Buitenland Geweld overschaduwt top Zwitserland viert 700-jarig bestaan bestand Kroatië Kroatische dorpen in Servische handen Voorstel voor •«c=rtv 'Wapenembargo tegen Irak niet geschonden' Donderdag 1 augustus 1991 Redactie: 023-150225* 3 FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE Vormgeving: RALPH KLEINHOUT JAPAN is gisteren akkoord gegaan met een verzoek van de EG de Japanse auto importen in Europa te beperken tot het jaar 2000. Na 1999 is de toegang tot de Europese markt helemaal vrij. United Press International (UPI). DE HOOFDLIJNEN van het akkoord zijn al sinds vorige week bekend, maar werden gisteravond pas officieel gepubliceerd. Ja pan zal in 1999 bijna evenveel auto's uit voeren als nu: 1,23 miljoen stuks. In ruil daarvoor mogen de Japanse autofabrie- ken in de EG bedrijven opzetten. NIEUWSLIJN Brazilianen krijgen spaargeld terug De regering van Brazilië heeft laten weten dat op 15 augustus de in februari vorig jaar bij de banken inbeslaggenomen spaargel den worden teruggegeven. Het besluit is gisteren ondertekend door minister Marques Moreira van financiën. In februari nam de regering het drastische besluit de spaargelden te vorderen om een einde te maken aan de hyperinflatie. De inflatie is intussen van tachtig procent gezakt naar dertien procent per maand. Deskundigen zijn bang dat de inflatie weer sterk zal oplopen als de consumenten hun spaargeld gaan uitgeven. Pilotes VS mogen meevechten De Amerikaanse Senaat heeft gisteren besloten dat voortaan ook vrouwelijke piloten van de luchtmacht en de marine mogen deelnemen aan gevechtshandelingen. Volgens een wet uit 1948 werden zij hiervan uitgesloten. Het voorstel was ingediend door senator Edward Kennedy die het verbod „antiek en archaïsch" noemde. Ook laat de Senaat een commissie de rol van de vrouw op het slagveld onderzoeken. Proces tegen neef Kennedy verdaagd Een rechter in West Palm Beach (Florida) heeft gisteren inge stemd met verdaging van het proces tegen William Kennedy Smith, de van verkrachting verdachte neef van Edward Kennedy. De rechter besloot tot uitstel op verzoek van de verdediging. De 30-jarige Smith ontkent dat hij op 30 maart eën 29-jarige vrouw heeft verkracht op een buitenverblijf van de Kennedy's in Flori da. Zijn advocaat vroeg om uitstel, nadat de openbare aanklager is gekomen met verklaringen van drie vrouwen die zeggen dat Smith hen heeft aangerand. Het proces tegen Smith zou oor spronkelijk maandag beginnen. Afrika wil opvolger Perez de Cuellar De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) stuurt een lijst met zes kandidaten naar de Verenigde Naties voor de opvolging van secretaris-generaal Perez de Cuellar. Het mandaat van Perez de Cuellar loopt in december af. Hij heeft nog niet gezegd of hij een derde ambtstermijn ambieert. De Afrikaanse landen lieten al eerder weten dat de opvolger uit hun midden moet komen. Zwager Ceausescu pleegt zelfmoord Een zwager van wijlen de Roemeense dictator Ceausescu, Nicu- lai Agache, heeft zelfmoord gepleegd door uit een raam op de zesde verdieping van een ziekenhuis te springen. Dat meldde het persbureau Rompres gisteren. Agache verbleef in een zie kenhuis in Bukarest wegens hartklachten. Hij werd na de revolu tie van december 1989 gevangen gezet, maar kort daarna weer vrij gelaten zonder dat het tot een proces kwam. Veel doden bij overstroming in India Ongeveer 500 mensen zijn dinsdag omgekomen bij een over stroming in Mohad en vijf omliggende dorpen in de Indiase deelstaat Maharashtra. Ongeveer 1500 mensen worden vermist. Veel overlevenden wachtten gisteren in boomtoppen op red ding. Door aanhoudende regen bezweken dijken van de Wardha-rivier, waardoor Mohad, een dorp van 12.000 inwoners, voor driekwart werd verzwolgen. Amerikaanse Golfveteranen onderscheiden Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren be sloten om alle 600.000 Ameri kaanse militairen die in de Golf oorlog hebben gevochten te be lonen met een zilveren medail le. Met 381 stemmen voor en 37 tegen werd het voorstel voor de massale onderscheiding aange nomen. Tegenstanders zeiden dat het niet gebruikelijk was alle veteranen te onderscheiden. Ook na de Wereldoorlogen, Vietnam en Korea was dat niet gebeurd. Om de massale onderscheiding te financieren zal een bronzen medaille worden uitgegeven die met* winst