Regio 'Straks wonen we in een patio' 'yta- j;;i Pfü li-v.'; #vr? 'Je krijgt maar één keer de kans om een eerste indruk te maken' Bussen 'in zeven smaken' bij NZH Boete wegens mishandelen buurvrouw Aantal bussen in en rond Leiden uitgebreid Donderdag 8 augustus 1991 LEIDEN DE ZOETERWOUDSE woonwijk De Goede Herder wordt onbewoonbaar en de molen Zelden van Pas komt nooit meer van pas als de TGV over traject B komt te rijden. ER ZIJN zomer-, winter-, herst- en lentevrouwen doceerde gisteravond een image consultant in het Leiderdorpse AC-restau- rant. NIEUWSLIJN Opstootjes verwacht op markt LEIDERDORP Marktkooplieden op de Leiderdorpse week markt hoopten vanochtend van de markt te worden verwijderd. Van de 31 kooplui weigerden 22 kraamhouders deze maand hun standplaatsgeld te betalen omdat het tarief zo'n beetje is ver dubbeld. De gemeente heeft de kooplui te kennen gegeven dat ze op de markt van vanmorgen en die van volgende week niet welkom zijn. De standhouders storen zich hier niet aan. Sommigen stelden zelfs hun vakantie uit om mee te maken dat ze van de markt worden weggestuurd. „Het is echt a-sociaal dat ze ons op die manier het brood uit de mond willen stoten", aldus marktkoop man M. Breet. „We willen wel eens zien of ze ons echt wegstu ren als we gewoon op onze plaats gaan staan". Wat de marktkooplieden nog niet weten is dat het besluit over het standplaatsgeld is verdaagd tot 3 september als de commis sie beroep- en bezwaarschriften de kwestie bespreekt. Maatre gelen tegen de 22 kraamhouders die nog niet hadden betaald, werden vanmorgen dan ook niet genomen. ASC-veld pas in 1993 opgeknapt OEGSTGEEST Het enige veld van de Oegstgeester voetbalver eniging Ajax Sportman Combinatie (ASC) aan de Duivenvoorde straat zal pas in de zomer van 1993 worden gerenoveerd. De ge meente Oegstgeest houdt voor dat doel een ton apart. Doordat het drainage-systeem is dichtgeslibd heeft het veld na een re genbui veel weg van een modderbad. De voetbalvereniging had het liefst gezien dat haar domein al dit jaar zou worden gereno veerd maar het terrein is in 1991 niet aan de beurt. Renovatie in de zomer van 1992 is uitgesloten omdat de vereni ging dan haar 100-jarig bestaan viert en het veld voor festivitei ten nodig heeft. Nu moeten de voetballers twee jaar op een slecht veld spelen. „Maar dit was het meest optimale wat er uit viel te halen", legt de vice-voorzitter van ASC, G. Ciggaar, zich bij de feiten neer. Hij neemt aan dat de gemeente de komende twee jaar het veld wat intensiever onderhoudt. „Er zullen hoe dan ook meer wedstrijden moeten worden afgelast dan ons lief is. En lagere teams moeten vaker uitwijken naar de zustervereni ging UDO", denkt Ciggaar. Burgemeester Houdijk volgt flitstrein met potlood ZOETERWOUDE "We komen in een patio te wo nen", stelt burgemeester A. Houdijk van Zoeterwoude vast. "We worden ingesloten door enorme infra-structurele voor zieningen die veel te grootscha lig zijn voor dit gebied". Zijn potlood speelde even daarvoor voor de flitstrein (ook wel TGV genoemd) die over traject B, langs rijksweg 4, scheurt. Houdijks lijntje begint bij de Zoeterwoudse grens met Leids- chendam. "De Westeindepol- der, waar door ruilverkaveling een vogelweidereservaat bij het Papemeer, is ontstaan. Op de vraag tijdens een TGV-bijeen- komst wat er gebeurt met dit stiltegebied als die trein er langs dendert, volgde het ongelofelijk laconieke antwoord dat er dan geen stiltegebied meer is". Na het denkbeeldig doorha len van het Papemeer, prikt de burgemeester de potloodpunt in de molen Zelden van Passé. "Die gaat er ook aan. Er is al niet veel meer van over nu rijks weg 4 met een paar stroken is verbreed. Straks rijdt er