Leiden Joegoslavische crisis verlamt vrachtvervoer Een paaltje met een blauwe hoed LU Qr^oó~p Buitenlanders scoren in Bloemenmarathon Zwemmen in Zegerplas voorlopig uit den boze Woensdag 7 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken ge durende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week een wandeling door Voorschoten en het recreatiege bied Vlietland. Dagelijks leggen verslaggevers gedeeltes van dit traject af en schrijven over hun belevenissen. In de krant van zaterdag volgt een complete routebe schrijving van deze wandeltocht met een lengte van 23 kilometer. VOORSCHOTEN GERRY REPEL Daar sta ik dan: Vlietland ligt voor me. Donkere wolken drij ven over. Hier moet ik een wan deling van ongeveer een uur gaan maken. Waarom ik juist op zo'n sombere dag wil gaan stappen, begrijp ik ook niet. Zonnige dagen genoeg, maar uitgerekend deze dag moet ik •zo nodig lopen. 2 Het recreatiegebied-in-wor- ding ligt op het grondgebied van de gemeente Leidschen- dam. Toch ligt Voorschoten veel dichterbij, aan de overkant van het water de Vliet. Volgend jaar - krijgt dit dorp zelfs een vaste t oeververbinding met Vlietland, 3 voor fietsers en voetgangers wel T„ te verstaan. Het pontje, dat nu <2 nog dagelijks op en neer vaart, heeft zijn werk dan gedaan. Het gebied heeft een enorme 2 aantrekkingskracht op dagjes- - mensen uit de wijde omgeving, r. Honderden, nee duizenden "J trekken elk weekeinde en in de - vakantie dagelijks naar dit wa- terrecreatiegebied. Surfers, zei- Iers, zwemmers. 2 Nou vooruit, blik op oneindig, verstand op nul, dan ga ik maar. Vanaf het pontje loop ik een Z klein stukje langs de Vliet. Dan linksaf. Aan mijn rechterhand een groot parkeerterrein waar wel drie auto's op staan. Even verderop ligt het grote surf- en j zeilmeer. Ook hier is stilte troef, Op het meer twee surfers en een motorbootje met in zijn l kielzog een stuk of acht kleine g bootjes met rood/wit gestreepte i zeiltjes. De zeilschool. Een groot 5 bord op het'strandje laat weten: 3 zeilschool, surfschool, zeilbo tenhaven, verhuur van water fietsen, Canadese kano's, zeil en motorbootjes. ■Zo'n bootje met buitenboord- motortje doet me aan mijn jeugd denken. Ik woonde in Warmond. Als 13-Jarige dochter van een kruidenier voeren wij, mijn vader of mijn zus en ik, 's zomers dagelijks als een soort parlevinker met boodschappen langs de woonboten en huisjes op de Sprietlaak en Kaag. Ook in zo'n klein bootje. Storm en re gen trotserend. Langs de woon schepen en zomerhuisjes van die 'rijke'stadsmensen uit Den Haag en Amsterdam. Soms denk ik nog wel eens, meestal met ple zier, terug aan die zomers. A4 Verder wandelend passeer ik rechts het haventje voor zeilbo ten en links de jachthaven. Aan sluitend links het kampeerter rein van Camping 'Vlietland'. Het terrein staat barstensvol, maar volgens mij zijn de meeste 'bewoners' met vakantie. Ik volg door braaf het wandelpad en ziedaar: Daar is het strandje. Stil een paaltje met blauwe hoed en iets verderop een met rode. Welke zal ik volgen? De blauwe maar. Dit pad voert mij langs je vaak aan de kust ziet. In het twee enorme speelweiden vol zand wel overal afdrukken van witte klaver. Geen sterveling te meeuwepootjes. Hé, daar zien. Doorlopend langs de visvijver zie ik zowaar een stuk of wat mensen naar hun dobbertje zit ten staren. Vaders die hun zo nen de kunst van het vissen bij brengen: „Zo zit ie (de dobber) precies goed, blijf er nou maar af met je handen." Vaders we ten het altijd beter. Volgens mij 13* BOOT MET buiten boordmotor als een soort parlevinker