Sport Witschge blaakt van zelfvertrouwen -n v' "MF T;.r- Ai 4. m Hoge waterstand geen gevaar voor WK-roeien Ajax wil Olympisch Stadion behouden Feyenoord rond met Roemeen Damaschin Een nuttige bestemming voor uw oude bril en f 100,- voor u, bij Rinck Eind red RICHARD WITSCHE zal "voor de goal weer wat egdistischer moeten worden." Richard Witschge is de op twee na duurste speler in de Nederlandse voetbalgeschiedenis. Barcelona trok acht miljoen gulden uit voor de aankoop van de 21-jarige Ajacied. Alleen voor Ruud Gullit (17 miljoen) en Ronald Koeman (12 miljoen) werd nog meer neergeteld. Het laat Witschge, die een zevenjarig contract bij de Spaanse landskampioen tekende, allemaal koud. „Als ze nou vin den dat je dat waard bent", haalt hij laconiek de schou ders op. „Wat ik zelf vind?" Hij glimlacht en zegt: „Ik vind acht miljoen gulden veel geld voor een middenvelder die niet zo veel heeft gescoord". zegd dat ik er minstens tien zou maken, maar ik ben al blij als ik acht keer scoor. Ik denk dat ik het dan redelijk tot goed heb gedaan, want ik moet natuurlijk nog maar afwachten of ik alle wedstrijden speel". ODOORN JAN MENNECA Sinds Johan Cruijff hem in 1987 bij de A-selectie haalde, speelde Richard Witschge 101 wedstrij den (86 voor de competitie, 9 voor de KNVB-beker, 6 voor de Europa Cup) voor Ajax I. Hij scoorde daarin zegge en schrij ve vier keer (drie in de competi tie, één in het nationale beker toernooi). „Dat is bar weinig", vindt Witschge ook zelf. „En het gekke is, vroeger scoorde ik juist heel veel. In de jeugd tussen de veertig en zestig keer per sei zoen. Hoe het komt dat ik nu nog zo weinig scoor? Misschien doordat ik een wat .andere speelstijl heb aangenomen. Ik ben meer controlerend gaan spelen, ben meer het voorberei dende werk gaan doen en min der aan mezelf gaan denken. Ik zal voor de goal weer wat egoïs- tischer moeten worden". - Volgens de Spaanse kranten heb jij je nieuwe werkgever ko mend seizoen vijftien doelpun ten beloofd. Witschge: „Nee, ik heb ge- - Cruijff heeft je voor de basis gekocht. Witschge: „Dat. weet ik niet. Ik zal het op de training en in de oefenwedstrijden moeten af dwingen. Ik zal gewoon zo goed moeten spelen dat hij niet meer om me heen kan". - En dat kun jij? Witschge: „Tuurlijk. Als ik geen capaciteiten had, had ik niet in Ajax I gespeeld en in het Nederlands elftal. En dan was ik ook niet door Barcelona aange trokken". - jij geldt als gemakzuch tig. Witschge: „Af en toe ben ik dat ook. Een voetballer met ca paciteiten heeft gauw de nei ging wat te verslappen. Ik heb in mijn vierjarige carrière eigen lijk nog maar één speler meege maakt die ik nooit heb zien ver slappen en dat is Jan Wouters". - Die is dan ook van een an dere generatie. Jouw generatie... Witschge (vinnig): „...wordt slap genoemd. Maar dat is gelul. Als je Frank de Boer ziet, die gaat ook voor elke bal. Dat is ook een vechter Als je in het veld staat probeer je honderd procent je best te doen en zo goed mogelijk te presteren. Ie dere sporter wil dat". - Cruijff vindt dat jij nog nooit op honderd procent van je mo gelijkheden hebt gevoetbald. - Witschge: „Johan kent mijn capaciteiten en weet dat die te verbeteren zijn. En dat wil ik ook. Ik zit nu misschien op ze ventig procent van mijn kun- - Cruijff vindt ook dat je de laatste jaren bij Ajax stil hebt ge staan in je ontwikkeling. Witschge: „Dat vind ik ook". - Waar wijt je dat aan? Witschge: „Toen Cruijff nog trainer bij Ajax was merkte ik dat ik met sprongen vooruit ging. Daarna heb ik trainers ge had dat zullen best wel goede trainers zijn maar die hebben me toch niet zo kunnen helpen als Johan. Tenminste, zo voel ik dat. Johan heeft me gebracht en verbeterd. Daarom heb ik ook de stap naar Barcelona ge maakt, om me nog weer verder te