Sport Tweede garnituur muisstil Johan Cruijff: 'Witschge is goud waard' Heieen van den Berg op NK weer de oude 'Voetbalprof moet incident aankunnen' Plaatsingsschema Zee en Duin klopt Vrijdag 2 augustus 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: HENK BUIS NIEUWSLIJN Beardsley van Liverpool naar Everton De Engelse international Peter Beardsley komt het komende sei zoen uit voor Everton. Voor een bedrag van 3,4 miljoen gulden kwam de aanvaller van stadgenoot Liverpool. Door de komst van Dean Saunders (international van Wales) was Beardsley bij Liverpool overbodig geworden. Saunders, die ook de interesse van Everton had, leverde zijn vroegere werkge ver Derby County 5,8 miljoen gulden op. Beardsley tekende een overeenkomst voor drie jaar. Super-Cupduel op 14 augustus Feyenoord en PSV spelen op woensdag 14 augustus de wedstrijd om de Super Cup. Dat is het gevolg van de uitspraak die het Am sterdamse gerechtshof gisterendeed. Het duel om de Super Cup (tussen landskampioen en bekerwinnaar) stond al enige jaren op de agenda, maar kon om verschillende redenen telkens niet worden gespeeld. Het duel wordt in De Kuip afgewerkt. Druk weekeinde voor UVS Komend weekeinde brandt de oefenperiode van de regionale voetbalclubs goed los. Eersteklasser UVS komt zelfs twee keer in actie. Zaterdag om 14.30 uur treedt het elftal van de Ruud de Groot aan bij RCL, een dag later is UVS te gast bij Blauw Zwart. Rijnsburgse Boys ontmoet zaterdag op eigen terrein WFC uit Wormerveer. Noordwijk speelt op de Duinwetering tegen ADO, terwijl FC Usse op dezelfde dag in het strijdperk treedt om de Haarlem Cup. Ter Leede ontmoet Bernardus. Datzelfde Ber- nardus speelt een dag later tegen LFC. Tweedeklasser SJC ont vangt hoofdklasser Stormvogels. LFC wint oefenduel tegen HVZ Zondagvierdeklasser LFC opende gisteravond zijn oefencam pagne in Zoeterwoude-Rijndijk met een 1-3 overwinning op HVZ. Voor de Leidenaars scoorden Klaas Dekker(2x) en Johnny Deijn. Jaco van Staalduinen scoorde voor HVZ. VAN TENNISSERS als Fernon Wibier, Eddy Bank en Marcel Reuter ligt op dit moment nie mand wakker. Monique Kiene verrast op thuisbaan doen naar een plaats bij de bes te honderd van de wereld. Monique Kiene zorgde giste- Heieen van den Berg heeft haar terugkeer goed gepland. De 19- jarige Noordwijkerhoutse heeft een jaar van weinig trainingen en weinig overwinningen achter de rug. Maar op het NK in War mond pakt ze de draad weer se rieus op. Met een plaats bij de laatste vier evenaarde ze giste ren haar prestatie van twee jaar geleden. Toen, in 1989 in Son en Breughel, was ze op 17-jarige leeftijd de verras sing van het toer Paul Haarhuis wist gisteren op het nippertje aan uitschakeling te ontsnappen. Jacco v met zijn overwinning. i Duyn (links) moest n Hof wijst Feyenoord KNVB-beker toe •s-HERTOGENBOSCH GPD Beroepsvoetballers moeten zich niet van hun stuk laten brengen door incidenten, zoals suppor ters op het veld in de slotfase van de wedstrijd. Aldus luidt één van de opmerkelijke over wegingen van het Amsterdamse gerechtshof over het overspelen van de tweede helft van de fina le om de KNVB-beker. Het hof, dat het vonnis van de Utrechtse kort-gedingrechter vernietigde, oordeelde op grond van de getoondé videobeelden voorts dat er geen sprake was van bedreiging of de onmoge lijkheid vrijuit te spelten voor de Bossche spelers. In de slotfase van de door scheidsrechter