Buitenland Moskou: Westen mag niet militair ingrijpen Ghanezen eisen spoed bij democratisering Albanezen verstopt in dubbele plafonds treinen Partij Rusland zet leider Polozkov opzij Servië tevreden in zelfgekozen isolement Amnesty: Indonesië martelt op Oost-Timor Pol Pot blijkt nog steeds sterke man Rode Khmer Woensdag 7 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS Vormgeving: ANDRIES DETMAR DE SAHARAANSE bevrijdingsorgani satie Polisario beschuldigt Marokko van een tweede luchtaanval op de oase Tifariti in de Westelijke Sahara Zondag werd de oase reeds gebom bardeerd. Marokko zou het gebied willen 'zuiveren' van verzetsstrijders NIEUWSLIJN Kritiek op aartsbisschop Buenos Aires De aartsbisschop van Buenos Aires, kardinaal Quarracino, is ge hekeld over zijn opmerking dat „het vrijgeven van voorbehoed middelen homoseksualiteit bevordert". Quarracino zei dit'in re actie op de anti-aids-campagne van de Argentijnse regering. Coinsida, een van de belangrijkste organisaties op het gebied van de aids-preventie, zegt dat Quarracino alleen maar de voor oordelen tegen homoseksuelen aanwakkert. „Wij weten allen dat aids de heteroseksuele bevolking dreigt te vernietigen. Er zijn geen risico-groepen, er zijn alleen riskante gedragingen", schreef de stichting. BCCI kreeg in 1978 boete Pakistan Uit een geheim rapport blijkt dat de centrale bank van Pakistan de frauduleuze Bank of Credit and Commerce International (BCCI) in 1988 een boete heeft opgelegd en meermaals heeft ge waarschuwd. Dat heeft de Britse krant The Guardian woensdag gemeld. De nationale bank gaf de BCCI in 1988 een boete we gens het betalen van te hoge rente aan cliënten, aldus het rap port. De BCCI kreeg ook een waarschuwing omdat op eigen houtje werd gehandeld in bepaalde effecten waarop de staats bank een verbod had gelegd. Een paar maanden werk zit er in dit borduurwerk met de beeltenis van de vormalige Sovjet-leider Jozef Stalin. Het handwerk is op de markt van Moskou te koop voor 2000 roebel. foto epa alain-pierre hovasse Bulgarije legt prijzen aan banden Bulgarije heeft adviesprijzen ingesteld voor bepaalde voedings middelen. De maatregel, die werd aangenomen om de inflatie tegen te gaan, werd van kracht nadat bakkerijen en slagerijen vorige week de prijzen met 50 procent verhoogden. In het de creet worden nieuwe maximumprijzen voor 22 levensmiddelen vastgesteld, waaronder brood, melk, vlees, gevogelte, boter, kaas, suiker en spijsolie. De export van graan en mais werd ver boden tot de volgende oogst. De prijsverhogingen leidden vorige week tot hevige protesten van de bevolking. Joodse graven Warschau beschadigd De Poolse president Lech Walesa heeft gisteren de grafschennis betreurd die heeft plaats gehad op de Joodse Begraafplaats in Warschau. Vandalen hebben vorige week vrijdag op de begraaf plaats grafstenen omver gegooid en er graffiti aangebracht. Daarbij is onder meer een monument beschadigd dat was ge wijd aan joodse soldaten die om het leven kwamen bij de verde diging van Polen tegen de nazi's in 1939. Ghanese oppositieleiders heb ben de democratiseringsplan nen van de regering als onvol doende van de hand gewezen en een nieuwe pressiegroep in het leven geroepen, het Coördi nerende Comité van Democra tische Krachten. In de groep zijn elf organisa ties verenjgd. Oppositieleiders zeiden gisteren dat het comité op een vreedzame manier naar democratisering wil streven in Ghana. De krachtenbundeling werd bekendgemaakt door Al- bert Adu-Boahene, een gepen sioneerd universiteitslector, tij dens een persconferentie die werd bijgewoond door westerse diplomaten. Amnesty International beschul digt Indonesië in een vanmor gen uitgegeven rapport van toe nemende vervolging van de po litieke oppositie op het van Por tugal in 1975 geannexeerde Oost-Timor. Het rapport, dat is uitgebracht aan