Feiten Cuba: Liever brood dan spelen Cuba zet bouw omstreden Juragua-kemcentrale door Hongaarse taximaffia Taxi-consument gaat voor Cuba's leider Fidel Castro gebruikt de Panamerikaanse spelen in zijn land om de resultaten van de revolutie aan e tonen. De Cubanen zijn aanmerkelijk minder enthousiast. De Cubaanse regering gaat onverdroten door met de bouw van de enige kerncentrale van het land, ondanks het feit dat er sterke aanwijzingen zijn dat er reeds bij de bouw ernstige gebreken zijn ingeslopen. Het gaat om de Juragua-kerncentrale in de provincie Cienfiiegos, die wordt gebouwd krachtens een akkoord tussen de Sovjetunie en Cuba dat in 1976 werd getekend. De centrale zal twee reactoren omvatten, die elk 440 megawatt elektriciteit kun nen produceren. De Cubanen zelf zien de kerncentrale als „het project van de eeuw", maar van meet af aan hebben vooral Noordamerikaanse politici kritiek geuit op het gebrek aan veiligheid van dit model. Een ongeluk zou zeker gevolgen hebben voor de Amerikaanse bevolking. Die angst groeide na het ongeluk met de kerncentrale in Tsjernobyl in de Sovjetunie in 1986. In mei en juni van dit jaar ontstond een politieke rel toen twee technici die betrokken waren bij de bouw van de Cubaanse kern centrale, de wijk namen en melding maakten van ernstige con structiefouten bij de Juragua-centrale. Vladimir Cervera, die in mei van dit Jaar tijdens een bezoek aan Canada onderdook, zei dat uit röntgenonderzoek van de installatie is gebleken dat op di verse plekken lekken zitten. Joseph Oro, die in april uitweek naar de VS, heeft verklaard dat Cuba niet over voldoende technische kennis beschikt om de centrale op een veilige manier te laten draaien. De centrale moet Cuba op energiegebied onafhankelijker maken. Nu is nog negentig procent van de elektriciteitsproduktie afhan kelijk van olie. Sinds de Sovjetunie de oliekraan een flink stuk toedraaide, is die grondstof een schaars en kostbaar goed gewor den in Cuba. Havana kan het zich nauwelijks permitteren van el ders tegen een hogere prijs olie te importeren. De nieuwe kern centrale zal een besparing van tien procent van het huidige olie- gebruik van 12 miljoen ton per jaar opleveren. Straatbeeld in de haven van Havana. foto ap Alejandro balaguer Don David sleutelt aan zijn Chevrolet uit 1955 in de oude binnenstad van Havana. sen zijn onder de indruk van de nanciële last voorbereidingen voor de spelen, temationale waaronder de bouw van 66 faci liteiten. Hoewel de kosten dankzij de vrijwillige bouwar- beid tot 63 miljoen gulden be perkt zijn gebleven, weegt de fi- (Cuba's in- bedragen minder dan 100 miljoen gulden en Cuba heeft een buitenlandse schuld van bijna 7.miljard gul den). Door een handelsembargo van de Verenigde Staten tegen Cu ba, mocht het Amerikaanse te levisiestation ABC de Cubanen niet de gevraagde 18 miljoen gulden betalen voor de televi sierechten van de spelen. Cuba besloot af te zien van deze in- foto ap alejandro balaguer komsten in ruil voor Ameri kaanse technische hulp bij de uitzendingen voor de eigen bin nenlandse televisie. VERTALING: MARGREET Het leek zo n lovenswaardig ini tiatief. De directie van het vlieg veld Ferihegy bij Budapest be sloot enkele maanden geleden de taximaffia aan te pakken. Het optreden van de chauffeurs was al tijden een steen des aan stoots voor vliegtuigpassagiers. Regelmatig vroegen de chauf feurs drie tot vier keer het nor male tarief van 28 forint (zo'n drie kwartjes) per kilometer. Voor dat geld kon de klant dan ook nog eens op een abomina bele service rekenen: chauffeurs die te onbeleefd waren om te helpen met de bagage en die dankbaar gebruik maakten van de onkunde van hun passagiers en veel te lange routes reden. Reizigers klaagden. In de krant verschenen dramatische verha len van buitenlandse investeer ders die dreigden Hongarije te gaan mijden, alleen vanwege de taximaffia bij het vliegveld. Overdreven, maar ook de vlieg veld-directie zag in dat het te gek werd. Er moest een regeling Als je nu in Budapest aankomt, zie je overal op het vliegveld grote blauwe borden staan. Ze waarschuwen je niet in te gaan op de aanbiedingen van chauf feurs die zich in de aankomst hal opdringen, maar je te ver voegen bij de officiële taxistand plaats. De taxi's daar hebben een spe ciale vergunning, een blauwe kaart