Binnenland CDA snoert leden mond over de wao Dienstweigeraar vrij man na hongerstaking Winst DSM keldert met 31 procent Philips-haan kraait geen victorie Beurs verbiedt handel aandelen HCS Beveiligingstoeslag voor luchtreizigers 'Een wratje doet niet veel ter zake' Vrijdag 2 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FR1SART (chef) M DEN HURK MARGOT KLOMP AAA KER SJAAK SAAAKAAAN FRANS VISSER Vomigeving: HANS BOEZEUJN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Babylijkje gevonden in diepvrieskist Een 28-jarige vrouw uit Lemmer is gisteravond gearresteerd, na dat in een diepvrieskist in haar woning het lijk van haar baby is aangetroffen. De politie was, aldus officier van justitie F. Gorter, door 'de naaste omgeving' van de vrouw gewaarschuwd. Hoe de baby om het leven is gekomen, was vanochtend nog niet be kend. Er wordt binnenkort sectie op het lichaampje verricht. Een arts heeft geconstateerd dat het om een volgroeide baby gaat. De vrouw, die bij haar arrestatie zeer in de war was, is nog niet verhoord. Drugsdealers krijgen 7 en 9 jaar cel De Roermondse rechtbank heeft gisteren twee Amsterdamse drugsdealers van 46 en 31 jaar veroordeeld tot onvoorwaardelij ke gevangenisstraffen van respectievelijk zeven en negen jaar. De officier van justitie had acht en tien jaar geeïst. Volgens de rechtbank is overtuigend bewezen dat het tweetal op 12 novem ber 1990 125 kilo cocaïne vanuit Duitsland naar Nederland heeft laten vervoeren. In Venlo konden zij worden aangehouden toen zij de cocaïne in ontvangst namen en vanuit een busje wilden overladen in hun auto's. 'Bejaardenoord kan niet efficiënter' Bejaardenoorden kunnen niet nog efficiënter werken. De on langs door minister d'Ancona van WVC aangekondigde bezuini gingen zijn nauwelijks haalbaar. Dat schrijft de Vereniging van Directies van Bejaardentehuizen (VDB) in een brief aan de mi nister. Twee weken geleden maakte d'Ancona bekend dat de be jaardenoorden volgend jaar 22,5 miljoen gulden moeten bezui nigen. In 1993 worden ze met 35 miljoen gekort en in 1994 zelfs met 72 miljoen gulden. De directies schrijven nu dat die plan nen voor veel onrust onder personeel en bewoners zorgen. Gebouwencomplex Holten brandt uit In de gemeente Holten heeft vannacht een zeer grote brand ge woed in een leegstaand gebouwencomplex tegenover het sta tion. De brand brak om half twee uit door nog onbekende oor zaak. Het vuur sloeg over naar een eveneens lege graansilo, die ook tot het complex behoort. De brandweer kreeg de vuurzee om drie uur onder controle. De gebouwen zijn van binnen ge heel uitgebrand. De schade is nog onbekend. Rechter maant Postbank tot overleg De Postbank mag niet zomaar kosten in rekening brengen aan de postorderbedrijven Otto en Neckermann voor de verwerking van acceptgirokaarten. De bank zal dit eerst moeten bespreken met de Consumentenbond, {Consumenten Kontakt en de post orderbedrijven. Doet de bank dit niet, dan wordt een dwangsom van een half miljoen gulden in rekening gebracht. Dit heeft de Amsterdamse rechtbankpresident mr. B.J. Asscher gisteren be paald in het kort geding dat de postorderbedrijven tegen de Postbank hadden aangespannen. De bank wilde vanaf juli 45 cent gaan heffen per bijgeschreven blauwe acceptgirokaart. PvdA-Noord-Holland-Zuid eist partijraad Partijleden van het CDA mogen voorlopig geen commen taar geven op de wao-voorstellen van het kabinet. Dat staat in een brief van het partijbestuur die de partijleden dezer dagen zullen ontvangen. Vooral reacties op het voorstel om de duur van de wao-uitkering te bekorten, zijn uit den boze, aldus het partijbestuur. OEN HAAG GPD-ANP ARNHEAA ANP De 27-jarige dienstweigeraar Paul Nijbakker wordt vrijgela ten. Dat heeft het Gerechtshof in Arnhem