Rtv show TROS zendt documentaire over proces Demjanjuk uit 'Een vrouw zit niet te wachten op sleur' 'Zelfs het show-element is medisch verantwoord' Woensaag 7 augustus 1991 Ik ben wel in vooreen stunt. Maar ik neem ech ter geen onnodige risi co's. Zodra het echt link wordt, haak ik af. (Harm Kuipers) zaak in Israël na Eichmann, be gon in februari 1987 en duurde tot 25 april 1988. Vijf van de den joodse getuigen waren toen nog in leven. Zij vertelden in de rechtszaal, hevig geëmotio neerd, over de gruwelen van Ivan de Verschrikkelijke. Betrouwbaarheid Eén van hen noemde hem „een beest op twee benen." Ze zeg gen Demjanjuk onmiddellijk te hebben herkend. Er is, wal hun betreft, geen twijfel of aarzeling mogelijk. De verdediging voer de echter aan dat de getuigen oud zijn en het verblijf in Tre- blinka heel lang geleden. Een belangrijke rol in de dicussie over de betrouwbaarheid van getuigen speelde de Nederland se hoogleraar Wagenaar. Hij komt echter in deze Amerikaan se documentaire niet aan bod. Om hun film te kunnen ma ken bekeken documentaire-ma ker Herbert Krosney en zijn me dewerkers honderden uren beeldmateriaal van het proces en minstens zoveel historische documenten, foto's en verkla ringen van ooggetuigen. Krosney: „Het moeilijkste vond ik het om zijn familieleden gade te slaan. Ze waren overtuigd van zijn onschuld en steumden hem van het begin tot het eind, terwijl de gedachte dat hun man en vader Ivan de Ver schrikkelijke zou kunnen zijn, absoluut verlammend moet hebben gewerkt. Zelf ben ik er zeker van dat Demjanjuk inder daad schuldig is, maar je vraagt je wel af hoe hij juist ten op zichte van zijn familie daar al die jaren mee heeft kunnen le- Uitzending, vanavond, Ne derland 2,21.30 uur. Deze maand behan delt het Israëlische Hooggerechtshof het hoger beroep dat de we gens oorlogsmisdaden ter dood veroordeelde John Dem janjuk heeft aangetekend. Om het geheugen over deze ge ruchtmakende zaak nog eens op te frissen zendt de TROS vanavond een vijftig minuten durende, Amerikaanse docu mentaire uit over de achter gronden van deze zaak en over het proces zelf. John Ivan Demjanjuk, Oekraï ner van geboorte, werd na een proces van veertien maanden in Jeruzalem definitief geïdentifi ceerd als Ivan de Verschrikkelij ke. Deze kampbeul heeft in de jaren '42 en '43 een belangrijk aandeel gehad in de vernieti ging van bijna een miljoen jo den in Treblinka, het meest effi ciënte concentratiekamp waar over de nazi's-beschikten. Tien overlevenden van dit vernieti gingskamp hebben verklaard dat John Demjanjuk en Ivan de Verschrikkelijke een en dezelfde persoon zijn. Demjanjuk zelf heeft steeds volgehouden dat hij onschuldig is en dat hij het slachtoffer is van een persoons verwisseling. Hij zegt nooit in Treblinka te zijn geweest en in de bewuste periode krijgsgevan gene geweest te zijn van de na zi-Duitsers. Demjanjuk werd uit de Vere nigde Staten, waar hij zich in 1952 gevestigd had, uitgewezen om in Jeruzalem terecht te kun nen staan wegens moord op 874.000 joodse mannen, vrou wen en kinderen in Treblinka. Het proces, de tweede grote Hetty Heyting komt met nieuw theaterprogramma ZOGEZEGD „Ik weet zelf vaak ook niet pre cies hoe ik me tegenover vreem den moet gedragen. Ik wil niet hoogmoedig en verwaand doen. maar evenmin overdreven joviaal. Zoals Henme Huisman, dèt lijkt me erg. Vreselijk! Altijd maar die klap op je schouder." (Liz Snoij- ink in Nieuwe Revu) „Als het moet kan ik er heel vrouwelijk uitzien met een jurkie, een ringetje en weet ik veel wat. Maar op een of andere manier blijf ik toch altijd dat jongens achtige houden. Een tijdje gele den sprak ik Ramses Shaffy en hij zei tegen mij: Je ziet eruit als een vrouw, maar je praat als een vent. Dat vond ik wel een mooie typering." (Anita Witzier, presen tatrice bij Veronica's Summertime) STRIPS BOLLEBOOM BOES Harm Kuipers, een van de presentatoren van Over Mijn Lijf Als het plan van de schrijfster-cabare-- tière Hetty Heyting ook maar voor de helft lukt, komt er in het nieuwe seizoen een cabaretprogramma naar de theaters dat rond, af, over tuigend, zinvol, komisch, ge voelig en spannend is. En dat, terwijl het concept berust op 