Leiden Twee T-shirts Van De Bijenkorf 'Slachtoffer als een hond neergeschoten' Eén loket met alle hulp voor oudere Hoven Rattenvanger op pad bij de Voorspeller NIEUWSLIJN SOL in beroep voor uitzendvergunning De Stichting Omroep Leiden (SOL) gaat bij de Raad van State in beroep tegen de beslissiing van het Commissariaat voor de Me dia om haar geen uitzendvergunning te verlenen. De Leidse ad vocaat Lever van het kantoor Linskens en Geelkerken stuurt na mens de SOL een bezwaarschrift naar de Raad van State. Onlangs besloot het commissariaat om een uitzendvergunning te verlenen aan Omroep Rijnland, die de 'ruzie' met Stadsradio Leiden voorheen Free Wave eind vorig jaar bijlegde. Daarmee viel SOL, dat de steun geniet van de Leidse gemeente raad, uit de boot Het bestuur van de SOL heeft gisteren advo caat Lever de opdracht te geven onderzoek te doen naar de mo gelijkheden van een juridische procedure. Profielen gestolen Op een bouwterrein achter de Schipholweg is in het afgelopen weekeinde voor drieduizend gulden aan aluminium kleurlijst- profielen gestolen. De daders hebben vermoedelijk door het hek heen, de profielen achterovergedrukt Een bouwbedrijf uit Schiedam merkte gisteren de diefstal op. Kaartjes en geld gestolen Bij een inbraak in het pand van uitgeverij Brill aan de Plantijn- straat is uit de kluis enkele duizenden guldens, wat buitenlandse valuta en een twintigtal schouwburgkaartjes voor de musical 'Les Misèrables' gestolen. De daders vonden de sleutel van de kluis in een onafgesloten bureaula. Het is nog onduidelijk de da ders het pand zijn binnengedrongen. Sporen van braak zijn niet gevonden. Opnieuw racistische stickers In winkelcentrum de Kopermolen in de Merenwijk zijn gisteren opnieuw een drietal stickers met anti-Joodse leuzen daarop aan getroffen. Omstanders hadden zelfs de dader gesignaleerd maar deze kon niet worden aangehouden. Brand in LVC In het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Breestraat heeft gisteravond kortstondig een brand gewoed. De oorzaak van de brand, die om ongeveer middernacht begon, is vermoedelijk kortsluiting. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel moest een woning naast het LVC in de gaten worden gehouden en toen de bewoners niet thuis bleken te zijn, werd de deur geforceerd. Bin nen enkele minuten was de brandweer het vuur meester. De hoogte van de schade was vanochtend nog niet bekend. Twaalf jaar cel geëist wegens parkeermoord De Leidse 'parkeermoord' is gepleegd uit pure frustratie en wraak. Dat betoogde officier van justitie F.T.M. Slits gisteren voor de Haagse rechtbank. Hij eiste tegen de verdachte, een 24-jarige Utrechtenaar, 12 jaar cel. LEIDEN ERNA STRAATSMA Een zware straf, maar Slits kon geen enkele verzachtende om standigheid bedenken. „U stond voor schut toen het u na, een woordenwisseling met het slachtoffer, niet lukte in te par keren op de Nieuwe Beesten markt," aldus de officier van justitie. „Het slachtoffer heeft u bij die ruzie afgetroefd en u wil de hem een lesje leren." De verdachte zelf ontkent de fatale schoten te hebben gelost. De Utrechtenaar heeft wel toe gegeven dat hij bij de schietpar tij aanwezig is geweest. Onder invloed van cocaïne en alcohol zou hij niet hebben gezien wie het pistool afvuurde. „Waarom bent u dan ge vlucht, als u toch niets te ver bergen had?" zo vroeg de offi cier zich af. De verdachte zei dat hij in paniek was weggelo pen, in de veronderstelling dat er op hem werd geschoten. 