Binnenland Ruzie in PvdA-gewesten Wetsvoorstel moet politie helpen om harde crimineel voor te zijn 'Broodroof treintaxi is een loze kreet' WVC erkent diploma's 21 Poolse verpleegsters Akkoord over minder lozingen op de Rijn Woensdag 7 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOCAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPAAAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: CLARA KEMPER 3 Nog geen water voor bedrijven Bedrijven op twee industriege bieden in Schiedam zitten in elk geval tot vandaag nog zonder drinkwater. Het nutsbedrijf heeft de levering van water vori ge week donderdag gestaakt, nadat was vastgesteld dat het water bacterieel was verontrei nigd. Sindsdien is het gehele net gechloreerd en doorgespoeld. Uit onderzoek van monsters is echter gebleken dat de veront reiniging nog niet weg is. De ontwikkelcentrales voor fotofilms maken overuren om alle vakantiekiekjes te kunnen venverken. Hier e* beeld van de ontwikkelcentrale bij Kodak in Waddinxveen foto a De krachttermen gen aan het adres van de NS en de dochteronderneming VOF Treintaxi waren maandag tij dens de blokkade van taxichauf feurs' in Utrecht niet van de lucht. Broodroof, collega's in de goot trappen, concurrentiever valsing en werkloosheid onder veel chauffeurs. Hoe steekhou dend zijn deze kreten? Anderhalf jaar geleden be gonnen in de middelgrote ge meenten de eerste treintaxi's te rijden. Acht dagen na invoering van het treintaxi-project begin 1990, werd de tienduizendste passagier geteld. Vorig jaar ver voerden de treintaxi's in de der tig middelgrote steden en om liggende gemeenten een mil joen reizigers. Momenteel na dert het totaal aantal treintaxi gebruikers de twee miljoen. Begin 1993 bekijken de partij en of de proef als geslaagd kan worden beschouwd. In dit ge val: of het project kostendek kend is en zonder subsidies voortgezet kan worden. Ook: of het project de taxichauffeurs geld oplevert en de NS er wijzer van worden in de vorm van meer treinpassagiers. Directeur Blommers van Ne derlandse Samenwerkende Taxi-ondernemingen NST, die samen met de NS het treintaxi project beheert, bestrijdt dat de treintaxi voor broodroof bij an dere taxichauffeurs zorgt. „Uit de eerste ervaringen, blijkt dat broodroof een loze kreet is." In Haarlem, waar Blommers werkt, staan de gewone taxi's zonder problemen naast de treintaxi's bij het station. Vol gens Blommers gaat er zelfs een stimulerende werking uit van de treintaxi's: „Want dreigende concurrentie activeert". De treintaxi valt wat Blom mers betreft onder de categorie 'openbaar vervoer' en niet, zoals tegenstanders het sma lend noemen 'gesubsidieerd taxivervoer'. „Mensen kunnen niet meteen vertrekken maar moeten tien minutep wachten. Treintaxi's rijden om en ze ver voeren meerdere mensen tege lijk, die elkaar niet kennen. En voor de terugreis moet de taxi een uur van tevoren worden be steld. Kortom: minder kwaliteit dan de gewone taxi. Van werke lijke concurrentie is geen spra ke." Blommers begrijpt weinig van de opwinding. „In Den Haag is zó hard geschreeuwd. Waarom eigenlijk? Om vijftien extra ver gunningen op een totaal van negenhonderd. Als daardoor problemen met werkgelegen heid zouden ontstaan, wat ik me niet kan voorstellen, dan zijn de Nederlandse Spoorwe gen trouwens bereid om de consequenties te bekijken". DEN HAAG THEO HAERKENS De rijkspolitie in Castricum is er afgelopen week in geslaagd de ontvoering te voorkomen van een welgestelde inwoner van die plaats. Het beoogde slacht offer, Klaas Molenaar, oud-top man van witgoedgigant Wasto- ria, is ondergedoken. Het drietal dat de ontvoering beraamde is niet aangehouden omdat dat juridisch niet kan: ze hadden immers nog niets misdaan. Als het aan justitie ligt, veran dert dat. Het ministerie is bezig met een wet die voorbereiding van misdrijven strafbaar stelt. Het wetsvoorstel, dat nu bij de Raad van State ligt, maakt het mogelijk criminelen aan te pak ken voor zij over de schreef gaan. Het plan is echter zeer omstreden omdat het ook de vrijheid aantast van burgers die geen kwaad in de zin hebben. Niet voor niets wil het ministe rie in dit stadium nog niets over het voorstel kwijt. Op dit moment kan de politie alleen ingrijpen