Leidsch Dagblad Treintaxi in Den Haag is van de baan Dagdetentie ook in Amsterdam van start Kantoren ABN-Amro nog niet samen Veel Nederlandse honkballers kauwen tabak voor de kick ;,-;w Politie verhindert ontvoering van ex-baas Wastora Nieuwe directeur Geboortebeper- van de Stichting ker Ovabloc uit Museumjaarkaart Jzijn jasje gegroeid Haagse Citytax zwicht voor dreigementen De invoering van de treintaxi in Den Haag is voorlopig van de baan. Het Haagse bedrijf Citytax, dat de treintaxi samen met NS zou exploiteren, vindt invoering niet meer verantwoord na de acties van boze taxichauffeurs en „al le bedreigingen aan het adres van familie van bestuursle den". Het bedrijf heeft dat gisteravond meegedeeld aan directeur F. Remerie van VOF Treintaxi. UTRECHT GPD-ANP Volgens Citytax-woordvoerder E. Van der Heiden heeft het be drijf op grond van „reële dreige menten" besloten zich terug te trekken uit het treintaxiproject. „Sinds taxichauffeurs donder dagnacht het huis van onze voorzitter hebben belegerd, zit de schrik er bij ons goed in. La ten we dus maar zeggen dat we het project niet meer zien zit ten. Jammer? Dat is het woord niet. Het is schandalig." VOF Treintaxi wil na de 'Haagse nederlaag', met minis ter Maij-Weggen van verkeer en waterstaat gaan praten over hoe het nu verder moet met invoe ring van de treintaxi ifl de grote steden. Volgens Remerie is het project in Den Haag nog niet definitief van de baan. „Wij wil len niet buigen voor de terreur van de straat", zo zei hij. De NS hebben volgens een woordvoerder aanzienlijke schade geleden door de actie van boze taxichauffeurs uit Den Haag, Rotterdam en Amster dam gisteren voor het hoofd kantoor van de NS in Utrecht. Op hun heenreis naar de Domstad zorgden de ongeveer honderd taxi's al voor flinke files op de rijksweg A12. Even na 13.00 uur bezetten de chauf feurs vrijwel alle sporen van het Utrechtse station, waardoor enorme vertragingen in het treinverkeer ontstonden. Ook werden de ingang van het hoofdgebouw van de NS en het NIEUWSLIJN Gratis bellen: grote oploop bij cel Bij een telefooncel aan het Kort Rapenburg is gisteren rond het middaguur een flinke oploop geweest, doordat er als gevolg van een storing gratis kon worden gebeld. De politie zag dat een groot aantal mensen elkaar de hoorn doorgaf. Bij het naderen van de agenten, maakten sommigen zich uit de voeten. Enige bellers bleken hun verblijfspapieren niet bij zich te hebben. Zij moesten mee naar het bureau, waar later hun gegevens in orde bleken. Pyromanen bekennen meer branden De twee leden van de vrijwillige brandweer in Holten (Overijs sel), die vorige week in hun woonplaats een silo in brand staken, hebben nog twee brandstichtingen bekend. Dat heeft de rijkspo litie in Overijssel gisteren bekendgemaakt. Zo onstond er in maart door hun toedoen brand in een meubelzaak. Een groot deel van de voorraad ging in vlammen op. Het tweetal probeer de ook brand te stichten in een leegstaande kantine van een camping. Over het motief van het duo is nog niets bekend. De beide verdachten zijn inmiddels voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Almelo. Zie ook pagina 3. Atoomaanval op Hiroshima herdacht Ongeveer 55.000 mensen hebben vanochtend in Hiroshima de Amerikaanse atoomaanval herdacht die 46 jaar geleden deze Ja panse stad verwoestte en 140.000 mensen het leven kostte. Een tweede atoombom, drie dagen later op Nagaski, eiste 70.000 mensenlevens. De Japanse premier Toshiki Kaifu bewees eer aan de burgers van Hiroshima en zei dat de tragische ervaring van de stad „een waarschuwing is die met de wereld moet wor den gedeeld omwille van de mensheid". Burgemeester Takashi Hiraoka herhaalde de jaarlijkse oproep van de stad tot.vrede over de hele