Regio Zandwinput of slangenkuil 'Warmond moet een groene recreatiegemeente blijven' Tientallen ambassadeurs zonder beveiliging dagje naar Duinrell Klachtenregen van Oegstgeestenaar Redders tonen staaltje van hun kunnen Donderdag 1 aügustus 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUUENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: HENK BUIS 15 LEIDEN EEN ONBEKENDE INWONER van Oegstgeest klaagt steen en been over de geluidhinder van de luchthaven Schiphol. De man is verantwoordelijk voor 58 klachten in de maand juni Warmonder vertrouwt project Klinckenbergerplas niet De gang van zaken rond de Klinckenbergerplas in Oegst geest, Warmond en Sassenheim deugt niet, concludeert Warmonder W. van Appeltere. Na vier jaar procederen tegen de ontgrondingen in deze plas en het nabijgelegen Warmondse watertje Poelmeer heeft hij nog altijd geen antwoord gekregen op zijn vragen. OEGSTGEEST/WARMOND Achter dit zwijgen vermoedt Van Appeltere een slangenkuil van verstrengelde belangen. „Het is toch vreemd dat ner gens is terug te vinden hoe veel geld er met het recreatieproject is gemoeid, voor welk bedrag de zandwinning kostendrager is en wanneer het recreatiegebied ge reed moet zijn. Een belangenaf weging is nooit gemaakt. Ook niet door de drie betrokken ge meenten Oegstgeest, Warmond en Sassenheim. Waarom is er eigenlijk zand gewonnen? Men had ook geld kunnen lenen bij de bank voor de financiering." „Stelselmatig heeft de provin cie, die de vergunningen voor de ontgrondingen heeft ver leend, mij iftformatie onthou den waar ik volgens de wet recht op heb. Nee, ik geloof niet dat er een complot gaande is. Wel van belangenverstrenge ling." De Warmonder, die een huis op de oevers van Poelmeer be woont, vraagt zich hardop af in hoeverre de provincie als aan staande eigenaar van de Klinc kenbergerplas haar neutraliteit kan bewaren bij het beoordelen van aanvragen voor vergunnin gen van ontgrondingen in dit gebied. Voorhof Recrea bv., de huidi ge eigenaar en de exploitant van het recreatiegebied, is contract partner van de provincie. Kortom, beide hebben baat bij de zandwinningen die de kos ten van het project in belangrij ke mate dragen. „Voorhof Re crea heeft vrij spel om te doen en laten met het zand wat het wil", concludeert Van Appelte- Wantrouwen Van Appelteres wantrouwen groeit alleen maar als hij de uit spraken van de Raad van State inzake Poelmeer en Klincken bergerplas naast elkaar legt. Zijn bezwaren waren in beide geval len identiek. In de Poelmeer zaak kreeg Van Appeltere gelijk van de voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State. In de Klinckenberger- plas-zaak echter luidde de uit spraak dat de provincie terecht een machtiging had verleend. Aan zijn overwinning in de Poelmeer-zaak, heeft Van Ap peltere overigens niets. De uit spraak van de rechter kwam toen de machtiging al een ver gunning was geworden en de zandwinning al lang en breed was voltooid. Toch putte hij uit de Poel meer-zaak inspiratie voor een tweede juridisch duel rond de ontgrondingen van de Klinc kenbergerplas. Waarom eigen lijk? „Als niemand reageert tole reer je dit soort praktijken, ster ker nog, je stimuleert ze zelfs. Als je weet dat er bij ontgron dingen altijd met machtigingen wordt gewerkt. De provincie gaat er klaarblijkelijk van uit dat het in vijftig procent van de ge vallen de moeite waard is om het zo te doen." Machtigingen gaan aan de ei genlijke vergunning vooraf. De ontgrondingenwet biedt die mogelijkheid als de werkzaam heden een spoedeisend karak ter hebben. Volgens Van Appel tere kan dat niet anders beteke nen dan dat de rechter die de aanvraag voor een ontgron dingsvergunning afweegt tegen de bezwaren mee moet wegen wat er met het zand en de grond gebeurt. „Het gaat er dus niet alleen om of de wijze van ontgronding volgens de regels is." De Raad van State kon de spoedeisendheid van de ont grondingen in Poelmeer net zo min ontdekken als Van Appelte- Haast Van Appeltere