de dekolonisa tie-commissie van de Verenigde Naties, spreekt over toenemen de arrestaties, marteling en mensonterende behandeling van politieke tegenstanders van de Indonesische regering. Amnesty is blij met de recente beloften van de Indonesische regering over wat meer eerbied voor de mensenrechten, maar ziet op Oost-Timor het tegen overgestelde: een toenemende vervolging. Bovendien „schijnt EG-top over Joegoslavië levert weinig op De Sovjetunie heeft het Westen gisteren gewaarschuwd niet militair betrokken te raken bij de crisis in Joegosla vië. Een militaire ingreep zal tot een oorlog in heel Euro pa leiden, aldus Moskou. Ambassadeurs van de negen landen van de Westeuropese Unie (WEU) bekijken van daag of de vorming van een vredesmacht mogelijk en wenselijk is. De mogelijkheden zijn echter beperkt. De WEU is gericht op zelfverdediging van de betrokken lan den en de organisatie heeft geen enkele ervaring met het sturen van een vredesmacht. DEN HAAG GPD-Thc Independent De EG-ministers van buiten landse zaken zien af van ver gaande maatregelen om de cri sis in Joegoslavië te bezweren, zo bleek gisteren na afloop van hun spoedzitting in Den Haag. Uit de slotverklaring van de EG- ministers blijkt dat de EG alleen nog een rol wil spelen als Joego slavië er om vraagt. De zitting werd afgesloten met een noodkreet aan het adres van het Joegoslavische presidium om een vredesconfe rentie te houden. De EG is be reid de organisatie van zo'n conferentie op zich te nemen, als de Joegoslaven er zelf niet toe in staat zijn. De EG stelt wel twee nadrukkelijke voorwaar den voor zo'n conferentie: de binnen- en buitengrenzen van Joegoslavië mogen niet eenzij dig en door middel van geweld worden gewijzigd en de rechten van de minderheden in alle re publieken moeten worden ge waarborgd. De EG wil vooralsnog niet overgaan tot extra economische strafmaatregelen tegen repu blieken (lees: Servië) die vrede in Joegoslavië in de weg staan. Maar de sancties zijn nog niet helemaal van de baan. De Eu ropese Commissie zal onder zoeken of die zinvol kunnen zijn. De EG zal de Veiligheids raad van de Verenigde Naties op de hoogte houden van de ontwikkelingen in Joegoslavië. De Duitse minister Genscher zinspeelde op een extra minis ters-bijeenkomst van de 35 CV- SE-landen. Morgen vergaderen hoge ambtenaren van de CVSE (Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa) in Praag. Duitsland is momenteel voorzitter van de CVSE. Minister Van den Broek (links, zittend) krijgt een bemoedigend schou derklopje van zijn Duitse collega Genscher, terwijl de Italiaan De Mi- chelis gemoefdelijk toekijkt. De ministers waren in Den Haag voor EG- spoedberaad over Joegoslavië. foto anpkoen suyi Zware bewaking voor grenswacht Leden van de Litouwse militie bewaken de enige overlevende van de aanslag op een grens post vorige week woensdag, dag en nacht. De regering hoopt dat de 29-jarige Tomas Shiamas de aanslag, waarbij zeven grens wachten om het leven kwamen, overleeft. Hij is.de enige die de daders zou kunnen aanwijzen. De toestand van Shiamas. die in het hoofd werd geschoten, is nog kritiek. Shiamas is zondag geopereerd door een speciaal daarvoor vanaf een Amerikaan se legerbasis in Duitsland over gevlogen chirurg. Moskou gaf speciale toestemming vt»«r de vlucht. De regering van de sov jetunie heeft ontkend bij de aanslag op de grenspost betrok ken te zijn. Alleen Shiamas kan dat bevestigen of ontkennen, reden voor de speciale bewa king in en rond het ziekenhuis in Kaunas. Litouwen gelooft dat de zwarte baretten, de bijzon dere troepen van het Sovjet-mi nisterie van binnenlandse za ken, bij de aanslag is betrokken. De aanslag is opgeeïst door een nationalistische Russische groe pering. Ze i 20 i Per toeval zijn de Belgische autoriteiten een truc op het spoor gekomen die Albanezen illegaal van Italië