Leidsch Dagblad A EG sluit militair optreden niet uit Fhrez Waddenvereniging vreest milieuramp 'Magnum' verovert ijsminnend Nederland BEL: 'Zwarte vlekkendoden alle organismen NIEUWSLIJN Australiër op 92e opnieuw vader Een 92-jarige AustraJiër^en zijn 38-jarige vrouw zijn vorige maand de trotse ouders geworden van een zoontje. Les Colley uit de staat Victoria zei dat het geen ongelukje was. Zijn van de Fiji-eilanden afkomstige echtgenote noemde haar man „echt sterk" Volgens de oudste halfbroer van de baby, de 72-jarige Norman, zei dat zijn vader hard had gewerkt voor hij tien jaar geleden met pensioen ging. „Maar ik wed dat dit het zwaarste karwei is dat hij ooit klaarde." Kosto in de bres voor criminele jeugd Staatssecretaris Kosto van justitie wil maatregelen nemen om de situatie voor jeugdige criminelen te verbeteren. Door een tekort aan opvangplaatsen in jeugdinrichtingen wordt nu nog jaarlijks een aantal kinderen tussen de twaalf en achttien jaar in politie cellen opgesloten. Politie Dokkum luisterde telefooncel af De rijkspolitie van Dokkum (Friesland) heeft in december en ja nuari een openbare telefooncel in Dokkum afgeluisterd om een verdachte van harddrugshandel te betrappen. De tap leverde echter geen bewijzen op. De man is inmiddels op grond van an dere bewijzen gearresteerd. Volgens de raadsman van de ver dachte is de politie met het afluisteren over de schreef gegaan omdat andere gebruikers van de telefooncel automatisch ook werden afgeluisterd. harungen anp De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee vreest een catastrofe voor de Waddenzee. De bodem van de ze zee vertoont een toenemend aantal zogeheten 'zwarte vlek ken' waar geen leven meer voorkomt. Dat heeft de vereni ging gisteren bekend gemaakt. „Zelfs als nu onmiddelijk maatregelen worden getroffen, kan men slechts hopen dat een milieuramp wordt afgewend", stelt bioloog Roel Bulthuis van de vereniging. De directe oorzaak voor het ontstaan van zwarte vlekken, waarin alle organismen afster BADKAMERS TOT 50% SHOWROOMKORTING Wie binnenkort zijn badkamer wil veranderen kan nu zijn slag slaan bi| unpivAki Hoge Rijndijk 197 Zoeterwoude-Ri|ndi|k tel. 071-890390 Openingstijden: ma van 1300-17 30 uur. di t/m vr 1000-1730 uur 2a. van 10.00-17.00 uur ven, is nog niet bekend. Duitse wetenschappers hebben een di rect verband gelegd met de ster ke toename van de hoeveelheid meststoffen in het zeewater. Een van de belangrijkste bron nen van de belasting van de Waddenzee met meststoffen is de landbouw. De wetenschappers tasten vooral nog in het duister over het ontstaan van permanente zwarte vlekken, die in 1984 voor het eerst zijn waargenomen. Daarnaast worden ook grotere, niet-permanente vlekken ge constateerd. Deze worden ver oorzaakt door het afsterven van grote hoeveelheden algen en wieren en verdwijnen op den duur weer. Als de zwarte vlekken zich echter uitbreiden, wordt de Waddenzee als kinderkamer voor vis en als voedselgebied voor vogels ernstig bedreigd, al dus de Waddenvereniging. De milieu-organisatie eist dat de verantwoordelijke ministers onmiddellijk onderzoek laten instellen naar het verschijnsel. Ook is de vereniging van me ning dat er in 1995 de lozing van stikstof en fosfaat met 90 procent moet zijn verminderd. Op de ministerconferenties over de Noordzee is een reductie van „ongeveer vijftig procent" afge sproken. PERZISCHE TAPIJTEN HEEMSTEDE: Bronsteeweg 2 Telefoon 023-292509 Intussen laaien de gevechten in Slavonië (in het oosten van Kroatië) en Krajina (in het mid den) telkens weer op. Het Kroatische ministerie van infor matie beschuldigt het Joegosla vische leger ervan gisteren van af de Servische kant van de Do- nau te hebben geschoten. Voor het eerst zijn ook legereenhe den vanuit Servië Kroatië bin nengedrongen. Zeker 21 men sen werden gisteren gedood. Tienduizenden Kroaten zijn uit het gebied weggevlucht in de richting van de Kroatische