gisteren beslist. Nij bakker was sinds 9 juli in het Huis van Bewaring in Vught in hongerstaking, nadat hij een dag eerder was opgepakt om een jaar gevangenisstraf uit te zitten in, verband met zijn dienstweigering. Nijbakker mag nu eerst de beslissing over zijn deze week op deze wet.' Nijbakker gaf na- de Universele Verklaring over de Rechten van de Mens. Daar in is de bepaling opgenomen dat niemand kan worden ver plicht zich aan te sluiten bij een organisatie. Nijbakker noemt zich nadrukkelijk geen anti-mi litarist. Omdat hij dacht niet in aan merking te komen voor erken ning via de Wet Gewetensbe zwaarden Militaire Dienst (Wet GMD), zag hij af van een beroep ingediende gratieverzoek af wachten. Volgens zijn advocaat kan een dergelijke beslissing ongeveer anderhalf jaar vergen. Nijbakker, die gisteren al thuiskwam, is in totaal 23 dagen in hongerstaking geweest. Zijn zaak is betrekkelijk uniek, om dat hij zich bij zijn dienstweige ring beriep op een passage uit drukkelijk te kennen geen be zwaar te hebben tegen een ver vangende tewerkstelling in het kader van de Wet GMD. Hij werd niettemin door het Hoog Militair Gerechtshof (HMG) in Arnhem tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Zijn eerste gratieverzoek werd door het mi nisterie van justitie afgewezen. Het CDA lijkt bevreesd dat de commotie die in PvdA-kringen over de wao heerst, ook onder de christen-democraten zal los barsten. Volgens het partijbe stuur is er echter geen sprake van 'censuur', maar is het ge woon onverstandig naar buiten te treden zolang de discussie binnen het CDA over de wao nog niet is afgerond. Tot nu toe hebben CDA-ka- merleden en partijbestuurders zich nauwelijks uitgelaten over de omstreden voorstellen om in te grijpen in duur en hoogte van de wao-uitkeringen. Vice-ffac- tievoorzitter Wolters is tot nu toe de enige die heeft laten we ten dat hij vindt dat de PvdA de ruimte moet krijgen om met al ternatieven te komen. In PvdA-kringen groeit intussen de onvrede over de kabinets voorstellen. Het PvdA-gewest Noord-Holland-Zuid kondigde gisteren aan op 24 augustus tij dens een extra partijraad de wao-problematiek te willen praten. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer moet op Prins- AMSTERDAM» GPD Het chemieconcern DSM heeft het eerste halfjaar van 1991 winst geboekt van 334 miljoen gulden, een daling van 31 pro cent in vergelijking met dezelf de periode vorig jaar. De omzet verminderde met 6 procent. Volgens DSM is de scherpe winstdaling te wijten aan een stagnerende afzet en hogere kosten. De onderneming ver wacht geen verbeteringen op korte termijn en veronderstelt dat 1991 een aanzienlijk lager resultaat zal opleveren dan het vorige jaar. „Sombere cijfers", aldus mr. A. Timmermans, lid van de Raad van Bestuur van DSM bij de presentatie van de halfjaarlijkse gegevens. Met na me het tweede kwartaal noem de hij „zeer teleurstellend". In die periode daalde de winst van 245 naar 156 miljoen gulden. Koers aandeel schiet omhoog De optimistische halfjaarcijfers van Philips geven het Eindho- vense elektronica-concem nog geen reden tot euforie. „Het is leuk en het is bemoedigend, maar wij zijn er nog lang niet", aldus H. Appelo, de financiële topman van Philips gisteren tij dens een toelichting op de cij fers. Dankzij Operatie Centurion, de omvangrijke reorganisatie van president J. Timmer, klimt Phi lips weer langzaam uit het dal. Het afgelopen halfjaar verdub belde de winst bijna van 373 miljoen gulden tot 687 miljoen gulden, in vergelijking met vorig jaar. In het tweede kwartaal groeide de nettowinst van 37 miljoen gulden tot 552 miljoen gulden, voornamelijk dankzij een buitengewone bate van 365 miljoen gulden uit de verkoop van het aandeel van 47 procent in