Blankenstein drie keer gestaak te, mapr niet voortijdig beëin digde, bekerfinale kreeg BW Den Bosch naar eigen zeggen geen redelijke kans de gelijkma ker te scoren. Feyenoord mag de KNVB-be ker nu definitief houden. De rechters Sluijter, Luijken en Schut van het Amsterdamse hof baseerden zich met hun uit spraak met name op een regel in de 'Handleiding voor Scheidsrechters' van de KNVB. Uit het vonnis: „Nu aan de scheidsrechter is opgedragen te beslissen of een wedstrijd moet worden gestaakt of beëindigd, hetzij door weersomstandighe den of overlast van toeschou wers, hetzij een andere reden, behoort de rechter zich in be ginsel te onthouden van ingrij pen in diens beslissing en dient aan de uitslag van een wedstrijd die ingevolge beslissing van de scheidsrechter is uitgespeeld niet te worden getornd." Opvallend is ook dat het hof heeft laten meewegen dat het om een wedstrijd ging in een speciale competitie. In de uit spraak wordt gewezen op het feit dat in een toernooi, waarbij een afvalsysteem wordt toege past, geen onzekerheid mag be staan over de uitslag. Er heerst een serene rust in en rond de kweekvijver van tennistalent. Na de jongste lichting waarmee internatio naal mooie sier wordt gemaakt Richard Krajicek, Jan Siemerink, Jacco Eltingh zit een groepje tennissers dat zich opmerkelijk koest houdt. Cup-team leverde als laatsten Siemerink en Krajicek af. Nu het tweetal op eigen benen gaat staan, bestaat de nationale B- selectie alleen nog uit spelers van wie een doorbraak op mon diaal niveau niet direct voor de hand ligt. Want van tennissers als Fernon Wibier, Eddy Bank en Marcel Reuter ligt op dit mo ment niemand wakker. Bondstrainer Marian Laudin verantwoordelijk voor onder andere Jong Oranje geeft dat toe. „Okay, maar lag er twee jaar geleden iemand wakker van Jan Siemerink en Richard Kraji cek? Nee dus. Daarom is het on zin om te zeggen dat we te ma ken hebben met een gat achter de huidige top. Er kan in korte tijd iets gebeuren waardoor je een hele andere situatie krijgt. Dat hebben we met Krajicek ge zien. Er is nu ook een groep jeugdige spelers onder de top die het opeens op kunnen pak ken en dan kan het snel gaan. Want ik weiger te geloven dat er niet genoeg talent zou zijn." Laudin weet als geen ander wat er op het gebied van de be ginnende tennissers aan de hand is in Nederland. Hij kwam in 1969 vanuit Tsjechoslowakije naar Nederland en werd dis trictstrainer in Den Haag. Sinds zes jaar werkt hij bij de tennis- bond als bondscoach. Hij is het hulpje van directeur sportif Stanley Franker. Niemand staat kennelijk te trappelen om aansluiting te vin den bij de top vijf van het land, die behalve het genoemde drie tal nog bestaat uit Paul Haar huis en Mark Koevermans. Waar blijft de aanwas van het in de laatste jaren zo vaak geroem de vaderlandse tennis? Zoals de NK zich voltrekt lijkt het erop alsof er bij de jeugd nauwelijks beweging in zit en mag worden gevreesd voor de toekomst. In het hoofdtoernooi van de nationale titelstrijd zat, afgezien van de reeds 'gearri veerde' Richard Krajicek (19), maar één speler die jonger is dan twintig jaar. Dat was Marcel Reuter, een 19-jarige 'qualifier' uit Badhoevedorp die snel werd afgeserveerd in de eerste ronde. Bekende gezichten Voor de rest zijn het vrijwel alle maal bekende gezichten die in Warmond strijden om de vader landse tennistitel. Of spelers die dan misschien niet bekend zijn, maar