stad Osijek. De nieuw benoemde Kroati sche minister van binnenlandse zaken, Vekic, kondigde gisteren de algehele mobilisatie van de republiek aan. Probleem daarbij is dat de republiek niet over vol doende wapens beschikt. Zie ook pagina 2 Weer uitbraak asielzoekers op Schiphol schiphol peter sluis Uit het opvangcentrum voor asielzoekers op Schiphol-Oost zijn gisteravond zeven Afrika nen uitgebroken. De drie Nige- rianen, drie Liberianen en een Ghanees zijn nog voortvluchtig. Ze sloegen een aantal ruiten in met metalen hoekprofielen die ze uit het plafond hadden ge sloopt. Nadat ze via het dak op de begane grond waren geko men, vertrokken ze in een auto. De marechaussee vermoedt dat ze hulp hebben gehad van bui tenaf. Twee asielzoekers zaten pas twee dagen in het centrum, de andere vijf zaten er drie we ken. De uitbraak is de vierde dit jaar. In totaal namen al veertig asielzoekers de benen. Twee weken ontsnapten twaalf bewo ners. Vijf van hen zijn nog voortvluchtig. BUITENLAND Baker praat met Palestijnen over vredesconferentie LEIDEN Eenzame boek houder verbrast geld in seksclubs KUNST Componist Theo- dorakis in on genade gevallen Gebrek aan wapens bemoeilijkt mobilisatie in Kroatië De Europese Gemeenschap sluit een militair optreden in Joegoslavië niet langer uit. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken verklaarde gisteren, in navolging van zijn Luxemburgse collega Poos, dat mogelijk militairen moeten worden gestuurd om de conflicten te beteugelen. Van den Broek is op het moment voorzitter van de EG- ministerraad. oen haac/zagreb bart jochems tie,?,an de ™rming van een der- pi ima uci i iKirngelijke vredesmacht te willen runahellinga denken. Mislukt de bemiddelingspoging Van den Broek lijkt weinig die de EG vandaag, morgen en vertrouwen te hebben in de zondag in Joegoslavië onder- vierde bemiddelingspoging neemt, „dan mag niet worden waaraan de zogenoemde EG- uitgesloten dat op een kracht- trojka (de huidige, de vorige en dadige manier moet worden de komende voorzitter van de opgetreden, eventueel via de EG-ministerraad) vandaag be- Westeuropese Unie (WEU) in gint. Ambassadeur Wijnaendts, de vorm van een vredesmachtdie de EG-missie in Joegoslavië zei Van den Broek gisteravond voorbereidt, heeft met zijn in- voor de NOS-radio. De minister formatie de minister niet opti- zei echter pas in laatste instan- mistisch gestemd. SPORT Heieen van den Berg in kwartfi nale NK-tennis Kans op snelle sluiting van Koets-o-theek leiden cerberus wim wegman De kans bestaat dat de Leidse dancing Koets-o-theek aan de Kruisstraat haar deuren binnen kort moet sluiten, nog voordat de verhuizing naar de Langeg- racht rond is. De Raad van State geeft de gemeente vrijwel zeker gelijk dat ze de discotheek een hinderwetvergunning heeft ge weigerd. De waarnemend voor zitter van de raad liet dit giste ren doorschemeren tijdens de behandeling van het bezwaar schrift van de 'Koets'. Wat de gemeente gaat doen met de uit spraak, is nog niet bekend. Vol gens milieu-ambtenaar J. Velle- koop moeten de betrokken wet houders, die nu op vakantie zijn, daarover nog beslissen. De gemeente hoopt dat de bouw van het nieuwe onderko men aan de Langegracht in ja nuari 1992 kan beginnen. Het gebouw moet een jaar later klaar zijn. De bewoners van de Langegracht verzetten zich ech ter fel tegen de komst van de discotheek. „En iedereen weet dat bezwaarschriften de zaak flink kunnen rekken", aldus Vel- lekoop. De bewoners van de Kruis straat kunnen, als de Raad van State de weigering van de hin derwetvergunning inderdaad steunt, bij de gemeente een ver zoek indienen om de disco theek te sluiten. Van die moge lijkheid zullen ze ongetwijfeld gebruik maken. De buurtbewo ners klagen al 18 jaar over de IJsje voor volwassenen bijna niet aan te slepen rotterdam sandra de vuegh „Nee mama, ik wil er zo eentje!" Met een vragende blik kijkt de kleuter zijn moeder