Feiten Japan weet van geen kwaad Godin Victoria ziet toe op Duitsland De trojka heeft gefaald Struikelen loont niet meer in Dublin Dinsdag 6 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ON NO HA VERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARCOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANT5VERDRIET Vormgeving: MITZIE MEUERHOF 2 TOM JANSSEN EN MENINGEN Herdenking Hiroshima: jaarlijkse oefening in zelfmedelijden Zoals tijdens het bezoek van de Japanse premier Kaifu aan Nederland weer duidelijk werd, is er nog lang geen sprake van ver geven en vergeten ten aan zien van wat het Japanse Keizerlijke Leger heeft aan gericht. In Japan daarente gen doet men zijn uiterste best om alle herinneringen aan de oorlog weg te druk ken. Dat is zo rigoureus gebeurd, dat Japanners bij de Tweede We reldoorlog in eerste instantie denken aan de atoombom. Ze zien zichzelf op die manier als slachtoffers van de oorlog. En het is natuurlijk een stuk mak kelijker om je over te geven aan zelfmedelijden dan te worstelen met vragen over schuld en boe- Dit zelfmedelijden is een soort cultus geworden die jaarlijks een hoogtepunt bereikt in au gustus. Vandaag is het de 46ste verjaardag van de bom op Hi roshima en op 9 augustus is het 46 jaar geleden dat Nagasaki door een atoombom werd ge troffen. Alle tv-stations zenden in deze tijd van het jaar films uit over hoe vreselijk het was. Stee vast nemen deze drama's een harmonieuze familie als uit gangspunt die door de Bom uit een wordt gerukt. Schoolkinderen in Hiroshima, die een kraanvogel hebben ge vouwen voor elk van de 140.000 slachtoffers van de atoombom, worden in augustus in het zon netje gezet in kranten en tijd schriften, evenals de 80-jarige dichter die voor ieder slachtof fer een haiku heeft gedicht. En er wordt uitgebreid verslagen hoe de ambtenaren van het ge meentehuis van Hiroshima de boeken met namen van de slachtoffers uit het monument tillen en met veel zorg afstoffen ter gelegenheid van de herden kingsceremonie. Ook het Atoombom Museum krijgt een - -I n de slachtoffers van de atoombom in het vredespark in FOTO AFP KAZUHIRO NOG extra goede beurt en het vredes- beeld in Nagasaki wordt eens extra gesopt. Zo doet iedereen zijn best om de herinnering aan deze onschuldige slachtoffers van een afschuwelijk wapen le vend te houden. Nanking Wat echter opvallend achterwe ge blijft, is wat er aan de ramp van Hiroshima en Nagasaki vooraf ging. Het lijkt haast of de bom volslagen uit de lucht kwam vallen, in alle betekenis sen van het woord. Zowel in het vredesmuseum in Hiroshima als dat in Nagasaki wordt geen woord gewijd aan de oorlog die aan de bommen voorafging. Er is ooit een schoolklas in Osaka geweest die voorstelde om naast alle foto's van verminkte mensen, verzakte gebouwen en gesmolten klimreldcen een hoekje in te richten over de ver richtingen van het Keizerlijke Leger in Azië. Het plan is echter onder druk van extreem-rechtse groeperingen weer ingetrokken. Misschien is het nog wel te ver dedigen om niet over de oorlog uit te willen wijden in musea die aan de bom zijn gewijd. Maar hier blijft het niet bij. Als een onaangename smet wordt systematisch elke herinnering aan Japans niet zo fraaie rol in de oorlog weggepoetst. Zo vond de Japanse distributeur van de film The Last Emperor van Ber- tolucci het beter om de stukjes archiefifilm eruit te knippen waarop te zien was hoe Japanse soldaten in Nanking babies en vrouwen met hun bajonetten doodspiesten aan de rand van een massagraf. In de film krijgt de laatste keizer van China, die collaboreerde met de Japan ners, deze episodes te zien in een communistische heropvoe- dingsinrichting. De distributeur vond dat de film zonder deze scènes beter geschikt was voor het Japanse publiek. Verdoezelen Inderdaad zouden deze beelden wel eens als een schok kunnen aankomen bij de generatie naoorlogse Japanners die op school slechts een verhulde ver sie van Japans rol in de oorlog kregen voorgeschoteld. De van rijkswege voorgeschreven ge schiedenisboekjes verdoezelen de minder glorieuze kanten van de oorlog. De invasie in China