Zaken 'Kopers van onze boeken hebben vaak geen tv' Rijam hoopt op einde stroom schoolagenda's Plafondventilator nieuwe trend Woensdag 7 augustus 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 17 Directiewijzigingen Infotheek Infotheek Systems Nederland, een werkmaatschappij van het Leidse computerbedrijf Infotheek, krijgt op 1 oktober een nieu we directeur: N. Ramondt. Ramondt neemt de functie over van H.J.H. Doornbos die na zes jaar Infotheek, vertrekt naar een an der bedrijf in de automatiseringsbranche. Het vertrek van Doornbos is een symptoom van de malaise waarin Infotheek verkeert. Het bedrijf leed vorig jaar een flink verlies door 'miskopen' in het buitenland. Ook voor dit jaar ver wacht de directie van Infotheek dat de aangekochte buitenland se bedrijven nog in de rode cijfers zullen blijven. Wel is Infotheek hard bezig orde op zaken te stellen in Dene marken en Engeland. De directie is uitgebreid met een tweede algemeen directeur naast W. van Leenen: J. Blankert. Managers slecht betaald Nederlandse managers worden slecht betaald vergeleken met managers in ons omringende landen. Dit blijkt uit resultaten van internationale vergelijkingen van salarisonderzoekers. De Zwitserse managers krijgen het meest in hun loonzakje: niet al leen is hun bruto salaris het hoogste in Europa, ook netto heb ben zij het meest te besteden. Op de salaris-ranglijsten bezetten de Duitsers de tweede plaats en de Frransen staan drie. De Ne derlandse manangers staat met hun lage besteedbare inkomen in de onderste gelederen van de ranglijst: rond de achtste plaats. Vice-voorzitter van de vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel (MHP), w. Muller, vreest dat zeker na de Europese eenwording in 1992 onze topmanagers naar het zuiden zullen vertrekken om daar de hogere beloning te incasseren. STAND VAN NIEUWSLIJN 100 MEDEWERKERS van het familiebedrijf Groen zorgen nu voor een om zet van 30 miljoen gulden per jaar. „IN DE ZURE HARING sta ik de hele dag, nu het fabrieksvakantie is", aldus de vakantiewerkster bij Ouwehand's De consument ziet door de bomen het bos niet meer' „Ik hoop maar dat er niet nog meer schoolagenda's op de markt komen," zegt mevrouw D. Besseler, product-manager jaarartikelen van het Alphense bedrijf Esveha-Rijam. In 1947, toen de eerste Nederlandse schoolagenda in een oplage van vijfhonderd stuks van de persen rolde, was Esveha de eerste. Dit jaar komen er een slordige zes tig verschillende schoolagenda's op de markt. Als het er nog meer worden, zegt Besseler, ziet de consument door de bomen het bos niet meer. Over haar positie op de markt hoeft de Alphense uitgeverij zich geen zorgen te maken. Rij am distribueert een 25-tal schoolagenda's, waarvan het een aantal zelf uitgeeft. „We zijn nog onbetwist marktleider," zegt de product-manager, die overigens niet wil zeggen welk aandeel van de markt Esveha- Rijam beheerst. „Wij hebben agenda's voor jongens en meis jes in alle leeftijden. Een breed pakket met voor elk wat wils." Jarenlang opereerde alleen Esveha op de markt van wat toen nog huiswerkboekjes wer den genoemd. De oplage ging de eerste jaren met reuzespron- gen omhoog: van 500 in het eer ste naar 3000 in het tweede jaar en vervolgens heel snel naar tienduizenden en zelfs hon derdduizenden exemplaren. Maar in het het begin van de ja ren zeventig probeerden voor het eerst ook andere uitgevers met geïllustreerde agenda's een graantje mee te pikken van de gestegen koopkracht. Esveha gaf zelf de eerste geïllustreerde