Leidsch Dagblad EG dreigt bemiddeling Joegoslavië te staken Brandweer stak brand Holten aan Conferentie over deling Cyprus rond HEES&HES Kurden nemen Duitse toeristen gevangen Biologen zien wad nog niet sterven saterdag i augustus lyyi opgericht 1 maart 1860 Nr. 39612 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN MENINGEN Herbegrafenis koning Pruisen wordt grote rel RELIGIE KUNST LEIDEN Hoe houden Nieuwe generatie Drukkerij Groen mensen het uit in robots en machi- het leven? nes hebben soul verhuist naar Rooseveltstraat SPORT Pikeur Rob de Vlieger: naam in ren- en drafsport Nog geen abonnee? 071 161400 071 161353 Bij gevechten rond Krocitisch dorp meer dan 100 doden In de zuidelijke Duitse deelstaat Beieren zijn gisteren drie mensen i het leven gekomen door over stromingen veroorzaakt door aan houdende zware stortregens. De Oostenrijkse plaats Salzburg (fo to) werd tot rampgebied veifdaard nadat de plaatselijke rivier de Sal- zbach buiten zijn oevers trad. Tientallen wegen in Beieren en Oostenrijk zijn afgesloten en het scheepvaartverkeer op de Donau tussen Wenen en Linz is stilge legd. Sinds woensdag worden Beieren en het noordoosten van Oostenrijk onophoudelijk getrof fen door zware stortregens. Tallo ze auto's en vrachtwagens werden door het water weggespoeld. Hui zen en bruggen raakten zwaar be schadigd door overstromingen in de Donau en zijn zijrivieren. Me teorologen zeggen dat de regen zeker tot na het weekeinde zal aanhouden. »foto epa martine NIEUWSLIJN Benzine in België vijf cent duurder Op 1 september stijgt de prijs van benzine en dieselolie in België met bijna vijf cent per liter. De Belgische automobielsector heeft al fel geprotesteerd tegen het besluit om de accijnzen op benzi ne en dieselolie te verhogen. Ze wil niet dat het gebruik van de auto opnieuw duurder wordt. De Belgische automobilisten beta len de staat al ruim 13 miljard gulden per jaar. De accijnsverho ging is bedoeld om de Belgische begrotingsgaten te dichten. Pakistan: doodstraf voor blasfemie De Pakistaanse regering heeft executie door ophanging als von nis verplicht gesteld voor godslastering. Tot nu toekon iemand die voor godslastering was veroordeeld kiezen uit de strop of le venslange gevangenisstraf. De maatregel brengt het Pakistaanse wetboek op één lijn met de Shariat, het islamitische recht. Den Haag-fans knokken in Volendam Een forse politiemacht heeft gisteravond rond 10 uur een einde gemaakt aan een massale vechtpartij bij een bar in Volendam. De vechtpartij werd veroorzaakt door een groep supporters van FC Den Haag, die een oefenwedstrijd tussen Volendam en Dun dee United hadden bijgewoond. Na de wedstrijd verzamelden deze supporters zich iri de bar, waar onenigheid uitbrak met aanwezige Volendammers. Volgens de politie was op een gege ven moment de hele straat voor de bar gevuld met een vechten de kluwen mensen. De rijkspolitie in Volendam vroeg massale assistentie bij de omliggende korpsen. Na een kwartier waren de Haagse vechtersbazen geïsoleerd en konden ze per bus naar Amsterdam worden afgevoerd. Daar zijn ze op de trein naar hun woonplaats gezet. Athene en Ankara geven gehoor aan Bush Griekenland en Turkije hebben besloten gehoor te geven aan de oproep van de Amerikaanse president Bush om deel te ne men aan een conferentie over Cyprus om een eind te maken aan de opdeling van het eiland in de Middellandse Zee. De conferentie staat onder leiding van de Verenigde Naties. Bush heeft dat gisteren ge zegd na terugkeer van een vijfdaags bezoek aan de Sov jetunie. De conferentie wordt in