'Ik maak je af' Dat hij de volgende dag zijn snor had afgeschoren was 'per ongeluk' gegaan. „Ik schoot bij het scheren uit", aldus de man. Ook achter het, daags na de schietpartij, verstoppen van vie ze kleding in een Amsterdamse shoarmazaak moest de politie niets zoeken. „Ik laat daar wel vaker kleren achter." De Utrechtenaar zei dat hij op 28 april naar Leiden gegaan om te praten over het opzetten van een kledingatelier. Om streeks twee uur 's nachts was hij met twee vrienden naar de Beestenmarkt gereden. Hij wil de zijn auto op de hoek bij Ve- ronica-bar parkeren, maar voor die plek bleek ook Leidenaar P.M. de Klein belangstelling te hebben. Na een ruzie zou de Utrechtenaar gezegd hebben: 'Ik maak je af. Hij reed vervol gens stukje verder, stopte en stapte uit. Een nieuwe woor denwisseling volgde, waarna beide mannen in gevecht raak ten. De Utrechtenaar schoot en kele malen voor de voeten van de Leidenaar en lostte een schot op borsthoogte. In totaal wer den zes schoten afgevuurd. De Leidenaar overleed op weg naar het ziekenhuis. De rechter-commissaris heeft in het vooronderzoek uiteinde lijk vier kroongetuigen gehoord, die beweren dat de 24-jarige Utrechtenaar de moordenaar is. Niemand van hen heeft overi gens gezien dat de man de schoten ook daadwerkelijk af vuurde. Wel hebben getuigen gezegd dat de Utrechtenaar met het pistool op zak liep en dat hij na de schietpartij 'stoer had lo pen doen' over zijn gedrag. In de Amsterdamse shoarmazaak zou hij tegen vrienden hebben opgeschept over zijn geslaagde wraakactie. Hij zou hen ook hebben verteld dat hij het moordwapen in een put bij de spoorlijn in Leiden had wegge gooid. Tevergeefs probeerde de ad vocaat van de verdachte Utrechtenaar de rechtszaak gis teren aan te houden om een vijfde getuige opnieuw te kun nen horen. Deze persoon zou vanuit de Veronica-bar gezien hebben dat een ander dan de 24-jarige man het pistool in zijn hand had. Ook deze getuige heeft echter niet precies gezien wie heeft geschoten. Zieke geest President van de rechtbank P. Koningsveld wees het verzoek van de advocaat af. Ze betwijfel de of het opnieuw horen van deze getuige andere feiten zou opleveren. Ze stelde verder dat de raadsman tijd genoeg had gekregen om deze man te ho- In een toelichting op de eis zei de officier dat het slachtoffer als een 'hond is neergeschoten'. „Het is op een beestachtige ma nier gebeurd. De verdachte heeft er kalm bij staan kijken tot De Klein op straat in elkaar zak te en is toen weggerend. De vol gende dag gedroeg hij zich te genover zijn vrienden als een machoman, heel zelfingeno men. Een mensenleven telt voor deze man niet. Zijn zieke, ge drogeerde geest maakte hem tot een killer." De rechtbank doet uitspraak op 20 augustus. Woensdag 7 augustus 1991 DE RATTENPLAAG bij de Juliana van Stol berghof wordt voor een deel veroorzaakt door naar beneden geworpen etensresten. BEJAARDEN KUNNEN straks met al hun vragen over gezondheidszorg en huisvesting terecht bij één loket. Volgens sommigen is het Rapenburg de mooiste gracht ter wereld. Maar deze Leidenaar. kennelijk ver wend door het fraaie uitzicht, lijkt er weinig oog voor te hebben. foto loek zuyderduin Gen ingebouwd bij kalf tegen uierontsteking LEIDEN JAN WESTERLAKEN Het Leidse bedrijf Gene Phar- ming Europe bv heeft met suc ces bij twee kalfjes een gen 'in gebouwd' tegen uierontsteking. Over een jaar of twee is pas te zeggen of de kalveren zelf af- weerstoffen tegen de kwaal kunnen aanmaken. Gemiddeld krijgt één op de vier melkkoeien jaarlijks last van uiteronsteking. Minister* Bukman (landbouw) heeft de Tweede Kamer ge schreven dat het het wenselijk vindt dat dit biotechnologisch onderzoek wordt voortgezet. Volgens hem gaat het goed met deicalfjes. De extra eigenschap heeft geen invloed op hun ge zondheid. De