Regio Compromis over markt in de maak Eerst is er rommel, dan natuur 'Valkuilen' fietsers niet weggewerkt 'Zware boekenmaar niet qua inhoud x 'j %t éÊÈkB i v»k I Fotozaak sleept ex-medewerkster voor de rechter Dinsdag 6 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF UESBETH BUTTfNK WIM KOEVOET ANITA LUUENDUK ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: HENK BUIS LEIDEN „VAN LEIDERDORP ZULLEN niet meer dan 400 verschillende oude kaarten bestaan", schat verzamelaar ster Rita Pieterse-Zwetsloot, „Je komt er heel moeilijk aan." 'Verplaatsing Leiderdorpse markt onaanvaardbaar' „Bereik een compromis met de marktkooplui die dreigen te worden verplaatst naar een commercieel ongunstige plek aan de Eikenlaan." Die opdracht gaf de Leiderdorp- se commissie beroep- en bezwaarschriften gisteravond tijdens een spoedzitting mee aan de vertegenwoordiger van het college van B en W. De commissie behandelde in het spoedzitting het beroep van marktlui tegen de beslis sing van B en W om de marktkramen van de Berkenkade te verplaatsen in verband met de verbouwing aan het Ko ningshuis. markt vooral bij de gratie van de kramen op de Berkenkade. „Dat stuk is van essentieel belang: het is het enige deel dat zicht baar is vanaf de Stierebrug en het is het stukje dat het beste loopt. Als het publiek die kra men niet meer ziet, gaat de markt nog sneller achteruit", al dus de woordvoerder van de kooplui, F. Zappei. „Ik weet niet of het beleid is van het college om het stuk markt aan de Ber kenkade weg te krijgen; dit is al de derde keer dat er iets derge lijks gebeurt." Namens alle kooplui van de weekmarkt noemde Zappei gis teravond de verplaatsing naar de Eikenlaan 'onaanvaardbaar'. „De Eikenlaan is het slechtste stuk, onderhevig aan leegstand College-vertegenwoordiger W. van Winterswijk gaf gisteravond toe dat de lokatie op de Eiken laan ongunstig is. „Die mensen die daar een plaats krijgen, zoe ken meestal na zo'n twee maanden hun heil elders. Maar de kramen die nu worden ver plaatst zijn de sterkste, dus dan ligt het anders." Volgens de voorzitter van de vereniging van ambulante han del, C. Verplancke, is de ver plaatsing hoe dan ook van grote invloed op de omzet. „Wij zijn al aan het rondkijken naar an dere markten", stelde hij. „Dat is geen dreigement. Dit is toch al de slechtste markt." Volgens de kooplui draait de NIEUWSLIJN Onbekende inbreker neemt de benen OEGSTGEEST Bij een inbraak in een woonhuis aan de Oegst- geester Adriaan van Ostadelaan is gisteravond geld en een nog onbekende hoeveelheid waardevolle spullen gestolen. Toen de bewoonster thuiskwam hoorde ze nog net iemand hard de trap afrennen, maar ze kon de onbekende niet meer achterhalen. Naaimachines, tv en geld gestolen OEGSTGEEST Achttien naaimachines, een draagbare kleu- ren-tv en tachtig gulden zijn vannacht gestolen bij een inbraak in een winkel aan het Lange Voortplein in Oegstgeest. De dieven wisten tussen twaalf en drie uur in het pand binnen te dringen door de achterdeur met grof geweld open te breken. De politie van Oegstgeest vraagt getuigen zich te melden die vannacht tus sen twaalf en drie uur tegenover het Marktplein een auto op de stoep hebben zien staan. (tel. 071-155440) Bakfiets kantelt na kunstenmakerij LEIDERDORP Een passagier van een bakfiets is gisteravond om ongeveer acht uur op de Anemoonzoom in Leiderdorp uit de laadbak gevallen. Hij is met onbekend letsel overgebracht naar het AZL. Volgens de politie was de 18-jarige, uit Roelof- arendsveen afkomstige bestuurder met het voertuig 'aan het stunten'. Na de 'onverantwoordelijke kunstenmakerij' heeft de politie de bakfiets in beslag genomen. en gigantische omzetsverliezen. Waarom konden de kramen niet gewoon een stukje op schuiven. Of de markt tijdelijk verplaatsen naar de Laan van Ouderzorg. Dan vang je meteen twee vliegen in een idap en doe je vast een stukje ervaring op", aldus Zappei, doelend op de eventuele verplaatsing van de markt naar winkelcentrum