Leidsch Dagblad Gorbatsjov en Bush met top van start Olie verwijderen: 8 ton Aantal wao'ers blijft toenemen De Klerk zet omstreden ministers op zijspoor Bulldog mag weer open Surinaamse minister van defensie stapt op Dinsdag 30 juli 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39608 Losse nummers f 1,45 VOORSCHOTEN - Nog even en deze sulky Voorschoten, een traditioneel evenement tij- Draver van Voorschoten worden. rijdt op één wiel. Het incident, dat zonder noe- dens de jaarlijkse paardenmarkt. Drieduizend foto lock zuyderouin menswaardige gevolgen bleef, deed zich gis- toeschouwers zagen in de zinderende hitte termiddag voor bij de kortebaandraverij in Country D met berijder J. Wagenaar Kampioen NIEUWSLIJN Simons wil geen verbod tabaksreclame Een algeheel verbod op tabaksreclame is „gezien de te verwach ten aanzienlijke economische gevolgen" niet nodig. Dat schrijft staatssecretaris Simons van volksgezondheid aan de vaste ka mercommissie voor volksgezondheid. Samen met minister An- driessen (economische zaken) verzet Simons zich tegen het voorstel van de Europese Commissie om tabaksreclame te ver bieden. Vrachtauto ramt gasregelstation Een vrachtwagen heeft vanmorgen rond 10 uur een klein gasre gelstation aan de Langevelderlaan in Noordwijkerhout geramd. Gedurende meer dan een uur stroomde er gas uit de opengebar sten leiding, voordat medewerkers van de Energie en Water voorziening Rijnland (EWR) het lek konden dichten. De gastoe- voer naar bedrijven en woningen in de directe omgeving loopt volgens EWR-directeur J. Haijkens geen gevaar. Er kan via ande re leidingen energie worden geleverd. De reparatie van het gas regelstation zal enkele dagen duren. Gorbatsjov op bres voor McDonald's Sovjet-president Gorbatsjov heeft persoonlijk beloofd dat de Amerikaanse hamburgerketen McDonald's op steun van de re- gering kan rekenen bij uitbreiding. Gorbatsjov zou in een ge sprek met de Canadees Cohon de grote man achter de intro ductie van BigMac in Moskou de hamburgergigant uit de VS hebben omschreven als „een van de pioniers van de perestroj ka". Surprise eindigt in ziekenhuis appelscha.cpd Naar pas gisteren be- kend werd, eindigde een para- Voor de ogen van vrienden en chutesprong die hij cadeau bekenden is VW-directeur kreeg van zijn zoon met een ge- Henk Harten uit Appelscha za- compliceerde beenbreuk en een terdag op zijn 50e verjaardag gebroken rugwervel, ongelukkig uit de lucht komen moskou hans geleunse correspondent Officieel is de ondertekening van het 'historische akkoord' over strategische kernwapens (START) het hoogtepunt van deze top. Maar het schrappen van zevenduizend kernkoppen uit de arsenalen van de super machten trekt niet veel aan dacht. De interne situatie in de Sov jetunie en de ontwikkelingen in het Midden-Oosten hebben de ondertekening van het START- akkoord naar de achtergrond gedrongen. Voor de publieke opinie is het enige opmerkelijke dat de presidenten hun handte kening zetten met pennen ge maakt van vernietigde raketten. Aan de besprekingen tussen johannesburg p. van nuusenburg correspondent De Zuidafrikaanse president, De Klerk, heeft verrassend de omstreden ministers Vlok (poli tie) en Malan (defensie) op een zijspoor gezet. Vlok wordt met ingang van 30 augustus minis ter van 'corrigerende diensten en begroting' (waaronder het gevangeniswezen valt), terwijl Malan de nieuwe minister van huisvesting wordt. Deze minis terposten zijn aanmerkelijk minder belangrijk dan die van politie en defensie. De degradatie van beide be windslieden volgt na onthullin gen over geheime betalingen door de regering aan onder meer de Zulu-beweging Inka- tha. Deze