naar België helpt vluchten. Daartoe dienen valse plafonds in interna tionale treinen tussen Rome en Brussel. De spoorwegpolitie in Namen heeft giste ren gezegd dat kort geleden ettelijke jeugdi ge Albanezen zijn aangehouden die per trein maar zonder papieren België zijn bin nengekomen. In de meeste gevallen ging het om jongemannen van nog geen 20, die in zeer benarde omstandigheden hun vlucht pleegden. verstopt in een ruimte van 60 cm hoog en twee meter lang. De po litie kwam de schuilplaats van de vluchte lingen op het spoor toen de trein eind juli een onverwachte stop moest maken in Na men. Normaal stopt hij maar enkele minu ten in de Waalse stad, maar nu duurde het veel langer. Tot verbazing van de conduc teurs maakten drie Albanezen zich uit de voeten nadat zij de truc hadden ontdekt. Hierop onderzocht het treinpersoneel alle wagons, waarna in Namen zes en in Brussel tien vluchtelingen verhoord konden wor gden. In hakkelend Italiaans of met behulp van een tolk vroegen de vluchtelingen politiek asiel zodra zij ontdekt waren. In het alge meen reizen er drie Albanezen in een trein. De politie denkt dat ze helpers hebben in Milaan, waar ze instappen. Die sluiten de valse plafonds af zodra de 'zwartrijders' zich geïstalleerd hebben. De politie denkt dat deze ruimtes ook vaak gebruikt worden voor het smokkelen van verdovende middelen. De Namense krant Vers L'Avenir, die de zaak aan het licht bracht, meent dat „er een echt spoor van clandestiene immigratie is ontdekt". MOSKOU HANS CELEUNSE De Libanezen die de Amerikaanse gijzelaars Terry An derson en Thomas Sutherland vast houden hebben gisteren gezegd binnen 48 uur een gezant n*ar de Ver enigde Naties te zullen sturen met een „uiterst be langrijke bood schap". De aan kondiging viel sa- mete ibe- Adu-Boahene noemde het democratiseringsproject van de regering een lege huls, alleen bedoeld om het regime van de Voorlopige Nationale Defensie raad van luitenant Jerry Raw- lings te „legitimeren en besten digen". De Ghanese oppositie wil een nationale conferentie zoals in andere Afrikaanse landen, met afgevaardigden van het leger, de oppositie en onafhankelijke pu blieke organisaties. In Benin, Gabon en Congo hebben zulkë conferenties tot democratie ge leid, terwijl overleg gaande is in Zambia, Niger, Togo en Mali. In Zaire begint morgen zo'n confe rentie, die lang is tegengehou den door president Mobutu. richt in de En gelstalige Iraanse krant Tehran Ti mes, waarin werd gesuggereerd dat nog voor het eind van de week een Amerikaanse en een Britse gijzelaar in Bayrut zouden vrijkomen. Om de herinnering aan de gijzelaars levend te houden is aan de deur van het Witte Huis in Washing ton een gele strik yellow ribbon bevestigd. foto afp annausa De Communistische Partij van de Sovjet-republiek Rusland heeft zich ontdaan van zijn con servatieve leider, Ivan Polozkov. Als zijn opvolger werd benoemd Valentin Koeptsov, een partij functionaris van de landelijke communistische partij (CPSU), die onder Gorbatsjov de sprong naar de politieke top wist te maken. Het Centraal Comité van de Russische partij, dat in zijn ple naire zitting gisteren tot de wis seling aan de top besloot, zette zoals te verwachten viel de 'de mocratische communisten' bui ten de partij. Onder leiding van Alexander Roetskoi. vice-presi dent van de republiek, richtte deze fractie eind vorige week een nieuwe partij op. In de berichtgeving van het persbureau Tass over de beslo ten bijeenkomst van de Russi sche partijtop werd geen reden gegeven voor het ontslag van Polozkov. Maar uit opmerkin gen van comitéleden tegenover het onafhankelijke persagent schap Interfax blijkt dat Polozk ov tot zondebok is gemaakt voor de mislukte partijcampag ne tegen de Russische president Jeltsin. De Moskouse partijlei der Prokofiev zei dat Polozkov „schade heeft toegebracht