met waren langs andere boten. ZELFS LIEF juffenstem- metje brengt tv-kijker met grijs sneeuwend scherm geen troost. De grote bloembollenexporteur Konijnenburg Mark in Noordwijk zet nog steeds volop bloembollen in Joegosla vië af. Maar andere grote bloembollenexporteurs zoals Van Zanten in Hillegom en Colijn in Voorhout zijn juist vrijwel geheel gestopt met hun handel met Joegoslavië. De schade voor deze exportbedrijven valt mee omdat de handel met het Balkanland relatief beperkt is De trans portbedrijven voor bloembollen die vooral buiten deze regio gevestigd zijn, lijden daarentegen een miljoenen- schade door de gederfde inkomsten. vangen ze niets. Vissers moet je Jammer, niet storen, dus loop ik weer verlaten. Het water dat tegen de enkele kreet van een meerkoet of fuut, verder alleen razend verkeer. En dan sta ik plotseling voor een omheind kant opklotst laat al net zulk gebied. Het is toegankelijk wit/gelig schuim achter als voetgangers, maar ik mag niet verder. Hier houdt mijn wande ling op. Natuurlijk ben ik er stiekem toch een stuk doorheen gelopen maar wat daar te zien is leest u morgen. Ik slof rustig te rug naar af, via een andere rou te. De zon is gaan schijnen, het wordt warm. Er is volop te wan delen in dit gebied. Honderden steentjes heb ik uit mijn gym pies geschud. Een volgende keer ga ik fietsen, dat vind ik toch leuker. die kleine bootjes weer. Ik loop nu precies aan de andere kant van het meer. Hier sla ik een pad in tussen water en bomen door. Heel rustgevend, ware het niet dat het verkeer op de A4 op een kleine honderd meter af stand als een gek voorbij raast. Overal waar je hier loopt, het verkeer hoor je er bovenuit. REGIO CAROLINE V Konijnenburg Mark is het eni ge bedrijf dat zegt geen enkele hinder te ondervinden van de onlusten in Joegoslavië. „We transporteren het hele jaar door vooral naar de Westkust, en daar zijn geen problemen," al dus een woordvoerder van de exportafdeling. Een heel ander geluid komt van exporteur Gebr. Van Zanten in Hillegom. „Alles ligt stil, er is geen vervoer naar Joegoslavië en wij hebben geen handel naar het land. De laatste drie weken zijn we gewoon niet gegaan want ook bij de douane kun je problemen verwachten," weet een woordvoerder van dit be drijf. De Hillegomse expediteur Copex die onder meer de ver zendingen verzorgt voor Van Zanten en Colijn in Voorhout, bevestigt dit. „Óp het moment ligt de handel met Joegoslavië vrijwel stil. Mondjesmaat wordt er nog wel heteen en ander ver voerd, maar wij adviseren om niet naar Joegoslavië te rijden," zegt R. van Lierop. Volgens hem lijden de exporteurs wel enige schade. „Maar de bloembollen sector heeft gelukkig genoeg an dere afzetmogelijkheden. Dus het zal wel meevallen met de gederfde inkomsten." Druppelsgewijs Een groot transportbedrijf dat nog wel regelmatig op Joegosla vië rijdt, is Van Heezik in Maarssen. Van Heezik vervoert onder meer de bollen van ex porteur Konijnenburg. „Natuur lijk zijn er wel problemen in Joegoslavië maar ze zijn niet onoverkomelijk. Het ligt eraan waar je naartoe gaat: je moet de probleemgebieden zoals bij de Servische enclaves in Kroatië natuurlijk mijden. Maar in de rustige gebieden gaat de handel gewoon door, zij het druppels gewijs," zegt J. Stolze. „Onze chauffeurs komen daar al jaren en iedereen gaat ook vrijwillig," benadrukt Stolze. „Ook het 'transito-vervoer' dat Joegoslavië moet passeren als doorgaande route, ondervindt nauwelijks problemen. Zo'n twintig chauffeurs doen het land regelmatig aan." „Of onze chauffeurs proble men hebben? Nauwelijks: soms