Buitenland Genscher wil VN-troepen naar Joegoslavië sturen Onderzoek samenzwering rond gijzelaars Teheran Kapitein: Wie wil blijven, kan blijven Bushreislust wekt ergernis Fransen bekogeld in Centraalafrika Geen haast bij afschaffen partijcellen in Rusland Dinsdag 6 augustus 1991 Redactie: 023-150225 HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Voimgeving: ANDRIES D HET AANTAL WERKLOZEN in de vroegere DDR is vonge maand geste gen met 226.100 ofwel 26 procent tot 1.068.600. Massale ontslagen hebben tot gevolg gehad dat nu 12,1 procent van de beroepsbevolking zonder werk zit United Press International (UPI) DE LEIDER VAN DE COMMUNIS TISCHE rebellen op de Filipijnen, Ro- mulo Kintanar, is gisteren met zijn vrouw gevangen genomen. De aan houding kwam nadat bij een reeks in vallen tien kopstukken van de rebel lenbeweging waren opgepakt NIEUWSLIJN 'Proeven kernwapens dodelijk' Proeven met kernwapens kunnen tot het jaar 2000 circa 430.000 sterfgevallen door kanker tot gevolg hebben. Dit heeft de in Lon den gevestigde organisatie „Internationale artsen ter voorko ming van een atoomoorlog'' gemeld. Het potentieel aan radio activiteit door de atoomwapenproeven is momenteel al gelijk aan 40.000 A-bommen op Hiroshima. „We verwachten dat de volgende eeuw 2,4 miljoen mensen zullen sterven aan kanker veroorzaakt door radioactiviteit als gevolg van proeven", aldus de artsen. Chirac wil actie tegen kampeerders De Parijse burgemeester Chirac, heeft de politie gevraagd om krap bij kas zittende illegale kampeerders uit Oost-Europa te ge lasten hun biezen te pakken. Hij vindt dat de wet tegen illegaal kamperen moet worden nageleefd. „Deze situatie, die sinds het begin van de zomer is verergerd, wordt steeds verontrustender", zegt Chirac. Honderden jeugdige toeristen uit Polen, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en de Sovjetunie hebben de afgelopen weken hun tenten opgezet in Parijse groenvoorzieningen. Het meest in trek zijn het Champ de Mars, tussen de Eiffeltoren en de militai re academie, en het Bois de Boulogne. Bruiloftsgasten in het ziekenhuis Op Sicilië zijn 200 bruiloftsgasten met voedselvergiftiging in het ziekenhuis opgenomen. Gerookte vis die de gasten tijdens het feestmaal was voorgezet was de boosdoener. Het persbureau ANSA meldde dat ook de bruid na het feestmaal ziek was gewor den. De bruidegom had geen hap gegeten omdat hij het te druk had gehad met de gasten. Hem mankeerde dan ook niets. McDonald's in stijl welkom in Zermatt McDonald's wil voor het winterseizoen een filiaal openen in Zermatt. Maar de eigenaars van de hotels en restaurants in het luxe Zwitserse vakantieoord hebben protest aangetekend. De belangenvereniging van de horeca-ondememingen heeft er bij het kanton op aangedrongen dat die bijzondere voorwaarden stelt aan een toelatingsvergunning voor de koning van de snelle hap. Het wil er bij hen niet in dat McDonald's ook in Zermatt met plastic bestek gaat werken. Zij willen dat hun mogelijke col lega ten minste stenen kopjes en borden gaat gebruiken, al zou porselein nog beter bij de omgeving van de Matterhom passen. WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT De Democratische leiders in het Congres hebben gisteren for meel het beginsignaal gegeven voor een onderzoek naar de be schuldiging, dat de campag nestaf van presidentskandidaat Reagan in 1980 uitstel van de vrijlating van 52 Amerikaanse gijzelaars in Teheran zou heb ben bewerkstelligd. Volgens de beschuldiging zou de campagnestaf, onder leiding van de inmiddels overleden oud-directeur van de CIA, Bill Casey, Iran hebben gevraagd om uitstel van de vrijlating van de gijzelaars tot na de presi dentsverkiezingen. Iran zou in ruil daarvoor wapens hebben gekregen. Reagans staf zou bang zijn geweest dat vroegtij dige vrijlating in het voordeel zou werken van president Car ter. Inderdaad verloor Carter de verkiezingen, vooral door de gij zelingskwestie. ALGIERS-JERUZALEM AP