bewindsman zegt in zijn brief dat er 21 embryo's met het nagemaakte gen zijn ingeënt. Negentien zwangerschappen werden voltooid, drie kalfjes overleden en bij twee sloegen de genen aan. Een stiertje werd in december geboren en een vaars in mei van dit jaar. Nor maal krijgen ze een nummer, maar in dit speciale geval zijn de kalfjes vernoemd naar werk nemers van Gene Pharming: Herman en Ineke. De geboorte van het stiertje is een 'toevallige gebeurtenis', vertelt een woordvoerder van het ministerie (dienst land bouwkundig onderzoek). Op dit moment is het in de beginfase nog niet mogelijk om te bepa len of het embryo van het man nelijk of vrouwelijk geslacht is. Het stiertje heeft echter wél de eigenschap (lees genen) om ex tra afweerstoffen tegen mastitis, zoals de uierontsteking wordt genoemd, aan te maken. De woordvoerder zegt dat dit voor de onderzoekers een interessant gegeven is. De vraag waarvoor zij zich zien gesteld is of de stier de eigenschappen aan nakome lingen kan doorgeven. Gene Pharming wil pas vol gende week een reactie. LEIDEN Toekomstvoorspeller H. Buter staat vanaf vandaag met een in formatiestandje op het Stad huisplein. De Valkenburger is gespecialiseerd in het tarot- kaartspel. Buter staat de hele week van 10.00 tot 17.00 uur op het Stadhuisplein. LEIDEN. KAREL BERKHOUT In Leiden komen naar alle waarschijnlijkheid drie zorgcen tra, waar ouderen aan één loket alle hulp kunnen krijgen om te wonen en gezond te blijven. Met speciale loketten in Leiden- noord, Leiden-zuidwest en in de binnenstad hoeven ouderen niet meer rond te zwerven op zoek naar aangepaste woon ruimte en gezondheidszorg. De precieze plaats van de centra is nog niet bekend, omdat de ge meentelijke plannen in een beginstadium verkeren. In september verschijnt een ambtelijke nota, waarin wordt voorgesteld de zeer versplinter de ouderenzorg op deze manier te bundelen. „Het idee is dat een oudere met een vraag al leen nog maar naar een loket in de buurt hoeft te gaan", ver klaart wethouder S. de Vreeze (ouderenbeleid). „Daar zit ie mand die met een telefoon aan de slag gaat om het antwoord op de vraag te vinden." Op dit moment houden zeer veel instellingen zich op één of andere manier bezig met zorg voor ouderen. Het kmiswerk, de gezinszorg, de bejaardentehui zen, de aanleunwoningen en hulpcentra bij verzorgingshui zen, de geneeskundige dienst en ook de gemeentelijke woon ruimte-verdeling die immers gaat over woningen die makke lijk kunnen worden aangepast voor ouderen. Voor ouderen betekent dat vaak een zwerftocht langs de in stituten. „Een oudere die een aangepaste woning wil gaat eerst naar woonruimte-verde ling, die maar een beperkte tijd per dag open is. Daar wordt ge zegd dat er een medische ver klaring nodig is en daarvoor kan de oudere naar de GGD. Met de verklaring van de GGD moet de oudere terug naar woonruimte verdeling", zegt De Vreeze. Met één loket kan de bejaarde ook 'hulp-op-maat' krijgen zoals dat in het moderne wel- zijnsjargon heet. „Vaak gebeurt het dat een oudere niet meer thuis kan wonen en vraagt om een plaats in een verzorgings huis, waarvoor dan ook een me dische indicatie wordt afgege ven. Dan krijgt de oudere in eens een aanpasbare woning en is het verzorgingshuis niet meer nodig en vervalt de medische indicatie ook", weet de Vreeze. Dat betekent dat de wachtlijs ten, die nu nog 'vervuild' zijn met dergelijke oneigenlijke aan vragen, in de toekomst kunnen worden opgeschoond en ver kleind. Daarvoor moeten er wel meer aanpasbare woningen ko men en dat gaat dan ten koste van het totale woningenbestand bij woonruimte-verdeling. Hoewel De Vreeze zich de ko mende