Binnenland PvdA-fractie wil eigen wao-pakket De Vries: Gastarbeid verder bemoeilijken Koningin zal slachtoffers oorlog toch herdenken Arrestaties voor moord restauranthouder Fagel Astma-medicijn gevaarlijk Groningse recherche stopt onderzoek moord meisje 'Brandstichters schaden imago brandweer' Arrestaties na mishandeling toeristen Met de aanhouding van twee Amsterdammers van 33 en 31 jaar denkt de politie de beroving en verkrachting te hebben opgelost van een Australisch paar. De vrouw (19) en haar vriend (20) wer den in hun auto overvallen. Onder bedreiging van een vuurwa pen werden ze naar Amsterdam-Noord gebracht, waar zij van hun geld werden beroofd. Een van de mannen verkrachtte daar op het de vrouw. Het paar werd vervolgens gedwongen ontkleed in het water te springen en beschoten. Tips leidden de politie naar de twee mannen. Ze hebben nog niet bekend. Mercedes wint geding tegen garage Mercedes-Benz heeft het kort geding gewonnen tegen een Har- derwijks automobielbedrijf dat volgens de autofabrikant zich ten onrechte Mercedes-dealier noemde. Het bedrijf verkoopt al ja ren tweedehands Mercedessen, eerst in Nunspeet en sinds twee maanden in Harderwijk. Aan de buitenzijde van de nieuwe ves tiging had hij een bord bevestigd met het opschrift 'Mercedes'. De autofabrikant, bang voor verwarring omdat de garagehou- derhet oude pand van de echte Mercedes-dealer in gebruik had genomen, vroeg daarop om een verbod op het gebruik van de naam. De rechter wees die eis gisteren toe. Aantal asielzoekers stijgt licht Het aantal vluchtelingen dat in Nederland asiel aanvraagt is het eerste half jaar licht gestegen met 292 tot 10.996 in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Dat heeft het ministerie van jus titie gisteren meegedeeld. Justitie signaleert sinds mei een op merkelijke stijging van het aantal Vietnamese asielzoekers af komstig uit de voormalige DDR en andere Oosteuropese landen. Ook het aantal asielzoekers uit Joegoslavië is de afgelopen maand toegenomen. Actievoerders Vogeleiland vrijgelaten Elf actievoerders die gisterochtend werden opgepakt omdat ze de toegang tot het zogenoemde Vogeleiland in Deventer blok keerden, zijn in de loop van de dag vrijgelaten nadat tegen hen proces verbaal was opgemaakt. De actievoerders protesteren al weken tegen plannen van de gemeente Deventer om het Vogel eiland, een deel van de oude vesting rond het centrum, op te knappen en er een restaurant te bouwen. Volgens de gemeente maken de actievoerders een hoop drukte om niets. Zo klopt de bewering niet dat er ten onrechte bomen worden gekapt, zegt een woordvoerder. „Er is alleen sprake van uitdunning om ge zonde bomen meer leefruimte te geven." Maij verbaasd over ritten Joegoslavië Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat is „verbijsterd" over de transportondernemingen die tegen de adviezen van overheid en vakbeweging in toch vrachtwagens met chauffeurs naar Joegoslavië sturen. De minister noemt het hoogst onver antwoordelijk van de werkgevers om hun chauffeurs bloot te stellen aan de gevaarlijke situatie in dat land. „Als ik zelf een be drijf zou hebben, zou ik er niet over piekeren om mijn mensen naar een dergelijk gebied te sturen." President Van Dijk van de Zwolse rechtbank (midden) neemt een kijkje bij Recyding Kampen, waar een partij giftig zeefzand is gestort. Eigenaar Meijer (links) wil het zand kwijt en heeft daartoe een kort geding aange spannen tegen leverancier IBA Milieu uit Zwolle. Volgens ambtenaren van het ministerie van milieu is hei zand verontreinigd met polycyclische aromaten (PAK's) en is het daarom chemisch afval. Van Dijk doet bin nenkort uitspraak. foto anp marcel antonkse Extra eisen aan werkvergunning PEN HAAG ANP Het kabinet wil het werkgevers moeilijker maken werknemers van buiten de EG aan te nemen door aan een werkvergunning zware eisen te stellen. Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid zegt dat in een adviesaanvrage aan de Sociaal- Economische Raad. De Vries stelt voor dat een vergunning slechts wordt ver leend als de werkgever door scholing of iets dergelijks (ook) Nederlandse werklozen opleidt voor het betreffende werk, als de arbeidsvoorwaarden en ar beidsomstandigheden voor de buitenlanders net zo goed zijn als voor Nederlands personeel én als de werkgever administra tieve kosten betaalt. Bovendien zullen pr, ook voor permanente banen, uitsluitend tijdelijke werkvergunningen voor buitenlanders worden af gegeven. Tenslotte zullen werk gevers moeten opdraaien voor de kosten van uitzetting van il legale werknemers die zij in dienst hadden, inclusief de ver blijfskosten in het huis van be waring en de reis en begeleiding naar het land van herkomst. Vreemdelingen die al langer dan drie jaar in Nederland wer ken met een vergunning, krij gen een afzonderlijke verklaring en worden vrijgesteld van een specifieke werkvergunning. Er wordt overwogen dezelfde lijn te volgen bij asielzoekers die om humanitaire redenen tot Neder land zijn toegelaten. Ruim twee uur had de Amsterdamse brandweer gisteravond nodig om een grote uitslaande brand in een loods aan de Surinamekade in het Ooste lijk Havengebied te bestrijden. Het vuur was zo fel dat groot materieel, waaronder een blusboot moest worden ingezet om de brand te bedwingen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Over de omvang van de schade en de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De loods was ei gendom van Stedelijk Beheer. foto anp paul eyzinga RVD: Ondanks weigering kranslegging Nu koningin Beatrix tijdens haar staatsbezoek aan Japan wegens tijdsgebrek geen krans legt bij het monument voor de Nederlandse slachtoffers in de concentratiekampen, wordt de mogelijkheid onderzocht om op een andere wijze de doden uit de Jappenkampen te herden ken. Dat heeft de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) vanochtend desgevraagd meegedeeld. Volgens de RVD wordt wel de gelijk rekening gehouden met de gevoelens van de nabestaan den, ook al is het verzoek van de Stichting Ex-Krijgsgevangenen en Nabestaanden Japan (EKJN) om de koningin een krans bij het monument te laten leggen door het ministerie van buiten landse zaken afgewezen. „De kranslegging zou te veel tijd kosten. De afstand van Tokyo, waar het staatsbezoek zich af speelt, tot de plaats waar het monument staat is vergelijkbaar met die tussen Amsterdam en Zuid-Spanjealdus een RVD- woordvoerder. Begin september reist een ambtelijke delegatie naar Japan om het programma voor het staatsbezoek op te stellen. „Wellicht kan op andere wijze aandacht worden besteed aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog", aldus de woord voerder. Voorzitter D. Winkler van de EKJN zegt „teleurgesteld" te zijn over de afwijzing van het verzoek, maar heeft wel begrip voor het argument dat het staatsbezoek van vier dagen te kort is voor een reis naar het oorlogsmonument. Tijdens het koninklijk bezoek aan lapan zal Winkler ook in dat land vertoe ven, samen met 23 nabestaan den van Jappenkamp-slachtof fers en overlevenden. „We zul len langs de officiële weg probe ren een onderhoud te hebben met koningin Beatrix", zegt Winkler. Dankzij nieuw vingerafdrukkensysteem Dinsdag 6 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chet) PATRICK VAN DEN HURK AAARCOT KLOAAPAAAKER SJAAK SAAAKAAAN FRANS VISSER Vormgeving: CLARA KEAAPER Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Oud-directeur