aan. „Nee joh, die is véél te groot voor jou. Die kan je toch nooit op," antwoordt ze. „Mama neemt er wel zo n eentje en dan krijg je wel een happie. Een Raketje lust je toch ook wel?" Magnums. Neei geen gevaarlijke vuurwa pens en ook geen mooie televisiesterren in exotische t-shirts. Het gaat hier om een ijs je. Een Nederlands ijsje. Magnum is de 'nieuwste' aanwinst van ijsfabrikant Ola. Een groot blok vanille-ijs op een houten stokje bedekt met een dikke laag witte of bruine chocola. Razend populair bij het ijs- smullende Nederlandse publiek en voor de ijsfabrikant een van de grootste successen aller tijden. Ongeveer twee jaar geleden werd het suc cesnummer op de markt gebracht. Sinds dien is het met de populariteit van het va- nille-chocoijsje alleen maar bergopwaarts gegaan. „Inderdaad, je mag het inmiddels wel een succesnummer noemen", vertelt woordvoerder Van Velse van het Rotter damse bedrijf Unilever waarvan Ola Ijs deel uitmaakt. „Vorig jaar was het ijsje eigenlijk al een hit, maar dit jaar is het echt doorgebroken. Na de Cometto is de Magnum het grootste suc ces tot nu toe." Niet alleen de verkoop van de Magnums verloopt deze zomer boven verwachting, ook de andere ijsjes van het bedrijf vliegen de diepvriesvakken uit. Van Velse: „Het gaat op het moment beter met de ijsverkoop dan vorig jaar. Terwijl de zomer vorig jaar veel beter was." De medewerker van Unilever die zelf ook verzot is op het vanille-chocolade-ijsje denkt echter niet dat deze stijging een gevolg is van het succes van de Magnum. „Nee, de verkoop van de Magnum komt ge heel bovenop de verkoop van de andere ijs- soorten. Vraag me niet waarom men meer ijs is gaan eten. Ik heb geen idee." De Magnum is, als we de fabrikant mo gen geloven, een typisch ijsje voor volwas senen. „Zo is het inderdaad bedoeld", zegt de voorlichter van het Rotterdamse bedrijf. „Het is eerste-kwaliteit vanille-ijs, gehuld in een dik chocoladejasje. Dat spreekt aan. Trouwens: vroeger 'durfden' volwassenen niet met ijs op een stokje over straat. Dat is nu veranderd. De Magnum is zoals de naam al verraadt, want Magnum betekent 'groot', een stevig, volwassen ijsje." Bij een tankstation in de buurt van het Feyenoord-stadion komen twee vrouwen naar buiten gelopen. „Niet om benzine af te rekenen hoor. Nee, gewoon effe een Mag num gehaald", legt een van hen giechelend uit. „Tja, waarom Magnum? Gewoon, om dat het een lekker ijsje is. Lekker vanille-ijs en niet zoals vaak voor komt, van die slappe chocola. Gewoon een dikke pure laag. Ik vind het een wereldijsje. De baliebediende van datzelfde tanksta tion hoeft er niet lang over na te denken. „Het bestverkochte ijsje? Geen twijfel mo gelijk: de Magnum. Je blijft bijvullen. Ieder een is er dol op. Jong of oud, het maakt niet uit. Alleen jammer dat we zo vaak nee moe ten verkopen. Ze zijn bijna constant uitver kocht." WASSENAAR „Een zeer spec taculaire stunt", kondigde de pre sentatrice van de Acrobatic Dare devil Act gistermiddag AAN in het Wassenaarse recreatiepark Duin- rell. Er volgde 'slechts' een drie dubbele salto op de trapeze door het acrobatenechtpaar Bauer, dat voor de ambassadeursdag een speciale voorstelling had voorbe reid. Het echte spektakel kwam nog: het paar nam zijn 4 maanden oude baby volgens familietraditie mee op de motor tot 15 meter hoogte. Dat gebeurde nadat een het kind eerst was gedoopt. De jongste artieste bleef opvallend stil tijdens die happening. De stunt, met een bloedserieuze in tentie, gebeurde zoals alle stunts van de Bauers: zonder vangnet of andere beveiliging. Een woord voerster van de Raad voor de Kin derbescherming in Den Haag vindt de stunt 'heel eng en ex- zijn voor volwassenen al gevaar lijk. Dus voor kinderen extra. Maar het is nu eenmaal een stuk van de cultuur van acrobatenfami- lies.". Het andere 4-jarige doch tertje van de familie Bauer is al helemaal gewend aan het arties tenleven. Zij gaat tijdens