affaire is uitgegroeid tot een crisis die de geloofwaar digheid van de Zuidafrikaanse regering ernstig heeft onder mijnd. Het ANC heeft herhaal delijk het ontslag van Vlok en Malan geëist. Vlok wordt opgevolgd door Hemus Kriel, nu nog minister van ruimtelijke orde, en Malan door de staatssecretaris van po litie, Roelof Meyer. Kriel geldt als een harde pragmaticus. Meyer staat te boek als een van de vooruitstrevendste politici binnen de Nationale Partij. Het ANC heeft in een eerste reactie gezegd, dat de minis terswisselingen aangeven hoe serieus De IGerk de zaak neemt. De degradatie van Vlok en Malan, die in het weekeinde nog hadden gezegd niet te zul len opstappen, maakt deel uit van een grootscheepse recon structie van het kabinet. Een andere verrassende wijziging is het vertrek van de minister van onderwijs, Stoffel van der Mer- we. Van der Merwe moet de le denwerfcampagne van de Na tionale Partij onder zwarten, kleurlingen en Indiërs op poten zetten. De ontheffing van Vlok en Malan van hun huidige porte feuilles betekent dat zij geen deel meer zullen uitmaken van het regeringsteam dat met het ANC onderhandelt over een nieuwe politiek bestel. De grootste zwarte oppositiebewe ging had in april het vertrek van beide ministers geëist, omdat zij verantwoordelijk zouden zijn voor het voortduren van het ge weld in de zwarte woonoorden. Vlok en Malan leken deze storm te hebben overleefd, tot dat tien dagen geleden werd onthuld dat de regering in het geheim betalingen had gedaan aan de Zulu-beweging Inkatha, de aartsrivaal van het ANC. Het ANC eist sindsdien opnieuw hun ontslag. De Klerk legt van middag in Pretoria een verkla ring af over het schandaal. zie ook pagina 2 BRENGT OPLOSSINGEN AAN HET LICHT. Vraag de uitgebreide brochure aan. Lichtreklame maakt deel uit i Ni)man Haarlem B V, Postbus 9570,2003 LN Haarlem, k tel. 023 - 319309, fax 023-314939. Een soldaat van het Joegoslavi- viërs vormen daar de meerderheid Kroatië. De afgelopen dagen zijn sche volksleger patrouilleert met van de bevolking. Ze verweren bij de strijd tussen Serviërs en een Servische militia-man in het zich met hand en tand tegen het Kroaten tientallen doden gevallen. Kroatische stadje Glina. De Ser- onafhankelijkheidsstreven van De EG wil daarom meer waame- Niji leiderdorp eric jan weterings Sanering van een met olie ver ontreinigd terrein aan de Acht- hovenerweg gaat de gemeente Leiderdorp ruim 800.000 gulden kosten. Sinds de vervuiling in 1987 werd ontdekt, is al ruim 700.000 gulden uitgegeven om het terrein van de voormalige betonfabriek Atlas schoon te maken. Dit blijkt uit een notitie van de gemeente. Pogingen om het geld op de vervuiler te ver halen zijn tot nu toe mislukt. Oorzaak van de vervuiling is een lekkende ondergrondse olietank. Sinds de sanering ruim twee jaar geleden begon, bleken bodem en grondwater ernstiger verontreinigd dan uit onder zoek was gebleken. Een inge nieursbureau stelde in 1987 al vast dat de concentraties olie, aromaten en naftaleen boven de toetsingswaarde C van het ministerie van VROM liggen. Om het terrein schoon te ma ken tot de zowel voor het minis terie als voor de provincie Zuid Holland aanvaardbare B-waar de zou 700 kubieke meter grond afgegraven moeten worden. Dat bleek in werkelijkheid ruim 1.500 kubieke meter te zijn. Ook op het naastgelegen Vliko-ter- rein zijn boringen gedaan, maar daar bleek sanering niet nodig. De oorzaak van dit grote ver schil ligt aan de manier waarop de verontreiniging in kaart is gebracht. Ook de bovenste laag grond moest worden afgegra ven. Aanvankelijk dachten de onderzoekers dat deze niet was vervuild. Tussen april en