Feiten Nieuwe wet kan doodsteek voor dierenwinkel betekenen IJzeren Vlinder weer welkom in Manila Burgemeester Waltmans moet weg :S d Donderdag 1 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving; ANDRIES DETMAR EN MENINGEN Houden van huisdieren wordt sterk aan banden gelegd De dierenwinkel gaat moeilijke tijden tegemoet. De nieu we Gezondheids- en welzijnswet voor dieren die op sta pel staat heeft vergaande gevolgen voor de branche. In het zwartste scenario wordt het houden van gezelschaps- en hobbydieren tot een minimum teruggebracht. Alleen een hond, kat, kanarie, parkiet en goudvis zouden dan nog mogen. Voor een goede omzet van de dierenwinkel véél te weinig. UTRECHT JAN-COR JACOBS Volgens secretaris Ebert van de branche-organisatie Dibevo kan de wet de doodsteek betekenen voor 1850 van de 2000 speciaal zaken. „De gemiddelde spe ciaalzaak zit met uiterst kleine winstmarges. Er is geen alterna tief om de omzet op een andere manier op te krikken. In het ergste geval moet je denken aan het verlies van zo n vierduizend arbeidsplaatsen". „Van hond en kat alleen valt niet te leven. Alleen enkele spe ciaalzaken op het platteland kunnen dan het hoofd boven water houden, want zij onder vinden minder concurrentie van supermarkten die honden en kattenbrokken verkopen", aldus Ebert. I Iet zijn niet alleen de speciaal zaken waar de klappen vallen. Ook de toeleveringsindustrie krijgt de rekening gepresen teerd. „Reken je die industrie mee, dus de voedingsindustrie en kooienfabrikanten, dan kom je toch al gauw op 6000 arbeids plaatsen". Ebert voegt eraan toe dat dit alleen het geval is bij de meest ongunstige invulling van de wet. Het gaat immers om een kaderwet, die nog nader moet worden uitgewerkt. De wet zal in het najaar worden be handeld in de Eerste Kamer. Die invulling kan heel ver gaan. Volgens artikel 33 is in beginsel het houden van elk dier verbo den, tenzij het is toegestaan. Ebert: „Deze nieuwe wet draait de bestaande situatie om. Tot nu toe is alles toegestaan, tenzij bij wet Verboden. Er komen zo genaamde positieve lijsten, waarop alle dieren vermeld staan die wèl mogen worden gehouden. Dat is de omgekeer de wereld. Internationaal, ook in EG-verband, wordt juist ge werkt met lijsten waar de verbo den soorten op staan". Soorten De ambtenaren die zich met de invulling van de wet bezig hou den, hebben volgens Ebert al een behoorlijke bok geschoten. „Er dreigde een verbod op het houden van insektenetende vo- gels. Reden: het zou hier onmo gelijk zijn deze dieren goed te verzorgen, want ze eten insek- ten die niet in Nederland voor komen. Ook konden de beleids makers zich niet voorstellen dat het baasje met een vlindernet achter insekten aanholt. Alsof de voederindustrie niet al jaren kant-en-klaar voer voor deze vogels produceert! Voor de Ja panse nachtegaal is in bijna elke supermarkt voer te koop". Om een indruk te geven van welke dieren straks in huis mo gen worden gehouden toont Ebert een ontwerp van een lijst met dieren als het konijn, de ca via, de goudhamster en de huis muis. Van de roofdieren zijn de nerts, fret, vos en poolvos toe gestaan. Ook de hond en kat zijn niet vergeten. De koe, het paard en het varken mogen eveneens, evenals het wild zwijn, Van de vogels komen duiven, hoenderachtigen en eenden voor op de lijst, en te vens alle zaadetende zangvo gels. Van de papegaaiachtigen zijn slechts de grasparkiet en de valkparkiet toegestaan. Van de vissen: alle soorten of categorie ën. Datzelfde geldt voor spin nen. Reptielen en amfibieën staan in het geheel niet ver meld. „Maar deze lijst is een van de vele concepten. Welke soorten er