Whirlpool (witgoed - wasma chines en dergelijke). Slechte zaken deed de divisie consumentenprodukten. In ver gelijking met dezelfde periode vorig jaar daalde de winst de af gelopen zes maanden van 825 miljoen gulden naar 489 mil joen gulden. Appelo schreef het verlies toe aan de „enorme prij zenslag en de in zinking van de markt". Het ver lies heeft echter geen merkbare invloed gehad op de totale winst door de hoge winsten bij de di visies professio nele produkten en systemen en componenten. De resultaten- verbetering bij Philips komt wat sneller dan ver wacht, doordat de personeelsin krimping voorligt op schema, aldus Appelo. Op 1 ja nuari werkten nog 274.100 concern, eind juni waren dat er 255.800. Eind van het jaar zijn het er volgens Appelo nog maar 233.000. De financiële topman zei te willen voorkomen dat het idee ontstaat dat Philips het weer heeft gemaakt. De winst moet volgens hem nog veel hoger worden. Voor het hele jaar wil de hij niet meer zeggen dan dat het Eindhovense elektronica- winst zal maken, maar bij het dat de rentabiliteit relatief laag zal zijn. Op de beurs in Amsterdam zijn de berichten uit Eindhoven in ieder geval goed ontvangen: de koers van het aandeel Philips steeg gisteren van rond de 33 gulden naar gemiddeld 34,20 gulden. Dat is overigens nog maar de helft van wat het aan deel Philips midden jaren tach tig noteerde, in de hoogtijdagen van het fonds. jesdag (de derde dinsdag in sep tember) alternatieve voorstellen eisen, aldus het gewestbestuur, dat zegt alleen op deze voor waarde de huidige coalitie van x r cDA-PvdA te blijven steunen. Vermoedens van voorinformatie grootaandeelhouders Ook de gewesten Limburg, Rot terdam en Den Haag vinden de plannen onaanvaardbaar. Ko mende maandag is er al een ex tra bijeenkomst van PvdA-leider Kok, fractievoorzitter Wöltgens en de fractiewoordvoerders op het terrein van de wao, zo is in PvdA-kring1 Zwaaiend met papieren maakt een teleurgestelde aandeelhouder zijn onvrede kenbaar over de gang van zaken bij het noodlijdende HCS tijdens de buitengewone aandeelhoudersvergadering. foto anp marcel antonisse De woede over het 'verraad' van de PvdA-ministers is onder sommige partijleden zo groot dat ze een actiegroep hebben opgericht die zich sterk maakt voor het aftreden van de PvdA- ministers. 'PvdA weer sociaal' heeft al via mini-advertenties in dagbladen „gedesillusioneerde" sterp, besloot tot het verbod op grond van „vermoedens van ongelijke informatie van beleg gers". Het verbod tot handel geldt net zolang totdat een on derzoek naar de verdenkingen is afgerond. Volgens handelaren bestaat het vermoeden dat de drie grootaandeelhouders van HCS kiezers en leden opgeroepen in geldig verklaard, De commissaris voor de note ring van de Amsterdamse effec tenbeurs heeft gisteren het noodlijdende automatiserings fonds HCS uit Den Bosch uit de handel genomen. Aandelen HCS waren sinds woensdag weer verhandelbaar nadat de handel op verzoek van het be- eerder op de hoogte waren van ders tegen een koers van 2,50 drijf zelf sinds vorige week was de verliezen van opgeschort. De beurs heeft alle de uitgiftekoers transacties van woensdag on- de aandelen-e wone aandeelhoudersvergade ring. De aandelen-emissie moet HCS, dat het afgelopen halfjaar een verlies van ongeveer veertig miljoen gulden heeft geleden, weer op de been helpen. Beslo ten is om in totaal 51 miljoen aandelen te verkopen aan de banken en grootaandeelhou- actie te komen. De commissaris, P. van Outer- de verliezen i de komen- ie, die gister middag officieel werden be kendgemaakt op een buitenge- gulden per stuk. Bij de banken ABN-Amro, Credit Lyonnais en NMB worden in totaal 27 mil joen aandelen geplaatst en bij de drie grootaandeelhouders Leon Melchior, Eric