Regio 'Straten verpauperen' Waaghalzen te water Sanering Atlas-terrein kan met winst worden betaald 'Dat over mijn lijk-gedoe, daar wil ik boven staan' Woensdag 7 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUUENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: HENK BUIS 15 LEIDEN ZOETERWOUDE ZO GROEN als gras Dat is tot op de dag van vandaag de slo gan van het landelijk gelegen dorp. Maar in de Van Swietenstraat mag het wel wat minder, vinden de bewonérs. Zoeterwoudenaren doen schriftelijk beklag bij gemeente Bewoners van de Van Swietenstraat in Zoeterwoude- dorp hebben schriftelijk hun beklag gedaam bij burge meester en wethouders. Zij ergeren zich aan de verpau pering van de straat door het welig tierende onkruid en de verzakkingen in het wegdek. „Wij willen weten wat u aan deze wel zeer trieste situatie denkt te doen." Op het gemeentehuis is de brief 'nog niet aangetroffen'. beetje beschaafd en redelijk houden", zegt Kortman. „Het is hier heel prettig wonen en dat wil ik graag zo houden. Maar het onkruid dat hier overal uit de straat schiet, dat is geen ge zicht. En dat geldt niet alleen voor de Van Swietenstraat, maar voor het hele dorp. Als ik mensen van buiten Zoeterwou- de op bezoek krijg dan valt het ze op dat alles hier even groen ZOETERWOUDE „Dat kan kloppen", reageert briefschrijver H.W.G. Kortman. „Ik heb 'm gisteravond pas in de bus gestopt." Deze week vroeg de Zoetervvoudenaar veertien mensen om zijn brief te ondertekenen. Elf gaven aan dat verzoek gehoor, twee waren met vakantie 'en de veertiende weigerde alleen omdat hij de brief niet ver genoeg vindt gaan'. "Ik wil de toon gewoon een Zelf onkruid verwijderen is volgens Kortman geen oplos sing. „Verschillende r de straat trekken regelmatig wat planten weg, maar het is ge woon niet bij te houden. Dit is werk voor de gemeente", meent de Zoeterwoudenaar. Schema Bij de gemeentelijke dienst weg- en waterbouwstaat de Van Swietenstraat niet op het onderhoudsschema voor dit jaar. Van grootschalige verpau pering die een eerdere aanpak zou rechtvaardigen is bij de dienst niets bekend. „We in specteren ieder jaar volgens een landelijk vastgesteld systeem al le straten in het dorp en maken daama een onderhoudsschema voor het komende jaar", vertelt een ambtenaar. „Voor volgend jaar hebben we nog geen sche ma gemaakt, het is best moge lijk dat de Van Swietenstraat daar op terecht komt." Hoewel de bewoners in hun brief de grote hoeveelheid on kruid en de verzakkingen op één hoop gooien zijn dat vol gens een ambtenaar van de ge meentelijke dienst weg- en wa terbouw twee aparte zaken. "Er is sprake van enig achterstallig onderhoud aan straten, maar het lijkt me sterk dat verzakkin gen door onkruid worden ver oorzaakt." „Wel is het dorp er de laatste jaren 'groener' op geworden. Een paar jaar geleden heeft de gemeenteraad besloten plan tengroei op straten en pleinen niet meer met chemicaliën weg te spuiten. De afgelopen jaren zijn we langzaam gaan afbou wen. Aan borstelen zijn we nog niet toegekomen, we zijn aan het onderzoeken welke metho de de beste is". van straten en pleinen is ruim Het achterstallig onderhoud 400.000 gulden beschikbaar, laat zich 'eenvoudig' verklaren terwijl de gemeente zegt het uit geldgebrek. Voor onderhoud dubbele nodig te hebben. Uit het huidige budget moeten ook Het onkruid tiert welig in de Van alle voorbereidende (papieren) Swietenstraat. Foto Huico Kuipen werkzaamheden worden be taald. msmstfr NIEUWSLIJN Lichtgewonde bij botsing wielrenners WASSENAAR Twee wielrenners zijn gisterochtend tegen el kaar gebotst op De Klip aan de Wassenaarse Slag. Een 25-jarige Italiaan nam de bocht te ruim en raakte een 59-jarige Heems kerker. Deze raakte licht