De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) heeft gis teren zijn vredesmissie in het Midden-Oosten afgerond met een bezoek aan Algerije, waar hij een ontmoeting had met president Bendjedid. Op een persconferentie in Algiers zei Baker dat een waamemersrol voor Libië op een conferentie over vrede in het Midden-Oos ten aanvaardbaar is voor de Verenigde Staten en ook „in overeenstemming met Israëls politiek". Baker arriveerde in de Alge rijnse hoofdstad kort nadat daar PLO-leider Yasser Arafat was vertrokken. Eerder voerde de Amerikaanse minister vlak na De ontmanteling van cellen van de communistische partij in fa brieken, scholen en overheids kan toren in de Russische Fede ratie is op zijn vroegst eind dit jaar voltooid. Dat heeft Pavel Vosjtsjanov, woordvoerder van president Boris Jeltsin, gisteren gezegd. Jeltsin besloot vorige maand bij decreet dat het vanaf 4 au gustus afgelopen moest zijn Servië furieus over beschuldiging Van den Broek De Duitse minister van buitenlandse zaken Genscher en zijn Franse collega Dumas willen de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties inschakelen om het conflict in Joe goslavië op te lossen. Genscher denkt aan de vorming van een VN-vredesmacht. Dumas heeft gisteren beloofd Joegoslavië in de V-raad ter sprake te brengen. Intussen heeft het Joegoslavisch staatspresidium opnieuw opge roepen tot een staakt-het-vuren in Kroatië. Hoewel het afgelopen nacht en vanmorgen betrekkelijk rustig bleef, hebben waarnemers weinig vertrouwen dat de oproep deze keer werkelijk resultaat zal hebben. DEN HAAG/BELGRADOGPD-AP-Rtr-AFP ke van de vorming van een vre- De twaalf EG-ministers van bui- desmacht onder de vlag van de tenlandse zaken zijn vandaag Westeuropese Unie (WEU), voor een spoedzitting in Den Maar de EG-ministers menen Haag bijeen gekomen om de dat daarvoor de instemming crisis in Joegoslavië te bespre- van Joegoslavië is vereist. Of ken. Genscher heeft de extra Genscher de Joegoslaven een vergadering aangevraagd, toen VN-vredesmacht tegen hun zin duidelijk werd dat de vierde be- wil opdringen is onduidelijk. De middelingspoging van de EG VN kan optreden, als de V-raad was mislukt. tot de conclusie komt dat de Het is onduidelijk of de EG- onrust in Joegoslavië een gevaar ministers zich achter het stre- vormt voor de vrede in de regio, ven van Genscher zullen opstel- Genscher meent dat de EG ook moet bekijken of economi sche sancties tegen Servië mo gelijk zijn. Zijn Nederlandse col lega Van den Broek, die de mis sie naar Joegoslavië het afgelo pen weekeinde leidde, legde de schuld van de mislukking bij Servië, dat niet over een staakt- het-vuren wilde praten. Genscher pleitte er gisteren voor de druk op de Serviërs op te voeren door te dreiegen met de erkenning van Slovenië en Kroatië als onafhankelijke sta ten. Begin vorige maand stelde hij dat ook al voor, maar de EG- ministers namen zijn pleidooi toen niet over. In Servië is gisteren furieus gereageerd op de beschuldiging van Van den Broek. De Servi sche vertegenwoordiger in het Joegoslavische staatspresidium, Borisav Jovic, zei gisteren voor de Servische televisie doodleuk dat het verkeerd is een akkoord te willen sluiten tussen Servië en Kroatië. Servië is immers niet betrokken bij de oorlog in Kroa tië, aldus Jovió. Volgens hem gaat de strijd tussen de gewa pende Kroatische strijdkrachten en eenheden van het Servische volk in Kroatië. De Kroatische president Tudj- man zei gisteren dat hij de bur gers in zijn republiek zonodig zal oproepen „met blote han den" voor Kroatië te vechten. Maar hij benadrukte dat hij streeft naar een vreedzame op lossing van de crisis in Joegosla vië. De Luxemburgse minister Poos denkt dat de 35 landen tel lende Conferentie over Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (CVSE) kan worden inge schakeld. Van den Broek ziet daar weinig in, aangezien de le den van de CVSE, waaronder Joegoslavië, elk een vetorecht bezitten waarmee