verbeteren. En ik denk dat Jo han me daarbij kan helpen". Witschge: „Ik heb van Been hakker ook wel dingen geleerd, maar met johan is het toch an ders. Hoe, anders? Gewoon, door de manier waarop hij din getjes uitlegt, hoe je moet gaan staan in de positiespelletjes. Hij legt me dan uit dat ik vaak nog verkeerd sta, dat als ik anders ga staan ik alles kan zien, dat ik dan twee kanten op kan spelen. Het is gewoon perfect zoals Jo han alles uitlegt en hoe het moet doet hij nog zelf voor ook. Die kleine dingetjes die Johan aangeeft zijn heel belangrijke, daarin kun je je juist verbeteren. De grote dingen, het overzicht, het passen, de techniek, die heb ik wel." - Naar Cruijff luister jij ook. Die kan jou raken. Witschge: „Ik ga m'n eigen weg, maar ik luister goed naar de mensen van wie ik denk dat ze me kunnen helpen. Het moet natuurlijk ook klikken. En met Johan klik ik, net als met m'n vader, m'n moeder, m'n broer en nu ook met m'n vrouw en m'n schoonouders. Het klikt of het klikt niet". - Ben je naar Barcelona ge gaan omdat Cruijff er zit of om dat het Barcelona is? Witschge: „Ik ben naar Bar celona gegaan omdat het een wereldclub is. En het is natuur lijk duizend procent meegeno men dat Johan er trainer is." Lachend: „Als Johan er niet had gezeten, had Barcelona waar schijnlijk ook geen interesse in me gehad, want ik heb een heel matig seizoen gedraaid. Maar Richard Witsche, poserend met Johan Cruijff en Ronald Koeman: „Ik ga uit v goed, ik ben Johan enorm dank baar, want ik was toe aan een ander land. In Nederland ben ik het laatste half jaar uitgekakt. Ik heb de hele pers over me heen gehad en voetbalde niet meer met plezier". - Maar je voetbalde toch ook ver beneden jouw mogelijkhe den. Witschge: „Ik zeg ook niet dat ik het laatste half jaar goed heb lopen voetballen, maar ik denk toch ook dat de pers het een beetje heeft overdreven. Als Ajax niet goed speelde was dat mijn schuld en als het Neder lands elftal niet draaide, kwam dat ook door de linkerkant." - Waarom heb je het afgelo pen seizoen niet goed gevoet bald? Witschge: „Dat heeft allerlei oorzaken. Ik heb, ten eerste, het WK meegemaakt. Het was in Italië hartstikke warm en ik stond op de trainingen altijd te genover Gullit. Ik heb toen op de toppen van mijn tenen moe ten lopen om het allemaal bij te kunnen benen. Nadat ik terug was, ben ik op vakantie gegaan naar Amerika. En dat is geen echte rustvakantie geworden. Daarna ging ik samenwonen, moesten er weer allerlei dingen geregeld worden. Vervolgens hebben m'n vriendin en ik be sloten een kind te nemen. En daarna ben ik ook nog ge trouwd. Dat zijn toch allemaal dingen die in je kop gaan zitten en waardoor je geen rust in je lijf krijgt. Het laatste half jaar was ik gewoon op. Het plezier in het voetballen was weg". - Jij zegt net: 'Mijn vriendin en ik besloten een kitid te nemen. Witschge: „Ja, waarom niet? Veel mensen denken dat we moesten trouwen, maar zo ligt het niet. Anderen willen mis schien pas een kind op hun 27- ste, 28-ste, of misschien wel op hun 35-ste, maar mijn vrouw en ik vinden het lekker om al op jonge leeftijd een kind te heb ben. Dan ben ik jong vader. Als mijn zoontje acht of negen is, i basisplaats." voetbal ik misschien nog er hij me ook nog zien spelen" - Hoe oud is je vrouw? Witschge: „20. In september wordt ze 21maar ze is heel vol wassen voor haar leeftijd. Vrou wen zijn toch eerder volwassen dan kan goed mijn brood". - Voel jij je al helemaal vol wassen? Witschge: „Ja, al ben ik in sommige opzichten misschien nog wel wat speels". - Hoe voelt het trouwens om nu al, op je 21ste, miljonair te zijn? Witschge: „Jullie zeggen dat ik miljonair ben". - Daar hoeven we toch niet moeilijk over te doen. (Witschge verdient bij Barcelona naar ver luidt anderhalf miljoen gulden per