WBS: PvdA verward en wanhopig De PvdA-fractie acht zich niet gebonden aan het bedrag dat het kabinet wil binnenhalen met zijn plannen voor de wao en ziektewet. „Wij willen onderzoeken welk pak ket voor ons acceptabel is en dat zou kunnen betekenen dat we op een lager bedrag dan 3,8 miljard gulden uitko men", aldus vice-fractievoorzitter Leijnse gisteren na overleg met de fractiespecialisten en fractievoorzitter Wöltgens. den haag anp ne!1 z^n PartÜ- Volgens Van den Berg verkeert de partij in „een stemming van wanhoop en ver warring. Er is te weinig om te la ten zien dat het zin heeft dat de PvdA weer regeert. Die frustra tie is nu met volle kracht tot ui ting gekomen. Als het wao-be- sluit er niet geweest was, had het ook bij een ander onder werp kunnen zijn". Van den Berg vindt dat partij leider Kok te geïsoleerd heeft geopereerd. „Toen bij de tus senbalans een bezuiniging van 3,8 miljard gulden werd opge nomen, was al duidelijk dat dat niet anders kon dan met heel pijnlijke maatregelen. De PvdA is toen te weinig op de conse quenties van dat besluit voorbe reid. Bovendien is er in de laatste fase van de besluitvor ming door het kabinet geen Uitgangspunt daarbij was dat bestaande wao-uitkeringen niet getroffen mogen worden, zoals fractievoorzitter Wöltgens al eerder heeft gezegd. Ook de be nadering van vice-premier Kok dat mensen die echt niet meer kunnen werken buiten schot moeten blijven, is in het overleg meegenomen. Kamerlid Mid del, die al eerder zei dat dit pak ket voor de fractie niet accepta bel zal zijn, was ook bij het ge sprek. Het overleg wordt de ko mende tijd voortgezet. In een interview met het ANP heeft de Leidse hoogleraar Van den Berg, voormalig directeur van de Wiardi Beekman Stich ting (het wetenschappelijk insti tuut van de PvdA) forse kritiek geuit op de gang van zaken bin- contact meer geweest tussen Kok en Wöltgens". Na het kabinetsbesluit in de nacht van 13 op 14 juli is vol gens Van den Berg de toon van de discussie bepaald door de kritiek van de vakbeweging. „Leden van de PvdA zijn tradi tioneel heel gevoelig voor de vakbeweging. Daarna is het be kende circuit van gewestelijke bestuurders op gang gekomen." Een extra partijraad, waarover het partijbestuur morgen praat, is volgens hem geen oplossing. „De partijraad is het verkeerde platform. Het zijn de appa ratsjiks van de partij, die geen verantwoordelijkheid hebben ten aanzien van het landelijk beleid." Het bestuur moet volgens Van den Berg voor het extra congres op 28 september een soort tussenbalans „met leed en ellende" maken. „Daar moet ook worden opgeschreven wat de alternatieven voor de wao- kwestie zijn en wat de PvdA de rest van deze kabinetsperiode kan doen. Als het congres dat legitimeert, dan staan de ver antwoordelijke PvdA-politici een stuk sterker." Fabrikant waarschuwt voor hoger overlijdensrisico heeft de patiënt geen keus en moet hij het middel wel nemen. Maar volgens de fabrikant is het belangrijk dat de astma-patiënt voorzichtig omgaat met dose ringen die bedoeld zijn om deze aanvallen te voorkomen. Het Astmafonds is op de hoogte van het Canadese on derzoek waarbij meer dan 12.000 patiënten over een pe riode van tien jaar werden ge volgd en prijst de handelwijze van Boehringer Ingelheim. „Die is erg goed bezig", aldus de woordvoerder van het fonds. Hoeveel mensen in ons land zijn aangewezen op deze groep geneesmiddelen is niet duide lijk. Volgens het Astmafonds lijdt zo'n tien tot twaalf procent van de bevolking aan aandoe ningen aan de luchtwegen. Hoe groot de groep astmalijders is, weet ook het Astmafonds niet. DEN HAAG GPD Astmapatiënten die intensief gebruik maken van luchtweg- verwijdende middelen lopen een hoger