al wat jaartjes meedraaien zonder de grote sprong voor waarts in internationaal opzicht te kunnen maken Oacco van Duyn, Tom Kempers, Vincent van Gelderen, Bernd Lenten). Illustratief voor de bloedar moede onder de toplaag is de situatie rond Jong Oranje. Deze kweekvijver voor het Davis Er gingen vele aankomende tennissers 'door de handen' van de 45-jarige Laudin. De laatste jaren kan hij namens de bond de talenten een aantrekkelijk pakket bieden. De uitverkoren tennissers die door Franker en Laudin goed genoeg worden ge vonden kunnen trainen in het Amsterdamse Frans Otten-sta- dion. De reizen naar buiten landse toernooien worden be kostigd en in veel gevallen krij gen de Oranje-klanten begelei ding mee. Het zijn ideale omstandighe den voor de aankomende spe lers. Als enige tegenprestatie moeten ze alle nevenactivitei ten opgeven en zich full-time op het tennis richten. Anders begint de bond er niet aan. „Full-time met tennis bezig zijn was toen ik hier begon een vies woord. Nu denken steeds meer spelers er over. En waar om niet als de bond op deze manier meehelpt", zegt Laudin, die ooit nog derde stond op de Nederlandse ranglijst. Ondanks de gratis faciliteiten die toptennis mogelijk maken, is het op dit moment geen drin gen bij de poorten van Jong Oranje. Er zijn voor tennissers meer wegen die naar Rome lei den. Koevermans en Haarhuis kwamen er ook zonder bonds- trainingen in Amsterdam. Re center voorbeeld is Arjan van der Zantfe, vorig jaar nog ver rassend bij de laatste vier op het NK Hij werd door de bond gé- polst voor de B-selectie. Hij be dankte vriendelijk en zoekt het liever zelf uit met coach Hugo Ekker bij ATS, de Amstelpark Tennisschool. Laiidin hangt uiteraard de 'bondslijn' aan. Maar via de bond of via het particuliere cir cuit, een talentvolle tiener die het straks moet gaan maken is kennelijk niet te vinden. Laudin moet in elk geval de naam schuldig blijven. „Namen noemen heeft geen zin. Het zou maar extra druk leggen op de schouders van een speler. En juist de spanning is een onderdeel dat voor de meeste talenten het moeilijkst is. Psychisch moet je enorm sterk zijn om te overleven in het proftennis." „Velen kunnen dat niet en haken vroegtijdig af. Ik heb ve len zien mislukken. Het is wat als je een halve dag reist naar de andere kant van de wereld, je eerste potje verliest en de rest van de week moet trainen om dat een week later pas het vol gende toernooi begint. Daar moet je doorheen en niemand weet hoe lang zo'n rottijd duurt. Dat is het." Mentaal sterk „En financieel kun je het ook geen jaren volhouden. Het zijn mentaal sterke tennissers die zich door deze periode in hun tennisleven heenslaan. Ik heb vele spelers gehad zoals Jan Willem Lodder, Paul Dogger, Glen Schaap. Veel talent, maar ze haalden het niet. Nee, we krijgen straks niet opnieuw die situatie van jongens die het net niet hebben. In de top is alles breder geworden. Vijf jaar gele den hadden we Michiel Scha pers, daaronder niets. Kijk nu eens, vijf spelers bij de beste honderd van de wereld. Dat moeten we vast kunnen hou den." Nu in feite aan haar stand verplicht zijn om de halve finale te bereiken, maar het verhaal Van den Berg stokte vorig jaar enigszins. Een jaar geleden, op de eerste dag van het NK, trok ze zich terug vanwe ge rugklachten. Ze herstelde pas na maanden en maakte een niet Monique Kiene, erg succesvol jaar door. De laatste twee