Leiden Klaar voor 2000 nieuwe studenten 071-134700 Scabreus gezang is Pro Patria vergeven Appelbes eist inspraak over flat Gooimeerlaan uUüR 1 sra fel \uto Peter Studenten Leids steunpunt 'Filosoof bewerkte kind met glas intratuin NIEUWSLIJN Uit de bocht gevlogen Een 20-jarige automobilist uit Öegstgeest is gistermiddag uit de bocht gevlogen op de Gooimeerlaan. Met hoofd en halsletsel is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn auto raakte totaal ver nield. De man reed omstreeks twee uur richting Veluwemeerlan. Ter hoogte van de brandweerkazerne vergat hij op tijd in te sturen om de bocht te kunnen nemen. Hij raakte de trottoirband aan de overkant van de weg, gaf een ruk aan het stuur en raakte doordoor in een slip. Hij ramde een boom, kantelde en sloeg over de kop. Aspirant-overvallers gepakt Een surveillancewagen van de politie betrapte vannacht twee mannen die vermoedelijk van plan waren een overval te plegen. Een 21-jarige Zwanenburger en een 20-jarige man uit Limmen schrokken zo van de politie dat ze er snel vandoor wilden gaan. Met een gestolen auto reden ze vanaf de Uhlenbeckkade naar de Burggravenlaan, De surveillancewagen volgde het stel Onder weg zagen de agenten dat de mannen druk bezig waren spullen te verstoppen. Op de Moddermanstraat werd de auto aangehou den. In het voertuig werden onder meer een geladen revolver, pruiken, snorren en andere inbrekerswerktuigen gevonden. Cursus over de duinen Het IVN organiseert dit najaar een cursus over de duinen. De cursus beslaat vijf avonden en vijf excursies naar de duinen. Op 4 september is er een introdiiktieavond met een film van Jan van den Ende over duinbehoud. In het voorjaar van 1992 is er een vervolgcursus. Inlichtingen via tel. 318854. Wandeltocht langs molens De VW heeft samen met de Wandelkring Leiden en omstreken een molenwandeltocht uitgezet. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 10 en 15 kilometer. De start is vanaf het VW-kan toor aan het Stationsplein. Voor 2,50 gulden kan hier de route beschrijving worden opgehaald, Deelnemers krijgen ook een delftsblauw tegeltje met een afbeelding van één van de molens. De routes kunnen dagelijks worden opgehaald van 9.00 tot 17.00 uur, 's zaterdags van 9,00f tot 16.00 uur. Zondags gesloten. EL CID: meer lering, even veel vermaak Een half jaar is ze er full-time mee bezig geweest, de commissie die vanaf maandag in de 22-ste EL CID-week rond de tweeduizend nieuwe studenten in Leiden weg wijs hoopt te maken. Met een programma dat op enkele punten verschilt van dat van vorig jaar. Toen werd er door enige mentoren, die de nieuwelingen straks in groepjes van tien rondleiden, na afloop stevige kritiek op de week geleverd. Die zou minder op 'lering' en steeds meer op 'vermaak' zijn toegesneden. LEIDEN» Bewoners van de Appelbes wil len dat de gemeente alle voor bereidingen staakt voor de bouw van een flat en eengezins woningen aan de Gooimeer laan. Ze vinden dat er eerst maar een goede inspraak-pro cedure moet worden gevoerd. De inspraak die ze tot op heden hebben gekregen, achten ze on voldoende, aldus het actiecomi té Bebouwing Gooimeerlaan- Appelbes in een brief aan de ge meente. Het comité stelt dat de ge meentelijke inspraakavond niets om het lijf had. De bewo ners werd te verstaan gegeven dat de gemeente grote haast had met de bouwplannen om dat zij anders de subsidie voor de huizen dreigde mis te lopen. Voor alternatieven was daarom geen tijd. De vergadering werd bovendien gehouden in een tijd dat de veel belanghebbenden op vakantie waren. De aankon diging van de informatie-avond, de informatieavond zelf en de behandeling van het plan in de raadscommissie en de gemeen teraad volgden ook zo kort op elkaar dat bewoners nauwelijks de tijd hadden om zich op de plan te beraden en zich te orga- De bewoners hebben overi gens, zoals ze al eerder hebben aangekondigd, een bezwaar schrift tegen het bouwplan in gediend. LEIPEN EMIEL FANOMANN „Dit jaar is er voor het eerst een faculteitenmiddag, waarop de gekozen studie centraal staat", vertellen EL CID-commissiele- den Truusje van Tilburg en Lid- wien Reyn. Zij