Leiden Tegenvaller kas gemeente 99 Omwonenden van 'Koets-o-theek' blij met uitspraak Raad van State Boekhouder verbrast geld werkgever in seksclubs Halvering straf voor Leidse incestpleger Officier eist achttien maanden voor fraudeur DANSEN SWINGEN UVE-MUZIEK Vrijdag 2 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT .9 NIEUWSLIJN Klem in surprise-automaat De Leidse brandweer heeft gisteren een 4-jarig jongetje bevrijd uit een snoepjes- en surprise-automaat in de Haarlemmerstraat. Het jongetje was met zijn arm klem geraakt in de opening, toen hij probeerde om een surprise te bemachtigen. Omstanders slaagden er niet in om de arm los te trekken uit het apparaat, waarna de brandweer erbij werd geroepen. Die slaagde erin het apparaat open te krijgen door de opening te forceren. Fietsen opgeruimd De Leidse politie heeft gisteren bij een grote schoonmaakactie voor het station 40 tot 50 fietsen in beslag genomen. In samen werking met de spoorwegpolitie werden tientallen rondslinge rende fietsen verzameld en opgeslagen in het politiebureau aan de Langegracht. De eigenaren kunnen hun fiets komen afhalen na betaling van de boete van een tientje. Beroving op straat Een jongen is gisteren op straat beroofd van zijn foto-appara- tuur. Hij liep door de Vestestraat met in zijn hand een alumini um koffer, waarin behalve een foto-camera onder meer een te lelens zet. Van een bromfiets die achterop kwam, rukte de duo- passagier de koffer uit de hand van het slachtoffer en verdween spoorloos. Politie pakt Nigerianen op De Leidse politie heeft gisteren in een pand aan de Oranjegracht 7 Nigerianen tussen 17 en 29 jaar opgepakt die hier vermoede lijk illegaal verblijven. In elk geval één man had het land al op 19 maart moeten verlaten, nadat zijn asielverzoek was afgewezen. De politie kwam hen op het spoor door de arrestatie woensdag bij een bollenboer in Lisse van twee Nigeriaanse illegalen die in Leiden wonen. De gemeente Leiden heeft de afgelopen maanden een fi nanciële tegenvaller gehad van een tot twee miljoen gul den. Dat zegt wethouder S. de Vreeze (financiën), die niet precies wil aangeven welke ambtelijke diensten meer hebben gekost. De tegenvallers komen boven op de be zuinigingen van 10 miljoen gulden, maar worden volgens De Vreeze grotendeels gecompenseerd door meevallers. LEIDEN KAREL BERKHOUT De Vreeze rekent er voorlopig op dat Leiden moet bezuinigen voor tien miljoen gulden, het bedrag dat het college van B en W dit voorjaar heeft vastgesteld. Dat is de eerste indruk die hij heeft van de gisteren openbaar gemaakte 'juni-circulaire', waarin de kortingen door het rijk precies staan aangegeven. Ambtenaren zijn op dit mo ment druk bezig uit te rekenen hoeveel Leiden de komende ja- xen moet bloeden. „Het lijkt erop dat de kortin gen voor 1992 iets lager uitval len dan verwacht, dat valt dus mee", zegt De Vreeze. „Daar staat tegenover dat de bezuini gingen voor 1993 en 1994 weer iets hoger zullen zijn, zodat wij alles bij elkaar wel op de tien miljoen zitten". Van een mee valler waarop was gehoopt, is dus geen sprake. Als de tegenvallers niet wor den opgevangen door meeval lers, moet Leiden meer bezuini gen dan 10 miljoen gulden. De gemeente heeft beloofd de las ten voor de burgers de komnde driejaar niet verder te laten stij gen dan vijf miljoen gulden. „Maar als de vuilverwerking goedkoper wordt, dan kunnen de reinigingsrechten omlaag en kan de ogb omhoog", zegt De Vreeze. De kans dat de kosten van de vuilverwerking zullen dalen is overigens heel klein. Bij de zogeheten Tussenba lans kondigde het kabinet rond Pasen nieuwe bezuinigingen aan. Leiden berekende toen snel dat de korting op de uitke ring van het gemeente-fonds ongeveer 5,6 miljoen gulden ging kosten. Daarnaast worden nog eens allerlei rijkstaken over gedragen aan de gemeenten, wat extra administratie-kosten