Leven en wonen Het is eenzaam aan de top Het Gordijn telt weer helemaal mee De egel en het gif Architect per uur inhuren Dinsdag 6 augustus 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vonngeving: COR HOOGETERP 15 MARCEL PREVOST:„De vrouwen verkiezen de mannen die hen nemen zonder hen te begrijpen, boven de mannen die hen begrijpen zonder hen te nemen." WINSTON CHURCHILL:„Het leven is als een toneelstuk. Eerst speel je een hoofdrol, dan een bijrol, dan souffleer je anderen en tenslotte zie je hoe het doek valt" De tijd van gapende vensters, hoogstens ge kleed in open weave-gordijnen, ligt ver ach ter ons. We willen weer een mooi gordijn dat een duidelijke stempel op het interieur drukt. Fraai gedessineerde drukstoffen na men vorig jaar ongeveer de helft van de to tale omzet in gordijnen voor hun rekening. Maar voor degenen die graag een wat rusti ger gordijn willen zijn er nog altijd weefstof fen en uni's. De huidige weefstoffen zijn kwalitatief zeer hoogwaardig. En door de gi gantische kleurkeuze die er op het ogenblik is (50 tot 70 tinten per type), zijn de gewe ven uni's terug in het interieurbeeld. Steeds meer vraag is er ook naar vlamvertragende uni's - in de projectsfeer is die trend begon nen - en naar glanzende chintzstoffen. Al die prachtige gordijnstoffen noden tot een doordacht gebruik. Vandaar dat ze steeds vaker tot draperieën worden ver werkt. Hiervoor zijn ook weer allerlei acces soires als roeden, knoppen, opneemhaken e.d. te koop. De belangrijkste dessintrend was vorig jaar het bloemmotief. Ook dit jaar mag dit zich in de grootste belangstelling verheugen. Er zijn romantische bloemdessins, maar ook abstracte florale interpretaties. Elk jaar zien we wel weer een nieuwe trend opkomen in de dessinering. Dit jaar laat de industrie zich inspireren door de neo-klassieke stijl richting. Griekenland, India, Egypte en het land van de Inca's dragen hun kenmerken de motieven aan voor deze trend. Bij de drukstoffen wordt het beeld steeds veelkleuriger. Een dozijn verschillende kleuren in één dessin is al niets bijzonders meer. Er zijn zelfs stoffen met meer dan twintig verschillende kleuren. Een uitge sproken kleurrichting is niet te herkennen. Ook het modebeeld (dat geldt zowel voor kleding als interieur) is veelkleurig. Wel is er een zekere voorkeur merkbaar voor een drietal kleurenfamilies. Enerzijds pastels, anderzijds donkere, verzadigde kleuren en op de derde plaats middentinten in natuur(lijke) kleuren als lavendel, koraal rood, brique, mauve, donker grijs met een puntje rood, en grijsgroen, zowel in glanzend als mat. gordijn-trend. Jacquardwevers De vraag naar veelkleurige stof fen en dessins heeft de jac quardwevers aan het denken (en aan het werk) gezet. Ze heb ben hun techniek aangepast en zijn nu in staat gedessineerde stoffen te maken die niet onder doen voor veelkleurige stoffen. Ook hierbij zijn soepele materi alen met een lichte glans (wel iets duurder) favoriet. Bij jac quards houdt de Jugendstil- trend aan, die vooral voor klas sieke inrichtingen veel gevraagd Nederland is in Europa een van de weinige landen waar men kamerhoge gordijnen verkoopt. Geschat wordt dat op het ogen blik tien tot vijftien procent van de totale afzet van gordijnen op kamerhoogte wordt geleverd. Het aanbod omvat gordijn hoogten van 200,220,270 en 300 cm, leverbaar in uni's, be drukte en jacquard-geweven stoffen. Ach, hoe gaat dat. Je krijgt een baan en je werkt hard. Dan kijkje op een stille zaterdagavond om je heen en je blijkt dertig en alleen te zijn. Als hardwer kende yup heb je immers geen tijd om je in het uitgaansleven te storten. Een nieuw bureau, First Impression, heeft