besluiten van de vergadering geblokkeerd kunnen worden. Hoge ambte naren van de CVSE-landen ko men donderdag in Praag bijeen om over Joegoslavië te praten. De gijzelaars werden begin 1981, een dag na de beëdiging van Reagan, vrijgelaten na een gevangenschap die 444 dagen had geduurd en die begonnen was met de bestorming van de Amerikaanse ambassade in Te heran. Er zijn altijd geruchten geweest, dat deze samenloop van gebeurtenissen wel erg toe vallig was. De Democraten in het Con gres, dié zowel in de Senaat als het Huis van Afgevaardigden een meerderheid hebben, aar zelden ondanks aandringen van de oud-presidenten Reagan en Carter lang voordat zij een besluit over een onderzoek na men. Toch, aldus gisteren voor zitter Thorn Foley van het Huis van Afgevaardigden en de De mocratische fractieleider in dt Senaat, Robert Mitchell,.is be sloten tot een onderzoek, al wa. het maar 'om de beschuldigin gen voorgoed uit de wereld te helpen'. Baker: Ook Libië welkom op conferentie Midden-Oosten Arafat overleg in Marokko en Tunesië. Baker wil van de drie Noordafrikaanse landen steun voor de plannen om in oktober een vredesconferentie voor het Midden-Oosten te beleggen. Als de Palestijnen akkoord gaan met de voorwaarden, kan de vredesconferentie inderdaad in oktober worden belegd. Israëlische troepen hebben gisteren bij een treffen in de Ga- zastrook een Palestijn gedood en veertien andere verwond. Volgens de Israëlische legerlei ding begonnen de gewelddadig heden in het vluchtelingen kamp Shati op de Gazastrook nadat twee gemaskerde Palestij nen weigerden gevolg te geven aan een stopbevel van Israëli sche soldaten. Cuba staat in het middelpunt van de (Ameri kaanse) belangstelling sinds daar afgelopen vrijdag de Panamerikaanse spelen zijn begon nen. Voor het eerst sinds de Cubaanse revolu tie dertig jaar geleden zijn er duizenden Ameri kanen op bezoek op het Caribische eiland. Voor het met zware economische problemen kampende Cuba is dat een goede gelegenheid om wat extra dollars te verdienen. Bij voor beeld door de verkoop van Amerikaanse klas siekers, auto's uit de jaren vijftig die op een opslagterrein in Havana op een nieuwe (rijke) eigenaar wachten. De Cubaanse regering heeft gisteren inwoners die ouder zijn dan twintig jaar toestemming gegeven om vrij te emigreren. Eerder dit jaar was de minimum leeftijd om te mogen emi greren op 35 jaar gesteld voor mannen en 30 jaar voor vrouwen. foto afp don emmert Blije gezichten op het vliegveld van Oos-Londen waar een gezin herenigd is na de scheepsramp voor de kust van Zuid-Afrika. Alle passageiers werden gered, foto ap adil bradlow JOHANNESBURG «JOHN CARUN THE INDEPENDENTG De Zuidafrikaan se minister Welgemoed (verkeer) heeft gis teren gezegd dat een speciaal tribunaal een onderzoek zal in stellen naar het gedrag van de gezagvoerder en de bemanning van het Griekse cruiseschip Oceanos, dat zondag voor de Zuidafrikaanse kust is vergaan. Gisteren maakte de opluch ting over de gelukkige afloop van de ramp plaats voor woede en verontwaardiging over het gedrag van kapitein Avranas en leden van de bemanning, die in strijd met de maritieme traditie als eersten een veilig heenko men hadden gezocht en de pas sagiers aan hun lot hadden overgelaten. Filmregisseurs op zoek naar een onderwerp voor een komi sche film hoeven niet verder te zoeken. De laatste 48 uur van de Oceanos bieden stof te over. Er was een sjieke trouwerij die op een catastrofe uitliep door een geestelijk gestoorde matroos. Er was een onheldhaf tige kapitein en een magnifieke cruise cabaretier die nadat alle reddingsboten waren vertrok ken de stemming erin probeer de te houden met een pianore cital van ontoepasselijke popu laire nummers als We Are Sai ling en Goodbye Love, Goodbye Happiness, I think I'm going to die'. Het feest begon vrijdag, toen een Zuidafrikaanse magnaat 500 passagiers had uitgenodigd om het huwelijk van zijn doch ter te vieren voor het lieve be drag van 700 