Leidsch Dagblad ÉS. Elfe3s GRATIS Kroatië blijft rustig na afkondiging bestand Tien Alphenaren ziek na zwempartij in Zegerplas 'Liever gifslang dan een kerel in m'n slaapkamer' 4 Chauffeurs dreigen met meer acties Woensdag 7 augustus 1991< opgericht 1 maart 1860 Nr. 39615 Losse nummers f 1.45 Kroatische soldaten zoeken dekking voor vijandelijk vuur in Kostajnica. Het stadje in het oosten van Kroatië werd vorige week door Serviërs ingenomen. Inmiddels zijn de Kroaten begonnen met de herovering. foto epa NIEUWSLIJN Robin Hood in Bennekoms bos "Robin Hood, Prince of Thieves', het jongste kassucces in de Amerikaanse bioscopen, beleeft dinsdag 13 augustus zijn Neder landse première in de Bennekomse bossen. Toneel, zwaardge vechten, muziek en de film zullen vermoedelijk 2.500 kijklusti- gen trekken. De film gaat 16 augustus in de Nederlandse biosco pen draaien. Kurden laten Duitsers vrij De tien Duitse toeristen die vorige week in Turkije zijn ontvoerd, zijn in handen van Kurdische guerrilla-strijders. Ze worden bin nenkort vrijgelaten. Dat zei een woordvoerder van het Nationale Bevrijdings-front Kurdistan, Mi Sapan, gisteren in Bonn. Hij ver klaarde verder dat de toeristen door een regionaal opererende groep vrijheidsstrijders zonder toestemming van de centrale lei ding zijn ontvoerd.. Onderzoek moord meisje uitgebreid Het recherchebijstandsteam dat de moord op het 11-jarige meisje uit Blokker onderzoekt, wordt uitgebreid tot veertig me dewerkers. Vorige week werden aan het team al vijftien extra re chercheurs toegevoegd. De ruim achthonderd tips die over de zaak zijn binnengekomen, maken de uitbreiding volgens de po litie noodzakelijk. Politie ontdekt door toeval drugslijn De politie heeft maandag in een hotel in de Bredase binnenstad vier mensen aangehouden, nadat een personeelslid van een ho tel in de stortbak van een toilet twee kilo amfetamine had ge vonden. De drie Belgen en een Engelsman bleken deel uit te ma ken van een internationale drugslijn, die van West-Brabant via Oostende naar Spanje loopt. Vijf kinderen dood gevonden Op een bospaadje nabij de Bel gische plaats Beloeil heeft de rijkswacht gisteren de stoffelijke resten gevonden van vijf kinde ren in de leeftijd van zeven tot veertien jaar. Het gaat om twee jongens en drie meisjes. De li chamen waren verpakt in vuil niszakken. Handen en voeten waren met elektriciteitskabels vastgebonden. De politie heeft nog geen idee omtrent de identiteit van de vermoorde kinderen, Een jogger deed gisteren in het Bois du Grand Lis de gruwe lijke vondst. De lijken werden ontdekt bij een beboste steen groeve langs de Autoroute du Wallonië, op nog geen drie kilo meter van de Franse grens. Meeuwenplaag dijt snel uit Deze aanbieding is geldig tot en ifiet zaterdag 17 augustus 1991 Maar op is op De meeuwenplaag waarmee Leiden al zo'n vier jaar kampt, doet zich nu ook voor in andere steden. Zo is het in Den Haag een normaal verschijnsel dat meeuwen vuilniszakken open scheuren. Ook Rotterdam spreekt van een „enorme meeu wenplaag". Grote zwermen meeuwen bij de vuilverbran ding en bij de vuilnisschuiten veroorzaken een enorme rom mel en vervuiling van gemeen telijke eigendommen. De be langstelling van meeuwen voor vuilnis beperkte zich vroeger tot grote stortplaatsen en badplaat sen op de Waddeneilanden en langs de Noordzeekust. Volgens de Arnhemse bioloog A. Spaans heeft de trek van de meeuwen naar de steden te ma ken met de toenemende