met zich meebrengt. Die extra kosten heeft het mi nisterie van binnenlandse za ken nu precies aangegeven. DEN HAAG/LEIDEN Wegens incest heeft het Haagse gerechtshof een 43-jarige Leide- naar in hoger beroep een ge vangenisstraf opgelegd van zes maanden. Drie daarvan zijn voorwaardelijk. Dit betekent meer dan een halvering van de celstraf waar toe de Haagse rechtbank hem eerder veroordeelde. Die vond dat de Leidenaar tien maanden moest gaan zitten en legde hem ook nog vijf maanden voor waardelijk op. De oom heeft in de periode van 1981 tot 1988 diverse malen seksuele handelingen verlangd van twee nichtjes, die aan zijn zorg waren toevertrouwd. Hij heeft spijt van zijn daden, maar vond de straf die hij van de Haagse rechtbank kreeg te hoog. De man vreest veel tegen werking in de gevangenis en is verder al flink aangepakt door zijn omgeving. De dader hoopte daarom op een geheel voorwaardelijke straf of dienstverlening. Zo ver kwam het niet, maar de straf werd wel fors verminderd. Overigens schreef de Riagg een rapport met de mededeling dat de slachtoffers een zeer grote schok zouden krijgen indien hun oom niet achter slot en grendel zou gaan. DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS Wegens het vervalsen van handtekeningen op betaalkaar ten is gisteren tegen de 42-jari- ge Amsterdammer een gevan genisstraf van achttien maan den geëist. De man stond voor de Haagse rechtbank terecht omdat hij op deze wijze meer dan 10.000 gulden had geïncas seerd. Nadat hij de handtekeningen had vervalst stuurde de Amster dammer zijn handlangers naar Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Een zomerserie. Vandaag: Bert Poeiert, hbofdcommissaris van politie Ik woon nog niet in HH Leiden, maar ben wel al diverse malen met collega's door de verscheidene wijken gefietst. Wat me in positieve zin is opgevallen, zijn de vele oude gebouwen hier. Het mooiste dat ik op dat vlak tot nu toe heb gezien is een pandje aan de Plantage 16. Het ligt wat verscholen, ietwat naar achter. Een prachtig pittoresk gebouwtje. Volgens mij is het een particulier huis, maar er kunnen ook kantoren in zitten. Schitterend, er ligt ook zo'n mooi tuintje voor. Zet tien van dergelijke huizen op een rij en je waant je in de fraaiste stukjes van Parijs. Het is alleen zo jammer dat er weer van dat blik voor de deur staat. Eigenlijk moet je zo'n straatje autovrij maken en er een soort plein creëren. Of de parkeerplaatsen ervoor opheffen. Je moet niet zo being zijn voor dergelijke maatregelen als je de stad ermee verfraait. Voor het gebouw moet een terras komen. Dat moet dan wel sfeervol gebeuren, zodat het past in de omgeving. Wat rieten stoelen en lichteffecten. Ik ben er echt van overtuigd dat je daarmee heel veel mensen naar deze plek trekt, al is het alleen maar om het schitterende uitzicht. Overigens vind ik café Annie's Verjaardag heel charmant. Dat is toch wel iets heel aparts, zo met die gewelven en dat terras op het water. Dat kom je in andere steden niet zo snel tegen. Maar ik zeg met nadruk 'charmant', omdat ik Plantage 16 schitterend vindt. Vandaar deze keuze. En wat vind ik lelijk? Dat is eigenlijk niet het goede woord. Meer een tegenvaller voor iemand als ik die nieuw in deze stad komt. Ik vind dat er veel te weinig terrassen zijn in Leiden. Terwijl er toch zo veel mooie plekken zijn, bijvoorbeeld de pleinen bij de Pieters- en Hooglandse kerk. En waarom niet de Beestenmarkt omdopen tot een groot terras? Waar wel terrassen zijn, vind ik ze veelal smakeloos. Ik heb me er echt over verbaasd dat een café bij het Gerecht aluminium stoelen durft buiten te zetten. Dat is zo in strijd met de prachtige omgeving. Daar horen dus rieten stoelen. Maar ik zie het ook op véél andere plaatsen. Op het ene terras staan oranje stoelen, daarnaast weer gele. Ongelooflijk lelijk. In Maastricht hebben de