seizoen). Witschge: „Nee, misschien niet, maar het gaat niemand iets aan wat ik verdien en of ik miljonair ben of niet. Ik verdien - Het is jou altijd voor de wind gegaan. Witschge: „Het is heel gemak kelijk gegaan ja". - Te gemakkelijk? Witschge: „Je hebt gewoon die talenten en dan gaat net wat gemakkelijker dan bij een jon gen die niet zoveel talent heeft". - Twijfel je wel eens aan je zelf Witschge: „Nee, ik weet wat ik voetballend kan. Ik weet dat ik bij Barcelona moet knokken te gen drie wereldvoetballers, Koe man, Stoichkov en Laudrup (in de Spaanse competitie mogen niet meer dan drie buitenlan ders tegelijk worden opgesteld- red.), maar ik ga uit van een ba sisplaats. Ga je daar niet van uit, dan kun je er beter niet naar toe gaan en stoppen met voetbal len". NIEUWSLIJN Zuid-Afrika krijgt WK-squash In een verdere stap naar de doorbreking van het internationale sportisolement van Zuid-Afrika is het land de organisatie van de wereldkampioenschappen squash van 1992 toegekend. Dat heeft de Internationale Associatie van Squash-spelers (ISPA) gis teren gezegd. Uitvoerend directeur van de ISPA Roger Eady sprak van een „ge durfde stap". In het Australische Adelaide, waar zondag de WK- squash 1991 eindigde, zei Eady dat de keuze van Zuid-Afrika niet alleen belangrijk is voor de promotie van squash, maar ook van andere sporten „onder de nieuwe omstandigheden" in het land. De WK-squash kan alleen in Zuid-Afrika doorgaan als aan de voorwaarden voor de ontmanteling van de apartheid is voldaan en sportbonden zijn samengegaan tot gemengde organisaties. Opnieuw wereldrecord Sergei Boebka Sergei Boebka heeft gisteravond bij internationale atletiekwed strijden in Malmö zijn wereldrecord polsstokhoogspringen met één centimeter verbeterd en op 6,10 meter gebracht. Het was de 28ste keer dat de 27-jarige Rus het wereldrecord (in de open lucht en indoor) verbeterde. Zijn laatste wereldrecord dateerde van 7 juli, toen hij in het Italiaanse Formia over 6,09 meter sprong. Tour-vedetten zijn te duur De Profronde van Nederland moet het zonder de top-drie van de Ronde van Frankrijk stellen. Miguel Indurain, Gianni Bugno en Claudio Chiappucci laten de Nederlandse etappewedstrijd lopen. Het drietal was te duur. De ploegen van Indurain en Bug no ontbreken, Carrera doet de ronde aan zonder kopman Chi appucci. Wel aanwezig zijn de nationale vedetten Nijdam (win naar van de Profronde 1990), Maassen, Breukink, Van Poppel en Theunisse, de Amerikaan Greg LeMond en de Fransen Laurent Fignon en Thierry Marie. Met een budget van een miljoen gul den start de ronde maandag met een proloog over ruim vijf kilo meter in Dordrecht, waarna op zaterdag in Gulpen de winnaar wordt gehuldigd. FC Den Haag in Lisse en Katwijk FC Den Haag speelt deze week twee maal in de Leidse regio. Vanavond komt de eredivisionist naar FC Lisse. De wedstrijd wordt gespeeld op het Ter Specke-complex. Donderdag wordt Den Haag verwacht bij Quick Boys. Het toernooi om de wereldkampioenschappen roeien, dat van 17 tot en met 25 augustus in Wenen wordt gehouden, loopt door de hoge waterstand in Oostenrijk geen gevaar. Volgens de organisato ren kunnen de wedstrijden normaal doorgang vinden. Het hoge water in grote delen van Oostenrijk zakt reeds. Het heeft aan de wedstrijdbaan geen ernstige schade toegebracht. Al leen de boeien voor de baanverdeling zullen enkele dagen later dan voorzien worden uitgelegd. Desondanks kan op de baan aan de „Neue Donau" normaal worden getraind. Overvloedige regenval heeft het waterpeil in de Donau de afgelo pen week vijf meter boven de normale spiegel gebracht. Om een overstroming van de historische stad te voorkomen, zijn het week einde de sluizen in Wenen opengezet. EINDHOVEN Het duurde een tijdje voordat-ie kwam, maar eenmaal in Eindhoven