het antwoord voor al die moderne al leenstaande mannen en vrouwen die het zo druk hebben. Kosten: twaalfhon derd gulden per jaar. kring. Dus begonnen we met het organise ren van sociale evenementen, sportieve en culturele bijeenkomsten. Die sloegen enorm aan en zo zijn we drie jaar geleden op 'First Impression gekomen." In Canada heeft de organisatie inmiddels vierduizend leden. „Als je rond de dertig bent bestaat je ken nissenkring uit een vaste sociale groep van zo'n twaalf mensen. Daar zijn veel stellen bij en op feesten kom je dan ook voorna melijk getrouwde mensen tegen. Dat is dus niet de manier om een partner te ontmoe- Relatiebureaus. Al snel doemt het beeld op ,n de oudere heer die een uitgebloeid uurbloempje uit de kaartenbak ontmoet. Dat beeld is achterhaald, vindt Heather Mc- Cutcheon. Zij is de jong en dynmamisch .ogende directrice van de yan.oorsprong Ca nadese organisatie First Impression die zich onlangs in Amsterdam vestigde. Niet zo- bemiddelingsbureau voor alleen staanden, maar een netwerk voor alleen staanden van niveau. Wie op weg is naar First Impression belandt al meteen in de juiste sfeer. Buurman By zantium, het prestigieuze woon-, winkel en kantorencomplex in hartje Amsterdam, i monument voor yuppies. De plek bij uitstek dus voor First Impression. Een stijl volle club. Voor stijlvolle leden, met vesti gingen in Vancouver en Amsterdam. Na de zomer gaat het kantoor in Antwerpen open. Zürich en Keulen zullen spel volgen. Hobby „Eigenlijk is het allemaal een uit de hand gelopen hobby", verklaart Heather McCut- cheon van First Impression Europe het ont staan van het bureau. „In Canada kwamen mijn collega en ik steeds vrienden tegen met dezelfde klacht: hoe ontmoet je nu echt i buiten je eigen kleine TUIN Ze had de fles chloor naar de container met chemisch afval gebracht, weigerde plastic zakjes, at nimmer bintjes en meed de aan koop van chrysanten. Kortom ze leefde milieuvriendelijk. Op een goede dag zag ik haar doende om dode en halfdode pieren op het terras bijeen te vegen. „Wat is hier gebeurd"? vroeg ik verbaasd. „Ik wou dat ik het wist", antwoordde ze somber. Ik keek naar het vlekkeloze gras veld. „Tuinman geweest"? „Ja, hoe kom je daar nu bij"? „Die heeft kennelijk onkruid bestrijdingsmiddel in je gras gebruikt om dat veldje in vlekkeloze staat te houden". „Tjonge, ik heb er niet op gelet. Hoe komt die man erbij om dat te doen"? „Simpelweg omdat hij X guldens per uur moet vragen om zelf te kunnen leven en voor dit bedrag niet twee of drie uur over je gras wil kruipen om het onkruid met de hand te verwijderen. Dus gebruikt hij on kruidbestrijdingsmiddel dat door handige PR-jongens onder de noemer plantenbe- schermingsmiddel is ondergebracht. Het resultaat is dat niet alleen je onkruid dood gaat, maar ook de complete bodemfauna, de pieren en kevertjes en mijten en aaltjes. Kortom al dat volk dat de grond luchtig en :ï(5s houdt en organisch materiaal zoals gras- maaisel omzet in voor de planten opneem bare voedingsstoffen. De pieren die onmis baar zijn in gezonge grond, hebben ge tracht het vege lijf te kunnen redden door op de vlucht te slaan. Het heeft kennelijk niet mogen baten en het zal een tijd duren eer de troep uitgespoeld is en ons grondwa ter verrijkt met gif'. Ze keek verdrietig naar de massa kronke lende wormen. „Wat doe jij om je gras op gras te doen lijken"? „Onkruid zoals madelieven, paardebloem en nog zo wat is geen probleem. Met een aardappelschilmesje steek je het er zo uit. Kruipende planten zoals klaver, blijven pro blematisch. Dan is het kiezen tussen uren handwerk of wat van dat goed in je gras". Trouwens, van handwerk gesproken, staan we