Leiden Schaken en schoonmaken van vis bij Visserijdagen Frei rukt op in rolstoelstrijd Milieugroep wil eind aan verbranden afval Vel van Hooglander is perfecte zwabber Donderdag 8 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: NIEK FAAS PRINSES JULIANA SCHREEF onder pseudoniem gedichtjes in de studen tenalmanak, maar de gids weet van niets. DE BRUTAALSTE PADVINDER had dit boekje - gevonden in de Vlietlan- den - niet naar huis durven nemen. PAUL DE VLIEGER In de Bloemenmarathon begint ploeggenoot Heinz Frei een se rieuze bedreiging te worden voor gele-truidrager Paul van Winkel. Dankzij zijn tweede plaats, gisteren in de etappe in De Lier, is Frei zijn ploeggenoot tot op 36 seconden genaderd. Markus Pilz, die de etappe in De Lier won, maakte een sprong in het klassement en staat nu derde. De marathon voor rolstoelat leten begon gisteren met een ploegentijdrit op De Uithof in Den Haag. Geheel volgens ver wachting werd die gewonnen door de Duitse Sopur-ploeg waar de nummers een, twee en drie in het algemeen klasse ment deel van uitmaken. De Nederlands/Belgische Amigo- ploeg legde met een achter stand van 10 seconden beslag op de tweede plek. De Hak Wheelers, met Oudeweteringer Michel Jonkman in de gelede ren, werd derde. Het criterium in het Zuidhol landse De Lier. dat om half vijf werd verreden, werd een over winning voor Duitser Markus Pilz. Hij werd op het loodzware parcours dat uitsluitend uit klinkers bestaat, op drie secon den gevolgd door Heinz Frei. Iwan van Breemen was de beste Nederlander. Hij eindigde een halve minuut na de winnaar als derde. In de B-categorie ging de Tsjech Jozef Hulek zegvierend over de eindstreep. John van Buren werd tweede, waarmee hij zijn leiderspositie in het al gemeen klassement bij de B-rij ders verstevigde. hillegom roza van der veer Het moet verboden worden om zelf afval te verbranden. Dat schrijft de Milieugroep Bollen streek in een brief aan de ge meenteraad van Hillegom. Door een dergelijk verbod kan lucht-, bodem- en watervervuiling worden voorkomen. Volgens de Milieugroep Bollenstreek gaan steeds meer bedrijven en parti culieren er toe over om hun af val illegaal te storten en te ver branden. Daarmee wordt geld bespaard op de verwerkingskos ten van afval. Onder het te verbranden ma teriaal bevindt zich plastic, pvc, papier, verpakkingsmateriaal, bestrijdingsmiddelen, oude planten, loof en hout. Hierdoor komen volgens de Milieugroep onder andere dioxines, blauw zuur en zoutzuur in de lucht of in het grondwater terecht. Daarnaast wordt volgens de Milieugroep vooraj dekstro van bollenvelden. bollen(pel)afval, oude kistjes en ander bedrijfsaf val van telers, oude bouwmate- AGENDA DONDERDAG 8 AUGUSTUS Leiderdorp Zomer bridge-drive door LBC. aan melden tot 19.45 uur aan de zaal. Bernhardstraat 3. Noordwijk Kinderkermisopde Kon. Wilh. Boule vard, nabi| de Vuurtoren. NOVO-strandloop, start op bet strand bij de politiepost om 19.30 uur Zomer-bridge-drive door NBC 'De Vuurbaak' in 'De Rank', aanvang 20.00 uur, inschrijven vanaf 19 15 rialen en (tuin)afval van parti culieren verbrand. Gewezen wordt op de alter natieve wijzen waarop dit soort afval kaji worden verwerkt. Zo kan dekstro van bollenvelden worden versnipperd maar ook worden gecomposteerd. Dat zelfde geldt voor het afval van het bollenpellen. Tuinafval van particulieren kan straks met het groente-, fruit- en tuinafval worden meegenomen terwijl oude kistjes opnieuw kunnen worden gebruikt. Ander be drijfsafval van telers moet netjes worden afgevoerd. Het Hillegomse college van B en W stelt aan de gemeenteraad voor om de brief te bespreken in een komende vergadering van de commissie openbare werken. „Op dit moment mag afval onder een aantal voor waarden worden verbrand. Het gebeurt vooral in het landelijk gebied en de gemeente krijgt daar eigenlijk nooit klachten over," meent de gemeentelijke woordvoerder T. van Gorsel. Orgelconcert door Gemt de Gier in de Grote Kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 uur. Steeds meer aanmeldingen vandalisme bij politie De inwoners van Noordwijk zijn steeds meer bereid gevallen van vandalisme