september 1989 is bijna 10.000 kubieke meter grondwater opgepompt. Door het verschil in soortelijke massa van olie en water kwam echter meer grondwater dan olie naar boven, waardoor de vervuiling bleef. Na september 1989 werd een andere techniek toegepast. Tot juni 1989 werd ongeveer 125.000 kubieke meter vervuild water opgepompt, waardoor de concentraties ver vuilende stoffen 'flink afnamen'. Sinds juni 1990 worden de ver ontreinigde drijflagen boven het grondwater weggepompt. Zodra die vervuiling terugkeert wordt deze opnieuw aangepakt. In de laatste zeven maanden van 1990 is zo 9.500 kubieke meter water gezuiverd. „De olieverontreiniging blijkt dus veel ernstiger dan in de di verse onderzoeken is aange toond", aldus de notitie. „Posi tief is in ieder geval dat de hui dige vervuiling weliswaar groot is, maar nog slechts een fractie van de gehalten van elf maan den terug bedraagt." Nu de drijflaag vrijwel is ver wijderd, kan het grondwater op ongeveer 8,5 meter diepte wor den weggepompt. Om het ver vuilde water te kunnen afvoeren is een dporsteek gemaakt naar de Oude Rijn. Het Hoogheem raadschap van Rijnland heeft toestemming voor lozing gege ven op voorwaarde dat de sterkst vervuilende stoffen eerst door filters worden opgevan gen. Het verwijderen van alle vervuild water zal naar ver wachting nog enige maanden in beslag nemen. BUITENLAND REGIO LEIDEN Frankrijk heeft Rijnsburgs corso Verval schrijdt weer gastarbei- staat in teken van voort op indu- ders nodig sportenspel strie-terreinen SPORT Dekker klaar voor de NK tennis in Warmond HET WOORD IS AAN Een boek mag wel zwaar in de hand, maar niet zwaar op de hand zijn. C. Buddingh' VANDAAG PAGINA'S 16 Binnenland 3 Buitenland 4 Cultuur 5 Feiten en meningen 2 Familieberichten 8 Info 12 Programma's Regio 9,10,11 RTV Show 6 Sport - 13,14 VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 15 HET WEER Plaatselijk onweer Weersverwachting van het KNMI: Perioden met zon, maar vooral in het zuiden ook enkele regen- of onweersbuien Minimumtempera tuur rond 17 graden. Middagtem- peratuur 26 graden Matige tot zwakke wind, rond kracht 3. BVG-directeur prijst plannen kabinet De Surinaamse minister van de fensie Rupert Christopher heeft zijn ontslag ingediend bij presi dent Kraag. Aan legerleider Bouterse heeft hij zijn functie als officier bij de Militaire Politie ter beschikking gesteld. Christopher zei met deze stappen de weg te willen vrij maken voor een onderzoek naar onder meer beschuldigingen over drugshandel die in de afge lopen maanden tegen hem zijn geuit. „Ik kan de beschuldigingen niet zo maar voorbij laten gaan", zei Christopher. „Als mijn ontslag wordt ingewilligd, kan een onderzoek plaatsvin den tegen de burger Christop her. Ik wil me niet met dat on derzoek bemoeien." De legerleiding bleek overi gens niet op de hoogte te zijn van Christophers ontslagaan vraag. Commandant Graan oogst bezocht een receptie ter gelegenheid van de 78e verjaar dag van president Kraag toen de minister zijn aftreden bekend maakte. De bewindsman minister ver trouwt er op dat onderzoek zal uitwijzen dat hij 'nimmer de Opiumwet heeft overtreden. „Ik was erbij toen mijn regering een speciaal orgaan aankondigde om de drugshandel te bestrij den. Dat was geen show, maar een verregaande politieke be slissing om het buitenland te betrekken bij een dergelijk on derzoek." Christopher zou verder twee lijfwachten van guerrilla-leider Brunswijk hebben laten ver moorden bij hun arrestatie. Ook zou hij zijn betrokken bij de verdwijning van een aantal Toe- kayana-indianen in West-Suri- Zieookpp^fna3 712141 400053 amsterdam anp Café de Bulldog aan het