Leiden Geboortebeperker Ovabloc verhuist 'En zeg er maar niets van want ze slaan je in elkaar' 'Leiden' ontbreekt bij treintaxi-protest l)L3 0111(1111 Kt IlUUrwet Dinsdag 6 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 9 De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) ontduikt de huurbescherming met zogenaamde 'gebruiksovereen- komsten'. Dat stelt het Bureau voor Rechtshulp. Bij dit soort contracten zou onder meer sprake zijn van wille keur in de hoogte van de gevraagde huurprijzen. Ge- bruiksovereenkomsten worden gesloten bij tijdelijk te verhuren woonruimte, zoals bijvoorbeeld geldt voor de huurders van de voormalige psychologie-faculteit aan de Hooigracht. LEIDEN ERNA STRAATSMA De SLS heeft met twee tot drie honderd studenten een bruiksovereenkomst gesloten Deze huurders wonen in pan den die tijdelijk leeg staan alvo rens ze gesloopt of verbouwd worden. De SLS mag deze com plexen vaak tijdelijk 'lenen' van de gemeente om te voorkomen dat ze worden gekraakt. „De hele huurbescherming wordt met gebruiksovereen- komsten om zeep geholpen," zegt Paul Habers van het Bu reau voor Rechtshulp. „De mensen betalen voor een ruim te die niet geschikt is als woning een normale huurprijs." Habers zegt min of meer toevallig ont dekt te hebben dat de SLS deze contracten gebruikt als onei genlijke huurovereenkomsten. „Een paar studenten kwamen hier met andere problemen en toen kreeg ik die contracten on der ogen." Bij gebruiksovereenkomsten mogen volgens Habers alleen de werkelijke kosten in rekening worden gebracht. Een bedrag van honderd gulden per maand zou volgens het Bureau voor Rechtshulp redelijk zijn. Maar het zou vaak voorkomen dat studenten 300 tot 350 gulden moeten neertellen voor hun tij delijke onderkomen. Duidelijke richtlijnen voor de prijsbereke ning lijken te ontbreken. „Het is gewoon pure wille keur," aldus Habers. „Ik ben bij een student in de Steenstraat langs geweest die 250 gulden moest betalen voor een kamer van pakweg twee bij drie meter. Drie stopcontacten deden het niet, de ramen vielen er zowat uit en er waren geen brand- voorzieningen. De stichting probeert de student in die ge vallen als melkkoetje te gebrui ken en is dan puur commercieel bezig." Habers vindt het 'zeer twijfel achtig' dat ook deze huurders per 1 juli 5,5 procent meer zijn gaan betalen. „De stichting be geeft zich hiermee op een hel lend vlak. Er wordt een all-in bedrag berekend dat niet wordt LEIDEN KAREL BERKHOUT Het bio-technologisch bedrijf Ovabloc, dat een 'permanente geboortebeperking' bij vrouwen ontwikkelt, verhuist naar een groter bedrijfspand. In het be drijvenpark Leeuwenhoek, waar Ovabloc nu ook is gevestigd, bouwt aannemersbedrijf Van Kessel een kantoor en produk- tieruimnte met een oppervlakte van 1400 vierkante meter. Met de verhuizing en nieuw bouw slaat Ovabloc volgens een woordvoerder 'twee vliegen in één klap'. Het bedrijf dat onge veer 25 banen heeft, groeit stormachtig en heeft ruimte no dig. „De belangstelling voor ons produkt is heel groot. In Zwit serland hebben wij begin dit jaar een vestiging geopend en binnenkort doen wij hetzelfde Handen af van de WAO! in Frankrijk", zegt de woord voerder die geen omzetcijfers wil noemen. Bovendien heeft buurman Centocor, die al even onstuimig groeit, een oogje laten vallen op de huidige bedrijfsruimte van Ovabloc. Het bio-technologishe bedrijf Centocor heeft al aange kondigd het pand te kopen van Ovabloc. Zoals de naam al aangeeft, heeft Ovabloc een blokkade van de baarmoeder ontwikkeld. Waar bij sterilisatie de eileiders worden afgebonden of dichtge brand, worden bij 'ovabloc' de eileiders alleen volgespoten met een kunststof. De vloeibare sili conen stollen al in enkele minu ten, zodat een 'sterilisatie' po liklinisch kan gebeuren. „Bij sterilisatie denkt iedereen aan een ziekenhuisopname, maar daarvan is in dit geval geen sprake", zegt de woord voeder. „Een vrouw gaat naar een kliniek, waar een kijkbuis vaginaal