wordt, in overeenstemming met de orders van het ministerie van onderwijs, steevast omschreven als 'het binnentrekken van Chi- De wandaden die het Japanse leger in Nanking beging, komen niet aan bod in het hoofdstuk over 'de bezetting van Nanking'. Doorgaans wordt deze episode uit de geschiedenis in de rest van de wereld betiteld als 'de verkrachting van Nanking'. Er zijn zelfs Japanners, onder wie politici, die durven beweren dat de slachtingen in Nanking nooit hebben plaatsgevonden. Het zou een door de Chinezen in de wereld gebrachte leugen zijn. De eenheid 741, die in Mantsjoerije biologische experi menten uitvoerde op Chinezen en krijgsgevangenen onder lei ding van dokter Ishii, de Japan se Mengele, is zelfs in verdoe zelde vorm niet opgenomen in de schoolboekjes. Ook het be staan van dokter Ishii en zijn manschappen wordt in sommi ge kringen ontkend. Onbegrip Het resultaat is dat naoorlogse Japanners vol onbegrip reage ren als zij in het buitenland worden geconfronteerd met wrok jegens Japan. Ze weten vaak simpelweg niet wat Japan heeft misdaan. En daarbij komt dat Japan vindt dat het met de atoombommen al genoeg heeft geboet voor zijn misstappen. Dat er nog andere slachtoffers waren in de oorlog dan de in woners van Hiroshima en Na gasaki komt in het Japanse den ken nauwelijks voor. Niet alleen worden doden, ge wonden, mishandelden, en uit eengerukte gezinnen op het ge hele Aziatische continent over geslagen bij de jaarlijkse her denkingen, zelfs de buitenland se slachtoffers van de bom krij gen amper een plekje, terwijl er in de zomer vele krijgsgevange nen en uit Korea overgebrachte slaven in de mijnen en fabrie ken van Hiroshima en Nagasaki werkten. Het monument voor de honderden Koreanen die bij de bom in Hiroshima omkwa men, staat buiten het officiële vredespark. Al jaren wordt ge bakkeleid over een plaatsje bin nen het vredespark, maar zo lang de Koreanen in de tekst van hun monument melding willen maken van Japans kolo niale overheersing van Korea, komt het standbeeld er niet in. De aangepaste waarheid, die enkel Japanse slachtoffers meldt, is wel zo handig. In zekere zin hebben de Ameri kanen Japan een grote dienst bewezen, want met de bom is Japan in één klap getransfor meerd van boosdoener in slachtoffer. Eigenlijk bewezen de mensen die Kaifu's krans in de vijver gooiden Japan net zo'n dienst. In plaats van dat Japan iets goed te maken heeft, was het nu aan premier Lubbers om de verstoorde verhouding glad te strijken. En in Japan verbaast mén zich weer waarom Japan toch zo lelijk wordt bejegend. Brandenburger Tor bestaat 200jaar BERLIJN HANS HOOGENDUK De Brandenburger Tor in is vandaag 200 jaar oud gewor den. Als geen ander bouwwerk in Duitsland is deze massieve poort met daarop de door een vierspan getrokken strijdwagen waarin de sierlijke Victoria staat, het symbool geworden van de Duitsers. „Die goede vrouw heeft ook flinke klappen van het lot gekre gen, maar het is haar niet aan te zien", schreef Heinrich Heine in 1822. Gelijk heeft hij, want wat heeft ze niet allemaal gezien, verdragen en geleden, deze Vic toria van de Brandenburger Poort. Ze zag Pruisische, Franse en Russische soldaten, koningen en keizers, revolutionairen met rode vlaggen, overwinnaars en overwonnenen, de bruine SA- horden en de moorddadige SS'ers van Hitier. Ze werd ont voerd naar Frankrijk en daarna nog twee keer van haar sokkel getild, maar nu staat ze na een renovatie van een jaar weer bo ven op haar poort. Compleet, dus inclusief de Pruisische ade laar en het IJzeren Kruis, die de Oostduitsers tijdens hun heer schappij over Victoria hadden verwijderd. Grieken De geschiedenis van de Bran denburger Tor begon beslist niet spectaculair. De oude stadspoort was begin 1700 dui delijk te klein geworden en dus moest er een nieuwe komen. Op 6 augustus 1791 was het door de Grieken geïnspireerde bouwwerk van Carl Gottfried Langhans klaar. De kloeke poort met zijn krijgs haftige symbolen maakte wei nig indruk op de kleine Corsi- caan Napoleon, wiens burgerlij ke leger op 14 oktober 1806 in de dubbelslag van Jena en Auer- De Brandenburger Tor beleeft haar verjaardag in glanzend kunstlicht. stadt de tot dan toe opper machtige Pruisische beroeps soldaten versloeg. Negen dagen later trok Napoleon aan het hoofd van zijn troepen door de Brandenburger Poort. Berlijn was uitgelopen en menig stads bewoner vond het eigenlijk prachtig dat de Pruissische 'jun kers' door de Franse burgers in uniform in de pan waren ge hakt. De vreugde was snel voor bij. Witheet waren de Berlijners toen Napoleon hun Vitoria in clusief vierspan als oorlogsbuit meenam naar Parijs. 