Leiden Een dagje John Cleese spelen in 'gekkenhuis' Vier gegadigden Beach Hotel Cel voor heling computers Voortbestaan SOL hangt aan een zijden draadje Drie wassende manen als afgebeten nagels Bezwaren bewoners Zijloever afgewezen Dinsdag 6 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: NIEK FAAS 11 IN DE VOETSPOREN van romanheld Henri Osewoudt door Voorschoten langs de kerk met de 'rechtopstaande zeppelin' NOORDWUKS HOTEL laat kok een dag spelen voor Basil uit de Britse co- medy-serie Fawlty Towers ofwel Farty Towels ANNET VAN AARSEN De radio-opnamen die VARA's populaire radioprogramma Steen- en Beenshow zaterdag in het Noordwijkse hotel Edelman maakte, zijn vanmiddag niet uitgezonden. De opnamen gin gen in dit 'John Cleese' hotel ten onder in chaos. Toch heeft de VARA er zaterdag lol gehad. Een kokshulpje, dat in ce- mentbak werd opgediend, een hoteleigenaar, die de lambada danste met zijn gasten en een geluidstechnicus, die met een emmer op zijn kop gebruikt werd als drumstel. Chefkok Boy Peters uit Dodewaard beleefde er de dag van zijn leven toen in het Noordwijkse Hotel Edelman zijn wens werd vervuld: een dagje John Cleese uithangen. Een collega uit het Leusdense restaurant waar hij werkt, stuur de een paar weken geleden een brief naar Vara's Steen- en Beenshow. De redactie van het radioprogramma wist daar een geschikte lokatie voor. Hotelei genaar Arie Edelman staat im mers bekend om zijn Fawlty Towers-acts. Peters hoorde vo rige week dinsdag in de auto opeens de naam van zijn res taurant op de radio. Even later klonk ineens zijn eigen naam door de ether. Hij is toen plank gas naar huis gereden en kreeg daar vervolgens een telefoontje dat zijn wens in vervulling ging. Een 'gekkenhuis', zo ken schetste een oudere hotelgaste schaterlachend haar vakantie verblijf. De Vara had geen bete re dag voor de vervulling van Peters kunnen uitzoeken. Eén van Edelmans gasten stuurde zaterdag namelijk een reclame vliegtuigje de lucht in waarbij iedereen werd uitgenodigd voor een gratis borrel in het hotel. Peters zakte aan het eind van de dag nog steeds beduusd in een stoel neer. Hij was hard aan koffie en een broodje kaas toe. „Ik werk in een klassiek restau rant en dan is het moeilijk als je je ineens helemaal mag laten gaan," verklaart de Gelderse kok. „In een klassiek restaurant moet je de hele dag gemaakt beleefd zijn en de klanten den ken dat ze zich alles kunnen permitteren. Hier gaat het alle maal veel vrijer aan toe." „Een beetje nerveus was hij wel," zegt Vara-producer Brian Hoolahan. De al jaren in Neder land werkende Ier zag een slachtoffer tegenover zich, dat „moeilijk uit zijn vel was te krij gen". Hij weet nog niet welke opnames morgen in de radio show worden uitgezonden. Ge lachen heeft hij in ieder geval wel. „Het is een carnavalesk ho tel, enorm chaotisch. Edelman doet bovendien zijn best om het allemaal nog erger te maken. Anders dan John Cleese heeft hij echter veel attributen nodig. Cleese is veel subtieler, doet veel meer met woorden. Dit is meer 'Van Duin', Nederlandsen Ik had echter de tranen in mijn ogen, toen een stuurs kijkend echtpaar hun biezen pakten. Ze kenden de reputatie van hotel Edelman niet." ':k - Het Beach Hotel in Noordwijk draait ondanks het faillisement gewoon door. FOTO •HIELCO KUIPERS V HAAG/LEIDEN CERBERUS Wegens heling van computerapparatuur ter waarde van 100.000 gulden is een 45-jarige Leide- naar gisteren door de Haagse politierechter mr. E. Timmermans veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden. Het vonnis is overeenkomstig de eis van officier van justitie mr. E.D. Harder wijk. De computers, werden in september 1989 gestolen bij een Haagse drukkerij. „Een staf van vijf maanden is het absolute mi nimum voor heling met opzet," hield mevrouw Timmermans de Leidenaar voor. „Normaal wor den voor een dergelijk vergrijp veel hogere straf fen geëist. Ik moet zeggen dat u er buitengewoon goed vanaf komt." De Leidenaar zelf was het hier duidelijk niet mee eens. Volgens hem was hij wijsgemaakt dat het om kapotte apparatuur ging en hij zou de computers alleen maar van Voor burg naar Amsterdam gereden hebben omdat daar enkele belangstellenden woonden. Hij hield vol dat hij door