maken zich op voor een week, waarvoor de helft van de nieuwe Leidse stu denten zich heeft aangemeld. De Enige Leidse Commissie In troductie Dagen (EL CID) nes telde zich dit jaar, zo vlak voor het 'moment suprème', in ba sisschool 'De Twee Sleutels' aan het BaJlonpad. Want de zes ou derejaars willen volgende week alles op één punt bij elkaar heb ben: de centrale organisatie, de crisisbalie, de plaats waar het dagelijkse krantje verschijnt en de slaapruimte voor aankomen de studenten die maandag on verhoopt écht geen bed hebben kunnen vinden. Op een hecti sche dag kan er een stief uurtje voor de pers worden vrijge maakt. „Studenten die voor het eerst in Leiden komen willen eigenlijk twee dingen: informatie over studie en universiteit èn kennis maken met de studentenvereni gingen," zegt Truusje van Til burg, commissaris deelnemers binnen de commissie. Omdat de vele studierichtingen vaak pas in september hun inschrij- vingsdagen hebben, waarop bij voorbeeld het rooster wordt be kendgemaakt, viel de nadruk in de EL CID-week daarom op de verenigingen en de gezelligheid en algemene zaken. Om de honger naar studie-in formatie eerder te stillen heeft de commissie van dit jaar op woensdag een zogenaamde fa culteitenmiddag geprogram meerd. „Dat is een hele organi satie geweest," reageert Reyn. "We moesten alle studiebege leiders op een lijn krijgen, want zoals gezegd is er vlak voor de aanvang in september vaak ook een introductiedag. Psychologie reageerde gelijk heel enthou siast, maar de letterenfaculteit niet. Toen hebben we studie verenigingen en disputen van de letterenfaculteit gevraagd. Elke faculteit is nu vertegen woordigd," zegt Reyn. Van Til burg benadrukt: „Die middag staat voor iedere student open, ook voor niet EL CID-deelne- mers. Je hebt het boekje, dat volgende week tot activiteiten toegang geeft, dan niet nodig." Ook de woensdagochtend en de dinsdag staan traditiege trouw in het teken van voorlich ting: over de universiteit als or ganisatie, over de studiefinan ciering en over de mogelijkheid tot sporten aan de Alma Mater, zoals latinisten de universiteit soms noemen. De meeste avon den presenteren de studenten verenigingen zich met hun ei gen programma. Dat moet van EL CID op dinsdagavond seri eus zijn, zodat er dan in Leiden op één tijdstip zo'n twintig fora, debatten en lezingen te volgen zijn. Kosten Traditioneel is het maandag programma: de ontvangst in de Hooglandse kerk door burge meester en rector magnificus, de in spelvorm gegoten stads wandeling en de avond uit met film of cabaret. Donderdagoch tend is er een cultuurprogram ma en 's middags wordt aan het Galgewater het watersportfesti val geprolongeerd. „Vorig jaar verliep het wat rommelig. Dit jaar wordt het echt heel leuk, in estafettevorm en met een aantal kermisattracties er om heen." De infomarkt met veel maatschappelijke organisaties staat voor vrijdagochtend rond het Stadhuisplein gepland. „Dit jaar minder commercieel en meer ideëel," volgens Van Tilburg. Voor het grote slotfeest in de Stadsgehoorzaal is de band Herb Mews the Mules ("niet zo bekend, maar een ech te feestband") ingehuurd. Over medewerking van het bedrijfsleven heeft de commis sie dit jaar trouwens niet te kla gen gehad. „Nee," zegt Reyn, voor de bedrijfscontacten ver antwoordelijk. „studenten zijn natuurlijk een interessante nieuwe markt". De organisatie van de week kost twee ton, waarvan de universiteit dertig tot veertigduizend gulden voor haar rekening neemt. De rest brengen de deelnemende stu denten op en komt uit sponso- MEVROUW J.C.M. VAN DER HULST uit Leiden heeft de tweede prijs gewonnen in een fotowedstrijd, georganiseerd door het Fonds Zomerpostze- gels en het fotovaktijdschrift Fo to Doka. Ze krijgt een 'bijzon dere dag' aangeboden in het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem ter waarde van 1750 gulden. Aan de wedstrijd na men in totaal 749 mensen deel. SUZUKI CARRY m VANAF F 45- PER DAG J St. Aogtenstroot 18 Leiden Donderdag 8 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: RON VAN HAASTREGT EL CID heeft niette kla gen over belangstelling van het