overlijdensrisico, zo blijkt uit een onderzoek in Ca nada. De Duitse fabrikant van het middel Berotec dat ook in Nederland veel wordt gebruikt, Boehringer Ingelheim, heeft om die reden de medische autori teiten in de hele wereld op de hoogte gebracht van deze risi- Volgens de woordvoerder van de Nederlandse vestiging van het bedrijf in Alkmaar is in Ne derland geen hoger sterftecijfer gesignaleerd dan normaal. Dat zou onder meer komen omdat artsen hier het middel voor schrijven in combinatie met ontstekingsremmende midde len. Berotec en het eveneens veelvuldig gebruikte Ventolin van Glaxo zijn niet meer of min der dan symptoombestrijders. De ontstekingsremmende mid delen bestrijden de ziekte zelf. Berotec en andere zogenoem de beta-sympathicomimetica zorgen voor verlichting bij acute astmatische aanvallen. Een pa tiënt in ernstige ademnood kan zo'n middel - in de vorm van spray of poeder - inademen, waarna de luchtwegen weer wij der worden en de benauwdheid verdwijnt. Bij deze aanvallen Politie Hoorn trekt honderden tips na GRONINGEN GPD Het recherchebijstandsteam dat zich in Groningen bezighield met onderzoek naar de moord op een 11-jarig meisje uit Blok ker, is gisteren opgeheven. De Groningse recherche blijft wel beschikbaar om de Hoomse collega's bij het onderzoek ter zijde te staan, die inmiddels met 35 man aan de zaak wer ken. Woordvoerder Beunder van de Hoomse politie zegt dat zijn Groningse collega's het onder zoek op de vindplaats van het lichaam van het meisje hebben afgerond. De vindplaats, een wegberm bij het gehucht Klein Ulsda, werd minutieus onder zocht. Over het resultaat wor den geen mededelingen ge daan. De recherche trok gisteren duizenden Duitse autokente kens na van Mercedessen met de lettercombinatie HH. Beun der: „De tips over deze auto blijven een belangrijk facet in dit onderzoek. Maar wij zoeken momenteel ook aanwijzingen op diverse andere fronten uit". In totaal zijn er mim achthon derd tips binnengekomen bij het onderzoeksteam. Het Hoomse recherchebijstands team werkt tot 's avonds laat om alle aanwijzingen na te trek ken. Het meisje verdween spoor loos nadat zij zaterdagmiddag 24 juli naar zwembad de Wij zend in Zwaag was gegaan. Zij is daar door getuigen gezien met een oudere man die met haar zou zijn weggereden in een lichtgroene Mercedes met onder meer HH in het Duitse kenteken. Vorige week woens dag werd haar stoffelijk over schot ontdekt door lifters. HOLTEN DOLF RUESINK Twee brandweerlieden uit het Twentse plaatsje Holten heb ben dit jaar hun eigen werkge legenheid op peil gehouden. Vorige week werden ze na een avondje blussen bij een vuur zee in een oude graansilo ont maskerd als brandstichter. Gisteren bekende het duo ook in maart brand te hebben ge sticht, in een groot plaatselijk meubelbouwbedrijf. Ook ga ven ze toe een poging tot brandstichting op hun gewe ten te hebben op een verlating camping. Gisteren zijn ze voorgeleid voor de rechter-commissaris van de rechtbank in Almelo, die moet beslissen of hun voorar rest verlengd wordt. Op brand stichting staat maximaal vijftien jaar gevangenisstraf als er spra ke van levensgevaar is geweest. Is er geen sprake van levensge vaar geweest, dan is de straf maximaal twaalf jaar. Alle woordspelingen op brand, vuur en dergelijke heb ben in Holten inmiddels een dubbele betekenis. Wie iemand om een vuurtje vraagt, krijgt steevast de wedervraag of hij lid is van de vrijwillige brandweer. De twee brandweermannen zijn al een flink aantal jafen lid van de vrijwillige brandweer en hadden een goede reputatie als hoofdbrandwacht. Een van de twee drijft een videotheek, wat leidde tot de volgende grap: „Weet je wat de meest gevraagd film in de videotheek is? Fire