moeten ze wat langer wachten. Wel kunnen ze de spanning aan de mensen merken: de Joego- slaven zijn wat bedrukter. Het laat hen natuurlijk niet koud. Maar er wordt wel normaal ge werkt. Onze chauffeurs zijn wel AGENDA Het Viietland-strandje: de ene dag voor de meeuwen de andere v WOENSDAG 7 AUGUSTUS Katwijk Wijksport bij 'Hercules', aanvang 19.00 uur. Avondwandeling in het duingebied 'Berkheide' olv IVN-natuurgids. ver trek vanaf de Soefi-tempel om 19.30 20.00 uur. Noordwijk Kinderkennis op de Kon. Wilh. Boule vard, nabij de Vuurtoren. Fietsexcursie door Noordwijk. vertrek vanaf Kees' Fietsshop. Van Speyk straat 8 om 19.15 uur. Woensdagavondzang mmv het Kat- wijkse 'Pniëlkoor' in de Hervormde Kerk, Hoofdstraat 96, aanvang 20.30 Optreden van de Egeriander Blaaska pel 'De Zeedorper Muzikanten' in 'De Redschuur'. Kon. Wilh. Boulevard, van 20.00 tot 22.00 uur. Viswedstrijd door HSV De Arnoud bij de Leidsevaart, nabij Tennispark Jon kers, van 18.45 tot 21.15 uur. in schrijven ter plaatse vanaf 18.00 uur. Oegstgeest Zomerbridge voor met-rokers in 'Ho tel het Witte Huis', aanvang 19.45 Voorschoten Zomerbridge door BCV in 'Het Vliet land College'. Beethovenlaan 10. aanvang 19.30 uur, uiterlijk aanwe zig 19.15 uur. Maandagavond viel in een groot deel van Leiden 'de kabel' uit. Even na zessen begon het grijs te sneeuwen op de beeldbuizen. Het lag niet aan wanbetaling maar een heuse storing. Ongelooflijk vervelend, vooral als je probeert uit te vinden hoe het kon. Als video en TV om half zeven nog heel blijken te zijn, doemt ongetwijfeld bij veel Leidenaars de vraag op: „Heb ik het kabel-abonnement wel betaald?" Snel door de bank- en giro-afschriften snuffelen en zie: het derde kwartaal was betaald. Automatisch nog wel. Dan lag het dus aan 'de kabel' zelf. Snel het klachtennummer opgezocht, en 127331 gebeld. In gesprek. Nog maar eens 127331. Weer in gesprek. Nóg maar een keer 127331Weer die snelle L pieptoon. Om radeloos van te worden. Kink-kassa (2) Goed bekeken en populaire I programma's gingen afgelopen maandag aan Leiden voorbij. 'Cheers' op Nederland 1, het slot van de serie'True Colors' op Nederland 2 (die zal je maar vanaf het begin gevolgd heb ben), Studio Sport op het derde net en natuurlijk Rad van For tuin en de film Purple Rose of Cairo op RTL4. Om maar niet te spreken van de journaals. Voor elk wat wils, behalve in Leiden. Of de videotheken goede zaken hebben gedaan is niet bekend. Waarschijnlijk hebben mensen geluid- en beeldloos zitten ho pen dat de storing van korte duur zou zijn.-'Steeds' belde de volgende morgen nog maar eens met de klachtenlijn 127331 om te vragen hoe het nou kwam. Na drie maal de 'inge- sprekstoon' te hebben gehoord, eindelijk een aansluiting. Een allervriendelijkste juffrouw ver telt dat voor informatie over storingen, beter met de stadska- bel 254888 in Leiden gebeld kan worden: „U bent namelijk auto matisch doorgeschakeld met Gouda en wij weten er weinig Bij bureau stadskabei 254888 in het stadhuis, wordt direct opge nomen. Ze weten er van. Van die storing. Maar over gegevens hoe het kwam en in welke wij ken het speelde, daarover kon beter met de technische dienst 128512 worden gebeld. Bij de technische dienst 128512, laten ze eerst de telefoon tien keer overgaan voordat iemand de hoorn van de haak neemt. „De mannen die het weten kunnen, zijn net weg maar ik verwacht ze over een half uur weer te rug." Dus een half uurtje later maar weer eens gebeld met Ook de kabelkrant van het Leidsch 128512: „Ach, het spijt me. Ze zijn weer weg. Sorry hoor, maar ik ben het