maanden vond ze de vorm weer terug bij haar privé-coach Cees Houweling in Amsterdam. In Warmond was gisteren Si- mone Schilder het slachtoffer van dé met vertrouwen terugge komen speelster. De als vierde geplaatste verloor met 7^6, 7-6 van Van den Berg die nog steeds deel uitmaakt van Jong Oranje. „Ik heb bij Houweling vooral op mijn forehand ge traind zodat ik met die slag de wedstrijd kon maken. Dat is aardig gelukt tot nu toe", aldus de winnares die nu een gooi wil sing door Miriam Oremans (derde geplaatst) uit te schake len in drie sets: 1-6,6-3, 6-4. De Haagse, afgelopen seizoen uit komend voor Dekker Tennis, is als qualifier aan een sensatio neel toernooi bezig. De presta ties van Kiene en Van den Berg blijven bij de directeui van het tenniscomplex in de Vetrpol- der, Coen Dekker, ook niet on- opgemeikt. Hoofdklasser Dekker wil graag hogerop en ge bruikt de NK om de markt af te tasten en even tueel zaken te doen. Daarbij is zelfs Heieen van den Berg in beeld, al ligt een terugkeer bij de club waar ze drie jaar gejeden uit onvrede vertrok, niet voor de hand. Ook Inge- lise Driehuis uit Lisse is in beeld bij Dekker dat graag kwaliteit koppelt aan re gionale herkenbaarheid. Met het NK heeft Dekker zijn visitekaartje als professioneel tenniscentrum in elk geval ruimschoots afgegeven, in en buiten de regio. Het park en de organisatie worden geroemd door spelers en publiek. In de Veerpolder passeerden gisteren tweeduizend mensen de poor ten. Dat het NK de toeschou wersaantallen van de afgelopen jaren ruimschoots gaat overtref fen lijkt nu reeds duidelijk. GPD-VERSLAGGEVER Johan Cruijff denkt met Richard Witschge 'goud' in. huis te heb ben gehaald. „Waarschijnlijk zeggen ze bij Ajax over een jaar dat ze er stom aan hebben ge daan hem voor zo weinig geld te laten gaan." En wie mocht denken dat de technisch directeur van Bar celona Witschge louter met het oog op de toekomst heeft aan getrokken, heeft het mis. „Ben je gek. Je gaat toch niet zoveel salaris aan een speler betalen en dan zeggen: 'Nou, laat het over drie jaar maar zien.' Maar of Witschge direct al een basis plaats krijgt, hangt natuurlijk helemaal van hemzelf af... Als hij de sterren van de hemel speelt, wie ben ik dan om hem er naast te zetten." Niet gescoord Dat Witschge, voor wie Barcelo na acht miljoen gulden heeft uitgetrokken en naar verluidt goed voor een jaarsalaris van anderhalf miljoen gulden, het afgelopen seizoen In Amster damse dienst de sterren be paald niet van de hemel heeft gespeeld, is Cruijff om het even. Zoals het hem evenzeer worst is dat zijn oogappel sinds 3 april van het vorige jaar (Ajax-Haar- lem 5-0) niet meer in competi tieverband heeft gescoord. „Als iemand altijd een doelpunten maker is geweest, hij dan niet meer kunnen sco ren. Doelpunten maken is een kwestie van details, van het op tijd voor het doel komen. Ik ben er van overtuigd dat Witschge genoeg inzicht heeft om op tijd te komen." Cruijff vindt dat de 21-jarige middenvelder-met-het-fluwe- len-linkerbeen bij Ajax de afge lopen jaren heeft stü gestaan in zijn ontwikkeling: „Dat kan twee oorzaken hebben. In de eerste plaats ligt dat natuurlijk aan hemzelf. En twee: het kan ook liggen aan de hulp die hij heeft gekregen van anderen, van de trainer, of van de trai ners. Witschge heeft bij Ajax niet op honderd procent van zijn mogelijkheden gevoetbald. Hij is iemand die druk moet voelen. En die druk