'De paar dendief, noemden ze hem daama. Uzeren Kruis Victoria keerde in 1814 terug op haar oude stek, nadat het vere nigde Europa de Fransen defi nitief had verslagen. Maar ruim een maand bleef ze gehuld in lappen. Het raadsel werd op 7 augustus opgelost: op bevel van de koning was de vredesgodin veranderd in een oorlogsgodin. De vroegere lauwerkrans met Romeinse adelaar, was vervan gen door een krans van eikeloof, waarin het pas ingevoerde IJze ren Kruis te zien was. Het ge heel werd afgerond met de Pruisische adelaar. Daarna ging het bergafwaarts met Victoria. Natuurlijk flaneer den de Berlijners nog rond de poort, maar na elke Pruisische zegetocht werden de parades bombastischer. Het voorlopig hoogtepunt kwam in 1871 toen de Fransen opnieuw vernieti gend waren verslagen en de 'ijzeren' kanselier Bismarck in Versailles het Duitse keizerrijk vormde. Bismarck, geflankeerd door de veldheren Moltke en Roon, reed door de konings poort en direct daarachter volg de de kersverse keizer. Maar in 1918, aan het einde van de Eerste Wereldoorlog, was het voorbij met de pracht en praal. FOTO DPA WOLFGANG K Op 12 oktober reed keizer Wil lem de Tweede voor het laatst in zijn Daimler-Landaulet door zijn poort. De rest van zijn leven bracht hij in ballingschap en houthakkend door in het Ne derlandse Doom. Verderf In november van dat jaar speel de Victoria weer een belangrijke rol. De monarchie was afge schaft, de oorlog verloren. Er was burgeroorlog. Rode vlaggen en oorlogsvaandels wisselden elkaar af op het symbool van Berlijn. Op 30 januari 1933 werd Victoria kroongetuige van het verderf, waarin Duitsland de wereld daama zou storten. Hitler was tot rijkskanselier ge kozen en zijn propaganda-ex pert Goebbels organiseerde 's avonds een fakkeloptocht. Vier uur lang marcheerden de nazi's door de Brandenburger Tor. Daama volgde de ene bruine triomftocht na de andere. De Brandenburger Tor werd het symbool van het meest men- senverachtende systeem dat de wereld ooit heeft gekend. Twaalf jaar later werd rond Vic toria de laatste slag om Berlijn uitgevochten. Russische solda ten hesen na afloop niet alleen hun rode vlag op de rokende puinhopen van de Rijksdag, maar ook op het restant van Victoria. In 1950 werd zij samen met haar strijdwagen tot schroot verwerkt. Bestorming De geschonden Brandenburger Tor bleef staan. Toen op 17 juni 1953 de Oostberlijnse bouwvak kers in opstand kwamen tegen het communistische regime, bestormden ze de poort en haalden onder het gejubel van tienduizenden de rode vlag neer. Maar zelfs daama durfden de communisten het niet aan de poort af te breken. Sterker nog, in 1956 kwam het bevel dat de Brandenburger Tor moest worden hersteld en dat Victoria er weer bovenop zou tronen. Al leen het IJzeren Kruis en de Pruisische adelaar kwamen niet terug. Vijf jaar later bouwden Ulbricht en Honecker de Muur en de Brandenburger Tor was de eni ge plek waar de Oostduitsers nog een blik op de vrije wereld konden werpen. Op 12 juni 1987 konden zij de Amerikaan se president Ronald Reagan vol pathos horen roepen: „Mister Gorbatsjov, turn down this wall, open this gate" ('Meneer Gor batsjov, haal die muur neer en open deze poort'). Op 9 november 1989 viel de Muur en op 22 december van hetzelfde jaar werd de Branden burger Tor weer geopend. Bijna een half miljoen Duitsers vier den toen het grootste en meest stralende kerstfeest dat Duits land ooit heeft beleefd. utf#"WÈR COMMENTAAR Minister Van den Broek hield zich amper nog in de plooi, na zijn mislukte bemiddelingspo ging in Belgrado, afgelopen zondag. „Wij voelen