aan de andere kant een trein met 300 kilometer per uur langs". Omsingeling door auto's en supersnelle treinen dreigt ook voor de Meerburgerwatering, het pittoreske watertje tussen de molen en de rijksweg in. "De relatie van de Meerburgerwate ring tot het landschap wordt af gesneden", aldus Houdijk. Om het watertje te redden is volgens de eerste burger bedacht het om te leggen, in oostelijke (Ha- zerswoudse) richting, parallel aan de huidige Meerburgerwa tering. Een slecht plan, meent de burgemeester: "Andermaal een geweldige ingreep als je be denkt dat het water dan 1,5 me ter boven het maaiveld daar naast komt te liggen". ffc- z - j%< t1 81 «fel Image consultant Jennifer Griffith doet in het Leiderdorpse AC-restaurant haar kleurenfilosofie uit de doeken en deelt v FOTO HIELCO KUIPERS LIESBETH BUITINK De Lady's night in het Leider dorpse AC-restaurant had gis teravond veel weg van een ver lengde reclamespot van een be kende anti-roos shampoo. „Je krijgt maar een keer de kans om een eerste indruk te maken", doceerde kleur- en stijladviseu- ze Jennifer Griffith haar uitslui tend vrouwelijke publiek om standig. Volgens de image con sultant, zoals ze zichzelf op haar visitekaartje verkiest te betite len, is die eerste indruk voor. 93 procent gebaseerd op de uiter lijke verschijning. En die kan volgens Griffith bij iedereen op timaal zijn. De van origine Australische Griffith sprak gisteravond na mens de cosmetica-organisatie 'Color me beautiful' Haar la- vendelkleurige mantelpakje en goed geoefende presentatie techniek zorgden voor twintig ademloos luisterende vrouwen. Door zich elk half uur hardop af te vragen wie aan het eind van de avond model mocht staan, hield Griffith de spanning er goed in. De dames hoopten allemaal te weten te komen of ze het winter-, herfst-, zomer- of lente type waren, maar zelfs voor de twee gelukkigen die uiteindelijk model mochten staan (de jong- sten in het gezelschap) werd dat niet duidelijk. 'Color me beautiful' (CMB) is niet zomaar een cosmeticalijn, verklaarde Griffith; gezien de uitgebreide historie en onder zoeken naar de kleurencombi naties lijkt het welhaast een filo sofie. Op basis van de kleur van huid, ogen en (ongeverfd) haar deelt CMB vrouwen in naar de seizoenen. De lente- en herfst- typen hebben een warme, goudachtige 'ondertoon', zo mer- en wintervrouwen worden gekenmerkt door koele tinten in huid, haar en ogen. Goede kennis van het eigen kleurenspectrum, de kleuren die bij het seizoenstype passen, kunnen grondige miskopen vol gens Griffith voorkomen. De prijs van een dergelijke type- analyse staat volgens de Austra lische dan ook gelijk aan de prijs van een miskoop: 190 gul den. Daarvoor moet de dame in kwestie een nauwkeurig onder zoek ondergaan, die uiteindelijk een boekje oplevert met het passende kleurenpalet. De ge wenste cosmetica is daama ui teraard eveneens bij CMB ver krijgbaar. De kleurenfilosofie is niet al leen op vrouwen van toepas sing. Griffith houdt ook presen taties over stijl en kleur voor mannen, maar richt zich daarbij wel op de echtgenotes en vrien dinnen: 'How to dress the man in your life' (Hoe kleed je de DEN HAAG/WARMOND CERBERUS Een 38-jarige inwoner uit War mond is de geldboete ontlopen die hij in eerste instantie had moeten betalen wegens mis handeling van zijn buurvrouw. De Haagse politierechter Van der Heide heeft voor het optre den van de Warmonder enig begrip getoond en hem veroor deeld tot 'slechts' een voor waardelijke geldboete van f 600,-. In een uit de hand gelopen burenruzie had de Warmonder in december 1989 zijn buur vrouw door elkaar geschud en op de grond gegooid. De vrouw zegt daar lichte verwondingen aan te hebben