aan liefhebbers moet worden verkocht. Gorbatsjov belooft onderzoek tiaar aanslag op grenspost Litouwen De top tussen de presidenten Bush en Gorbatsjov is gisteren geëindigd met de ondertekening van een kernwapenverdrag en het lanceren van een gezamenlijk vredesinitiatief voor het Midden-Oosten. Deze resulta ten werden echter overschaduwd door dramatische gebeurtenissen el ders in de Sovjetunie. teiten in Machatsjkala (Dagestan) werd een bom in een van de rijtuigen ge plaatst. Bij gevechten in de Armeense Bij een overval gistermorgen op een Li- enclave Nagomy-Karabach in Azerbajd- touwse douanepost aan de grens met zjan werden negen Azerbajdzjaanse po- Wit-Rusland werden zeven grenswach- litiemensen gedood, ten gedood en een gewond. De daders Sovjet-president Gorbatsjov zei op de zijn nog onbekend. Een bomaanslag op afsluitende persconferentie in Moskou een legerkazerne in de Litouwse hoofd- dat hij persoonlijk het onderzoek naar de stad Vilnius eiste alleen materiële scha- aanslagen in Litouwen zal leiden. Vol de. MOSKOU» HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Een ontploffing in de passagierstrein van Moskou naar de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe kostte zeker veertien i het leven. Volgens lokale autori- gens de Litouwse president Landsbergis is het Kremlin in elk geval verantwoorde lijk voor de reeks incidenten tegen de douanekantoren die de naar onafhanke lijkheid strevende republiek heeft geïn stalleerd. Landsbergis brandmerkte het Sovjet-leger of georganiseerde crimine len als de daders. Litouwen heeft de Amerikaanse presi dent Bush gevraagd te zorgen dat een in ternationaal onderzoek wordt ingesteld. Het parlement van de Baltische repu bliek is vanmorgen in spoedzitting bij een gekomen. De commandant van de beruchte OMON-eenheden (de zoge naamde zawrte baretten, speciale troe pen van het ministerie van binnenlandse zaken) ontkende dat zijn eenheid de ac tie had uitgevoerd. Officiële onderzoeken naar eerdere bloedige incidenten in de Baltische re publieken hadden steeds als resultaat dat leger en OMON van elke verant woordelijkheid werden vrijgepleit. De acties tegen de douanekantoren (die het Kremlin een doom in het oog zijn) von den voor de derde achtereenvolgende keer plaats op het moment dat Gor batsjov met buitenlandse leiders over politieke en economische samenwerking praat. De Amerikaanse president Bush meende gisteren dat het onsportief zou zijn een verband te leggen tussen de ge beurtenissen in Litouwen en zijn dins dag uitgesproken steun voor Baltische onafhankelijkheid. Bush zei toen, doe lend op de annexatie van de Baltische landen in 1940, dat 'de zwarte erfenis van het Stalin-tijdperk' teniet moet wor den gedaan. Hij hamerde gisteren nog maals op de noodzaak van vreedzame onderhandelingen over onafhankelijk heid voor Estland, Letland en Litouwen. Bush vertrok vanmorgen naar de Oek- i de zogenaamde vochten, klommen gisteren in Carcassonne Harkis' Algerijnen die tijdens de Algerijn- op het dak van het arbiedsbureau. De zwaar e onafhankelijkheidsoorlog aan Franse zijde bewapende jongeren demonstreren al weken tegen hun slechte leef- en werkomstandighe den. Bij rellen zijn al verschillende doden en gewonden gevallen, foto afp gabriel bouts Onenigheid overschaduwt feestelijkheden sloten. „Wij willen een ongedeeld volk van broeders zijn, in vrij heid leven, elkaar tegen vijan den beschermen en de vreemde voogden uit Habsburg verdrij ven", stond er in hun verkla ring. De 'oprechte' mannen' stonden onder leiding van een zekere Wilhelm Teil. waarvan het verhaal gaat dat hij zijn zoon een appel van het hoofd schoot. Daar klopt niets van, zeggen historici nu. Zevenhonderd jaar geleden graasden er alleen maar koeien op de Rütli-weide, ter wijl het bondgenootschap slechts een vredesverdrag was tussen elkaar bestrijdende par tijen. Van een opstand tegen de Habsburgers was al helemaal geen sprake. Nationale held Teil zou volgens hen een uit Dene marken geïmporteerde legen darische figuur zijn, die aanvan kelijk kruisboogschutter was en pas later met de handboog werd uitgerust. Ook de datum zou niet kloppen. Het anders zo bezadigde Zwit serland viert vandaag met vuur werk, het geluid van de alpen hoorn, gejodel, luidende klok ken en feestredes op de Rütli het 700-jarig bestaan van de Conföderatio