Regio Markt Leiderdorp verdwijnt wellicht Winkelhof trekt nu vier miljoen bezoekers per jaar Leidenaar verdronken in Warmond 'Brug der zuchten' laat op zich wachten Eeuweling in Voorschoten Geen Turkse zender op kabel Leiderdorp Vrijdag 2 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUUENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: HENK BUIS WARMOND/LEIDEN Een 71-jarige man uit Leiden is gisteren ter hoogte van de Oranje Nassaulaan in de Warm- onder Leede gevallen en later overleden. De man viel van zijn daar aangemeerde boot en werd nog door twee getuigen op de wal geholpen. Direct daarna is de Leidenaar per ambulance vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis. Bij aankomst bleek het slachtoffer gestorven. BURGERLUKE STAND VOORSCHOTEN GEBOREN: Marièlle J.H., d.v. W.M.J.H. Grosveld en C.S.M. Vermunt; Giel J.. z.v. G.A.M. van der Grind en D. Kouwen- berg; Susanne, d.v. W. Tebbens en V. Eradus; Yassine, z.v. A. Baouch en M. Boujada; Mark, z.v G.C. Keijzer en G.M. van der Linden; Cindy M., d.v. A.A. Lap- ré en K. Hadinegara; Philip J., z.v. J.F. Dubbeldam en A B Cortel. GE TROUWD: R W. Haverkorn met M.K. Büttner, H.K. Westerbeek met C.E. de Wilde; P.A. van Dam met E.L.B M Ros kam. OVERLEDEN: M.M.P. Zoetemelk, ev Lens (57); W.C. Verhoeven (54). Aanhouding in Voorschoten VOORSCHOTEN Op verdenking van het plegen van ontucht met minderjarige jongens heeft de Voorschotense politie afgelopen woensdag een 43-jarige inwoner van die plaats aangehouden. De politie ver wacht nog meer aangiften en wil 'in het belang van het on derzoek' geen verdere medede lingen doen. De arrestatie is nu pas bekend gemaakt. LEIDEN Kooplieden betalen verhoging staangeld niet an De wekelijkse donderdagmarkt op de Berkenkade en >d_ Hoogstraat in Leiderdorp zal verdwijnen. Dat is de stelli- ië- ge overtuiging van C. Verplancke, voorzitter van de ver ter eniging voor ambulante handel, afdeling Leiden. Meer 1C- dan de helft van de marktkooplieden heeft de verhoging van de standplaatsgelden niet betaald en dreigt te wor- y den geschorst. Daarnaast dreigt een deel van de markt or tijdelijk te worden verplaatst naar een plek 'waar voor geen enkele koopman droog brood te verdienen is'. >P LEIDERDORP ERIC JAN WETERINGS Leiderdorp is sinds de verho- lk ging op 1 juli inging een van de Ie duurste gemeenten in Neder- ie land. Het staangeld gaat om- ;- hoog van twaalf naar 24 gulden ;- per vier meter. De meeste koop- i- lieden 'huren' acht meter stand- n plaats en betalen daar bovenop nog een bedrag van ongeveer vijftig gulden huur voor de i kraam. ,,Voor een marktje van een (donderdag) ochtend per s week van half negen tot half een 1 is dat erg duur, je betaalt als het ware een A-prijs voor een B-lo- catie", meent Verplancke. Deze week kregen alle markt kooplieden die hun staangeld nog niet hebben betaald een brief van de gemeente. Ook de handelaren die alleen het oude bedrag aan staangeld betaalden kregen het schrijven waarin staat dat iedereen die op één augustus niet de volle mep heeft betaald per die datum wordt geschorst. Volgens Ver plancke hebben tot nu toe slechts negen van de 33 koop lieden betaald. „We verwachten nu wel wat van de gemeente, want anders betekent dat het einde van de markt in Leider dorp." „De verordening is door de gemeenteraad op een democra tische manier vastgesteld, dus ze moeten betalen", reageert Leiderdorps burgemeester Bruggeman. De