Toerisme Op een 'geeltje' door Amsterdam Dolen tussen de gladiolen Dj/Q>-ser> Taptoe Breda op weg naar 'totaaltheater' 'Een Aflopende Zaak': portret van een kleine middenstander Ballonfiësta Barneveld Spellen spelen in Rotterdam 'Delfsail' in Delfzijl Robots in Amsterdam Verzamelaars naar Arnhem Met Djoser naar Thailand /V vy 071-126400 Vrijdag 2 augustus 1991 De zestiende Nationale Taptoe in Breda wijkt wezenlijk af van zijn voorgangers. Tot nu toe be stond de Taptoe uit militaire en andere muziek in combinatie met beweging, kleur, licht en show. Daarvan is dit keer afge weken. Van donderdag 22 tot en met zaterdag 31 augustus is er een element aan toegevoegd: de taptoe als buitentheater. „Op wereldniveau", voegt de organi satie daar onmiddellijk aan toe. Een blik op het programma leert dat die kwalificatie niet overdreven is. De Nationale Taptoe gaat de weg op van to taaltheater. Dat kost nog even tijd, maar de uitvoering van dit jaar is een stap in de juiste rich ting. De Koninklijke Militaire Kapel brengt een theateruitvoering van een arrangement uit de opera Aïda van Verdi en de Ma rinierskapel van de Koninklijke Marine delen uit de succesvolle musical Les Misérables. Decors en figuranten geven het geheel cachet. De buitenlandse inbreng komt dit keer uit Polen. Een militair orkest met een zang- en dans groep kan een van de hoogte punten worden. Nederlandse militaire inbreng is er verder van de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht en de johan Fri- sokapel, die dit jaar op de La- tijnsamerikaanse toer gaat. Maar er is ook ruimte voor bur- gerkprpsen in dit van oorsprong militaire evenement. Die komt, van het Regio Orkest West-Bra bant, de Philips Harmonie uit Eindhoven en de Show and Marching Band Kunst en Ge noegen uit Leiden. Kaarten zijn te koop bij de VW Theaterbespreekbureaus en vari ëren in prijs van f16 tot f30,50. Informatie bij de VW Breda (0 76 - 22 24 44) of bij de Stich ting Nationale Taptoe Breda (0 76-273695). Amsterdam leer je het beste kennen per fiets. foto gpd roland de bruin „Je ken wel sien dat die voor het eerst in Amsterdam op de fiets sitte. Die steke hun hand nog uit". De opmerking komt vanaf een hilarisch Amsterdams terras, terwijl het groepje fietsers passeert. De felgele fietsen van Yellow Bike trekken de nodige aandacht. Niet alleen vanwege de opvallende kleur. Enkele berijders hebben duidelijk moeite zich te handhaven in het drukke verkeer. thea van beek Vorig jaar ontdekten de leraar scheikunde Sieger Kooij en marketingman Yves van der Poel een gat in de toeristische markt. Zelf ware fietsliefheb- bers, vonden zij dat je Amster dam toch het beste leert kennen per fiets. En bovendien: Amster dam is een fietsstad bij uitstek. Ze kochten een flink aantal ka narie-gele, doch comfortabele fietsen en zetten twee routes uit. Eén die voert door de bin nenstad en één door het ten noorden van de stad gelegen Waterland. Gidsen begeleiden elke tocht. Het initiatief trok grote belang stelling. Zelfs tot in Japan. Nog onlangs filmde een Japanse tv- ploeg voor een programma met als titel 'The wonders of the world'. Al in het eerste seizoen werden drieduizend deelne mers a raison van 25 piek geno teerd. De dertig kilometer lange Waterlandtoer trekt voorname lijk buitenlandse touristen. De stadstoer van twintig kilometer voor de helft Nederlanders. „Ja, ook Amsterdammers", vertelt Van de Poel. „Die kijken vaak hun ogen uit, want we komen op plekjes die menig Amster dammer zelf niet eens kent." 'Amsterdam op een geeltje', het blijkt inderdaad een belevenis. Laverend tussen de duizenden 'Amsterdammertjes', soins ra kelings gepasseerd door langs- razende bromfietskoeriers, doorkruisen toeristen de Am sterdamse binnenstad. Een Schot zit wat wiebelig op zijn gele monster. Hij verklaart dat hij lang niet heeft gefietst „but now it's all right." Yellow Bike Guided Tours. N.Z.- Voorburgival 66, Amsterdam, tel. 0 20 - 6 20 69 40. De 'Kinkakoedji' klaar voor de start. Herkent u hem, de kleine mid denstander? Altijd goed voor een fitting, een kraanleertje, ve ters op maat of een pak suiker na sluitingstijd? Altijd in de weer in z'n stofjas, immer be reid tot een praatje of welge meend advies? Helaas, een aflo pende zaak. Dat werd vorig jaar door Bert Janssen (foto's) en Gertjan Aalders (tekst) in boek vorm in beeld gebracht. Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem wijdt aan dit thema een tentoonstelling onder de ti tel Een Aflopende Zaak, portret van de kleine middenstand. Met de tentoonstelling, die tot en met 31 oktober loopt, is niet gestreefd naar het tonen van complete winkels in volle glorie. Wel is gepoogd om aan de hand van uitspraken, attributen, por tretten en sfeerbeelden die klei ne zwoeger en uiteraard zijn hard meewerkende echtgenote, recht te doen. Het mag een ge slaagde poging worden ge noemd die duidelijk weergeeft hoezeer 'de winkel' het leven van de kleine middenstander beheerste. Het geëxposeerde toont hem en haar in hun bloeitijd, als mid delpunt van het buurtleven. De tijd waarin klantenboekje en ze gelactie nog borg stonden voor een soliedc klantenbestand met sociaal verkeer. Maar ook de keerzijde van het winkelen komt aan bod: het kopen op de pof; het achterom komen van klanten na sluitingstijd; het late boenen en bijvullen en het nim mer aflatende bezorgen met bak- of transportfiets, na slui tingstijd en door weer en wind. Goed tastbaar gemaakt is ook de opkomende dreiging van de supermarkten, waartegen aan vankelijk nog de ongelijke strijd werd aangebonden met de 'spe ciale aanbieding', waarop door gaans werd toegelegd. Menige wanhopige verbouwing en ver breding van het assortiment leidde alleen maar sneller tot wat voor velen als een diepte punt werd beschouwd, sane ring. Ondanks het ietwat desolate beeld dat door de jaren heen rond de kleine middenstand is ontstaan, is men er met deze tentoonstelling in geslaagd een standbeeld op te richten voor een uitstervende mensensoort, die van de kleine middenstan der. Het Arnhemse Openluchtmuse um aan de Schelmseweg 89 is geopend van maandag t.e.m. vrijdag van 9.00-17.00 uur en zaterdagen zondag van 10.00- 17.00 uur. de 'Kinkakoedji', het gouden paviljoen uit de oude Japanse keizerstad Kyoto, biedt een in drukwekkend schouwspel. Deze ballon is eigendom van de Ame rikaanse multi-miljonair Mal colm Steve Forbes, die het ge vaarte in Engeland liet bouwen en gebruikte ter ondersteuning van de introductie van het fi nanciële blad 'Forbes Magazine' Ballonnen worden vaak ge bruikt in de reclamewereld. Het oog trekt bijna automatisch naar een dergelijk gevaarte in de lucht. Ook daarvan zijn een paar voorbeelden te zien in Bar neveld. Ondermeer een enorme ijsco. Van welk merk? Ach, dat zie je zo, het is...Ook het lucht schip van Toyota-importeur Louwman en Parqui is te be wonderen. Het terrein is elke avond om 18.00 uur geopend voor het pu bliek. Entree: volwassenen f3, kinderen f 1,50. Van 8 tot en met 10 augustus wordt op de Koeweide in het Barneveldse Schaffelaarsbos de 9e Internationale Ballonfiësta gehouden. Elke avond zullen daar, als het weer meewerkt, ongeveer twintig heteluchtbal- lonnen worden opgelaten waar onder enkele 'special shapes'. Daarnaast vinden er demon straties plaats met radiografisch bestuurbare modelhetelucht- ballonnen. Parachutisten en muzikanten komen het spekta kel opvrolijken. Op zaterdag avond treedt er een dbdeland- band op. De deelnemende ballonvaar- ders komen uit zes Europese landen, uit de Verenigde Staten en mogelijk de Sovjetunie. Vooral de 'special shapes' zijn zeer de moeite waard. Wat bij voorbeeld te denken van een enorme Kerstman. Liefst 65 me ter hoog, tien meter hoger dan de toren van de Grote Kerk in Barneveld. Ook de replica van In Stellendam heeft u morgen nog de gelegenheid de (34e) Nationale Gladiolententoonstel- ling 'Delta Flora' gehouden. De gebouwen van de Visafslag zijn in die periode omgetoverd in een bij dit evenement passende entourage. Dick Baelde en zijn medewerkers stelden voor het evenement van dit jaar arrange menten samen van zomerbloe men waarin karakteristieken van provincies te herkennen zijn. Zo presenteert Zuid-Hol land zich met de Euromast, Friesland beeldt de Elfsteden tocht uit en Drenthe draagt van bloemen gebouwde