Albada Jel- gersma en Joep van den Nieu- wenhuyzen de resterende 24 miljoen aandelen. Tijdens de vergadering ont kende directievoorzitter Van den Boogaard in alle toonaar den dat van voorinformatie bij de grootaandeelhouders sprake is geweest. Het besluit over de uitgiftekoers van 2,50 gulden is volgens hem pas donderdag middag genomen. SCHIPHOL «PETER SLUIS Luchtreizigers moeten vanaf 1 oktober 6,50 gulden meer beta len voor hun vliegtuigticket. Uit var de heffing wordt de beveiliging De van de Nederlandse luchtha- en vens betaald. Na een jarenlange discussie tussen de overheid en de Ne derlandse luchtvaartorganisa ties, besloot de regering eerder dit jaar de beveiliging van lucht havens niet meer uit eigen zak te betalen. Voortaan moeten de luchthavens de beveiligingskos- ten, het gaat om een bedrag van 33 miljoen gulden, zelf betalen. Dat gebeurt door een heffing 6.50 gulden per passagier, luchtvaartmaatschappijen reisorganisatoren hebben zich lange tijd tegen de heffing verzet. Vanaf 1 november is in de prijs van een ticket de hef fing al doorberekend. Omdat de regeling al op 1 oktober van kracht wordt, betekent dit dat in die maand de passagiers bij het inchecken de 6,50 gulden moet voldoen. 'NS zoekt conducteurs waar je je pet voor afneemt'. Dit soort pos ters hangt sinds gisteren op trein stations door het hele land. Met de actie hopen de NS zo'n zeshon derd nieuwe conducteurs in dienst te kunnen nemen. De uitbreiding van het aantal conducteurs werd in mei tijdens besprekingen met de vakbonden afgesproken om de toenemende agressie in de treinen beter de baas te kunnen. Met de wervingscampagne is een bedrag van 2 miljoen gulden gemoeid, CRI knutselt jaarlijks tweehonderd compositiefoto's in elkaar Zorgsector gaat met tv-reclame personeel lokken Voordat het puzzelen begint, wordt de getuige eerst op z'n gemak gesteld. In sommige ge vallen is de getuige ook slacht offer, en is hij behoorlijk over stuur, vertelt Pieterse. „Soms duurt het een uur voordat ie mand zich ontspannen voelt. Vooral bij verkrachtingen ligt de zaak erg gevoelig". Vervolgens gaat de recher- 'De zorg' schreeuwt om mensen die hun medemensen kunnen verplegen of verzorgen. Zieken huizen, verpleeghuizen, bejaar denoorden, de gezinszorg, het kruiswerk: overal zijn meer han den gewenst. Vandaar dat de sector een grote campagne heeft opgezet om zijn imago bij het publiek te verbeteren en personeel te werven. Vanaf eind september zullen radio en tv uitgebreid aandacht besteden aan de actie 'Wie zorgt, die leeft'. De Avro bij voorbeeld heeft het initiatief ge nomen om de zorgsector te portretteren. In deze program ma's werken Werkgevers De grote ijzeren koffer prijkt midden op het bureau. Binnen in tientallen foto's van kleine en bolle ogen, smalle en volle lip pen. Maar ook wipneuzen, on- fotoanp derkinnen en ouderwetse kap sels. Met dit materiaal puzzelen getuige en rechercheur soms urenlang, totdat ze samen de geschikte compositiefoto van de cheur de getuige ondervragen, gezochte misdadiger hebben gemaakt. Commissaris Dick Vledder van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) kijkt aan dachtig naar de composities en zegt: „Het belangrijkste is dat je de getuige niet beïnvloedt, je moet nooit zeggen: 'Zo lijkt-ie wel, hè?' De rechercheur stopt pas met puzzelen als de getuige er niets meer aan kan toevoe gen Op de afdeling Groepscrimi naliteit en Overvallen van de CRI hangen diverse affiches Die moet vertellen waar, wan neer en hoe laat het misdrijf plaats vond. Was hij een of twee meter van het delict verwijderd? Heeft hij de dader van voren, opzij, of van achteren gezien? Was de misdadiger groot, klein, breed of gezet? Was hij blond, donker, had hij krullen of een scheiding in z'n haar