marktkooplie den kunnen de verordening ter vernietiging voorleggen aan de Kroon, maar daar lijkt mij wei nig kans op." Volgens Bruggeman heeft de verantwoordelijke wethouder Huigen 'een en andermaal' met de marktkooplui over de tarie ven gesproken. Uiteindelijk heeft ze toch besloten de ge meenteraad voor te stellen ak koord te gaan met de forse ta riefsverhoging. De gemeente Leiderdorp zou anders zelf geld moeten toeleggen op de exploi tatie van de markt. Bruggeman: „Ze waren het niet eens met de manier waarop de gemeente de kosten bere kent, maar dat hadden ze de ge meenteraad zelf kunnen vertel len. Toen de kwestie in de raad werd behandeld, hebben ze geen gebruik gemaakt van hun recht op inspreken." Naast de perikelen rond de verhoging van de staangelden speelt nog een andere kwestie die de marktkooplieden hoog zit. Maandag komt de gemeen telijke commissie voor de be roep- en bezwaarschriften bij een om zich in spoedzitting te buigen over het besluit om een deel van de markt te verplaat sen naar de Eikenlaan. De standhouders die op de hoek van de Berkenkade en de Hoog straat staan, moeten in verband met bouwactviteiten aan het Koningshuis uitwijken. In de Eikenlaan zou niets te verdienen zijn, omdat de toege wezen plaatsen te ver uit de loop liggen. „Vorig jaar namen B en W dat besluit zonder eerst te overleggen met de marktbe- heerscommissie en dat hadden ze wel moeten doen", zegt Ver- planke. „Ik zie dus geen enkele reden waarom de commissie ons niet in het gelijk zou stel len." „Dat mag Verplancke best vinden", reageert W.P.J. van Winterswijk, de chef van de ge meentelijke afdeling bestuurlij ke en juridische aangelegenhe den. Namens de gemeente heeft hij zitting in de markt- commissie. „Ik heb zwart op wit staan dat in de commissiever gadering van 14 december 1989 voor het eerst is gesproken over de bouwactviteiten bij het Ko ningshuis. Vanaf dat moment is het voortdurend onderwerp van gesprek geweest." De Haarlemmertrekvaart ter hoogte van de plek waar de brug naar het Klinckenbergerplasgebied moet komen. foto wim dijkman OEGSTGEEST WIM KOEVOET Bewoners van de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk moe ten deze zomer nog fors omrij den naar het recreatiegebied bij de Klinckenbergerplas. Alleen de Haarlemmertrekvaart scheidt hen van de voormalige zandwin- en puinstortput maar de bouw van de voetgangers- en fietsersbrug over de vaart en de Weg begint in het meest gunstigste geval na de bouw vakvakantie. Eerder gold de maand mei als uiterste datum maar een dis cussie tussen gemeente en de bouwer, Voorhof Recrea bv., over het te gebruiken materiaal, leidde tot een nieuwe vertra ging. De bedoeling was hout maar uiteindelijk is voor beton gekozen. De bouwer stelde als voorwaarde dat de gemeente haar bijdrage met 25.000 gulden verhoogde. Daarover is over eenstemming bereikt. De gemeente draagt niet al leen met geld haar steentje bij maar heeft Voorhof Recrea bv., de exploitant van het recreatie gebied, ook toestemming moe ten geven voor de bouw van vier extra villa's in villapark Clinckenburgh, nabij de Klinc kenbergerplas. De bewoners van het villapark wachten trou wens ook met smart op de brug. Zij voelen zich geisoleerd van de rest van het dorp, zegt één van hen. Een andere oorzaak voor de vertragingen is de bodemver vuiling in de Morsebelpolder. Deze polder, direct ten noorden van Haaswijk, is vervuild door de marinebedrijven