vos- senstand in de Wassenaarse duinen. De meeuwenkolonie die daar nestelde is daardoor gevlucht naar de daken in Lei den en het Europoortgebied bij Rotterdam. „Het zou me niet verbazen als ook in Den Haag meeuwen op de daken zijn gaan broeden", concludeert hij. KUNST Miniaturen en- snuisterijenin Rijksmuseum 'Parkeermoord werd gepleegd uit wraak' Honkbalteamin de slagmet Italië Nog geen abonnee? npi 071 - 161400 DCLI 071 - 161353 Macedonië houdt in september referendum over onafhankelijkheid Sinds zes uur vanmorgen is het betrekkelijk rustig geble ven in de Joegoslavische republiek Kroatië. Op dat tijd stip is een bestand ingegaan, waartoe het Joegoslavische staatspresidium had opgeroepen. Het besluit tot een on voorwaardelijk staakt-het-vuren voor alle strijdende par tijen' in Joegoslavië werd gisteravond laat eenstemmig genomen. sche dorp Borovo Zelo de Servi sche opstandelingen geprezen als 'verdedigers van de Joego slavische grondwet'. Het is nog onduidelijk wat de kansen zijn dat het staakt-het- vuren langer dan enkele uren stand houdt. Tot nu toe hebben de Serviërs altijd aangedrongen op ontwapening van de Kroati sche gardisten, terwijl de Kroaten terugtrekking van het Joegoslavische leger in de ka zernes eisten en ontwapening van de Servische burgers. ZAGREB/BELGRADO RUNA HELUNCA CORRESPONDENT AP-AFP Ook de Joegoslavische presi dent, de Kroaat Mesic, die vori ge week nog tegenstemde, ging gisteren met een wapenstil stand akkoord. Mesic stemde vorige week tegen, omdat hij het niet eens was met de keuze van de voorzitter van de com missie die het bestand moet controleren, de Montenegrijn Kostic. Die had slechts enkele dagen eerder in het Oostkroati- ln Joegoslavië woidt over het algemeen vrij somber aangeke ken tegen de kansen op vrede in Kroatië. Vooral van Servische kant lijkt weinig bereidheid te bestaan de wapens echt neer te leggen. Afgelopen dagen zijn er nog grote groepen bewapende vrijwilligers van Servië naar Oost-Kroatië getrokken. Giste ren werden uit diverse dorpen schermutselingen gemeld, waarbij volgens onbevestigde berichten 34 doden zouden zijn gevallen. Tot zover onze correspon dent. Volgens het Kroatische minis terie van defensie is de rust in de republiek vannacht weerge keerd, op enkele kleine inciden ten na. Na het ingaan van het bestand zouden echter nergens meer schoten zijn gehoord. Het KEES VAN KUILENBURG Tien Mphenaren, onder wie zeven kinderen, zijn ziek geworden nadat zij hebben gezwommen aan de zuidkant van de Zegerplas. De klachten, die een of twee dagen aanhouden, zijn overigens niet ernstig. De betrokkenen hebben last van diarree en braken. In afwachting van een nader onderzoek wordt het afgeraden om te zwemmen aan de zuidkant van de plas, in de buurt van de dagcamping. Vol gens de GGD en de gemeente Mphen aan den Rijn is het vanwege de lichte mate van vervuiling niet nodig om voor de hele recreatiepias dat drin gende advies te geven. De ramen en deuren op de be gane grond moeten dicht blij ven en de tuin mag niet worden betreden. Bij bejaardencentrum Schalkweide in het Haarlemse Schalkwijk geldt tijdelijk een 'slangenalarmfase'. Een ont snapte gifslang is het laatst ge signaleerd in de tuin van het bejaardencentrum. „Ik heb een zware wandelstok staan. Ms er wat gebeurt krijgt-ie een tik op z'n neus", zegt een van de be- Tijdens de eerste zoektocht, maandagnacht, naar de ver dwenen Aziatische mamba- slang gingen de lichten