die, als je geluk hebt, zichtbaar achter de voorruit staat. Het straalt een aureool van betrouwbaarheid uit. Wie schetst dan ook mijn verbazing, toen ik de laatste twee maanden tot twee keer toe van zo'n 'be trouwbare' chauffeur te horen kreeg dat hij maar liefst 60 fo rint per kilometer wilde hebben. hen erbij. En al zijn om hem heenhangende collega's knikten bevestigend. Toch gek dat betrouwbare chauffeurs uit de stad je koffers zonder enig morren in hun achterbak laden, als je dezelfde route in omge keerde richting rijdt. Je schijnt er over te kunnen kla gen, maar niemand op het vliegveld weet bij wie. De infor matiebalie verwijst je naar de vliegtuigmaatschappij Malev en Malev stuurt je naar het toeris tenbureau Ibusz. Dat weetje dan te vertellen dat er een spe ciale taxikamer is die de klach ten behandelt en eventueel de vergunning intrekt. Maar he laas, het adres daarvan is onbe kend. Mijn dreigement dat ik een klacht zou indienen, maakte op de chauffeur dan ook geen en kele indruk. Zelfs toen ik zijn naam en nummer begon te no teren, bleef hij breed staan grijnzen en nodigde me uit bij een collega te informeren of die misschien minder berekende. Het is duidelijk, klagen heeft blijkbaar geen enkele zin. De hele prachtige officiële regeling heeft alleen maar de taximaffia in de kaart gespeeld. En die heeft de boel op het vliegveld nu stevig in de greep. Er worden af en toe zelfs ware oorlogen gevoerd tegen chauf feurs zonder vergunning, die passagiers meenemen. Die lo pen het gevaar gemolesteerd te worden of vinden hun wagen met doorgesneden banden. Zo voorkom je in ieder geval dat betrouwbare taxibedrijven als Citytaxi en Radiotaxi op het vliegveld de markt overnemen. Rest de buitenlandse reiziger die dit niet pikt, de aloude op lossing die iedere Hongaar kent. Iedere paar minuten vertrekt er een lijnbus richting stad. Voor 15 forint vervoert die je traag .maar betrouwbaar naar het dichtsbijzijnde metrostation. Daar is een taxistandplaats met alleraardigste chauffeurs, die zelfs nog zo beleefd zijn om even de bagage voor je in de kofferbak te hijsen. En meestal nemen ze ook nog de kortste weg naar het opgegeven adres, zelfs als ze denken datje de stad niet kent. RUNA HELUNGA CORRESPONDENT KOKANJE Op weg naar een bruiloft van vrien den raakten we in Portugal de weg kwijt. Tot aan Porto deden zich geen proble men voor. Maar eenmaal in de stad ging het mis. We vroegen een paar keer de weg, maar de in rap Portugees gegeven aan wijzingen voerden ons verder het doolhof in. Het probleem is dat je, dankzij kennis van Fran se en wat Spaanse woorden, de essentie ervan meent te ver staan, en daardoor de ene foute afslag na de andere maakt. Kort en goed, we kwamen niet op de verlangde oostwaarts lo pende weg naar Valongo uit, die op het schetskaartje van brui degom A. Pos stond aangege ven, maar op een bergweggetje een wit slingerlijntje op de kaart dat ons naar Gondo- mar beloofde te brengen. Over slecht en brokkelig asfalt reden we het gebergte in. nu eens langs zwartgeblakerde dennen en eucalyptusbomen, dan weer langs een heuse vlammenzee die door het kurkdroge bos joeg. Er deed zich nog een ander pro bleem voor: richtingsborden waren in geen velden en wegen meer te bekennen en de dorpen die we binnenreden droegen ook geen namen meer. Als we aan dorpelingen vroegen hoe het hier heette, dan luisterden ze alleen maar verbaasd naar onze vreemde tongval. Wezen we de vermoedelijke naam op de kaart aan, dan konden we weer genieten van het melodi euze, lispelende Portugees, dat zo mooi samengaat met een fadogitaar, maar waaruit helaas geen keiharde verkeersinforma tie te destilleren viel. Zo dwaalden we verder door het achterland, geflankeerd door bosbranden en met een dave rend hete zon boven ons hoofd. Onze bruidskleren waren door weekt van het zweet en ook de emotionele temperatuur begon hoog op te lopen. Op de achter bank stoofden de kinderen langzaam gaar. „Hoe is dit in godsnaam moge lijk!", foeterde mijn vrouw. Ko men we speciaal voor dit huwe lijk naar Portugal en dan zullen we het bruidspaar niet eens te zien krijgen!" Met meer geluk dan wijsheid belandden we eindelijk in Va longo. Inmiddels wees de klok bijna twee uur, het tijdstip waarop de trouwdienst zou be ginnen. Het was nu zaak aan de linkerkant van de weg een hotel