definitief op komen, is niet bekend", stelt Ebert. Handleiding Als de overheid kiest voor deze lijst vallen ongeveer 100 tot 150 dierenspeciaalzaken weg, ter wijl de tachtig uiterst gespeciali seerde aquariumzaken zo goed als buiten schot blijven. „Het is een merkwaardige lijst", vindt Ebert. „Een dwergpape gaai, een erg populaire en veel vuldige gekweekte soort, mag blijkbaar niet. Daarentegen is het mij een raadsel waarom alle vissen wel mogen. Lang niet el ke soort is goed te houden, laat staan te kweken". Een woordvoerster van het mi nisterie van landbouw en visse rij kan slechts een vage verkla ring geven waarom het ene dier wel en het andere dier niet op de lijst voorkomt. „Het criteri um is welzijn. Het gaat erom dat een dier goed in huis ge houden kan worden". Waarom de grasparkiet dan wel, maar de dwergpapegaai niet mag, kan ook zij niet verklaren. „De wet moet nog door de Eerste Kamer en wordt daarna verder inge vuld via Algemene maatregelen van bestuur". Met het argument 'welzijn' is Ebert het eens. „Als organisatie streven wij naar het verant woord houden van huisdieren". Om het verantwoord houden van dieren te bevorderen, zou Ebert graag zien dat de minister ambachtseisen aan de hande laar stelt. „Nu kan iedereen zonder meer een dierenwinkel beginnen en heeft slechts dertig procent echt kennis van zaken. Wij willen dat de minister vak kennis verplicht stelt". Een ander idee om via de vak- handel het welzijn van huisdie ren te bevorderen ziet Ebert in een verplichte 'bijsluiter'. „Zoals bij medicijnen zou je ook bij de verkoop van een dier een hand leiding kunnen meegeven. En er' zou een leeftijdsgrens moeten worden ingevoerd. Kinderen onder de twaalf jaar zouden dan slechts onder begeleiding van een meerderjarige een dier mo gen kopen". De wet raakt de speciaalzaken ook nog op het gebied van de hengelsport. Maar wat op dat gebied gaat gebeuren is nog niet bekend. Tijdens de kamer debatten bleek dat het nog niet duidelijk is wanneer een vis on der de nieuwe wet komt te val len. „Zodra een vis zich bevindt in een leefhet, valt hij onder de wetgeving die in voorbereiding is. Dan is er sprake van 'gehou den' vis en niet meer van het vissen als zodanig", aldus staatssecretaris Gabor tijdens het debat. Volgens deze redene ring valt een vis aan de haak on der de Wet op de binnenvisserij, maar zodra het dier van de haak wordt genomen onder de Ge Ballingschap verdreven presidentsvrouw Imelda Marcos na vijfjaar opgeheven NEW YORK Rtr-, Imelda Marcos, de flamboyante v lige presidentswouw van de Filipijnen, mag na een ballingschap van vijf jaar (te rugkeren naar haar vaderland. President Corazon Aquino hief gisteren de ban voor Imelda en haar familie op. „Mijn terugkeer is zo zeker als de zonsop gang", zei Imelda in een reactie. Imelda en haar man, ex-dictator Ferdinand Marcos, werden na een volksopstand in 1986 verdreven, waarna zij uitweken naar Hawaii. Irnelda liet vanuit haar appartement in New York weten' dat haar gebeden wa ren verhoord. De IJzeren Vlinder - zo ge noemd vanwege haar voorliefde voor glamour, glitter en macht - hoorde het nieuws over de radio. De 62-jarige Imelda mag weer voet op l-ïlipijnse bodem zetten, maar haar man blijft zelfs na zijn dood 'persona non gra ta'. De Filipijnse autoriteiten weigeren de overbrenging van de stoffelijke resten van de oud-dictator naar de Filipijnen. President Aquino weest dat de laatste rustplaats van Ferdinand een bede vaartsoord wordt voor aanhangers van de ex-president en een broeinest van verzet tegen de huidige regering. Imelda Marcos zei gisteren dat haar te rugkeer het begin is van "daadwerkelijke verzoening" met de wouw (Aquino) die haar en haar man heeft verdreven. Me- wouw Marcos onderstreepte dat zij vooralsnog niet van plan is zich kandi daat te stellen voor de presidentsverkie zingen van 1992. Echt uitsluiten deed zij de mogelijkheid echter ook niet. Hebzucht Imelda hoeft niet op een rustige oude dag tc rekenen als zij in Manila is tergge- keerd. De regering-Aquino zal zeker en kele aanklachten tegen haar indienen, onder meer vanwege vermeende belas tingontduiking. Een rechtbank in New York sprak Imelda vorig jaar wij van ge organiseerde afpersing en fraude, aan klachten van de Amerikaanse regering. De jury stelde dat Washington onvol doende kon bewijzen dat Marcos en de zijnen de Filipijnse schatkist gedurende het 20-jarig bewind van de familie zo'n 400 miljoen gulden lichter hadden ge maakt. Marcos en Imelda zouden het geld vooral hebben besteed aan de aan schaf van juwelen, schilderkunst en on roerend goed op Manhattan. Veel Filipino's twijfelen er geen moment aan dat onder meer Imelda's hebzucht 's lands economie ten gronde heeft gericht. Zij wordt gezien als de drijfveer achter Marcos en diens regime. De voormalige schoonheidskoningin genoot van ont moetingen met wereldleiders en ontwik kelde zich gedurende twintig tot een slu we machtspolitica. In 1975 werd zij al gerekend tot de tien rijkste i wereld. In haar glorietijd zong Imelda Marcos haar n een keer, zonder resultaat overigens spilzucht van Imelda bleek na de opstand van 1986. Toen het presi dentiële echtpaar was vertrokken stuitte het leger in het Malacanang-paleis op 1060 paar schoenen, 508 japonnen, 427 jurken en 71 zonnebrillen.. De achterge bleven kledingstukken pasten kennelijk niet meer in de koffers. Ferdinand en Imelda hadden bij aan komst in Hawaii juwelen ter waarde van tien tot twintig miljoen gulden bij zich. Bovendien brachten zij in kartonnen do zen voor 2,8 miljoen gulden aan Filipijn se peso's aan land. De opvolgster van Marcos, Corazon Aquino, beschuldigde in de volgende jaren het dictatorpaar er van de Filipijnen voor zeker 20 miljard gulden te hebben getild. Zangeres „Mijn leven is als een sprookje; een mengeling van Assepoester en Alice in Wonderland", zo verklaarde Imelda in juni 1989 in een interview. Als dochter van een eenvoudige advocaat kwam Imelda Romualdez op 2 juli 1929 in Ma nila ter wereld. Op 8-jarige leeftijd ver huisde de familie naar Tacloban op het centraal gelegen eiland Leyte. Daar zong de jeugdige Irnelda enkele jaren later de Amerikaanse soldaten toe die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog de Ja panse bezetter hadden verdreven. Haar fraaie uiterlijk en zangstem bezorg de Irnelda de status van een lokale schoonheidskoningin en toen zij 24 was liet het jonge congreslid Ferdinand Mar cos zijn oog op haar vallen. Irnelda gaf haar baantjes als verkoopster bij een muziekwinkel en klerk op bij de plaatse lijke bank op en na elf dagen traden de twee in het huwelijk. Irnelda schonk in de daaropvolgende jaren het leven aan twee dochters en een zoon. De nieuwbakken echtgenote en moeder zette zich volledig in voor het welslagen van Ferdinands politieke loopbaan. Zo fleurde zij in 1965 met haar zangtalent Ferdinands campagne voor de presi dentsverkiezingen op. Als beloning werd Irnelda door haar president-echtgenoot benoemd tot gouverneur van Manila en minister voor gemeenschapsprogram- Politieke tegenstanders hekelden Irnelda vanwege haar opzichtige gedrag en ver kwistende levensstijl, terwijl een groot deel van de bevolking in grote armoede leefde. Zij wuifde dergelijke kritiek ech ter weg door te stellen dat de