in 'de tuin van Schalkweide aan en sloten de nachtbroeders alle ra men en deuren op de begane grond. „Ik zag ze maar met stokken lopen bij die laven delstruiken", vertelt de 82-jarige mevrouw Preijde-Bos. „Ik vond het toch een beetje vreemd. Maar ik ben niet bang hoor. Gif tig? Ik ben ook wel eens giftig. Ik denk gewoon dat het een kwa jongensstreek is." De politie gaat er vooralsnog van uit dat het verhaal van de verdwijning juist is. De zoek tocht richt zich niet alleen op de ontsnapte slang, maar vooral op de eigenaar die nog steeds niet bekend is. Die belde maandag nacht met een slangenkenner in Schalkwijk en meldde dat zijn slang was ontsnapt. Hij gaf een naam en adres op, die later niet met elkaar bleken te correspon deren. Op weg naar het valse adres zegt de slangenkenner het reptiel in de lavendelstruiken bij Schalkweide te hebben zien verdwijnen. Sindsdien is het beest spoorloos. Een beet van de mamba kan binnen twintig minuten dode lijk zijn. Ziekenhuizen en huis artsen zijn inmiddels ingelicht en er is ook een hoeveelheid te gengif aanwezig. Verder wordt nog overlegd met de dierentuin in Antwerpen, waar men meer UNITED PHO TOS DE BOER» GERALD VAN DAALEN anti-serum voorhanden heeft. De slang kruipt, klimt en zwemt. Het enige waar het beest niet tegen kan, is chloor. „Ik snap niet dat iemand zo iets in huis mag hebben", rea geert de 88-jarige mevrouw Blom. „Ik vind geen leuk idee. Ik slaap altijd met de boel open." Ook de 83-jarige bewo ner C. Stavenuiter wil de ramen voor zoiets niet dicht houden. „Het mag niet mogen dat ie mand zo'n beest heeft." Angstig dat de slang binnen komt, is hij niet. „Ik zie het allemaal wel. Ik heb de kok al gevraagd wanneer we slangensoep eten." Ook de overburen van het be jaardencentrum reageren be heerst op het nieuws over de ontsnapte slang. Breiend voor de deur, op enige meters af stand van de tuin, vertelt me vrouw Meiring: „Ik denk dat ik banger ben als er een vreemde kerel in mijn slaapkamer staat dan als er slang naar binnen kruipt." persbureau Tanjug meldt dat zowel de Kroatische regering als leiders van de Servische min derheden in Kroatië hebben be loofd zich aan het bestand te zullen houden, dat voor onbe paalde tijd geldt. Het presidium heeft geëist dat de strijdende partijen zich vanavond op alle fronten uit eikaars schootsveld hebben teruggetrokken. Intussen heeft het parlement van Macedonië een nieuwe lont in het Joegoslavische kruitvat gestoken. Na twee dagen van felle debatten besloten de afge vaardigden in Skopje gisteren dat op 8 september een referen dum wordt gehouden over de onafhankelijkheid van Macedo nië. De zuidelijkste en armste republiek van Joegoslavië telt 2,3 miljoen inwoners. Zie verder pagina 4 en 5 De infectie wordt wellicht veroorzaakt door de zogenoemde darmbacterie. Een nader onderzoek door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) moet de precieze oorzaak van het ongerief vaststellen. De resultaten van dat onderzoek zijn waarschijnlijk over twee weken bekend. Langs de zuidkant van de Zegerplas worden vandaag door de gemeente borden geplaatst. Daarop wordt zwemmers afgeraden te water te Volgens woordvoerders van de gemeente Mp hen en van de GGD heeft de vervuiling niets te maken met de nabij het meer gelegen en aan de noordzijde daarvan grenzende beruchte Mphense vuilnisbelt. HET WOORD IS AAN Wij moeten voortdurend dijken van moed opwerpen tegen de stormvloeden van de angst. Martin