De Santhorst. Van Winterswijk erkende dat een tijdelijke verplaatsing naar De Santhorst door ambtenaren was voorgesteld. „Maar het col lege heeft voor deze oplossing gekozen. Als het sterkste deel van de markt, de kramen op de Berkenkade, wordt verplaatst naar het slechtste deel, de Ei kenlaan, ontstaat er wellicht een soort evenwicht." Omdat de verplaatsing al vol gende week donderdag in zou moeten gaan, drong de com missie gisteravond aan op spoe dig overleg tussen college-verte genwoordigers, marktkooplui en de aannemer van de verbou wing van het Koningshuis. De commissie hoopt nog voor het college-overleg van volgende week dinsdag met een advies te komen. Jongen gewond ALPHEN Bij een aanrijding in de Julianastraat, in het cen trum van Alphen, is gistermid dag een 14-jarige jongen uit Al phen aan den Rijn gewond ge raakt. Een man (56) uit Purmer- end reed met zijn auto achteruit en merkte daarbij een brom fiets, bestuurd door een 17-jari- ge Alphenaar, niet op. Alleen de duo-passagier raakte gewond. "4, - f :r -k' Stichting Duinbehoud: '...v r mogelijk de natuur haar gang laten gaan...' m foto hielco kuipers Aan vage plannen over herstel van de duinflora en -fauna, te rugdringing van de waterwin ning en recreatie en stimuleren van natuurlijke ontwikkelingen in het duingebied heb je niets. Het gaat er om voor elk stuk duin in Nederland een concreet plan te maken. Het moet duide lijk zijn wat de overheid wil met een duingebied en hoe deze wens in vervulling kan gaan. Met deze instelling is de stichting Duinbehoud, op ver zoek van de overheid, aan de slag gegaan met nadere uitwer king van het vage Natuurbe leidsplan. De stichting gaat on der woorden brengen hoe in 2020 het Nederlandse duinge bied eraan toe moet zijn. Het is de bedoeling dat voor elk stukje duingebied in Nederland wordt aangegèven wat mogelijk en wenselijk is en hoe dat kan wor den bereikt. Voorjaar 1992 moet het plan klaar zijn. Mare Janssen van de stichting geeft een aantal concrete voor beelden uit deze regio. Zo staat in het Natuurbeleidsplan dat 'de natuur haar gang moet kun nen gaan, daar waar dit moge lijk is'. Janssen: „Meijendel kent een heel breed en heel hoog duingebied. Daarmee is het on nodig het enorme zandlichaam dat er nu is, in stand te houden. Je zou daar best de zandduinen weer kunnen laten verstuiven. Door het verplaatsen van zand door de wind ontstaan er droge en natte plekken en komen bij zondere plantensoorten terug". Een andere veel gebezigde term in het Natuurbeleidsplan is dat 'de natuur moet regene ren', een wat dure term voor het terug naar de oude staat bren gen van de natuur. Janssen: „Natuur kun je niet aanleggen. In zulke gebieden proberen we de schade die de mensheid heeft aangebracht te herstellen om vervolgens het gebied weer met rust te herstellen. Ingrijpend Soms is het, om de natuur terug te laten komen, nodig vrij dras tisch in te grijpen. Zo is er in de terreinen bij de Wassenaarse Slag de afgelopen decennia veel struik en bos gegroeid. Daar door is de grond' bedekt met een dikke humuslaag. Janssen: „Van nature moet de grond hier arm zijn. Dat betekent dat we de humuslaag moeten afgra- Bij tijd en wijle zal het nodig zijn de natuur over langere tijd een handje te helpen. De grond in duingebieden moet arm aan voedingsstoffen zijn. De lucht vervuiling is volgens Duinbe houd echter zo uit de klauwen gelopen dat met de neerslag veel te veel stikstof (lees: voe dingsstof) op de grond terecht komt. Begrazing of beweiding kan de grond 'uithongeren'. Er is nog veel mogelijk met de duinen. De stichting zal echt niet voorstellen overal de na tuur voorrang te geven, zo ver zekert Janssen. „Dat zouden we wel willen, maar dat kan niet in een dergelijk overbevolkt land." Janssen benadrukt de nood zaak van een goede voorlichting aan de omwonenden van een duingebied als daar plannen ten uitvoer worden gebracht. „Te rugbrengen van de natuur bete kent in veel gevallen eerst een paar jaar