september bij de Verenigde Na ties gehouden onder voorzitter schap van secretaris-generaal Perez de Cuellar. Bush verklaar de dat de regeringen in Athene en Ankara hun deelneming hebben toegezegd op voorwaar de dat de komende maanden de partijen al wat nader tot el kaar komen. Bush bezocht zowel Grieken land als Turkije, beide lidstaten van de Navo, vorige maand. Hij tracht nieuwe impulsen te ge ven aan de pogingen onder auspiciën van de Verenigde Na ties om het 17 jaar durende conflict over Cyprus op te los sen. Turkije houdt het noordelijke deel van Cyprus, ter grootte van eenderde van het eiland, bezet sinds het in 1974 troepen stuur de nadat in Nicosia een staats greep werd gepleegd op instiga tie van de toenmalige Griekse militaire junta. Meer dan twee derde van de Cyprioten is Grieks. Bush zei dat de Griekse pre mier Constantine Mitsotakis en de Turkse president Turgut Ozal hem hun bereidheid hadden geuit deel te nemen aan de con ferentie over Cyprus. „De Griekse en Turkse leiders zullen bij de voorbereiding samenwer ken met de secretaris-generaal (van de VN), vooropgezet dat er vooruitgang wordt geboekt en de kloof van de meningsver schillen voor die tijd wordt ver kleind", zei de president. LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bij Groenoordhallen) Tel 071-213222 Een kroatische soldaat zoekt dekking voor Servische kogels in het Kroatische dorpje Sarvas. Achter hem ligt het lijk v gedood door de kogel van een sluipschutter. De grote brand die in de nacht van donderdag op vrijdag in het centrum van Holten een 20 meter hoge silo heeft verwoest, blijkt aangestoken door twee leden van het Holtense brand weerkorps. Beide pyromanen zijn in de loop van gisteren aangehouden en hebben be kend. Over hun motief en de wijze waarop ze de brand heb ben gesticht kon de politie gis teravond nog niets zeggen. De brand in de leegstaande silo was zo groot dat de vrijwil lige brandweer van Holten as sistentie moest vragen aan de korpsen van Deventer, Lo- chem en Bathmen. De twee brandweermannen die de brand stichtten, namen vol gens de politie zelf volop deel aan de uren durende blusope ratie. i D V O C A T E Plantsoen 41, Leiden. Tel. 071-122541. HET WOORD IS AAN De duivel zien we onmiddellijk in de medemens, in onszelf ontdek ken we ten hoogste de gevallen engel. Antoon Vloemans VANDAAG Cultuur 9 Feiten en meningen2 Familieberichten10 Financiën12,13 Info15 Programma's6,7 Regio17,19,21 Zaterdags Bijvoegsel 25 t/m 31 VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 11 HET WEER Vrij zonnig. Droog, vrij zonnig en warm met een middagtemperatuur van on geveer 26 graden, aan de kust en kele graden lager. Weinig wind, kracht 3 of minder, in de middag aan de kust wind van zee. De Europese Gemeenschap zal haar bemiddelingspogin gen in Joegoslavië staken als de betrokken partijen niet meer het akkoord van Brioni erkennen en de overheid het leger en de milities niet in toom kan houden. De Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Poos heeft dat gisteren gezegd voordat hij met EG-voorzitter Van den Broek voor de vierde keer naar Joegoslavië ver trok. Inmiddels heeft na Frankrijk ook Duitsland zich uit gesproken voor het sturen van een interventiemacht, mits alle betrokken partijen daarmee instemmen. Krachtens de akkoorden van Brioni moest op 1 augustus een dialoog beginnen tussen de fe derale macht en de deelstaten over de toekomst van het land. In plaats daarvan neemt het ge weid steeds verder toe. Bij felle gevechten rond het dorp Dalj gisteren in Kroatië tussen Kroatische agenten en