als criminelen al zijn begonnen met het uit voeren van een misdrijf. Bank rovers moeten dan in feite al met de nylonkous op het hoofd en vuurwapens in de aanslag bij de bank op de stoep staan. Tot dat moment kunnen ze hoog stens worden beschuldigd van verboden vuurwapenbezit. Voor politie en justitie een onbevre digende zaak. De mogelijkheden om vooraf in te grijpen, zijn uiterst be perkt. Volgens mr. Rutgers van de universiteit in Leiden, die werkt aan een proefschrift over dit onderwerp, zijn er op dit moment slechts drie rechts gronden voor vervolging als een misdrijf nog niet is uitgevoerd: samenspanning die de veilig heid van de staat bedreigt, geor ganiseerde misdaad of handel in hard-drugs. Vijftien jaar geleden zijn en kele Zuidmolu&ers veroordeeld op grond van 'samenspanning' omdat ze de koningin wilden ontvoeren. Bij georganiseerde misdaad is de staatsveiligheid niet in het geding. Voordat de rechter iemand dan kan veroor delen, moet het bewijs op tafel komen dat hij daadwerkelijk lid is van een 'mafia-achtige orga nisatie'. Dat bewijs vormt een probleem. In criminele kring worden af spraken doorgaans niet in drie voud op papier vastgelegd. „Plannen smeden en situatie schetsjes maken, is op zichzelf niet strafbaar", verduidelijkt Rutgers. „Zelfs als er wapens zijn aangeschaft, weet je niet zeker dat ze worden gebruikt bij ontvoering of een bankoverval Volgens de huidige wetgeving was de politie - als ze al had ge weten van de plannen van Ferdi E., de ontvoerder en moorde naar van Gerrit-Jan Heijn - niet in staat geweest iets tegen hem te ondernemen. E. deed alles al leen en was geen lid van een or ganisatie. Het punt waar het allemaal om draait is de uitvoering van de plannen. Pas als het 'point of no return' is gepasseerd, kan de politie ingrijpen en ligt voor jus titie de weg open om de dader voor de rechter te brengen. Maar wanneer is het zover? Te lang wachten betekent dat er doden of gewonden vallen. In het wetsvoorstel dat justitie aan de Raad van State heeft voorgelegd, wordt het moment waarop politie en justitie kun nen ingrijpen naar voren ge haald. Het is dan voldoende om - aan de hand van situatieschet sen, de aanwezigheid van vuur wapens, getuigenverklaringen en afgetapte telefoontjes - te be wijzen dat er serieuze plannen bestaan voor ernstige misda den: diefstal met geweld, moord, zware mishandeling en ontvoering. Ook vervalt de eis dat er sprake moet zijn van een organisatie die criminele plan nen beraamt. De keerzijde is echter dat de burger die niets kwaads in de zin heeft, sneller verdacht is - bijvoorbeeld omdat hij nog zo laat op straat is - en dus door de politie wordt lastig gevallen. De Coomhertliga, de organi satie die ijvert voor herziening van het strafrecht, is niet geluk kig met de plannen. „Deze uit breiding van het strafrecht is geen oplossing. Criminaliteit is een maatschappelijk verschijn sel dat je op een andere manier moet bestrijden. Dit is symp toombestrijding". aldus woord voerder mr. I. Boek. Volgens de rechtstheorie is een poging tot moord minder erg dan moord, maar wat moet er dan gebeuren als een geplan de moord niet doorgaat omdat de politie ingrijpt? „Dan is er niets gebeurd, de rechtsorde is niet geschonden en er hoeft niet te worden gestraft", aldus mr. Boek. Boek beseft dat deze theorie niet opgaat bij de spijkerharde georganiseerde misdaad. Maar de redenering geldt volgens hem wel voor jongelui die op het verkeerde pad komen en uiteindelijk met knikkende knieën afzien van een geplande roofoverval. „Wij willen even min dat er banken worden be roofd. maar waar begint de dwang en eindigt de vrijheid?". De heropening van de automarkt in Utrecht is gisteren rustig verlopen. Volgens de Utrechtse politie werden er slechts 1.000 auto's aangevoerd ir plaats van de toegestane 1.500. Van overlast was geen sprake. Ook het aantal kooplustigen bleef binnen de perken foto a Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Spijkenisse wil metro-taxi invoeren Spijkenisse gaat onderzoeken of er in die gemeente een metro taxi kan worden ingevoerd. Het is de bedoeling dat metro-reizi gers in die plaats, net als bij de trein-taxi, tegen een gereduceerd tarief naar iedere bestemming in