te ontdekken, Hotel Zé do Tel- hado (genoemd naar een soort Portugese Robin Hood), waarna aan de rechterkant een fruit markt moest volgen. De hotels die we in het vizier kregen droegen echter allemaal andere namen. Maar opeens zag ik aan de rechterkant bij een restaurant een paar vracht wagens met fruit staan, en wat meer is, daar wemelde het van auto's die met linten en strikken versierd waren. De bruidsstoet! Ik meerderde snelheid, terwijl de stemming in de wagen om sloeg van mineur naar majeur. Ik ving een glimp op van de bruid, die schuilging onder voile en vele lagen tule. Aan haar zij liep een slanke Portugees, die echter niets gemeen had met de vierkante, vlezige gestalte van mijn vriend Arie Pos. „Dat is een heel andere brui degom stelde ik vast. „Misschien is het haar broer". zei mijn vrouw. „De bruid wordt toch door de vader of de oudste broer naar het altaar gebracht?" Maar ook als dat het geval was, dan bleef het onverklaarbaar waarom er onder de bruilofts gasten geen enkel noordelijk hoofd te bekennen viel. We klampten dus maar weer een voorbijganger aan en vroegen de weg naar Cête. Dit keer liet de gegeven informatie niets te raden over: we moesten bij het restaurant rechtsaf de berg op. We stoven de bergen in. De schaarse bordjes langs de weg hadden over Cête echter niets te melden. Na een ritje van tien ki lometer door onherbergzaam rotsland, verloren we het geloof in een goede uitkomst. Mijn vrouw wilde terug, want zij was er ineens van overtuigd dat we ten onrechte de bruiloft in het dal hadden laten schieten. Een maal beneden, bleek de stoet gevlogen. Mijn vrouw, die nu crisisverschijnselen begon te vertonen, schreeuwde door het open raam tegen een automo bilist: „Arie Pos!!" „Hou op", zei ik, „dat is geen bruilojisganger, die man heeft een Spaans nummerbord". De Spanjaard staarde ons met gro te schrikogen aan. Arimaspos vroeg hij. „Si si", klonk het ge agiteerd naast mij. „Waar is Arie Pos?!" De man aarzelde niet langer en ging er in een stofwolk vandoor. Ik heb „arimaspos" inmiddels in een Spaans woordenboek op gezocht en begrijp nu waarom hij zo'n haast had: arimaspos zijn volgens de overlevering een volk van cyclopen. EN MENINGEN HAVANA DAVID ADAMS THE INDEPENDENT Voor Cuba, de gastheer tijdens de Panamerikaanse Spelen die deze en volgende week worden gehouden, staat veel meer op het spel dan alleen atletiek, honkbal en basketbal. Om het evenement in goede banen te leiden, moet de communisti sche partij van Fidel Castro alle zeilen bijzetten. Schaarse voe dingsmiddelen en andere arti kelen worden hoofdzakelijk ge bruikt om de stroom buiten landse atleten, officials en ver slaggevers te verzorgen. De Panamericanos, zoals de spelen op Cuba worden ge noemd, zijn een mooie gelegen heid om de 'fantastische resul taten van de revolutie' te laten zien, aldus Castro. Sinds Castro in 1959 de macht greep, zijn er nog nooit zo veel bezoekers uit de Verenigde Staten geweest als nu. Voorafgaand aan de 700 Amerikaanse deelnemers, zagen de Cubanen het vreemde schouwwspel van Amerikaanse televisieploegen die hypermo derne satellietschotels instal leerden om de spelen bij het thuisfront in de huiskamer te brengen. Tijdens de spelen wor den zo'n 3000 Amerikaanse be zoekers verwacht. Maar bij veel Cubanen groeit de verontwaardiging over de rant soenering van voedsel en kle ding en de weigering van de re gering politieke hervormingen zelfs maar te overwegen. ..We weten dat de spelen hoog nodige buitenlandse valuta in het laatje zullen brengen, maar voor wie? Voor Fidel of voor ons?" vraagt de 26-jarige gedes illusioneerde Juan. Op de muur van de universiteit van Havana staat de graffiti-tekst: Paname ricanos, No! Pan (brood) en Americanos, Si!Afgeven op de spelen is een populair tijdver drijf geworden in de lange rijen waar Cubanen op hun gerant soeneerde melk, eieren en bier wachten. „Wat hebben we aan de spelen? Gouden medailles kun je niet eten." Het meeste bouw- en construc tiewerk werd door vrijwilligers verricht, die als tegenprestatie voor deze verdienste extra pres- tatiepunten kregen in het sta- tus-systeem van de Communis tische Partij plus het recht om na de spelen hun intrek te ne men in de nieuwe woningen. Maar de bouwvakkers die heb ben meegewerkt aan,het atle- tendorp, waar 1.473 apartemen- ten uit