er ooit bij stil dat we sinds de laatste oorlog bijna tweemaal zoveel vrije tijd heb ben, terwijl we in vroeger jaren ook onze tuinen schoon hielden zonder gif dat nog uitgevonden moest worden? Twee dagen later belde ze op: „Mijn egeltje, dat elke avond kattevoer kwam halen, ligt dood in de border. Zou dat ook van dat gif kunnen komen"? „Hij is jammer genoeg niet de enige egel die het slachtoffer geworden is van de zoge naamde plantenbeschermingsmiddelen LEZERSVRAAG Wit pluis op de rozen van DE HEER OF ME VROUW PETERS uit AERDENHOUT is de echte meeldauw, een zeer schadelijke schimmel die vooral bij temperaturen bo- We hoeven niet meer giechelig te doen over relatiebureaus, vindt McCutcheon. De tijd van bemiddelende dames-op-leeftijd is voorbij. Deze generatie weet wat ze wil en zoekt liever zelf, via de video. „De mensen die zich hier op video laten zetten zijn geen verlegen types. Dat zijn mensen met gevoel voor avontuur, mensen die wat durven. Je schakelt professionals in voor werk, je scha kelt professionals in als je een huis wilt ko pen, dus waarom wordt je geen lid van een professioneel geleid 'singles network' als je een relatie wilt hebben?" zegt ze uitnodi gend. Ontspannen Uitnodigend is ook de studio waar de al leenstaande zich kan laten fotograferen. Een kleedkamer is aanwezig. Tegen de muur leunt een golfclub nonchalant tussen een tennis-racket en een rugby-bal; requi- sieten voor het sportieve type. In deze ruimte wordt ook het video-interview ge houden. Een heel leuke manier om jezelf voor te stellen, vindt de directrice. „De in terviewer stelt je een paar vragen en pro beert je aan het lachen te maken. Als twee mensen elkaar later ontmoeten, hebben ze het idee dat ze elkaar al eerder hebben ge zien. Dat geeft een meer ontspannen sfeer." De video gaat samen met de speciaal ge maakte foto's en een ingevuld vragenfor mulier de map in. Ieder lid kan dagelijks in de video-bibliotheek temidden van zijn clubgenoten een toekomstige partner op ta pe komen bekijken. In een speciale ruimte is liggen de banden klaar. De mannen zijn groen, de vrouwen wit. Namen staan er niet op. Pas als twee mensen elkaar hebben 'af gespeeld' en ze allebei een ontmoeting wil len, gaan de persoonsgegevens over de toonbank. Eén ding zal het paar al gemeen hebben: ze zijn lid van dezelfde club. Want First Im pression, met nu al vierhonderd leden in Amsterdam, wil meer zijn dan alleen een bureau. Ze organiseert ook lunches, een avondje concert, een zeilweekeinde. een spelletje golf, een partijtje mixed double tennis en zelfs ski-weekeiden. En naast het onvermijdelijke clubblad krijgt ieder lid met de clubkaart korting op zaken die voor ie mand met veel afspraakjes goed van pas kunnen komen. Drie winkels uit het Byzan tium - een juwelier, een interieurzaak en een kapsalon - geven de clubkorting. Kor ting zit ook op chocoladehartjes - 'altijd ge liefd', champagnekoelers en picknickmand jes van Dikker en Thijs. Greet Buchner ven de 20 graden optreedt en beter te voor komen dan te bestrijden is. Bestrijden nu houdt in: alle aangetaste de len afknippen en verbranden. Vooral niet op de kompost gooien! Verder de schade voor zover mogelijk in dammen met aftreksel van akkerpaarde- staat (Equisetum). Gedroogd in speciaalza ken te koop, ook wel te vinden op opgespo ten land of langs slootkanten. 