Leiden 'Beursnotering' voor Leiden Politie arresteert Leidse illegalen Watertanden in Wassenaar Verbetering resultaat van Mogen zet door Donderdag 1 augustus 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOAAAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: NIEK FAAS 13 OP DE EVENEMENTEN- BEURS exposure wil Leiden op een bijzondere manier voorde dag komen. SCHAPEN BEZITTER Sin- gerling zegt dat een dier van hem onnodig door de dierenarts is afgemaakt. Sommige begrippen lijken in Wassenaar een geheel eigen be tekenis te hebben. Zo draagt het personeel van de 'hut' aan de de Storm van 's Gravesande- weg, waar je pannekoeken kunt eten, vlinderdasjes. Springen de obers er bij de minste beweging van een klant in de houding. En leidt een groene loper de voor bijganger naar riante rieten stoelen en een sprankelend fon teintje. Behalve pannekoeken kun je er ook zoiets als calama- retti fritti eten. Een veelbelovend begin van een wandeling door de 'oase van de Randstad'. Als een hut al een sfeervolle ambiance is, hoe moeten de plaatselijke villa's er dan wel niet uitzien? Bij de afslag naar de Jager- slaan verzwakt het luidruchtige vermaak van Duinrell. De ellen lange oprijlaan van Wassenaars bekendste graaf, die van Van Zuylen van Nijevelt, begint hier heel onopvallend. Geen naam bordje. huisnummer of wat dan ook. De weg is te lang om een glimp van het huis van de Duin- rell-baas op te vangen. Hier geen luxe, maar noeste arbei ders tussen hoge rode bloemen op een uitgestrekt veld dat op de kaart wordt aangemerkt als De Vrije Blik. Spoedig verengt de blik zich weer. Ter hoogte van de Jager slaan-zuid komt de zon nog maar nauwelijks door het dichte loof. Verscholen tussen het groen liggen daar de eerste vil la's. Blaffende honden en bord jes met 'Verboden toegang' weerhouden de wandelaar er van al te opzichtig naar binnen te gluren of stiekem het grind pad te betreden. Langs de Groot Haesebroek- seweg zijn de kapitale villa's veel gemakkelijker te begluren. Woonhuizen heten hier 'resi denties'. Vol trots vermelden de bewoners aan weerszijden van de weg hun hoogstaande be roep en adellijke (of andere) ti tel op grote goudkleurige bor den naast de brievenbus, waar op niet zelden een kroontje prijkt. De aristocratie leeft hier nog. Geblindeerde auto's van het corps diplomatique zoeven bijna geluidloos voorbij. Rechts wonen de zusters Franciscanessen naast de spiri- tualisten van het Maharishi Me disch Instituut. De beoefenaars van transcendente meditatie gaan af en toe gezellig thee drinken bij hun buurman, de wat eenzame ambassadeur van Iraq. Even voorbij de smetteloos witte ambassade van Ierland (op nummer 33) zijn hoveniers bezig met het bijpunten van een grasveldje dat er al onberis pelijk uiziet (op nummer 49). Ondergetekende wandelt als 'Alexis in Wonderland' water- i W_AS3f!NAAR Voor het aantrekken van zakelijke feestvierders De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken gedurende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week een wandeling door de duinen bij Wassenaar en Katwijk. Dagelijks leggen verslaggevers gedeeltes van dit traject af en schrijven over hun belevenissen. Vandaag het traject vanaf Duinrell, langs de Wassenaarse villa's naar Meijendel. In de krant van zaterdag volgt een routebeschrijving van deze tocht. Borrelen met een flink gezelschap bij een Egyptische tempel en daarna samen eten in een middeleeuwse kerk. In Leiden kan het, maar buiten de stadsgrenzen moeten dat soort mogelijkheden beter bekend worden. Daarom gaan een aantal initiatiefnemers op bijzonder wijze in september proberen Leiden als toeristisch en zakelijk 'bruisende' stad te verkopen. Op een evenementenbeurs. Vijfduizend PC-floppy's vormen het hart van deze pro motie. deelnemers is de 24-jarige J. Gommers. Samen met zijn col lega J. Langman (beide werk zaam bij het Zoeterwoudse 3M) is het duo verantwoordelijk het maken van de 5000 tandend verder in deze miljo nairs-enclave vol rangen en standen die de meeste mensen alleen uit de geschiedenisboe ken kennen. In de Kievitslaan zijn de wooonparadijzen van iets sim peler