overgehouden. Aanleiding voor de burenruzie vormde de geluidsoverlast die hij regelmatig van zijn boven buurvrouw had. Die overlast heeft hij niet meer omdat hij in middels al is'verhuisd. „Uit pure armoede", aldus de Warmon der. Op de bewuste dag waarop de vrouw werd mishandeld stond de platenspeler hard aan. De Warmonder is daarop naar zijn bovenbuurvrouw gestapt en heeft bij haar over de herrie ge klaagd. In het handgemeen dat daarop volgde, is de vrouw op de grond gevallen. Bij de politie heeft ze daarvan aangifte ge daan. De Warmonder is aanvanke lijk een transactie aangeboden van f 600,-. Die heeft hij niet willen betalen en daaVom moest hij zich woensdag op het Paleis van Justitie melden. „Die geld boete staal niet in verhouding tot wat er is gebeurd. Geen van lijkt allemaal niet zo erg, een trein die op een smalle strook, een dijk van dik zeven meter hoog rijdt, door het polderge bied op de rand van Zoeterwou- de-Dorp. Maar de uitstraling van de TGV reikt tot heel ver in het gebied, bijvoorbeeld qua ge luidsoverlast. 58 keer per dag komt-ie langs. Rijksweg 11 is op de kaart maar een streepje. Maar in werkelijkheid is die weg een rib uit je groene lijf. En zo is het hier ook mee". Het potlood baant zich nu een weg door de Grote Polder, vlak langs de bebouwing van het industriegebied. "En hier is het helemaal van dik hout zaagt men planken", zegt Houdijk als het grafietstaalje de voortuinen van huizen in woonwijk De Goede Herder schampt. "De Goede Herder is in de jaren tachtig gebouwd. 250 wonin gen, straks bijna allemaal onbe woonbaar. Die huizen kunnen dus weer worden afgebroken en Burgemeester A. Houdijk volgt traject B met zijn potlood. "De TGV rukt een rib uit je groene lijf". waar moet de vervangende huisvesting tot stand komen. Ik weet geen andere plek dan in het Groene Hart". Een apart potloodprikje deelt Houdijk uit aan Onze Lieve Vrouw Onbe vlekt, beter bekend als de ka tholieke Meerburgkerk aan de Hoge Rijndijk 16. "Op de nomi natie te verdwijnen". Het is duidelijk, traject B is rampzalig voor Houdijks ge meente. Traject A, dwars door het Groene Hart, dan maar? Al de post die het gemeentehuis verlaat, is gestoken in envelop pen waarop Zoeterwoude heeft laten afdrukken dat beide tra jecten onbespreekbaar zijn. "Het andere tracé is net zo rampzalig als dit", zegt Houdijk dan ook. Waarna hij uiteenzet dat het buitengewoon belang rijk is dat alle betrokken ge meenten een gesloten front blij ven vormen, of ze nu aan traject A of B liggen. Van net zo groot belang is het dat de bevolking betrokken blijft, stelt de burgervader. 4500 van de 8500 Zoeterwoudenaren tekenden de petitie en achter bijna elk raam hangt het affiche waarop de gevreesde trein is af gebeeld. Te hard rijden, kost te veel. staat emaast. Houdijk: "De minister krijgt een koekje van eigen deeg", grinnikt Houdijk. Als een TGV zo nodig moet, laat hem dan over bestaande FOTO HOLVASI rails rijden, sluit hij zich aan bij het 'zeer indrukwekkend bear gumenteerde' standpunt van de gemeente Den Haag. In andere Europese landen bestaat het TGV-traject ook voor zeventig procent uit reeds bestaande spoorbanen, leest hij voor uit Haagse stukken. De reis naar Parijs duurt dan weliswaar twintig minuten lan ger 'maar de reizigers kunnen dan nog wat langer aan hun rapporten schrijven en uitrus ten van hun vermoeienissen", vindt Houdijk. "Het kan nooit een ramp zijn om wat langer in je zelfs kunt faxen". REGIO/HAARLEM MONICA WESSEUNC Met bussen 'in zeven smaken' en buschauffeurs die méér doen dan alleen maar de passagiers van A naar B brengen, denkt de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij NV (de NZH) haar positie op de vervoers markt de komende