aankijken tegen een grote rotzooi. Voordat je weer een natuurlijke begroeiing hebt, gaan er jaren overheen. Al die tijd is het vroegere mooie na tuurgebied, een gote bende. Zand, brandnetels en andere rommel, mooi is het de eerst ja ren nog niet". „Op veel plaatsen in de fietspa den langs de Engelendaal zitten verschrikkelijke kuilen, waar door je echt een reuzedreun kunt krijgen". De voorzitter van de Leiderdorpse afdeling van Veilig Verkeer Nederland, W. Molenaar, verwoordt daarmee de klachten van veel fietsers die het pad langs de Engelendaal berijden. Volgens de gemeente kunnen herstelwerkzaamheden echter pas beginnen als er spra ke is van 'gevaarlijke situaties'. „Vooral bij de kruisingen zit ten kuilen van wel zes of zeven centimeter waar je met je fiets echt hard indreunt. En dat geldt niet alleen voor het pad langs de Engelendaal", vindt Mole- „We hebben wel eens ge hoord over kleine kuiltjes", be vestigt een gemeentewoord voerder voorzichtig. „Maar de situatie is gewoon niet ernstig genoeg. Als er echt sprake is van gevaarlijke situaties, kan er een beroep worden gedaan op een noodpot en worden de paden onmiddellijk opnieuw betegeld. Daarvoor is nu geen aanlei ding." Automobiliste (84) gewond Een 84-jarige automobiliste uit Heelsum is gistermiddag in Lei derdorp gewond geraakt bij een ongeval op de kruising van de provinciale weg zes en de pro vinciale weg vijf (in de volks mond het zogenaamde Stroom- slootviadukt). De vrouw wilde invoegen op de rijbaan richting Leiden, maar vergat daarbij voorrang te verlenen aan een 52-jarige Leiderdorper die al op de rijbaan reed. Beide auto's werden totaal vernield. De vrouw kon na behandeling van een wond aan haar been naar huis. Aanhanger met hoogwerker kantelt de en ondersteboven terecht -kwam. Zowel de aanhangwagen als de terreinwagen die hem voorttrok, raakten flink bescha digd. De brandweer is ingescha keld om chemicaliën, zoals ac- cuzuur en hydraulische olie, die door het ongeluk op het wegdek waren gekomen, op te ruimen. De bestuurder, een 55-jarige Hillegommer die de hoogwer ker had gehuurd, bleef onge deerd.' Rita Pietserse-Zwetsloot duikt via ansichten in het verleden Een aanhangwagen waarop een verrijdbare hoogwerker was ge monteerd is gisteren gekanteld op de Heereweg in Lisse. Het ongeluk gebeurde om kwart over drie ter hoogte van de 2e Poellaan. Door onbekende oor zaak begon de aanhanger te slingeren waarna, vermoedelijk als gevolg van een mislukte stuurcorrectie, de wagen kantel- ALUVENPUK Wie iets wil weten over de his torie van Leiderdorp en de Zoe- terwoudse Hoge Rijndijk kan het altijd vragen aan Rita Pieter se-Zwetsloot, die in de loop der jaren heel wat kennis over deze plaatsen heeft opgedaan. Ze heeft boeken samengesteld en heeft nu sinds kort een kioskje, genaamd 'Het Kabinet' in win kelcentrum Oranjegalerij waar de mensen tijdens het winkelen een blik kunnen werpen op het leukste van haar verzamelde materiaal. „De boeken zijn zwaar qua gewicht, maar niet qua in houd", vertelt Pieterse over de boeken die zij heeft samenge steld. Ze zien er inderdaad ge wichtig uit, maar staan vol fo to's en andere illustraties, voor al uit de tijd dat Leiderdorp nog bestond uit een lintbebouwing langs de Rijn en een dwars straat, de Hoogmadeseweg. De oude plaatjes zijn afgewisseld met stukjes tekst over deze oude tijd. De Leiderdorpse heeft twee uitgaven op haar naam staan: één over Leiderdorp in groot moeders tijd en één over de omgeving van de Hoge Rijndijk in vroeger jaren. Ze verschenen in een oplage van ongeveer 1000 exemplaren per boek en zijn nu grotendeels uitverkocht. Het samenstellen van de boe ken is eigenlijk een uitvloeisel van een hobby, die al lang gele den begon. De auteur bracht haar jeugd door op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude, aan de overkant van Leiderdorp. Na haar huwe lijk, nu 33 jaar geleden, verhuis- Rita Pieterse-Zwetsloot met haar 'Op de stoep van de Hoge Rijndijk'. "Het