vergeten te vragen, belt u straks nog maar eens." Ja daaag. Dan maar weer met de stadskabei 254888 aan de lijn hangen. Dat is toch het 'hoofd bureau', in ieder geval wat beta len betreft, want o, ze zijn zo snel als je dat eens vergeet. „Probeert u het toch nog maar eens bij de klachtenlijn 127331, daar moeten ze het toch we ten." OK. Nog eenmaal hand over het hart en dat aardige juf- fenstemmetje op 127331 te pak ken zien te krijgen. „Ik kan wel iemand snel voor u te pakken krijgen die er wat van weet en die belt u dan weer op. Mag ik even uw nummer noteren? 161418 zei u"? Kink-kassa (3) Eindelijk prijs? Niks hoor. De juffrouw belt terug op 161418 met de mededeling dat de per soon in kwestie toch geen uit komst bood: „Maar ik heb wel twee nummers waar u het kunt proberen, 123144 en 254888." iel genoteerd. FOTO WIM DIJKMAN De ene is nieuw, de tweede komt bekend voor. Dat is het nummer van de stadskabel. Eerst maar het nieuwe nummer geprobeerd. Maar wat is dat? Tweetonige piepjes ten teken dat nummer 123144 is afgeslo ten. Pech maarzo. Maar de aanhouder wint. Uit verveling en pure pesterij weer eens de technische dienst 128512 gedraaid enbeet. „De storing? wat wilt u er van we- Crisis in Joegoslavië: „Met een boog voorzichtig, maar dat moet je eigenlijk altijd zijn in dit vak. Ze moeten bovendien goed geïn formeerd zijn. En met een boog om de probleemgebieden heen rijden." Over schade voor het bedrijf kan Stolze nog niks zeggen. Vol gens de werkgeversorganisatie in het wegtransport NOB is de schade voor de transportbedrij ven behoorlijk groot. Woord voerster T. de Hoogh: „In het meest negatieve geval komt het neer op 1 miljoen gulden scha de per week voor èlle transpor teurs." Ze vervolgt: „Maar dat betekent dat de bedrijven geen alterna tieven zouden hebben voor hun vervoer op Joegoslavië, en dat is lang niet altijd zo. De kosten voor een vrachtwagen die een dag stilstaat bedragen ongeveer 1000 gulden per dag. Als we uit gaan van 400 vrachtwagens die elke week naar Joegoslavië rij den, komen we op 1 miljoen gulden schade per week. Daar bij gaan we ervan uit dat nu on geveer de helft van die trans porten niet doorgaat. De crisis duurt nu 12 weken dus dat be tekent 12 miljoen gulden scha de." Deze week heeft NOB de werkgevers geadviseerd Joego slavië in zijn geheel te mijden. „Velen volgen dat advies op. Dat veel chauffeurs toch naar de brandhaarden zouden gaan zoals de FNV beweert, is een fa beltje. Want de economie in zo'n gebied stagneert ook. dus er is sowieso geen vraag naar produkten. Op dit moment is het wel veilig om te rijden op Macedonië en Slovenië, we zet ten daarover regelmatig infor matie op de fax. Maar het blijft een strop, dat wel. Als een transportbedrijf 50 wagens heeft waarvan er 15 op Joego slavië rijden, dan tikt dat be hoorlijk aan." PAUL DE VUEGER ten"? Een licht gejuich maakt zich van de opbeller meester. De vreugde blijkt echter van korte duur: „Over dat soort za ken moet u eigenlijk even met Kruijshaar bellen. Wij mogen daarover niets zeggen." Wee moed krijgt de overhand als ka- belhoofd Kruijshaar 254131, op vakantie blijkt te zijn en zijn vervanger 'niet op zijn plaats': „Belt u over drie kwartier maar even terug." Kink-kassa (4) Hulde voor 'vervanger' M. Kol- hom Visser. Hij doet eindelijk de ware toedracht uit de doe ken. Het bleek maandagavond een foutje van de PTT te zijn. Een relais-tje zat fout wat een kinkje in de kabel gaf. Noch stadskabei, noch klachtenlijn noch technische dienst kon daar wat aan doen. Diezelfde PTT, die de Steeds-redactie met een