'Een groot misverstand.' Dat is dan ook de titel van het pro gramma. Daartoe roept Hetty Heyting twee jonge heren aan, Michel Sorbach en Martin van den Ham. Men gelieve hen, aldus het klemmende verzoek van mevrouw Heyting, niet te be schouwen als gasten. Ze doen het met hun drieën. Dat moet toereikend zijn. Heyting verklaart het motief van de voorstelling. „Een vrouw moet ergens naar toe. Van A naar B. Onderweg wordt ze overvallen door een beeldscho ne jongeman met een lelijk ka rakter. Maar er daagt redding op. Een volslagen chaotische jongeman schiet te hulp. Hoe wel, hij zaait nog meer verwar ring. Op dat moment is het re sultaat dat er dus drie levens in de knoop raken. De vrouw heeft haar doel bereikt. Maar er rijzen vragen. Ze weet dat haar in B. sleur en voorspelbare geborgen heid wacht.. Zit ze daar op te wachten? Ze grijpt het misver stand met beide handen aan om steeds meer zijwegen in te Raakpunten Heyting ziet het idee volledig zitten. Via terugblikken in het verleden wil ze op het toneel het leven van die vrouw voorbij laten ruisen en de raakpunten markeren tussen haar proble men en het bestaan van die bei de jongens. „Het is een raamvertelling, een doorgecomponeerd verhaal met uitstapjes waarin ik wil aangeven wat de uitdaging kan zijn om te kiezen voor verande ring van huis, voor nieuwe pa den, enzovoort." I let gaat Heyting om de wer king van herkenbaarheid in combinatie van komische en dramatische verwikkelingen. Ongetwijfeld kruipt ze tijdens hun voorstelling in de huid van diverse figuren, want dat is wat ze goed kan. Michel en Martin. Voor hun eerste muziekproduktie 'Boys and Girls' kregen ze een van de Gouden Harten op het jaarlijkse feestje van de stad Rotterdam. Sorbach speelde in 'Steil Ach terover,' 'Max Havelaar' en 'Bloemen voor...' en hij had een rol bij het Zuidelijk Toneel. Van den Ham werkt sinds vorig jaar binnen de formule van Thedo Keizer als zanger-conférencier in het theaterrestaurant Gold- mund in Den Haag. Verder ac teerde hij in enkele toneelstuk ken. De première van Hetty Hey ting, Sorbach en Van den Ham in 'Een groot misverstand' is op 24 november. BBC-serie over eeuwenoude reisroutes HILVERSUM OPP Eeuwenlang hebben mensen hun weg gezocht door verlaten bergketens, zinderende woestij nen en woeste waterwegen. Weliswaar aangepast aan de ei sen van deze tijd, bestaan veel van deze reisroutes nog steeds. De KRO-televisie zendt vanaf vanavond de achtdelige BBC- serie 'Great Journeys' uit, waar in bekende Britse schrijvers en journalisten deze belangrijke wegen verkennen. In de eerste aflevering (van avond, Nederland 1, 19.25 uur) toert schrijver Hugo Williams over de Pan American Highway, die van noord tot zuid over het gehele Amerikaanse continent loopt. De tocht begint aan de grens tussen Mexico en Texas en gaat via Zuid-Mexico verder naar Guatemala, waar Williams het paasfeest viert. Hij reist door naar El Salvador en Nica ragua en proeft al iets van het naderende carnaval in Panama. In de jungle van Darien, waar de snelweg eindigt en overgaat in een karrespoor, beëindigt Williams de tocht. In de komende afleveringen van de serie draait het om de zoutroute door de Sahara, de Ho Chi Minh-route in Vietnam, een zeiltocht over de Stille Zuid zee, de zijderoute in China, een reis door Rusland, de Birma- route en een zeventiende- eeuwse zilverroute over de An des. „Het steunen van die tennisters prikkelt uw fantasie ook niet?" „Je kunt alleen hopen dat je in het hotel niet uitgerekend de ka mer hebt naast de bruiloftsuite van juffrouw Seles." (Peter Us tinov in Humo) ,,lk doe nu dingen waar ik in mijn leven nooit eerder aan toekwam. Zo ben ik bij voorbeeld aan het timmeren geslagen: een onder stel voor het bed waarop we heer lijk de liefde bedrijven." (Simon Vinkenoog in Humo) „Ik kan me bepaalde vrijheden permitteren, omdat ik nu een maal de dochter van Nat King Cole ben, maar om diezelfde re den kan ik me andere vrijheden weer niet veroorloven. In de tijd van mijn drugsverslaving heb ik mijn afkomst beslist als een na deel ervaren. Ik had het gevoel dat de hele wereld me door een microscoop bekeek." (Natalie Co- Ie in TV-Magazine) Huub Stapel. foto