gardisten enerzijds en Servische nationa listen en het federale leger an derzijds zijn meer dan 100 do den gevallen. BONN-DEN HAAG AFP-ANP Poos zei te verwachten dat deze vredesmissie van de trojka „ui terst moeilijk" zal zijn. De Joe goslavische leiders zijn volgens hem niet meer gevoelig voor de politiek-economische pressie middelen van de EG (de econo mische hulp aan Joegoslavië en het associatieverdrag met de EG), omdat ze beïnvloed wor den door de nationalistische pers. Joegoslavische troepen en Servische guerrillastrijders heb ben gisteren het Kroatische dorp Dalj, waar donderdag hef tig werd gevochten, van de bui tenwereld afgesloten. Volgens inwoners van Dalj worden dor pelingen opgepakt en geëxecu teerd. „Ze zeggen ons dat ben des guerrillastrijders de huizen doorzoeken en alle jonge Kroaten die ze vinden execute ren, ook burgers", aldus een po litiewoordvoerder. De Kroatische regering zegt dat tanks van het federale leger donderdag vanuit Servië de grens zijn overgestoken om deel te nemen aan de aanval op Dalj. Westerse diplomaten geloven dat de strijd in Dalj bedoeld is om Kroatië tot een confrontatie met het federale leger te provo ceren. Nu een politieke oplossing steeds moeilijker lijkt te wor den, wordt steeds openlijker ge dacht aan een Europese militai re interventie in Joegoslavië. Minister Van den Broek bena drukte gisteren dat de EG-trojka „niet naar Joegoslavië gaat om daar een militair ingrijpen aan te kondigen". Wel verwacht hij dat de roep, „ook in Europa", om via de Westeuropese Unie (WEU) een vredesmacht naar Joegoslavië te sturen sterker zal worden als de missie van de tro jka geen succes oplevert. De Duitse regering sprak zich gisteren uit voor het sturen van een interventiemacht van de EG of de CVSE (Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa), mits alle betrokken partijen het daarmee eens zijn. Bonn sluit zich daarmee aan bij Frankrijk, dat vorige week als eerste het zenden van een EG- vredesmacht naar Joegoslavië aan de orde stelde. Kurdische guerrillastrijders hebben donderdag tien Duitse toeris ten ontvoerd in het oosten van Turkije, zo heeft de Duitse ambas sade in Ankara gisteren bekendgemaakt. Vijf Duitsers wisten te ontsnappen en waarschuwden de autoriteiten. De toeristen kampeerden bij een meer bij de Nemrut-vulkaan. Ze werden donderdagavond overvallen te zijn door acht guerrilla strijders van de Kurdische Arbeiderspartij te zijn. De gijzelaars zijn vijf mannen, drie vrouwen en twee kinderen. 'Laatste jaren juist veel ten goede gekeerd' DEN HAAG «PIET ARP Sterft de Waddenzee op termijn uit door zuurstofgebrek? Bio loog Beukema van het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) op Texel heeft er in zijn lange loopbaan geen en kele aanwijzing voor gevonden. „Eerst zien, dan pas geloven", is kortweg zijn reactie op berich ten van de milieubeweging dat de bodem van de Waddenzee op veel plaatsen voortdurend zonder zuurstof zit. Vanaf maandag gaat Beukema weer met enkele onderzoekschepen de Waddenzee op, eind volgen de week denkt hij een beeld te hebben van de huidige situatie. Dat her en der op het wad een tijdelijk zuurstofloze bodem wordt aangetroffen is normaal, aldus deze onderzoeker die al meer dan twintig jaar op de Waddenzee werkt. „Bij windstil en warm weer ontstaat zuur stofgebrek in de bodem. Het zou nieuw en vooral alarme rend zijn indien dit permanent het geval is. Dat heb ik op het Nederlandse wad nog nooit ge- De Duitse onderzoeker Mi- chaelis van de Forschungsstelle Küste op het Waddeneiland Nordemey rapporteerde on langs