wordt ingebracht. De vrouw kan zo zelf meekijken naar de ingreep, die verder zon der enige verdoving geschiedt." Ovabloc verwacht dat de hui dige groei ook in de toekomst doorzet. Het nieuw te bouwen pand, met een produktieruimte op de begane grond en een kan toor erboven, beslaat nu nog 1400 vierkante meter. Het hele perceel dat Ovabloc in erfpacht heeft beslaat echter het dubbe le, zodat er nog flink kan wor den uitgebreid. NIEUWSLIJN Auto rijdt op meisjes in Met hoge snelheid is gisteravond rond vijf over elf een onbeken de automobilist die vermoedelijk zwaar onder invloed was in de Van Speykstraat op twee meisjes van 14 en 15 jaar ingere den. De beide meisjes konden tenauwernood ternauwernood opzij springen. De automobilist is daarna doorgereden. Kluis en auto gestolen Naar pas nu is bgekend gemaakt, zijn bij een inbraak in een wo ning aan de Louis Elsevierstraat zaterdagmiddag een kluis met waardepapieren en 20.000 gulden aan Nederlands en buiten lands geld meegenomen. De dieven vonden ook reservesleutels van de auto die op de op rit stond geparkeerd, en namen de wagen mee. De inbraak is ge pleegd tussen half twaalf 's ochtends en kwart over zes 's avonds. Van de daders ontbreekt elk spoor. Buschauffeur mishandeld Een 44-jarige buschauffeur uit Voorschoten heeft gistermiddag aan de Ketelmeerlaan rake klappen opgelopen. De chauffeur er gerde zich aan een passagiere die voortdurend met fris in de bus morste. Bij het verlaten van de bus liet ze als een soort wraak de resterende inhoud van het blikje fris in de bus leeglopen. Toen de buschauffeur er opnieuw wat van zei, deelde haar vriend een paar klappen uit. ONTDUIKING VAN de huurbescherming komt voor bij de Stichting Leid se Studentenhuisvesting, zegt het Bureau voor Rechtshulp DE POLITIE gaat de boot in om racers te water aan te pakken. Leidse politie in actie tegen snelheidsduivels te water LEIDEN ERNA STRAATSMA De Leidse politie beschikt sinds kort over een eigen surveillan ceboot. Met behulp van dit vaartuig hoopt de politie beter te kunnen optreden tegen snel heidsovertreders op het water. De watersurveillance vaart bij zomers weer bijna dagelijks door de Leidse wateren. Agen ten in uniform controleren of boten zich houden aan de maximumsnelheid van zes kilo meter per uur in de binnenstad of 7,2 kilometer in de overige wateren. Verder houden ze on der meer in ze gaten of vaartui gen zijn voorzien van het ver eiste registratienummer en een zogenaamde dodemansknop (die de boot laat stoppen als de bestuurder in het water valt). „En we controleren ook of de bestuurders wel ouder zijn dan 18 jaar, "zegt politiewoordvoer der D. Graveland. Onder die leeftijd is het verboden een speedboot te besturen. De poli tie treft echter steeds vaker zeer jeugdige bestuurders in snelle boten aan. „De piloten van speedboten zijn regelmatig jon ge knapen van een jaar of der tien", aldus Graveland. „Het wordt tijd dat we daar fors te gen gaan optreden." Vooral bewoners van woon boten hebben veel last van snel heidsovertreders op het water. Speedboten varen vaak met een gangetje van zo'n 40 kilometer per uur voorbij waardoor de lei dingen tussen boot en wal mak kelijk kapot gaan. Ook in de bo ten sneuvelt soms het nodige. G.C. Perreijn is een van de slachtoffers. Als bewoner van een boot in de Zijlsingel heeft hij bijna dagelijks last van langsvarende snelheidsduivels. Gisteren was de golfslag zo hoog dat de de leidingen tussen zijn boot en de wal knapten. „En je moet er ook echt niets van zeggen, want dan dreigen ze je in elkaar te slaan", aldus Perreijn. Hij verwacht dat de re paratie van de leidingen hem op zo'n driehonderd gulden komt te staan. „Dat moet ik zelf betalen want het nummer van die boot heb ik niet kunnen no teren. Voordat je bij het raam bent is die boot al voorbij." Wordt de snelheidsovertreder knop en zwemvesten ook niet De politiewoordvoerder merkt wel gepakt dan kan hij rekenen aanwezig te zijn dan komt daar daarbij op dat de watersurveil- op een flinke boete van een nog een schepje bovenop. „Een lance met de beperkte midde- paar honderd gulden. Blijken de boete van 500 gulden is geen len maar tegen 'een fractie van vereiste papieren, dodemans- uitzondering", aldus Graveland. wat er gebeurt'kan optreden. 