rechtstreeks bij de politie te melden. Kwam vorig jaar nog 69 procent van de mel dingen bij de speciaal daarvoor aangestelde vandalisme-re- gistratrice binnen en 31 procent bij de politie, afgelopen maand lagen beide percentages op 50. „Een zeer goede zaak," aldus korpschef F..F. Wegman. Een van de belangrijkse doelen van het vorig jaar in Noordwijk gestarte vandalisme-registratie- project is de aangiftebereidheid Dij het publiek te vergroten. Een tussentijdse evaluatie van het project, dat 1 juli weer is begon nen, maakt duidelijk dat dat doel langzaam maar zeker wordt bereikt. Het streven is er op gericht dat uiteindelijk de vandalisme-registratrice niet meer nodig is omdat de spreek woordelijke drempel die het po litiebureau heeft, volledig is ver dwenen. Korpschef Wegman is zeer verheugd met de ingezette ont wikkeling. „Voorheen waren de mensen minder snel geneigd kleine gevallen van vandalisme bij de politie te melden. Maar voor ons is het juist belangrijk dat we weten wat en waar er iets gebeurt omdat we daarop ons beleid kunnen afstemmen. Of het project ook volgend jaar wordt voortgezet, is nog onbe kend De Schotse hoog landers zoeken verkoeling tussen de bomen. Op de voorgrond een nog zeer jong exemplaar. FOTO WIM DIJK- Struikgewas Om niet nog i verlegenheid te brengen, sla ik bij de eerste mogelijkheid links af en kom met een bocht weer op de dijk terecht. Al snel kon digt de recreatiedrukte zich weer aan. Op de grasveldjes ver schaffen strategisch geplaatste bomen schaduw aan altijd wel een paar mensen die hun tentje voor de zekerheid nog e het i kantie nemen. Minstens goed is er nagedacht over het dichte hoge struikgewas rondom het 'echte' naaktstrand. Dat biedt aan blote billen vol doende privacy en aan nieuws gierigen een uitstekende gele genheid zich onopvallend op te stellen. Ik voel voor geen van beiden maar speel voor ik naar huis ga nog een spelletje 'me mory' met de bonte surfzeiltjes die in de verte over het water glijden. Een kinderhand is gauw gevuld. Dat moet de filosofie achter de geluidsband zijn geweest die al jaren op de lage rondvaartboten van de Beestenmarkt een gidsfunctie vervuld. Met een stem van onvervalste AVRO-kwaliteit, Meta de Vries als je het mij vraagt. De schipper weet het niet „Het bandje is oud," zegt hij. Daar is geen woord van gelogen. Er vallen nogal wat pauzes op die band. Misschien opzettelijk. Met buitenlanders aan boord is er zodoende tijd ook een Engels, Duits of Frans gesproken tekst in te lassen. Maar als Leiden zich van zijn beste kant wil laten zien, moet het een Chinees spreekwoord volgen: ook een lange mars begint met een eerste stap. De informatie over de stad op een rondvaartboot. Wie bijvoorbeeld Engelsen en Amerikanen wil paaien mag heus wel eens een grappig verhaaltje vertellen. Laten we dus eens aan de gids denken, zoals ons immers bij het verlaten van de boot is gevraagd, en die pauzes opvullen. Gids (2) Het bandje is gemaakt vóór de bouw van 'Molen de Put'. Die wordt niet opgemerkt, terwijl hij meer in het zicht is dan de plek waar Rembrandt werd geboren. Bij de Witte Singel wordt weinig flexibel van het kun stenaarsproject evenmin gerept en met 'de gebouwen van de nieuwe universiteit' wordt de rechterzijde afgedaan. De nieu we gebouwen van de oudste universiteit van Nederland ver dienen beter. Waarom daar niet verteld dat Leiden als dank voer zijn verzet tegen de Spanjaar den in 1575 van Willem van Oranje mocht kiezen tussen een universiteit of vrijstelling van belasting? En dat de bevolking onder het motto 'binnen is bin nen' wijselijk voor een universi teit koos, omdat men terecht vreesde toch ooit aangeslagen te worden. Zo wil het verhaal. Waarom niet opgemerkt dat Leiden de huisuniversiteit van de koninklijke familie is? Zo schreef prinses Juliana onder pseudoniem gedichtjes voor de almanak. Curieus. We varen langs de letterenfaculteit: vertel dat hier de laatste loodjes van het grote Woordenboek der Ne derlandse taal gewogen worden, waar een eeuw aan gewerkt is. Bij de Hortus moet Van Siebold genoemd worden. Wereldbe roemd in Japan. Ook de Sterre- wacht kan beter. Die is in strikte