Spijkenisse kunnen worden vervoerd. Het Rotterdamse vervoersbedrijf (RET) en de plaatse lijke taxibedrijven staan niet onwelwillend tegenover dit idee, dat is geopperd door wethouder Tegelaar. Familie verwaarloost gehandicapte De Heerlense politie heeft een 29-jarige geestelijk niet volwaar dige man uit een huis in Heerlen gehaald. De man was geheel verwaarloosd en had het pand minstens twee jaar, maar waar schijnlijk nog langer, niet verlaten. Hij kreeg regelmatig eten van zijn moeder en broer, maar zij bemoeiden zich verder niet met hem. De man werd nooit gewassen. Het huis was volgens de po litie 'een beestenbende'. De inval in de woning vond plaats na tip. Man maakt overvallers buit afhandig Door alert optreden van een voorbijganger zijn twee gewapende overvallers van een bankfiliaal in Wolphaartsdijk (Zeeland) gis teren een deel van hun buit binnen enkele minuten kwijtge raakt. Een fietser uit het dorp sprong de overvaller, die de buit van 7.000 gulden in een tas bij zich had, bij het verlaten van de bank in de rug. Tijdens het daarop volgende gevecht kwam een groot deel van het geld op straat terecht. De overvallers wisten in een gereedstaande auto te ontkomen. Via het kenteken kon de politie later in Vlissingen drie verdachten aanhouden. Leverpatiënten vragen om vergoeding De Nederlandse Lever Darm Stichting en de Leverpatiënten Ver eniging willen dat het Ziekenfonds het middel alpha interferon 2b gaat vergoeden. Dat is het tot nu toe enige middel tegen chronische hepatitis B of C, ziekten, die de kans op levercirrose en leverkanker aanzienlijk vergroten. Volgens de fabrikant, Es sex, kan met het middel bij ongeveer 40 procent van de patiën ten een blijvend resultaat worden geboekt. Het gaat om een duur middel: de meeste patiënten betalen 9.000 gulden per zes maanden. Van de 24 Poolse verpleegkun digen die het Academisch Zie kenhuis van de Vrije Universi teit (AZVU) naar Nederland heeft gehaald, kunnen er 21 al aan de slag. Hun diploma's vol doen aan de Nederlandse eisen, zo heeft het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cul tuur (WVC) gisteren bekendge maakt. De andere drie Poolse ver pleegkundigen hebben niet vol doende praktijkervaring. Of zij die ervaring in Nederland kun nen opdoen door hier stage te lopen hangt volgens WVC af van het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorziening (CBA). Dat moet dan de daarvoor be nodigde tewerkstellingsvergun ning afgeven. De Raad van State bepaalde vorige week dat de verpleegkundigen voorlopig aan de slag kunnen, mits hun diplo ma's voldoen aan de Neder landse eisen. De verpleegkundi gen waren bij de raad in beroep gegaan tegen het besluit van het CBA hen geen werkvergunning te verlenen, omdat er in Neder land genoeg arbeidskracht is. Het Academisch Ziekenhuis, dat met een fiks arbeidstekort kampt, bestrijdt dat. De raad bepaalde vervolgens dat de verpleegkundigen mogen blijven zolang het CBA Niet af doende heeft bewezen dat er in Nederland werkloze verpleeg kundigen zijn die aan de slag kunnen bij het Academisch Zie kenhuis. Behandelingscontract voor drankzuchtige werknemer Het Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs (CAD) in Hilver sum heeft een contract ontwik keld dat de behandeling van drankmisbruik door werkne mers regelt. Het contract is een afspraak tussen werkgever, werknemer eri het CAD. Als een werknemer niet goed functioneert door drankmis bruik kan de werkgever hem een contract voorleggen. Het te kenen ervan gebeurt op vrijwil lige basis. Overigens zijn alcoholproble men geen reden voor ontslag, niet voor en niet na een behan deling, aldus het CAD. Uit een enquête van de CAD onder cliënten blijkt dat het eventuele verlies van een baan zwaarder weegt dan de verstoring van het privé-leven. 