'Opzet is ondanks succes project toch al mislukt' m A "1 1 .4 1 9 LEIDEN LOAAAN LEEFMANS Leidse taxibedrijven en -chauffeurs deden gisteren bewust niet mee aan de acties in Utrecht tegen de treintaxi. Hoewel het treintaxi-project wel als 'een mislukking' wordt afgedaan, hebben de Leidse taxiba zen niet dezelfde problemen die hun colle ga's in met name Den Haag en Rotterdam verwachten. In Leiden loopt het project al anderhalf jaar. In de drie genoemde ge meenten moet nog worden begonnen met de treintaxi's. Enkele honderden Rotterdamse, Haagse en Dordtse taxi's reden gistenpiddag in een proteststoet naar Utrecht, waar het hoofd kantoor van VOF-NS de officiële naam het taxiproject is gehuisvest. Volgens directeur Van der Star van Taxi Schutte zijn het vooral de kleine bedrijfjes, met één of twee taxi's, waar men proble men verwacht. „Die zijn voor een groot deel op het vervoer van en naar het station aan gewezen, en zien nu een aantal gesubsidi- ëerde concurrenten erbij komen. In Leiden zijn er geen 'een-taxi-bedrijven'. We heb ben wel last van de treintaxi, maar we staan veel sterker en hoeven het lang niet alleen van stationsvervoer te hebben". Ook directeur Koenes van het gelijknami ge Leidse taxibedrijf geeft het ontbreken van eenmansbedrijfjes als reden voor het uitblijven van acties in Leiden. „Daarnaast speelt ook een rol dat de kwaliteit bij de treintaxi's op een lager niveau ligt. Mensen moeten toch wachten en ze moeten de treintaxi delen met anderen. Dat is toch een andere manier van vervoer", aldus Koenes. Eltax is het Leidse taxibedrijf dat het con tract met NS is aangegaan om treintaxi's in te gaan zetten. Directeur Van Gulden be vestigt dat er in Leiden weinig of geen pro blemen zijn tussen taxi- en treintaxibedrij- ven: „Het is een fabeltje dat treintaxi's po tentiële taxi passagiers wegkapen. Dat gaat slechts om een heel klein percentage, er is een nieuwe markt aangeboord. Ik geloof eerder dat het hele project juist een positie ve uitwerking op de hele taxibranche heeft." Koenes stelt echter ook: „De treintaxi's zijn ingevoerd om mensen uit hun auto te krijgen. Dat is bij niet één Nederlander ge lukt. Mijn indruk is, dat vooral mensen die normaal met de bus reizen voor die paar centen méér in plaats van op de bus nu op een treintaxi gaan staan wachten." uitgesplitst in huurbedrag en servicekosten. Over het totale bedrag kun je dus nooit die huurverhoging doorbereke nen", aldus Habers. Hij raadt studenten aan om voor 11 au gustus alsnog bezwaar te ma ken deze prijsstijging. Hand haaft de stichting haar huurver hoging dan kunnen studenten zien met een bezwaarschrift wenden tot de huurcommissie in Den Haag. De SLS sluit gebruiksovereen komsten af om onder de ge bruikelijke opzegtermijn van drie maanden uit te komen, die in gewone huurcontracten is vastgelegd. Dat is noodzakelijk om de panden snel leeg te ma ken zodat de verbouwing of sloop kan beginnen. Rommelig Ook in de afrekening van de servicekosten gaat de SLS vol gens Habers erg 'rommelig' te werk. De afrekening geschiedt al jaren lang na de wettelijke termijn van vier maanden na het voorafgaande jaar. Boven dien vallen onder de 'bijkomen de kosten' vaak posten die nogal onduidelijk zijn. Bij het Bureau voor Rechtshulp komen veel vragen van studenten bin nen over bijdragen aan onder meer stofferings- en schilder- fondsen. „Op vragen over die fondsen krijgen studenten bij de SLS weinig respons. Het is voor ons ook onduidelijk hoe die fonds vorming is geregeld. Zij zeggen dat ze die fondsen niet kunnen specificeren, omdat voor elk pand wat anders geldt." Het Bureau voor Rechtshulp pleit er voor dat de SLS de