toont met stuk ken aan dat de provincie nooit heeft aangegeven waarom er zo veel haast was met de ontgron dingen in de Klinckenberger plas. Gedeputeerte Staten vol staan met de mededeling dat er niet kan gorden gewacht en een machtiging nodig was. „En de Raad van State honoreert dat nog ook. Ik vind dat de voorzit ter er maar een potje van heeft gemaakt." Eén keer dreigde Van Appel tere toch antwoord op zijn vraag te krijgen. De spoedei sendheid zou zijn aangegeven in de 'basisovereenkomst' tus- De Klinckenbergerplas aan de Warmondse kant. Door ontgrondingen zijn de c de provincie zijn de reparaties nog voor het 'stormseizoen' klaar. sen provincie en Voorhof Re crea bv. Maar de Warmonder heeft nooit inzage in dit stuk ge had omdat 'de onderhande lingspositie van de provincie' daardoor in gevaar zou kunnen komen. Van Appeltere: „Dat vind ik dus een vorm van mis leiding. Want ik hoef die basis overeenkomst helemaal niet te zien. Mij gaat het sec om de in formatie over de spoedeisend heid." Volgens de Warmonder heb ben de drie betrokken gemeen ten geen enkele reden om aan te nemen dat het wel snor zit bij de Klinckenbergerplas. Hij her innert aan het 'miljoen van Menten', de inmiddels naar Ca nada uitgeweken zakenman uit Warmond. Hij was de vorige eigenaar van het gebied en kreeg destijds eveneens vergun ningen voor zandwinningen en puinstort. Voorwaarde was dat hij gronddekens zou aanbren gen en een miljoen gulden van de opbrengsten van de zandwinningen in een recrea tieve inrichting van de zandwinput en de oevers zou steken. Noch van de grondde- ken, noch van de recreatieve in richting is iets terechtgekomen. Toezicht Volgens een woordvoerder op het provinciehuis klopt de voor stelling van zaken die Van Ap peltere geeft niet. Verschillende provinciale instellingen hebben toezicht gehouden op de ont grondingen, die overigens een jaar geleden zijn beëindigd. Hij erkent dat aan de Warmondse kant van de plas de oevers door verkeerde ontgrondingen zijn ingestort, maar herstel hiervan volgt komend najaar. „Er ko men beschoeiingen en ligstrandjes." Voor de jaarlijkse ambassa deursdag die vanmiddag voor de vierde keer in het Wasse- naarse Duinrell zou worden ge houden is geen extra politie in gezet of andersoortige beveili gingsmaatregelen getroffen. Dit is een opvallend gegeven, aan gezien er uit de meest uiteenlo pende landen ambassadeurs en plaatsvervangende diplo maten aanwezig zijn. Volgens de direkteur van re creatiepark Duinrell, graaf H.R. Van Zuylen Van Nijeveld, ne men de hooggeplaatste bezoe kers zo nodig hun eigen veilig heidspersoneel mee, maar in de meeste gevallen gebeurt dat niet. De zaakgelastigde van de Engelse ambassadeur heeft ze ker beveiligingspersoneel bij zich, en de ambassadeur van Iran hoogstwaarschijnlijk ook. Maar andere middenoosterse diplomaten, uit Israël, Jordanië en Libanon, komen zonder be waking, denkt Van Zuylen Van Nijeveld. Wel heeft de organi satie van de jaarlijkse ambassa deursdag in Wassenaar dit keer de vertegenwoordiger van Irak vriendelijk verzocht niet te ko men, wegens de verslechtering van de internationale verhou dingen na de Golfoorlog. Pogingen tot aanslagen of in cidenten zijn er in de voor gaande drie jaar op de ambas sadeursdag nooit geweest. Op Duinrell zeifis er zoals altijd al leen bewaking bij de slagboom aan de ingang van het park. Al le bezoekers van het park heb ben gewoon toegang tot de show die wordt opgevoerd voor de ambassadeurs en hun fami lieleden. De show bestaat uit een acrobatisch optreden en vervolgens uit de doop van de vier maanden oude dochter van de acrobaten, die volgens familietraditie hun kind eerst in hun act meenemen op de motor tot op 30 meter hoogte. En, verzekert Van Zuylen Van Nijeveld, „dit is geen stunt voor de pers, maar serieus bedoeld door de ouders". De direkteur beoogt met de jaarlijkse ambassadeursdag zijn bezoekers te laten kennis maken met Nederland, opdat ze volgend jaar wellicht hun