Buitenland Internationale steun van cruciaal belang 'Alle Joegoslaven willen hetzelfde' Recordoogst verlaten op Joegoslavische velden Woensdag 7 augustus 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESÜNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET V^.igeving: ANDRIES DETMAR i International (UPI). Economische, politieke en sociale catastrofe voorkomen Tot oktober van het afgelopen jaar maakte Joegoslavië één van de meest veelbelovende hervormingen door die ooit in een socialistisch land zijn verwezenlijkt. We libe raliseerden de markt en onze buitenlandse economische betrekkingen. Onze reserves van buitenlandse valuta groeiden aan tot meer dan twintig miljard gulden en de inflatie werd teruggebracht tot nul. Deze resultaten wer den in de internationale gemeenschap met algemene waardering en steun ontvangen. BELGRADO ANTE MARKOVIC PREMIER VAN JOEGOSLAVIË Dit succes werd echter in gevaar gebracht toen een wettelijk ka der moest worden geschapen voor de nieuwe verhoudingen die in het land waren ontstaan en toen de kwestie van eigen domsoverdracht bovenaan de agenda stond. Toen werden er geen rationele oplossingen aangedragen, maar zagen we ons geconfronteerd met irrationele gevoelens, met etnische conflicten en onenig heid tussen de republieken, met een obstructie van de hervor mingen kortom, met econo mische, wettelijke en sociale chaos en anarchie. Dit alles cul mineerde in de welbekende ge beurtenissen in Slovenië. Op een gegeven moment leek het er op dat we erin waren ge slaagd, gedeeltelijk dank zij be middeling door de Europese Gemeenschap, de oorlog die in Slovenië dreigde los te barsten, af te wenden. Maar opnieuw zien we nu in grote delen van Joegoslavië een massahysterie van wapengekletter en oorlogs- hitserij. Wie onze huidige situatie pro beert te begrijpen, moet beden ken dat eenzijdige beslissingen om een land zonder overleg in meerdere delen op te splitsen, in bloedvergieten zullen eindi gen. Ook pogingen om de weg te blokkeren naar democratie, een moderne markteconomie, men senrechten en vrijheid de richting waarin de door de Joe goslavische regering geïntrodu ceerde hervormingen het land voeren zullen het land in een staat van interne strijd brengen. Zoals de zaken er nu voor staan, verdwijnen instellingen en het hele federale systeem langzaam maar zeker. Hierdoor komt het gevaar van economische ineen storting steeds dichter bij waardoor aan de dreiging van burgeroorlog het schrikbeeld van sociale ontwrichting wordt toegevoegd. Overeenkomst In een poging om een dergelijke ontwikkeling te voorkomen, heeft de Joegoslavische regering voorgesteld dat tijdens een op schorting van de vijandelijkhe den voor een periode van drie maanden een overeenkomst moet worden bereikt door de leiders van het land het staatspresidium, de presidenten van alle republieken, de voorzit ters van de parlementen en de premiers, vooraanstaande func tionarissen van het federale parlement en de regering van Joegoslavië. Deze overeenkomst moet drie kernpunten bestrijken: hoe vre de en vreedzame afscheiding, het voorkomen van etnische conflicten en conflicten tussen de republieken, moeten worden verzekerd: hoe het wettelijke systeem, de economie en de maatschappij tijdens de periode van wapenstilstand moeten functioneren want zelfs als we een overeenkomst sluiten over het voorkomen van con flicten zou daarmee een econo mische en sociale ramp nog niet zijn afgewend; en hoe we de voorwaarden kunnen schep pen voor een gezamelijke in spanning tijdens onderhande lingen over de toekomst van Joegoslavië. De Joegoslavische regering heeft een programma voorge steld voor het functioneren van het land tijdens het moratori um, dat zowel is gericht op het scheppen van voorwaarden voor de beëindiging van de et nische spanningen als op het mogelijk maken van onderhan delingen over de toekomst van het land. Als er door alle politie ke