de anderen, die zichzelf willen vrijpleiten, nu ten onrechte als opdrachtgever voor de diefstal wordt aangewezen. Volgens de officier was de heling echter duide lijk bewezen door de drie verklaringen van andere betrokkenen, die inmiddels tot fikse straffen ver oordeeld zijn. De lange straflijst van de verdachte vond hij ook al niet in diens voordeel pleiten. NOORDWUK PAUL DE VUEGER Bewindvoerder W. la Gro van het Beach Hotel in Noordwijk onderhandelt met vier kandida ten die „duidelijke positieve in teresse" hebben in de overna me van het hotel. De curator verwacht dat de verkoop bin nen drie weken zijn beslag krijgt- Inmiddels is de surcéance van betaling, die enkele weken gele den aan het aan de Koningin Wilhelminaboulevard gevestig de vier-sterrenhotel was ver leend, omgezet in een faillisse ment. Volgens La Gro is het fail lissement over de Exploitatie maatschappijen Beach Hotel I en II uitgesproken. Dit betekent dat de bewindvoerder bij zijn onderhandelingen over de ver koop ook het stuk onbebouwde grond naast het hotel kan be trekken. Exploitatiemaatschap pij I is eigenaar van dit stuk bouwgrond dat steeds bestemd is geweest voor uitbreiding van het hotel, maar tot dusverre braak heeft gelegen. die was ingediend door 37 par ticuliere eigenaren van het Beach Hotel, was een gevolg van een conflict tussen de Ex ploitatiemaatschappij en de particulieren die samen het ho tel bezitten. Om het hotel ren dabel te maken is volgens de particulieren uitbreiding nood zakelijk. Toen herhaaldelijk aandringen, ondanks toezeg gingen van de Exploitatiemaat schappij, niet tot de gevraagde uitbreiding leidde, is faillisse ment aangevraagd. De faillissementsaanvraag, Volgens de bewindvoerder staat bij de uiteindelijke bepa ling van de overnamekandidaat de continuïteit van het hotel voor de verre toekomst voorop. „Het mag natuurlijk niet zo zijn dat een volgende eigenaar op korte termijn op dezelfde ma nier onderuit gaat," aldus La Gro. Wie de vier kandidaat-ko pers zijn, wil de curator niet zeggen. Evenmin wil hij zich er over uitlaten of er Noordwijkse gegadigden bij zijn. Overigens draait het Beach Hotel momenteel volledig door en zijn de salarissen van het personeel gewaarborgd. Rolstoeler Van Breemen wint op Cauberg VALKENBURG/HEERLEN PETER VAN DER HULST Iwan van Breemen heeft giste ren de vierde etappe van de In ternationale Bloemenmarathon op zijn naam geschreven. De wheeler beklom in een tijd van 5.17 minuten de 142 meter ho ge Cauberg. In de middaguren ging de Zwitser Heinz Frei als eerste over de streep in Heerlen. De positie van gele-truidrager Paul van Winkel kwam niet in gevaar. De Belg eindigde in bei de etappes op de tweede plaats. Met zijn overwinning op de Cauberg, een klim van negen honderd meter lang met een stijgingspercentage van acht procent, herhaalde Iwan van Breemen zijn prestatie van 1987. Het gat dat hij sloeg met leider Paul van Winkel, werd door de Belg in de middaguren weer teniet gedaan. Het geslo ten parcours in Heerlen leverde voor Heinz Frei de minste pro blemen op. De Zwitser sloeg een gat en op de streep bedroeg zijn voorsprong nog 29 secon den. Paul van Winkel hield de schade tot een minimum be perkt. De rolstoelatleet die in beide etappes slechts een deel nemer voor hoefde te laten gaan, verschijnt ook vandaag in het geel aan de start voor de rit van Eindhoven naar Zeelst. Zijn voorsprong is riant. De Austra liër Cal Weegens volgt pas op 1.22 minuut. Derde is de Zwit ser Heinz Frei, die tevens de groene trui draagt. Beste klim mer is Iwan van Breemen. De roze trui is in handen van lohn van Buren. Hij voert de B-lijst De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken ge durende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week een wandeling door Voorschoten en het recreatiege bied Vliedand. Dagelijks leggen verslaggevers gedeeltes van dit traject af en schrijven over hun belevenissen. In de krant van zaterdag volgt een complete routebe schrijving van deze wandeltocht met een lengte van 23 kilometer. sigarenwinkel Eureka, die overi gens buiten de route van van daag is gelokaliseerd. Willem Frederik Hermans' overige om schrijving van Voorschoten in De donkere kamer van Damok- les uit 1958 klopt