vakantie in Nederland, en dan vooral in Duinrell, zullen door brengen. VRUE TUD Nieuwe structuurschets bij meeste bestuurders 'nog niet bekend' OEGSTGEEST ERIC JAN WETERINGS Een geheimzinnige Oegstgees tenaar is verantwoordelijk voor 58 klachten over geluidhinder van de luchthaven Schiphol. In de maand juni ontving de Com missie Geluidhinder Schiphol van 341 personen 1922 klachten over het gebruik van de Kaag baan. Uit de Leiden en omstre ken kwamen 107 klachten, in clusief de 58 uit Oegstgeest. De meeste klachten (414) be treffen nachtvluchten. In Leiden zijn twintig personen, vooral uit de Meren wijk, verantwoordelijk voor 51 klachten. Oegstgeest scoort ook fors met 58 meldin gen van overlast, maar daarvoor is slechts één persoon verant woordelijk. Een woordvoerster van de Commissie Geluidhinder Schip hol wil de identiteit van de Oegstgeester beller niet onthul len. „Dat is onze vaste politiek." Wel wil zij kwijt dat de het een man betreft die in een rijtjes huis woont. Kennelijk hebben zijn buren geen last. „De man belt al een paar maanden en hij doet dat echt uit zorg om het la waai en hij hoopt dat het helpt." „Nee, een erg gestresste man is het ook niet, het is een heel vriendelijk persoon. En alle ge gevens die hij meldt kloppen. Als je last hebt van lawaai moet je daar als telefonische klager altijd het tijdstip bij noemen en dat is bij hem keurig in orde. Je hebt wel eens mensen die bel len met de mededeling dat ze deze maand tachtig keer last hadden. Die onzin noteren wij niet." Ook de plaatselijke autoritei ten in Oegstgeest weten niet wie de geheimzinnige klager in hun gemeente is. „Tragisch" rea geert een woordvoerder van de gemeente Oegstgeest. „Hier is niet bekend wie de klager is. Het zou ook weinig zinvol zijn om hier aan te kloppen over vliegtuiglawaai, want wij kun nen er ook niets aan doen." Komende zaterdag houdt de Katwijkse Reddingsbrigade een grote demonstratie in samen werking met andere reddingsor ganisaties, de rijkspolitie en de Koninklijke Marine. Afhankelijk van het weer bij storm of slecht weer is het mogelijk dat niet alle onderdelen doorgaan luidt het programma als volgt: 10.00 uur: Begin van de 'static show' bij de Vuurbaak op de Boulevard. Reddingsmateriaal is daar tot 17.00 uur van nabij te bekijken. Verder staan er infor matiestands van verschillende watersportverenigingen en zijn de reddingsboten Casparis en de Bruinvis te bewonderen. Op hetzelfde tijdstip gaat de open Katwijkse Kanokampioen schappen van start. Hiervoor is vanaf 9.00 uur inschrijving mo gelijk. 10.30 uur de motorstrandred- dingsboot Casparis wordt vanaf het strand gelanceerd: 11 00 uur de Orion van de Marine Lucht vaartdienst maakt een vlucht en daarna varen de deelnemende eenheden aan de demonstratie langs voor het publiek; 11.20 uur de brandweerwagen van het Vliegkamp Valkenburg, de Crash Tender, demonstreert mogelijke reddingsacties bij ca lamiteiten. 12.00 uur de red dingsboot de Bruinvis uit Ter Heide geeft een demonstratie van haar mogelijkheden. 12.15 uur prijsuitreiking van de Open Katwijkse Branding Kano wed strijden. 14.30 uur met het be- van de zoekactie op zee drenkelingen wordt de de- geopend. 14.40 uur demonstratie van de jeugdploeg van de Katwijkse Reddings brigade en verklaring van strandvlaggen en demonstraties van reddingsmethoden. 15.05 uur de geschiedenis van het reddingswerk langs de kust wordt uitgebeeld met een meer voudige redding. 15.20 uur red dingsdemonstratie van een vis sersschip in moeilijkheden. 