elementen geen overeen stemming wordt bereikt over dit programma, zal de regering geen enkele verantwoordelijk heid dragen voor de catastrofe die volgt. Met dit voorstel proberen we niet de status quo te handha ven, of enig patroon op te leg gen aan de toekomstige verhou dingen tussen de samenstellen de delen van Joegoslavië. Dit laatste probleem moet natuur lijk worden opgelost door de mocratisch gekozen en wettelij ke vertegenwoordigers van de burgers van ons land en van on ze volkeren. Eenzijdige acties Als er mogelijkheden bestaan voor het overleven van Joego slavië, moeten die volledig wor den uitgebuit. Als die mogelijk heden er niet zijn, moeten we zonder bloedvergieten uit el kaar gaan, op een beschaafde, vreedzame en democratische manier en elk deelgebied een eigen staat laten stichten. De oprichting van onafhankelij ke staten sluit de mogelijkheid niet uit dat talloze gemeen schappelijke taken gezamelijk worden georganiseerd. In de af gelopen zeventig jaar zijn er in Joegoslavië veel structuren op gebouwd die niet zomaar van de ene op de andere dag moe ten worden afgebroken. Jaren lang hebben deze structuren onze onderling afhankelijke ver houdingen goed laten verlopen. Ze moeten in ons gemeen schappelijk belang worden ge bruikt. Als het recht op zelfbeschikking in Joegoslavië moet worden toe gepast, betekent dit een demo cratisch proces, geen eenzijdige acties. Afscheiding als eenzijdi ge actie betekent een geweldda dige verandering in onze huidi ge relaties, een ontkenning van de democratie en van de rech ten van andere volkeren die in Joegoslavië leven. Tevens zou hiermee de delicate kwestie van het grensverloop worden aan gesneden. Afscheiding als oplossing voor de Joegoslavische crisis leidt tot het gebruik van geweld, mis schien zelfs tot inmenging van buitenlandse factoren, waar door de crisis zich over het hele gebied zou uitbreiden. Internationale steun Op dit moment is de aandacht van de wereld gericht op de ge wapende conflicten in Joegosla vië, op de slachtoffers en op de oorlogsellende, terwijl de drei ging van economische ineen storting, die niet alleen de oor logsgebieden maar het hele land treft, onopgemerkt blijft. De strijdende partijen zijn volle dig in beslag genomen door ir rationele zaken en hebben geen oog voor de rationele en reële problemen van het functione ren van het dagelijks leven tij dens de periode van opschor ting van de vijandelijkheden- Natuurlijk is onze voornaamste taak het stoppen van het geweld en het voorkomen van verder zinloos bloedvergieten, en daar bij verwachten we internationa le steun. Maar we verwachten ook begrip en economische steun van het buitenland, om dat het in het belang is van de internationale gemeenschap om een acute brandhaard in Europa te blussen en een de mocratisch Joegoslavië te laten delen in de huidige processen van integratie. Zonder een overeenkomst in het land zelf en zonder interna tionale steun stevent Joegosla vië af of een politieke, economi sche en sociale catastrofe. Dit zijn cruciale en beslissende mo menten voor Joegoslavië. Ik ge loof dat er genoeg redelijkheid DE HOOFDROLSPELERS IN HET DRAMA JOEGOSLAVIË, van links naar rechts de presi denten Milosevic (Servië), Me- sic (Joegoslavië), Kucan (Slove nië) en Tudjman (Kroatië) is in dit land om een oplossing te vinden voor onze toekomsti ge samenleving. Ik hoop dat on ze vrienden in het buitenland ons in deze onderneming zullen steunen. (c) Ante Markovic/IHT NEW YORK TIMES SYNDICATE VERTALING: MARGREET HESLINGA Churchills gezant na halve eeuw terug in Balkan-federatie Hij begon als diplomaat in het vooroorlogse Frankrijk. In 1938 werd hij op eigen verzoek overgeplaatst tiaar de Sovjetu nie. Toen de oorlog uitbrak, verruilde hij het driedelig grijs voor het militaire uniformIn de Sahara behoorde hij tot de oprichters van de SAS, het elite korps van het Britse leger. In 1943 stuurde Churchill hem naar Joegoslavië, waar hij twee jaar tussen Tito's partizanen vertoefde. Na de oorlog was hij dertig jaar lang Lagerhuislid voor de Conservatieven. Nu, als 80-jarige, is Sir Fitzroy Ma- cLean net terug van een nieuwe reis door Joegoslavië, waar hij sprak met tal van leiders. In Londen stond hij onze corres pondent een interview toe. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN De nacht was helder toen Fitz roy Maclean zich in 1943 uit een oude Halifax-bommenwer- per liet vallen. Honderden me ters beneden hem lag een land waarvan eigenlijk alleen bekend was dat twintig Duitse divisies er hun handen vol hadden aan het verzet. Maar wie waren dat verzet? De partizanen of de Ser vische Chetniks? „Ik moest uitvissen wie de meeste Duitsers doodde", zegt Sir Fitzroy Maclean. „Over dat land hing een waas van geheim zinnigheid. De identiteit van Ti to was bijvoorbeeld onduidelijk. Sommigen dachten dat hij niet bestond, anderen meenden dat 'Tito' een naam was die door al lerlei commandanten werd ge bruikt. Er waren ook romantici die beweerden dat Tito een jon ge vrouw was van ongekende schoonheid en grote wils kracht". Sir Fitzroy velde al snel zijn oor deel. De meeste Duitsers wer den door de partizanen gedood, zo liet hij Churchill weten, en de Britten moesten snel ophouden „Britse munitie te verspillen" door Mihailovic en zijn Chet niks te bewapenen. Mede dank zij de Britse wapens die ze ver volgens kregen, lukte het Tito's partizanen twee jaar later om Joegoslavië op eigen kracht te bevrijden. Een halve eeuw later grijpt het geweld opnieuw om zich heen. Met Tito stierf de laatste Joego slaaf en de politieke erfenis die Sir Fitzroy (midden) spreekt in de jaren veertig in Belgrado met partizanenleider Tito (rechts) en een Ameri kaanse kolonel. hij naliet, is een blauwdruk voor burgeroorlog gebleken. Hadden de Britten destijds misschien toch beter op Mihailovic kun nen wedden? „Die vraag wordt mij dezer da gen vaker gesteld", zegt Sir Fitz roy. „Maar zelfs als we waren doorgegaan met steun aan de Chetniks, dan nog zouden de partizanen aan de macht zijn gekomen. Ze waren talrijker en beter georganiseerd en ze had den een sterkere leiding. Ze wa ren ook meedogenlozer. De Chetniks schrokken terug toen de Duitsers op hun acties rea geerden met represailles tegen de bevolking; ze begonnen ak koorden te sluiten met de vij and. De partizanen betaalden de Duitsers met gelijke munt te rug. Hoe meer dorpen de Duit sers platbrandden, des te meer militaire konvooien zij overvie len. Het was een harde politiek, maar een die uiteindelijk door de gebeurtenissen gerechtvaar digd werd." Terugdenkend aan zijn jaren in de wouden van Bosnië, stelt Sir Fitzroy dat de geschiedenis een natuurlijke loop heeft gehad. Als Mihailovic als winnaar uit de strijd was gekomen, zou de verdeeldheid tussen de volkeren nog groter zijn geweest. Tito's guerrillastrijd verenigde het land; zijn partizanen kwamen uit alle republieken. De Chet niks waren in wezen Servische nationalisten die de Servische monarchie wilden herstellen". In 1947 brak de communist Tito met Stalins Sovjetunie en ging zijn eigen weg. Jaren lang hiel den de figuur van Tito en de angst voor de Sovjet-beer Joe goslavië bijeen. Maar toen Tito tien jaar geleden stierf en de beer onder leiding van Gor- batsjov in een lam veranderde, werden de oude breuklijnen in Joegoslavië woei1 cichtbaar. Had dit voorkomen kunnen worden? Sir Fitzroy zucht. „Toen ik Tito in 1974 bezocht, liet hij me het ontwerp zien van een nieuwe grondwet. De president was daarin vervangen door een pre sidium, bestaande uit de leiders van de republieken. Bij toer beurt zouden zij het presidium voorzitten. Tito zei: 'Dit is wat we gaan doen als ik dood ben. Denk je dat het zal werken'? Ik antwoordde: 'Ik hoop het'. Waarop hij zei: 'Ik hoop het ook'. Tito was heel sceptisch over de toekomst". Volgen Churchills voormalige