deernis met volkeren die door zulke po litici worden geleid", sprak hij verbitterd. Vier missies naar Joegoslavië hadden eindelijk de waarheid boven water gebracht: Servië ligt dwars, als het er om gaat een burgeroorlog te voor komen. Van den Broek ziet voor de EG „geen mogelijkheid meer". Zijn Duitse collega Genscher ziet nog wel een gaatje. Hij wil dat de EG de boosdoeners straft, de Serviërs dus die het door de EG- trojka voorgestelde vredespro ces dwarsbomen. Inderdaad is het Servische standpunt weinig kies. De Ser viërs grijpen nu hun kans de lang gekoesterde wens van een Groot-Servië te verwezelijken. Pas als de Servische gebieden in Kroatië volledig zijn veroverd en zover is het bijna zullen de Serviërs bereid zijn over vre de te praten. Dan zal Servië zich niet langer verzetten tegen een onafhankelijk Kroatië en tegen het uiteen vallen van de federa tie Joegoslavië. Toch is het niet louter aan de Servische leiders te wijten dat de bemiddelingspoging van de EG is mislukt. De trojka heeft de mislukking voor een groot deel aan de eigen opstelling te dan ken. Eind juni drukte de EG de zes Joegoslavische republieken op het hart toch vooral de een heid te bewaren. De federale re gering in Belgrado en het Joego slavische Volksleger legden dat ten onrechte, maar begrijpe lijk uit als bewijs dat 'Bmssel' geen bezwaar zou hebben tegen een militaire actie in Slovenië en Kroatië, de republieken die op het punt stonden zich af te scheiden. Met het Akkoord van Brioni leek de trojka begin juli de gemoe deren weer te sussen. Maar in hét akkoord bleef de grootste brandhaard, Kroatië, totaal on besproken en werd alleen voor Slovenië een oplossing gevon den. Ondanks herhaald aan dringen van Zagreb, dat alle stoere strijdkreten ten spijt zijn nederlaag zag aankomen, wei gerde de EG zijn waarnemers, die immers alleen voor Slovenië waren bedoeld, naar Kroatië te sturen. Pas vorige week waren Van den Broek en zijn collega's ervan overtuigd dat er in Kroatië meer aan de hand is dan een lange reeks incidenten. Om de in stemming van de strijdende partijen te krijgen om ook waar nemers te stationeren in Kroa tië, toog de trojka opnieuw naar Zagreb en Belgrado. Maar het was te laat. De Serviërs ruiken de overwinning. Nu instemmen met de voorstellen van de EG, zou betekenen dat zij afstand doen van de groot-Servische droom. En dat nooit. De EG-trojka heeft bij zijn be middeling in Joegoslavië fout op fout gestapeld. Nu de schuld al leen in Servische schoenen schuiven, is net iets te gemak kelijk. KOKANJE Een spoorlijn deelt het Portugese Espinho in tweeën: in Espinho Binnen en Espinho aan Zee. De zeekant is zeer in trek bij de Portugezen zelf en bij Neder landers. Langs het strand en dë rotskust loopt een boulevard waar dagelijks een drukke pan toffelparade wordt gehouden. De Nederlanders kijken naar de oude, in het zwart gehulde vrouwen die platte manden vol vis op het hoofd torsen en die vervolgens op de kademuur uit stallen. die grote blonde mensen uit het noorden. Mijn zoontje van drie had er geen moeite mee dat hij vele keren per dag over zijn vlasblonde bol werd geaaid. Mijn dochter van tien kon er echter niet goed aan wennen als ze, zittend op een terras onder een open raam, opeens een hand lichtjes over heur haar voelde strijken. Elke ochtend trotseert een handvol vissersschepen kleu rige houten roeiboten, met ge krulde voor- en achterstevens de woelige branding om sar dientjes, krabben en kreeften aan land te brengen. In de vitri nes en aquaria van de visrestau rants aan de boulevards ligt het zeebanket in volle glorie uitge stald: zelfs eendemossels en pe likaansvoeten (een schelpdier) ontbreken niet op de menu kaart. Een restaurant is vaak niet gro ter dan een kamer, waar je op keukenstoelen en aan formica- tafeltjes dicht op elkaar zit. Je krijgt in die eethokken allerlei soorten gebakken vis opge diend, schreef Gerard Reve in 1967 opgetogen aan een Neder landse vriend, met sla, brood en wijn, „voor ongeveer een gul den de man". Dat bedrag ligt tegenwoordig wel een paar tien tjes hoger. De Portugese keuken was he laas niet aan mijn kinderen be steed. Ze gruwden van de leven de kreeften in de aquaria, waar van de sprieten waren afgebro ken en de scharen dichtgebon den. Een keer bestelden we krab; het grote, met saus gevul de rugpantser bezette het cen trum van de tafel, de rest van het uit elkaar gerukte dier lag eromheen. Een paar notenkra kers en wat tandartsgereed schap rondde het tableau af. Volgens mijn dochter leek de exquise saus op balkenbrij, het ergste gerecht dat zij kent; mijn zoontje hield het op smurifen- kots. De tafel werd kortom wei nig eer bewezen. 