wereld. Zie ook pagina 2. Rotterdamse experiment krijgt navolging Het Rotterdamse experiment met dagdetentie van gevange nen vindt navolging in Den Haag, Arnhem, Amsterdam en Breda. Dat heeft justitie gisteren bekendgemaakt. Volgende maand zal naast de Koepelge vangenis in Arnhem een project met dagdetentie starten. In Den Haag wil justitie drie villa's te genover het Huis van Bewaring in Scheveningen bestemmen voor dagdetentie en een project begeleid kamerwonen. Dagdetentie houdt in dat ge vangenen tijdens een periode van zes weken voor hun vrijla ting overdag werken aan scho ling, het zoeken van een nieuwe werkkring en de terugkeer in de gezinssituatie, 's Avonds mogen de -gedetineerden naar huis. Vanaf het dak van zijn taxi toont deze chauffeur, voor de gelegenheid getooid met een pruik, zijn spierballen om feurs menens is. de NS-directie in Utrecht duidelijk te maken dat het de Haagse chauf- foto anp raymond rutting busstation geblokkeerd, waar door busverkeer ook niet meer mogelijk was. De mobiele een heid stond paraat, maar greep niet in. Na een telefonische r Volgens actieleider Van Tong eren overleggen de chauffeurs in de grote steden de komende dagen over verdere acties tegen dags de blokkade op. Pas vroeg in de avond reden de treinen weer volgens het spoorboekje. Met hun actie protesteerden de chauffeurs tegen de volgens de invoering van de treintaxi in dedeling van Citytax dat het be- hen oneerlijke concurrentie van Amsterdam en Rotterdam. In drijf zich zou terugtrekken uit de treintaxi, die treinreizigers een dertigtal gemeenten, waar- het treintaxi-project, hieven de voor vijf gulden naar hun be- onder Leiden, rijdt de treintaxi chauffeurs rond drie uur 's mid- stemming in de stad rijdt. al ruim een jaar. A genstelling tot eerdere verwachtingen niet voor AMSTERDAM.CPBha]f 1992 zij.n voltooid Kjanten merken overi- De samenvoeging van de eerste groep van 150 gens niets van de vertraging. Het was de»bedoe- kantoren van de Amro-Bank en de ABN is een ling 150 kantoren van de twee gefuseerde banken half jaar vertraagd. Oorzaak is de samenvoeging die dicht bij elkaar staan, nog voor het einde van van de administraties van de kantoren, die in te- dit jaar samen te voegen tot een geheel. Leidse taxibedrijven en - chauffeurs deden gisteren be wust niet mee aan de acties in Utrecht. Hoewel de opzet van het treintaxi-project in deze stad als „een mislukking" wordt afgedaan, hebben de Leidse taxibazen niet de problemen die hun collega's in met name Den Haag en Rotterdam ver wachten. In Leiden zijn de taxi bedrijven ook veel minder af hankelijk van het vervoer van en naar het station, waardoor ze beter het hoofd kunnen bieden aan de concurrentie van de treintaxi. Zie verder pagina Leiden „Dat moet natuurlijk zo dicht mogelijk bij huis gebeuren", zegt H. Kleinjan, hoofd van de afdeling justitiële inrichtingen van het ministerie van justitie. Volgens Kleinjan is het Rot terdamse experiment, dat in 1989 startte, zeer geslaagd. Van de 120 gevangenen die aan de dagdetentie meededen, is er slechts één naar de gevangenis teruggestuurd. Voorheen brachten gedeti neerden de laatste weken van hun straf door in open inrich tingen. Die bestaan echter al leen in Almelo, Grave, Veenhui- zen, Zutphen, Hoorn en Roer mond. Daardoor moeten bij voorbeeld Hagenaars en Am sterdammers erg ver van huis aan de terugkeer naar hun vrij heid en thuissituatie werken. ROME. PAUUNEBLOM Officieel is het gewoon tabak, vermengd met een beetje suiker of puur, fijn gesneden. In de praktijk gokken honkballers op de sti mulerende effecten er van. De chew of dip, pruimtabak in gewoon Nederlands, is mate loos populair in deze tak van sport. Op de colleges in de VS is het gebruik van de tabak inmiddels