'Transporten Joegoslavië verantwoord' De werkgeversorganisaties in het beroepsgoederenvervoer NOB Wegtransport en Neder lands Vervoer ontkennen dat er onverantwoorde transporten naar Joegoslavië worden uitge voerd. Zij hebben dat gisteren gezegd in een reactie op een brief van de Vervoersbond FNV. Daarin stelt de bond dat de or ganisaties meer druk moeten uitoefenen op leden die on danks de oorlogssituatie op Joe goslavië blijven rijden. Volgens een woordvoerster van NOB Wegtransport haalt geen ondernemer het in zijn hoofd om het leven van zijn werknemers en zijn kostbare la ding in de waagschaal te stellen. „Ik weet zeker dat een transpor teur liever een rit mist, maar je kunt niet alle transport naar Joegoslavië verbieden". Volgens de werkgeversorganisaties is dat ook niet nodig. Er zijn binnen Joegoslavië nog veel veilige ge bieden. Binnen de PvdA wordt nu ook op gewestelijk niveau ge ruzied over de voorstellen van het kabinet om de duur van de wao-uitkering te beperken. Directe aanleiding is het verzoek van een tweetal gewesten om nog deze maand een extra partijraad te houden. Gisteren liet een achttal voorzitters van gewesten weten daar niets voor te voelen. De acht hebben overigens nog geen overleg met hun eigen besturen kunnen voeren. westen staat lijnrecht tegenover die van de gewesten Friesland, Noord-Holland Zuid en Noord- Holland Noord, die al op 24 au gustus een partijraad willen. Voor een extra partijraad moeten zich ten minste 42 van de in totaal 125 partijraadsleden van de PvdA uitspreken. Vol gens het gewest Amsterdam vertegenwoordigen de acht voorzitters ongeveer driekwart Het achttal (de PvdA-gewesten Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Gelderland. Bra bant-West, Zuid-Holland en Limburg) wil dat er pas in spe- tember een partijraad wordt ge houden. Eerst moet op regio naal niveau over de kabinets plannen worden overlegd. De mening van de acht ge- van het aantal partijraadsleden. Ze zouden een partijraad in au gustus kunnen blokkeren. Het PvdA-bestuur zal zich vanavond op een geheim ge houden plaats buigen over het rumoer dat in de partij is ont staan. Ook zal het PvdA-bestuur een besluit nemen over het ver zoek om een extra partijraad op 24 augustus. Het PvdA-kamerlid Middel heeft inmiddels uitgehaald naar partijvoorzitter Sint. Het liefst wil Middel haar vervangen. Hij zegt dit in een interview met het weekblad HP/De Tijd. Middel verwijt Sint een tekort aan „be trokkenheid en bevlogenheid". Binnen de PvdA zijn al meer stemmen opgegaan dat Sint haar vakantie moet onderbre ken, nu haar partij het zo moei lijk heeft. Naar verluidt verblijft de partijvoorzitter nog steeds in het buitenland. Ook partijleider en vice-premier Kok is nog op vakantie. Middel heeft niet alleen kri tiek op het optreden van Sint, dat wordt beheerst door „angst en verkramptheidHet hele partijbestuur heeft volgens het kamerlid gefaald, omdat partij leider Kok te weinig werd ge steund. Intussen dreigt de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer ook in botsing te komen met Kok. De fractie houdt vast aan haar op vatting, dat de kabinetsplannen niet meer dan 3,8 miljard gul den hoeven op te brengen. Het kabinet en coalitiegenoot CDA gaan uit van een bezuinigings bedrag van 4,4 miljard. ROTTERDAM» GPD De Duitse chemische industrie gaat minder schadelijke stoffen lozen op de Rijn. Dat is de ge meente Rotterdam overeenge komen met de vereniging van Duitse chemische bedrijven (VCI). De drie grote onderne mingen Bayer, Hoechst en BASF hebben met het akkoord ingestemd. Het contract wordt woensdag 21 augustus onderte kend in Frankfurt. De Duitse chemische bedrij ven zullen het lozen van zware metalen en chemisch afval op de Rijn de komende tien jaar met de helft terugbrengen. Het akkoord is een vervolg op het Project Onderzoek Rijn (POR). Met dit tien miljoen gulden kos tende project wil de Maasstad voorkomen dat er na 2003 een tweede depot voor vervuild bag gerslib op de Maasvlakte moet worden ingericht. Rotterdam heeft vanaf het be gin van het POR gezegd dat de vervuilende bedrijven voor de rechter worden gesleept als ze niet meewerken. Tegen de Franse kalimijnen loopt een procedure, waarin de gemeente Rotterdam honderd miljoen gulden schadevergoeding eist. De kalimijnen storten per jaar in de Rijn 200.000 tot 250.000 kubieke meter grond die is ver vuild met zware metalen. Ook eist de gemeente stopzetting van de lozingen. Het akkoord met de Duitse industrie is niet het eerste Rot terdamse succes op dit gebied. Eerder werd er een vergelijkbare overeenkomst gesloten met het Zwitserse chemieconcern San- doz.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3