aan de Haarlemmerstraatweg. Pas als de sanering is voltooid kan met de aanleg van de brug worden begonnen. „Je kunt geen zand- lichaam maken op vervuilde grond", legt ambtenaar open bare werken Van Dokkum uit. Van Dokkum toont zich ver baasd over het feit dat Voorhof Recrea bv. zich niet inspant om tijd terug te winnen. „Meer dan een vaag schetsontwerp van de brug hebben we nog niet bin nen. Op die tekening kun je geen vergunning afgeven. We willen meer details weten. Door dit verzuim kan in het meest ongunstige geval de bouw toch niet direct na de bouwvak be ginnen omdat de papieren nog niet in orde zijn. Dat is toch niet nodig." De brug, die een paar ton gaat kosten, komt ongeveer 30 meter ten noorden van de meest noordelijke flat aan de Haarlemmertrekvaart. De bou wer heeft het opritje voor de brug aan de kant van het Klinc kenbergerplas gebied al klaar. NIEUWSLIJN Tientonnertrekken WASSENAAR De Wassenaarse Oranjevereniging 'Koningin Wilhelmina' organiseert van woensdag 14 tot en met 17 augus tus de jaarlijkse zomerfeesten. Op het programma staan onder andere tientonnertrekken, klaverjaswedstrijden, kuipjesteken, paalwerpen, ringsteken te paard en een viswedstrijd. Op 14 au gustus is vanaf 18.00 uur de kermis aan de Dr. Mansveltkade ge opend. Brommercursus geprolongeerd OEGSTGEEST Vanwege het grote succes van haar brommer cursus prolongeert de stichting jeugd- en jongerenwerk Oegst- geest (SJJO) deze activiteit in het nieue seizoen. Cursisten leer den 'een heleboel' over brommer rijden, techniek en verkeersre gels. De inschrijvingen voor de tweede editie van de cursus zijn begorihen. Er zouden zich al vijf jongeren hebben opgegeverv Informatie via 071-154773. De cursussen zijn bedoeld voor jongeren van 15,5 tot 18 jaar. Begonnen wordt op 10 september. Er zijn tien bijeenkomsten, elke dinsdagavond tussen 19.30 en 21.30 uur. Er moeten mini maal tien deelnemers zijn. Maximumaantal deelnemers is zes tien. De kosten bedragen vijftien gulden per deelnemer. Vooral voor meiden OEGSTGEEST Vooral voor meiden' is de cursus 'kleding ma ken' bedoeld die de stichting jeugd- en jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) volgende maand wil beginnen. Opgeven en informatie via 071-154773, vragen naar Angela. Voor patronen lezen, op stof leggen, lussen, rijgen en spelden en 'natuurlijk' het werken met een naaimachine. Op de eerste bijeenkomst overleggen de deelnemers met de do cent welk materiaal moet worden aangescahft. De cursus is be stemd voor jongeren tussen de 16 en 26 jaar en wordt tien maandagavonden achtereen tussen 20.00 en 21.30 uur gehou den, te beginnen op 17 september. De kosten bedragen 94 gul den per deelnemer. Leiderdorps winkelcentrum versterkt regiofunctie Groeide winkelcentrum Winkel - hof de afgelopen jaren geheel volgens verwachting in bezoe kersaantallen met gemiddeld vijf procent, de laatste twaalf maanden maakte het 14.000 vierkante meter grote Leider- dorpse complex een stormach tige groei door van 14 procent. Momenteel komen er wekelijks zo'n 80.000 bezoekers, hetgeen neerkomt op ruim vier miljoen mensen per jaar. Winkel- Projectmanage ment (WPM) te Den Bosch, die namens Winkelhof-eigenaar Nationale Nederlanden Vast- hoed B.V. het centrum beheert, noemt Winkelhof niet het grootste van de ruim 25 centra die worden beheerd, maar zeker 'een aardige', waar met 65 win kels een totaal detailhandelaan bod wordt geboden. Volgens