zin geen eeuwen oud. Men be gon in de zeventiende eeuw weliswaar met een observatie post op het Academiegebouw, maar deze gebouwen aan de Singel zijn pas rond 1860, naar Russisch voorbeeld, aan de Kai- serstraat gezet. Natuurlijk moe ten hier de namen vallen van de sterrenkundige Jan Hendrik Oort (internationaal bekend en bekroond) en van Einstein, die in deze contreien ook regelma tig over de vloer kwam. Voor mijn part hoeven de rondvaren de toeristen dan niet te horen dat Einstein geen vasti >aan in Leiden wilde, omdat je volgens hem ongemerkt in Leiden kon De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken ge durende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week een wandeling door Voorschoten en het recreatiege bied Vlietland. Dagelijks leggen verslaggevers gedeeltes van dit traject af en schrijven over hun belevenissen. In de krant van zaterdag volgt een complete routebe schrijving van deze wandeltocht met een lengte van 23 kilometer. VUETLAND WILLEKE HEUKOOP Als er een rits in had gezeten, hadden ze vandaag zeker hun vacht afgestroopt, die Schotse Hooglanders. De dieren zijn los gelaten in het 'stille' gedeehe van recreatiegebied Vlietland bij Voorschoten. Het is warm. Hoe wel er aan deze kant geen mens te bekenen is, valt het met de stilte wel mee; op nog geen honderd meter afstand zoeft het verkeer over de Rijksweg A4 in een gillende streep heen en weer tussen Amsterdam naar Den Haag. Maar direct na het bruggetje over de Jan Bakker- sloot gaat de route rechtsaf richting water. Mompelende golfjes, heupwiegend riet en neuriënde bijtjes vervangen het geluid van de auto's. Een informatiebord en een schuin toeklappend houten hek, markeren het domein van de Hooglanders. Hier begint de wandeling. Even lezen. Ze zijn door diergaarde Blijdorp in 'fokleen' gegeven. Blijdorp be paalt wat er met eventuele kalf jes gebeurt. De beesten schijnen op oerrunderen te lijken, maar daarmee heb ik nog nooit het genoegen gehad. 'Een bruine, ruige golvende vacht met in de winter wollig onderhaal-, onder scheidt de Hooglanders van an dere rundersoorten,' zegt het bord. De stumpers moeten, weer of geen weer, buiten blij ven want in een stal gaan ze transpireren en krijgen ze het aan hun longen. Bij zonnig weer zoeken ze beschutting onder de bomen. Inderdaad, in de schaduw te gen de hekken staan drie exem plaren van deze reïncarnatie van het oerrund te grazen. Als dit hun zomervacht is, vraag ik me af wat ze in de winter dra gen. Een stuk Hooglander-zo- mervel op een bezemsteel levert al een perfecte zwabber op. De dieren moeten wat zuinigjes grazen want iets verder staat al weer het volgende hek en is het gedaan met de Hooglanders. Naaktstrand Rechtsaf valt het pad even sa men met het fietspad maar bij de eerste gelegenheid loop ik over een begroeid karrespoor met een slinger naar het water. Hooikoortspatiënten doen er verstandig aan in deze tijd van het jaar een alternatieve route over het water te kiezen want het weggetje wordt almaar smaller en benauwder en de hoeveelheid pluisjes en piep kleine vliegjes neemt toe. Toch komen zelfs hier men sen. In de struiken liggen snip pers papier. 'Zeker een ver dwaalde padvinder die zijn de terminatieboekje niet meer no dig had,' denk ik nog even. Nou, die had wel iets anders aan zijn hoofd. De wat grotere papier- resten blijken duidelijk afkom stig van een boekje wat zelfs het brutaalste welpje niet mee naar huis zou durven nemen. Door maar weer, het pad buigt naar links richting uitkijk toren met uitzicht op de skyline van Leidschendam, sappige weilanden en weer die A4. Ik blijf op de dijk lopen. Mmmm, lekker windje, links de Vliet en de achterkant van huizen die er van voor zo veelbelovend uit zien. Rechts het riet en het Hier kom ik de eerste voorbo den van het naaktstrand tegen. Ze zijn de schaamte nog niet helemaal voorbij. De eigenaar van 'Merlijn' blijft angstvallig op zijn buik liggen als hij de hond, die kletsnat en wildenthousiast in het rond springt, tot kalmte maant. (Dit was voor Merlijn hèt moment geweest om er tus senuit te knijpen.) Een eindje verder weg verdwijnt een ge bruinde