aan de partij". Volgens partijchef Sjabanov uil Voronezj in ('en traal-Rusland heeft Polozkov 'talrijke blunders' begaan. De 56-jarige partijleider was onder de hervormers berucht om zijn verzet tegen privatise ring van grond en bedrijven. Ook verzette hij zich tegen een m^erpartijenstelsel. Polozkov verloor het in de verkiezingen voor parlementsvoorzitter van Jeltsin en voerde vervolgens te vergeefs campagne tegen het uitbouwen van dit voorzitter schap tot het presidentschap van de grootste Sovjet-repu bliek. Gisteren opende Polozkov de vergadering van het CC met een felle aanval op Roetskoi's 'de mocratische communisten'. Het CC was het in meerderheid met zijn kritiek eens, maar het be sloot de verantwoordelijkheid voor de politieke teloorgang van de partij (het massale ledenver lies in Rusland) bij Polozkov zelf te leggen. ACHTERGROND CORRESPONDENT OOST-EUROPA RUNA HELLINCA Arafat verwerpt eisen Baker ten het overleg moeten worden gehouden, aldus een bericht van het Palestijnse persbureau WAFA. „De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker heeft verklaard dat hij garanties zou geven aan alle partijen die aan deze vredesconferentie deelnemen, maar hij heeft daar bij geen moment gedoeld op het Palestijnse hoofdkwartier, dat een essentiële partner in het vredesproces is", aldus Arafat. Yasser Arafat heeft gisteren de voorwaarden verworpen die de Verenigde Staten en Israël aan een Palestijnse deelname aan de voorgenomen vredesconfe rentie voor het Midden-Oosten hebben gesteld. Arafat is in principe akkoord met het voor nemen om een conferentie te houden, maar verwerpt de eisen van Israël dat de PLO en Pales- tijnen uit Oost-Jeruzalem bui- het tot zwijgen brengen van echte of vermeende politieke te genstanders deel uit te maken van een systematische strate gie", schrijft Amnesty, evenals „het onder dwang en met inti midatie verkrijgen van informa tie". De VN beschouwt Portugal nog steeds als de bestuurlijke macht in Oost-Timor. De Veiligheids raad heeft Indonesië opgeroe pen zich uit het gebied terug te trekken en het zelfbeschikkings recht van de bevolking van Oost-Timor te respecteren. Indonesië en Portugal zullen maandag in New York hun overleg over een bezoek van een Portugese parlementaire delegatie aan Oost-Timor her- Bujosevic maakte zijn analyse aan de voor avond van de mislukte vredesmissie van de Europese trojka onder leiding van de Ne derlandse minister Van den Broek. Nog geen halve dag later bleek hoe raak zijn woorden zijn, toen Servië alle diplomatieke regels negeerde en de EG-trojka liet bar sten. Servische politici bevestigen daama dit zelf verkozen isolement: we hebben geen bui tenlandse inmenging nodig, we kunnen het zelf opknappen en de EG-bemoeienis is niets anders dan een poging van Duitsland en Oostenrijk om alsnog het Derde Rijk te verwezenlijken. Serviërs zijn in de dagelijkse omgang zeer aardige mensen, behulpzaam en gastvrij. Maar ze kennen een eigenaardig spreek woord: „Ik heb liever dat de koe van mijn buren sterft dan dat mijn eigen koe kalft". Het slaat treffend op de verbetenheid waar mee de Servische regering iedere oplossing van de huidige crisis blokkeert. De vraag of een vrij Krajina en een vrij Sla- vonië (Servische gebieden in Kroatië) al dat bloedvergieten wel waard zijn. is voor de meeste Serviërs nauwelijks aan de orde. „Wij leren onze kinderen van jongs af aan dat de vrijheid het belangrijkste is. Sterven telt niet, alleen vechten", aldus een van de opstandelingen in het oosten van Kroatië. Serviërs hebben, net als de ovérige volkeren „De Servische socialisten, de huidige re gering, denken de rest van de wereld niet nodig te hebben. Integendeel, ze zijn bang dat bemoeienis van het buiten land hun positie in gevaar brengt." Een neiging tot zelfgekozen isolement is vol gens de politieke journalist Dragan