ball". Brandweercommandant Hel ler over de grappen: „Ik heb de manschappen daar al voor ge waarschuwd toen ik hen inlicht te over het gedrag van de twee collega's. Maar zolang het niet te gek wordt heb ik gezegd: Laat ze maar kletsen. Tenslotte kun nen wij er als korps ook niks aan doen". De aanhouding van het duo heeft in brandweerkringen gro te beroering veroorzaakt. „Het imago van de brandweer is flink geschaad. Zoiets blijft bij het publiek lang hangen. Gelukkig komt brandstichting door brandweerlieden weinig voor. Het zijn incidenten. Maar ieder geval is er één teveel", zegt se cretaris Kalland van de Konink lijke Nederlandse Brandweer vereniging. Cijfers over brandstichting door brandweerlieden zijn niet beschikbaar, maar ieder geval sterkt de affaire de beeldvor ming dat veel brandweerlieden smullen van een flinke brand. „Natuurlijk speelt voor brand weerlieden de fascinatie voor vuur een grote rol", citeert Kal land een wetenschappelijke stu die die onlangs werd uitge bracht door het ministerie van binnenlandse zaken. „Maar die fascinatie komt in het werk van de brandweer op een maat schappelijk zeer nuttige wijze tot uitdrukking". Volgens de vereniging, waar de regionale brandweerkorpsen bij zijn aangesloten, kunnen uitwassen alleen worden voor komen door een goede selectie van belangstellenden. „Er zitten avonturiers bij die het leuk vin den om gevaarlijke dingen te doen. Maar we hebben even wichtige mensen nodig, geen waaghalzen". Wat er moet gebeuren met brandweerlieden die hun boek je te buiten gaan of zelfs tot brandstichting overgaan is vol gens Kalland in de eerste plaats de verantwoordelijkheid van justitie en gemeente. „We heb ben als vereniging geen regels, maar het is duidelijk dat ze uit het korps worden gezet. Je kunt ze niet laten samenwerken met brandweerlieden die hun leven wagen om mensen en goederen te redden". UTRECHT. GPD-/ De Utrechtse politie heeft van morgen twee Nijmegenaren van 21 en 27 jaar opgepakt voor de moord op restauranthouder Ge rard Fagel. De jongste zat op dat moment in het huis van bewa ring in Vught in voorarrest we gens een vermogensdelict. Het tweetal heeft nog niet bekend. Persofficier Van der Molen wilde in het belang van het on derzoek niet veel bijzonderhe den geven, maar ze wilde wel kwijt dat justitie het voorshands houdt op een uit de hand gelo pen inbraak. Na de moord werd bekend dat er uit een vitrine een aantal juwelen was verdwe nen. Bovendien bestond er tus sen de twee verdachten en het slachtoffer geen enkele relatie. Het waren geen (ex werkne mers van Fagel of vrienden of zakenrelaties. Kort geleden werd het recher che-bijstandsteam, dat direct na de moord op de restaurateur bijeen werd geroepen, opnieuw geformeerd. Door het onlangs door de CRI in gebruik geno men geavanceerde vingeraf drukkensysteem Havank zou de politie op het spoor zijn geko men van de vermoedelijke da ders. De 42-jarige eigenaar van het sterrenrestaurant De Hoefslag in Bosch en Duin werd op 9 juni 1989 in alle vroegte in zijn slaapkamer boven het etablisse ment door een kogel getroffen. Korte tijd later overleed hij aan de verwondingen. Zijn vriendin kon de politie slechts een vaag signalement geven van een jon geman met lang golvend haar. Naar aanleiding van dat gege ven, werd korte tijd later een oud-werknemer van het restau rant aangehouden. Ook drie fa milieleden en vrienden van de aangehouden Zeistenaar wer den gearresteerd. Wegens ge brek aan bewijs liet de politie de vier mannen enkele weken later vrij. Sinds een jaar was het dos sier-Fagel zo goed als gesloten. Slechts één politieman werkte aan tips die naderhand nog bin nenkwamen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3