Leidse- plein mag weer open. De ge meente Amsterdam heeft het sluitingsbevel ingetrokken, dat werd uitgevaardigd nadat een 21-jarige Duitse toerist bij een vechtpartij met portiers zijn rug brak en voor de rest van zijn le ven verlamd is. De aanleiding voor de vechtpartij was dat de man tot twee keer toe zou heb ben geweigerd om voor een toi- letbezoek te betalen. Volgens de gemeente zijn met de eigenaar duidelijke afspra ken gemaakt over een overzich telijker bedrijfsvoering. Die houden in dat de drie onderde len koffieshop, café en winkel herkenbaar moeten zijn. Boven- dien moet duidelijk zijn wie de verantwoordelijkheid draagt én moet die persoon aanspreek baar zijn. Zo hoopt de gemeen te een herhaling van vechtpar tijen te voorkomen. Ook in ok tober 1990 en januari dit jaar werden bezoekers door perso neel van het café geslagen. In een van de gevallen vloeide het handgemeen eveneens voort uit de weigering van een klant om een paar kwartjes te betalen voor het gebruik van het toilet. Naar de rol van drie perso neelsleden bij de zware mishan deling van de Duitser is nog een gerechtelijk vooronderzoek gaande. ciale zaken om het aantal nieu we wao'ers te beperken. Wel moet er een systeem van straffe boetes worden ingevoerd zodat het voor de werkgever finan cieel altijd aantrekkelijker is om een gedeeltelijk arbeidsonge schikte werknemer ander werk te bieden. De werkgever zou bijvoorbeeld ten minste een jaar voor de uitkering moeten opdraaien. Die termijn moet worden verlengd naarmate het dienstverband langer heeft ge duurd. De beperking van de wao-uitkering is volgens hem ingegeven door 'budgettaire overwegingen'. HOELANG KUNT U NOGZONP»? ners naar Joegoslavië sturen. Zie verder de pagina buitenland. •FOTO EPA PETER NORTHALL zeist anp Het aantal wao'ers blijft onver minderd groeien. Dat conclu deert de BVG, de bedrijfsvereni ging voor de gezondheidszorg, geestelijke en maatschappelijke belangen, uit de cijfers over 1990 en de eerste helft van dit jaar. Vorig jaar steeg het aantal wao-uitkeringen met ruim 10 procent, tegen 7 procent in de voorgaande jaren. Van de nieu we gevallen had bijna 40 pro cent te kampen met psychische problemen. BVG-directeur Schripsema zegt in een toelichting dat hij de omstreden wao-plannen van het kabinet een goede aanzet vindt voor een structurele aan pak. De kosten van de wao wor den bepaald door het aantal ar beidsongeschikten, de mate van arbeidsongeschiktheid en de hoogte van de uitkeringen. Het kabinet pakt al die zaken aan, aldus Schripsema. Bij alle kritiek wordt volgens hem ten onrechte voorbijge gaan aan de plannen van RvdA- staatssecretaris Ter Veld van so- De Amerikaanse president Bush en Sovjet-president Gor batsjov zijn vandaag begonnen aan een tweedaagse con ferentie in Moskou. Het is voor het eerst dat de twee lei ders elkaar op Sovjet-bodem ontmoeten. Op de agenda staan de economische problemen in de Sovjetunie en de vredesconferentie in het Midden-Oosten. Bush en Gorbatsjov nemen ook de Russische president Jeltsin en zijn collega Nazarbajev van Kazachstan deel. Hun deelname is volgens een regeringswoord voerder op speciaal verzoek van Gorbatsjov. Rusland en Kazach stan zijn met de Oekraïne de belangrijkste Sovjet-republie ken. De Amerikaanse minister Ba ker (buitenlandse zaken) arri veerde gisteren enkele uren voor Bush in Moskou voor be sprekingen met zijn collega Bessmertnych over de vredes conferentie in het Midden-Oos ten. Hij toonde zich optimis tisch. De Arabische landen staan momenteel positief te genover zo'n conferentie. Israël en de Palestijnen liggen nog dwars.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1