en zo ja, rechts of links? Sommigen hebben er moeite mee de beschrijving van de da der onder woorden te brengen. Daarom worden na dit vrij korte verhoor al gauw de fotomappen werknemers mee om de kijker meestal reageren met „hij lijkt een positief beeld te geven van niet", roepen de foto's bij het de zorg. Nu zijn er in de hele publiek toch bruikbare reacties bedrijfstak bijna twee procent op, vertelt Vledder. gezochte misdadigers. Allemaal uit de koffer gehaald. De getuige 'kunstwerken' van zes recher cheurs die gespecialiseerd zijn in het maken van compositiefo to's. Per jaar maakt de CRI er ruim tweehonderd. Daarvan levert 10 tot 15 procent resultaat op. Hoewel de politie-agenten niet-vervulbare vacatures zou één op de tien schoolverla ters daar een baan moeten kie zen. Als er geen verbeteringen optreden zijn er omstreeks de eeuwwisseling liefst 23 procent niet-vervulbare banen en zou den ruim 17 procent van de schoolverlaters voor een baan in de zorg moeten kiezen. Soms gaan de CRI-specialis- ten bij nacht en ontij met hun ijzeren koffer op pad om zo snel mogelijk bij de getuige te zijn. „Het is wreed, maar soms ver keren die ook in levensgevaar. Dan is het belangrijk om zo snel mogelijk zo'n foto in elkaar te zetten", vertelt inspecteur Leen den Pieterse. moet eerst een afbeelding uit zoeken waar het voorhoofd, haardracht en oren opstaan. Vervolgens zijn de kinnen, ogen, neuzen en lippen aan de beurt. De stroken worden in el kaar geschoven en langzamer hand wordt de verdachte zicht baar. Vledder: „Mensen die verbaal geen gedetailleerde beschrijving kunnen geven, hebben soms een zeer goed fotografisch ge heugen. Vooral bij slachtoffers van seksueel geweld is de ge laatsuitdrukking van de dader sinds het misdrijf soms niet meer van het netvlies verdwe- Toch betekent dat niet dat met behulp van deze getuigen makkelijk een compositiefoto te Een proef van het maken van een compositiefoto. Links de werkelijke foto van de 'verdachte' (proefpersoon). Rechts de compositiefoto na een signalement van verschillende getuigen. foto's cpd maken is. „Ze zijn soms te ge detailleerd. Weten bij voorbeeld precies of hij een wratje op z'n kin had. Dat doet niet veel ter zake. We moeten een herkenba re afbeelding produceren. Ook gebeurt het dat deze getuigen plotseling dichtslaan. Ze zien de foto van de eventuele dader weer en raken in paniek. Behalve een compositiefoto kan oók een tekening worden gemaakt van een onvindbare crimineel. Dat wordt gedaan door een politie-tekenaar: een agent die toevallig ook goed kan tekenen. Deze kunstenaars zijn echter schaars in Nederland, in totaal zijn er maar vijf. Toch geven diverse politie korpsen de voorkeur aan een tekening. Deze week verscheen in het politiebericht na het NOS-Journaal een tekening in beeld van een 50-jarige man. Hij wordt verdacht van betrok kenheid bij de verdwijning van een 11 -jarig meisje uit Blokker, dan nog variaties te verzinnen." inmiddels het stoffelijk overschot in Groningen is ge vonden. Het politiekorps in de regio waar het meisje vandaan kwam beschikt over een eigen teke naar. Het korps had ook een compositiefoto van de CRI, maar wilde liever de tekening publiceren. „Die was echter. De foto zag er wat kunstmatig uit. De tekening gaf een compleet beeld. Bij een compositiefoto zie je dat de neus, mond en ogen min of meer aan elkaar zijn geplakt. Je ziet dat er ge knutseld is", vertelt een politie woordvoerder in Hoorn. CRI-commissaris Vledder is het niet eens met deze kritiek. „Het is juist goed dat je ziet dat het geen echte foto is. Het pu bliek moet de ruimte hebben om er een eigen interpretatie aan te geven. Een tekening is af. vaak onmogelijk om zelf

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3