telefoontje of twintig a rai- son van een paar kwartjes per keer heeft zitten spekken. En dan nog al die andere stadgeno ten die maandag onophoudelijk de klachtenlijn hebben gebeld. De storing was verholpen, die onderlinge 'storing' bij de ka belinstanties duurt waarschijn lijk nog wel een tijdje, en de PTT is de enige instantie die haar kassa laat rinkelen door een zelf gemaakte fout. PT1\ Publieksonvriendelijke Televisie Toelage. De twee etappes die gisteren in de Bloemenmarathon zijn ver reden, eindigden in buitenland se overwinningen. In de och tendetappe, een tijdrit over 5 ki lometer in Aalst, was de Zwitser Heinz Frei de snelste. Het crite rium in Zeelst, dat later op de dag werd gehouden, eindigde in een overwinning voor Duitser Markus Pilz. Paul van Winkel, Belg en ploeggenoot van zowel Frei als Pilz. blijft leider in het algemeen klassement. „De gezelligste, drukste maar ook warmste dag tot nu toe", zo omschrijft de organisatie van de Bloemenmarathon de dag van gisteren. Met name bij het crite rium in Zeelst was de publieke belangstelling enorm. Naar schatting 2000 toeschouwers sloegen de verrichtingen van de wheelers gade. Pilz won de wedstrijd afgetekend. Hij had een voorsprong van 12 secon den op gele-truidrager Van Winkel die in de eindsprint zijn medevluchters Frei, Jeffrey Mu- ralt en Georges van Damme voorbleef. Enkele uren voordat in de straten van Zeelst het criterium werd verreden, bonden de rol stoelatleten in de bossen bij Leende de strijd aan in een in dividuele tijdrit over vijf kilome ter. Heinz Frei legde met een tijd van 12 minuten en 32 se conden beslag op de eerste plek. Pilz. Muller en Van Win kei, die allen rijden voor dezelf de ploeg als winnaar Frei, leg den beslag op de plaatsen twee. drie en vier. De overige deelne- eindigden op een minuut of r i de Vandaag hebben de deelne mers wederom twee wedstrij den verreden: een ploegentijdrit op De Uilhof in Den Maag en criter het van De Lier. Morgen zakken de wheelers opnieuw af naar Lim burg waar Weert als etappe plaats geldt en vrijdag zijn de atleten terug in de regio. Die dag worden wedstrijden verre den op het Swift-wielerparcours De Bult in Zoeterwoude en in de Hooftstraat, Thorbeckeplein, Groen van Prinstererstraat en Regtstraat in Alphen aan den Rijn. REDACTIE: ROY KLOPPER EN IX)MAN LEEMANS Vervolg van pagina 1 KEES VAN KUILENBURG De zuidkant van de Zegerplas in Alphen aan den Rijn moet voor lopig door zwemmers worden gemeden. Bij de GGD Rijnstreek hebben zich mensen gemeld die maag- en darmklachten hadden nadat ze in de plas had den gezwommen. De lichame lijke klachten verdwijnen overi gens veelal na één of twee da gen. In afwachting van een nader onderzoek wordt aangeraden de zuidkant van de Zegerplas bij de dagcamping te mijden. Er zijn geen gevallen van ziekte gemeld bij mensen die aan de noordkant van de plas hebben ge; De klachten van de tien zwemmers zeven kinderen en drie ouderen zijn braken en diarree. Volgens F. Urbanik. arts algemene dienst van de GGD. is het nog niet zeker dat de klachten in verband staan met het zwemmen in de Zeger plas, maar is de waarschuwing uit voorzorg uitgegaan. Uit een recent onderzoek van het Hoogheemraadschap van Rijnland blijkt echter dat aan de zuidkant van de plas een lichte vervuiling is geconstateerd. Mo gelijk gaat het om de zoge naamde dannbacterie. „Die darmbacteriën kunnen op tal van manieren in het water te recht zijn gekomen. Bij voor beeld door lozing van mest of via het open water," aldus dr. Urbanik op.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13