agenda uit. Een dun boekje, in bescheiden mate voorzien van foto's en tekeningetjes. Maar vergeleken met de huidige agenda's, die veelal van voor naar achter vol staan met kleu renfoto's, was dat maar kinder spel. En naast strip-, pop- en die- renagenda's zijn er de laatste ja ren ook de duurdere kinderkle dingmerken, die de agenda zien als een handzaam, dagelijks ge bruikt 'uithangbord' voor hun creaties. Topverkopen haalt Es veha dit jaar dan ook met agen da's van Oilily, Bad Boys, LA- Gear, Mexx en O'Neill. Mevrouw Besseler vindt dat je dat geen reclame-agenda's mag noemen. „Ik noem dat markt- ondersteuning, promotionele ondersteuning van een pro- dukt." Behalve met agenda's kwamen sommige kledingmer ken zelfs met een complete 'schoollijn'. Agenda's, schriften, multomappen, kaftpapier en etui's zijn zelf tot vaak dure mo de-objecten gepromoveerd, die met zorg moeten worden geko zen. Dit jaar echter lijkt aan de Naast strip-, pop- en dierenagenda's zijn er de laatste jaren ook de duurdere kinderkledingmerken, die de agenda zien als een handzaam, dagelijks gebruikt 'uithangbord' voor hun creaties. foto jan hi a vast groei van het aantal school agenda's een einde te zijn geko men. De markt is zich aan het stabiliseren, en dat is maar goed ook, vindt mevrouw Besseler. Want de explosieve groei van het aantal 'titels' is zowel voor producenten als consumenten niet voordelig. „Het aantal scholieren stijgt niet. Dus als er meer agenda's komen dalen de oplagen en worden ze dus duurder." Rijam heeft zich alleen op de markt kunnen handhaven door zelf verschillende 'thema-agen da's' te gaan uitgeven en de dis tributie van andere agenda's te gaan verzorgen. „Met onze ene agenda waren we er allang niet meer geweest." De scholen moeten nog be ginnen en veel scholieren zullen hun agenda nog moeten kopen, maar bij Esveha-Rijam aan de Ondernemingsweg in Alphen is de seizoendrukte al lang weer voorbij. „In de zomermaanden hebben we zeven acht uit zendkrachten aan de lopende band staan. Dan moeten in twee weken alle bestellingen de deur uit. Want alle winkels moeten gelijktijdig bevoorraad worden. Het mag niet voorko men dat agenda's al wel in win kels in Amsterdam liggen, maar in Epe en Groningen nog niet te krijgen zijn. En het mag hele maal niet voorkomen, dat de ene winkel in Amsterdam ze al wel heeft en de andere niet." HOOFDDORP JEROEN SMIT Een nieuwe trend dient zich aan: de pla fondventilator. In steeds meer huiskamers zorgt zo'n apparaat momenteel voor de no dige verkoeling. Maar niet alleen daarvoor is het ding handig. Tijdens de wintermaan den zorgt het apparaat ervoor dat de warm te in de woonkamer beter circuleert en dat scheelt in de stookkosten, weet de Hoofd dorper Ed Wagenaar. Hij is onlangs onder de naam Wagenaar Airtechnics een een mansbedrijf begonnen dat in plafondvënti- latoren doet. Wagenaar legt uit: „Op iedere plafond- ventilator zit een zomer- en winterstand. In de zomerstand verplaatsen de bladen lucht naar de vloer. Deze weerkaatst de lucht weer naar het plafond en ga zo maar door. Op die manier ontstaat een koele wind- stroom. In de winterstand daarentegen zuigt de ventilator lucht van de vloer aan. Deze lucht wordt tegen het plafond gedrukt en gaat langs de muren weer naar beneden. Op die manier circuleert de warme lucht, die onder het plafond hangt, door de hele woonkamer", aldus Wagenaar. In zijn woning aan het Marktplein is Wa genaar momenteel druk bezig met de in richting van een showroom. Voor iedere soort inrichting is er