voorstel lingen even mee op de motor, maar vertoont haar kunsten verder samen met opa veilig op de grond. FOTO HENK BOUWMAN Noord-Holland heeft als eerste taxicontroleur haarlem ed blaauw Noord-Holland krijgt als eerste provincie een taxicontroleur met de bevoegdheid om een proces-verbaal uit te schrijven. Woensdag wordt G. van der Linden door de Haarlemse kan tonrechter beëdigd als opspo ringsambtenaar taxizaken. Hij zal onder meer nagaan of de taxi's gekeurd zijn, of de rit- tenstaten zijn bijgehouden en of de duizend Noordhollandse taxi's alleen voor personenver voer worden gebruikt. De con troleur gaat nauw samenwerken met de politie. Sinds in 1988 het taxibeleid en het toezicht in handen van de provincies is ge komen, gingen toezichthouden de en opsporingstaken naar de politie. De korpsen zeggen in de afgelo pen jaren weinig aandacht aan deze controles te hebben ge schonken, omdat openbare or de en verkeersveiligheid hogere prioriteit hebben. RUNSBURG Het Rijnsburgs Bloemen corso trekt morgen weer door de zuide lijke Bollenstreek en Leiden. Gisteren werd in de veiling hallen van Flora druk gewerkt aan de op bouw van de luxe- en praalwagens. De stoet vertrekt daar morgenochtend om 11 uur richting Lei den. De route is: Rijnsburgerweg, Rijnzichtweg, Leidse Buurt, Geversstraat, Leidsestraat, Rijns burgerweg. Om 12 uur arriveert het cor so in Leiden en rijdt over de Rijnsburger weg, Stationsplein, Steenstraat, Haar lemmerstraat, Peli kaanstraat, Hooi gracht, Korevaar- straat, Breestraat, Prinsessekade, Turf markt, Lammer markt, Rijnsburger- singel en Haarlem merweg. In de mid daguren trekt de stoet door Rijnsburg (vanaf 15 uur) en Katwijk (vanaf 16 uur). Vanaf 19 straat, St. Jeroensweg, Boerenbur- Zeeweg, Huis ter Duinstraat, Pic- uur rijdt het corso door Noordwijk gerweg, Van de Mortelstraat, Van képlein, De Grent, Palaceplein, via Voorstraat, Zeestraat, Molen- Panhuysstraat, Duinweg, Nieuwe Koningin Wilhelminaboulevard. De praalwagens staan daar zon dag de hele dag op die Noord- wijkse boulevard. FOTO DtCK HOGEWONING Vrijdag 2 augustus 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39611 Losse nummers f1,45 Geen krant ontvangen? 071 161400 071 - 161499 HET WOORD IS AAN Cynisme: in de blozendste appel eerst het wormpje zoeken. Julien de Valckenaere VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland - Cultuur Denksport Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 14 HET WEER Warm Droog, vrij zonnig en warm met middagtemperatuur van on geveer 25 graden, aan zee enkele graden lager. Minimumtempera tuur omstreeks 14 graden. Weinig wind. Vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: warm zo merweer met zondag of maandag enkele regen- of onweersbuien. Sri Lanka start offensief tegen Tamil-strijders colombo «ap Het Srilankaanse leger staat op het punt een grootscheepse mi litaire actie te ondernemen om het omsingelde legerkamp bij de Olifantpas te ontzetten. Vol gens de autoriteiten in de hoofdstad Colombo zijn 8.000 militairen ingezet om de 800 door Tamil Tijgers ingesloten soldaten te bevrijden. Bij de strijd zijn de afgelopen weken ten minste 2.000 mensen om het leven gekomen, zo meldden militairen. Gevechtsvliegtuigen van het regeringsleger bestookten giste ren posities van de Tamil-rebel- len rondom het belegerde kamp. Het leger is het kamp tot op een kilometer genaderd. Van de 800 militairen die al 23 da gen zijn ingesloten, zijn er ten minste 50 gewond geraakt. Je. ik eeea tea Wtroduct*- dt .,f,t, n»M MtH I MiRWBonnement totaal ik daarna Per maand (f 26.45) vi Per kwartaal (f76.75) via auto- I matiache betaling* J Naam en voorletters iii Postcode Woonplaats iTeletoon (i v m controle bezorging) I I* Nummer bank/girorekening j Handtekening Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad I Antwoordnummer 10050 4 I 2 300 VB L J 8 712UV400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1