hunebed den aan. Aan Delta Flora is tevens een huishoud- en consumenten beurs verbonden, er zijn attrac- Huifkartochten in Doetinchem Elke dinsdag- en vrijdagmiddag organiseert de VW Doetinchem huifkartochten. Het vertrek is om half twee bij het VW-kantoor in de Walmolen. De tocht duurt drie uur en voert de deelnemers door de bossen van de Slangenburg, Koekendaal en de Wrange. Onder weg wordt even gestopt bij forellenvijver De Slangenburg. Vooraf gaande aan de tochten op dinsdag kan de Walmolen worden be zichtigd. De deskundige rondleiding wordt verzorgd door de mo- lendaar, bij wie na afloop een zakje eigen gemalen pannekoeken- meel kan worden gekocht. Informatie: VW Doetinchem, tel. 08340-233 55. ties voor de kinderen, waaron der een kleinveetentoonstelling en een imitatie-duinlandschap met huppelende konijntjes. 'Provincies laten u dolen langs een pracht van gladiolen' is het motto waaronder belangstellen den naar het (voormalige) ei land Goeree-Overflakkee wor den gelokt. Dit vroeger sterk ge ïsoleerde eiland was van ouds her een typisch aardappel- en uienland. Sinds vele jaren wor den er echter ook grote arealen bloemen aangeplant, o.a. voor de zaadwinning en de teelt van bollen en knollen. De velden (in de buurt van de bekende bad plaats Ouddorp, met zijn be faamde brede stranden) bieden bezoekers van Delta Flora een extra, veelkleurige attractie. Delta Flora is morgen geopend van 10 tot 21 uur. Voor informa tie: 018 79- 34 60. Verser kon het niet Luttele dagen voor de Delta Flora werden de gladiolen van het land gehaald. In het kader van de tentoonstelling 'Dat valt op een gansje', bord spellen uit de Atlas Van Stolk, die nog te zien is tot 8 september 1991, organiseert museum Het Schielandhuis twee zondagen waar bij gespeeld kan worden met allerlei spellen. Op 4 en 11 augustus kan men van 1 tot 5 uur terecht in en om Het Schielandhuis, Korte Hoogstraat 31, Rotterdam. In een aantal gevallen gaat het om reu ze-uitvoeringen. Bijvoorbeeld van een sjoelbak. Het gaat veelal om ouderwetse spellen, waarvan een aantal nog altijd zeer populair is. Informatie: Het Schielandhuis, Rotterdam, tel.: 010-4334188. In Delfzijl wordt van 13 tot en met 17 augustus het zeilevenement 'Delfsail' gehouden. Als finish-haven van de Cutty Sark Tall Ships Race 1991 ontvangt de Groningse havenstad ruim tachtig zeezeil schepen. In alle soorten: groot en klein; traditioneel en modem. Rond de aankomst van de schepen worden op het haventerrein en in het centrum van Delfzijl allerlei evenementen georganiseerd. Ondermeer een slikslee-wedstrijd, straattheater, een kermis en the ater te water. Informatie: Stichting Delfsail 05960-307 00. Robots in allerlei soorten en maten zijn de hele maand augustus te zien in het Technologie Museum NINT in Amsterdam. Drie the ma's zijn de leidraad tijdens een uitgebreide tentoonstelling: 'De geschiedenis van een Toekomstdroom', 'Speelgoedrobots en Speel se Robots' en 'Van Science Fiction naar Science Reality'. Behalve de tentoonstelling is er een workshop, waar bezoekers vanaf tien jaar zelf aan de slag kunnen. In de filmzaal draait er een speciaal pro gramma met robot-films. Het Technologie Museum NINT (Tolstraat 129, Amsterdam, tramlijn 3 en 4) is van maandag t/m vrijdag geopend van 10 tot 5 uur en in het weekeinde vanaf 12 uur. Ie kunt het zo gek niet beden ken of er zijn wel mensen die er een verzameling van aanleggen. Of het nu gaat om traditionele zaken als postzegels, suikerzak jes en sigarenbandjes, of om hy permoderne dingen als 'alles van Coca Cola' of paperclips met reclameopdruk. De Nederlandse vereniging 'De Verzamelaar' heeft tal van le den, die echt de meest merk waardige dingen sparen. Op zondag 11 augustus wordt er een internationale beurs gehou den in de Rijnhal te Arnhem. Tussen 10 en 5 uur kunt u daar terecht voor de meest uiteenlo pende zaken. 'De Verzamelaar' heeft een fraaie lijst samenge steld, die (alfabetisch) loopt van aandelen tot zoutvaatjes. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Jeugd tot en met 17 jaar en 65-plussers betalen tivee gul den.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14