'Toen ze de volgende dag op de vismarkt de eigenaardige lucht van stokvis opsnoven,-die in ve le kramen hoog lag opgetast, en de bakken vol verlepte inktvis sen in de gaten kregen, stond hun mening vast: nooit meer zeebanket! De aanblik van aan elkaar vastgebonden kippen, overvolle manden met eende kuikens en kwartels, kooitjes met half-bezwijmde houtduiven en in nylon zakken gestopte ko nijnen op de poeliersmarkt, was evenmin bevorderlijk voor hun eetlust. Met het gevolg dat we na een paar dagen weer gewoon thuis aten, met aardappelen, spinazie of bloemkool en een bal gehakt op het bord. Kinde ren zijn op culinair gebied grote conformisten. Na twee dagen Espinho maak ten we ons gereed voor de reis naar de kloosterkerk in Cête, waar het huwelijk van de Bos koopse smidszoon Arie Pos en de Portogese (uit Porto afkom stige) fabrikantendochter Cristi na Almeida d'E<;a om twee uur 's middags ingezegend zou wor den. Cête is een agrarisch ge hucht dat ongeveer vijfentwin tig kilometer ten oosten van Porto ligt. Bij de trouwkaart was een schetsje gevoegd dat in kla re lijnen liet zien hoe de wegge bruiker het bruiloftstoneel kon bereiken. We moesten gewoon naar Por to, vandaar naar Valongo en dan ergens bij een fruitmarkt rechtsaf. Zagen we aan de lin kerhand een autokerkhof, dan zou een pad aan de andere kant van de weg ons naar de kloos terkerk leiden. De quinta, waar het wereldse feest gehouden zou worden, lag slechts een paar kangoeroesprongen van het autokerkhof verwijderd. Jammer genoeg was het kaartje niet op schaal getekend. Maar wat kon ons gebeuren? Het ging slechts om een afstand van vijftig kilometer. We be schikten over een kaartje en een huurauto, en gingen bovendien al om twaalf uur van huis. We bespeurden geen onraad en hadden er geen idee van dat we aan het begin stonden van een absurde reis, die ons in een doolhof van naamloze dorpen die ook nog eens tot slaande ru zie zou leiden. De trouwdienst zou aan ons voorbijgaan. De kloosterkerk van Cête hebben we nooit gezien. En we kwamen ook nog op de verkeerde brui loft terecht. GERRIT JAN ZWIER DUBLIN ALAN MURDOCH De straten van Dublin zijn niet langer geplaveid met goud. Vorig jaar werd het stadsbestuur door burgers aangeslagen voor vier miljoen Ierse pon den (12 miljoen gulden) aan compensatie. Nu wordt een uitgebreide databank opgezet om een epidemie te bestrijden van frauduleuze claims van mensen die van het vallen op straat een lu cratief familiebedrijf hebben gemaakt. Zo was er de claim van een man uit Dublin die beweerde dat hij gevallen was door onachtzaam heid van het gemeentebestuur. Niet alleen had hij in het verleden twee gelijksoortige claims in gediend, maar het gemeentebestuur had eerder na een reeks ongevallen 15.000 Ierse ponden (45.000 gulden) uitgekeerd aan zijn twee broers, zuster, schoonzuster, zwager en twee neven. In mei werd ene Edward O'Leary met zijn claim wegens spierverrekking en rugbeschadiging die hij zou hebben opgelopen bij een licht auto-on geluk, de rechtszaal uitgegooid. De rechter noem de hem 'een professionele procesvoerder' nadat hij had gehoord dat hij sinds 1983 59.000 Ierse ponden (177.000 gulden) heeft opgestreken voor ongevallen. O'Leary was gevallen op straten, in restaurants, hotels, snackbars en tapijtenwinkels. Het nieuwe systeem zal waarschijnlijk geen einde maken aan de reeks claims van kamikaze-fietsers die in noord-Dublin tegen auto's aanrijden. De tieners hebben de gewoonte de kosten voor een nieuwe racefiets op te eisen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2