verboden vanwege de kankerver wekkende stof Amfeci- lanine die vrijkomt bij het chewen. In de rest van de wereld, met de profs als het grote voorbeeld, stoort mand zich daar a; kiezen sommigen voor zonnepitten als alter natief. Honkballers stoppen de chew of dip in een prop achter de verstandskiezen of on derlip. „De eerste 's mor- gens is de beste. Dan ^ike Crouwe| met ben je echt effe van de wereld", aldus gebrui ker Marcel Kruyt. Het pruimen is overgewaaid uit de VS. De Amerikaanse B-spelers die naar Nederland komen 'im porteerden' het spul. Inmiddels is het chewen in de Nederlandse competitie een vertrouwd ver schijnsel. Er is een groot verschil tussen de chew en de dip, in ons land uitsluitend verkrijgbaar via per soneel van de vliegbasis Soes- terberg of rechtstreeks uit de VS. Chew is vrij onschuldig: ta bak vermengd met suiker. De wordt. Dip staat niet op de zwarte (doping- )lijst van het Interna tionaal Olympisch Co mité (IOC), aldus arts Frank Nusse van het Nederlands honkbal team: „Het is tabak, en dat staat er niet op". Frank Nusse, tevens teamarts van de man nen- en vrouwen- -schaatsploeg, bekijkt de zaak nuchter. „Ik heb het zelf nooit ge daan, dus over de ef fecten kan ik niet oor delen. Maar volgens mij gaat het om een soort bijgeloof. Dat zie je meer bij sporten waarbij veel dode mo- menten voorkomen. Ht&é Iedereen is toch op zoek naar een manier om rustig te worden. De een neemt een kauwgompje, de ander een sigaret, en honk ballers proberen het met tabak kauwen. Ze moeten iets om han den hebben, zoeken een soort verstrooiing. Volgens mij is het ook united photos de boer niet verslavend, want ik heb nog niemand met ontwenningsverschijnselen gezien als de chew op was." Geen doping dus, volgens Nusse. Maar er zit nog wel een addertje onder het gras. Om de tabak soepel te houden, zodat er 'lekker gekwat' kan worden, gaat er een scheutje whisky tabakprop achter de kiezen. De politie heeft begin juli de mogelijke ontvoering geblok keerd van de in Castricum wo nende oud-directeur Klaas Mo lenaar van Wastora of een van diens familieleden. De politie was uit criminele kringen getipt dat een groep Amsterdamse Joegoslaven aan de ontvoering werkte. Daarbij werd informatie verstrekt, die bij verificatie bleek te kloppen. Zo werd een aantal leden van de groep regelmatig rond de woning van de familie Molenaar gezien. Sindsdien ver blijft de familie op een onbe kend adres in het buitenland. Volgens de Castricumse rayoncommandant Jansen en de Alkmaarse hoofdofficier van justitie mr. Josephus Jitta is toen besloten de potentiële ont voerders te ontmoedigen door opzichtige surveillance. Ook kregen ze een schriftelijke me dedeling waarin stond dat de politie van hun plannen op de hoogte was. Meer kon de politie om juridische redenen niet doen. Omdat enkele van de be trokken Joegoslaven illegaal in Nederland verbleven en voor andere delicten werden ge zocht, zijn zij wel door de ge meentepolitie van Amsterdam aangehouden en verhoord. Bij een huiszoeking werden onder meer wapens aangetroffen. Volgens de politie waren er aanwijzingen dat het slachtoffer Dinsdag 6 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39614 Losse nummers f 1,45 Na tip uit crimineel circuit van de ontvoering in Amster dam zou worden onderge bracht. Een nauwkeurig scena rio van de voorgenomen ont voering is echter niet gevonden. Het is ook niet duidelijk hoe ver de plannen waren gevorderd. blowtje neemt", legt Marcel Kruyt uit. „Het is sterker dan chew. Je krijgt er een kick van." Mike Crouwel kent de effec ten ook. „Ik neem altijd een di pje voor de wedstrijd. Je con centratie wordt beter. Het fokt je een beetje op." En Eric de Vries vertelt: „Ik doe het al 15 door de chew. „Dat moet wel" jaar, de hele dag zit er een dip legt Marcel Kruyt uit. .Anders in m'n onderlip. Ik heb e toe weinig last van, maar ik spuug het ook altijd uit. Anders ga je echt over je nek. Van ver honkballers "proppen de Red slaving is volgens de Neptunus- Man of Levi Garrett in een wang en spugen het weer uit als de smaak verdwenen is. 