wel een bijpassende ventilator. Wagenaar heeft er bijvoorbeeld een die helemaal van chroom is met door zichtige plexiglas bladen. Of eentje die hele maal zwart is met hier en daar wat chroom. Helemaal wit kan ook en voor mensen met een klassieke inrichting zijn er apparaten met veel koper en houten bladen. Overi gens: alle bladen, op die van plexiglas na, zijn van gelakt hout. Kunststof is een onge schikt materiaal voor de bladen omdat ze dan teveel lawaai maken. Verder zijn de ventilatoren verkrijgbaar met verlichting in het motorhuis of verlich ting onder het motorhuis, met drie, vier of vijf bladen en zelfs met afstandsbediening. In totaal kan Ed Wagenaar vijftig modellen leveren in prijzen van 150 tot 450 gulden. Wagenaar levert zowel aan particulieren als aan bedrijven, zoals winkels en restaurants. Het monteren is door iedereen met een beetje handigheid zelf te doen, maar Wage naar doet het ook. Volgens Wagenaar is het belangrijk om op kwaliteit te letten. „Er zijn grootwinkel bedrijven die goedkope plafondventilatoren aanbieden. Daar kan rommel tussen zitten. Vaak bevinden zich er geen kogellagers in, waardoor de draaiplaten over elkaar draai en en snel slijten. De ventilator gaat op den duur wiebelen en lawaai maken. Kogella gers zijn vrijwel onverslijtbaar en maken geen enkel geluid. Ik moét wel op kwaliteit letten, want anders kan ik na anderhalf jaar mijn zaak wel opdoeken." Z0MERWERK KATWIJK WILLEKE HEUKOOP „In het begin denk je wel even: gét, waar kom ik in terecht, om dat je er niets van weet. Maar het viel mij honderd procent mee. Ik heb hier in de paasva kantie al een paar dagen ge werkt via het uitzendbureau. Daar vroegen ze of ijc dat wilde doen, werken met vis. Ik heb ja gezegd omdat er niets anders was. Deze zomer ben ik gewoon direct naar Ouwehand gegaan want het beviel me goed. Het is gezellig en ik woon in de buurt, dus dat komt mooi uit." „Nu is het fabrieksvakantie en sta ik de hele dag in de zure ha ring. Potjes vullen met rolmop- sen, stukjes of hele haringen. Maar daarvoor stond ik in de rokerij, dat deed ik liever. Je doet dan vissen in houten krat ten. Haring schoonmaken doe je niet als vakantiewerker, dat doen alleen de beroepskrachten want dat moet je natuurlijk ook snel kunnen. Hier moet je ook Naam: Linda Rasenberg Leeftijd: 17 jaar Woonplaats: Katwijk Vakantiewerk Produktiewerk bij Ouwehand Visverwerkende Industrie in Katwijk Loon: 6 gulden per uur wel doorwerken natuurlijk. Zo'n honderd haringen per uur moet je wel halen, dat hangt ook van de soort vis af. Maar je hebt veel pauzes dus dat valt erg mee." „Die lucht? Ach, je hebt gewoon een stel oude kleren liggen. Die was je elke dag of je legt ze in de schuur. Je ruikt het niet eens meer als je een tijdje hier werkt. Het is trouwens helemaal geen vies werk. Je moet een schort aan en een petje op en je werkt met handschoenen dus je hebt eigenlijk nergens last van. Ik vind het hier prima geregeld hoor." „In september gaan we met school, de vierde van de Beste vaermavo, een weekje naar de Ardennen. Daar gebruik ik het geld voor. En voor uitgaan, kle ding, van die dingen. Dat mijn vriendinnen op vakantie zijn terwijl ik werk, maakt me niet zoveel uit. Ik ga nog weg. En ik woon dicht bij zee, dus als het mooi weer is kan ik in het week einde ook naar het strand gaan. Over twee weken stop ik hier met werken en heb ik ook nog een weekje vrij voor de school weer begint." „Nee, ik zou dit werk niet voor vast willen doen, dat vind ik zonde. Maar wie weet nog even