had Romario niet zoveel tijd nodig om de PSV-fans om zijn Braziliaanse vinger te winden. Gisteren tijdens de persdag werd de lieveling van het Brabantse publiek onthaald op een kletterend applaus. FOTO ANP AMSTERDAM CPD Ajax is bereid stadion De Meer te verlaten en met ingang van het nieuwe seizoen 91/92 al haar wedstrijden te spelen in het Olympisch Stadion. Dat blijkt uit een brief die het Ajax- bestuur heeft gestuurd aan de stadsdeelraad zuid (de gemeen teraad voor dit deel van de stad). Daarin benadrukt het be stuur van de Amsterdamse club dat het openhouden van het Olympisch Stadion van levens belang is voor de club. De brief van het Ajax-bestuur moet de stadsdeelraad overtui gen om de erfpacht-regeling met de NV Sportpark Olym pisch Stadion voor een periode van maximaal vijf jaar te verlen gen. Het bestuur van het zuide lijk stadsdeel heeft een verzoek daartoe af gewezen, waardoor nu de leden van de stadsdeel raad zich moeten uitspreken over het beroep dat de NV hier tegen heeft ingesteld. Dat het Ajax-bestuur nu toch voor het openhouden van het Olympisch Stadion pleit heeft alles te maken met de proble men, die de bouw van een nieuw stadion in Amsterdam- Zuidoost ondervindt. Voor de fi nanciering van het nieuwe sta dion ontbreekt nog een bedrag van 30 miljoen gulden. Boven dien ziet Ajax problemen ont staan. nu op 1 maart 1992 de erfpacht-regeling van het Olym pisch Stadion afloopt. De drie keer dat Ajax in het voorbije seizoen uitweek naar het Olympisch Stadion leverde de club 2 miljoen gulden uit re cettes op. Wordt het Stadion ge sloten. dan zal Ajax die inkom sten missen. Zonder een sta dion met een capaciteit van 50.000 toeschouwers, aldus de brief van het Ajax-bestuur, is Ajax financieel niet draaiende te houden. Het belang van Ajax loopt pa rallel met dat van de NV Olym pisch Stadion. Volgens Bram Mulder, president-commissaris van het Stadion, betekent slui ting van het Olympisch Stadion het einde van Ajax. „Het is van levensbelang voor Ajax om in het Olympisch Stadion te kun nen blijven spelen. Wij zouden het onverstandig vinden wan neer de erfpachtclausule niet wordt verlengd. Vandaar dat wij de deelraad hebben verzocht het stadion een tijdje open te houden", aldus Mulder. ROTTERDAM Feyenoord heeft met de Roe meense spits Marian Dama schin een principe-akkoord ge sloten voor twee seizoenen. Met Dinamo Bukarest is overeen stemming bereikt over de trans fersom, die technisch directeur Wim Jansen niet bekend wil maken. De Rotterdamse bekerwin naar heeft voor de oud-interna tional (30) een werkvergunning aangevraagd. Indien het advies van de Stichting Arbeidszaken positief uitvalt, wordt Dama schin definitief ingelijfd. Feye noord hoopt vóór 15 augustus uitsluitsel te krijgen. Na die dag mogen nieuwe spelers niet aan de eerste ronde vah de Europe se bekertoernooien deelnemen. Damaschin was het afgelopen weekeinde tijdens een toernooi in Hongarije op proef bij Feye noord. De technische staf was getipt door ipiddenvelder Sa- bau, die bij Dinamo enkele ja ren met zijn landgenoot heeft gespeeld. Het afgelopen seizoen was Damaschin topscorer van zijn club met vijftien treffers. Jansen en trainer Doijee hopen ook minimaal op dat aantal bij Feyenoord. „Damaschin is als spits rede lijk compleet"{ aldus Jansen. „Hij kan aardig koppen en is over de grond goed aanspeel baar. Alleen conditioneel is hij ?roc geen prol Met Kiprich, die mondeling heeft ingestemd met een ver lenging van zijn contract, Griga, Sabau en Farrington zou Dama- 'r schin in de Kuip de vijfde bui- J tenlander worden. Als u nu hij Rinck een nieuwe bril aanschaft, stuurt Rinck uw oude bril (helemaal opgeknapt) naar Afrika. En u krijgt f 100,- korting. C I E N s C K &.07M1I54S

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13