jaren nog verder te versterken. De NZH heeft prima jaren achter de rug en verwacht met deze ingredi ënten de succes-story voort te zetten. De voor 1991 verwachte groei van het aantal reizigers van zeven procent, wordt hoogstwaarschijnlijk flink over schreden. Uit het onlangs gepresenteer de jaarverslag over 1990 van de grootste vervoersmaatschappij in Nederland blijkt dat de NZH verleden jaar 5,2 miljoen gulden winst heeft gemaakt. Dit jaar wordt fliok geïnvesteerd en zijn de winstverwachtingen dus la- •Het 'geheim' van het succes van de NZH is volgens voorlich ter L Jacobs dat de maatschap pij tijdig heeft ingezien dat ook vervoer big business is. In de ja ren zeventig betaalde de over heid nog zonder mankeren enorme bedragen aan het openbaar vervoer. Vanaf 1985 is de kraan een heel eind dichtge draaid. De NZH heeft daarop direct het commerciële con- tractvervoer, zoals de tourrei- zen, weer opgepakt. „Door een duidelijk commer ciële poot aan het bedrijf toe te voegen ging binnen het bedrijf een zakelijke wind waaien. De openbaar vervoerder van vroe ger, een vervoerder zonder poespas, werd gastheer. Niet al leen de chauffeurs van tourbus sen moeten perfect werk leve ren, een goede buschauffeur op de reguliere diensten is min stens even belangrijk. De eerste ziet goed werk direct in zijn fooi, maar ook op de normale lijndiensten betaalt kwaliteit zich uiteindelijk terug." Het idee dat een chauffeur meer is dan de bestuurder van de bus, wordt ook de komende jaren verder uitgewerkt. Bij wer ving en selectie telt niet meer alleen de technische knobbel of de rijvaardigheid. "Een chauf feur moet zelfs als hij zijn pauze verspeelt door een file. vriende lijk blijven tegen de moeilijkste klant," zegt Jacobs. Met vriendelijke chauffeurs alleen kan de NZH de concur rentie niet de baas. Een forens heeft immers weinig aan zo'n erg aardige chauffeur als deze man of vrouw hem met een slakkegang naar zijn werk brengt. Jacobs hierover: „We gaan nog veel sterker maatwerk leveren op vervoersgebied. De vertrouwde gele bus die om de vierhonderd meter stopt blijft wel bestaan, maar krijgt snelle broertjes naast zich." De oude stadsbussen worden overigens ook verbeterd. Langzaam maar zeker worden ze vervangen door nieuwe wagens met lage instap, stoffen bekleding en milieuvriendelijke motor. Voor normale busdiensten in de spits is er de gelede bus en voor mensen die snel van A naar B willen en weinig extra willen betalen is er de snel- dienst met de shuttlebus die nog meer comfort geeft. Ten slotte komt misschien de ver lengde dubbeldekker, die wel licht op de drukke lijnen grote groepen mensen gaat vervoe ren. De expresbusdiensten (een gegarandeerde plaats in een snelle bus) en de shuttlebuslij nen worden verder uitgebreid. Overigens missen zowel Leiden als Alphen deze boot: de steden zijn gezien hun ligging niet aan trekkelijk als opstapplaats voor de snelle diensten. Naast nieuwe lijnen van de diensten gaat de NZH ook dien sten voor speciale groepen, zoals gehandicapten aanbieden. „We gaan nog meer dan voor heen doen wat de klant wil. Als ergens voldoende vraag is naar een extra lijn, dan komt die lijn ln de toekomst sluiten ver voersmaatschappijen met ge meenten en de rijksoverheid contracten af over het vervoer. Daarmee wordt onder meer ge regeld welke maatschappij waar mag rijden. De steeds armer wordende overheid zal meer dan voorheen kijken naar prijs en kwaliteit. De boodschap is volgens Jacobs duidelijk. Alleen die vervoermaatschappij die door behoorlijk zakelijk denken de kostprijs laag weet te houden en de kwaliteit met de dag ver betert, kan de komende jaren het hoofd boven water houden. „En dat waren we dus wel van