lex van ros sen „Ik denk dat ik me zo op m'n ge mak voel bij vrouwen omdat ik hoofdzakelijk door een vrouw ben opgevoed. We speelden thuis al tijd met poppen en moeder leer de ons breien en meer van dit soort stoere bezigheden. Ik rij motor en draag leren jacks, mis schien lijkt dat macho, maar in feite doe ik alsof." (Huub Stapel in KRO's MA/ Magazine) HEINZ l^la n la1' v t-A uA n Harm Kuipers, de symphatieke ex- schaatskampioen, is een van de drie presentato ren van de BRT-, TROS- en Ve- ronica-produktie Over Mijn Lijf. Het is een medisch show programma waarvan de rech ten in Groot-Brittannië liggen. De Nederlandse en Belgische omroepen hebben het idee en de gigantische decorstukken van de Britten gekocht en la ten de zestiendelige serie pre senteren door Harm Kuipers (arts), Vivianne Wallage (fysio therapeute, en co-assistentie in het VU-ziekenhuis in Am sterdam) en de Belgische tv- presentatrice Kris Smet. Harm en Vivianne debuteren als pre sentatoren. Over Mijn Lijf is in de zomer maanden in de tv-studio in Baarn opgenomen. De hitte in de studio heeft de producent er toe doen besluiten om alleen in de middaguren met publiek er bij te werken. Voor Harm, Vi vianne en Kris een hele opluch ting, want met al het publiek op de tribunes liep de temperatuur tot ver boven tropisch op. De korte vraaggesprekken met me dici, patiënten en het show-blok is nu in de ochtend op band ge zet. Harm en Vivianne genieten van hun nieuwe werk. De ca mera's zijn hun vrienden ge worden. Het tweetal werkt ook, en dat is ongebruikelijk, zonder tekstborden het hele program ma af. Harm: „We nemen 's avonds in ons hotel alle teksten door, veranderen zelf wat, als we de vertaalde Engelse zinnen, toch te moeilijk voor de kijker vinden. Dat we vervolgens zon der auto-cue werken, komt vast omdat de materie die behan deld wordt voor Vivianne en mij heel vertrouwd is. We weten waar we het over hebben." Show-element Behalve het presenteren van de puur medische onderwerpen, nemen Harm, Vivianne en Kris ook actief deel aan het show element in het programma. In elke thema-uitzending wordt op een amusante wijze het thema uitgebeeld of bezongen door ar tiesten. In de uitzending over het zenuwstelsel bijvoorbeeld komt een messenwerper uit Duitsland om de zenuwen van Harm en Vivianne te testen. Zonder aarzelen laat het pre sentatie-duo de messen tussen hun vingers werpen. Vivianne is ook spontaan op een olifant ge klommen, toen die moest op draven in een uitzending. Het trio aarzelt ook niet om kleine medische testen op elkaar uit te proberen. Harm Kuipers: „Ik ben wel in voor een stunt. Ik neem echter geen onnodige risico's. Die messenwerp-stunt ziet er op het scherm gevaarlijker uit dan het in werkelijkheid was. De mes sen zijn aan de zijkanten heel bot en kunnen je vingers dus niet doorklieven. Zodra een Hetty Heyting: „Ik popel om er in Het geijkte liedje en het sketchje uit het klassieke caba ret wijst ze absoluut af. „Het gaat om het totaal van diverse verhalen die met elkaar verwe ven zijn. Je mag het een beetje musical drama noemen." Gedonder Het uitgangspunt is dat Heyting op het toneel een hele avond solt en dolt met Sorbach en Van den Ham onder het motto 'één vrouw en twee jonge mannen, dat geeft onvermijdelijk gedon der.' Die vrouw is niet alleen onderwerp, maar soms lijdend voorwerp. Ze wordt geatta queerd door de waanzinnigste flash backs. De jongens worden verondersteld daarmee geen raad te weten. Dat leidt tot spel, typeringen, mime, ontroerende en hilarische situaties. Boven dien wordt er veel en fraai ge zongen. Althans, dat is de be doeling. Hetty Heyting schrijft het volledige programma: tekst èn muziek. Het impresariaat Frans van Bronkhorst/René Stokvis brengt de voorstelling dit. Hetty Hey ting constateert na een verkwik kende Griekse vakantie dat ze ei- veel zin in heeft. Bovendien weet ze zich ge steund door aardige reacties tij dens optredens in Jakarta, Am stelveen en Winschoten, om t theater weer tegenaan te gaan!" foto archief een paar buitenplaatsen te noe men. Aldaar werden enkele proefballonnetjes opgelaten. Knots Heyting werd en wordt nog steeds samen met Jan-Simon Minkema in één adem ge noemd