aflo pende neus zonder grille en met amandelvormige koplampen. De aërodynamische lijnen verg den zeer lange sterk hellende ruiten, vooral achter. Twee per sonen vinden comfortabele en sportieve zitplaatsen voorin, waar overigens de schouder ruimte wat beperkt is. Achterin zitten kan wel, maar daar moet men zich niet te veel van voor stellen. Wat het rijden betreft valt op dat de V-6 motor zich uitermate soepel gedraagt, weinig geluid maakt en tot en met de vierde versnelling prima accelereert. Daarna neemt de motor er flink de tijd voor om bij de 200 kilo meter per uur te komen. Daar mee is meteen gezegd dat de acceleratiecijfers van 0 tot 100 kilometer in 8,5 seconden niet alles over de pit van een auto zeggen. Wat dat betreft viel trouwens de 1.6 met zijn 90 pk viercilinder- versie geenszins tegen. Officiële cijfers: Van 0 tot 100 kilometer in 10,5 seconden. Maar dit type doet in de praktijk aan sportief gedrag weinig of niets onder voor zijn zescilinder broertje. Alleen de top ligt wat lager: 178 kilometer per uur. Beide wagens rijden zonder meer erg prettig. De wegligging is perfect, de stuurbekrachtiging niet overdreven dominant en de remkracht zeer adequaat. De noxyde) is het verschil spreken der (0,81 gram of 38,6 procent ten opzichte van de US-norm van 2.11 gram per km). De winst bij NOx (stikstofoxyden) is nog opmerkelijker 33.1 procent van de toegestane norm van 0,62, ofwel 0,21 gemeten gram per km. De gasinstallatie, welke in de Transporter is gemonteerd, wordt via een microprocessor gestuurd. De geregelde drie wegkatalysator zit er van oor sprong al onder, zodat het in te-* ressant werd gevonden na te gaan wat alles bij elkaar geno men het nuttig effect zou zijn. Het aardgas wordt meegeno men in twee gasflessen van elk zestig liter. De daarin opgesla gen energie is gelijk aan 36 liter benzine. Je hebt er dus wel meer van nodig. Met de tweeli- tcr-benzinemotor heeft de Transporter met deze hoeveel heid een bereik van circa 250 ki lometer. Het Nutsbedrijf zal vooralsnog twee aardgaswagens van het type VW Transporter aanschaften. De Transporters beschikken over 1 waarmee ze ongeveer 250 kilome De op dit moment strengste US-limiet voor HC (koolwater stoffen) is 0,25 gram per kilo meter. De aardgasauto met ka talysator komt niet verder dan se gasflessen van elk zestig liter kunnen rijden. «foto pon pr 0,21 gram per km (84,9 pro cent). De gemeten HC-hoeveel- heid bestond voor negentig pro cent uit onverbrand aardgas. Bij de CO-uitstoot (koolmo- 1

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17