fondsvor ming verruilt voor een systeem van waarborgsommen. Ook over de wijze van bereke ning van de servicekosten raadt Habers studenten aan om die onder aandacht van de huur commissie te brengen. Overi gens lijkt de kans op een suc cesvol beroep op voorhand klein. In eerdere uitspraken stond de huurcommissie aan de kant van de SLS. „Maar de huurcommisssie kan zich na tuurlijk vergissen", zegt Habers. Als ie berust gebeurt er in ieder geval niets." Voor advocaat L Sprenger kan het niet anders dan dat de SLS in de gebruikersovereen komsten 'met opzet' de huurbe scherming ontduikt: „Studen ten krijgen wel het genot van een kamer maar een huurover eenkomst krijgen ze niet. Een opzegging kan door de huurder misschien nog wel worden aan gevochten, maar zo'n procedu re duurt ongeveer een jaar en in de tussentijd moet de student wel naar andere woonruimte uitzien. Dat alles geeft bij zo'n student geen prettig gevoel en werkt op de gemoedsrust terwijl hij eigenlijk rustig moet stude- Directeur Hübben van de SLS was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Een zomerserie. Vandaag: dr. D.P. den Os, secretaris van de universiteit en voorzitter van de 3 October-Vereeniging MOOI en LELIJK Als ik me beperk tot Leiden binnen de ^7^^ 'singels, valt als eerste op dat er veel mooie oude gebouwen bewaard zijn gebleven. Gelukkig heeft Leiden in dat deel van de stad tijdens opeenvolgende oorlogen weinig schade opgelopen. En er is tot op heden ook veel gedaan de historisch belangrijke gebouwen of bebouwingen (ik denk hierbij aan het Rapenburg) in goede staat te houden. Heel belangrijk daarbij is dat die gebouwen ook een functie behielden. Want een gebouw dat alleen maar in stand wordt gehouden om bezichtigd te worden, zal in de ogen van velen al gauw z'n waarde verliezen. Om in zo'n historische binnenstad nieuwe architectuur te introduceren, is een hachelijke zaak. Een zeer geslaagd voorbeeld daarvan vind ik het Witte Singel- Doelencomplex. Met zijn verscheidenheid aan architectonische vormgevingen past het heel harmonieus in de omgeving, zowel binnen als buiten de singel. Persoonlijk vind ik de nieuwe Universiteitsbibliotheek het mooiste gebouw. Wat een geluk voor Leiden dat het oorspronkelijke plan om op die plek een torengebouw van, naar ik me herinner 26 verdiepingen, te bouwen niet is doorgegaan! Het gebouw aan de stadszijde van de singel, het Faciliteitengebouw, zal volgens mij aan schoonheid winnen als het ouder wordt. Bijvoorbeeld als al die metaalroosters gaan roesten! Een uitgesproken lelijk gebouw vind ik de meelfabriek 'De Sleutels'. Misschien mag ik het gebouw op zich niet lelijk noemen. Het kan functioneel zijn geweest en de ontwerper heeft zichtbaar zijn best gedaan om de grote vlakken te verlevendigen, maar het had nooit daar gebouwd mogen worden. Het ontsiert het stadsgezicht, dat juist binnen de singels zo uniek is. Ovabloc wil met zijn verhuizing twee vliegen in één klap slaan. FOTO L OtK ZUYDiRDUIN De Meelfabriek is op zich misschien niet lelijk, maar ze had nooit op die plaats gebouwd mogen worden. FOTO JAN HOLVAST De universiteitsbibliotheek: in harmonie met de historische omgeving. Wat Leiden voor mij ook aantrekkelijk maakt, zijn de vele hofjes. Verborgen schoonheden, waarvan een flink aantal in stand kon blijven doordat studentenhuisvesting in de zestiger jaren de exploitatie overnam. Het concept woningen rond een tuin, waarin een ontmoetingspunt (de pomp) is in velerlei variatie herhaald in de nieuwe stadsuitbreidingen buiten de singels. En later ook nog door de aanleg van 'woonerven'. Maar de beslotenheid van het hofje garandeert blijkbaar beter dat de min (de hof) wordt onderhouden. Onkruid en zwerfvuil ontsiert menige wijk en dat vind ik jammer. G.C. Perreijn is een van de slachtoffers van s en de wal knapten door de hoge golfslagen. snelheidsduivels op het water. De leidingen tussen zijn woonboot 1. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9