Filipino's haar juist zo mooi mogelijk wilden zien. Van corruptie was volgens Irnelda geen enkele sprake. „Sommige mensen zijn nu eenmaal slimmer dan anderen", zo verantwoordde Irnelda haar rijkdom. De glitter rond de familie Marcos raakte echter meer en meer zijn glans kwijt na de aanslag op oppositieleider Benigno Aquino in 1983. Aquino werd in Manila op het vliegveld doodgeschoten toen hij net uit ballingschap was teruggekeerd. De Filipijnse oppositie beschuldigde Marcos van betrokkenheid bij de en de toenmalige president heeft die verdenking nooit van zich af weten te schudden. Het wantrouwen en onvrede onder de bevolking nam in de daarop volgende jaren gestaag toe wat in 1986 uiteindelijk leidde tot de val van de Mar- cos-clan. Irnelda bleef ook na haar verbanning er van overtuigd dat het merendeel van de Filipino's Marcos en zijn vrouw terug wilde. Op de vraag wat zij als opschrift op haar grafsteen wilde hebben, ant woordde Irnelda eens in tranen: „Zij hield van haar volk". Het is nog volstrekt onduidelijk welke dieren straks in huis mogen worden gehouden zondheids- en welzijnswet voor dieren. De consequenties voor de sportvisser - en dus voor de die renspeciaalzaak - zijn niet dui delijk. Wel ziet het er naar uit dat het vissen met levende aas visjes tot hét verleden behoort. Tijdens de debatten heeft ka merlid Tommei van D66 naast een verbod op leefnetten ge vraagd om een verbod op het gebruik van levende aasvisjes, want „vissen met levende vis al: aas betekent voor het aasvisje een buitengewoon ernstige aan tasting van het welzijn". COMMENTAAR Eerder deze eeuw vonden grootheidswaanzinnige lieden dat forse stukken Europa onder Germaans juk moesten worden gebracht. Sindsdien stinkt alles wat politiek bruin, zwart of in het algemeen uiterst-rechts is. Natuurlijk weten we tegenwoor dig dat er vele tinten grijs be staan tussen democratisch wit en totalitair zwart. Toch spelen de uit de Tweede Wereldoorlog stammende categorieën 'goed' en 'fout' in Nederland tot op de huidige dag hun grillige rol. Het gevolg is, dat grote op winding ontstaat als mensen vooral als ze een openbaar ambt bekleden een smet op hun blazoen blijken te hebben. Dat doet zich nu voor rond bur gemeester Waltmans van Landsmeer. Zijn verleden blijkt, wat ook zijn huidige, ordentelij ke politieke opvattingen zijn, niet smetteloos. De 'massificatie van de democratie' stond hem .niet aan; hij zag liever dat het land zou worden geleid door een 'geestelijke aristocratie'. Is de niet helemaal rechte schaats die hij veertig jaar gele den reed voldoende reden om hem nu figuurlijk op te knopen? Misschien wel, misschien daarover kunnen de menin gen verschillen. Maar het gaa hier om iets anders: had Walt mans in enig stadium van zijn politieke of bestuurlijke loop baan moeten opbiechten hoe het met zijn verleden zat? Het antwoord heeft Walt mans zelf dertien jaar geleden al gegeven. Dat was toen de affaire Aantjes Nederland in zijn greep had. De toenmalige fractieleider van de ARP in de Tweede Ka mer bleek in de Tweede We reldoorlog een onschuldige postbode te zijn geweest in Duitsland. Maar in die functie was Aantjes wel lid van de Ger maanse SS. Niet het baantje, wel dat SS-lidmaatschap was een probleem. En zelfs dat had Aantjes niet de politieke kop hoeven kosten. Het grote punt KOKANJE was, dgt hij met zijn verleder nooit ruiterlijk voor de draat was gekomen. Toen Aantjes' politieke hoof op het hakblok lag, zat de huid ge, burgemeester van Lanc meer namens de PPR als volk vertegenwoordiger in de Twee DEN j. de-Kamer. En Waltmans sprak „Waar het om gaat en wat blijft Veer is dat Aantjes