de grond zijn gestampt, hebben tot hun grote woede te horen gekregen dat het woning complex niet aan het volk zal worden overgedragen. „Ze zijn bedrogen," zegt een diplomaat. Bevreesd dat kleine dissidente groepen gebruik zouden maken van de internationale belang stelling voor de spelen in Cuba, gaf de regering opdracht tot de formatie van 'Snelle Actie Briga des' in alle wijken van de hoofd stad om 'anti-patriotistische ac ties' in de kiem te smoren. „Het is beangstigend. Ze trekken fa natiekelingen aan die nergens voor terugdeinzen om in de gunst van de partij te komen," klaagt een inwoner van Havana. Diplomaten en buitenlandse waarnemers staan kritisch te genover de onderdrukkende maatregelen die de communis tische partii heeft genomen om de orde tijdens de spelen te handhaven. „De regering wak kert de agressieve instincten van de mensen aan," zegt Vader Alfonso Goni, een jezuïeten priester van de Heilig Hartkerk in het centrum van Havana. Cubaanse mensenrechtengroe pen melden dat dissidenten een nacht door de politie zijn vast gehouden, klaarblijkelijk om mogelijke demonstranten af te schrikken. De straatpolitie is versterkt met jonge leden van de militie. De verwachting is dat Cuba goed zal presteren op de spelen. Op tenminste negen onderde len hopen de Cubanen de Vere nigde Staten te kunnen klop pen. Vorige week kreeg Castro onverwacht wat extra publiciteit voor de spelen toen de Zuidafri- kaanse ANC-leider Nelson Mandela een officieel bezoek bracht aan Cuba, waarin hij Cu ba's communistische systeem prees als een inspiratiebron voor de rest van de wereld. Maar het regime heeft ook te genslagen moeten verwerken. Zo liep eerder deze maand één van Cuba's beste honkbalspe lers in Miami over naar het Westen. Buitenlandse sportfunctionaris- GEEN MIDDEL GAAT de taxi-chauffeurs in de strijd met NS te ver COMMENTAAR Broodroof. Zo luidt kort en goed het argument waarmee een dik ke honderd Haagse (en Amster damse) taxichauffeurs maandag voor een kleine chaos in het centrum van Utrecht zorgden. Doel van de reis was het NS- hoofdkantoor, waar ze de direc tie wilden inpeperen dat in hun stad geen treintaxi kan komen goedschiks of kwaadschiks. Want, zo redeneren de chauf feurs, wie voor vijf gulden met een (door het ministerie van verkeer en waterstaat gesubsidi eerde) treintaxi van het station naar zijn plaats van bestem ming kan rijden, neemt geen 'gewone' taxi meer. Tegenover dat verhaal stellen de spoorwegen dat uit de lopende treintaxi-projecten in een aantal kleinere steden blijkt, dat de treintaxi vooral mensen aan trekt die daarvoor nooit een taxi zouden nemen. De 'oude' klan ten, vooral zakenmensen, ma ken er weinig gebruik van om dat de treintaxi pas rijdt als hij vol is en de klanten worden af gezet op de voor de taxi voorde ligste route. De 'gewone' taxi is daarmee vrijwel altijd sneller dan de treintaxi. De NS stellen verder dat de treintaxi drempelverlagend werkt en op termijn structureel kan zorgen voor meer passa giers voor de 'gewone' taxi's. Dat komt ook de 'vrije rijders" ten goede. En wat de subsidie betreft: daarbij gaat het om een startsubsidie. Over drie jaar moet de treintaxi zichzelf be druipen. Dat alles, zo geven NS ook toe, neemt niet weg dat de treintaxi de zelfstandig werkende kleine ondernemers geld kan kosten. Hoe groot die schade is, valt nu nog niet te zeggen omdat in de kleinere steden het leeuwedeel van de taxichauffeurs in loon dienst is. De kleine zelfstandi gen zijn vooral in de grote ste den te vinden, wat ook de felle acties daar verklaart. Voorlopig hebben de 'vrije jon gens' succes met hun blokkade. Nadat vorige week de Rotter damse Taxicentrale uit vrees voor represailles het treintaxi- contract met NS had opgezegd, besloot het Haagse City-tax maandag dat voorbeeld te vol gen. Het zou echter betreurenswaar dig zijn als deze intimidatie suc ces heeft en de treintaxi geen voet aan de grond krijgt in de grote steden. Het gaat om een van de creatiefste, klantvriende lijkste en succesvolste open- baar-vervoerprojecten van de laatste jaren. Ondanks begrip voor de zorgen van de zelfstan dige taxichauffeurs moet nog los van het feit dat hun acties buiten alle proporties zijn het belang van de consument zwaarder wegen. STANDPLAATS BUDAPEST

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2