bedrijfsleven, want 'studenten zijn een interessante nieuwe markt'. PROBLEMEN met de geldschieter en het zoe ken naar een aannemer hebben de renovatie van de Blauwpoortsburg ver traagd. LEIDEN «JAN WESTERLAKEN De telefoon van het steunpunt studiefinanciering in Leiden staat de laatste dagen roodgloeiend. Verontruste studenten bestoken het steunpunt met vragen over een acceptgiro van 331 gulden die de bv OV-Jaarkaart hun heeft gestuurd, omdat zij hun jaarkaart niet op tijd hebben ingeleverd. In de meeste gevallen zijn de studenten zelf in de fout gegaan. Ze hebben vergeten door te geven dat de studie wordt voortgezet of dat ze in sep tember een nieuwe studie beginnen. Als studenten een nieuwe studie oppakken, moeten ze de Informatiseringsbank in Groningen melden hoelang die studie duurt. Zodra de opge geven studieduur is verlopen, zet de computer van de bank de studiefinanciering automatisch stop en geeft dat door aan de bv OV-Jaarkaart. Maar veel studenten doen langer over hun studie dan de tijd die ze hebben opgegeven. Ruim van tevoren krijgen ze een formulier met de vraag of ze hun studie voortzetten. Sturen ze dit direct te rug, dan is er niets aan de hand. Maar het wordt nogal eens vergeten. Paniek is helemaal niet nodig, zegt een woord voerster van het steunpunt in Leiden. Studenten kunnen alsnog het mutatieformulier aan de In formatiseringsbank sturen waarna de financie ring weer op gang komt. Na enige tijd krijgen ze ook de 331 gulden terug van de bv OV-Jaarkaart. Het Leidse steunpunt schat dat het dagelijks zo'n driehonderd telefoontjes te verwerken krijgt, waarvan er tweehonderd betrekldng hebben op de acceptgiro en de ov-kaart. Drie man geven in de ochtenduren tussen negen en twaalf uur ant woord op de vragen die de verontruste studenten stellen. De woordvoerster vertelt dat het steun punt in Leiden het de hele zomer al druk heeft gehad, vooral door vragen over het aflossen van leningen met rente. De 'terreur' door zijn vijf thuis wonenden kinderen, zou zo he vig zijn dat een 54-jarige Leide- naar zijn schare alleen met zeer krasse middelen op een afstand kan houden. De man stond gis teren voor de Haagse politie rechter, omdat hij twee van zijn kinderen heeft mishandeld met een kapot bierglas. Ze werden naar het ziekenhuis afgevoerd, waar hun wonden met respec tievelijk zeven en elf hechtingen dicht werden genaaid. Dit gebeurde op 10 juni vorig jaar. Vader had 's ochtends ge roepen: „Ha fijn, vanavond voetbal." De weastrijd Brazilie- /Zweden werd gespeeld. Het gezin reageerde niet op de uit roep. .Als ik iets zeg, wordt ik doodgezwegen. Ze doen of ik een beetje lucht ben. Ik hou van sport en opera's. Maar daar mag ik niet naar kijken". 's Avonds bleken de kinderen videofilms te hebben gehuurd. De Leidenaar stapte vervolgens boos naar de televisie in de huiskamer en begon naar de voetbalwedstrijd te kijken. „Er ontstond een broeierig sfeertje. De hele avond zaten ze daar aan die tafel te sissen. Op een goed moment keek ik om en stonden er drie in de vecht - houding tegenover mij. Ik wilde die gasten op een afstand hou den en toen heb ik dat glas ge pakt. Het werd zwart voor mijn ogen." Dochter Karen moest ze ven maal gehecht worden, zoon Jan elf maal. De man denkt dat zijn kinde ren thuis extra agressief zijn omdat ze zich 'buiten' moeilijk kunnen handhaven. Moeder zou de kinderen (nu bijna alle maal meederjarig) nooit aange kund hebben. „Ik heb altijd de zwarte Piet moeten spelen en zij speelde Sinterklaas." Offier van justitie, J. van Ek, sprak van „een straatvechters mentaliteit. Ik maak me ernstig zorgen over de toekomst. In ie der geval koopt U maar een tweede televisie", zei de aankla ger. Hij eiste acht weken gevan genisstraf tegen de man, waar van de helft voorwaardelijk. - De rechter zei er van uit te gaan dat de Leidenaar „geeste lijk in een klemsituatie" zit. Hij veroordeelde de verdachte tot het verrichten van zestig uur onbetaalde arbeid. Als stok ach ter de deur kreeg de man daar naast nog een geheel voorwaar delijke gevangenisstraf van vier weken opgelegd. Na de zitting vertelde de man dat de toestand thuis weinig