tijd graag wil gaan 'pro fileren' met de zorgcentra, is het idee van voorganger P. Borde- wijk, geeft hij grif toe. „Die heeft zich daarvoor al jaren sterk ge maakt." Dat idee van Bordewijk wordt opgenomen in de rap portage van de commissie- Roest, die dit jaar met een wel- zijnsnota komt. De gemeentelij ke welzijnsambtenaren hebben het idee vast opgenomen in hun nota, die in september naar de gemeenteraad gaat. rattenvanger is voorzichtig in zijn uitspraken, maar volgens hem had de woningbouwvere niging hier best wat aan kunnen doen: „Ze houden van ruig ter rein en dat is er hier." Van de Vlugt toont vervolgens een rattehol op dat veldje: „Deze is niet meer in gebruik. Dat kun je zien want er hangt een spinneweb voor. Verschil lende holen betekent nog niet verschillende ratten. Een rat kan er meer maken", aldus Van der Vlugt. Daarna legt hij uit waar om hij eigenlijk het liefst heeft dat iedereen die een rat ziet, hem gelijk belt. „Het zijn ziekte verwekkers, ze kunnen met hun geknaag aardig wat schade aan richten en ze vervuilen." Om hoeveel ratten het gaat kan hij niet precies zeggen: „Het kan er nog maar een zijn maar net zo goed tien of meer. Ratten leven gemiddeld maar een jaar maar ze krijgen wel zeven tot tien jongen per keer. De verschillende lokdozen die nu geplaatst zijn, geven in de komende dagen misschien een beter idee van het aantal aan wezige ratten. In die dozen zit een soort gepelde haver die de ratten doodt: „Maar die ratten hebben natuurlijk liever van dat halfrottende voer zoals hier her en der ligt, dus moeten de be woners maar niet de vogeltjes Nu voor de helft van de prijs! Dit aanbod geldt voor alle dames T-shirts met korte mouw van 14.- t/m 59.- met hel Attention, Biienkort Huis Collectie. Basic en B'Way label en alle heren T-shirts met korte mouw van 10.- t/m 29.- met hel Basic en Number One label. Tot en met 17 augustus a.s. kriigt u bij aankoop van 2 T-shirts, ongeacht welke prijscombinatie, bi| de Biienkorf nu 50% korting. -liontdekt elke keer een andere Bijenkorf LEIDEN LOMAN LEEFMANS „Kijk, macaroni. Geen wonder dat hier ratten zitten." De Leid se 'rattenvanger' Hans van der Vlugt is dezer dagen druk bezig om het ongedierte in de buurt van de flats tussen volkstuintjes en Willem de Zwijgerlaan te verjagen. Eergisteren werden tweede dode, bruine ratten aan getroffen die waarschijnlijk wa ren geveld door giftig voer uit een lokdoos. „Mensen die in de buurt van water wonen, hebben altijd wel eens last van een paar ratten. Maar je moet het ze niet naar de zin maken want anders ko men er meer", waarschuwt rei nigingsambtenaar Van der Vlugt. Met dat naar de zin ma ken bedoelt hij het dumpen van etensresten. Óp het veldje bij het Juliana van Stolberghof worden bijvoorbeeld aardappels en macaroni aangetroffen, waarschijnlijk uit de ramen naar beneden gegooid. Toch is het niet alleen de schuld van enkele argeloze bewoners: „Vaak is het pure pech als die dieren ergens opduiken. Dat had net zo goed ergens anders kunnen gebeuren." Ook het feit dat aan dit Stol- berghofhof de eerste flats staan die niet zijn opgeknapt in het kader van het Hoven-project is volgens Van de Vlugt van in- De Leidse rattenvanger Hans van der Vlugt: „Het is soms pure pech als die beestjes ergens opduiken." foto henkbouwman vloed. De ratten kunnen uitste- afgeschermde funderingen, ver kend schuilen tussen de slecht zakkingen en kruipruimtes. De Ouderen die op zoek zijn naar bijvoorbeeld medische hulp of aangepaste woonruimte, moeten nu vaak de halve stad doorzwerven. De zorgcentra moeten daar een eind aan maken. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11