nog goed: 'Daar stond het huis met het wapen van de gemeente in de gevel: drie afgebeten nagels. Iets meer naar het dorp toe de gere formeerde kerk waarvan de to ren op een rechtopstaande zep pelin lijkt. Nog verder de mid deleeuwse toren van de Willi- brordkerk.' VOORSCHOTEN EMIEL FANGMANN Benvenuto is het eerste woord, waarmee we op de Leidseweg 'welkom' worden geheten. Ter wijl we toch niet in Italië maar in het snikhete Voorschoten lo pen, waar de mussen vandaag evenzogoed van het dak vallen. In dit geval is de Benvenuto laan het weggetje langs de voormali ge zilverfabriek, niet toevallig genoemd naar de 16e eeuwse Italiaanse goudsmid en schrij ver Benvenuto Cellini. Q^TÓl De lange Leidseweg, die we naar de kruising met de Raad huislaan aflopen, roept van daag, behalve bij het snelheids- overtredende verkeer, slechts loomheid op. Beschaafde stra ten steken we over, waarbij ons keurig wordt voorgehouden dat Mozart een componist is. Een man met een knalgele gieter be sproeit de tuin van zijn huis 'Zonnegaerde', kortgebroekte sporters draaien met hun voe ten de pedalen rond, met één arm aan het stuur en in de an dere een tennisracket om in de vroege "avond nog een balletje te slaan. Geen wandelaar te zien, maar een tegemoetkomende onbekende dame in een auto toetert even. De ontmoeting kon niet korter zijn, zegt de dichter. Ik kijk, lopend langs de Lau- rentiuskerk uit 1866, vast uit naar andere kerkgebouwen in de verte, want die worden be schreven in een van Nederlands beste en beroemdste romans. De hoofdfiguur in dat boek, Henri Osewoudt, brengt een deel van zijn leven in Voorscho ten door. Zijn vader dreef er de Veer Voor de goede orde, de ge meente zelf spreekt in haar uit leg over drie zwarte 'wassende manen' in plaats van 'nagels', naar het geslacht Van Was- senaer dat ooit kasteel Duiven voorde en daarmee Voorscho ten bestierde. En wat die zeppe lin betreft, de gereformeerde kerk heeft inderdaad wat een halfverscholen startklare ra ket. Verscholen achter het don kere geboomte is ook een cara van die op het kerkterrein tegen een zijbeuk schuilt. Vast geen betaling van sta-rechten door de bewoners. Gaande door de Schoolstraat dichte winkels draaien we driekwart om de middeleeuwse Nederlandse Hervormde kerk heen om vervolgens door een etalage van een boekhandel aan de Voorstraat getroffen te wor den. Een goedkope herdruk van Ischa Meijers Hoeren staart de lezer aan, maar we moeten ver der. Iets buiten het centrum kan de pas er in, want het pontje wacht en we moeten via de Raadhuislaan, het Jan van Goyenplantsoen en de Nicolaas Maeskade naar de afvaart. On derweg treft ons zonnecentrum Goederaad. Vandaag altijd duur, want de koperen ploert slaat ons genoeg. Schipper C. Kroon van het provinciale veer voor voetgan gers en fietsers naar het recrea tiegebied Vlietlanden heeft er evenwel geen last van. „Nee, en in de winter ga ik altijd een maandje naar Spanje. Dit werk 0§> U3 tof doe ik met mijn collega alleen van april tot oktober." De ge pensioneerde marine-man uit Voorschoten beleeft een topdag. „179 voetgangers en 481 fietsers vandaag, terwijl we alleen 's middags overzetten." Een vaste brug is honderd meter verder in aanbouw, zodat het veer aan zijn laatste seizoen bezig is. Prettig pruttelend zet het ijze ren bootje ons voor een paar kwartjes in luttele minuten dia gonaal over de Vliet. Hoe zei drs. P. het toch in 'Heen en weer'? We zijn hier aan de oever van een machtige rivier'. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het bestuur van de stichting Overkoepelende Omroep Lei den (SOL) beslist vanavond over haar voortbestaan. Nu het Commissariaat van de Media onlangs besloot dat de combi natie van Omroep Rijnland en Stadsradio Leiden de komende vijf jaar in Leiden mag uitzen den, lijkt de SOL, die een twee strijd met die combinatie aan bond, overbodig geworden. Volgens voorzitter H. Eichhom blijven er na de uit spraak van het commissariaat nog drie mogelijkheden over voor de SOL Niks doen en vijf jaar wachten tot ze opnieuw gooi kan doen naar de Leid- se zendmachtiging, de SOL op heffen of in beroep gaan tegen de uitspraak. Een juridisch advi seur bekijkt de kansen van een beroep, maar pas vanavond wordt besloten