gulden per gast. Een Griekse steward, Alexhandros Demullas, kreeg een knetterende ruzie met het bruidspaar toen hij de cham pagnefles te vroeg wilde open trekken. Hij raakte volledig over zijn toeren en schreeuwde: „Waarom willen jullie me dood hebben?". Hij deed zijn schoe nen uit en sprong over d< ling. Onder het uitstoten van bittere verwensingen werd hij weer aan boord gehesen. Het huwelijksfeest werd afge last en zaterdag stapten 380 va kantiegangers aan boord. Zon dagavond zonk de Oceanos naar de zeebodem en stonden de passagiers weer aan wal. Ze beklaagden zich vooral ov 'smerige toiletten'. Hun tweede klacht betrof het laakbare ge drag van kapitein Yannis Avra nas, die zich als een van de eer sten per helikopter van boord liet halen. Avranas zelf snapt niets van de drukte rond zijn persoon: „Ik kan voorlopig niet terug naar mijn gezin en ik heb mijn schip verloren wat willen de men sen nog meer? Wanneer ik op dracht geef het schip te verla ten, geldt dat voor iedereen. Het maakt het niet uit wanneer ik vertrek. Wie aan boord wil blij ven, kan blijven." Als laatste verliet de cabare tier het zinkende schip, nadat hij de drie kanaries van de kapi tein uit hun kooi had bevrijd er de wild om zich heen bijtende hond van de kapitein in reddingsboot had getild. ACHTERGROND IPS-CORRESPONDENT WASHINGTON JIM LOBE Onrust in drie Afrikaanse landen met de politisering van de werk- m05k0u apvloer h(?t onjerwjjs en je over_ heidsdiensten. De maatregel is algemeen gesteld, maar duide lijk eericht tegen de commun- stische partij, waar Jeltsin vorig jaar uitstapte. Vosjtsjanov zei dat het „me chanisme" voor de uitvoering van het decreet in werking is gesteld en dat het proces eind dit jaar volledig voltooid moet zijn. Het gevoel dat de Amerikaanse president Bush te weinig aandacht schenkt aan de steeds ernstiger problemen van het land waarvan hij eerste burger is, verontrust Re publikeinse adviseurs die al één oog gericht houden op de verkiezingen. Dat is nog er ger geworden doordat de Washington Post onlangs turfde dat Bush' bezoek aan de Sovjetunie zijn 17de buitenlandse reis was. In de dertig maanden sinds zijn ambtsaan vaarding heeft hij al 32 landen bezocht. Hij is daarmee de meest bereisde Amerikaanse president aller tijden. Een cartoon in de Washington Post legde onlangs de vinger precies op de wonde plek. Te midden van in elkaar stortende banken, scholen en huizen was een groot bord te zien met de tekst: „Welkom in de Verenigde Staten, George Bush veel ple zier tijdens je bezoek". Een lid van het ont vangstcomité fluisterde tegen een ander: „En denk er goed aan. hij komt ons niet op zoeken om onze problemen te moeten aan horen." Opmerkelijk aan de kritiek die Bush thans te verduren krijgt, is niet alleen dat ze af komstig is van vriend en vijand, maar ook dat het voortouw wordt genomen juist door mensen uit de kringen van buitenlands be leid. „Waar we wanhopig behoefte aan heb ben is een psychologische wending naar binnen", schreef bijvoorbeeld de redacteur van het prestigieuze blad Foreign Affairs, William Hyland, in de New York Times. Hij wees op de volgens hem „rampzalige binnenlandse agenda: misdaad, drugs, on- Terwijl over een halfjaar de voorverkie zingen voor de Amerikaanse presidents verkiezingen alweer beginnen, is voor president Bush een probleem opge doemd dat hem en de Republikeir e kan berokkenen. De Amerika nen beginnen zich steeds onbehaaglijker te voelen onder Bush' kennelijke gebrek aan belangstelling voor binnenlandse problemen. derwijs, de stedelijke crisis, het federaal be grotingstekort en een in de tang genomen middenklasse". Eerder, in mei, schreef Hy land, een Sovjet-kenner die hoge posities heeft bekleed in zowel Republikeinse als Democratische regeringen, dat internatio nale thema's „niet meer zo dringend zijn' vergeleken met de moeilijkheden waaraan Washington in eigen huis het hoofd moet bieden. In juni was het de beurt aan voormalig ambtenaar