'Dip' is minder onschuldig. De /Ijn ge sneden, pure tabak gaat achter de onderlip en zorgt voor een high gevoel. „Net of je een -werper geen sprake. „Het is meer een gewoonte. Een ander steekt een sigaretje op; ik neem een dip." Een oppepper vóór de wed strijd of, zoals Marcel Kruyt, in de zevende inning als het close ga je het doorslikken omdat je niet genoeg speeksel in je mond hebt." En daar zit een pro bleem, want alcoholische ver snaperingen staan wel op de lOC-lijst van verboden midde len. Nu het Nederlands honk balteam een kans heeft zich te plaatsen voor de Olympische Spelen van 1992, kan er dus wel eens een drooglegging in het verschiet liggen. BRENGT OPLOSSINGEN AAN HET LICHT. Vraag de uitgebreide brochure ain. Niiman LichtrekJamc maakt deel uit k van Nnman Haarlem B V Postbus 9570,2003 LN Haarlem, teL 023 - 319309, tax 023-314939 Geen krant ontvangen? nri 071 161400 DEL! 071 161499 HET WOORD IS AAN Men moet niet te veel waarde hechten aan het oordeel van an deren; dat is even onbetrouwbaar als het onze over die anderen. Antoon Vloemans VANDAAG PAGINA'S 16 a Cultuur 5 Tv-programma's Regio RTVShow Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 15 HET WEER Weersverwachting van het KNMI tot moigenavond: Een enkele bui Licht wisselvallig zomerweer met wolkenvelden en een enkele bui Middagtemperatuur omstreeks 23 graden. Matige zuidwestelijke wind, kracht 3 tot 4 Eis 12 jaar cel voor Leidse parkeermoord Volgens de dant en de hoofdofficier gebeurt het vaker dat justitie via het af tappen van telefoons of via tips uit het criminele circuit vroeg tijdig informatie krijgt over voorgenomen misdrijven. In veruit de meeste gevallen wordt de verdere voorbereiding ont moedigd. Afwachten en de da ders op heteraad betrappen brengt vaak te grote risico's met zich mee. De keerzijde is dat de makers van de plannen vrijuit gaan, omdat alleen het voorbe reiden van een misdrijf niet strafbaar is. Jitta vindt moeilijk te verteren. Volgens hem zijn er aanwijzingen dat er is gewerkt in opdracht van anderen. „Wie dat zijn weten we nog niet. Daar richt zich nu ook het verdere onderzoek op". Koningin Beatrix breekt kuitbeen tijdens vakantie Koningin Beatrix heeft aan het eind van haar vakantie in Italië haar rechter kuitbeen gebro ken. Dat gebeurde, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst giste ren, toen de vorstin zich tij dens een wandeling verstapte. Wanneer het incident zich pre cies heeft voorgedaan, kon de woordvoerder niet zeggen. De koningin en haar drie Tegen een 24-jarige inwoner van Utrecht is vanochtend voor de Haagse rechtbank een ge vangenisstraf van 12 jaar on voorwaardelijk geëeist. Officier van justitie mr. Slits acht die eis gerechtvaardigd omdat de ver dachte op 28 april dit jaar in Leiden P.M. de Klein zou heb ben doodgeschoten. Het fatale schot viel op de hoek van de Beestenmarkt en de Nieuwe Beestenmarkt in het centrum van Leiden. Aanleiding tot de schietpartij was een ruzie over een parkeerplaats. De verdachte neeft tot nu toe steeds ontkend het dodelijke schot te hebben gelost. De Haagse rechtbank doet over twee weken uitspraak. hun zomervakantie in Italië te ruggekeerd naar Den Haag. Prins Claus, die een kleine week in Italië verbleef, keerde al eerder terug naar Neder land. Hij is wegens een depres sie nog steeds in behandeling in het haagse Bronovo-zieken- huis.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1