gewond aan hel hoofd en is overge bracht naar het Haagse Bronovo-ziekenhuis. Black-out veroorzaakt aanrijding WASSENAAR Door een black-out kreeg een 65-jarige auto mobilist uil Leiderdorp gistermiddag een aanrijding. Ter hoogte van Backershagen op de Wassenaarse Rijksstraatweg reed hij eerst tegen een lichtmast, en vervolgens kwam hij terug op de weg. Daar werd hij aangereden door een 41-jarige Rijnsburger. De Leiderdorper werd naar het Diaconessenziekenhuis ge bracht, maar bleek niets te mankeren. Gehandicapte aangereden op zebra WASSENAAR Een 60-jarige Wassenaarse lichamelijk gehandi capte in een rolstoel is gistermiddag aangereden terwijl hij een zebrapad op het Wassenaarse Stadhoudersplein overstak. Een 22-jarige automobilist zag de oversteker te laat. De Wassenaar der moest zich met een pijnlijke rib door zijn huisarts laten be handelen. EEN INWONER VAN Hoogma- de is gisteravond door een Am sterdammer van de verdrin kingsdood gered. De man was in het water langs de Poeldijk uit zijn kano gevallen, waar schijnlijk als gevolg van een epi- lepsie-aanval. De Amsterdam mer, die met zijn boot toevallig voorbijkwam, haalde de al be wusteloze Hoogmadenaar uit het water. Hij paste mond-op- mond-beademing toe. Hond verwaarloosd Een medewerker van de Die renbescherming heeft gis terochtend een zwaar verwaar loosde hond aangetroffen op een woonboot in Warmond. De verwaarlozing was al een tijdje bekend, maar de dierenbe scherming vond ingrijpen nu noodzakelijk. De politie nam de hond in beslag en de officier van justitie moet beslissen wat er met het dier gaat gebeuren. Tegen de eigenaar wordt pro ces-verbaal opgemaakt. OEGSTGÉEST ANITA LUYENDUK Met dit warme zomerweer is een extra bestem ming gevonden voor de Oegstgeester Van Ey- singabrug, die naar de nieuwbouwwijk Haaswijk leidt. In de namiddag wordt deze bevolkt door kinderen en jongeren die er een sport van maken om van de brug af te springen. Een niet onge vaarlijke stunt. "Maar ik vind het gewoon leuk", zegt een jongen van een jaar of elf. Tussen twee sprongen door moet hij op de kant zijn moeder geniststellen, die het springen niet toejuicht. Inmiddels is een groepje kinderen op de brug komen kijken naar de 'held'. Zelf durven of mogen ze niet. Politiewoordvoerder Vermeer van Oegstgeest zegt dat de politie er nog niet uit is of het sprin gen verbóden is. Wel staat voor hem als een paal boven water dat de waaghalzerij levensgevaarlijk is. Het gebeurt vaak dat de stunters vlak voor, vlak na, of zelfs op een passerend schip springen. „Vandaag of morgen is het een keer echt raak en hebben we een gewonde of een dode", zegt Ver meer. Waarom worden dan geen preventieve maatre gelen genomen? Politieman Vermeer stelt dat de gevaarlijke sprongen vanaf de brug al vele zomers vaste prik zijn. "En zo'n gewoonte is niet plotse ling van de ene op de andere dag uit te roeien. Waarschuwen doen we wel maar er is gewoon geen mankracht genoeg om de brug steeds te be mannen". verklaart hij. Hazerswoudse boer raakt door TGV derde deel van zijn land kwijt teweeg in de politieke gelederen van Leiderdorp. „Dit komt zo maar uit de lucht vallen, ik ben totaal verrast", aldus gemeente raadslid B. Lamers (D66). „Ik kom net terug van vakantie en dan lees ik in de krant dat er zo maar acht ton wordt uitgege ven. Als lid van de raadscom missie voor de financiën ben ik daar niet over geïnformeerd". Hoewel inmiddels ai ruim 700.000 gulden in de afgelopen jaren zou zijn uitgegeven is La mers 'niet bereid die 8 ton zo maar op tafel te leggen'. Oorzaak van de vervuiling van grond en grondwater is een lekkende ondergrondse olie tank. De gemeente stelt dat zij tevergeefs heeft geprobeerd om het geld terug te vorderen van de