horeca-bazen het goed geregeld. Ze hebben een stichting in het leven geroepen die de rieten stoelen verhuurt. In de winter worden ze in het kader van een werkervaringsproject weer opgeknapt. Nu hoor ik de mensen al weer klagen over het vandalisme. Maar laten ze zich in Leiden niet al te veel zorgen maken over vernielingen op de terrassen. Iedere stad denkt van zichzelf dat alles naar de knoppen wordt geholpen. IVflaar ik voorspel dat er hoogstens in het begin eens een lampje of Van enige aankleding is nog geen sprake, maar het skelet van het nieuwe studentencomplex aan de Vijf Meilaan geeft wel aan hoe het er ongeveer gaat uitzien. In het gebouw worden een dikke 240 kamers en vijftien appartementen voor studenten en werkende jongeren ge realiseerd. Het is de bedoeling om de flats voor het collegejaar 1992- 1993 opteleveren. Het complex moet zorgen voor een verlichting van de zeer lange wachtlijst van woningzoekende studenten. Ondanks het feit dat de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) aan de lopende band nieuwe complexen oplevert, blijft het aantal zoekenden stijgen. De di rectie verwacht dat dit onder meer te maken heeft met een groeiende hoop op woonruimte als er weer nieuwe huisvesting wordt opgele verd. „Vroeger schreven velen zich niet eens in omdat ze het idee had den toch nooit aan de beurt te komen." »foto wim dijkman verschillende banken om de be taalkaarten te incasseren. De cheques haalde hij op zijn beurt weer uit cafe 'Het aapje' in Lei den, waar volgens officier Renc- kens nog nooit iets goeds van daan is gekomen. De man is al eerder tot forse vrijheidsstraffen veroordeeld en drong aan op een alternatieve straf. President Timmermans liet doorscheme ren dat die kans echter zeer ga ring is. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. (vervolg van pagina een) LEIDEN CERBERUS De omwonenden van de Koets-o-theek in de Kruisstraat vinden dat de voorbereidin gen voor de verhuizing van deze dancing veel te langzaam gaan. Het is de bedoeling dat de Koets vertrekt naar de Langegracht. In het gunstigste geval kan de discotheek daar pas in 1993 zijn deuren openen. De buurtbewoners waren daarom ver heugd met de opmerkingen van de waarne mend voorzitter van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State gisteren, dat de hinderwetvergunning voor de huidi ge vestiging van de Koets terecht is gewei gerd door de gemeente Leiden. Dit biedt hun de mogelijkheid bij de gemeente een formeel verzoek in te dienen om de dans tent te sluiten. De waarnemend voorzitter van de Raad van State verklaarde gisteren, tijdens de be handeling van het beroep van de Koets te gen de weigering van de hinderwetvergun ning: „Er moet nog een formele uitspraak komen, maar u weet nu de uitslag al. Het beroep wordt ongegrond verklaard". Het gemeentebestuur weigerde de ver gunning, omdat de dancing voor veel over last zorgt. Met een gemeentelijk gedoogbe leid is de dancing echter toch nog steeds geopend. Nu de vergunning definitief ge weigerd kan worden, moet de dancing for meel dicht. Milieu-ambtenaar J. Vellekoop wilde nog niet zeggen of de gemeente een verzoek tot sluiting zal honoreren. „Dat is een zaak voor de politiek. De wethouders die daar over gaan zijn echter nog met vakantie." Volgens Vellekoop is het echter 'duidelijk wat de staatsraad heeft gezegd.' DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS stoel sneuvelt. Als die schade snel wordt hersteld is de lol er snel af en wordt de sfeer beter. Het is gewoon een vicieuze cirkel. Als je de terassen mooi maakt, komen de mensen die er overdag hebben genoten 's avonds terug. Dan wordt het druk en krijg je een heel gemengd publiek. Door de sociale controle is het veel minder gemakkelijk om de boel te vernielen. Zo werken terrassen ook nog eens goed bij de handhaving van de openbare orde. Wat de gemeente