grijsaard haastig in het water om met vastberaden schoolslag god-weet-waar-naar- toe te zwemmen. doodgaan. Het tweede deel van de Witte Singel roept ook vragen op. Langs het gemeente-archief va rend, wordt opgemerkt dat dit een schenking is van een Leids lakenfabrikant. Krantz? Vlak daarna komt er bij de Vliet een schitterend doorkijkje. „Hier kwamen de watergeuzen de stad binnen en deelden haring en wittebrood uit aan de honge rende bevolking." Wanneer, on der leiding van wie, wat had dat met de Tachtigjarige Oorlog te maken, enzovoorts. Plus een hint naar Duitsers: zij kozen ook drie oktober tot dag der vereni ging, maar Leiden was wat eer der. Enfin, er worden nauwelijks woorden aan gewijd. Gids (3) De toerist kan de informatie even verwerken als hij over Plantsoen en langs de Zoeter- woudsesingel glijdt. Daar sprin gen behalve het natuurschoon slechts een volière, een kruit huis en kerkje op. We horen ook nog dat de waterplanten (welke? het in de zomer zo goed doen. Ja, en in de winter is het zo leuk als er geschaatst kan worden, zou ik willen toevoegen. Bij nadering van het Veerhuis is de Hogevoerd nabij. De naam van 19e eeuwer Piet Paaltjens die er woonde mag een keer vallen, dessnoods met een paar dichtregels. Ook de beide Maartens, 't Hart en Biesheuvel, localiseren verhalen in deze omgeving. Voor 'Leiden literair' hoeven we ons helemaal niet te schamen, 't Hart is vertaald. Het Utrechtse Jaagpad, het Rijn-en-Schiekanaal en het eer ste deel van de Oude Rijn spre ken minder tot de verbeelding, want woonboten zijn geen Leidse uitvinding. Misschien zou er daar een lied op dat stuk gedraaid kunnen worden. Heeft de Zangeres zonder Naam niets Molen De Put: de gids op de rondvaartboot laat zijn publiek de andere kant uitkijken. foto loek z ■r een bootje? Zij is tenslotte ook één van Leidens grote dochters. Zijlpoortsbrug en Haven bren gen ons op de Herengracht. Daar woonde we horen het niet de moeder van Vincent van Gogh. Ze ligt in een graf op de begraafplaats Groenesteeg, die in een flits te zien is. De Nieuwe Rijn en Apothekersdijk geven geen reden tot klagen en worden afdoende omschreven. Maar dat is de psychologie van de gidstocht. De mensen herin neren zich vooral de laatste mi nuten. Vlak voor ze aan de gids mogen denken. BIJDRAGE EMIEL FANGMANN katwuk willeke heukoop Met de Nationale kampioen schappen haringschoonmaken begint komende maandag de zevende editie van de Katwijkse Visserijdagen. Direct na de ope ning van de feestweek, om 14.00 uur door wethouder A.C. Berkheij op het plein van de School voor de Zeevisvaart, storten de deelnemers aan de wedstrijd zich op de vis. Op de zelfde dag wordt om 19.30 uur in het centrum ook de traditio nele Haringloop gehouden. Eén van de hoogtepunten uit het weekprogramma is de vlootshow op vrijdag 16 augus tus van 18.00 tot 22.00 uur. Aan het evenement wordt behalve door een aantal vissersschepen ook deelgenomen door de KN- ZHRM, het opleidingsschip Juli ana en de watersportvereniging Skuytevaert. De dag daarop wordt van 10.00 tot 17.00 uur de gebruikelijke visvariamarkt in het dorp gehouden met onder meer deelnemers uit de visver- werkende industrie. De vistafel van haringhandel Hoek staat dit keer op de Prins Hendrikkade en TNO is op het Andreasplein aanwezig met een ha ringsmaaktest. De visverwer- kende bedrijven T. en L. Hoek aan de Prins Hendrikkade hou den op deze dag open huis. Verder zijn er de hele week door diverse sportieve en tradi tionele activiteiten. Zo is er op woensdagavond 14 augustus om 18.30 uur een wielerwed strijd op de Boulevard en staat voor donderdag een demon stratie makreelroken op het programma bij strandpaviljoen Willy en Loes. Slimmeriken kunnen op De Katwijkse burgemeester G. van schoonmaken van haring. woensdagavond naar de School voor de Zeevisvaart komen om deel te nemen aan de denk sportactiviteiten. Uiterlijk tot 19.30 kunnen zij zich inschrij- lontfrans-Hartman bezig met FOTO •ARCHIEF ven voor een potje schaken, bridgen of dammen. Op dezelf de plaats wordt donderdag om 20.45 uur een visserijfilm ge draaid.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13