Bu- josevic een zeer belangrijk kenmerk van de Servische politiek. van Joegoslavië, een zeer sterk historisch bewustzijn. „Onze politici kijken naar het verleden, niet naar de toekomst", meent Bujosevic. De slag die ze in 1389 bij Kosovo tegen de Turken verloren, is voor hen bijna net zo dichtbij als het einde van de Tweede Wereldoorlog. Zelfs Servische jongeren spreken over de doden uit de Tweede We reldoorlog, alsof ze hen gisteren voor hun eigen ogen hebben zien sterven. „De opvattingen die Joegoslaven over di plomatie hebben, stammen uit de jaren dertig", meent een westerse diplomaat in Belgrado. En de opvattingen die Serviërs over westerse bemoeienis hebben, vinden hun directe oorsprong in de oorlog zelf. Bujosevic constateert dat er drie verschil lende meningen over de rol van het buiten land zijn. De socialisten, de oude commu nisten, hebben de sterkste neiging zich te isoleren. Als ze al op steun van buitenaf re kenen, dan is dat de steun van hun oude bondgenoten uit de oorlog: Frankrijk. Groot-Brittannië, maar vooral de Verenigde Staten en de Sovjetunie. De laatste twee landen worden door de communisten als ongevaarlijk gezien: de VS omdat ze geen expansiepolitiek in Europa bedrijven en de Sovjetunie omdat die van oudsher een bondgenoot is. De twee grootste oppositiepartijen, de Ser vische Vernieuwingsbeweging en de Demo cratische Partij, nemen een middenpositie in. Zij zien beide de noodzaak van buiten landse hulp, maar zijn ook bang voor de concessies die daarvoor moeten worden ge daan. Extreme nationalisten als de Chetniks daar entegen trekken zich van de mening van het buitenland weinig aan. Financieel zijn ze, net als de extreme Kroatische nationalis ten, overigens zeer afhankelijk van de fi nanciële steun van conservatieve emigran ten in dé VS, Canada en Australië. Voor alle partijen staat één ding vast: ze zul len zich door het buitenland niet laten dwingen tot een 'anti-Servische' politiek. Ook dreigementen om alle economische hulp stop te zetten, maken daarbij geen in druk. De socialisten zijn ervan overtuigd dat de bevolking zo nodig bereid is gras te eten, terwijl de oppositie er heilig in gelooft dat de geldkraan wel weer open gaat zodra zij aan de macht is. bodjaanse grens om in de Thai se badplaats Pattaya aanwezig te kunnen zijn en verbleef tij dens de twee dagen op een ge heim adres. Hij steunde het voorstel om het hoofdkwartier van de Cam bodjaanse Opperste Nationale Raad in Phnom Penh te vesti gen. De raad is een commissie van nationale verzoening waar in vertegenwoordigers van alk- vier bij het Cambodjaanse con flict betrokken partijen zitting hebben. Ook gaf Pol Pot goed keuring aan de stationering van een VN-vredesmacht in Cam bodja die toezicht moet uitoefe nen óp een bestand en de stop zetting van de stroom buiten landse wapens naar Cambodja. De Rode Khmer schortte op 25 juni zonder enige verklaring het overleg op. Volgens de bronnen was de pauze nood/a kclijk omdat de titulair-leiders de echte leider Pol Pot moesten raadplegen. Pol Pot, het brein achter de moord op honderdduizenden Cambodjanen in de periode dat de Rode Khmer de macht had in Cambodja 1976 tot 1978 is in het geheim aanwezig geweest bij de vredesbesprekin gen die in juni in Thailand heb ben plaats gehad. Hij instrueerde persoonlijk de twee Rode Khmer-leiders die naar het overleg waren afge vaardigd, Khieu Samphan en Son Sen. en is kennelijk nog al tijd de onbetwiste leider van de Rode Khmer. Dit is maandag vanuit Washington gemeld door de Asian Wall Street Journal Weekly en gisteren door Thaise bronnen bevestigd. Volgens de Rode Khmer legde Pol Pot, die ruim tien jaar niet meer in het openbaar is gesig naleerd, in 1989 al zijn officiële functies neer. Pol Pot verliet zijn schuil plaats aan de Thais-Cam-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5