is veranderd. „Het is bij ons zo nu en dan net Klein Endegeest. Mannen worden daar doods ge maakt en zijn alleen goed om aan het eind van de maand de centjes bij op te halen. Op een goed moment ben ik aan mij zelf gaan twijfelen. Ik stapte naar de dokter, maar die zei: je ziet het heel goed. Dat sterkt me dan weer. Ik ben een beetje filo soof." Na schorsing van een jaar weer in erehaag koningin LEIDEN» JAN WESTERLAKEN Pro Patria„ de studentenweer baarheid uit Leiden, mag, na schorsing van één jaar, op Prinsjesdag weer een erehaag vormen voor koningin Beatrix. De studenten hebben zelfs een beroepsmilitair ingehuurd die hun heroptreden op het Bin nenhof tot in de puntjes moet voorbereiden. De uitsluiting op de derde dinsdag in september in 1990 was niet voor niets. Het 21 man sterke korps van Pro Patria ver scheen het jaar ervoor in Den Haag zonder geweren. Een mis verstand, zeiden ze. De weer baarheid dacht dat zij de wa pens in Den Haag zou krijgen. Maar in werkelijkheid had Pro Patria ze al eerder opgehaald bij de Leidse pólitie waar ze lagen opgeslagen. Woordvoerder Graveland wist zich vorig jaar nog te herinneren dat de stu denten de auto pal voor de deur van het politiebureau parkeer den en met de geweren over straat wilden gaan. Dat ging de politie te ver-. Het wagentje werd naar de binnenplaats ge dirigeerd waar de wapens ver volgens werden ingeladen. Later werden ze teruggebracht. Nog altijd waart er een waas van geheimzinnigheid rond die geweren. Pro Patria-praeses Ed van Lent herhaalt wat vorig jaar ook al werd gezegd. Hij spreekt van een 'communicatiestoor nis'. Het korps, zoals gezegd, dacht de geweren in Den Haag te krijgen en in de Haagse ka zerne dacht men dat de studen ten de wapens uit Leiden zou den meebrengen. De vergeten geweren waren overigens niet het enige inci dent waardoor Pro Patria voor Pro Patria in actie tijdens een 3 okti één Prinsjesdag voor -de televi sie moest volgen. De Provinci aal Militair Commandant, die verantwoordelijk is voor het eerbetoon aan de oningin, schreef in zijn brief aan PP dat het 'aangeheven scabreuze ge zang slechts met moeite door '60. één van zijn regelingsofficieren kon worden onderbroken en worden gestopt'. Bovendien hadden leden van het korps naar de vorstin gezwaaid. En dat kon niet. Om dezelfde reden werden de Delftse studenten voor een jaar uitgesloten. Ed van Lent zegt dat Pro Pa tria inmiddels de officiële uitno diging in huis heeft om aan Prinsjesdag mee te doen. „We staan er nu weer", reageert hij, „met geweer. Die wapens krij gen we ongeveer een maand van tevoren toegestuurd. Wij foto cmrk ketting beginnen een week of drie vóór de 'derde dinsdag' met oefenen. Reken maar dat we ons best zullen doen. Daarom willen we ook worden gedrild door een beroepsmilitair. Om toch maar zo goed mogelijk voor de dag te Truusje van Tilburg, Sander Meijer (boven), Lidwien Reyn en René van Klaveren (beneden) zitten in de El Cid- commissie die volgende week vanaf basisschool 'de Twee Sleutels' aan het Ballonpad de scepter zwaait over de introductie van nieuwe studenten. foto loek zuyderduin ring in geld of in natura. „Zoals de spijkerbroeken die de com missie draagt," lacht Truusje van Tilburg. Sinds vorig jaar is er iets ver anderd in de samenstelling van de mentorgroepjes. Eerstejaars kunnen er voor kiezen om lou ter met mensen van dezelfde studierichting in een groepje te worden ingedeeld. „Dit jaar wil de ongeveer de helft van de eer stejaars dat." zegt Van Tilburg. „Nee, we hebben de groepjes niet met de computer maar met de hand samengesteld. Dat was een heel karwei. Dan hielden we behalve met de gekozen stu dierichting ook rekening met de verdeling tussen jongen en meisjes. Zestig procent van de studenten is vrouw. Als je vege tariër of moslim was kon je dat ook opgeven, in verband met voorkeur voor het eten dat vol gende week op zo veel plaatsen wordt geserveerd." Opgevulde terracotta-pot Keuze uit verschillende J potten met diverse planten Compleet, voor I hét groene warenhuis voorschoten Leidseweg 518. tel 071 763748

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11