drs. J.K.C. Vries, renovatie-pro jectmanager van WPM, is de snelle groei te danken aan de herinrichting van het Winkel hof, het aantrekken van textiel- gigant Kien, de gemakkelijke bereikbaarheid en de versterkte regiofunctie nu het in Leiden steeds moeilijker wordt op een aangename manier te winkelen. Met de herindeling van groot- huurder Albert Heijn, de komst van subtrekker Halforts (fietsen en auto-accessoires), de uitbrei ding van Blokker en Intersport verwacht Winkelhof in septem ber in het elfde jaar van bestaan verder in belangrijkheid toe te nemen. Hoewel de geruchtenmachine op volle toeren draait, acht WPM het uitgesloten dat fase twee van Winkelhof binnen af zienbare tijd zal worden uitge voerd. Vries: „Er zijn plannen en tekeningen voor de 3000 vierkante meter die nu als par keerruimte wordt gebruikt. De Hema komt niet en V en D heeft andere zorgen aan het hoofd. Er is een onvoldoende draagvlak om die ruimte voor detailhan del te benutten." Keerzijde van de medaille is wel dat de huur prijzen van winkelruimte erg hoog zijn. Klimaat Winkelhofklanten zijn deze zo mer goed te spreken over de kli maatbeheersing in het centrum. ,Het is hier goed uit te houden', is een veelgehoorde reactie dit jaar. Dat is wel eens anders ge weest. Vorig jaar bij voorbeeld, toen bij gebakatelier Engelbert 'de chocolade van de toonbank zwom'. Van de hitte. Winkelhof is enkele maanden geleden begonnen met de ver vanging en verbetering van de koelinstallatie. WPM-secreta resse Hetty Hummel zegt dat na tien jaar het systeem aan ver vanging toe was. „De techniek staat niet stil, veel is achter haald." Vries spreekt voorlopig liever van een 'gelukkige zo mer': „We hebben met wisse lend weer te maken, warme en koele dagen wisselen elkaar af, waardoor je met de natuurlijke en technische ventilatie voor een prettig klimaat kan zorgen." De details van deze kostbare, maar noodzakelijke operatie laat Vries liever aan de 'tech- In nauw overleg met de on dernemers van het Winkelhof zoekt WPM naar manieren en winkelopstellingen om het cen trum klantvriendelijker te ma ken. Zo wordt Blokker langer en smaller en zullen nieuwe en uit gebreide winkels anders worden ingedeeld, waardoor er pleintjes ontstaan. Vries noemt het 'rust punten', zithoekjes waar je even kunt neerstrijken. „Hierdoor wordt Winkelhof wat overzichtelijker en vriende lijker", meent Vries. De pleintjes zijn ook ideale plaatsen voor demonstraties en andere pro motionele actviteiten. „Boven dien voorkom je opstoppingen in de gangen", licht Vries verder toe. Op de galerij blijft na het fail- lisement van Burgers Fietsen een ruimte beschikbaar. Over de invulling hiervan wordt over leg gevoerd met de gemeente en de winkeliers van Winkelhof. Er is behoefte aan een ijzerwa ren- en gereedschapswinkel, maar zo'n voorziening is er al in het oude dorp. Vries denkt aan een 'toko', waar allerhande in grediënten te koop moeten zijn. Maar er is geen haast. „Wij zijn allemaal gebaat met een goede ondernemer, die er een flinke boterham kan verdienen en die past in het scala. Nationale Ne derlanden gunt ons de tijd om rustig te zoeken." Leiderdorp en omgeving wachten in oktober 'magische dagen' ter viering van de elfde verjaardag. Hetty Hummel hult zich nog in geheimzinnigheid: „Met de promotiecommissie van de winkeliersvereniging werken we aan een leuk plan, met veel hokus pokus." Vries wil tot slot graag kwijt dat het verwijt dat