van het State Department Leslie Gelb om in zijn column in de New York Ti mes een open brief aan Bush te schrijven die begon met: „Ons land stort ineen." Hij vervolgde: .Alleen u kunt ons leiding geven en samenbrengen, in de eerste plaats door uw prioriteiten opnieuw te rangschikken en meer aandacht aan Amerika te schenken dan aan de wereld. Als u er niet in slaagt onze interne kracht te herstellen, zal ook ons vermogen om onze belangen elders te verdedigen tanen." Een brede consensus van deze strekking is onder de vooraanstaande opinieleiders niet meer vertoond sinds het begin van de Kou de Oorlog. Hij weerspiegelt, behalve onvre de over Bush' reislust, ook een groeiende ongerustheid over de sociale en economi sche moeilijkheden waar een groot deel van de Amerikaanse bevolking de gevolgen van voelt. Recente peilingen laten zien dat een meerderheid ervan overtuigd is dat het land op de verkeerde weg is. Meer dan 70 pro cent vindt dat Bush de binnenlandse narig heid te veel op haar beloop laat. Republi keinse politici en adviseurs zijn bang dat hij zodoende de oppositie een machtig wapen in handen geeft voor de verkiezingen van volgend jaar. Bush ontkent ook niet dat zijn hart in den vreemde ligt. „Ik vind het heerlijk het Witte Huis achter me te laten", vertelde hij niet zo lang geleden aan basisschoolleerlingen in Minnesota. „Ik ben dol op buitenlandse Maar critici noemen het escapisme. Zij wij zen erop dat het veel aantrekkelijker is om te oreren over een Nieuwe Wereldorde en het Tijdperk na de Koude Oorlog, dan om hardnekkige problemen als woningnood, de kosten van gezondheidszorg, een re cord-begrotingstekort en een kwakkelende economie aan te pakken. Dat zijn lastige problemen zonder politiek sex-appeal, of zoals de Texaanse zakenman en nauwe bondgenoot van de president, H. Ross Perot, het uitdrukte: „Het is net zoiets als de keuken een beurt geven, de vuilnis buitenzetten of de stal schoonvegen." BANGUI-YAOUNDE-MORONI AP de Centraalafri- kaanse Republiek hebben giste ren auto's van Franse inwoners met stenen bekogeld en geëist dat de voormalige koloniale machthebbers meewerken aan het afzetten van het bewind van generaal André Kolingba. De oproerpolitie gebruikte traangas tegen de duizenden betogers die barricades hadden opgeworpen in de belangrijkste straten van. de hoofdstad Ban gui. De betogers eisten ook de vrijlatingvan vakbondsleiders die vorige week werden gearres teerd. De vakbondsleiders wor den ervan beschuldigd tijdens eerdere pro-democratische be togingen te hebben aangezet tot geweld. In het buurland Cameroun is een inmiddels zes weken du rende algemene staking de af gelopen twee dagen uitgelopen op gewelddadigheden. De poli tie gebruikte traangas tegen duizenden demonstranten in de stad Douala, van wie een aantal aan het plunderen was gesla gen. De betogers en stakers ei sen het aftreden van president Paul Biya. Volgens ooggetuigen begon nen de onlusten zondag nadat de politie een bijeenkomst van oppositieleiders uiteen had ge jaagd en verschillende leden van de oppositie probeerde aan te houden. Woedende opposan ten vielen de politie aan. Enkele tientallen betogers werden aan gehouden. De onrust op de Comoren duurt voort nadat veiligheids troepen gisteren het vuur open den op tegenstanders van presi dent Djohar. De schietpartij vond plaats bij Mutsamudu op het eiland Anjouan, het tweede eiland van de eilandengroep in de Stille oceaan. De schietpartij komt na een onzeker weekeinde^lat begon met de aankondiging van het hooggerechtshof zaterdag dat Djohar was afgezet. Het hof oordeelde dat Djohar niet meer in staat was om zijn beroep uit te oefenen en verklaarde dat opperrechter Ibrahim Halidi in terim-president zou worden. Zondag meldde het persbureau AFP echter dat Halidi onder huisarrest was geplaatst. Djohar zei dat een staatsgreep door le den van het hooggerechtshof en politici was verhinderd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4