naar aanleiding van de 'Familie Knots,' een tv-pro- gramma dat door de NCRV on barmhartig van de buis is ge rukt. Veelzijdig als ze is, heeft ze daarna voor zeer uiteenlopende radio- en tv-series teksten ge schreven en gespeeld. Zo zat ze voor uitzendingen van het Humanistisch Verbond in de satire 'Steil Achterover' en in 'Zeg 'ns Aaa.' Maar live thea ter is er de laatste jaren bij inge schoten door het werk voor de omroepen. Vandaan „Ik popel om er in het theater weer tegenaan te gaan!" Met de veelgehoorde, leuk ge achte betiteling 'workaholic' heeft ze onmiskenbaar moeite. Ze doet wat ze doen moet, neemt elke opdracht serieus en kan slecht 'nee' zeggen. Van daar. Haar kompanen Michel Sor bach en Martin van den Ham leerden elkaar kennen op de Akademie voor Kleinkunst. Meteen na de school traden ze tussen '87 en '90 op als het duo stunt echt link wordt, haak ik af. Ik moet toch aan mijn beroep denken. Ik geniet van dit uit stapje in de tv-wereld. Ik leer er veel van. Het is voor mij ook leuk om eens een kijkje te ne men in die wereld. We ontvan gen echt heel boeiende gasten zoals bijvoorbeeld Wilma Driessen, die door middel van hoge tonen een glas kapot laat springen, Koos Alberts zingt een lied bij ons, en we testen de hartslag van een bekende Ne derlander die bang is voor spin nen als we een tarantula bij haar in de buurt laten lopen. Het show-element in de uitzen dingen is echt verantwoord." Indrukwekkend Harm en Vivianne zijn erg en thousiast over de opzet van de programma's die de kijker mee inzicht moeten geven in hun ei gen lijf en hun functioneren. „De decorstukken, die bijna al lemaal uit Engeland komen, zijn zo mooi, zo indrukwekkend ge maakt. Je kunt als arts nooit met woorden tegen deze visua lisering op. Juist door die decor stukken krijgen de kijkers een heel goed beeld van al hun or ganen. Ook praten we met 'bij zondere' medische patiënten over hun aandoeningen, over herstel, over medicijnen en over eventuele erfelijke kwesties. We hebben erg veel medewerking gehad van de Landelijke Specia listen Vereniging. Specialisten uit het hele land hebben zich ingezet om patiënten te bena deren die naar de studio wilden Arts en ex-schaatskampioen Harm mooi, zo indrukwekkend gemaakt. Kuipers: „De decorstukken, die bijna allemaal uit Engeland komen, zijn zo Je kunt als arts nooit met woorden tegen deze visualisering op." foto komen. Ze hebben ervoor ge zorgd dat we de meest geavan ceerde apparatuur in de studio kregen om te tonen wat er alle maal mogelijk is. Er zijn zelfs kleine operaties en behandelin gen in de studio uitgevoerd. Zo is iemand aan nierstenen 'live' in de studio behandeld door middel van laserstralen. Een tandarts heeft een afgebroken voortand in de studio gerepa reerd. Dat zijn spectaculaire beelden." Screentest Vivianne Wallage lijkt geknipt te zijn voor presentatiewerk op te levisie. Toch had zij zichzelf niet aangemeld voor de screentest. ,Ik werd gebeld door de produ cent die mij vroeg of ik iets voor deze job voelde. Later bleek dat het team met wie ik de de VU werk mij had aangemeld. Ik vond het wel spannend om te proberen en heb toen een ca meratest gedaan. Toen ik hoor de dat de keuze op mij was ge vallen, had ik wel even een pa- niekgevoel. Ik moest veel rege len in verband met mijn studie. Mijn co-assistentschap moest worden verplaatst, mijn exa mendatum verschoven en noem maar op. Dat is allemaal goed geregeld. Nu geniet ik met volle teugen van deze ervaring. Toch ben ik blij dat ik geen ech te keuze hoef te maken tussen mijn studie en dit werk. Het valt goed te combineren en vult el kaar ook best wel aan. Je hebt als arts toch ook een voorlich tende taak. Ik denk dat als ik straks weer als arts aan het werk ga, veel meer op mijn taalge bruik zal letten. Ik weet nu hoe belangrijk het is om medische termen te vermijden en hoe makkelijk het eigenlijk is om in simpel en helder Nederlands te zeggen wat je bedoeld. Ik denk dat een groot aantal artsen veel van tv-werk kan leren." Vanaf maandag 30 septem ber wekelijks op Nederland 2, Over Mijn Lijf, 19.00 uur. John Demjanjuk tijdens het proces. foto ap

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8