30 gram ge droogd of 200 gram vers in ruim water ge durende een uur koken. Zeven en één op tien verdund spuiten. Elke week, liefst tegen de avond. Met dit middel valt de schade zeer goed te voorkomen bij planten die er gevoelig voor zijn. Vanaf mei eens per week spuiten en we houden de schimmel tegen. Zorg verder voor goede grond, zeker bij ro- zen, dat wil zeggen humus niet te zuur en voldoende natuurlijke mest. Bij aanschaf van een nieuw soort is het Him om op de vermelding „meeldauwbesten- dig", te letten. Tot slot de raad: mijd het handelsprodukt Zineb, dat is niet alleen giftig, maar ook brandgevaarlijk en dient bovendien beter niet door zwangere vrouwen gebruikt te worden. Restanten ervan verontreinigen het grondwater. Waarvan akte. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op over planten of bloe men? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u op sturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LE VEN EN WONEN. Door de week zijn de mannen- en vrou wenbanden voor ieder lid te bezichtigen. Gezellig druk is het op koopavond en op za terdag. Aan diverse tafeltjes snorren de vi deo's. Zo'n twintig mensen zitten bij elkaar in de ruime en lichte bibliotheek en maken af en toe een babbeltje met elkaar. Dat ver sterkt het club-idee, vindt McCutcheon. Of een ontmoeting ook tot liefde leidt, kun nen ze ook bij First Impression niet garan deren. „Wel weet ik dat een flirt in de eerste dertig seconden van een ontmoeting wordt beslist. Zo heeft een stel elkaar hier in de bi bliotheek ontmoet. Die hebben nu een af spraak. Ach, het komt allemaal neer op een twinkeling in de ogen. Expositie over de 'kleine klus Wie een verbouwinkje overweegt is er al gauw toe geneigd zelf te bedenken wat en hoe er moet worden verbouwd. Niet doen, meent de BNA, de Bond van Nederlandse Architekten. De architect is er niet alleen voor het bou wen van huis, kantoor of fabriek maar doet ook graag een kleine klus. Dat is dan ook de titel van een tentoonstelling die tot en met zondag 18 augustus loopt in het Architec tuur Bouwhistorisch Centrum (ABC) in Haarlem. Op de bescheiden expositie laten architec ten uit Kennemerland zien hoe zij een klei ne klus aanpakken. Het aanbouwen van een berging of de uitbreiding van een huis behoren tot het takenpakket van de archi tect. Dat hoeft niet meteen duizenden guldens te kosten. „Het is het verstandigst om de ar chitect op uurbasis te laten werken", zegt architect ir T.J.Jongh Visscher, één van de vele vrijwilligers van het ABC. „Op die ma nier kan de opdrachtgever er altijd weer af als hij vindt dat de architect er niets van maakt." Wat het kost om bijvoorbeeld een badka mer te verbouwen is niet te voorspellen, meent de architect. „Bij een badkamer moet de architect in elk geval bekijken hoe de leidingen ligggen, dus hij moet in ieder geval onder de grond. En dan heb je na tuurlijk de kans dat je van die gonje (Indi sche hennep) leidingen hebt, aie verrot zijn die stinken zo lekker en dan moet je dat ook gaan vervangen. Bij dat soort zaken komt het wel voor dat er onverwacht veel werk bij komt kijken", zegt jongh Visscher. Niet alleen de verbouwing in huis is onder werp van de expositie, ook het restylen van de tuin doet de (tuin-)architect. Jongh Vis scher benadrukt dat de architect niet te goed is voor het kleine karwei. Dat is lo gisch, want de spoeling is dun in architec- tenland. De tentoonstelling is gemaakt ter gelegen heid van de Dag van de Architectuur, op I juli en duurt nog tot en met zondag 18 au gustus. Het ABC is gevestigd aan het Groot Heilig land 47 in Haarlem en is dagelijks geopen van een tot vijf uur. Op maandag is het ABC gesloten. Heather McCutcheon: „Als je rond de dertig bent bestaat je kennissenkring uit een vaste sociale groep getrouwde mensen tegen. Dat is niet de manier om een partner te ontmoeten." i twaalf i Daar zijn veel stellen bij en op feesten kom je dan ook voornamelijk FOTO CPO

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15