vervuiler, de voormalige be- tonfabriek Atlas. Lamers vindt dat 'nog eens goed moet wor den uitgezocht of het geld niet toch op de vervuiler kan wor den verhaald'. Andere commissieleden kla gen niet over het feit dat infor matie van de gemeente achter wege is gebleven. „Het is voor mij weliswaar nieuw, maar ik ben zelf ook nieuw in de raad". reageert P. Muller (WD). „De zaak schijnt al heel lang te spe len, dus misschien is in een vo rige raadsperiode die uitgave al goedgekeurd". De rest van de raadscommissie financiën is op vakantie of anderszins onbe reikbaar. Volgens een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp is de vakantieperiode de boosdoe ner. „De gegevens over de ver vuiling komen uit een rapport dat kort geleden openbaar is ge worden, toen de raadscommis sies net hun laatste vergadering voor het zomerreces hadden af gewerkt. Er is geen sprake van een bewuste misleiding van commissieleden, gewoon een ongelukkige samenloop van omstandigheden". Het overgrote deel van de schoonmaakwerkzaamheden is al in 1989 uitgevoerd. Momen teel is een gespecialiseerd be drijf bezig met de reiniging van het grondwater. Deze werk- wachting nog enkele maanden in beslag. De commissieleden vinden de sanering op de agen da van hun eerstvolgende ver gadering, begin september. HAZERSWOUDE-DORP RUUD SEP Het land van H. Oppelaar loopt van het Westeinde tot de Hoog- eveen. Twee kilometer lang en 150 meter breed. Indien, zoals de NS wensen, de TGV tegen de eeuwwisseling door het Groene Hart raast, dan komt die diago naal over het land van Oppelaar te lopen. Van zuid-west naar noord-oost, op een zeven meter hoge dijk. Op zich een ideale si tuatie, geeft de landbouwer toe. Aan de andere kant van de weg worden een heleboel bedrijven doorsneden, hier maar één. He laas is dat zijn bedrijf. „Maar als het om het algemeen belang gaat, kan ik toch niet tegen zijn". Het graan, de spruiten, de aardappelen en het graszaad staan er mooi bij. De mais is door het koude voorjaar nog wat klein en met de bieten is het niet zo veel dit jaar: te veel regen gehad. Een stukje verder op lopen schapen en rent een haas. Een leeuwerik scheert door de lucht. „De gele kwik staart zit hier ook. Dat beestje is in deze omgeving behoorlijk zeldzaam." „Eigenlijk is dit bedrijf .te klein", zegt Oppelaar. „Maar ik wil vooral goed spul kweken. En dan heb je je handen vol aan die dertig hectare. Het hele ge zin werkt mee en ik heb nu hulp van een stagiaire. Verder wordt er nogal wat werk gedaan door loonbedrijven. Want ik kan mij nu eenmaal geen combine ver oorloven. Wel hebben we met drie buren een spruitenplukma- chine gekocht." Mevrouw Oppelaar schenkt koffie. Op de koektrommel prijkt een afbeelding van paleis Nog niet eens zozeer vanwege de verkoeling maar gewoon omdat ze Het leuk vinden, springen tieners van de Van Eijsingabrug, nabij Haaswijk. foto hielco kuipers LEIDERDORP De oudste inwoner van Leiderdorp, Joseph van der Mij, werd gistermiddag door burgemeester AJ.A.L. Bruggeman en zijn vrouw gefeliciteerd met zijn 101-ste verjaardag. Van der Mij woont nog altijd in zijn eigen huis aan de Steenbakkerslaan, waar hij wordt verzorgd door zijn dochter. Van der Mij werd in 1890 in Leiden geboren. Tot aan zijn pensioen in 1955 was hij tapijtwever van beroep. Aanvankelijk werkte hij bij de mattenfabriek aan de Os en Paardelaan in Leiden, daama ruim dertig jaar bij de Leiderdorpse Touwfabrieken. Van der Meij woont al vanaf 1941 in Leiderdorp. Het was overigens niet de eerste maal dat Bruggeman hem be zocht. In 1985 mocht de burgemeester Van der Meij onder meer feli citeren met zijn 70-jarig huwelijk. foto jan holvast LEIDERDORP LIESBETH BUITINK De sanering van een met olie verontreinigd