plan." man in je leven). Daarnaast houdt ze ook presentaties over kledingstijl, gebaseerd op het devies van Coco Chanel 'Mode verandert, stijl blijft'. De Lady's Night' was gister avond niet toevallig in het weg restaurant aan de Persant Snoepweg. Hoewel de uitnodi ging vermeldde dat Griffith al om zeven uur zou beginnen, bestond het eerste uur uit wachten, koffie drinken en petit fours eten in de AC-wintertuin. Een heel uur hadden de dames dus de gelegenheid het restau rant goed in zich op te nemen. AC huurde voor dat promotie- doel Griffith in voor circa 750 gulden. Versnaperingen en de champagne met een speels drij vende aardbei werden verder door het wegrestaurant ver zorgd. Want ook AC heeft maar één keer de kans om een eerste indruk te maken. Ook in en om Leiden worden de komende jaren de sneldiensten en de zogeheten ont sluitende diensten van de NZH fiks uitge breid. Wanneer de verbeteringen worden doorgevoerd, is nog niet duidelijk. Dat hangt onder meer af van de overheid, die eerst moet zorgen voor de aanleg van bus banen of voorkeurs-stoplichten om snelle lijnen te kunnen invoeren. Lijn 25 die snel van Leiden naar Katwijk en Noordwijk rijdt, wordt binnen een paar jaar een dagdienst. Nu rijden deze snelle lij nen nog alleen in de spits. Bovendien wordt de dienst Leiden/Katwijk geïntensiveerd. De verbindingen tussen de bollenstreek- /Leiden/Den Haag worden 'versneld'. Er gaan meer sneldiensten rijden. Niet alleen wordt de frequentie verhoogd, ook komen er meer lijnen. Bovendien wordt de reistijd fiks verkort. De NZH is druk in onderhan deling over de aanleg van voorsorteervak- ken in de Rijksstraatweg waardoor op dit stukje weg de reistijd met maar liefst 12 mi nuten kan worden bekort. De afstand tussen Leiden en Zoetermeer kan in de toekomst vlugger worden afge legd, wanneer aparte busbanen zijn aange legd tussen het Lammenschansplein en Zoeterwoude. Leiden zelf krijgt een nieuw busstation dat vermoedelijk in 1995 gelijk tijdig met het nieuwe NS-station in gebruik kan worden genomen. Reis door de tijd in Sjelter mijn buren heeft ooit voor over last gezorgd, behalve mijn bo venbuurvrouw. Bij haar was het altijd wel wat. Zij was ook dege ne die het eerst klaagde als er in de buurt een feestje was", be toogde hij. Politierechter Van der Heide toonde daar begrip voor. Con form de eis van de officier van justitie veroordeelde hij de War monder tot een voorwaardelijke geldboete van f 600,-. „Een wat belegen zaak. waar verdachte wel wat tactischer had kunnen zijn", zo oordeelde de officier. In het Leiderdorpse Sociaal Cul tureel Centrum de Sjelter leef den kinderen gisteren in het jaar 4000, compleet met ufo's en ruimtevoedsel. Deze en vol gende week zijn er in de Sjelter kindervakantie-activiteiten voor kinderen van vier tot vijftien jaar, die alle het thema 'Reis door de tijd' hebben meegekre gen. Morgenochtend van 10 tot 14 uur is er een ridderochtend, met spelen, verhalen en een speurtocht naar de Heilige Graal. Maandagmiddag (13.30 tot 15.30 uur) staat in het teken van de prehistorie la Fred Flintstone onder het motto 'Ja- badabadoe-dag'. Dinsdagmor gen worden de kinderen per tijdmachine naar hun ideaal beeld van deze tijd gestuurd. Woensdag kunnen tieners een dagje naar het Wassenaarse Bij Sjelter maken Leiderdorpse kinderen dezer dagen een reis door de tijd. Gisteren v te ruimteschepen in de weer en verbeeldden ze zich in het jaar 4000 te leven. Duinrell en donderdagmorgen is er voor die leeftijdsgroep een strandspele-dag. Den rommel markt sluit de activiteitenweek wedstrijd, volgende week vrijdag af (10 tot 12 uur), waarbij ook een bak- standwerkerscc wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15