Luther King VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Familieberichten Info RTV Shov Sport HET WEER Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Tijdelijk Koeler In het oosten eerst nog plaatselijk een regen- of onweersbui. In de middag geleidelijk meer zon en op de meeste plaatsen droog. Minimumtemperatuur ongeveer 15 graden, in de middag om streeks 19 graden. Matige wind uit noord tot noordwestelijke rich ting, kracht 4. Vooruitzichten voor vrijdag tot met maandag: overwegend zor nig. Middagtemperaturen snel op lopend naar zomerse waarden De Vereniging Taxibelangen Nederland (VTN) bereidt lan delijke acties voor tegen het treintaxi-project van de Neder landse Spoorwegen. De belan genorganisatie eist dat de NS helemaal stoppen met het pro ject. De ondernemers die met de NS blijven samenwerken, zullen niet langer als collega's worden behandeld. Dat zegt voorzitter F. Thiele van de VTN. Vanavond praten de VTN-leden over een vervolg op de acties van maandag. Thiele zal de leden voorstellen de NS nog eenmaal een brief te schrijven met een uitnodiging voor een gesprek. „Inmiddels willen we niet meer dat de NS het project aanpassen, maar helemaal stoppen". Verder is Thiele van plan om de ondernemers die al een treintaxi exploiteren aan te schrijven met het verzoek het contract met de NS op te zeg gen. „Zo niet dan beschouwen we ze niet langer als collega's". De organisatie Taxivervoer Nederland daarentegen, waar bij achthonderd taxi-onderne mers zijn aangesloten, ver werpt de „gewelddadige en in- ti mi terende acties van de ei gen-rijders". De organisatie hoopt dat het treintaxiproject wordt doorgezet. De VTN werd anderhalf jaar geleden opgericht uit protest tegen het treintaxi-project. De vereniging ving al twee keer bot bij de rechter. „Mie juridi sche wegen zijn bewandeld. We kunnen alleen nog maar actievoeren", aldus Thiele. Pagina 2: Commentaar Geen schade voor bollenexporteurs REGIO CAROUNE VAN OVERBEEKE De grote bloembollenexpor teurs in de duin- en bollen streek hebben nauwelijks te lij den onder de crisis in Joegosla vië. Een paar bedrijven, waar onder Konijnenburg Mark in Noordwijk, drijven nog steeds handel met het Balkanland. An deren zijn daarmee gestopt, maar heboen nog genoeg ande re afzetmogelijkheden. De grootste schade lijden de grote transportbedrijven die produkten naar Joegoslavië ver voeren. De inkomstenderving voor deze bedrijven, die vooral buiten deze regio gevestigd zijn. loopt op tot ongeveer een mil joen gulden per week. Amnesty: Hassan, stop met martelen Amnesty International heeft vanmorgen Marokko opgeroe pen een einde te maken aan de marteling van een groep gevan genen die al sinds 1973 wordt vastgehouden. Dë betrokken personen werden indertijd schuldig bevonden aan couppogingen en later in het geheim overgebracht naar het fort Tazmamart. waar zij in cellen zitten zonder licht, water en sanitaire voorzieningen. Zij mogen geen bezoek ontvangen en worden nimmer gelucht. De mensenrechtenorganisatie zegt in een schrijven aan koning Hassan II en de Marokkaanse regering dat de gevangenen stervende zijn door gebrek aan voedsel, medische zorg en de onmenselijke behandeling die zij al 18 jaar ondergaan. J Woonplaat» j Telefoon |ivm controle bezorging) j J Nummer bank/girorekening I I Handtekening Deze bon m een envelop, ronder I postzegel, sturen naar I I Leidsch Dagblad J

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1