tussendoor. Als je bijvoorbeeld moet wachten op de uitslag van de keuring voor de Marine. Ik weet nog niet zeker of ik me daarvoor aanmeld, maar het lijkt me wel wat ja." Toezicht op luchtvaart in Hoofddorp HOOFDDORP PETER SLUIS De JAA, de Joint Aviation As sociation, neemt deze week een nieuw onderkomen in gebruik op het Hoofddorpse kantorenpark Beukenhorst. In de JAA werken zeventien Europese luchtvaartdiensten samen. Bedoeling is dat de organisatie de komende ja ren uitgroeit tot een overkoe pelende Europese lucht vaartdienst. De JAA stelt zich in eerste instantie tot doel om te ko men tot een betere samen werking tussen de verschil lende Europese luchtvaart diensten. De belangrijkste taak van een luchtvaartdienst is het toezicht op de vliegvei ligheid, het onderhoud en de certificering van vliegtuigen. Op termijn is het de bedoe ling dat de afzonderlijke diensten opgaan in de JAA. Tot op heden was de JAA gevestigd in een klein pand op de Londense luchthaven Gatwick. Met het oog op de ambitieuze toekomstplan nen van de Europese lucht vaartorganisatie werd vorig jaar besloten om uit te zien naar een groter onderkomen. Behalve Nederland stelden zich nog zes andere landen kandidaat om de organisatie te huisvesten. Tijdens een bijeenkomst in Parijs eind vorig jaar, kreeg Nederland acht stemmen, twee meer dan Parijs. Brussel behaalde twee stemmen. Het kantoor van de JAA staat op het Hoofddorpse kantorenpark Beukenhorst aan de Satumusstraat, op een steenworp afstand van het gebouw van de Rijks luchtvaartdienst. Momenteel bestaat de staf van de JAA nog slechts uit enkele men sen. De Nederlandse RLD le vert de directeur certificering en een secretaresse. Bedoe ling is dat de staf de komen de jaren wordt uitgebreid tot ongeveer honderd Drukkerij en uitgeverij Groen is gisteren van een zeer monumentaal pand verhuisd naar een hypermodern ge bouw aan de Rooseveltstraat. Terwijl de uitgever Groen van christelijke lectuur vooral ingetogen en behoudend moet blijven, gaat de onderwijsdochter SMD voortvarend Europa in. Een 130 jaar oud bedrijf in het Europa van de toekomst. LEIDEN KAREL De gloednieuwe Japanse vier kleurenpers van 3 miljoen gul den spuwt 13.000 vellen in het uur en is half-automatisch, zo dat de platen in de razendsnelle tijd van 13 minuten kunnen worden gewisseld. De pers is de trots van Groen in de vestiging aan de Rooseveltstraat en bete kent naast een nieuw onderko men ook een forse modernise ring van het bedrijf. Het gebouw is dooraderd met een ultramo dem communicatie-net, waar mee iemand met een toetsen bord de computer op een ander bureau kan bedienen. Ondanks dit soort spiegeltjes en kraaltjes van moderniteit, blijft de tijd in een groot deel van het gebouw stilstaan. Rechtsboven de met marmer beklede trap en het uitbundige glafcen atrium, ligt een oase van sereniteit en rust. „Deze afde ling is heel ingetogen", zegt di recteur J. Groen over uitgeverij Groen die met een grijze vloer bedekking veel terughoudender oogt dan drukkerij Groen of de studieboekuitgeverij SMD. .Je kunt inderdaad ook zeggen 'cal vinistischer' dan de andere af delingen." Groen behoort tot de stoet van kleine christelijke uitgeve rijen in Nederland, waarin ook namen Kok in Kampen, Den Hertog in Houten en Ten Have in Baarn voorkomen. Hoewel de onderlinge verschillen voor de uitgeverijen levensgroot zijn zoals de verschillende protes tantse kerken vinden dat zij he lemaal niet op elkaar lijken is de grote overeenkomst dat zij allen protestants-levenbeschou- welijke