aard. Manshoge heggen bemoeilijken het zicht op glad- gemaaide gazons en azuurblau we zwembaden. Daarachter zit ten de dames en heren vermoe delijk aan de thee, geroerd met heuse zilveren lepeltjes. Ge dempte gesprekken weerklin ken door het groen. De straten zijn leeg, geen mensen of auto's te bekennen. Over parkeer- of andere ruimteproblemen kun nen de wijkbewoners duidelijk niet meepraten. Wassenaar is met zijn oppervlakte van 60 vierkante kilometer dan ook bij na net zo groot als Den Haag, dat zo'n half miljoen inwoners telt. In Wassenaar huizen slechts 26.000 mensen. Op de hoek van de Meijendel- seweg en de Kievitslaan staat een leuk pandje te koop. Een nog te bouwen -vrijstaande villa die 1.530.000 gulden moet kos ten. Geheel onderkelderd, een hobbyruimte van 70 vierkante meter, een groot terras en twee badkamers. Belangstelling? Ma kelaardij De Haas uit Wassenaar stuurt u graag een folder met meer informatie. leiden loman leefmans Op de evtenementenbeurs 'Ex- posure' in de Amsterdamse Rai die van 8 tot 15 september wordt gehouden, komt een stand van Leiden waar video, beeldplaat, folders, posters en andere 'mailing' over Leiden te zien of te krijgen zijn. Door gaans staan op Exposure cate ringbedrijven, impresario's, ho telketens evenementenbureau's en touroperators maar vorig jaar kwam Antwerpen op het idee om als stad tussen de eve- nementbedrijven te gaan staan. Dat vond de stichting Pieters kerk een aardig idee. Zij verza melde een aantal andere Leidse instanties en particulieren, waaronder burgemeester Cees Goekoop, om haar heen en dit jaar staat ook Leiden 'geno teerd' aan de beurs. Leiden wordt onder meer ver tegenwoordigd door de WV en de afdeling economische zaken van de gemeente. Verder doen mee de universiteit, het con gresbureau, Leiden Museum- stad, de Stadsgehoorzaal, de Groenoordhallen en de hotelke tens Holiday Inn en Golden Tu lip. Samen zorgen deze instan ties ook voor het benodigde geld om aan de beurs deel te Een van de Leidse particuliere belangstellenden op de beurs gratis worden aangeboden, be vatten alle gegevens die betrek king hebben op het houden van evenementen in Leiden: „Het is voor het eerst dat Leiden zich zo presenteert aan het zakelijke publiek. Leiden wordt geschetst als een compacte, ultieme stad waar van alles te doen is," aldus Gommers. De commerciële Leidse horeca kan ook in het computergeheugentje worden opgeslagen, maar dan wel tegen betaling. Volgens Gommers is deze manier van reclame maken voor Leiden in ieder geval uniek, terwijl er ook een goede kans bestaat dat deze nieuwe manier van promoten aanslaat: „Bedrijven willen tegenwoordi ge voor het organiseren van bij voorbeeld een personeelsfeest graag een kant-en-klaar pakket aangeboden krijgen, een totaal concept," zoals Gommers het omschrijft. „Door de floppy, die op elke PC past, kunnen bedrij ven gelijk een hoop te weten komen en kunnen ze in enkele oogopslagen relatief gemakke- J. Gommers: „Het is voor het eerst dat Leiden zich met e een evenementenbeurs presenteert." lijk zo'n Leids pakket samen- gen. Mocht Exposure een suc- stellen. Waar ze kunnen gaat ces worden voor Leiden, dan zal eten, waar er met een grote de groep initiatiefnemers blij- groep geborreld kan worden, ven samenwerken. Het streven wat er in de stad te doen is, en- van de groep om de 'ongeken- zovoorts." Gommers denkt de' mogelijkheden van Leiden naast personeelsfeesten ook aan om te zetten in een stroom eve- dealerdagen, groepsexcursies nementbezoekers wordt dan en bijzondere (prijs)uitreikin- verder geprofessionaliseerd. Kléine schade bij actie tegen Mogen De schade die het Leidse bedrijf Mogen lijdt ten gevolge van acties van de Razende Rooiers is zeer beperkt. Afgelopen weekeinde ver nielden actievoerders in het land enkele velden met genetisch ge manipuleerde aardappelen. Een van die proefvelden bij Wagenin- gen behoorde onder meer aan het biotechnologische bedrijf Mo gen. Volgens een woordvoerder van het bedrijf gaat het om 'een van de vele proefvelden' die Mogen met een instituut van het mi nisterie van landbouw beheert. Dat een veld is vernield