Helvetica. Volgens traditie wordt er ook ditmaal in Zwitserland echter hevig over het nationale feest gediscussi eerd. Kunstenaars en intellectuelen hebben tot een boycot van de feestelijkheden opgeroepen. Het witwassen van geld, de rigi de politiek ten opzichte van asielzoekers en de vreemdelin genhaat zijn volgens de kerken, vredesbeweging en andere groeperingen allerminst reden tot zelfverheerlijking. Volgens de legende hebben in de nacht van 1 augustus 1291 'oprechte mannen' uit Uri, Schwyz en Unterwalden in een weiland op de hellingen van de Rütli bij het Vierwoudsteden- meer het bondgenootschap ge- 'Dit is een oorlog tussen Kroatië en Servië' Zagreb wil praten over autonomie Serviërs THE INDEPENDENT Commandant Bogdan Vagajic liep als een pauw de 'oorlogska mer' binnen, geflankeerd door zes speciale manschappen van de zelfuitgeroepen Servische re publiek Krajina wat op de kaart nog steeds staat aangege ven als Kroatië. Opgewonden van de overwinningen van de laatste tijd, stonden ze erbij als in een Amerikaanse politieserie wijdbeens en met de geweer kolf op de heup. „De volgende plaats die de Kroaten nu nog hebben, is Kostajnica", zei de plaatsvervangend comman dant. En toen, gemeen grijn zend: „Voor nog een of twee da gen." Gisteren zag Kostajnica er uit als een spookstad. Op een handjevol na zijn alle inwoners gevlucht. De hersenen van een Kroatische politieman liggen nog verspreid over de trap van een school, het gevolg van een aanval door de zogenaamd neutrale federale luchtmacht, afgelopen dinsdag. Een forse, jonge Kroaat loopt te snikken in het commando centrum. Hij heeft net gehoord dat de politie zich zou terug trekken en Kostajnica zou over laten aan de Servische militie en het federale leger. Sluipschut ters wachten hen op aan de overkant van de rivier die Kostajnica in tweeën deelt. Sinds vrijdagavond hebben Servische troepen de Kroatische politie verdreven uit ieder dorp aan de weg van Dvor na Uni naar Kostajnica. De luchtmacht is actief bij de oorlog betrokken, met regelmatige tussenpozen laagovervliegend en ronkend. Dinsdag viel ze Kostajnica aan. Hoewel volgens de televisie in Belgrado Kroatische eenheden op de vliegtuigen zouden heb ben geschoten, heeft nog nie mand luchtafweergeschut in Een lange rij voertuigen verlaat Kostajnica nadat Serviërs met mortier- en raketvuur een aanval op het Kroati sche grensdorp hebben uitgevoerd. 'foto epa peter northau Kroatische handen gezien. „Er zijn nog delen van Krajina die nog onder controle staan van Kroatië en het doel van de ze oorlog is ze onder onze con trole te krijgen", zegt Marjan Ja- nosevic (30), woordvoerder van het militaire hoofdkwartier van Krajina voor het gebied in Dvor na Uni. Het grootste deel van de bevolking van Krajina is Ser visch, en Serviërs als Janosevic, commandant Vagajic en zoals nu duidelijk lijkt delen van het leger en de luchtmacht willen het gebied afgescheiden zien van Kroatië. Vinko Mijocevic, de burge meester van Kostajnica, trilt zichtbaar terwijl hij aangeeft welke Kroatische dorpen verlo ren zijn gegaan en door de be woners verlaten. Volgens hem is Struga dinsdagavond platge bombardeerd door de lucht macht. Het was gisteren onmo gelijk Struga te bereiken, omdat de militie van Krajina de weg voor buitenlandse journalisten had afgesloten. Er waren geen dorpelingen meer op het moment dat de aanval zou hebben plaatsge vonden, omdat ze allemaal wa ren gevlucht na de barbaarse gevechten van afgelopen zater dag. Mujocevic en talrijke oog getuigen vertellen hoe de Servi sche militie in twee vrachtwa gens de stad binnenkwam, waarbij veertig Kroaten als een menselijk schild werden ge bruikt. Toen drie Kroatische po litiemannen zich overgaven, werden ze doodgeschoten. Vol gens een patroon dat gebruik is geworden, trokken de Serviërs zich terug en trok het leger zwaarbewapend binnen. „Dit is een oorlog tussen Kroatië en Servië, hoewel de re gering in Zagreb dat niet met mij eens zal zijn", zegt com mandant Marcos Remic, een Kroaat. „Ik denk dat we het le ger moeten aanvallen, zoals de Slovenen hebben gedaan." Het Joegoslavisch presidium heeft Kroatië vannacht een voorstel gedaan voor een staakt-het-vuren. Dit heeft het Joegoslavische persbureau Tan- jug vanmorgen gemeld op grond van een officieel commu niqué. Daarin vraagt het presi dium