16.00 uur einde van de demon stratie. Om 16.15 uur komt het bloemencorso langs op de Bou levard. Warmond Aanstaande zaterdag organi seert de vereniging Het Oude Raadhuis weer een creatieve zo- mermarkt op het dorpsplein in Warmond. Verwacht worden onder andere de Voorschotense Mieke Bijkerk met keramiek en de Leiderdorpse Lia van Milaan met zijdewerk en patchwork. Het Waddinxveense echtpaar Groenenwegen komt naar War mond met etsen, aquarellen en fijnschilderwerk en kaarten, beesten en babykleding is er van de Haagse kunstenares A.P. van Vliet. De kraampjes zijn za terdag bemand van elf tot vier WARMOND/REGIO ERIC J. WETERINGS Warmondse politici reageren verbaasd op het uitlekken van de óntwerp-structuurschets Duin- en Bollenstreek, gisteren in deze krant. Dit vertrouwelijke stuk circuleert momenteel nog in een kleine kring van gemeen tebestuurders. Warmondse raadsleden hebben het stuk nog niet gezien en het enige lid van het college van B en W dat niet op vakantie is wil geen com mentaar geven. De nota'legt in grote lijnen vast hoe in de komende vijftien jaar de nog beschikbare ruimte in de regio moet worden ver deeld. De belangrijkste knel punten daarbij zijn woning bouw en de behoefte aan be drijventerreinen en grond voor de land- en tuinbouw. In Warmond is de nota 'nog niet bekend'. De Warmondse wethouder van ruimtelijke or dening J. Wassenaar vindt het 'niet correct om nu al te reage ren'. „Die nota wordt binnen kort gezamenlijk gepresenteerd door de gemeenten uit de Duin en Bollenstreek. Voor zover ik weet is de definitieve versie nog niet beschikbaar." In het zuidelijk deel van de Duin- en Bollenstreek lijkt de gemeente Warmond het groot ste deel van haar groene polders te kunnen behouden, zo blijkt uit de nota. Tussen de nieuwe woonwijken van Sassenheim en Voorhout, die op een steenworp afstand van elkaar liggen, is een bos gepland. In ,de hele Bollen streek lijkt beschermde %veide- grond te worden aangetast ten behoeve van woningbouw. De enige uitzondering is een pleidooi voor het behoud van de grote aaneengesloten gras landen in het zuidelijk deel van de streek. Hoewel de nota kiest voor woningbouw binnen de be staande dorpen en niet voor één grote regionale bouwlocatie is die laatste mogelijkheid wel onderzocht. De ruimte voor zo'n 130 hectare woningbouw- grond zou gevonden kunnen worden in het gebied langs rijksweg A44/Schipholspoorlijn. Daardoor zou een aaneengeslo ten bebouwing tussen War mond en Sassenheim ontstaan. Wassenaar wil over de voor gestelde plannen alleen zeggen dat 'Warmond zich niet geroe pen voelt om andere gemeen ten op het gebied van bouwlo caties en bedrijfsterreinen uit de nood te helpen'. „Juist de in breng van onze recreatieve voorzieningen is van belang voor de hele streek. Zorgen voor voldoende groen, handhaven van flora en fauna, daar ligt on ze taak. Verkeer De nota. pleit voor een snelle verbetering van de verkeersaf wikkeling. De slechte verbin ding tussen de rijkswegen A4 en A44 moet snel worden verbe terd. Zo is het thans onmogelijk om vanuit de Bollenstreek eerst in noordelijke richting te rijden om dan de A4 op te draaien richting Rotterdam en Leiden. Daarnaast zou onder andere de omstreden SI 1-west ten zuiden van Leiden (Wassenaar richting Alphen) aangelegd moeten wor- den. In de hele streek moeten vrije busbanen komen en zo moge lijk sneltramverbindingen met Leiden en Den Haag. Deze zou vooral voor de zuidelijke Bollen streek van belang zijn. In Voor hout komt een nieuw NS-sta- tion dat bij voorkeur een halte plaats in het dorp zou moeten hebben. Een station langs de Schiphollijn bij Warmond en Sassenheim kan nog verder bij dragen aan een milieuvriende lijke wijze van vervoer. Ook het langzaam krijgt sterke aandacht. Zo wor den fietspaden gedacht van Warmond via Sassenheim naar Voorhout en van Warmond naar Katwijk. De Klinckenber gerplas tussen Oegstgeest en Warmond moet beter bereik baar worden voor recreanten uit het hele Duin- en Bollenge- bied. Het Tikibad, bad prijkt in van de attracties van Duinrell waar vandaag tientallen ambassadeurs op af komen, is niet alleen in Wassenaar te zien. Het i miniatuuruitvoeringtegenwoordig ook in Madurodam. foto pr Kees de Vreugd en Gert-Jan van Duyvenbode van de Katwijkse Reddingsbrigade: „Bij deze drukte ben je de hele dag in de weer en heb je veel contact met de mensen op het strand." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15