is lastig maar heeft geen rampzalige gevolgen voor de proefnemingen. Van de vernieling is door de landbouwuniversiteit van Wageningen, eigenaar van de grond, aangifte gedaan. hoofddorp. Marokkanen (drie uit Amster dam en een uit Rotterdam) ver bleven er drie illegaal in Neder land: twee van hen bleken een uitkering te krijgen. Zij werden na verhoor heengezonden. De man uit Rotterdam zit nog vast omdat hij geen papieren bij zich had; er wordt nog onder zocht of hij legaal in Nederland De Haarlemmermeerse politie heeft twaalf illegaal in Neder land verblijvende buitenlanders aangehouden in een pand aan de Bennebroekerweg in Hoofd dorp. Zes van hen bleken ille gaal aan het werk: vier Polen en twee Nigeriaanse asielzoekers uit Leiden, die zich voor Fran sen hadden uitgegeven. Het pand is in gebruik bij een Lisse- se bloembollenkwekerij. Toen de politie het pand nader de, sloegende buitenlandse werknemers op de vlucht. Na een korte achtervolging konden de twaalf worden aangehouden. De papieren van twee Britten (woonachtig in Hoofddorp) ble ken in orde te zijn, zij werden heengezonden. Ook van vier De twee Nigerianen zitten nog steeds vast. Asielzoekers mogen niet werken, daarom hadden ze zich uitgegeven voor Fransen. De politie vermoedt dat ze valse papieren hebben gebruikt. Van de vier gepakte Polen zijn de paspoorten ingenomen. Ze hebben te horen gekregen dat ze niet mogen werken. Het Leidse plantenbiotechnolo- gisch bedrijf Mogen heeft het eerste halfjaar van 1991 goed af gesloten. De inkomsten namen toe tot 3,1 miljoen gulden. Het eerste halfjaar van 1990 kwam er 2,2 miljoen gulden binnen. De uitgaven bleven in deze pe riode nagenoeg op hetzelfde ni veau. Zo daalde het verlies van Mogen in de eerste maanden tot ruim 390.000 gulden. De toename in de inkomsten is vooral te danken aan de li centie-overeenkomst die met de Amerikaanse Asgrow Sees Company werd gesloten. Dit bedrijf is een dochteronderne ming van Upjohn, een van 's werelds toonaangevende zaad- bedrijven. Mogen maakte onlangs een belangrijk onderzoeksresultaat bekend voor de land - en tuin bouw. Uit tabak en tomaat werd een gen geïsoleerd dat schim- melremmend werkt, vooral te gen de 'Phytophthora infes- tans', een schimmel die jaarlijks veel schade veroorzaakt bij de aardappelteelt. Alleen in Neder land wordt al 150 miljoen gul den per jaar besteed aan deDe- strijding van deze aantasting. Mogen maakte verder bekend dat in de eerste helft van 1991 weer vier nieuwe octrooi-aan vragen zijn ingediend. Het Leidse bedrijf verwacht het jaar af te sluiten met een verlies van circa 1.5 miljoen gul den. Vanaf 1995 verwacht de onderneming winst te maken, wanneer de 'royalties' van ras sen, waarin door Mogen eigen schappen zijn ingebouwd, moe ten binnenkomen. Woonhuizen heten residenties, de aristocratie leeft hier nog. De politie liet vorige week een van zijn schapen afmaken omdat het beest verwaarloosd zou zijn. Eigenaar Jan Singerling denkt daar heel anders over: „Het beest had best kunnen genezen." Al eén jaartje of 25 zorgt Singerling voor zijn schapen, die op het weiland aan de Plesmanlaan voor Holiday Inn grazen. In ruil voor het gebruik van dat stuk polder had hij met het hotel een dealtje gemaakt. Singerling onderhield hef weiland en de sloten, ook aan de achterkant van Holiday Inn, terwijl zijn schapen vredig mochten rondlopen, herkauwen en baren. Maar regelmatig werden door omwonenden en wandelaars honden losgelaten die al of niet expres de schapen aanvielen: „Laatst nog is een van mijn schapen doodgebeten door een hond. De eigenaar was bekend en de politie heeft er werk van gemaakt. Maar die man heeft geen boete gekregen en ik moet het geld van de verzekering nog krijgen. De politie zegt daar niets aan te kunnen doen, aldus Singerling. Ook het hekwerk rond het weiland is regelmatig doelwit van vemielzuchtigen: „Van de week nog gingen een paar studenten 's nachts, terwijl ze langsliepen, aan de hekken hangen, nou je ziet het resultaat," wijst hij op de scheve palen met het hier en daar verbogen gaas. Vorige week heeft Singerling zich echter op zitten vreten toen