krijgt hij bij ons. Als 100.000 mensen je uit fluiten, weet je echt niet wat je hoort. Eigenlijk hebben alle goede voetballers druk nodig. Zodra de boel aangedraaid wordt, gaan ze op honderd pro cent voetballen...Van Basten, Gullit, Koeman, noem ze maar op. Met Witschge is dat precies zo. Hij weet alleen niet wat hon derd procent is." Onaardig Cruijff laat doorschemeren wel een aantal kunstgrepen achter de hand te hebben ofn hem dat aan zijn verstand te brengen. „Lukt,het niet op een aardige Johan Cruijff ziet in Richard Witschge de toekomstige tien van Barcelona. manier, dan maar op een on aardige manier". Hij zegt het met een glimlach, maar toch ook met een licht dreigend on dertoontje. „Ik denk", vervolgt Cruijff, „dat Witschge bij ons gaat slagen. Veel mensen ma ken de fout te kijken naar de laatste wedstrijd. Ik doe dat nooit. Ik kijk of de basiskwalittji- ten bij iemand aanwezig zijn. En die zijn bij Witschge aanwe zig. Ik vind hem een goede voetballer, al zijn er uiteraard wel meer goede voetballers. Maar op die positie en met dat linkerbeen: daarvan zijn er maar heel weinig." Hij verwijst naar enkele be faamde spelers uit vroeger ja ren. „Gerson, dat was een echte nummer 10, en Rivelino, of Van Hanegem." Gerson en Rivelino maakten beiden deel uit van het Braziliaans team dat in 1970 in Mexico wereldkampioen werd. Cruijff: „Bij Barcelona hadden wij vorig seizoen een probleem met onze nummer 10-positie. Met de komst van Witschge is die nu goed bezet. Ik heb er nu twee; Beguiristain kan ook op die positie spelen." Behalve met Beguiristain moet Witschge ook afrekenen met een van de drie andere bui tenlanders: Ronald Koeman, Hristo Stoichkov en Michael Laudrup. Spaanse clubs is het sinds dit seizoen weliswaar toe gestaan vier buitenlanders on der contract te nemen, maar zij mogen er in de competitie niet meer dan drie opstellen. Cruijff: „De vierde buitenlander mag wel op de bank zitten, maar als ik hem in wil brengen, mag ik dat alleen maar doen voor een andere buitenlander." Ambitieus als Cruijff is, mikt hij met Barcelona dit seizoen op drie doelen: prolongatie van de landstitel, verovering van de Eu ropa Cup I en de Spaanse beker zou hij eveneens volgaarne in de prijzenkast zien verdwijnen. „Je wilt natuurlijk alles, al moet je ook redelijk blijven in het le ven. Vorig jaar is natuurlijk uit stekend geweest." Club de Futbol Barcelona had toen inderdaad geen klagen. Het werd voor het eerst sinds 1985 weer eens landskampioen. Het bereikte de finale van het EC Il-toernooi, waarin het van Manchester United verloor. En het drong door tot de halve eindstrijd van het toernooi om de Spaanse beker, waarin Atleti- co Madrid een te hoge horde bleek. Cruijff: „Door onze aan kopen (behalve Witschge, Nadal van Real Mallorca, Juan Carlos van Atletico Madrid en Cristo bal van Logrones) is er meer evenwicht in de selectie geko men. Ik denk dat we steeds be ter gaan voetballen." TENNISMEDEWERKER Tom Bulters, Sander van Gelder en Onno Guinau hebben giste ren, weliswaar met enige moei te, tot nu toe aan de verwach tingen voldaan. Van Gelder was de eerste van het trio die het centre-court moest betreden. Hij moest ras-Katwijker Leon Damen bestrijden. Oudgedien de Damen gaf alles om het Van Gelder moeilijk te maken. Dat dat niet genoeg was blijkt wel uit het feit dat Deunen in twee sets slechts zes games wist te vergaren. Damens arm was weer niet