ervan zal vinden, die nog altijd worstelt met de sluitingstijden van de terrassen? Ach, het is bekend dat de Leidse politie altijd voorstander is geweest van vrije sluitingstijden. Wat dat betreft is er niets nieuws onder de zon. Maar de gemeente moet ook eens denken aan andere voordelen voor de stad. Ik ben ervan overtuigd dat je met sfeervolle terrassen op mooie plekken mensen uit Noordwijk en andere toeristische plaatsen wegtrekt. Dat brengt weer geld in het laatje. Ik zie echt louter voordelen van meer terrassen. Maar dan wel op een smaakvolle wijze. „Mijn vele overuren en het ont breken van huiselijke en sociale contacten hebben tot deze si tuatie geleid". Op deze wijze verklaarde de 44-jarige Haagse boekhouder een fraude waarbij hij zich over een periode van zes jaar een bedrag van 357.043 gulden toeëigende. Het geld, dat eigendom was van zijn werkgever het Katholiek Onder wijs Leiden, gaf hij uit in ani- meerclubs. Gezien de hoogte van het gefraudeerde bedrag vond de officier van justitie een gevangenisstraf van twaalf maanden op zijn plaats. .Alles is op. Het is triest, maar niet anders", zei de Hagenaar, die nog kwijt wilde dat het hem om een praatje en niet om de seks te doen was. Volgens een van de vrouwen had zij nog nooit zo'n rijke vrijgezel ont moet. Gisteren moest hij zich verantwoorden voor de Haagse rechtbank. Officier van justitie mevrouw mr. M. Renckens re kende de boekhouder voor dat hij door zijn barbezoeken wel duizend gulden per week ver brast had. „Maar het was uw geld niet", zei de officier. „Dat geld komt niet terug bij het ka tholiek onderwijs en mijnheer zal nooit meer een goede baan als boekhouder kunnen krij gen". Bomen gaan voor De parkeerstroken langs de Oude Vest, tussen de Lange Mare en de Vollersgracht, wor den niet herbestraat zo lang de bomen langs de walkant blijven leven. Pas als de bomen door de iepziekte of een andere reden worden geveld, gaan de klinkers weer in het wegdek. De ge meente begon in maart met het herbestraten van de Oude Vest tussen de Lange Mare en de Vollersgracht. Rechtbankpresident mr. E. Timmermans was het met haar eens. „Een boekhouder, die bij zijn vorige baas op staande voet is ontslagen, heert weinig kan sen". De Hagenaar gaf uitvoerig aan hoe het zo ver had kunnen komen. De bedrijfsleiding op het kantoor zou zeer zwak zijn en het bestuur had geen oor voor deze problematiek. De boekhouder zou zo veel moge lijk geprobeerd hebben de za ken in zo goed mogelijke banen te leiden en zeer veel overuren gemaakt hebben. Bovendien was hij nauwelijks in de gele genheid geweest vakantiedagen op te nemen. Door het werk gingen zijn sociale contacten verloren en laat op de avond zocht hij compensatie in een borreltje. Dit beeld werd bevestigd in het accountantsrapport, dat de organisatie van het Katholiek onderwijs in Leiden 'niet sterk' noemde. Er zou nauwelijks con trole op de boekhouder geweest zijn. Uiteindelijk kwam de zaak aan het rollen toen de boekhou der zijn gedrag zelf bij zijn werkgever aan de orde stelde. Zelf zei de boekhouder dat het geld altijd onder zijn naam bij de debiteuren vermeld had. Pas het laatste jaar had hij de vorde ring bij de post diversen onder gebracht. Volgens de boekhou der was het normaal dat direc tieleden van de school geld leenden bij de stichting. Een van de directeuren zou voor tonnen als debiteur op de ba lans vermeld staan. De man zei grote moeite te hebben met een gevangenis straf omdat hij dan geen bood schappen meer kan doen voor zijn 87-jarige moeder, bij wie hij inwoont. De rechtbank doet over enige tijd uitspraak. pre' Zaterdagavond 19.00 uur zondagmiddag 15.00 uur m.m.v. B0TA NOVA DO BRASIL MOOI en LELIJK Terras Gerecht: „Daar horen dus rieten stoelen." 'fimirr**" Plantage 16: „Prachtig pittoresk gebouwtje. foto's

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9