of het wordt doorgezet. Initiatiefnemer en man van het eerste uur H. van Hemessen wil nog niet op de uitkomst vooruit lopen. Hij is duidelijk de klap van de uitspraak nog niet te boven. Volgens hem heeft het commissariaat niet de juiste keuze gemaakt maar slechts 'de weg van de minste weerstand gekozen'. „Ze dachten waar schijnlijk dat als wij de vergun ning zouden krijgen, dat er dan een precedent lag waarmee elke lokale omroep in Nederland om de vijf jaar kan worden aange vochten door een concurrent. Maar dat is helemaal niet waar. De Leidse situatie was uniek." Op vier punten is het com missariaat volgens Hemessen voorbij gegaan aan de in zijn ogen 'sterkere' positie van de SOL „De SOL is een Leidse om roep, met een Leids bestuur, De Raad van State heeft de meeste bezwaren tegen het be stemmingsplan Zijloever naast zich neergelegd. Het beroep, in gesteld door 13 bewoners van de Soembastraat en omgeving, was niet geldig omdat de indie ners een procedurefout hadden gemaakt. Ze hadden verzuimd eerst in beroep te gaan bij de provincie. Een veertiende bezwaar schrift, ingediend door de even eens in de Soembastraat wo nende B. Groeneweg, is gedeel telijk ongeldig verklaard door soortgelijke procedure-fouten. Het deel van het beroep dat wel aan de eisen voldeed, is door de Raad overigens afgewezen. Groeneweg is van mening dat het bestemmingsplan geen dui delijkheid biedt over de groen voorzieningen en over het aan tal te bouwen woningen. De Raad van State meent dat die duidelijkheid er wel is. Bij elke woning is er 51 vierkante meter groen. Dat is meer dan gemid deld. Ook stelt de Raad van Sta te dat het plan slechts de bouw van 258 woningen toestaat, en niet 280 woningen, zoals door omwonenden gevreesd wordt. Volgens de Raad van State is een maximumaantal van 258 woningen bindend en moet de gemeenteraad bij een hoger aantal het bestemmingsplan herzien. met steun van maatschappelij ke organisaties zoals FNV en KNOV. Wij hebben bovendien de steun van de gemeente raad." Volgens hem voldeed Rijnland aan geen van die vier punten. „Rijnland is een streek- omroep waarvan ik het idee heb dat het bestuur uit een groepje Voorschotense vrienden be staat. Het zegt genoeg dat de voorzitter van het commissari aat hen op die onlangs gehou den hoorzitting nog vroeg of ze hun statuten wilden verande ren." Het argument van het com missariaat dat met de keuze van Rijnland ook voor continuering is gekozen omdat Rijnland al ja ren uitzendt en de SOL nieuw is, snijdt volgens Hemessen geen hout: .Alsof wij met die vergunning niets hadden ge daan en geen programma's hadden uitgezonden." HAKENKRUISSTICKERS Aan de Eikenrode zijn op twee au to's door onbekenden twee 'Ha kenkruisstickers' met de tekst 'Bevrijd Europa van de joden' geplakt. Er stond ook een adres op. De politie heeft de zaak in onderzoek. AGENDA Het pontje over de Vliet i Voorschoten naar Vlietland. „Wij bevinden ons aan de oever v machtige r FOTO WIM DIJKMAN Kabel-tv valt uit in deel Leiden Vermoedelijk grote delen van Leiden hebben gisteravond zonder TV-kabelsignaal gezeten. Deze storing begon om even na zes uur en duurde de gehele avond. De klachtenlijn was constant in ge sprek waaruit blijkt dat het aantal klachten groot moet zijn ge weest. Vanmiddag was nog onduidelijk hoe de storing kon ontstaan en welke delen van Leiden van tv-beelden verstoken bleven. Toeristenmarkt m het centrum, van 14.00 tot 21.00 uur. Badgasten-snelschaaktoernooi bij Strandpaviljoen 't Centrum t.o. de Voorstraat, aanvang 19.45 uur. Orgelconcert door Margreeth de Jong op het Bat/ orgel in de Vredeskerk. aanvang 20.15 uur Noordwijk Toeristische Zomermarkt m de Hooft straat van 10.00 tot 21.00 uur. Kmderkermisopde Kon. Wilh. Boule vard. nabij de Vuurtoren. Historische rondwandeling, vertrek vanaf het Raadhuis. Voorstraat om 19.30 uur. Vuurwerk ter hoogte van de Kon. Wilh. Boulevard, aanvang 23.00 uur. WOENSDAG 7 AUGUSTUS Leiden Molenwandeitocht over 10 of 15 km. start vanaf VW, Stationsplein 210, tussen 9.00 en 17 00 uur Spreekuur verkeersveiligheid m het Stadsbouwhuis. Langegracht 72. van 10.30 tot 12.00 uur Curiosamarkt op het Stadhuisplein van 9.00 tot 16.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11