dat de bodem van het Duitse deel van de Waddenzee in toenemende mate en tevens langdurig 'zwarte' plekken en dichte wierbegroeiing vertoont. Die donkere kleur is een aanwij De Wadden. Op sterven na dood of juist springlevend? zing voor de zuurstofloosheid van de omgeving. Bij windstil weer neemt de zuurstoftoevoer af en kan de bodem de veel donkerder kleur aannemen die dieper in de grond wordt aangetroffen. Ook als het warm is vermindert het zuurstofgehalte van het water en daarmee van de bodem, om dat dan veel algen afsterven. Om die af te breken is veel zuurstof nodig, waardoor het tekort ontstaat. Indirect is de 'overbemesting' met fosfaten en nitraten uit afvalwater de oor zaak, omdat deze de algengroei bevorderen. De landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee denkt dat de Duitse en Deense onderzoeksresultaten niet op zichzelf staan. Ook in het weste lijk deel van de Waddenzee moet nu maar eens onderzoek worden verricht, vindt de Wad denclub. Beukema reageert: „Ik weet dat alleen in de Duitse Bocht een paar jaar geleden langdurig een grote zuurstoflo ze plek lag, ter grootte van zo ongeveer een provincie". Ook vanuit andere hoek wor den vraagtekens gezet bij het luiden van de noodklok. De Noordzee is dit jaar schoner dan het water sinds mensen heugenis geweest is, meldt on derzoeker Boddeke van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek IJmuiden. „Ervaren zeezwemmers langs de kust melden allemaal dat het water ongekend helder is. Zelfs trap pen tegenwoordig weer steeds meer mensen bij het pootje ba den op kleine pietermannetjes, een vis met een giftige stekel. Die laat zich alleen in helder water zien". Er komt ook veel minder voedselrijk afvalwater in zee te recht waardoor minder algen- groei ontstaat. Door het riool water te zuiveren en het water tevens te defosfateren is de voedselrijkdom en overbemes ting van het water de afgelopen ren sterk verminderd. De Noordzee en de Wadden zee zullen nooit doods worden, zegt Boddeke. „Daarvoor is de afgelopen jaren 'al te veel ten goede veranderd". Boddeke en Beukema vinden het dan ook vreemd dat juist nu de hoeveel heid voedingsstoffen in het wa ter afneemt, de Waddenzee last lijkt te krijgen van de overbe mesting. De dienst Getijdewate ren bij Rijkswaterstaat zal hier over volgende week met de Duitse onderzoeker overleggen, vertelt Wadden-projectleider Steyaert van de dienst. „De vracht aan fosfaten die via de Afsluitdijk in de Waddenzee te rechtkomt is enorm vermin derd. We willen nagaan of op het Nederlandse deel van het Wad vergelijkbare situaties zijn als in Duitsland, waar Michaelis op heeft gestudeerd. Wij heb ben bij ons eigenlijk nooit iets van zulk langdurig zuurstofte kort gemerkt". ZATERDAGS BIJVOEGSEL 'Een brutale hoop sonder concientie', noemde Jan van Riebeeck de inboorlin gen die hij aantrof op Kaap de Goede Hoop. Het was het begin van Apartheid, de misdaad die het meer dan drie eeuwen zou vol houden in Zuid-Afrika. Het Zandvoortse strand bij nacht: een plaats om lief te hebben. Zeven miljoen gulden heeft Rijnlands Molen stichting nodig. Willen we historische monumenten uit de polder bewaren of niet? Over iets minder dan een jaar barst het olympisch geweld los in Barcelona. De voorbereidingen liggen op schema. HOELANG KUNTU Ja, ik neem een introductie-B abonnementen ontvang de krant de eerste twee weken gratis. I Per kwartaal (f76,75) via accept- :r bank/girorekening: Deze bon in i postzegel, s Leidsch Dagblad twoordnummer 10050 2300 VB Leiden I I 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1