boeken en brochures uitgeven. Groen mag zich zelfs verheugen in de gunst van ver schillende zogeheten 'zwarte- kousen-kerken'. Depressiviteit „Wat wij uitgeven zijn bijvoor beeld gebedenboeken, medita tieve dagboeken en boeken die vanuit protestants-christelijke visie hedendaagse problemen behandelen", zegt Groen. Zijn collega-directeur A. Nieuwen- huizen Segaar vult aan: „En theologische werken van domi nees uit de vorige eeuw, zeg maar de kerkvaders." De catalo gus van Groen vermeldt onder meer een bundel theologische opstellen onder de titel 'Het Heilige in het heden', "Wees Gij mijn gids' ('bijbels dagboek voor jonge mensen') en 'De pressiviteit en suïcide' over de vraag of 'een kind van God ook depressief (kan) zijn'. De markt is niet groot omdat er niet veel zware protestanten zijn, maar de vraag is wel heel constant. „Vergeet niet dat veel mensen in Nederland behou dend zijn en veel nadenken over de wijze waarop je moet leven. Kijk naar een krant zoals Trouw of het Reformatorisch Dagblad die een trouw le zerspubliek hebben", zegt Nieuwenhuizen. „De kopers van onze boeken hebben vaak geen televisie en lezen heel veel en dan houden zij zich vooral nog bezig met le rend lezen, met studeren. Zij kopen ook in de speciale boek handels, waaraan wij leveren, omdat zij liever niet komen in boekhandels waar ook 'andere' boeken zijn te krijgen", weet Groen. De lezerstrouw wordt bewezen door de zeer succes volle verkoop van een stan daardwerk over Voetius, on danks de niet onbetekenende prijs van 295 gulden Uitgeverij Groen moet blijven zoals die is, groei is natuurlijk prima maar een spectaculaire sprong is niet te verwachten in zo'n specialistische markt. Iets anders ligt dat met de andere onderdelen van Groen, die een 'gematigde groei' moeten laten zien. „Voor wij in gebouw trokken, hebben wij ui teraard een begrotinkje ge maakt. Daaruit bleek dat wij de investering binnen enkele jaren kunnen terugverdienen", zegt Groen die een getal van 5 pro- •cent groei per jaar reëel vindt. De 100 medewerkers van het familiebedrijf Groen verwezen lijken nu een omzet van 30 mil joen gulden per jaar. Onder de holding Groen bv vallen behalve uitgeverij Groen ook drukkerij Groen en schoolboekenuitgeve rij SMD met het zojuist overge nomen Waltman. Daarnaast heeft Groen nog een strategisch minderheidsbelang in een Rijs- wijkse zetterij, 'Dat is indertijd zo gegroeid', en in drukkerij Thieme in Nijmegen, „van waaruit wij de fusie-ontwikke lingen in de drukkerswereld goed kunnen volgen" zoals Groen zegt. De meeste ambities heeft de onderwijspoot SMD, die de vleugels wil uitslaan in Europa. Met ingang van 1 januari 1993 worden regels en opleidingen gelijkgetrokken in het kader van de binnenmarkt in de Europese Gemeenschap. Daarvan kunnen de uitgevers van studieboeken zoals Groen en Wolters Noord - hoff profiteren. Nu zijn zij nog met handen en voeten gebon den aan een klein taalgebied met boeken die in het buiten land niet ziin te gebruiken. „Wij hebben wel eens het een en an der geëxporteerd naar België, maar dat ging om kleine hoe veelheden", zegt Groen. Linda Rasenberg aan de slag bij Ouwehand's Visverwerking: „Die lucht? Je ruikt het niet eens meer als je een tijdje hier werkt" foto dick hogewoning Ondanks spiegeltjes en kraaltjes van moderniteit bij drukkerij Groen, blijft de tijd in een groot deel van het gebouw stilstaan. foto loek zuyderduin Uitgeverij Groen gaat 'ingetogende toekomst in

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17