terrein aan de Leiderdorpse Achthovenerweg, 800.000 gulden, wordt betaald uit de winsten die op het terrein zijn gemaakt. Het gemeentelijk grondbedrijf hoeft deze kosten niet te dekken uit de opbreng sten van grond elders in de ge meente. „Het exploitatiesaldo zou anders een miljoen gulden bedragen en dat is nu acht ton minder gunstig uitgevallen", al dus een gemeentewoordvoer der. Pogingen van Leiderdorp het geld van de voormalige betonfa- briek Atlas terug te vorderen, mislukten. Het bedrijf is failliet verklaard en dus niet in staal te betalen. „Nou ja, het belangrijk ste voor ons is dat ejt niet op eens een gat ontstaat in de be groting", aldus de gemeente woordvoerder. „We verdienen gewoon- minder dan verwacht. Maar dat wil wel zeggen dat we minder winst hebben te beste den op de rest van de begroting van het grondbedrijf'. De financiële kant van de sa nering bracht een lichte schok in Leiderdorp gaan wel weer er gens anders wonen." Haar man zegt: „Maar we pleiten er ook niet voor hem 'bij de buurman' neer te leggen." Het echtpaar Oppelaar voor het 'geriefhout' waar de hogesnelheidstrein op een zeven meter hoge dijk dwars doorheen moet gaan. foto ben de bruyn Soestdijk. Het gezin drinkt bui ten koffie. ..Natuurlijk zijn we tegen de TGV", zegt Oppelaar. „Het is jammer van het Groene Hart en persoonlijk vind ik het jammer van mijn bedrijfje." Maar er zijn grenzen aan de tegenstand. .Als er een alge meen belang is, ja maar men sen, dan kan ik toch niet meer tegen zijn? Er kan een noodzaak zijn: we moeten bijblijven in Europa. En hel autoverkeer moet natuurlijk ontlast worden. Maar misschien kan dat beter op een andere manier." De Hazerswoudse landbou wer komt er niet helemaal uit. „Maar wanneer er bij zo n hoor zitting iemand opslaat en voor stelt om een brief aan de rege ring te schrijven met de oproep van deze heilloze weg af te stap pen. dan ben ik het daar niet mee eens. Hoe kan je dat nou zomaar stellen?" Die oproep werd tijdens de twee madnden geleden gehouden hoorzitting overigens met groot applaus ontvangen. Als het aan mevrouw Oppe laar ligt of de TGV door het Groene Hart of door Leiderdorp komt, is de keuze duidelijk. „In wezen is het landschappelijk een minder grote ingreep wan neer die trein langs die grote weg komt. Je moet ook aan de toekomst denken. Die mensen Fietspad Voor de deur van de familie Op pelaar wordt, wanneer de bouwvak straks voorbij is, weer gewerkt aan de aanleg van een fietspad. Tegen de aanleg van dit pad zijn de bewoners van het Westeinde massaal te hoop gelopen. „Dat heeft mijn hou ding tegenover de TGV behoor lijk beïnvloedmerkt Oppelaar op. „Sommige mensen praten van 'over mijn lijk'. Die mentali teit, daar wil ik boven staan." Zijn vrouw vult hem aan. „Te genstanders van het fietspad verstuurden kerstkaarten met daarop een aangereden fietser en de tekst 'houd moed'. Dan vraag je je af waar we mee bezig zijn. Ik heb die kaart in een en velop gedaan en met een echte kerstkaart erbij teruggestuurd." Hij: „Ik heb maar een paar meter ingeleverd. Eigenlijk heb ik een beetje geprofiteerd van het fietspad. Ik had een smalle brug en heb daar een brede dam voor teruggekregen. En die mooie beuk in de voortuin, die mocht niet weg. Daar had de gemeente al voor gezorgd, nog voordat we er zelf mee konden komen." Tegen de tijd dat de TGV in Nederland kan gaan rijden, wordt het voor Oppelaar tijd om met pensioen te gaan. De land bouwer hoopt natuurlijk dat de genen die voor de trein moeten wijken een redelijke vergoeding krijgen. Maar hij is daar hele maal niet zo gerust op. „Daar komt nog bij dat je zonder op volger geen bedrijfskostenver goeding krijgt."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15