geheel in orde, waardoor hij zijn service niet goed kon doorslaan. Aangezien Damen een grote liefhebber is van het aanvallen de servicevolley-spel (wat nu vanwege de blessure dus mise rabel ging) en wegens een te kort aan trainingsarbeid op de baseline niet vast genoeg is, was het voor van Gelder niet echt moeilijk de wedstrijd naar zich toe te trekken. Zinderend Als tweede mocht Tom Bulters het vandaag niet winderige cen- tre-court van Zee en Duin be spelen. Bulters moest het opne men tegen Kist, die bijna voor de verrassing van de dag zorg de. In een zinderende partij was het Bulters die de eerste set met 6-3 won. Vervolgens was het Kist die keihard terugsloeg door de tweede set met 6-3 te pak ken. De ietwat verbijsterde Bult ers kwam in het begin van de derde set ook nog acnter. Maar zoals een speler van zijn niveau behoort te doen, herstelde hij precies op tijd en liet het niet op de tiebreak aankomen: 7-5. De als vierde geplaatste Onno Guinau speelde gisteren tegen vriend, naamgenoot en tennis- vijand Onno van Paridon. Van Paridon, die het laatste jaar in Frankrijk vertoefde, heeft sinds hij terug is bij vlagen zijn oude niveau kunnen bereiken. De van tevoren al honderd keer doorgesproken partij werd uit eindelijk toch een prooi voor 'sloper' Guinau: 6-3 3-6 6-3. Ook de geplaatste vrouwen hielden in Katwijk stand. Mir jam Siemerink moest met Hes ter Stehouwer uitvechten wie er als eerste vrouw de kwartfinales haalde. De de laatste tijd afwis selend spelende Siemerink had het in de eerste set tegen haar twee jaar jongere opponente niet makkelijk. Nadat die set met de nodige zenuwen was binnengehaald, gingen bij Sie merink de remmen los en liep zij de tweede set simpel over haar tegenstandster. 6-4 6-2. Bij de vrouwen in B2 moest de Faas-tandem aan de gang. Het voorwiel van de tandem, Nancy, ging na een ontzettend lange wedstrijd onderuit tegen de als vierde geplaatste Katwijk- se krullebol Marielle van der Bent: 3-6 7-6 6-4. Het was aan het achterwiel Sandra om deze tegenvaller in de familie weer goed te maken. Ook zij speelde drie sets. En ook zij kon het in de beslissende set tegen Hiem- stra niet redden: 6-2 2-6 6-1. Bij Zee en Duin waren giste ren weinig verrassingen te mel den, aangezien ook de Cl-man nen allemaal deden wat van hun werd verwacht. Martijn Zandvliet moest tegen 'play- backer' Iwan Jonker spelen. Aangezien Jonker er met 6-4 6-4 in ging, is het voor hem beter zijn tijd in de toekomst te stop pen in het spelen van acts, want daarmee werd hij tenminste woensdagavond tijdens de play- backshow op Zee en Duin vier de. Nee schudden Ook Jeroen Westdijk moest aan de bak. Hij moest spelen tegen zijn altijd nee-schuddende streekgenoot Sander Geerlings. Deze wedstrijd was voor beide een heel belangrijke, aangezien zij ongeveer gelijk staan in het Masters-circuit. Dat Geerlings toch nog een beetje hoog grijpt door een gooi naar de Masters te doen werd door Westdijk gis teren bewezen, aangezien Geer lings na 6-4 6-3 zijn tegenstan der (nee-schuddend) moest feli citeren. Oscar Schoordijk ontmoette gisteren outsider Arthur Turk. De altijd met concentratiepro blemen tobbende Schoordijk kon gisteren ook in de tweede set zijn hoofd erbij houden: 6-4 6-4. Bart Blok mat gisteren zijn krachten met Blankenberg, waarbij moet worden opge merkt dat de kleinere Blok toch sterker was.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15