hij het bericht in deze krant las onder de kop 'Zwaar verwaarloosd schaap gevonden'. Een agent was langs gelopen en had bij een van de schapen geconstateerd dat die een gapende wond had. Maden van vliegjes gebruikten deze wond als ontwikkelingsgebied. Een dierenarts gaf het dier een verlossende spuitje. Ook de andere schapen werden door de gewaarschuwde rijksdienst voor de keuring van vlees en vee aan een controle onderworpen, maar er werden verder geen ziektes ontdekt. Zwart schaap (2) Volgens Singerling klopt dit ver haal maar half. „Ten eerste komt die wond door een hon- debeet en cjaar kan ik niets aan doen," begint hij. Het onsmake lijke praatje over die maden AGENDA Singerling houdt zijn schaapjes voor de foto op het droge. stelt hij ook in een ander dag licht: „Met dit weer lopen die beesten dat binnen een dag op. Er zijn van die spulletjes voor die gelijk doden en ontsmetten. Als die agent niet direct naar de dierenarts was gelopen maar mij had gewaarschuwd, dan had dat beest nog geleefd." Ook al spreekt het rapport van de dierenarts boekdelen en heeft hij het dier natuurlijk niet zo maar afgemaakt, Singerling wil zijn goede naam gezuiverd zien. „Natuurlijk gaan er wel eens wat van zijn schapen dood, maar de oorzaak daarvan zijn meestal loslopende honden FOTO HENK BOUWMAN en daar valt weinig tegen te doen," aldus de 39-jarige Leide- Op het dijkje langs de Dr. Lely- laan ter hoogte van de wijk Boekhorst loopt ook vee van Singerling. Op dit moment een aantal lammetjes. Ook die zijn niet veilig voor de trouwe vier voeters en heilige koeien. „Een tijd geleden vloog een auto uit de bocht en ramde het hekwerk over een afstand van veertig meter. Kon ik midden in de nacht zorgen dat de beesten niet ontsnapten maar de politie hielp me niet een handje. Ze lie ten me zomaar alleen achter," zo speelt hij de Zwarte Piet te rug naar de politie. Behalve het voor hem negatieve politiebericht in deze krant van vorige week woensdag kampt Singerling met nog een ander probleem. Holiday Inn heeft het weiland langs de Plesmanlaan weer aan de gemeente in be heer teruggegeven. Singerling vreest dan ook dat 'zijn' scha- penveld aan de stadsvernieu wing ten onder gaat. Een groot kantoorgebouw, dat gezien de kantoormarkt in Leiden onge twijfeld nog lang leeg zal staan, lijkt de meest voor de hand lig gende bestemming. In de tus sentijd weigert Singerling daar om het weiland te maaien, waardoor een natuurlijke wild groei het gevolg is. Om meer re denen heeft Singerling het niet zo op nieuwbouw. Tijdens de bouw van de aangrenzende kantoorflat, waaide glaswol over naar het weiland. Resultaat: een paar dode schapen die overi gens wel door bouwer Noorlan- der werden vergoed. DONDERDAG 1 AUGUSTUS Katwijk Wijksport bij de Bernhardlaan, aan- van^l9.00 uur. De Tregter. Herenstraat 1, viert z'n vierde verjaardag met tussen 22.00 en 1.00 uur optreden van Karei Boe- hleeen HuubWijers. Leiderdorp Zomer-bridge-drive door LBC, aan melden tot 19.45 uur aan de zaal, Bernhardstraat 3. Noordwijk Kmderkermisop de Koningin Wilhel- mina Boulevard nabij de Vuurtoren. Ballonnenwedstrijd voor kinderen in de Kerkstraat, vanaf 18.00 uur kaar ten invullen, om 19.00 uur ballonnen oplaten, aansluitend poppenkast. NOVO-strandloop, start op het strand bij dp politiepost om 19.30 uur. Zomer-bridge-drive door NBC 'De Vuurbaak' in 'De Rank', aanvang 20.00 uur, inschrijven vanaf 19.15 Orgelconcert door Herman van Vliet in de Grote Kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 uur. Rijnsburg Kinder Bloemencorso, vertrek vanaf Veiling Flora. Warmond Nederlandse Tenniskampioenschap pen bij Dekker Tennis. VRIJDAG 2 AUGUSTUS Katwijk Levend Ganzenbord bij 'Goeri', aan vang 14.00 uur. Leiden Orgelconcert door Paul Kieviet in de Hooglandse Kerk, aanvang 20.15 Noordwijk Kinderkermis op de Koningin Wilhel- mina Boulevard nabij de Vuurtoren. Beach-volleybal onder begeleiding (afhankelijk van het weer) op het strand ter hoogte van Hotel Oranje van 13.00 tot 16.00 uur. Warmond Nederlandse Tenniskampioenschap pen bij Dekker Tennis.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13