de Kroatische autoriteiten binnen 48 uur een beslissing te Het presidium kwam gisteren in Belgrado opnieuw bijeen, na dat dinsdag overleg met de lei ders van de zes Joegoslavische republieken was mislukt. Het presidium, waarin alle republie ken en de autonome provincies Kosovo en Vojvodina een gelijke stem hebben, wil vóór de komst van de EG-trojka vrijdagmiddag een besluit hebben genomen over het bestand. Oostenrijk stap dichter bij EG-Iidmaatschap BRUSSEL .GPD-ANP Als het aan de Europese Com missie in Brussel ligt, mag Oos tenrijk lid worden van de'Eu ropese Gemeenschap. „Oosten rijk is een land dat wegens zijn democratische instelling, eco nomie en sociale klimaat hoort bij de Europese familie", aldtis EG-commissaris Frans An- driessen gisteren bij de bekend making van het positieve ad- Het is nu aan de EG-lidstaten om te bepalen of en wanneer de onderhandelingen kunnen star ten. Volgens Andriessen zullen die waarschijnlijk in de loop van 1993 beginneh en minstens een jaar in beslag nemen. Kroatië is intussen bereid te praten over een autonoom ge bied voor de Servische minder heid in de republiek, zo heeft parlementsvooizitter Zarko Domljan gisteren gezegd. De ongeveer 600.000 Serviërs in Kroatië mogen binnen dat ge bied eigen rechters, plaatselijk bestuur en politie hebben. Za greb wil echter niet onderhan delen met de radicale Serviërs, die delen van Kroatië inmiddels op de Kroatische Nationale Gar de hebben veroverd. Politieke autonomie van Kraj ina en Slavonië is ook een van de belangrijkste pijlers in de voorstellen van gematigde Ser vische intellectuelen, die in Za greb een poging doen om ge sprekken op gang te krijgen tus sen de Kroatische regering en Babic, de leider van de Krajina. Babic heeft zich tot dusver niet toeschietelijk opgesteld en al la ten weten geen EG-waqmemers in Krajina toe te laten zonder uitdrukkelijke toestemming van zijn zijde. Westerse diplomaten be schouwen het plan als een laatste poging om een halt toe te roepen aan het tot nu toe succesvolle offensief van Servi sche nationalisten in Kroatië. Het is echter maar de vraag of het plan goed valt bij de ex treem-rechtse vleugel in de par tij van president Tudjman. Deze groep pleit juist voor inlijving van de Kroatische gebieden in Bosnië-Hercegovina. Intussen wordt de kritiek op het beleid van Tudjman steeds luider. Een opinieweekblad ver weet de president deze week „een verkeerde politiek tegen over de Serviërs". Onder druk van de oppositie heeft Tudjman wijzigingen in zijn kabinet aan gekondigd, die vandaag bekend worden gemaakt. Zeker is dat premier Manolic zijn functie verliest. i Ut Een Palestijnse jongen op een ezel maakt het vredesteken in de buurt van de joodse nederzetting Givon op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever foto afp Britse premier in brief aan oppositie: nine nodig was, maar dat zijn LONDEN» af|anj desondanks een aantal ge voelige goederen' controleerde. Het inspectieteam van de Verenigde Naties heeft gisteren in Baghdad laten weten dat het nu de volledige medewerking van Irak krijgt bij het onderzoek naar nucleaire faciliteiten. Het hoofd van het VN-team, de Amerikaan David Kay, zei dat Iraakse functionarissen hun af spraken nakomen. „Er waren geen problemen de faciliteiten te bezoeken en de gegevens daar te controleren", aldus Kay. Morgen komt een team van 28 wapenexperts van de VN aan in Irak om te onderzoeken of Baghdad biologische wapens heeft ontwikkeld. De VN ver moedt dat Irak heeft geëxperi menteerd met wapens die ver schillende plagen zoals mild- t kunnen veroorza- De Britse premier John Major heeft gisteren ontkend dat Groot-Brittannie het wapenem bargo tegen Irak heeft geschon den door de levering van nucle aire materialen. In een brief aan de Labour-oppositie schrijft Major dat de export van goede ren die geschikt zijn voor mili tair gebruik altijd zorgvuldig is gecontroleerd. Vorige week werd bekend dat Groot-Brittannie aan het einde van de jaren tachtig Irak onder meer plutonium, uranium en andere nucleaire materialen heeft geleverd. Daarnaast zou den ook chemische grondstof fen geëxporteerd zijn die ge bruikt kunnen worden voor de aanmaak van gifgassen. Major zegt nu dat voor de grote meerderheid van deze materialen geen exportvergun- ker

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5