gezant is het Sloveense pro bleem nog het simpelst op te lossen. „Deze republiek kan zich zonder veel moeilijkheden uit het federaal verband losma ken. Voor Bosnië-Hercegovina bestaat op papier ook een op lossing. Het deelte van deze re publiek waar Serviërs wonen zou bij Servië gevoegd kunnen worden, het Kroatische deel bij Kroatië. Er zou dan een romp republiek overblijven met twee miljoen Bosnische moslims. Maar het kernprobleem blijven de 600.000 Serviërs die in Kroa tië wonen. Servië eist hun grondgebied in ruil voor een losser federaal verband, hetgeen Kroatië weigert". Voor Sir Fitzroy heeft het Joego slavische conflict overigens ook een irrationele dimensie. „Twee jaar geleden bezocht ik de pre sidenten van alle republieken. Allen zeiden hetzelfde tegen me: ten eerste willen we in Joe goslavië blijven, ten tweede wil len we een meer-partijenstelsel, ten derde een markteconomie en ten slotte aansluiting bij de Europese Gemeenschap. Ik vroeg de presidenten: Als jullie dat tegen mij kunnen zeggen, waarom kunnen jullie het dan niet tegen elkaar zeggen?" VUKOVAR SLOBODAN LEKIC AP-CORRESPONDENT De natuur heeft dit jaar voor een bijzonder goede oogst gezorgd in het oosten van Kroatië, maar de zware etnische strijd belemmert het binnenhalen ervan. „In het verleden deden we dit werk altijd samen en niemand kon het wat schelen of je een Serviër of een Kroaat was", zo verklaarde Zeljko Cilic, een Kroatische tractorchauffeur. Maar dit is geen normaal jaar en na het uitroepen van de Kroatische onafhankelijkheid op 25 juni is de immer aanwezige spanning geëscaleerd tot een bloedige burgeroorlog. Op de velden pa trouilleren tegenwoordig Kroatische politieman nen en leden van de nationale garde. „Wij zijn hier om ervoor te zorgen dat onze buren het graan niet stelen", zo verklaarde politieman Da- vor Miljus, die een veld in de buurt van het dorpje Sotin bewaakte. Het plaatsje ligt 10 kilometer van de stad Vuko- var, een regionaal centrum aan de oever van de Donau. Hij verklaarde dat er af en toe geschoten werd vanuit het Servische dorpje Negoslavici, dat door de inwoners van de buitenwereld is afgeslo ten. En net als de Kroaten bewaken ook de met geweren en pistolen bewapende Serviërs hun vel den. In het oosten van Slavonië, waar Servische en Kroatische dorpjes naast elkaar liggen en aan de overzijde van de Donau in de Servische provincie Vojvodina, wordt meer dan eenderde van al het Joegoslavische graan verbouwd. Maar in het mid den van dat gebied, waar de etnische strijd bij zonder fel is, kan de oogst niet binnengehaald worden omdat het buiten te gevaarlijk is. Ongeveer 30.000 gewapende Kroaten houden de wacht over de overvloedige graan-, zonnebloem en maisoogst. „Om er voor te zorgen dat nie mand sabotage en diefstallen pleegt", zo ver klaarden Kroatische functionarissen. In de afgelo pen jaren werd het meeste graan uit oost-Slavo- nië naar Kroatië gestuurd. Dit jaar wordt in het gebied een oogst van 1,5 miljoen ton verwacht, ongeveer gelijk verdeeld tussen de Kroatische en Servische gebieden. Indien de oogst niet binnen wordt gehaald zou dat zeer negatief kunnen uitwerken op de econo mie van Kroatië, dat toch al te lijden heeft van de ineenstorting van de toeristenindustrie, die jaar lijks vier miljard gulden oplevert. Meer dan drie kwart van het Kroatische graan komt uit oost-Sla- vonië. En zelfs in de gebieden waar de oogst onder het oog van gewapende wachters wordt binnenge haald worden af en toe kleine veldbranden ge sticht en worden stalen staken in de grond gesto ken om de bladen van de combines te breken. „Wij willen alleen wat ons toebehoort", zo ver klaarde Marko Loncarevic uit het dorpje Borovo Selo, „Wij "zullen de vijand niet laten het is be ter de oogst te verbranden dan ze te laten aan mensen die ons uit onze huizen willen verdrij- FOTO EPA PETER NORTHALL

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4