zijn zware boeken maar niet qua inhoud". »foto jan holvast de ze naar Leiderdorp en begon oude ansichtkaarten te verza melen, vooral van haar nieuwe woonplaats. Nu loopt ze nog steeds beurzen af en zoekt naar plaatjes om haar verzameling compleet te maken. „Je komt heel moeilijk aan oude kaarten, er zullen er niet meer dan zo'n 400 bestaan van Leiderdorp", zegt ze. In al die jaren heeft ze er een groot deel bij elkaar ge vonden en veel kaarten uit de verzameling zijn afgedrukt in haar boeken. Pieterse-Zwetsloot stamt uit een heel oud Rijnlands geslacht, afkomstig van de Zwetsloot, een sloot die Zoeterwoude en Ha- zerswoude scheidde. Deze sloot bestaat nu nog. Haar eerste boek verscheen in 1978, haar tweede in 1986. Naast deze produkties is de sa menstelster zelf ook een schier onuitputtelijke bron van infor matie geworden voor Leider dorpers, die wat willen weten over hun woongebied in vroe gere jaren. Dat zijn niet alleen oude mensen, maar ook jonge ren die geïnteresseerd zijn in de omgeving van hun voorouders. Dat Pieterse zorgvuldig haar informatie zoekt, blijkt uit een foto die is gemaakt tijdens de mobilisatie voor de Tweede We reldoorlog en zo'n 60 mannen toont. Alle namen van de perso nen heeft ze weten te achterha len. Toen ze nog twee namen miste, bleek dat de brugwachter van de Spanjaardsbrug die nog wist. Vaker krijgt ze informatie van oudere mensen, die zich nog dingen herinneren, die ge neratie sterft echter langzaam maar zeker uit. Sinds maart dit jaar heeft De Leiderdorpse de kiosk in de Oranjegalerij in gebruik geno men. Samen met een vriendin, die aquarellen maakt, heeft ze haar eigen expositie. Verder is de hobbyïste gevraagd mee te werken aan een boek dat wordt uitgebracht bij het honderdjarig bestaan van de Zoeterwoudse Meerburgkerk, in 1995. Ze is dus met van alles bezig, maar of ze zelf weer een boek gaat maken, weet ze nog niet. Eerder denkt ze aan een exposi tie. „Een boek maken is zo veel werk", verklaart ze, en boven dien kost het veel gèld. Vooral de ansichtkaarten zijn tegen woordig erg duur geworden. Maar Rita Pieterse-Zwetsloot zal toch wel met haar hobby bezig blijven, want ze vindt het verza melen van ansichtkaarten nu nog even leuk als toen ze begon. KATWU K/WASSENAAR Een brand in het duingebied tussen Katwijk en Wassenaar heeft de Katwijkse brandweer gistermid dag met twintig mensen en drie blusvoertuigen bestreden. Tussen de 2000 en 2500 vierkante meter begroeiing ging in vlammen op. Volgens commandant J.CJ. Kuij- pers kon de vuurzee zich door de wind gestaag uitbreiden. „We zijn ongeveer een uur bezig ge weest. Hoofdzakelijk met vuur- zwepen en schoppen zand zijn de vlammen gedoofd, want in de duinen kun je niet zomaar liters water gaan spuiten." Rond 15.30 uur werd het sein 'brand meester' gegeven. De oorzaak van de duinbrand is nog onbekend. Commandant Kuijpers verklaart echter: „Een brand begint nooit vanzelf. Maar je kunt niet zonder meer stellen dat het is aangesto ken. Een achteloos weggegooide sigarettepeuk kan al een v veroorzaken." foto dick hogewoning LEIDERDORP/DEN HAAG Foto Santhorst aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp kan het moeilijk verkroppen dat haar medewerkers zo snel bij concurrent One Hour Foto gaan werken. Daarom ZIJ beding in het contract van een winkelassistente op, waardoor zij niet direct bij een concurrent kon gaan werken. Omdat de 19-jarige assistente toch de benen nam en bij One Hour Foto ging werken, eiste Foto Santhorst gisteren in kort geding voor de vice-president van de Haagse rechtbank mr. R.R. Portheine dat zijn ex-me- dewerkster niet voor de concur rent mocht werken. Rechter Portheine was hier van echter zichtbaar niet onder de indruk. Volgens hem is een concurrentiebeding vooral be doeld om te voorkomen dat een werknemer klanten of bedrijfs geheimen meeneemt, waarvan hier geen sprake is. De rechter doet in de loop van volgende week uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10