zich onttrokkernen heeft aan de normale rechts com gang door het achterhoudermet van bezwarende feiten erterre daarop niet alleen de positie ali^gd volksvertegenwoordiger heef 'cen- gebouwd, maar ook ander<datd voorrechten heeft genoten, dierat'e indien de feiten bekend wareNracl geweest, hem niet ten deel zou WVC den zijn gevallen". Mi Zo effectief en zo juist alheeft Waltmans' oordeel destijds wa beste over Aantjes, zo behoort heve'de oordeel nu over Waltmans zel^erzc te zijn. Deze burgemeesteer *n( moet weg. Als hij daartoe nieontTe vrijwillig besluit, dan moet hivervu daartoe worden gedwongen, geme reest, Nieuv venhc dinge Eerde terreii adat ik in deVlie- landse Dorpsstraat de koperen walvis een paar keer op de deur van Ton Pronker had laten vallen, deed de zeezeiler mij zelf open. Hij stond op het punt de Vlie- landse drukte te ontvluchten en koers te zetten naar het zuiden van Noorwegen. Pronker is nu vijfenzestig; pas na zijn zestigste is hij zijn jongensdromen gaan vervullen; eerst zeilde hij in zijn eentje de wereld rond, en vorig jaar zette hij voet aan land op Spitsbergen, het koude eilan denrijk waarvan de naam al sinds zijn Vlielandse schoolja ren voor hem een magische klank heeft. De tocht naar Spitsbergen was niet zonder problemen verlo pen, vertelde hij me. Hoewel hij dit keer op de lange trajecten geassisteerd werd door verschil lende hulpkrachten, had hij toch teveel van zichzelf ge vraagd. Zijn rug begaf het, waardoor hij dagenlang bijna geen spier kon bewegen. Tot overmaat van ramp werd het enige bemanningslid ook nog door zeeziekte geveld. Al met al was het een mirakel dat ze on der die omstandigheden het schip veilig een haven in het noorden van Noorwegen wisten binnen te loodsen. En hoe was het met jouw zee ziekte?, vroeg ik, niet bij wijze van melige grap, maar omdat ik wel wist dat zelfs de meest erva ren zeerob niet immuun is voor die kwaal. Ik ben vroeger wel eens zo ziek geweest, zei Pron ker, dat ik bang was dat ik dood zou gaan; toen ik nog beroerder werd, was ik juist bang dat ik niet dood zou gaan. Later was hij er redelijk in geslaagd deze vijand de baas te worden. Misselijk of niet, hij warmde te gen etenstijd gewoon een blik erwtensoep op en lepelde dat naar binnen. Als zijn maag dan begon te protesteren, ging hij even snel over de reling hangen. Meteen daarop draaide hij een nieuw blik open en meestal slaagde hij er dan wel in de in houd binnenboord te houden. Het was een onvergetelijk mo ment, toen hij drie jaar geleden na een wereldreis van ruim drie jaar weer de haven van Vlieland binnenvoer. Schepen toeterden, de fanfare speelde het Vlieland- se volkslied en de bebaarde schipper zwaaide als een min zame Sinterklaas naar all vrienden en belangstellenden op de wal. Tijdens zijn lange reis schreef de solo-zeiler uit voerige en boeiende brieven naar het thuisfront, die ook door vrienden en bekenden mochten worden gelezen. Zo komt het dat ik in mijn Vlie landse vakanties menig uurtje I met een dik brievenboek in eeif duinpan heb doorgebracht. Pronker, die nu voorzitter is val het Tromp's Huys, betreurt hetf dat het historisch bewustzijn van de meeste Vlielanders maal matig ontwikkeld is. De aantasl ting van het beschermd dorps-I gezicht, ervaart hij als een slag f in zijn eigen gezicht. Op de avond voor zijn vertrek zag ik hem, toen ik door de I Dorpsstraat fietste, schrijvend voor het raam zitten. Schreef h een brief aan B en W, om te protesteren tegen het lawaai van de disco of-tegen het plan van Hotel Seeduyn om vlak achter de duinen een zwemba| te bouwen?

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2