Winkelhof 'te hoog in de boom' zou zitten, door de cijfers wordt gelogenstraft: „Wij brengen een goede doorsnee van wat het publiek wil, de Lei derdorper mag dan meer keren per week naar Winkelhof ko men, maar onderzoek heeft uit gewezen dat de regiofunctie van Winkelhof verder is gegroeid. Voor de doelgerichte consu ment, maar ook voor de im pulskoper is Winkelhof steeds belangrijker geworden. Dat wij zen de cijfers gewoon uit." VOORSCHOTEN „Je moet gewoon genieten van het leven, het is zo kort", zegt een vrouw van middelbare leeftijd in het verjaardagsgezelschap. Maar dit laatste geldt juist niet voor mevrouw H. Kalkman-De Pender, die gis teren haar honderdste verjaardag vierde. De recre atiezaal van 't Hoffiandts Huys in Voorschoten zat vol bewoners, genietend van koffie met gebak. In de hoek van de zaal stonden twee met slingers versierde tafels, omringd door gasten van de jarige. Tussen de bloemstukken en cadeautjes zat de 100- jarige, die ook best nog voor tachtig zou kunnen doorgaan. Om kwart over tien gistermorgen kwam burgemeester Cannegieter de eeuweling feliciteren. Mevrouw Kalkman-De Pender verkeert nog in goede gezondheid. Wel was ze dit voorjaar ziek, maar ze is er weer helemaal bovenop. Zij werd ge- - boren in het Brabantse Almkerk, en woonde onder meer in Nijmegen en Dordrecht. Tot haar 98e jaar woonde zij zelfstandig in Rotterdam, daama ver huisde zij naar Voorschoten, waar haar enige zoon al jaren woont. De 100-jarige mevrouw H. Kalkman uit Voorschoten kreeg gisteren burgemeester Cannegieter op bezoek. foto jan hol vast LEIDERDORP De gemeente lei derdorp zal geen Turkse zender door geven op haar ka belnet. Dit schrijven burgemeester en wethouders in ant woord op een ver zoek van de Turkse Vereniging Leider dorp. Technische en financiële belem meringen maken het voorlopig on mogelijk het ver zoek in te willigen. De gemeente Lei den heeft vanwege de golfoorlog de Ge meenschappelijke Regeling Antenne- Energievoorziening Leiden en omgeving verzocht tijdelijk een Turkse zender door te geven via het Leidse stadska- belnet. De Gemeen schappelijke Rege ling heeft dat ver zoek ingewilligd, maar Leiden heeft wel fors moeten be talen voor extra kos ten. Voor Leiderdorp zouden deze kosten kunnen oplopen (<>i 150.000 200.000 gulden, omdat in 14 wijkcentra techni sche aanpassingen doorgevoerd zou den moeten worden om de Turkse zen der te kunnen door geven. Naast ont- vangstapparatuur zou Leiderdorp spe ciale apparatuur moeten plaatsen om storingen van naastliggende kana len te voorkomen. Als de capaciteit van het plaatselijke ka belnet in 1993 wordt uitgebreid van twin tig naar zesendertig kanalen willen B en W het verzoek op nieuw bekijken. DE 'BOMENDIEF in Hillegom heeft de afgelopen nachten weer toegeslagen. Asl negen bo men zijn uit diverse tuinen in Hillegom gestolen. Omdat de diefstallen zich in één wijk con centreren, zal de politie daar ex tra toezicht houden. Verdachten juwelendiefstal aangehouden De Oegstgeester politie heeft gistermiddag drie Polen aange houden. die ervan verdacht worden gestolen sieraden bij zich te hebben gehad. Een jon geman die toevallig langs het politieburau liep, zag dat een zojuist gearresteerde Poolse man een pakje uit het raam van het bureau gooide. Daarin ble ken sieraden te zitten. De waar schijnlijk illegaal in Nederland verblijvende Polen zitten nog vast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13